Skocz do zawartości
IGNORED

Test zdolności płuc


mily
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

7.5 ale już miałem dość przy 5 🤣

Ale od około 7 lat ćwiczę na wolnym powietrzu 3 razy na tydzień po około 1 godz. (Bieg przysiady brzuszki prostowniki pleców opuszczanie na drążku podciaganie na drążku i pompki) fajne hobby wciąga jak audio ... polecam kolegom i koleżankom z forum. 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez mcr1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, toptwenty napisał:

W smogu też?

Irlandia kilkanaście km od zachodniego brzegu oceanu. Wiatr prawie zawsze z zachodu. W powietrzu nie ma żadnych zapachów, dymów co najwyżej czasem czuć jod jak wieje bardziej. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

W styczniu kowid a dziś pełna 10 i jeszcze bym potrzymał ze 2 , 3 🙂

Ale ja oszukuję , bo mam mocno rowerową, trochę biegową historię i nurkuję ale głównie pomaga mi lekki amatorski freediving, taki 7-10 m.

Do takiego zadania, trzeba odrobinę się wyciszyć i zrobić 4 głębokie ale spokojne wdechy i już 🙂 .Usuwa się z krwi CO2 i nasyca tlenem.  To taka freedivingowa zaprawka. Więcej wdechów szkodzi bo robi się hiperwentylacja i od tlenu zaczyna nam wariować organizm i mózg.

Przy tych wdechach najważniejsze jest usunięcie z płuc CO2 bo to jego podwyższony poziom włącza czerwoną lampkę. Braku tlenu nie rejestrujemy aż padniemy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" Mądry głupiemu ustępuje więc głupota triumfuje"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powyżej 10 - 15. Nic trudnego jeśli poprzedzi się to małym treningiem oddechowym (kilka głębszych wdechów i wydechów). Poza tym nie pale papierosów. 😎

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię na bezdechu kraulem 25 metry , natomiast takie testy słabo mi idą  , wyszło 7 . Mam jakąś blokadę psychiczną , mózg za bardzo krzyczy . 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, czester15.30 napisał:

Robię na bezdechu kraulem 25 metry , natomiast takie testy słabo mi idą  , wyszło 7 . Mam jakąś blokadę psychiczną , mózg za bardzo krzyczy . 

A od 5 zacznij lekko wypuszczać powietrze, zobacz jak będzie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Mój Lankasterze... Ryka... Ryki już nie ma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, czester15.30 napisał:

Jak to jest z " trzymaniem " powietrza przeponowo ?

Może jacyś nurkowie coś rzekną? bo to chyba jakaś wyższa szkoła...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Mój Lankasterze... Ryka... Ryki już nie ma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
14 godzin temu, mily napisał:

Może jacyś nurkowie coś rzekną? bo to chyba jakaś wyższa szkoła...

Jeśli mówimy o tym samym to nie jest trzymanie powietrza przeponowo tylko :

- do lądowych sportów wydolnościowych (bieganie, rower) oddychamy górą klatki piersiowej bo musimy mieć napięte mięśnie brzucha. Napięty brzuch jest potrzebny do stabilizacji i wspomagania intensywnego ruchu rąk i nóg. Bez napiętego brzucha nie jesteśmy podjąć dużego wysiłku. Skutkuje to lekkim spłyceniem oddechu i żeby mieć pełną wymianę gazową w płucach oddychamy nieco płyciej , ale częściej. Ma to plus że dodatkowo chłodzimy organizm i krew często odświeżanym powietrzem.

- przy nurkowaniu zależy nam by zmniejszyć zużycie gazu i przy okazji zmniejszyć tętno. Musimy się więc rozluźnić, oddychać wolniej ale głębiej. Umożliwia to oddychanie bardziej poprzez pracę luźnej przepony a mniejszą pracę górnej klatki piersiowej. Pod wodą jesteśmy poddani ciśnieniu wody 1 atm na każde 10 m głębokości , przy czym na głębokości 0 jest 1 atm bo to ciśnienie atmosferyczne, więc na 10 m są 2 atm, na 20 3 atm, 30 4 atm. Automat oddechowy podaje czynnik oddechowy o ciśnieniu równemu ciśnieniu otaczającej wody. Skutkuje to tym, że przy 3 atm w danej objętości jest 3x więcej cząsteczek (w tym tlenu). Oddychamy więc bogatszym gazem i z rzadszych ale głębszych oddechów organizm pozyska wystarczającą ilość tlenu . Przez oddychnaie brzuszne nie jesteśmy w stanie wykonywać tak intensywnego wysiłku (brak stabilizacji mięśniowej) ale pozwala to zaoszczędzić nawet 40% gazu (czynnika oddechowego , którego w butli mamy ograniczoną ilość).

Oddychając powoli z przepony systematycznie wymieniamy w płucach cały gaz i przy okazji zwalniamy pracę serca. Oddychając powoli z klatki piersiowej nie jesteśmy w stanie wykonywać pełnej wymiany powietrza(oddychamy płyciej) i co kilka takich oddechów musimy zrobić jeden głęboki wdech. Przy sportach lądowych mamy nieograniczoną ilość powietrza i możemy nim szastać. Pos wodą nie szastamy 🙂 . Do lądowych aktywności skuteczniejsze jest oddychanie klatką bo generujemy więcej watów dzięki stabilizację kończyn.

Jak uprawiamy różne sporty to nie jesteśmy w stanie przerzucać się od ręki na oddychanie takie lub takie lub robimy to z trudem i w sposób wymuszony.

Kto oddycha typowo z przepony ten ma lużny brzuszek. Tak jak w memie gdzie jest dowalony kulturysta, suchy kolarz i nurek z brzuszkiem.

Na suche wstrzymywanie powietrza większy wpływ ma przyzwyczajenie organizmu do podwyższonej zawartości CO2 we krwi bo to CO2 włącza alarm. Oddychanie z brzucha daje bonus bo z automatu jesteśmy nauczeni, że oddycha się nieco rzadziej .

Pod wodą oddychanie z brzucha (mniejsze dawki gazu) daje też ten bonus że mniej zaburzamy pływalność (więc i zanurzenie). Odpowiednio sterując oddechem jesteśmy w stanie zmienić głębokość i pogłębiając oddechy zaczynamy się wypłycać, a wydychając rozpoczynamy zanurzenia (ale nie na powierzchni bo tam musimy spuścić gaz z BCD). Płynąc na określonej głębokości oddechem sterujemy spokojnie w zakresie 2 m okna ( czyli metr w górę, metr w dół).

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" Mądry głupiemu ustępuje więc głupota triumfuje"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
W dniu 19.05.2021 o 10:08, Zyzol napisał:

Powyżej 10 - 15. Nic trudnego jeśli poprzedzi się to małym treningiem oddechowym (kilka głębszych wdechów i wydechów). Poza tym nie pale papierosów. 😎

No, zrobiłem 15 (koło 2 min) ale ze łzami w oczach i puściłem bo bałem się blackoutu.

Pocovidowe płuca chyba ok bo bez kasłania, dyszenia tylko zdrowa wentylacja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez stench

" Mądry głupiemu ustępuje więc głupota triumfuje"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Grzegorz7 napisał:

O! Jak zwykle sami geniusze na Forum.

Słuchy absolutne... ale i powietrze nie jest im potrzebne do oddychania...

 

Smerf Maruda wiecznie żywy

:))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Mój Lankasterze... Ryka... Ryki już nie ma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.