Skocz do zawartości
IGNORED

Na co wymienić Dali 450


Jacek Sikorski
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

38 minut temu, audioburak napisał:

istnieje pewna szansa,

że były stosowane w nich różne tweetery

To pewnie trzeba patrzeć bardziej na oznaczenie H698 na głośniku, bo chyba u seasa (mogę się mylić) to jednoznacznie opisuje jaki to model. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tym numerze katalogowym H698 już przeszukałem i nic ...

Poza tym jeśli były modyfikacją dla Dali ( front też inny ) to może ich w seriach

produkcyjnych - katalogowych w ogóle nie było.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W serii to na pewno nie było. Chodziło mi o sprawdzenie czy w każdym egzemplarzu Dalj 450 tweetery mają ten sam numer. Jeśli tak to raczej powinny być te same. Tak więc jakby ktoś sprawdził u siebie to byśmy porównali...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem fotki moich Dali 450 co kiedyś miałem. Kupione pod koniec lat 90 więc z ostatnich wypustów.

Ten sam numer H 698

SmartSelect_20211215-144533_Gallery.jpg.bc62bff053da8750ed2e75eda3988f3c.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Exciter555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o ten żółty kondensatory to w oryginale jest 5,6uf.Ja akurat mam 5uf, ale za to zmieniona i dopasowana cewka powietrzna na odpowiednią  wartość .Możecie się spytać szefa Adama on mi o tym wspomniał jak je modyfikował.

2 godziny temu, Exciter555 napisał:

Znalazłem fotki moich Dali 450 co kiedyś miałem. Kupione pod koniec lat 90 więc z ostatnich wypustów.

Ten sam numer H 698

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Może kiedyś się pokusę na wysokotonowce Morela.Ale czy będzie choć mała zmiana i poprawa tego nie wiem..

7 godzin temu, audioburak napisał:

Jeśli był tam nawet w ramieniu wysokich 5 uF ( na foto - żółty ), to jest za dużo

i dla podziału rzędu 4 kHz powinno być przy 7 Ohm gałęzi 3,9 uF i 0,2 mH.

Co do kabli to ja należę do "wyznawców" i eksperymenty w tym względzie są

naprawdę groszowe, bo do prób wystarcza kabel telefoniczny 2x0,5 i zwykle

wszystko od razu wiadomo. Chodzi zarówno o część wew. okablowania wysokich,

jak też o próby z głośnikowymi.

Chyba, że ktoś ma w szufladzie np. Nordosta Blue Heaven ... 😉 

Jeśli chodzi o kabel głośnikowe i twierdzisz że można zastosować zwykłe miedziane, to ja już nie wiem co Ci napisać.To powiedz jak się odniesiesz do kabli zasilających te w torze sygnału nie są ?A jednak słychać zmiany.Raczej prędzej większe zmiany usłyszymy na kablach w torze sygnałowym to tu bym się zgodził na bank.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez zbyniu 360
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak. Miałem poczekać na daytony ale skoro pewnie będą w styczniu to zrobiłem kontrolnych pomiarów ciąg dalszy. Zrobione w warunkach domowych (normalnie "poważniejsze" pomiary robię w dużej hali gdzie są lepsze warunki). Duży salon, porozstawiane meble, kolumna na podwyższeniu 45cm, grube wytłumienie na podłodze, mikrofon w odległości 120cm. No i wyszło dosyć zaskakująco.

Cała kolumna:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jest dołek na środku pasma. Wysokich trochę za dużo - co słuchać już na ucho w czasie pomiaru. Tak patrząc na ten wykres to taka lipa trochę. Pomyślałem w pierwszej chwili, że biegunowość tweetera zamieniona ale jest prawidłowa (nawiasem mówiąc u mnie wszystkie głośniki były podłączone w fazie, a na tej rozrysowanej zwrotnicy co krąży w tym wątku tweeter jest zaznaczony jako polaryzacja odwrotna - co jest błędem).

Jeszcze apropos pomiaru to mikrofon jest w osi między tweeterem a midwooferem.

A tak to się prezentuje z tweeterem w odrócone polaryzacji. Też lipa.

873767661_Zrzutekranu(111).thumb.png.3d3193fe773f7d787f5659493f516129.png

Zrzut ekranu (111).png

A tutaj charki tweetera oraz zsumowana charka woofera i midwoofera. Już wiadomo skąd ten dołek na średnicy. Podział pod 4kHz zgodnie z danymi Dali.

2147297426_Zrzutekranu(112).thumb.png.00ca4c968ede8ddb0b4585ba6aa95005.png

Tweeter "na golasa" i po zwrotnicy. Ładnie widać duże dyfrakcje z obudowy i ich skutek.

1354735169_Zrzutekranu(113).thumb.png.78768685e17a1ef482ef380f219b4e1a.png

Woofer "na golasa" i po zwrotnicy:

184438329_Zrzutekranu(114).thumb.png.f6adb1fa632dd25adde7c0c362eaa9d0.png

midWoofer "na golasa" i po zwrotnicy:

204097131_Zrzutekranu(115).thumb.png.b179e0b1926fc7c9cb9c8e875887ec49.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zsumowana charka woofer i midwoofera po zwrotnicy oraz charka samego woofera po zwrotnicy:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać tak ma być ''firmowe strojenie'' może Ci nie pasować bo lubisz zrobione na linię prostą ? ,  wiele jest kolumn z podobnym strojeniem jak Dali 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zbyniu 360   Kable o których pisałem - zarówno wewnątrz kolumny, jak też

kable głośnikowe - są w torze sygnałowym i nic tego nie zmieni.

Są tacy, co zmiany zauważą, a są tacy, którym wszystko jedno. Systemy też bywają

różne i często trudno to usłyszeć. Wyobraź sobie, że są zwolennicy kabli typu np.

Nordost Blue Heaven składających się z cienkich drutów oddzielnie izolowanych.

I zauważają, że system zagra inaczej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, zbyniu 360 napisał:

Czyli schemat w wątku który krąży jest niezgodny?

Jest zgodny, poza tą polaryzacją tweetera. U mnie wszyskie głośniki w fazie zgodnej były podpięte.

19 minut temu, jarekb napisał:

Widać tak ma być ''firmowe strojenie'' może Ci nie pasować bo lubisz zrobione na linię prostą ? ,  wiele jest kolumn z podobnym strojeniem jak Dali 

Ale mi się ich całkiem dobrze słuchało, jak zresztą pisałem przed pomiarami. Poza lekkim cofnięciem na średnicy i trochę za dużo wysokich i ewentualnie czasami też niskich to dzwiękowo byłem zadowolony. Nie jestem zwolennikiem linii prostych, bo linie nie grają ale jednak w pomiarach nie wygląda to dobrze. Przestrzeń była dla mnie niezła - a przecież z pomiarów wynika, że nie powinno. Może da się jeszcze lepiej a może poprostu inaczej. Zobaczymy - to i tak wszystko dla zabawy robimy😀

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha 🙂 , chcesz sprawdzić jak będzie , pewnie jestem za , tylko z tego co wymierzyłeś  nie wystarczy ''tyko rezystor '' bo trochę brakuje do wyprostowania w niższej części czyli robota na całego , trochę cewek i kondensatorów będzie potrzeba , no chyba że jesteś szpec i trafisz od razu , może coś gotowego w necie znajdziesz , 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, jarekb napisał:

Aha 🙂 , chcesz sprawdzić jak będzie , pewnie jestem za

Tak, chcę się pobawić😀 Jak mówi moja żona: 'mali chłopcy mają małe zabawki...duzi chłopcy mają duże zabawki"😉 Hobby jakieś trzeba mieć. Jedni zmieniają kable na drogie, inni inwestują w wysokiej klasy kondensatory i są zadowoleni. Ja chciałem spróbować innej drogi. Nie zmieniać jakości zwrotnicy tylko inaczej ją zestroić. Co z tego wyjdzie zobaczymy i pewnie nie każdemu podpasuje to rozwiązanie.

 

39 minut temu, jarekb napisał:

no chyba że jesteś szpec i trafisz od razu , może coś gotowego w necie znajdziesz

Niestety ani jedno ani drugie. Jakoś jak czytałem nikt nie chciał za darmo dzielić się wiedzą - no w sumie to rozumiem, jak ktoś z czegoś żyje to nie może inaczej. Ale spokojnie jest zima, pośpiechu też nie ma.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj jak radzi nasz przyjaciel audioburak.Z tymi pojemnościami kondensatorów i cewce na sekcji wysokotonowej .Nasz przyjaciel ma wiedzę z którą się nami dzieli,bo inni są chytrusami aby pomagać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj bo każdy robi pod siebie ,  byś skopiował i było by , ''ale syf'' a komuś się podoba więc dla tego zbytnio nie chcą się dzielić tym co zrobili ,   ja też tak sobie dłubam na prawie podstawowych elementach zwrotnicy , kondensatory, rezystory  ''sklejam'' po dwa trzy , z cewkami gorzej  nazbierałem już tych części tak ?? pudełko po butach 🙂 , ale fajnie jest 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, woj999 napisał:

Więc tak. Miałem poczekać na daytony ale skoro pewnie będą w styczniu ...

W jakim sklepie kupiłeś?

W tym może?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Exciter555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Exciter555 napisał:

W jakim sklepie kupiłeś?

W tym może?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Masz pytanie co do ''jakości '' sklepu ? , kupowałem wiele razy głośniki ,części , zawsze wszystko  w porządku , można pytać odpowiadają , 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Exciter555 napisał:

W tym może?

Nie, w innym. Blackdot tez jest ok. Zresztą wszystkie te sklepy internetowe są ok. Kiedyś zamawiało się bezpośrednio w Polinku i paczki przychodziły następnego dnia. Niestety nie obsługują już detalistów, a te sklepy internetowe wiekszość towaru biorą od nich. Polink od poczatku grudnia ponoć nie pracuje więc jak ktoś nie ma czegoś na stanie to jest problem. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mów że zamawiałeś i do końca roku nie dostarczą? Ja od nich brałem wtyczki zasilające/Blackdot/ i po trzech dniach już były.Czyżby inwenture mają?.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez zbyniu 360
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ktoś potrzebował, mam w zasadzie nowe Daytony do odsprzedania. Jedna sztuka nie montowana, druga grała testowo przez tydzień w moich 450tkach. Oczywiście są pudełka itp.

Zmieniałem jeden głośnik, bo jestem wyznawcą porównań i ślepych testów. Do Seasa nie chciałem wracać ... ale kolumny zostały sprzedane w oryginale, a w domu zagościły Dali Grand'y.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, MateuszZ napisał:

Gdyby ktoś potrzebował, mam w zasadzie nowe Daytony do odsprzedania.

Gdyby nie to, że już zapłaciłem to bym się zdecydował. Chyba, że się namyślę to napisze.

11 godzin temu, zbyniu 360 napisał:

Nie mów że zamawiałeś i do końca roku nie dostarczą? Ja od nich brałem

Nie zamawiałem teraz w BlackDotAudio. W innym dobrym sklepie, ale specjalnie nie piszę w którym żeby w tej sytuacji czarnego PR`u niepotrzebnie nie robić. Nie da się mieć wszystkiego od ręki a czas mamy jaki mamy więc trudno.

Kontynuując zabawę wrzuciłem pomiary "gołych" przetworników w obudowach do programu symulacyjnego. Zasymulowałem fabryczną zwrotkę i zgadza się w 100% (inaczej być przecież nie może😀) z pomiarem na żywo całych kolumn ze zwrotnicami (pewnie minimalne odchyłki są bo wiadomo - tolerancja wartości elementów w zwrotnicy). Wg. mojego pomiaru elementów duża cewka na wooferze ma 1,9mH (nawet 1,86mH miernik pokazywał) a nie 2,0mH jak to było na tej kartce z forum. Mniejszą cewkę pokazywało chyba 0,195mH więc zaokrąglam w górę. Na tweeterze cewka wychodziła mi 0,32mH - zaokrągliłem do równych 0,33mH z szeregu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...i z odwróconą polaryzacją tweetera:

1846252284_Zrzutekranu(121).thumb.png.85ff84767941d02064bec050cb61a19e.png

 

14 godzin temu, jarekb napisał:

tylko z tego co wymierzyłeś  nie wystarczy ''tyko rezystor '' bo trochę brakuje do wyprostowania w niższej części czyli robota na całego , trochę cewek i kondensatorów będzie potrzeba

Wirtualnych cewek i kondensatorów w obfitości, nawet kopyta do naginania charakterystyk się znajdą😋 Wiadomo, że to tylko symulacja, końcowych odsłuchów i rzeźbienia na żywo nic nie zastąpi. Ale programy symulacyjne po coś zostały wymyślone.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.12.2021 o 09:45, audioburak napisał:

dla podziału rzędu 4 kHz powinno być przy 7 Ohm gałęzi 3,9 uF i 0,2 mH

Sprawdziłem taką opcję. I wykresy wyglądają już trochę lepiej z tym, że podział przesuwa się w okolice 4,5kHz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

i z odwróconą polaryzacją tweetera:

641017693_Zrzutekranu(123).thumb.png.29029978c0f904b38f9fdcb648d5d60c.png

Tu już zaczyna to mieć ręce i nogi. Wniosek z tego taki, że woofery trzeba inaczej filtrować. Na pewno trochę niżej. Ta ciekawa i lekko kolorowa średnica to pewnie efekt grania skrajem pasma przy zwiększonych zniekształceniach z wooferów. Podziału bym nie podwyższał, wręcz obniżył ale przy bardziej stromym filtrowaniu tweetera. Trzeba cały czas też pamiętać o obciążalności mocowej tweetera - w nocie do Seasa 25TF producent mówi, że można używać w zestawach 55W przy podziale na 4kHz /12dB/oct. Może dlatego Dali nie eksperymentowało z niższymi podziałami - wiadomo produkt masowy i zawsze trafi się sporo pacjentów słuchających z podkręconymi sopranami, a potem reklamacje. Co prawda tweeter jest tłumiony co zwiększa moc zestawu w jakim można go użyć ale pewnie zapas chcieli mieć spory - a i tak czytałem, że niektórym udawało się "upalić" tweetera. Ja jak wspominałem bym planował troszkę bardziej tłumić seasa co zwiększy też jego wytrzymałość. A co do charakteru grania tego seasa , czyli jego troszkę szeleszczenia/zapiaszczenia/braku rozdzielczości/ostrości czy jakby to nie ubrał w słowa to nie chciałbym się wypowiadać autorytatywnie ale wydaje mi się, że taki jest charakter grania tej kopułki i nie wynika ze zbyt niskiego podziału. Rozbiłem pomiar jego zniekształceń - nie pokazuje, bo warunki naprawdę bez jakichkolwiek standardów pomiarowych i tylko tak z ciekawości. I ufając, że wyszły prawidłowe to zniekształcenia nie rosną jakoś lawinowo gdyby zejść z trochę podziałem ale są ogólnie wysokie w szerokim paśmie - stąd pewnie ta ostrość kopułki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@woj999 ja mam takie pytanko. Czy jeżeli głośniki wysokotonowe w tych Dali byłyby podłączone w odwróconej polaryzacji to czy by się coś stało? W sensie czy mogłoby się coś uszkodzić w kolumnie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Domi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nic się nie uszkodzi. Jedynie sumowanie charakterystyk będzie przebiegać nieprawidłowo....choć przy podłączeniu tak jak w oryginale też daleko do prawidłowego sumowania i charki w sporym zakresie odejmują się zamiast dodawać. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@woj999 To jak uważasz ,czy warto zamienić kabelki na tweterze odwrotnie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez zbyniu 360
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

@woj999 dziękuję za odpowiedź.

Ja właśnie niedawno zakupiłam sobie te Dali 450. Ogólnie bardzo podoba mi się ich dźwięk, tylko troszkę za dużo mam wysokich właśnie. Widziałam tą charakterystykę co się dzieje z tym pasmem po odwróceniu polaryzacji i jest dość znaczny ubytek w db i dość poszarpane to wszystko , ale chciałam przetestować dlatego zapytałam się czy to bezpieczne dla kolumn. Zapewne nie będzie za dobrze ale ciekawość bierze górę 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Domi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Domi napisał:

Widziałam tą charakterystykę co się dzieje z tym pasmem po odwróceniu polaryzacji i jest dość znaczny ubytek w db i dość poszarpane to wszystko , ale chciałam przetestować

Nie, to nie ma sensu. Lepiej już zrobić tak jak radził jeden z kllegów kilka/kilkanaście postów wcześniej, żeby dołożyć rezystor w tor wysokotonowy na terminalu kolumny. Nawet miałem podczas pomiarów przetestować kilka rezystorów ale zapomniałem.

 

22 minuty temu, zbyniu 360 napisał:

Też bym odwrócił kabelki i czy będzie dobrze...Czy będzie lepiej...?

j.w. Tu potrzebna nowa zwrotnica. Charkakterystyki wooferow i tweetera powinny się dodawać a nie odejmować. Nie uda się tego prawidłowo zrobić bez bardziej stromej filtracji - głownie tweetera. Niestety w kolumnach z pionową ścianką przednią łagodna "audiofilska" filtracja prowadzi do braku zgrania faz. Ale producenci przymykali na to oko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jakich lepszych rezystorach piszesz dla tych kolumn.Które by były ciekawe?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez zbyniu 360
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.