Skocz do zawartości
IGNORED

Wielkość kolumn/monitorów do wielkości pokoju


romekjagoda
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, xajas napisał:


To domniemanie nie dowod

Taaa... Czyli na słuchawkach nie usłyszysz czyli całe to badanie słuchu o kant d. Wiedziałem. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, marekw 76 napisał:

Panowie ochlońcie.

Po co te walki?

Każdy inaczej słyszy. Kiedyś miałem w 7 m zgc 50-8-44 plus tosca plus Adam i jakiś magnetofon i nigdy nie czułem że te kolumny są zbyt duże do tych żałosnych kilku metrów grało i już...

Ostatnio usłyszałem aby nie bać się wstawić dwa razy po 30 cm na basie do swoich 22 metrów i zastanawiam się czy nie spróbować? Ale czy będę na gościa krzyczeć? Sprzeczajmy się w granicach rozsądku bo forum i tak w rozsypce....

 

Myślałem żeby przetestować podłogówki (pomieszczenie 10 m2) ale wiem że to sensu nie ma. W Twoim przypadku to już duże pomieszczenie i 30 cm to prawie 15 calowy woofer, mam takie paczki na salce prób zespołu w którym gram. Pomieszczenie ma 24 m2 i bas jest potężny i bardzo nisko schodzi. Myślę, że warto spróbować przetestować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Norakam283
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Temu ze jest bas ktory slyszysz i taki ktory czujesz. Postaw sobie kolumny metr od siebie, posluchaj basu a nastepnie oddal sie na odleglosc pieciu metrow i posluchaj tego samego utworu niczego nie zmieniajac. Jak nie uslyszysz roznicy to znaczy ze slabo slyszysz i rozrozniasz bas.

A wiesz z czego to wynika?

 

Slyszales o strzalkach i wezlac, czyli rozkladzie cisnienia akustycznego w pomieszczeniu?

Tak, ale nie pokaza jego jakosci.

Mozemy ustawic dwie kolumny o bardzo zblizonym pasmie przenoszenia, ale mikrofon nam nie powie ktora jest dla naszego ucha przyjemniejsza. Musimy posluchac.

Co jest dla twojego ucha „miernikiem jakosci“ ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minutes ago, przemak said:

Nie o to chodzi. Napisałeś, że jest bas który słychać i który czuć. Mikrofon może tylko słyszeć. Czyli w małym pomieszczeniu nie zmierzy basu poniżej pewnej częstotliwości. Tak?

 

Nie zmiezy jezeli go tam nie bedzie. A pewnie go tam nie bedzie bo niskie czestotliwosci to fale dlugie i po kilku odbiciach od scian zaczna sie na siebie nakladac a co za tym idzie, eliminowac. Posiadalem kidys subwoofer BK Monolith Plus i puszczalem przez niego sygnaly od 100 do 20Hz. Prametry techniczne tego suba mowia ze schodzi on do 23Hz a my w pomieszczeniu 16m2 nie moglismy uslyszec niczego ponizej 30Hz nawet po odkreceniu go na maksa. Membrany malo nie wyrwalo, ale dzwieku nie bylo zadnego, bylo tylko czuc ruch powietrza.

To samo jak masz suba w aucie. W aucie w zasadzie bardziej bas kopie w plecy, ale fajnie to go slychac dopiero jak staniesz z kilka metrow od auta 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Membrany malo nie wyrwalo, ale dzwieku nie bylo zadnego, bylo tylko czuc ruch powietrza.

Co to jest „dzwiek“? Czy dzwiek to nie jest „ruch powietrza“?

W zasadzie po takiej wypowiedzi nalezalo by zakonczyc dyskusje
Ale uzbroimy sie w cierpliwosc

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Uchatek napisał:

Nie zmiezy jezeli go tam nie bedzie. A pewnie go tam nie bedzie bo niskie czestotliwosci to fale dlugie i po kilku odbiciach od scian zaczna sie na siebie nakladac a co za tym idzie, eliminowac. Posiadalem kidys subwoofer BK Monolith Plus i puszczalem przez niego sygnaly od 100 do 20Hz. Prametry techniczne tego suba mowia ze schodzi on do 23Hz a my w pomieszczeniu 16m2 nie moglismy uslyszec niczego ponizej 30Hz nawet po odkreceniu go na maksa. Membrany malo nie wyrwalo, ale dzwieku nie bylo zadnego, bylo tylko czuc ruch powietrza.

Rozumiem, mucha po wyrwaniu wszystkich nóg traci słuch, a kot spada z prędkością światła. Ale nawet - przecież wyżej jest dowód, że aby usłyszeć 50Hz to trzeba mieć przekątną 7m czyli w pomieszczeniu 23m kw. To jak z tymi 30? ?

1 minutę temu, xajas napisał:


Co to jest „dzwiek“? Czy dzwiek to nie jest „ruch powietrza“?

W zasadzie po takiej wypowiedzi nalezalo by zakonczyc dyskusje emoji3.png
Ale uzbroimy sie w cierpliwosc

No nie, ruch powietrza to jest wiatr ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minutes ago, xajas said:

 

Co jest dla twojego ucha „miernikiem jakosci“ ?

Moje ucho jest dla mnie miernikiem jakosci a nie wykresy i pomiary. Nie lubie oszukiwac sie sprezonym powietrzem ktore miazdzy mi bebenki w uszach a tak chyba bedzie podczas odtwarzania basu duzym glosnikiem w malym pomieszczeniu. Tak jak pisalem, moze ktos tak lubi, ja nie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Nie zmiezy jezeli go tam nie bedzie. A pewnie go tam nie bedzie bo niskie czestotliwosci to fale dlugie i po kilku odbiciach od scian zaczna sie na siebie nakladac a co za tym idzie, eliminowac.

 

A czy nie zauwazyles, ze jedna i ta sama fala tej samej (niskiej) czestotliwosci, w jednym miejscu pokoju jest slyszana, a w innym miejscu nie. I to wlasnie w wyniku nakladania. Tyle ze w zaleznosci od miejsca, czyli ich wzajemnej fazy, raz sie „dodawaja“ (dudnienie) a raz „eliminuja“?

 

Czyli jesli okreslonej czestotliwosci w okreslonym miejscu nie slyszysz, nie wynika to z tego ze tej czestotliwosci w tym pomieszczeniu nie mozna odtworzyc, albo ze tego basu tam nie ma, tylko z tego, ze w tym punkcie pomieszczenia fala bezposrednia jest w przeciwfazie do fali odbitej wiec sie wzajemnie eliminuja

 

Moje ucho jest dla mnie miernikiem jakosci a nie wykresy i pomiary. Nie lubie oszukiwac sie sprezonym powietrzem ktore miazdzy mi bebenki w uszach a tak chyba bedzie podczas odtwarzania basu duzym glosnikiem w malym pomieszczeniu. Tak jak pisalem, moze ktos tak lubi, ja nie.

To nie odpowiada na moje pytanie. Jescze raz: w oparciu o jakie wrazenia/parametry twoje ucho decyduje o jakosci basu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minutes ago, przemak said:

Rozumiem, mucha po wyrwaniu wszystkich nóg traci słuch, a kot spada z prędkością światła. Ale nawet - przecież wyżej jest dowód, że aby usłyszeć 50Hz to trzeba mieć przekątną 7m czyli w pomieszczeniu 23m kw. To jak z tymi 30? ?

No nie, ruch powietrza to jest wiatr ?

Ja sie nie chce sprzeczac, tylko opisalem swoje doswiadczenia z basem w roznej wielkosci pomieszczeniach. Zauwazylem na podstawie wlasnych doswiadczen ze duze glosniki sprawdzaja sie lepiej w wiekszych pomieszczeniach bo bas jest w nich lepszej jakosci, czytelniejszy i przyjemniejszy dla ucha a przeciez o tym jest temat. Zgoda, do pewnych poziomow glosnosci (bardzo niewielkich) duzych glosnikow mozna sluchac w malym pomieszczeniu, ale jak sie da glosnie to poprostu zatyka uszy.

9 minutes ago, xajas said:

 

A czy nie zauwazyles, ze jedna i ta sama fala tej samej (niskiej) czestotliwosci, w jednym miejscu pokoju jest slyszana, a w innym miejscu nie. I to wlasnie w wyniku nakladania. Tyle ze w zaleznosci od miejsca, czyli ich wzajemnej fazy, raz sie „dodawaja“ (dudnienie) a raz „eliminuja“?

 

Czyli jesli okreslonej czestotliwosci w okreslonym miejscu nie slyszysz, nie wynika to z tego ze tej czestotliwosci w tym pomieszczeniu nie mozna odtworzyc, tylko z tego ze w tym punkcie pomieszczenia fala bezposrednia jest w przeciwfazie do fali odbitej i sie eliminuja

 

 

No i pelna zgoda. Swiadczy to o tym ze stosowanie wielkich kolumn z niskim zejsciem w malym pomieszczeniu mija sie z celem bo niskie czestotliwosci albo sie beda likwidowac, albo nakladac. I po co to komu.

13 minutes ago, xajas said:

 

A czy nie zauwazyles, ze jedna i ta sama fala tej samej (niskiej) czestotliwosci, w jednym miejscu pokoju jest slyszana, a w innym miejscu nie. I to wlasnie w wyniku nakladania. Tyle ze w zaleznosci od miejsca, czyli ich wzajemnej fazy, raz sie „dodawaja“ (dudnienie) a raz „eliminuja“?

 

Czyli jesli okreslonej czestotliwosci w okreslonym miejscu nie slyszysz, nie wynika to z tego ze tej czestotliwosci w tym pomieszczeniu nie mozna odtworzyc, tylko z tego ze w tym punkcie pomieszczenia fala bezposrednia jest w przeciwfazie do fali odbitej i sie eliminuja

 

To nie odpowiada na moje pytanie. Jescze raz: w oparciu o jakie wrazenia/parametry twoje ucho decyduje o jakosci basu?

Nie wiem o co Ci chodzi w tym pytaniu. Bas ma byc dla mnie czytelny tak jak reszta pasma. Ma byc ladnie zroznicowany i dajacy mozliwos odrozniania instrumentow grajacych w tym pasmie.

A jezeli cos sie na cos naklada albo likwiduje, to cos uslyszysz wyraznie az do bulu a czegos innego wcale. Zrobia sie dziury w dzwieku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
No i pelna zgoda. Swiadczy to o tym ze stosowanie wielkich kolumn z niskim zejsciem w malym pomieszczeniu mija sie z celem bo niskie czestotliwosci albo sie beda likwidowac, albo nakladac. I po co to komu.

Nie, to swiadczy tylko o tym, ze dalszym ciagu nie zrozumiales dzialania modow. 

To, co powoduje problemy z basem (i zatykanie twoich uszow), to sa tzw. mody, potocznie zwane „dudnieniem“ 

 

Wez przykladowo mniejsze pomieszczenie 12qm, 4x3x2,5m, w ktorym twoim zdaniem tylko male glosniki nie powoduja problemow z basem.

 

Pierwszy podstawowy mod dla 4m to 42Hz

 

Pierwszy podstawowy mod dla 3m to 56Hz

 

Pierwszy podstawowy mod dla 2,5m to 68Hz

 

A teraz uwzglednij jeszcze ich wielokrotnosci itd.

 

Czyli jak widzisz, problemy z basem/dudnieniem w tym malym pomieszczeniu nie sa powodowane przez te ultraniskie czestotliwosci ponizej 30Hz (odtwarzane przez wielkie przetworniki), tylko przez te czestotliwosci, ktore juz sa odtwarzane/w zasiegu normalnych i mniejszych zestawow glosnikowych!

 

W tym pomieszczeniu przetworniki 8“ beda przy tych przykladowych 56Hz tak samo dudnic jak 15“ !!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minutes ago, xajas said:

Nie, to nic nie swiadczy. W dalszym ciagu nie zrozumiales dzialania modow.

To, co powoduje problemy z basem (i zatykanie twoich uszow), to sa tzw. mody potocznie zwane „dudnieniem“

 

Wez przykladowe mniejsze pomieszczenie 4x3x2,5m, w ktorym twoim zdaniem male glosniki nie powoduja problemow z basem.

 

Pierwszy podstawowy mod dla 4m to 42Hz

 

Pierwszy podstawowy mod dla 3m to 56Hz

 

Pierwszy podstawowy mod dla 2,5m to 68Hz

 

A teraz uwzglednij jeszcze ich wielokrotnosci itd.

 

Czyli jak widzisz, problemy z dudnieniem nie sa powodowane przez te ultraniskie czestotliwosci ponizej 30Hz (odtwarzane przez wielkie przetworniki), tylko te czestotliwosci, ktore juz sa odtwarzane/w zasiegu normalnych i mniejszych zestawow glosnikowych!

Chodzi mi o to ze glosnik o malej srednicy nie jest w stanie sprezyc duzej masy powietrza a nie wygenerowac pewnego pasma. Dla mnie dudnienie to cos innego niz mocne cisnienie. Dudnienie odbieram jako podbicie pewnej czestotliwosci ktora slysze a cisnienie ktore wytwarzaja duze membrany zatyka mi uszy tak samo jak podczas nurkowania, tylko ze podczas nurnowania dzieje sie to liniowo a podczas sluchania duzych glosnikow w malym pomieszczeniu impulsowo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Chodzi mi o to ze glosnik o malej srednicy nie jest w stanie sprezyc duzej masy powietrza a nie wygenerowac pewnego pasma.

Czy sprezenie powietrza to nie jest „wygenerowanie pewnego pasma“?

 

Nie gniewaj sie, nic nie kapujesz, brak podstaw, poddaje sie

 

 

Dam Ci tylko do pomyslenia -> ciagle piszesz o „cisnieniu“. Zwroc uwage na jeden z najwazniejszych parametrow uzywanych do pomiaru pasma czestotliwosci czyli takze basu. Ten parametr to SPL czy sound PRESSURE level (poziom CISNIENIA akustycznego). Czy zaczyna cos switac?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Uchatek napisał:

...cisnienie ktore wytwarzaja duze membrany zatyka mi uszy tak samo jak podczas nurkowania, tylko ze podczas nurnowania dzieje sie to liniowo a podczas sluchania duzych glosnikow w malym pomieszczeniu impulsowo.

Hmmm...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla jasnosci. Z malego glosnika w malym pomieszczeniu tez beda podbicia, ale nie bedzie nieprzyjemnego cisnienia. Maly glosnik tez nie zejdzie nisko, wiec nawet jezeli zagra do 60-70Hz to unikniemy podbic ponizej tych wartosci. Prawda?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minutes ago, xajas said:

Czy sprezenie powietrza to nie jest „wygenerowanie pewnego pasma“?

 

Jest, ale maly glosnik w malym pomieszczeniu nie bedzie gral tego samego pasma ktore gra duzy glosnik, wiec niczego Ci nie sprezy bo nie jest w stanie.

Powiedz mi, jak do 10m2 wstawisz P3ESR i naprzyklad Heresy to ktory glosnik wytworzy w tym pomieszczeniu wieksze cisnienie? Ktory glosnik bedzie gral czestotliwosciami nizszymi, nakladajacymi sie i wzajemnie nanoszacymi lub znoszacymi? Ktory z tych dwoch glosnikow narobi ci problemow a ktory da mozliwosc posluchania muzyki?

Rozumiesz teraz o co mi chodzi?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Uchatek napisał:

Chodzi mi o to ze...

1 godzinę temu, Norakam283 napisał:

Więc jeśli będziemy zbyt blisko źródła dźwięku pewne częstotliwości mogą się znaleźć za naszymi plecami albo i dalej.

Zasadniczo to zalecam zapoznać się z podstawami:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kiedyś tego uczono w dawnej szkole podstawowej na lekcjach fizyki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minutes ago, xajas said:

Czy sprezenie powietrza to nie jest „wygenerowanie pewnego pasma“?

 

 

Dokladnie. Sam sobie odpowiedziales. Maly glosnik nie generuje niskiego pasma wiec go nie spreza w malym pomieszczeniu. Nie schodzi tez ponizej 60Hz wiec nie powoduje problemow z modami ponizej tej wartosci.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.04.2020 o 21:22, Huberto1984 napisał:

Duzo zalezy od akustyki pokoju. Sa jednak pewne utarte standardy. Wstawic male kolumny do duzego pomieszczenia jest na pewno latwiej niz duze do malego. Sam mam podlogowe "slupki" w 17m, ale wiekszosc by wstawila w taki metraz podstawki. 

Okazuje się że chodzi o realne pasmo przenoszenia. Wielkość może w niektórych przypadkach ewentualnie popsuć panoramę jeżeli będziemy np. siedzieli w bliskim polu.

 

Eksperyment myślowy:

Twój pokój, klasyczny monitor z 18cm srednio-niskotonowym z dodatkowo podbitym basem o 6dB w okolicach 80Hz pasmo przenoszenia 40Hz -3dB + wszystkie występujące mody w pomieszczeniu 

I druga kolumna, coś pokroju JBL K2 płaska charakterystyka poniżej 500Hz pasmo przenoszenia 38Hz - 6dB + wszystkie występujące mody w pomieszczeniu, ogromna kolumna na 15 calowym przetworniku basowym

 

Która kolumna będzie pobudzała rezonanse bardziej?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez S0nic

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie rozumiem,bo to jest bez sensu.

W moim sredniej wielkosci pomieszczeniu (25qm) mam zestawy glosnikowe z przetwornikami od 5“ az do 18“.
I wszystkie, nawet te najmniejsze, powoduja te same, najbardziej upierdliwe problemy z basem (dziura przy ok. 50Hz i dudnienie przy 89Hz). I moge to udokumentowac setkami pomiarow a nie czczymi domniemaniami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) IMG_2475.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Uchatek napisał:

Dokladnie. Sam sobie odpowiedziales. Maly glosnik nie generuje niskiego pasma wiec go nie spreza w malym pomieszczeniu. Nie schodzi tez ponizej 60Hz wiec nie powoduje problemow z modami ponizej tej wartosci.

Uchatek ma połowę racji twierdząc, że większość monitorów nie schodzi tak nisko jak większość podłogówek/dużych kolumn.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minutes ago, xajas said:

Nie nie rozumiem,bo to jest bez sensu.

W moim sredniej wielkosci pomieszczeniu (25qm) mam zestawy glosnikowe z przetwornikami od 5“ az do 18“.
I wszystkie, nawet te najmniejsze, powoduja te same, najbardziej upierdliwe problemy z basem (dziura przy ok. 50Hz i dudnienie przy 89Hz). I moge to udokumentowac setkami pomiarow a nie czczymi domniemaniami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) IMG_2475.png

Fajne masz glosniki.

A w moim poprzednim pomiesz zeniu bylo wszystko ok do 55Hz a pozniej zaczynalo sie podbicie, maksymalne przy 50Hz i opadajace do 40Hz. Nie dalo sie tego sluchac. Po podlaczeniu glosnikow ktore tego zakresu nie przetwarzaly problem z buczeniem i zatykaniem ucha zniknal. Dlatego nie polecam komus duzych glosnikow, nisko schodzacych do malego pomieszczenia.

Powinnismy chyba raczej dobierac kolumny do pomieszczenia na podstawie pasma przenoszenia a nie wielkosci, bo sa przeciez monitory, naprzyklad Kef R300 ktore w malym pomieszczeniu zrobia gaka sama obore jak nie jedna podlogowka. Dodatkowo z duzymi glosnikami dochodzi problem z ustawieniem, bo jak ustawic w 12m2 kolumny na 12" glosnikach tak zeby nie staly blisko scian, to powiem wam ze nie wiem.

20 minutes ago, xajas said:

Nie nie rozumiem,bo to jest bez sensu.

W moim sredniej wielkosci pomieszczeniu (25qm) mam zestawy glosnikowe z przetwornikami od 5“ az do 18“.
I wszystkie, nawet te najmniejsze, powoduja te same, najbardziej upierdliwe problemy z basem (dziura przy ok. 50Hz i dudnienie przy 89Hz). I moge to udokumentowac setkami pomiarow a nie czczymi domniemaniami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) IMG_2475.png

Na tych zdjeciach widac ze Twoje zestawy stoja w odpowiednich odleglosciach od scian, czyli zgodnie ze sztuka. A jak bys ustawil je w 12m2 tak zeby uniknac pierwszych odbic?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wygląda to  tak:
Pomieszczenie 10 m2 (3,6 x 2,8) Kolumny ustawione na dłuższej scianie (60 cm od scian bocznych i 55 cm od tylnej), pozycja odsłuchowa 2,3 m od kolum w idelanej symetri do nich. W symulacji na kalkulatorze (Mega Aocoustic) mam ustawione prawidłowo po konsultacji z w.w wymienionymi.
Kolumny to Avance Epsilon 910 MK2, woofer ma 6,5 cala. Bas przy ustawieniu wzmacniacza (Rotel RA1070) miedzy godziną 9 a 10 jest głęboki, nisko schodzący i jest go sporo, bardzo sporo, jest już odczuwalny a nie tylko słyszalny, i nie jest zamulony i misiowaty, jest bardzo czytelny, dynamiczny i szybki, nadąża w tempie za resztą środka pasma. Modyfikowałem kolumny i wymieniałem w nich tweetery, ciężko im będzie pewnie znaleźć dobrego konkurenta w tej wielkości pomieszczeniu, choć chętnie bym posłuchał innych monitorów, ale chyba by trzeba ustalić próg wejścia na 8-10k PLN. Więc myślę na DIY i mam już jeden projekt na myśli...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Norakam283
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 hours ago, Norakam283 said:

Chodzi o prawa fizyki i prędkość rozchodzenia się dźwięku (340,3 m/s) i zależność od odległości źródła dźwięku a słuchacza. 
Np dla częstości 50 Hz impuls musi trwać co najmniej 60 ms dla uformowania wrażenia wysokości, a dla częstości 1000 Hz to już tylko 10 ms. Więc jeśli będziemy zbyt blisko źródła dźwięku pewne częstotliwości mogą się znaleźć za naszymi plecami albo i dalej.
Dlatego tak ważne jest odpowiednie pomieszczenie, oczywiście nie zawsze to jest możliwe i musimy się dopasować do tego co mamy.
Tutaj można sobie symulować rozkład częstotliwościowy i impulsowy na symulatorze online do zadanego pomieszczenia, zapewne większości Wam znany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolego drogi albo ja źle czytam albo coś nie tak jednak napisałeś. Fala jest generowana przez głośnik. Przez miejsce odsłuchu przechodzi całą fala, A nię tylko jej część - nic nie pojawia się za plecami (pomijam tutaj mody, węzły, interferencje). Więc czegoś nie rozumiem

.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez romekjagoda

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w 12 m2 zawsze całościowo najlepszy efekt otrzymuję z małych pierdziawek na 15-12 cm wooferkach. A że niskiego basu nie ma, cóż... Nie można mieć wszystkiego, a zwłaszcza w audio. Oczywiście fizyka i pomiary to prawda i nie podlega to żadnej dyskusji. Do 12m2  coś takiego jak Harbeth p3, JMR Lucia czy ATCscm7 będą  w miarę optymalnym wyborem a jeszcze właściwszym do takiego metrażu (12m2 puszki) będą słuchawki. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, xajas napisał:

Nie nie rozumiem,bo to jest bez sensu.

W moim sredniej wielkosci pomieszczeniu (25qm) mam zestawy glosnikowe z przetwornikami od 5“ az do 18“.
I wszystkie, nawet te najmniejsze, powoduja te same, najbardziej upierdliwe problemy z basem (dziura przy ok. 50Hz i dudnienie przy 89Hz). I moge to udokumentowac setkami pomiarow a nie czczymi domniemaniami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) IMG_2475.png

No zacna kolekcja, słuchałbym ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Adam 38 napisał:

U mnie w 12 m2 zawsze całościowo najlepszy efekt otrzymuję z małych pierdziawek na 15-12 cm wooferkach. A że niskiego basu nie ma, cóż... Nie można mieć wszystkiego, a zwłaszcza w audio. Oczywiście fizyka i pomiary to prawda i nie podlega to żadnej dyskusji. Do 12m2  coś takiego jak Harbeth p3, JMR Lucia czy ATCscm7, Sveda Audio Pentu, będą  w miarę optymalnym wyborem a jeszcze właściwszym do takiego metrażu (12m2 puszki) będą słuchawki. 

?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minutes ago, S0nic said:

?

Wyobrazasz sobie w 12m2 takie kolumny jak @xajas przedstawil na zdjeciach? 

Chodzi mi o te najwieksze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.