Skocz do zawartości
IGNORED

Kolumny DIY na szerokopasmowcu Audio Nirvana 10 Clasic.


Kris_54701
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wyobraź sobie zwrotnice 3- way na takich elementach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale dla kolumny trójdrożnej trzeba brać pod uwagę takie rzeczy. Na słabych elementach zagra słabo, bo na nich jest najwięcej strat. Cewki to koszt praktycznie surowca, ale już dobre kondensatory to majątek. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Kris_54701 napisał:

Wyobraź sobie zwrotnice 3- way na takich elementach.

nie musze sobie wyobrażać

poza tym sam projektuję kolumny i wiekszość pisanych wskazówek wynika tylko i wyłacznie z mojego własnego doswiadczenia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, slawek.xm napisał:

patrząc czy teraz czy w przyszłości na jakikolwiek projekt zaczynaj od zwrotnicy

zawsze!

to najważniejszy i najbardziej liczący się element kolumny , zaplanuj najlepsze elementy o wartościach najbardziej zbliżonych do oryginału i zakup je

dopiero tak przygotowany zamawiaj glosniki strugaj obudowy czy zlecaj

zwrotnica jest tym co decyduje o brzmieniu w największym stopniu

Wszystko fajnie...kazdy ma prawo do własnej opinii...ale ci co zaczynają przygodę z konstrukcjami DIY pewnie ten post czytają....albo kiedyś przeczytają...a twoja rada czy twierdzenie jest z gruntu...całkowicie błędne..i to już jest moja opinia?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, front247 napisał:

Wszystko fajnie...kazdy ma prawo do własnej opinii...ale ci co zaczynają przygodę z konstrukcjami DIY pewnie ten post czytają....albo kiedyś przeczytają...a twoja rada czy twierdzenie jest z gruntu...całkowicie błędne..i to już jest moja opinia?

jeszcze jakbyś tę swoja opinie umotywował byloby całkiem sensownie

takie nie bo nie jest z gruntu słabe

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, slawek.xm napisał:

jeszcze jakbyś tę swoja opinie umotywował byloby całkiem sensownie

takie nie bo nie jest z gruntu słabe

 

Ty nie umotywowałes to ja też nie ...tzn. mogę oczywiscie ale nie wiem czy możemy tu zmieniac temat na lekki off top ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabierając się do projektu trzeba wszystko przewidzieć. Późniejsza wymiana przykładowej cewki z z rdzeniowej o minimalnej rezystancji własnej na taką niby lepszą woskową o wyższej rezystancji zaburza podziały. To samo z kondensatorami. Każdy gra inaczej i nawet to też trzeba przewidzieć, ale przede wszystkim słuchać po zamontowaniu. Ta samą wartość, ten sam typ, ale inny producent może całkowicie zmienić wszystko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Kris_54701 napisał:

Może brakuje na nim cech konstrukcji wielodrożnych

A jakie to cechy ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pre lampowe Adagio Sound, końcówka Sugden Au51 P MKII, AVI Laboratory Series, strojenie kolumn Adagio Sound - wszystko spięte kabelkami ;-)) żeby grało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, slawek.xm napisał:

jeszcze jakbyś tę swoja opinie umotywował byloby całkiem sensownie

 

 

Mnie uczono że:

1.najpierw projekt brzmienia jakie chcemy osiagnać i warunki w jakich ma grać

2. wybór (dobór ) głośników do pkt.1

3.Aplikacja w odgrodzie (obudowie),w oparciu o pkt 1 i w oparciu o parametry własne przetworników

4.zwrotnica..a najlepiej jej symulacja

5. Pierwszy test  

6. pomiar ,odsłuch...i korekcja ewentualnych błędów.

7. 3-5 dni odsłuchów i szlif brzmeinia już bez pomiarów.

8. sukces i wyborowa 0,7 ?

 

Zaczynając od zwrotnicy...to w sumie nie wiedziałbym co robić ..z czym robić i pod jakim kątem robić. 

Już uzasadniłem:) Teraz mozesz ty uzasadnić lub jeśli chcesz... kontrargumentować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez front247
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, Kris_54701 napisał:

No tak, ale dla kolumny trójdrożnej trzeba brać pod uwagę takie rzeczy. Na słabych elementach zagra słabo, bo na nich jest najwięcej strat. Cewki to koszt praktycznie surowca, ale już dobre kondensatory to majątek. 

Przecież wcześniej powiedziałeś, że kolumna 3way zagra nawet na słabych przetwornikach. To do tych słabych przetworników trzeba koniecznie dobre elementy, żeby zagrało? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zero krzemu w torze, to grać nie może ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, front247 napisał:

Ty nie umotywowałes to ja też nie ...tzn. mogę oczywiscie ale nie wiem czy możemy tu zmieniac temat na lekki off top ?

każda zwrotnica jest dopasowana do konkretnego modelu kolumn do konkretnych przetworników ich umiejscowienia na froncie , odległości miedzy nimi i od krawędzi frontu , zawiera w sobie każde ścięcie sfazowanie i jego wpływ na charakterystykę, kazde pochylenie , zawartość materiału tłumiącego oraz dopasowanie obudów do konkretnych wartości rezystancji cewek, bo dla konstruktora nie zawsze najniższa rezystancja jest właściwa do odpowiedniego ksztaltowania dźwieku

dlatego mój wpis odnosi sie tylko do budowy konkretnego pomierzonego osłuchanego i udokumnetowanego gotowego projektu, ktory nalezy wykonac bez wlasnych "ulepszeń " bo każda ingerencja w oryginał zmienia jego brzmienie

nawet chcąc wprowadzac wlasne pomysły warto miec mozliwość wrócenia do pierwszej wersji by bezpośrednio porównac jakość wprowadzonych zmian

 

traktowanie zwrotnicy po macoszemu w trakcie realizacji gotowego projektu zawsze prowadzi do negatywnych zmian w dźwieku

 

10 minut temu, front247 napisał:

Mnie uczono że:

1.najpierw projekt brzmienia jakie chcemy osiagnać i warunki w jakich ma grać

2. wybór (dobór ) głośników do pkt.1

3.Aplikacja w odgrodzie (obudowie),w oparciu o pkt 1 i w oparciu o parametry własne przetworników

4.zwrotnica..a najlepiej jej symulacja

5. Pierwszy test  

6. pomiar ,odsłuch...i korekcja ewentualnych błędów.

7. 3-5 dni odsłuchów i szlif brzmeinia już bez pomiarów.

8. sukces i wyborowa 0,7 ?

 

Zaczynając od zwrotnicy...to w sumie nie wiedziałbym co robić ..z czym robić i pod jakim kątem robić. 

Już uzasadniłem:) Teraz mozesz ty uzasadnić lub jeśli chcesz... kontrargumentować.

nie zrozumieliśmy się , Ty piszesz o tworzeniu nowego projektu a ja o klonowaniu istniejacego tak jak to zrobił Kris

13 minut temu, front247 napisał:

4.zwrotnica..a najlepiej jej symulacja

ten punkt jest właściwy dla bardzo początkujących

bardzo często symulacja nie pokrywa się z końcową zwrotką

pod kątem technicznym takie podejście jest bezpieczne , ale tylko wstępnie i nie ma co do niego przywiązywać wagi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Kazik II napisał:

A jakie to cechy ?

A tego to nie wiem, ale oponenci sugerują, że wielodrożne są w czymś lepsze, to może tej lepszości im brakuje.

17 minut temu, daris666 napisał:

Przecież wcześniej powiedziałeś, że kolumna 3way zagra nawet na słabych przetwornikach. To do tych słabych przetworników trzeba koniecznie dobre elementy, żeby zagrało? 

Jeśli stracisz sygnał na zwrotnicy czy też go zniekształcisz to nie obejdzie się bez pogorszenia właściwości sonicznych zestawu. To nie tak, że słabe głośniki tworzą jakieś wąskie gardło, przed które możesz wrzucić wszystko co nie jest gorsze. Każdy element tak zwrotka jak i głośniki wpływają na brzmienie.

30 minut temu, front247 napisał:

1.najpierw projekt brzmienia jakie chcemy osiagnać

A ja bym poprosił o rozwinięcie punktu pierwszego, bo chyba nie zrozumiałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15''900 Euro /para szerokopasmowe, porażka brzmieniowa  i nie mają startu do normalnych zestawów.

Moim zdaniem ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pre lampowe Adagio Sound, końcówka Sugden Au51 P MKII, AVI Laboratory Series, strojenie kolumn Adagio Sound - wszystko spięte kabelkami ;-)) żeby grało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, slawek.xm napisał:

patrząc czy teraz czy w przyszłości na jakikolwiek projekt zaczynaj od zwrotnicy

zawsze!

to najważniejszy i najbardziej liczący się element kolumny , zaplanuj najlepsze elementy o wartościach najbardziej zbliżonych do oryginału i zakup je

dopiero tak przygotowany zamawiaj glosniki strugaj obudowy czy zlecaj

Dla mnie brzmi to troche bez sensu -> zaczynasz od konca

Kiedys bralem udzial w ciekawym szkoleniu/workshopie na temat budowania glosnikow i projektowania pasownych zwrotnic. Kolejnosc wygladala dokladnie odwrotnie.

1. Wybierz przetworniki pasujace do twojej koncepcji i obudowy

2. Zakup przetworniki

3. Zbuduj obudowej

4. Zabuduj przetworniki

5. Przeprowadz pomiary parametrow TSP przetwornikow zabudowanych w obudowie!!!! 

Tylko w ten sposob otrzymasz wlasciwe, realne i indywidualne dla kazdego przetwornika parametry, potrzebne do poprawnego symulowania/projektowania zwrotnicy!!!

6. Przejmij wyniki tych pomiarow do programow symulujacych/projektujacych zwrotnice.

 

Zaczynajac od zwrotnicy bez danych pomierzonych przetwornikow robisz projektowanie w ciemno na pale nie wiedzac jak beda sie w pozniejszym etapie zakupione przetworniki zachowywaly. Ryzyko -> taka niepasowna zwrotnice mozesz wyrzucic do smietnika

 

To tak jak bys budowal dom zaczynajac od dachu ?

  

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pasmo rewelacja i och konstruktora.Tylko muzyki brak, ale jak lubi się kolorowany ( zniekształcony dźwięk) to czemu nie słuchać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pre lampowe Adagio Sound, końcówka Sugden Au51 P MKII, AVI Laboratory Series, strojenie kolumn Adagio Sound - wszystko spięte kabelkami ;-)) żeby grało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Kazik II napisał:

15''900 Euro /para szerokopasmowe, porażka brzmieniowa  i nie mają startu do normalnych zestawów.

Moim zdaniem ?

 

Jakich szerokopasmowek słuchałeś pod swoją strzechą?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Kris_54701 napisał:

A tego to nie wiem, ale oponenci sugerują, że wielodrożne są w czymś lepsze, to może tej lepszości im brakuje.

 Jak ciągniesz ten temat to ok. Twoja sprawa. Pierwszy problem głośnika szerokopasmowego to bas. Drugi to jego "szybkość", trzeci to zniekształcenia a czwarty to góra, która każdemu nie musi odpowiadać. Niektórych tematów  nie przeskoczysz jednym głośnikiem. Dlatego wymyślono systemy wielodrożne. I uwierz mi, że są sporo bardziej popularne niż układy jednodrożne. Ciekawe dlaczego .......

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez daris666

Zero krzemu w torze, to grać nie może ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie reklamy ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pre lampowe Adagio Sound, końcówka Sugden Au51 P MKII, AVI Laboratory Series, strojenie kolumn Adagio Sound - wszystko spięte kabelkami ;-)) żeby grało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, xajas napisał:

Dla mnie brzmi to troche bez sensu -> zaczynasz od konca

Kiedys bralem udzial w ciekawym szkoleniu/workshopie na temat budowania glosnikow i projektowania pasownych zwrotnic. Kolejnosc wygladala dokladnie odwrotnie.

1. Wybiez przetworniki pasujace do twojej koncepcji i obudowy

2. Zakup przetworniki

3. Zbuduj obudowej

4. Zabuduj przetworniki

5. Przeprowadz pomiary parametrow TSP przetwornikow zabudowanych w obudowie!!!! 

Tylko w ten sposob otrzymasz wlasciwe, realne i indywidualnedla kazdego przetwornika parametry, potrzebne do symulowania/projektowania zwrotnicy!!!

6. Przejmij wyniki tych pomiarow do programow symulujacych/projektujacych zwrotnice.

 

Zaczynajac od zwrotnicy robisz projektowanie w ciemno na pale nie wiedzac jak beda sie w pozniejszym etapie zakupione przetworniki zachowywaly.

 

To tak jak bys budowal dom zaczynaajaac od dachu ?

  

 

zaiste zrozumiałeś wszystko ?

tylko nie zastanowiło Cię , że piszę o gotowej zwrotnicy

czyli do konkretnego projektu

tak to jest jak szuka się na siłę punktu udupienia bez zrozumienia o czym pisze interlokutor

zaczynam podejrzewać , że u Ciebie robi się to standardem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez slawek.xm

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Kazik II napisał:

Nie będzie reklamy ?

Ale prosimyyyyyyyy.....

2 minuty temu, daris666 napisał:

Pierwszy problem głośnika szerokopasmowego to bas. Drugi to jego "szybkość"

To akurat jedne na zalet szerokopasmówki ale jak bierzesz pod uwagę głośnik od magnetofonu jamnik to przyznam ci rację.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Kris_54701 napisał:

Ale prosimyyyyyyyy.....

To akurat jedne na zalet szerokopasmówki ale jak bierzesz pod uwagę głośnik od magnetofonu jamnik to przyznam ci rację.

Która, bas ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zero krzemu w torze, to grać nie może ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, daris666 napisał:

czwarty to góra,

Bardzo naturalna, subtelna góra. W systemach wielodrożnych aby uzyskać dostateczną ilość szczegółów, trzeba wybić wysokotonowke. AN gra bardzo detalicznie w całym paśmie, przez co nie wymaga podkreślania wysokich tonów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, slawek.xm napisał:

zaiste zrozumiałeś wszystko ?

tylko nie zastanowiło Cię , że piszę o gotowej zwrotnicy

czyli do konkretnego projektu

tak to jest jak szuka się na siłę punktu udupienia bez zrozumienia o czym pisze interlokutor

zaczynam podejrzewać , że u Ciebie robi się to standardem

Czy przypadkiem nie ty jestes tym expertem od udupiania sie do "niepoprawnie konstruowanych glosnikow"?

Znajde setke cytatow ?

Nawet w konkretnym projekcie gotowa zwrotnica to subotymalne/prymitywne rozwiazanie. Taka zwrotnica, takie gotowce nie uwzgledniaja indywidualnych parametrow przetwornika i wykonania obudowy.

Dyskutujesz o wplywie i roznicach brzmienia cewek zalewanych woskiem i miodem, a ignorujesz podstawowe parametry jak TSP i obudowe?

 

PS.

Nie nadarmo wiele Programow do projektowania zwrotnic wymaga jaako parametry wejsciowe pomiary np. z takichsystemow jak ARTA.  Nie masz pomiarow, nie masz zwrotnicy ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, daris666 napisał:

Która, bas ? 

Tak, bas. Jest bardzo szybki, jest krótki, wielobarwny i co najważniejsze ma swoje idealne odwzorowanie harmonicznych w całym paśmie. Z wielodrożnych tego nigdy nie słyszałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Kris_54701 napisał:

Bardzo naturalna, subtelna góra. W systemach wielodrożnych aby uzyskać dostateczną ilość szczegółów, trzeba wybić wysokotonowke. AN gra bardzo detalicznie w całym paśmie, przez co nie wymaga podkreślania wysokich tonów.

Tak tak, wiemy że wszystkie wysokotonówki to gówno ( za przeproszeniem ). 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zero krzemu w torze, to grać nie może ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, daris666 napisał:

Tak tak, wiemy że wszystkie wysokotonówki to gówno ( za przeproszeniem ). 

 

 

Niskotonowe też ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Kris_54701 napisał:

Tak, bas. Jest bardzo szybki, jest krótki, wielobarwny i co najważniejsze ma swoje idealne odwzorowanie harmonicznych w całym paśmie. Z wielodrożnych tego nigdy nie słyszałem.

Tak jest krótki. Jak zrobisz w tunelu to będzie się wlekł.  Takie spostrzeżenia to sam zaobserwowałem. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zero krzemu w torze, to grać nie może ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, slawek.xm napisał:

zaiste zrozumiałeś wszystko ?

Jeśli odnośnie moich zastrzeżeń do punktu pierwszego to mam pytania. 

W jaki sposób mam zaplanować jakieś tam wyimaginowane brzmienie, jeśli kolumny mają grać wiernie i neutralnie?

Czy chodzi o jakieś pokolorowanie, uwydatnienie części pasma czy jak?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.