Skocz do zawartości
IGNORED

Telewizory - trendy, nowości - wątek zbiorczy


locoloco
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Na tym samym kanale jest jeszcze porównanie Skyworth XC9000 vs LG C1,  a wcześniejsze było z LG C2

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Krak_oN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Bobcat napisał:

QNED85 dobrze oceniony przez RTINGS.com i z wysoką oceną końcową:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

@konradskalajak Ty to przeżyjesz? Będąc człowiekiem honoru powinieneś poważnie myśleć o seppuku.

Tak, wiem. Teraz zacznie się mrówcza praca: żmudne wyszukiwanie wszystkich minusów tego telewizora oraz testów, gdzie go skrytykowano.

Mimo tego co wciąż powtarzasz, że wszelkie testy masz w dup...ie - jak nadarzy się okazja, to zaraz je odnajdujesz...

Skoro już mnie wywołałeś - na razie, bez zagłębiania się w poszczególne parametry pomiaru: w mieszanym użytkowaniu nowszy QNED85 z 2022 r. otrzymał 8.1 pkt, czyli dokładnie tyle samo co stary QNED90 z 2021 r.

Wspominałeś wcześniej o downgradzie i porzuceniu przez LG rozwoju serii Nano. W zamian mieli się skupić się na ulepszeniu serii QNED. Biorąc pod uwagę choćby ten przykład - mógłbyś wyjaśnić jakie poczynili postępy?

qned.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, konradskala napisał:

jak nadarzy się okazja, to zaraz je odnajdujesz...

Specjalnie dla Ciebie. Bo Ty je uwielbiasz i traktujesz z ogromną atencją.

12 godzin temu, konradskala napisał:

mógłbyś wyjaśnić jakie poczynili postępy?

A jakie postęp stanowi OLED LG C2 w porównaniu w C1? Tam też różnice są znikome. Dlaczego zatem tylko tutaj jest to zarzut?

Nie rozumiem tej tabelki. Mixed Usage to średnia (ważona) poszczególnych ocen cząstkowych. Skoro oceny QNED85 są albo równe albo (nieco) wyższe od ocen QNED90 (nie ma ani jednego przypadku, gdzie byłaby niższa) - dlaczego oceny całościowe są równe? Na logikę QNED85 powinna być wyższa. Znowu jakieś kuglarstwo liczbowe czy inne matematyczne szacher-macher?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Bobcat napisał:
12 godzin temu, konradskala napisał:

jak nadarzy się okazja, to zaraz je odnajdujesz...

Specjalnie dla Ciebie. Bo Ty je uwielbiasz i traktujesz z ogromną atencją.

Dziękuję

 

11 minut temu, Bobcat napisał:
12 godzin temu, konradskala napisał:

mógłbyś wyjaśnić jakie poczynili postępy?

A jakie postęp stanowi OLED LG C2 w porównaniu w C1? Tam też różnice są znikome. Dlaczego zatem tylko tutaj jest to zarzut?

Bo mieli (i nadal mają) więcej do poprawienia aniżeli w OLED C1.

Mało tego: QNED90 na 2022 rok jest chyba w ogóle niedostępny. Nie widziałem go wcześniej i nie ma go w żadnym sklepie. Co się stało?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, konradskala napisał:

Bo mieli (i nadal mają) więcej do poprawienia aniżeli w OLED C1.

Znowu ta czołobitność na kolanach przed OLED-em. Żałość.

Dokąd można poprawiać? Sufit to 10 punktów. Wyższych ocen autorzy testów nie przewidzieli.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, konradskala napisał:

QNED90 na 2022 rok jest chyba w ogóle niedostępny

Coś znalazłem. Może to tylko plotki, a może jednak nie. Jeśli to prawda o czym facet poniżej opowiada (nagranie sprzed 2-ch miesięcy), wycofanie najlepszej serii QNED jest cokolwiek niespotykanym posunięciem LG:

 

7 minut temu, Bobcat napisał:

Dokąd można poprawiać?

Mówiłes o rozwoju QNED. Teraz już nie jest potrzebny?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez konradskala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, konradskala napisał:

QNED90 na 2022 rok jest chyba w ogóle niedostępny. Nie widziałem go wcześniej i nie ma go w żadnym sklepie. Co się stało?

Bo go nie było z ofercie. Wszystkie telewizory w tej technologii mają po QNEDxx (gdzie xx to konkretna seria, np. 85 albo 90) literę mówiącą którego roku to oferta: dla 2021 było to P, dla 2022 - Q. Najwyższym modelem ubiegłego roku było 85/86/87 (w środku elektronika i funkcjonalność identyczna, różnią się duperelami typu podstawki czy uchwyt do zawieszenia na ścianie).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bobcat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Bobcat napisał:

Bo go nie ma z ofercie. Wszystkie telewizory w tej technologii mają po QNEDxx (gdzie xx to konkretna seria, np. 85 albo 90) literę mówiącą którego roku to oferta: dla 2021 było to P, dla 2022 - Q. Najwyższym modelem ubiegłego roku było 85/86/87 (w środku elektronika funkcjonalność identyczna, różnią się duperelami typu podstawki czy uchwyt zawieszenia na ścianie).

Czyli porównanie nowego QNED85 z 2022 r. z QNED90 z 2021 r. jest uprawnione i nie popełniam błędu zestawiając innej klasy telewizory?

Bo mimo wszystko coś mi tu nie gra. Na tej stronie poniżej wyraźnie piszą, że w 2022 r. oprócz serii 85, równolegle miały być także 90 - są nawet podane ceny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez konradskala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, konradskala napisał:

są nawet podane ceny.

W Niemczech. Szkoda że nie podali cen w Mongolii, Burkina Faso i na Wyspach Zielonego Przylądka. U nas serii 90 nie było, patrz www.lge.pl.

Mnie zastanawia co innego.

Kontrast QNED90 z Local Dimming ustawionym na High wynosi 100500:1 co zostało określone jako "surprisingly OK", dalej czytamy że jest to "one of the best we've ever seen on IPS panel" oraz "fantastic, rivaling many TVs with VA panels". Ocena tego parametru: 8.5. 

Kontrast QNED85 przy tak samo ustawionym Local Dimming wynosi 53520:1, a więc połowę powyższego. Zostało to nazwane "excellent" i przyznano również ocenę 8.5.

Pytanie pierwsze: dlaczego za 2× gorszy wynik ta sama ocena?

Pytanie drugie: czy różnica pomiędzy obydwoma wynikami jest zauważalna gołym okiem bez przyrządów? 

Pytanie trzecie: czy różnica pomiędzy tymi wynikami QNED a kontrastem Inf:1 OLED-ów jest zauważalna bez przyrządów?

Pytanie czwarte: jeśli nie (a wydaje się że tak właśnie jest) - dlaczego OLED-y dostają za kontrast 10, a tu jest tylko 8.5?

Rzetelne testy???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bobcat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Bobcat napisał:

Mnie zastanawia co innego.

Kontrast QNED90 z Local Dimming ustawionym na High wynosi 100500:1 co zostało określone jako "surprisingly OK", dalej czytamy że jest to "one of the best we've ever seen on IPS panel" oraz "fantastic, rivaling many TVs with VA panels". Ocena tego parametru: 8.5. 

Kontrast QNED85 przy tak samo ustawionym Local Dimming wynosi 53520:1, a więc połowę powyższego. Zostało to nazwane "excellent" i przyznano również ocenę 8.5.

Pytanie pierwsze: dlaczego za 2× gorszy wynik ta sama ocena?

A zauważyłeś podstawową różnicę pomiędzy nimi: QNED90 w wersji 65" ma blisko 1800 stref wygaszania, wersji 55" ponad 1000 stref, natomiast testowany QNED85 55' jedynie 180 stref. W nim musi być inna matryca, w jednym lepsza (jasność HDR, lepsze zachowanie w ciemnych scenach) w innym gorsza (jasność SDR, większy blooming) co widać na szczegółowych pomiarach.

Suma sumarum ocena końcowa wyszła identyczna. Matryca i jej zachowanie robi robotę, tym bardziej w pomiarach.

Dla porównania: Samsung QN85B - kontrast 73,455 : 1 - ocena (aż) 9.5

26 minut temu, Bobcat napisał:

Pytanie drugie: czy obydwa wyniki są rozróżnialne gołym okiem bez przyrządów?

W tym konkretnym wypadku podejrzewam, że nie.

27 minut temu, Bobcat napisał:

Pytanie trzecie: czy są rozróżnialne z Inf:1 OLED-ów?

Pytanie czwarte: jeśli nie (a wydaje się że tak właśnie jest) - dlaczego OLED-y dostają za kontrast 10, a tu jest tylko 8.5?

Na OLED-ach nie ma problemu lepszy/gorszy kontrast.

28 minut temu, Bobcat napisał:

Rzetelne testy???

Kiedyś wspominałeś, że przywoływane przeze mnie internetowe portale (wszystkie bez wyjątku) są niewiarygodne, po czym stwierdziłeś, że rtings.com to prawdziwa "firma" - taka przez duże F.

Więc tego się trzymam...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
1 godzinę temu, konradskala napisał:

Suma sumarum ocena końcowa wyszła identyczna. Matryca i jej zachowanie robi robotę, tym bardziej w pomiarach.

To można testy wsadzić bo jeden dostanie za czerń 3, a za jasność 7 i ma dychę. Drugi ma czerń 6 , jasność 4 i też 10.

Do jak z samochodami, że potem gadka serwisu" bo pana samochód np diesel nie wypala się w mieście i problemy z dpf" a gdzie w folderze, konfiguratorze było napisane , że dany model nie nadaje się do jazdy w mieście albo na krótszych odcinkach ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" Mądry głupiemu ustępuje więc głupota triumfuje"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, konradskala napisał:

Więc tego się trzymam..

Też chciałbym wiedzieć że jest jakieś źródło, któremu można zaufać. Ale takie "kwiatki" nie budują zaufania:

Godzinę temu, konradskala napisał:

Samsung QN85B - kontrast 73,455 : 1 - ocena (aż) 9.5

Dlaczego za kontrast 105000:1 dostaje się 8.5 punktu, a za 73455:1 dostaje się 9.5 punktu? Potrafisz to jakoś logicznie wyjaśnić?

Godzinę temu, konradskala napisał:

QNED90 w wersji 65" ma blisko 1800 stref wygaszania, wersji 55" ponad 1000 stref, natomiast testowany QNED85 55' jedynie 180 stref.

Skąd ta informacja? Jeśli prawdziwa - to faktycznie mamy duży krok wstecz. Nie wiem czym mogłoby to być spowodowane? Może stwierdził że tak będą lepiej zarabiać? Bowiem pogorszenie finalnego efektu będzie niewspółmiernie małe do dużej obniżki kosztu produkcji? W każdym razie byłby to regres godny dezaprobaty.

Ale w przypadku LG to nie dziwi. W roku 2010 gdy jeszcze nikt nie miał pojęcia o jakimś MiniLED - mieli w ofercie telewizor LCD że średniej półki. Nie pamiętam jakie miał literki, cyfry były 8500. Oczywiście żadne 4K, on był FHD. Cena umiarkowana. FALD. Ilość stref wygaszania: 240 (słownie: dwieście czterdzieści). Model wprowadzony na rynek w roku 2011 i ogłaszany jako jego bezpośredni następca był krawędziowy i miał stref wygaszania 16.

W ogóle coraz mniej rozumiem. QNED to miało być połączenie trzech technologii: MiniLED, kropki kwantowej i warstwy kwantowej NanoCell. Zawsze myślałem że MiniLED to z definicji pełne podświetlenie tylne, a 40× mniejszy od standardowego rozmiar diod podświetlających umożliwia zastosowanie dużej ilości (kilkuset do ponad tysiąca) stref lokalnego wygaszania. A tu raptem pojawia się QNED80/81/82, który wprawdzie ma kropki kwantowe i warstwę NanoCell ale podświetlenie... krawędziowe. I LG konsekwentnie nazywa go także MiniLED. Krawędziowy??? Moim zdaniem to oksymoron.

2 godziny temu, konradskala napisał:

Coś znalazłem. Może to tylko plotki, a może jednak nie.

Facet przedstawił się jako "LCD guy". Od razu go polubiłem 😉.

Mówi o ofercie 2022: że brak tam QNED serii 90 i 99. To potwierdza Twoje spostrzeżenia. Jednocześnie w wielu miejscach podkreśla, że 85 jest znacznie poprawiony i udoskonalony w porównaniu z tą samą serią z roku 2021. Nazywa go klasą średnio-wyższą ("middle to upper class"). 99 był 8K. To by potwierdzało że ta rozdzielczość faktycznie pogrąża się w nicości. Nad czym boleję. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Bobcat napisał:
2 godziny temu, konradskala napisał:

Samsung QN85B - kontrast 73,455 : 1 - ocena (aż) 9.5

Dlaczego za kontrast 105000:1 dostaje się 8.5 punktu, a za 73455:1 dostaje się 9.5 punktu? Potrafisz to jakoś logicznie wyjaśnić?

Myślę, że potrafię.

Wcześniej, w maju 2022 roku pisałem o moich spostrzeżeniach o QNED90 - chodziło mi o łunę, echo czy poświatę wokół jasnych obiektów na ciemniejszym tle. Podawałem linki z filmikami "śpiewaczki" z filmu "The Greatest Showman" gdzie było to widoczne. Podałem także link do testu gdzie wyraźnie napisano, że testowany model ma bardzo duże problemy z HDR-em, a konkretnie nie panuje nad tym co ma rozjaśnić a co przyciemnić.

Miało być lepiej...

Fragment z testu rtings.com z nowszego QNED85:

"Przejścia między strefami są ogólnie przyzwoite, ale trochę rozpraszają przy szybko poruszających się treściach. Algorytmy sterujące strefami przyciemniania nie nadążają za jasnymi światłami poruszającymi się po ekranie. Strefy włączają się i wyłączają powoli, przez co przednia krawędź poruszających się obiektów jest nieco ciemniejsza niż powinna i pozostawia za sobą aureolę."

Każdy LCD, LED czy MiniLED działa tak samo - podświetlenie musi się szybko załączyć i błyskawicznie wygasić do zera. Setki, tysiące, miliony razy. Jako, że kontrast to stosunek pomiędzy najjaśniejszymi i najciemniejszymi elementami wyświetlanego w tym samym czasie obrazu - im większa różnica tym jest lepszy.

Nie wiem na jakim materiale kontrast był mierzony, ale biorąc pod uwagę w/w spostrzeżenia, wydaje mi się, że to jest odpowiedź na Twoje pytanie.

24 minuty temu, Bobcat napisał:
2 godziny temu, konradskala napisał:

QNED90 w wersji 65" ma blisko 1800 stref wygaszania, wersji 55" ponad 1000 stref, natomiast testowany QNED85 55' jedynie 180 stref.

Skąd ta informacja? Jeśli prawdziwa - to faktycznie mamy duży krok wstecz. Nie wiem czym mogłoby to być spowodowane? Może stwierdził że tak będą lepiej zarabiać? Bowiem pogorszenie finalnego efektu będzie niewspółmiernie małe do dużej obniżki kosztu produkcji? W każdym razie byłby to regres godny dezaprobaty.

Z testów rtings.com, ale i tak zrobiłem błąd i jest jeszcze gorzej: QNED85 nie 55 cali a 65 cali ma 180 stref

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez konradskala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, konradskala napisał:

Myślę, że potrafię

Mało przekonujące. Rozmawiamy nie o ocenie działania algorytmu lokalnego wygaszania, a o samym tylko kontraście, który jest mierzony na statycznym obrazie, przez porównanie jego najjaśniejszych i najciemniejszych fragmentów. Czyli na logikę im lepszy wynik tym wyższa powinna być ocena punktowa.

Działanie wspomnianego algorytmu lokalnego wygaszania powinno być przedmiotem odrębnej oceny i punktacji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Bobcat napisał:

Facet przedstawił się jako "LCD guy". Od razu go polubiłem 😉.

Mówi o ofercie 2022: że brak tam QNED serii 90 i 99. To potwierdza Twoje spostrzeżenia. Jednocześnie w wielu miejscach podkreśla, że 85 jest znacznie poprawiony i udoskonalony w porównaniu z tą samą serią z roku 2021.

I jeden i drugi telewizor jest dobry, ale ma skopany soft zarządzający podświetleniem. Nowsza seria 85 pozostała niestety z tym nierozwiązanym problemem. O ile 85 jest lepszy/gorszy od 90? O włos. Teoretycznie nowsza matryca powinna być lepsza, bo osiąga podobne wyniki z 10-cio krotnie mniejszą liczbą stref podświetlania. Ale z drugiej strony kuleje w czym innym i w sumie to niemal identyczne telewizory.

2 minuty temu, Bobcat napisał:

Mało przekonujące. Rozmawiamy nie o ocenie działania algorytmu lokalnego wygaszania, a o samym tylko kontraście, który jest mierzony na statycznym obrazie, przez porównanie jego najjaśniejszych i najciemniejszych fragmentów. Czyli na logikę im lepszy wynik tym wyższa powinna być ocena punktowa.

Działanie wspomnianego algorytmu lokalnego wygaszania powinno być przedmiotem odrębnej oceny i punktacji.

No to nie mam innego wytłumaczenia. Jeśli badali kontrast na czarno-białej szachownicy powinno byś jak twierdzisz. Kiedyś czytałem na rtings.com, że właśnie ta plansza miała zostać zmieniona na coś innego, zresztą w podsumowaniu jest metodologia testu danego telewizora - wersja 1.6, 1.9 albo 1.10, więc pod uwagę biorą jakieś inne rzeczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, konradskala napisał:

ma skopany soft zarządzający podświetleniem

Generalnie to nie jest najmocniejsza strona LG. Do działania tego układu w moim też można mieć zastrzeżenia, które w szczegółach kiedyś opisałem. Można na to przymknąć oko, bo zdarza się sporadycznie i w bardzo szczególnych warunkach, ale wtedy da się zauważyć. Pisał o tym również RTINGS.com.

Przypomniałem sobie jak się nazywał tamten model z 2010 roku, który miał na 42" aż 240 stref lokalnego wygaszania: LE8500. 

58 minut temu, konradskala napisał:

osiąga podobne wyniki z 10-cio krotnie mniejszą liczbą stref podświetlania.

Jakie podobne??? 90 miał kontrast 105000:1, 85 ma 53250:1. Dwukrotnie gorzej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Bobcat napisał:
2 godziny temu, konradskala napisał:

osiąga podobne wyniki z 10-cio krotnie mniejszą liczbą stref podświetlania.

Jakie podobne??? 90 miał kontrast 105000:1, 85 ma 53250:1. Dwukrotnie gorzej.

Nie potrafie zinterpretować tych wyników. Liczbowo, na papierze to jest przepaść, a dlaczego ocena 8.5 jest identyczna dla obydwu? Ale jeszcze kilka TV:

TCL5 S546 46,612 : 1  ocena 9.5

Ale Hisense U8H i wysokie 160,880 : 1 ocena 9.6.

Z kolei Sony X750H (TV bez local dimmingu) 5,726 : 1 - ocena 9.0,

Hisense R6090 (także TV bez local dimmingu) 5,408 : 1 i ocena 8.9. - bardzo podobnie.

A teraz:

Wcześniej wspomniany Samsung QN85B -  73,455 : 1 - ocena 9.5, a praktycznie ten sam telewizor, ale na matrycy IPS (QN85A) zanotował porywające 195,600 : 1 i uwaga - niższą ocenę 8.6!

Natomiast Samsung Q80 na matrycy IPS notuje 1,449 : 1  i ocenę 6.2, QNED99 przy 638 : 1 otrzymuje także 6.2, a QNED80 przy 722 : 1 jedyne 2.3. 

A wszystko wywraca do góry nogami Hisense U9D (ten o specyficznej "podwójnej" matrycy) - przy 24,775 : 1 wystrzelił na 9.8 pkt.

 

Wciąż uważam, że tak różne wyniki muszą być jakoś powiązane z jakością matrycy, jakością podświetlenia i skutecznością działania lokalnego wygaszania.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez konradskala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, konradskala napisał:

Nie potrafie zinterpretować tych wyników.

To, co podałeś nie mieści się w głowie. Ale dzięki, bardzo ciekawe.  Wobec takiego rozrzutu wyników pomiarów przy jednoczesnym całkowitym braku korelacji tychże wyników z przyznaną oceną punktową - trudno się dziwić, że ktoś (np. ja) ma testy w d..ie. Dla mnie sprawa powinna być prosta, a zależność pomiędzy zmierzonym kontrastem a ilością punktów oceny - funkcją liniową. 

Cały ten chaos nasuwa brzydkie podejrzenia. O jakichś sumach pod stołem bez pokwitowania. 

46 minut temu, konradskala napisał:

Samsung QN85B -  73,455 : 1 - ocena 9.5, a praktycznie ten sam telewizor, ale na matrycy IPS (QN85A) zanotował porywające 195,600 : 1 i uwaga - niższą ocenę 8.6!

Jesteś pewien??? Z tego co ja wiem QN do numeru 90 włącznie mają IPS, a od 91 w górę - VA. Litera po numerze serii oznacza rok produkcji (A: 2021, B: 2022, ten rok będzie miał C).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Bobcat napisał:
1 godzinę temu, konradskala napisał:

Samsung QN85B -  73,455 : 1 - ocena 9.5, a praktycznie ten sam telewizor, ale na matrycy IPS (QN85A) zanotował porywające 195,600 : 1 i uwaga - niższą ocenę 8.6!

Jesteś pewien??? Z tego co ja wiem QN do numeru 90 włącznie mają IPS, a od 91 w górę - VA. Litera po numerze serii oznacza rok produkcji (A: 2021, B: 2022, ten rok będzie miał C).

Przepraszam, źle to wpisałem, za dużo okien miałem otwartych - winno być:

QN85A matryca IPS kontrast 195,600 : 1, kontrast natywny 1,406 : 1 - ocena 8.6

QN85B matryca IPS kontrast 81,120 : 1, kontrast natywny 1,067 : 1 - ocena 8.3

i odpowiednio:

QN90A matryca VA kontrast 75,855 : 1, kontrast natywny 3,640 : 1  - ocena 9.6

QN90B matryca VA kontrast 73,455 : 1, kontrast natywny 3,168 : 1  - ocena 9.5

edit: Szkoda czasu na przepisywanie, znalazłem zestawienie i tu jest ciurkiem wszystko:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez konradskala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Bobcat napisał:

QN90 ma VA na rynku amerykańskim. W Europie ma IPS.

Tak, tak pamiętam, przepisałem te dane z rtings.com, na liście jest podane przy wszystkich modelach który telewizor to VA, a który IPS.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kolei na hdtvpolska podają wartość kontrastu ANSI.

Piszą wyraźnie:

"Pamiętajmy, że sama matryca LCD jest dosyć ułomna w blokowaniu światła. Panele typu VA mogą zaoferować kontrast rzędu 2500 – 6000:1, zaś IPS około 1000 – 1500:1. Z tego względu porównując klasyczny ekran LCD z telewizorem OLED, różnica w czerni jest miażdżąca na korzyść tego drugiego. Zmniejszanie ilości światła już w warstwie podświetlenia pozwala znacząco poprawić tę sytuację"

Zmierzona wartość dla QN95A:  KONTRAST ANSI, BEZ WYGASZANIA (więcej – lepiej) 2 150:1 (matryca VA)

Ale żeby nie było, że LCD jest "be" piszą dalej:

Kontrast i Czerń

"Samsung QN95A wykorzystuje matrycę VA z powłoką poszerzającą kąty. Ta konstrukcja jest nam znana m.in. z tego, że nie zapewnia najwyższego kontrastu natywnego, jak z resztą widać w tabeli wyników na początku testu. To jednak nie powinno nikogo przejmować ponieważ telewizor dysponuje bardzo zaawansowanym podświetleniem – Mini LED, z 731 strefami wygaszania, co skutecznie przełamuje ograniczenia samej matrycy telewizora."

1. DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI - wartość zmierzona ∞:1

2. CZERŃ OTOCZONA Z KAŻDEJ STRONY DETALAMI, WYMAGAJĄCA SCENA, PORADZĄ Z NIĄ SOBIE JEDYNIE NAJLEPSZE SYSTEMY WYGASZANIA - wartość zmierzona 87 500:1

3. PAS W FILMIE SĄSIADUJĄCY Z OBRAZEM O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE WYRAŹNIE ODCINA SIĘ OD RAMKI TELEWIZORA - wartość zmierzona 84 500:1

4. DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI- wartość zmierzona ∞:1

Co w efekcie oznacza:

"Wyniki są wręcz rewelacyjne! Samsung QN95A to zdecydowanie jeden z najlepszych telewizorów LCD w całej historii w kategorii kontrastu i czerni jakie testowaliśmy w redakcji HDTVPolska. W zdecydowanej większości scen różnica pomiędzy QN95A, a telewizorem OLED (jak wiadomo idealnym pod tym względem) jest bardzo mała. W trakcie testu mieliśmy okazję ramię w ramię porównać ten element z telewizorem OLED stojącym obok QN95A"

Znakiem tego rtings.com uzyskując takie a nie inne wyniki, także bada kontrast w różnych scenariuszach.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez konradskala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Bobcat napisał:

No dobrze. A jaki jest wg hdtvpolska.pl kontrast QN91A z włączonym local dimming?

To co wyżej napisałem dotyczyło QN95B, ale jest też QN91B:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Bez nazwy 2.jpg

Niestety nie ma wyszczególnienia jaki kontrast uzyskano przy różnych stopniach ustawienia local dimminigu (niskie, średnie, wysokie) - na innym teście, innego telewizora było:

 

local.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez konradskala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arigato gozaimasu.

Skąd Ty to wszystko bierzesz?

I znowu pytanie: czy gołym okiem (bez przyrządów) można zauważyć różnicę między kontrastem 50000:1 a 500000:1? 

Jeśli nie to ktoś stojący wobec decyzji o wyborze telewizora (ma być z wysokiej półki i z takich lub innych względów nie OLED) - co Twoim zdaniem powinien wybrać? QN91B czy QNED85? Ja w takiej sytuacji brałbym ten drugi:

- IPS zawsze dawał ładniejsze kolory (bardzo mi się podoba zdanie użyte w innym wątku przez jednego z dyskutantów:  różnica między VA i IPS jest taka jak w audio między tranzystorem a lampą);

- a dodatkowa warstwa NanoCell powoduje, że te kolory są jeszcze piękniejsze, po prostu miodzio. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Bobcat napisał:

Skąd Ty to wszystko bierzesz?

Z internetów, jak zwykle 🙂

26 minut temu, Bobcat napisał:

I znowu pytanie: czy gołym okiem (bez przyrządów) można zauważyć różnicę między kontrastem 50000:1 a 500000:1? 

Pytanie powinno być inaczej sformułowane: co się dzieje gdy matryca posiadająca np. kontrast ANSI 2000:1, po zastosowaniu lokalnego wygaszania uzyskuje np. 75 000?

Jeśli już trafisz na DOBRĄ matrycę sprawa przedstawia się mniej więcej tak:

- albo te algorytmy są bardzo dobre jak np. w w/w Samsungach gdzie telewizor dokładnie wie które miejsca na ekranie mają być czarne (wygaszone), a które należy zostawić w spokoju - a wygląda to np. tak:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

- albo te algorytmy są do du..py i lokalne wygaszanie wciąga niczym czarna dziura gwiazdy połowę szczegółów - patrz poniżej

local 3.jpg

Wiem, ze to tylko gwiazdy, ale wyobraź sobie wszystkie sceny w ciemnych pomieszczeniach, rozgrywające się w średniowiecznych zamkach, w lesie, w nocy itd.

To możesz zauważyć i jeśli nie interesują Cie parametry, możesz nazwać to niskim lub wysokim kontrastem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez konradskala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, Bobcat napisał:

Jeśli nie to ktoś stojący wobec decyzji o wyborze telewizora (ma być z wysokiej półki i z takich lub innych względów nie OLED) - co Twoim zdaniem powinien wybrać? QN91B czy QNED85? Ja w takiej sytuacji brałbym ten drugi:

- IPS zawsze dawał ładniejsze kolory (bardzo mi się podoba zdanie użyte w innym wątku przez jednego z dyskutantów:  różnica między VA i IPS jest taka jak w audio między tranzystorem a lampą);

- a dodatkowa warstwa NanoCell powoduje, że te kolory są jeszcze piękniejsze, po prostu miodzio.

Bez patrzenia na cenę? Bo jeśli tak i chodzi Ci o jakość obrazu, to bezsprzecznie wygrywają Samsungi. Bez różnicy czy na VA czy na IPS. Obok wysokiej klasy Sony, Hisense czy TCL (tak, to nie błąd) są telewizorami z najlepszym obrazem jeśli chodzi o LCD. Niestety, pomimo całej mojej sympatii do LG, seria QNED jest jakaś... felerna.

"Różnice" w kolorach pomiędzy dobrymi IPS a dobrymi, współczesnymi VA najprościej sprawdzisz choćby w obrębie w/w Samsungów. Oczywiście jeśli konfrontacja między nimi w zakresie plus-minus 1% pokrycia kolorów Ci nie straszna...

A w spawie nano-cząsteczek - przecież Samsung (i inni) od lat mają to samo, tyle, że nazywa się Quantum DOT.

PS. Wiesz co to za kozak z różnymi parametrami kontrastu uzyskanymi po minimalnym, średnim i wysokim ustawieniu local dimmingu, którego zdjęcie wkleiłem kilka postów wcześniej?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez konradskala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, konradskala napisał:

bezsprzecznie wygrywają Samsungi

Samsungi nie mają Dolby Vision, co w moich oczach je dyskwalifikuje.

8 godzin temu, konradskala napisał:

przecież Samsung (i inni) od lat mają to samo, tyle, że nazywa się Quantum DOT.

Quantum Dot i NanoCell to są dwie zupełnie różne rzeczy. Łączy je zastosowane technologii kwantowej i wykorzystanie nanocząsteczek. 

Pierwsza z wymienionych to podświetlenie wyłącznie niebieskimi diodami i zmiana długości fali na czerwoną i zieloną właśnie na kropkach kwantowych. To jest szeroko stosowane, ma Samsung, Sony, Hisense, TCL i (w QNED) LG.

Druga to filtr dla wszystkich trzech kolorów podstawowych, który przepupuszcza wyłącznie ściśle określoną długość fali R, G, B, eliminując kolory pośrednie. Dzięki temu kolory dostajemy laboratoryjne czyste. To ma wyłącznie LG i (z tego, co wiem) nie sprzedaje tego nikomu.

Tak więc tylko QNED LG wykorzystuje obydwie wyżej wymienione i tym się marketingowo chwali.

8 godzin temu, konradskala napisał:

Wiesz co to za kozak z różnymi parametrami kontrastu uzyskanymi po minimalnym, średnim i wysokim ustawieniu local dimmingu, którego zdjęcie wkleiłem kilka postów wcześniej?

Nie rozumiem pytania. Rozjaśnij proszę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Bobcat napisał:
8 godzin temu, konradskala napisał:

bezsprzecznie wygrywają Samsungi

Samsungi nie mają Dolby Vision, co w moich oczach je dyskwalifikuje.

Oglądając ciemniejsze telewizory i mając możliwości porównania HDR vs Dolby Vision różnica będzie.

Natomiast przy wysokich poziomach jasności telewizora np. tych Samsungów po 1500 nit "moduł" Dolby Vision nie ma za wiele do roboty i zwyczajnie się nudzi.

Postawiłem obok siebie QD-OLED Samsunga bez DV i QD-OLED Sony z DV, puściłem na obydwu to samo. Biorąc pod uwagę, że Samsung jest w porywach o jakieś 100 nit jaśniejszy, a Sony lepiej zarządza gradacją i ABL, do tego telewizory nie były skalibrowane - stawiam skrzynkę dobrej wódki dla tego, kto wskaże jakieś różnice w mapowaniu tonów i końcowym efekcie obrazu.

33 minuty temu, Bobcat napisał:

Quantum Dot i NanoCell to są dwie zupełnie różne rzeczy. Łączy je zastosowane technologii kwantowej i wykorzystanie nanocząsteczek. 

No w sumie masz racje - QD jest inną drogą do osiągnięcia podobnego efektu poprawy kolorów.

35 minut temu, Bobcat napisał:

Nie rozumiem pytania. Rozjaśnij proszę.

Miałem na myśli takie parametry pewnego telewizora:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, konradskala napisał:

Dolby Vision nie ma za wiele do roboty i zwyczajnie się nudzi.

Nudzi czy nie nudzi - jest to już obecnie ogólnoświatowy standard, podczas gdy HDR10+ staje się niszą, wegetującą gdzieś na odległych rubieżach rynku. Zrozumieli to wszyscy. Oprócz Samsunga. 

32 minuty temu, konradskala napisał:

Miałem na myśli takie parametry pewnego telewizora:

Dziękuję. Ale nadal nie łapię czego ode mnie oczekujesz? Do czego mam się ustosunkować?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.