Skocz do zawartości
IGNORED

Pompa ciepła i fotowoltaika - wasze opinie


Dawid2011
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Ponieważ zainteresował mnie temat pomp ciepła i fotowoltaiki to ciekawy jestem waszych opini odnośnie użytkowania tych urządzeń.

Z czego jesteście zadowoleni a z czego nie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na "Bocznicy" od 26 października 2019 roku jest już wątek o tej tematyce: "Pompa ciepła gruntowa + panele fotowoltaiczne" , który założył użytkownik czester15.30.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, mcr1 napisał:

Ale nie ma powietrze - woda a ta bardziej popularna. ?

popularna bo niższy koszt inwestycyjny i w większej części kraju tańsza w eksploatacji.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, mcr1 napisał:

Ale nie ma powietrze - woda a ta bardziej popularna. ?

Bo najtańsza i nie musisz wpuszczać na działkę koparki lub wiertnicy.  Tak czy inaczej, tylko w nowym domu, bo wymaga dedykowanej podłogówki.

16 minut temu, fetek napisał:

w większej części kraju tańsza w eksploatacji.

Tylko jak dołożysz reku i bardzo dobrze ocieplisz, tak że większość energii idzie na cwu, ale jak zimy mają być takie jak ostatnia to i nawet bez tego być może, trzeba uważać z obiecankami instalatorów...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Zbig napisał:

Tylko jak dołożysz reku i bardzo dobrze ocieplisz, tak że większość energii idzie na cwu, ale jak zimy mają być takie jak ostatnia to i nawet bez tego być może, trzeba uważać z obiecankami instalatorów...

o czym Ty znowu bredzisz ? rekuperator i dobre ocieplenie jest zalecane przy każdym źródle ciepła. Dzisiaj wszystko potrafi modulować moc.

Nie gruntowe pompy ciepła przy obecnych warunkach po prostu zużyją mniej prądu, w okresie jesień / wiosna dużo mniej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzac na rozkład temperatury w ciągu roku np. Dla legnicy czy Wrocławia to z tego co pamiętam najwięcej energi przypada na temperatury od -1 do 7 a wtedy COP jest w miarę dobry.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, fetek napisał:
Godzinę temu, Zbig napisał:

Tylko jak dołożysz reku i bardzo dobrze ocieplisz, tak że większość energii idzie na cwu, ale jak zimy mają być takie jak ostatnia to i nawet bez tego być może, trzeba uważać z obiecankami instalatorów...

o czym Ty znowu bredzisz ? rekuperator i dobre ocieplenie jest zalecane przy każdym źródle ciepła. Dzisiaj wszystko potrafi modulować moc.

Pewnie że potrafi ale za inwerterową PCi zapłacisz drożej. Wszyscy wszystko zalecają, bo chcą zarobić, tylko że każdy Ci w wyliczeniach podaje  oszczędności wyliczone tylko dla jego urządzenia, a one nie są z gumy.

W przeciętnym wolno stojącym domu jednorodzinnym, powiedzmy 150 m2, roczne straty przez wentylację grawitacyjną wyniosą ok. 6000 kWh, przy "standardowej" zimie, przy takich jak ostatnio ze 20% mniej.  Czyli jak masz poprawnie zaimplementowaną PCi o sprawności  na poziomie 400% , to koszty ogrzania dla tej części strat wyniosą rocznie  max 900 zł. No to jak wybudujesz zamiast grawitacji  porządną instalację mechaniczną z dobrym reku i wymiennikiem gruntowym to zdołasz z tego zaoszczędzić pewnie z 80% czyli przez 10 lat zaoszczędzisz 7 tys zł.  Nie wiem jakie teraz są ceny ale kilkanaście lat temu to był koszt 2-3 krotnie wyższy, nie sądzę aby spadły.

47 minut temu, mcr1 napisał:

Patrzac na rozkład temperatury w ciągu roku np. Dla legnicy czy Wrocławia to z tego co pamiętam najwięcej energi przypada na temperatury od -1 do 7 a wtedy COP jest w miarę dobry.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeszcze pamiętaj że do pompy ciepła konieczne jest ogrzewanie podłogowe lub ścienne, które dość sporo kosztuje.  Dlatego niektórzy wybierają kombinację reku + mała powietrzna PCi tylko do cwu + grzejniki elektryczne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Zbig napisał:

pamiętaj że do pompy ciepła konieczne jest ogrzewanie podłogowe lub ścienne

nie konieczne, a do zapewnienia optymalnych warunków pracy PC na niskim parametrze wody. Gruntowe są lepsze ze względu na stabilne parametry źródła. 
Może też pracować np. z grzejnikami (np. modernizacja budynku) stosując bufor wodny - wszystko zależy jak zwykle od warunków, nie ma jednej odpowiedzi. Jak w audio ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez will66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Dawid2011 napisał:

fotowoltaiki

Na przełomie października i listopada ?

Budowlańcy dłuższy dzień będą mieć w marcu.

Teraz to chyba tylko teoria ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem  ze  do  takich pomp dedykowane  jest  ogrzewanie podłogowe ale wg. instalatorów nie powinno być  problemu gdy  zasilimy tą  pompą tez  tradycyjne grzejniki.  Wolałbym się jednak upewnić że np  przy  temp.  zewnetrznej -15 stopni C, temp  na  grzejnikach  bedzie wynosiła np 50 stopni  C  co  zapewni  wzgledny komfort  cieplny.

Ma  ktoś  może  doświadczenie praktyczne?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Dawid2011 napisał:

przy  temp.  zewnetrznej -15 stopni C, temp  na  grzejnikach  bedzie wynosiła np 50 stopni 

będzie; PC pracuje na logice krzywych grzewczych w oparciu o pogodówkę. 
Jednak to jest cały proces: musisz zrobić audyt energetyczny budynku w celu poznania zapotrzebowania na energię - musi być szczery? - dobierasz pompę do tegoż, przewymiarowujesz grzejniki w celu zwiększenia ich „wydajności” grzewczej wg zrobionego audytu pomieszczeń, grzejniki powinny buc niskotemperaturowe np. Kermi seria X,  konieczny będzie bufor (sprzęgło hydrauliczne) w celu kontroli pracy pompy: starty i czas pracy, itd. 
to tak pokrótce. No i wiadomo: im cieplejszy dom/mniejsze straty tym lepiej ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, Dawid2011 napisał:

wg. instalatorów nie powinno być  problemu gdy  zasilimy tą  pompą tez  tradycyjne grzejniki. 

Problemu nie będzie żadnego tylko sprawność przy konieczności zasilania wodą podgrzaną do 50 stopni spadnie z 400 do 250-300 %.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego wcześniej napisałem: że jak w audio liczy się cały system....

ja grzeję swój dom krzywą 35 z zadaną temp 21 stopni w całym domu. Oczywiście trzeba zapewnić warunki pracy pompie podobnie jak akustykę żeby super grało. Więc ważny jest audyt energ domu i żeby faktycznie miał niskie zapotrzebowanie na energię. 
 

Jak nie ma wyjścia to grzejniki nie są show stoperem i przeciwwskazaniem żeby nie robić PC. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, will66 napisał:

a grzeję swój dom krzywą 35 z zadaną temp 21 stopni w całym domu

Używasz czujnika temperatury wewnętrznej zamiast pogodówki?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przy podłogówce to tylko czujnik zewnętrzny, za duża bezwładność.  Ja też mam taką opcję aby w przypadku ogrzewania części pomieszczeń kaloryferami dołożyć wewnętrzny termometr i ustawić dwie krzywe grzewcze, ale wtedy to robi się instalacja średniotemperaturowa z zaworem mieszającym i w konsekwencji niższą sprawnością.

Krzywa 35 oznacza średnią temperaturę na powrocie przy 0 st. C na zewnątrz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Zbig napisał:

Pewnie że potrafi ale za inwerterową PCi zapłacisz drożej. Wszyscy wszystko zalecają, bo chcą zarobić, tylko że każdy Ci w wyliczeniach podaje  oszczędności wyliczone tylko dla jego urządzenia, a one nie są z gumy.

W przeciętnym wolno stojącym domu jednorodzinnym, powiedzmy 150 m2, roczne straty przez wentylację grawitacyjną wyniosą ok. 6000 kWh, przy "standardowej" zimie, przy takich jak ostatnio ze 20% mniej.  Czyli jak masz poprawnie zaimplementowaną PCi o sprawności  na poziomie 400% , to koszty ogrzania dla tej części strat wyniosą rocznie  max 900 zł. No to jak wybudujesz zamiast grawitacji  porządną instalację mechaniczną z dobrym reku i wymiennikiem gruntowym to zdołasz z tego zaoszczędzić pewnie z 80% czyli przez 10 lat zaoszczędzisz 7 tys zł.  Nie wiem jakie teraz są ceny ale kilkanaście lat temu to był koszt 2-3 krotnie wyższy, nie sądzę aby spadły.

a co ma piernik do wiatraka ?  pisz na temat albo wcale!

sterownie inwerterowe i najlepiej gadżety typu soft start to czysta oszczędność.

8 godzin temu, Zbig napisał:

Jeszcze pamiętaj że do pompy ciepła konieczne jest ogrzewanie podłogowe lub ścienne, które dość sporo kosztuje.  Dlatego niektórzy wybierają kombinację reku + mała powietrzna PCi tylko do cwu + grzejniki elektryczne.

nie jest i za bardzo uogólniasz. Masz grzejniki do instalacji niskotemperaturowych albo starą przewymiarowaną instalacje i jest ok. Wszystkie nowoczesne kotły to systemy niskotemperaturowe z PC i piecami kondensacyjnymi na czele.

4 godziny temu, will66 napisał:

Gruntowe są lepsze ze względu na stabilne parametry źródła. 

Nie są lepsze bo w naszych warunkach to nie jest zaleta.

4 godziny temu, xetras napisał:

Na przełomie października i listopada ?

pracuje, po za tym zapasy robisz latem.

2 godziny temu, will66 napisał:

dlatego wcześniej napisałem: że jak w audio liczy się cały system....

dokładnie, dlatego warto bardzo dobrze przemyśleć system zarządzania ogrzewaniem, tu można zaoszczędzić najwięcej energii i nie trzeba się bawić w tzw pogodynki i pierdoły poprzedniej epoki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, fetek napisał:

sterownie inwerterowe i najlepiej gadżety typu soft start to czysta oszczędność.

Czysta to by była wtedy jakby były za darmo.  Pierwszy z brzegu przykład - Nibe F1245 dwufunkcyjna 6kW za 41 943 zł brutto i taka sama z inwerterem F1255 za 46 863 zł brutto.  Ta druga ma wyższy COP / SCOP B0W35 odpowiednio o 0,13 / 0,5.  Teraz się wykaż i policz po ilu latach się zwróci zapłacenie prawie 5 tys drożej w postaci niższych rachunków za energię.  Powiedzmy dla domu 150 m2 o zapotrzebowaniu 80 kWh/m2 czyli rocznie 12000 kWh energii grzewczej.

1 godzinę temu, fetek napisał:

Masz grzejniki do instalacji niskotemperaturowych

Tanie szpecą pomieszczenia, ładne kosztują majątek, a i tak będą wymagały wyższej temperatury zasilania niż podłogówka i w konsekwencji obniżą sprawność.  Dodatkowo, podłogówka daje ten sam komfort cieplny przy niższej temperaturze co daje dodatkową oszczędność.  Oczywiście, jak nie nowy dom tylko modernizacja to pozostają grzejniki, ale trzeba policzyć czy instalacja PCi ma w ogóle sens.

1 godzinę temu, fetek napisał:

a co ma piernik do wiatraka ?

Napisałeś że reku jest zalecane przy każdym źródle ciepła, wykazałem że przy pompie ciepła się nie za bardzo opłaca, w każdym razie można te pieniądze wydać lepiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, Zbig napisał:

Napisałeś że reku jest zalecane przy każdym źródle ciepła, wykazałem że przy pompie ciepła się nie za bardzo opłaca, w każdym razie można te pieniądze wydać lepiej.

stopień opłacalności zależny od sposobu użytkowania, nie od źródła ciepła. Rekuperator to nie zawsze oszczędność, ale fajna rzecz i każdemu polecam.

52 minuty temu, Zbig napisał:

Tanie szpecą pomieszczenia, ładne kosztują majątek, a i tak będą wymagały wyższej temperatury zasilania niż podłogówka i w konsekwencji obniżą sprawność.  Dodatkowo, podłogówka daje ten sam komfort cieplny przy niższej temperaturze co daje dodatkową oszczędność.  Oczywiście, jak nie nowy dom tylko modernizacja to pozostają grzejniki, ale trzeba policzyć czy instalacja PCi ma w ogóle sens.

Najpierw robisz overkill inwestycyjny, potem może się pokusić o stwierdzenie że przepłacasz na eksploatacji a przeszkadzają Ci droższe grzejniki ?

52 minuty temu, Zbig napisał:

Powiedzmy dla domu 150 m2

nie robimy pompy gruntowej....

52 minuty temu, Zbig napisał:

Teraz się wykaż i policz po ilu latach się zwróci zapłacenie prawie 5 tys drożej w postaci niższych rachunków za energię. 

na temat pomp gruntowych nie rozmawiam bo dla mnie z samego założenia inwestor nie umie liczyć. Przy inwestycji rzędu ~70 tyś zł to są gorsze.. jak nie mam kasy to się za takie rzeczy nie zabieram.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, fetek napisał:

na temat pomp gruntowych nie rozmawiam bo dla mnie z samego założenia inwestor nie umie liczyć. Przy inwestycji rzędu ~70 tyś zł to są gorsze.. jak nie mam kasy to się za takie rzeczy nie zabieram.

Powietrzna która wg Nibe ma dzięki różnym fidrygałkom jakoby dorównywać sprawnością ww. gruntowym jest o 11 tys zł droższa.  Dla mnie to pic na wodę fotomontaż sprytnie obliczony na tych Klientów, których przed decyzją o wyborze pompy ciepła powstrzymuje niechęć do rozkopywania posesji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Zbig napisał:

Krzywa 35 oznacza średnią temperaturę na powrocie przy 0 st. C na zewnątrz?

Nie mam teraz krzywych pod ręką, ale generalnie ustawiam temp dzienna i nocna na logice pompy oraz zadaje krzywą, w tym wypadku  0,35 (tzn. ze temp wody zasilającej jest 35 stopni jako parametr wyjściowy) wg której powinna optymalizować swoją prace i moje koszty ?

 

9 godzin temu, fetek napisał:

Nie są lepsze bo w naszych warunkach to nie jest zaleta.

Możesz szerzej dlaczego nie są lepsze w naszych warunkach?? rozumiem, ze zapomniałeś dopisać „mz”....za bardzo transferujesz z audio hobby: moje jest mojsze , dotyczy tez własnej opinii/zdania ma jakiś temat....

6 godzin temu, fetek napisał:

na temat pomp gruntowych nie rozmawiam bo dla mnie z samego założenia inwestor nie umie liczyć. Przy inwestycji rzędu ~70 tyś zł to są gorsze..

I znowu to tylko Twoje zdanie. Jak kalkulator jest Twoja prawa ręką to tylko twój wybór; sorry ?
PC to spora inwestycja, zwrot owszem długi, ale imho nie tylko o sam zwrot chodzi. Patrzę na zyski jak komfort, bezobsługowość, brak ryzyka lotu na Mars (gas), zero wymogów regulacyjnych i inspekcji odnośnie samej instalacji, itd. Dla mnie to same benefity ??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez will66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są już pompy wysokotemperaturowe , o trochę gorszym COP . Cena takiej pompy jest nieco droższa od niskotemperaturowej ( tak jest bynajmniej w przypadku marki Stiebel )

Do takiej pompy lepiej postawić bardzo duży bufor .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest coś na ten temat 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, czester15.30 napisał:

Są już pompy wysokotemperaturowe , o trochę gorszym COP . Cena takiej pompy jest nieco droższa od niskotemperaturowej ( tak jest bynajmniej w przypadku marki Stiebel )

Do takiej pompy lepiej postawić bardzo duży bufor .

Są od dawna, ale to nic nie wnosi, COP wynika wprost z II zasady termodynamiki przemnożonej przez sprawność układu, która jest rzędu 0,5

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, czester15.30 napisał:

Do takiej pompy lepiej postawić bardzo duży bufor

Yeap ? mam instalację opartą na buforze i grzejnikach. 
Wielkość buforu też należy dobrać do zapotrzebowania domu, jak szybko schładzany jest zład - nie chcemy żeby PC grzała „niepotrzebną” ilość wody do potrzeb budynku. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chcialem u siebie wymienic piec na pompe ciepla ale liczac w kazdy mozliwy sposob, nie oplacalo mi sie to. Wymienie chyba dopiero jakbpiec mi sie zepsoje i bede musial kupowac nowy. 

 

Dom, caly w podlogowce. Ani jednego grzejnika.

 

Na dzien dzisiejszy mam:

Piec na Pellet - - - czysto, ladnie, do pieca schodze raz na dwa tygodnie aby dosypac pelet i 3 - 4 razy w sezonie czyszcze piec i wygarniam popiol. 

 

Niedawno zainstalowalem Fotowoltaike, na dzien dzisiejszy uwazam ze super inwestycja, poki mamy jeszcze programy. Ale inwestycja jest super jezeli ktos chociaz te 200zl/misiecznie placi za prad. Jezeli nie placi tyle to oplacalnosc staje sie watpliwa. 

 

Latem do grzania wody mam Pompe ciepla, taka mala galmetu. Oraz latem ego roki zalozylem Panele Solarne bo dotacja byla to czemu nie. xD

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Lolo2 napisał:

Piec na Pellet - - - czysto, ladnie, do pieca schodze raz na dwa tygodnie aby dosypac pelet i 3 - 4 razy w sezonie czyszcze piec i wygarniam popiol. 

No i jeszcze musisz ten pellet zamówić, odebrać i gdzieś trzymać, żywotność takiego pieca też pewnie nie jest imponująca.

Poza tym podłogówkę masz pewnie położoną właśnie pod piec, pod pompę kładzie się gęściej i więcej pętli.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Zbig napisał:

No i jeszcze musisz ten pellet zamówić, odebrać i gdzieś trzymać, żywotność takiego pieca też pewnie nie jest imponująca.

Poza tym podłogówkę masz pewnie położoną właśnie pod piec, pod pompę kładzie się gęściej i więcej pętli.

Raczej, mam bardzo gesto polozone. Bo te kilka lat temu chcialem inwestowac w pompe ciepla ziemna, ale jak mi wyliczyli 140k za instalacje i kilkanascie tysiecy rocznie za ogrzewanie to wstawilem  piec na ekogroszek.   Pozniej przerobilem go na pellet. 

 

Pelet, dzisiaj kurier przywozi na palecie zapakowany ladnie. Rocznie potrzebuje 8 ton peletu. Piwnica dosyc sporawa wiec 3 tony wrzucilem sobie do piwnicy na dwoch euro paletach - tyle miejsca zajmuje. A jedna palete mam na dworzu i nic sie z tym peletem nie dzieje.

 

Moglbym zamawiac sobie po jednej palecie i kurier by przywozil, ale nie chce by niszczyl mi podworze i trawnik. Wiec 2 dostawy i gitara. 

 

Zywotnosc pieca, nie wiem najpierw ekogroszkiem palilem, teraz peletem (wymienilem palnik, piec jest ten sam). Narazie sladow zuzycia nie widze zbytnio. 6 - 7 lat mam juz ten piec. 

Zabezpieczam pierwsza plaszczyzne wernikulitem, bo ogien z tego palnika pelletowego jest jakbym palnik acetylenowo tlenowy odpalil. Dlatego pierwsza sciane gdzie najwiekszy ogien oblozylem plytami izolacyjnymi. 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lolo2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Lolo2 napisał:

Raczej, mam bardzo gesto polozone. Bo te kilka lat temu chcialem inwestowac w pompe ciepla ziemna, ale jak mi wyliczyli 140k za instalacje i kilkanascie tysiecy rocznie za ogrzewanie to wstawilem  piec na ekogroszek.   Pozniej przerobilem go na pellet.

Bardzo to znaczy jaki odstęp pomiędzy rurkami?  Albo inaczej, jaka jest powierzchnia tej podłogówki i na ile pętli podzielona?

Dobrze że nie skorzystałeś z tej oferty na PCi bo z daleka pachnie łowcami jeleni ?  

Poprawnie zaprojektowana i wykonana instalacja pompy ciepła powinna być tańsza w eksploatacji niż pellet.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.