Skocz do zawartości
IGNORED

8K , 4K - wątek zbiorczy


stench
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, stench napisał:

Oglądałem Boba Feta z tornetów. No i przy ściąganiu zaczeło mieć znaczenie czy to FHD, 4K ... i to pod względem czasu ściągania i przechowywania filmu na dysku. I powiem , że nie mam zamiaru kupować nowych dysków itd bo film przy 8K waży (64?) razy więcej.

Teoretycznie 4K to 4× więcej danych niż FHD, a 8K - to 16× więcej. Praktycznie trzeba brać pod uwagę algorytmy kompresji, więc zależności nie są tak po prostu liniowe.

Godzinę temu, konradskala napisał:

A takie przekątne wypada oglądać z odległości, przy której ludzkie oko już nic nie rozróżnia.

W teorii nie rozróżnia, bo z obliczeń wynika że nie powinno i nie może. W praktyce jeden rzut oka na ekran wystarcza aby rozpoznać czy to jest 4K czy 8K.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, Bobcat napisał:

W teorii nie rozróżnia, bo z obliczeń wynika że nie powinno i nie może. W praktyce jeden rzut oka na ekran wystarcza aby rozpoznać czy to jest 4K czy 8K.

Przypatrując się matrycy z odległości pól metra jak najbardziej. Wystarczy zrobić dwa kroki do tyłu i już nie można nic odróżnić. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego też, jak już wcześniej pisałem, 8K ma (jako taki) sens przy rozmiarach dobrze ponad 80 cali i to w telewizorach z najwyższej półki, tak za 30 tys. na dobry początek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, konradskala napisał:

Przypatrując się matrycy z odległości pól metra jak najbardziej. Wystarczy zrobić dwa kroki do tyłu i już nie można nic odróżnić. 

Zrób doświadczenie i przekonaj się na własnej skórze.

3 minuty temu, konradskala napisał:

Dlatego też, jak już wcześniej pisałem, 8K ma (jako taki) sens przy rozmiarach dobrze ponad 80 cali i to w telewizorach z najwyższej półki, tak za 30 tys. na dobry początek.

Nieprawda. Oczywiście że telewizor o którym wspominasz zapewni lepsze wrażenia niż tańszy model z niższej półki, ale ma sens zawsze. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Bobcat napisał:

Zrób doświadczenie i przekonaj się na własnej skórze.

Zrobiłem, nie ja jeden żeby nie było. W 8K pooglądałem filmiki krajoznawcze z Peru i Bali na Youtube. Skalowanie z niższych rozdzielczości na 8K wyszło dobrze. I to by było na tyle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Bobcat napisał:

Nieprawda. Oczywiście że telewizor o którym wspominasz zapewni lepsze wrażenia niż tańszy model z niższej półki, ale ma sens zawsze. 

Nie ma najmniejszego sensu bo nie ma kontentu 8K. Natomiast same telewizory wraz z podniesieniem rozdzielczości nie wnoszą absolutnie nic nowego - nie ma jakiegoś przełomowego "dynamitu" w odwzorowaniu kolorów, kontraście, jasności, odświeżaniu itd. Nie ma nowej, rewolucyjnie lepszej technologii dającej lepszą jakość, jak miało to miejsce przy przejściu z Full HD na 4K. To wszystko już było, na dobre zadomowiło się w TV 4K i dlatego 8K od 3 lat stoi w miejscu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, konradskala napisał:

Nie ma nowej, rewolucyjnie lepszej technologii dającej lepszą jakość

Jest. Nazywa się 8K.

5 minut temu, konradskala napisał:

jak miało to miejsce przy przejściu z Full HD na 4K

I tu jest dokładnie to samo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czym się ta lepsza jakość objawia w 8K? Na co mam patrzeć? Na co zwrócić uwagę? Na 75" z 3 metrów by dopasować odczucia do swoich domowych warunków. Z Full HD na 4K widać od razu. Z 4K na 8K taki sam będzie progres?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Butler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Bobcat napisał:
19 minut temu, konradskala napisał:

Nie ma nowej, rewolucyjnie lepszej technologii dającej lepszą jakość

Jest. Nazywa się 8K.

Wiem jak się nazywa. Jest też 5K, 6K. Tylko co z tego. Oprócz rozdzielczości, która dla ludzkiego oka jest niezauważalna z 2 metrów nie otrzymujemy nic więcej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez konradskala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, konradskala napisał:

Wiem jak się nazywa. Jest też 5K, 6K. tylko co z tego.

To z tego że 5K czy 6K nikt nie propaguje. A 8K - owszem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Bobcat napisał:

To z tego że 5K czy 6K nikt nie propaguje. A 8K - owszem.

5K i 6K stosuje się w postprodukcji żeby w końcowym efekcie otrzymać 4K.

11 minut temu, Butler napisał:

Z 4K na 8K taki sam będzie progres?

Tak - jak będziesz szorował nosem po ekranie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez konradskala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, konradskala napisał:

5K i 6K stosuje się w postprodukcji żeby w końcowym efekcie otrzymać 4K.

Etapy pośrednie i procesy produkcyjne mało kogo interesują. W ofercie końcowej (rynkowej) standardy 5K czy 6K są nieznane.

8 minut temu, Butler napisał:

Przechodząc z Full HD na 4K nie musiałem szorować nosem po ekranie by zobaczyć różnicę.

Z tym większą łatwością zauważysz różnicę pomiędzy 4K a 8K.

Bez konieczności szorowania nosem po ekranie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Butler napisał:

Czyli uważasz że z trzech metrów na 75" bez problemu rozpoznam różnicę i będzie ona znaczna?

Jeżeli materiał będzie natywnie nagrany w 8K (a nie jakieś-tam mniej lub bardziej inteligentne upsamplingi z niższych rozdzielczości) - to oczywiście że tak.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
Przechodząc z Full HD na 4K nie musiałem szorować nosem po ekranie by zobaczyć różnicę.
A i tak większość starych, dobrych filmów jest maksymalnie w Full HD :)

Natomiast dla mnie realnym problemem jest format kinowy, dający czarne pasy u góry i u dołu - realnie zmniejszając widoczny obraz :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, tomek4 napisał:

A i tak większość starych, dobrych filmów jest maksymalnie w Full HD 🙂

Natomiast dla mnie realnym problemem jest format kinowy, dający czarne pasy u góry i u dołu 😞

Tak to już jest. 4K standardu kinowego i 4K (a właściwie Ultra HD) standardu telewizyjnego to nie to samo. TV w domu ma rozdzielczość 3840 x 2160 (4K UHD) i format 16:9, natomiast kinowe 4K to 4096×2160, a ekran w kinie ma format np. 19:10 - stąd jest szerszy przy tej samej wielkości przekątnej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Butler napisał:

Przechodząc z Full HD na 4K nie musiałem szorować nosem po ekranie by zobaczyć różnicę.

I prawidłowo, bo taka różnica jest zauważalna dla ludzkiego oka, natomiast 4K do 8K już niekoniecznie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
Tak to już jest. 4K standardu kinowego i 4K (a właściwie Ultra HD) standardu telewizyjnego to nie to samo. TV w domu ma rozdzielczość 3840 x 2160 (4K UHD) i format 16:9, natomiast kinowe 4K to 4096×2160, a ekran w kinie ma format np. 19:10 - stąd jest szerszy przy tej samej wielkości przekątnej.
No i takie coś bym chciał, z pasami po bokach, przy oglądaniu powiedzmy tenisa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, tomek4 napisał:

A i tak większość starych, dobrych filmów jest maksymalnie w Full HD 🙂

Jesteś pewien że nie powstaną nowe (równie dobre, albo nawet lepsze) w 4K lub nawet 8K?

31 minut temu, konradskala napisał:

natomiast 4K do 8K już niekoniecznie

Zależy jakie kto ma oko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Bobcat napisał:

Zależy jakie kto ma oko.

Jakiego by nie miał - z trzech metrów to można co najwyżej polizać temat 8K, ale min. na 88 calach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez konradskala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, konradskala napisał:

Jakiego by nie miał - z trzech metrów to można co najwyżej polizać temat 8K, ale min. na 88 calach

Gruba przesada.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Bobcat napisał:

Gruba przesada.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W linku jest z prawej strony suwak, zaznacz 8K i wyświetli Ci odległość w stosunku do rozmiaru matrycy. Dla 98 cali optimum to 1.5m. 3 metry to będzie przekątna 200 cali.

Zresztą to samo mówią tutaj od 0.53 minuty filmu:

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, konradskala napisał:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tak, znam to na pamięć. Akademickie dywagacje różnych jajogłowych teoretyków. 

5 godzin temu, konradskala napisał:

Zrobiłem, nie ja jeden żeby nie było. W 8K pooglądałem filmiki krajoznawcze z Peru i Bali na Youtube. Skalowanie z niższych rozdzielczości na 8K wyszło dobrze. I to by było na tyle.

Nie to miałem na myśli. Aby przeprowadzić eksperyment o który mi chodziło trzeba aby obok siebie stały dwa telewizory: jeden 8K, drugi 4K i na obydwa będzie puszczony ten sam materiał natywnie nagrany w 8K. Pierwszy telewizor pokazuje go w oryginale jak leci, bez żadnych przeróbek, drugi - poddany downscalingowi do 4K.

Bardzo łatwo zauważyć różnicę (na korzyść 8K oczywiście) ze znacznie większej odległości niż wynikałoby z przytoczonego przez Ciebie wielce uczonego kalkulatora odległości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Bobcat napisał:

Tak, znam to na pamięć. Akademickie dywagacje różnych jajogłowych teoretyków. 

A ta tabela?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, konradskala napisał:

A ta tabela?

To już w ogóle jest jakiś odlot. Na 55" DVD powinno się oglądać z 6.1 m. Przez lornetkę? 

Pozostając przy tej wielkości ekranu: wg hdtvpolska.pl ma być 1.1 m. Tutaj widzimy że 1.1 ÷ 2.2 m.

To wszystko razem można sobie o kant d..y potłuc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Bobcat napisał:

Tak, znam to na pamięć. Akademickie dywagacje różnych jajogłowych teoretyków. 

Nie to miałem na myśli. Aby przeprowadzić eksperyment o który mi chodziło trzeba aby obok siebie stały dwa telewizory: jeden 8K, drugi 4K i na obydwa będzie puszczony ten sam materiał natywnie nagrany w 8K. Pierwszy telewizor pokazuje go w oryginale jak leci, bez żadnych przeróbek, drugi - poddany downscalingowi do 4K.

Bardzo łatwo zauważyć różnicę (na korzyść 8K oczywiście) ze znacznie większej odległości niż wynikałoby z przytoczonego przez Ciebie wielce uczonego kalkulatora odległości.

Ja bym zrobił trochę inaczej - ten sam materiał musiałby być nagrany w 4K i w 8K.  I odpowiednio ten w 4K puszczony na telewizorze 4K, a 8K na telewizorze 8K. 

Telewizor 4K i tak nie wyświetli nic więcej aniżeli te swoje 4K, więc ładowanie do niego materiału 8K tylko po to, aby zrobił downscaling (niewiadomo z jakim skutkiem) nie ma za bardzo sensu. Natomiast telewizor 8K byłby w pewien sposób uprzywilejowany bo wyświetlałby materiał 8K - idealny dla siebie.

Wg Twojej metody sprawiedliwie by było: telewizor 4K z materiałem 8K, a obok telewizor 8K z materiałem 16K.

Zresztą nawet wczoraj jak odbierałem laptopa (nota bene też z ciekawą rozdzielczością 2,5K 2560x1440) to zauważyłem w sklepie dwa identyczne wyglądające Samsungi 75 cali, jednak z całkiem różnymi cenami - 8 tys i 17 tys. Nie miałem czasu sprawdzić, ale jestem niemal pewien, że ten droższy to był 8K. Może uda mi się na weekendzie porównać.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Bobcat napisał:

To już w ogóle jest jakiś odlot. Na 55" DVD powinno się oglądać z 6.1 m. Przez lornetkę? 

Pozostając przy tej wielkości ekranu: wg hdtvpolska.pl ma być 1.1 m. Tutaj widzimy że 1.1 ÷ 2.2 m.

To wszystko razem można sobie o kant d..y potłuc.

Jest w tym sens.

Tabela przedstawia zależności rozmiaru i odległości, ale także sugeruje odległość od ekranu dla komfortowego oglądania materiału w danej jakości. Włącz sobie kiedyś jakiś DVD i spróbuj pooglądać.  Ja już to zrobiłem. Mam trochę płyt i ostatnio dla zabawy włączyłem sobie Terminatora 2 na oryginalnej płycie DVD Double Layer, pojemności niemal 8GB, czyli tyle co fabryka dała.

I żeby do obejrzeć na swoich 65 calach bez pikselozy cofałem się od ekranu, aż skończył mi się pokój. Odległość około 6m, a i tak widziałem kaszę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, konradskala napisał:

Ja bym zrobił trochę inaczej - ten sam materiał musiałby być nagrany w 4K i w 8K.  I odpowiednio ten w 4K puszczony na telewizorze 4K, a 8K na telewizorze 8K. 

Telewizor 4K i tak nie wyświetli nic więcej aniżeli te swoje 4K, więc ładowanie do niego materiału 8K tylko po to, aby zrobił downscaling (niewiadomo z jakim skutkiem) nie ma za bardzo sensu. Natomiast telewizor 8K byłby w pewien sposób uprzywilejowany bo wyświetlałby materiał 8K - idealny dla siebie.

Downscaling jest z reguły z dobrym, albo bardzo dobrym skutkiem. Telewizor dostaje więcej niż potrzebuje, czyli tak jak gdyby wyświetlał obraz z doskonałym bitratem. Tak więc doświadczenie wg mojej propozycji ustawia od razu (na dzień dobry) telewizor 4K w uprzywilejowanej pozycji, zmniejszając dystans do 8K. A mimo to różnica jest widoczna. 

Ale masz rację. Chcąc być w 100% uczciwym należałoby przeprowadzić eksperyment zgodnie z Twoją propozycją: to samo filmowane kamerą 8K, zapisane w 8K - na telewizor 8K oraz jednocześnie filmowane kamerą 4K, zapisane w 4K - na telewizor 4K.

Różnica na korzyść 8K będzie jeszcze wyraźniejsza, bardziej ewidentna i łatwiej zauważalna.

19 minut temu, konradskala napisał:

Może uda mi się na weekendzie porównać.

Z zaciekawieniem przeczytam Twoje spostrzeżenia.

9 minut temu, konradskala napisał:

I żeby do obejrzeć na swoich 65 calach bez pikselozy cofałem się od ekranu, aż skończył mi się pokój. Odległość około 6m, a i tak widziałem kaszę.

Czyli materiał był nagrany z jakimś żenująco niskim bitrate'm. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Gość
    Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.