Skocz do zawartości
IGNORED

Yaqin mc-100b


Mnowicncjusz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

27 minut temu, StachMuszel napisał:

Jaca, dziękuję. 

Tylko że to nie mnie informowałeś 🙂

Zastanawiam się tylko, dlaczego fakt istnienia potencjometru głośności wg Ciebie deprecjonuje używanie Yaquina z innym pre. Przecież większość końcówek mocy ma takie potencjometry, najczęściej z tyłu, do regulacji czułości. Jeden czort czy on jest z przodu czy z tyłu. Można go ustawić na max, wpływ wtedy na brzmienie będzie żaden, a wzmacniacz jako taki jest praktycznie końcówką mocy o regulowanej czułości. Jakoś trudno mi w nim wyodrębnić sekcję przedwzmacniacza jako takiego. Na wejściu jest stopień napięciowy, który jest we wszystkich końcówkach mocy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez StachMuszel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest końcówka mocy z potkiem na wejściu. Lampy 12ax7 pracujące za potkiem w układzie srpp, to sekcja przedwzmacniacza. Nastepuje tu wzmocnienie sygnału wejściowego, pewnie o kilkanaście razy. Jeśli odkręcisz potka na max, najprawdopodobniej przesterujesz końcówkę. Daj tam jeszcze preamp, który dodatkowo wzmocni o jakieś kilka do kilkunastu razy i będziesz miał gwarantowane efekty typu szum, brum, itp. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomku, teoretyczna czułość końcówki mocy to 0,7V. Tu mamy 0,6V na wejściu. Z tym "kilkanaście razy" chyba przesadziłeś

🤔

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez StachMuszel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest opinia użytkownika o konfiguracji Yaquin jako KM i zewnetrzny pre, którą wykluczacie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Zacytuję:

"Zauważalna poprawa dotyczy przede wszystkim zjawisk przestrzennych. Scena odsłuchowa się pogłębia oraz poszerza, dźwięk całkowicie „odrywa się” od głośników (szczególnie od Vienna Acoustics Mozart Grand, następnie od Usher S-520), które zupełnie „znikają” w pomieszczeniu – mamy namacalne odczucie pokaźnego obszaru - plastycznego oraz holograficznego zapełnionego gęstymi i prawdziwymi instrumentami oraz głosami. Zjawisko stereofonii staje się prawdziwsze oraz bardziej rozciągnięte w linii kolumn. Poza tym odczuwalna jest zmiana w zakresie detaliczności i szczegółowości nagrań, które stają się bardziej wyraziste i przejrzyste. Instrumenty mają więcej "powietrza" wokół siebie, czyli, innymi słowy, są sugestywniej umiejscowione w przestrzeni oraz są bardziej „widoczne”, dobitne."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez StachMuszel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolege (którego mile wspominam z innych lampowych dialogów) ze stereoikolorowo ja osobiście wykluczam w temacie mc100b ponieważ pisał marketingową nieprawdę:.

jego cytat jest totalną elektroniczną ignorancją w kwestii czytania schematów elektronicznych : 

.....Natomiast przełączenie na tryb „0,6 V” odcina funkcję przedwzmacniacza i opisywany MC-100B staje się lampową końcówką mocy pracującą w klasie A. Aktywna jest wyłącznie para wejść RCA na froncie i do nich to należy podłączyć kabel IC wyprowadzony z osobnego przedwzmacniacza....

Przełączenie na tryb 0,6 v Gów....O odcina...Jedynie zmniejsza wzmocnienie pre ampa 12ax7......

i Jedynie zmniejsza wzmocnienie.. . Kórde ... tyle lat i tyle pozornie światłych osób wciąż tego nie łapie ??.??? ??

.,,Może do końca nie rozumieją jak działają rzeczy , które testuja ? To może niech ich nie testują skoro ich nie rozumieją

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Jaca_re
doprecyzowanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaca_re!

Masz oczywiście rację, ale...

Guzik mnie interesuje co robi ten mały przełącznik. Najważniejsze dla mnie jest to, że da się tam podłączyć inne pre i że w takiej konfiguracji gra to poprawnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, powiedzcie mi bardziej doświadczeni ludzie w świecie lampowców, czy to prawda, że nie należy włączać wzmacniacza lampowego do zasilania bez obciążenia, tj. bez podłączonych głośników?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, StachMuszel napisał:

Panowie, powiedzcie mi bardziej doświadczeni ludzie w świecie lampowców, czy to prawda, że nie należy włączać wzmacniacza lampowego do zasilania bez obciążenia, tj. bez podłączonych głośników?

Tak. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, StachMuszel napisał:

Mam pytanie do właścicieli tego wzmacniacza. W którym trybie wg Was gra on lepiej, trioda czy pentoda?

Kiedyś miałem, zdecydowanie pentoda. 

Pyzatym on nie pracuje w trybie czysto pentodowym tylko w UL

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, czy nowy wzmacniacz lampowy wyjęty z pudełka, trzeba jakoś wygrzać, zostawić włączony na noc itp. Potrzebne są takie zabiegi?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie!

Wzmacniacz przyjechał 🙂

Rozpakowanie kolosa troszkę trwało. Wbrew kilku wpisom powyżej podłączyłem mój przedwzmacniacz Rotela RC-1570 do wejścia 0,6V na przednim panelu i jest wszystko OK. Zero brumu, szumu itp. Poziom głośności na preampie na poziomie bardzo podobnym do tego, jak zawsze używałem z koncówką tranzystorową. Na razie sobie gra po cichutku, aby poukładało się to wszystko.

Ale mam kilka pytań. Fabrycznie zamontowane są PSVANE KT-88C, 6H8C (prawdopodobnie rosyjskie, daty produkcji lata 80-82) oraz chińskie 12AX7S.

Na razie gra to dosyć ciepło z lekkim deficytem tonów wysokich. Które z lamp mają największy wpływ na kształtowanie barwy i jej równowagi?

Które wg Was lampy brać pod uwagę w przyszłości do wymiany? 12AX7S China na pewno wymienię, nie znam jakości pozostałych. Wdzięczny będę za kilka słów.

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, StachMuszel napisał:

Panowie, czy nowy wzmacniacz lampowy wyjęty z pudełka, trzeba jakoś wygrzać, zostawić włączony na noc itp. Potrzebne są takie zabiegi?

Nie potrzebne są żadne zabiegi, po prostu użytkujesz normalnie. Jedyne co to staraj się nie włączać wzmacniacza na chwile. Dobrze żeby po włączeniu popracował trochę chociaż z godzinę, dwie. Ogólnie lampy nie lubią częstego włączania wyłączania, tym bardziej że współczesne lampy, nie grzeszą trwałością.   

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.03.2022 o 20:40, StachMuszel napisał:

Witam ponownie!

Wzmacniacz przyjechał 🙂

Rozpakowanie kolosa troszkę trwało. Wbrew kilku wpisom powyżej podłączyłem mój przedwzmacniacz Rotela RC-1570 do wejścia 0,6V na przednim panelu i jest wszystko OK. Zero brumu, szumu itp. Poziom głośności na preampie na poziomie bardzo podobnym do tego, jak zawsze używałem z koncówką tranzystorową. Na razie sobie gra po cichutku, aby poukładało się to wszystko.

Ale mam kilka pytań. Fabrycznie zamontowane są PSVANE KT-88C, 6H8C (prawdopodobnie rosyjskie, daty produkcji lata 80-82) oraz chińskie 12AX7S.

Na razie gra to dosyć ciepło z lekkim deficytem tonów wysokich. Które z lamp mają największy wpływ na kształtowanie barwy i jej równowagi?

Które wg Was lampy brać pod uwagę w przyszłości do wymiany? 12AX7S China na pewno wymienię, nie znam jakości pozostałych. Wdzięczny będę za kilka słów.

Pozdrawiam.

Panowie, nikt nic nie podpowie w sprawie lamp?

Po kilkudniowych odsłuchach wiem, że chciałbym dodać troszkę góry pasma. Celuję w wymianę 12ax7, ale nie wiem na jakie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, StachMuszel napisał:

Po kilkudniowych odsłuchach wiem, że chciałbym dodać troszkę góry pasma. Celuję w wymianę 12ax7, ale nie wiem na jakie.

Teraz nie będzie tanio bo ceny lamp oszalały. Moim zdaniem z lamp współczesnej produkcji warto spróbować Tung-sol 12ax7. Z lamp NOS EI ecc83, Tungsram ECC83, Telefunken ECC83 Powinny dać więcej góry.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, StachMuszel napisał:

Po kilkudniowych odsłuchach wiem, że chciałbym dodać troszkę góry pasma. Celuję w wymianę 12ax7, ale nie wiem na jakie.

Psvane Art 12AX7

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W MC-100B nie ma układu opóźnionego załączania napięcia anodowego. W innych wzmacniaczach tego producenta, pozycjonowanych chyba niżej układ ten jest. Powiedzcie, czy to oszczędność producenta, czy jest inny powód?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Usłyszałem, że w większości popularnych układów to nie jest tak do końca niezbędne....tymbardziej, że stare konstrukcje nie miały takiego układu a często wciąż działąją i mają się dobrze.  Uczciwie przyznam , że chciałem taki układ doinstalować w mc-100 ale mi się odechciało...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Jaca_re jakich lampek 12ax7 używasz w mc100b?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez StachMuszel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.04.2022 o 15:08, Jaca_re napisał:

Ecc83 Amperex, logo Philips a kiedyś 12AX7 Gold Lion Gold i Tungsol

Oszukałem Cię. Od roku mam wmontowane 5751 JAN Sylvania.

Na co dzień kratka jest założona by żadna książka nie spadła na lampy. Do słuchania czasami zdejmuję ale jakoś mi ta szkarada specjalnie nie przeszkadza. Widziałem straszniejsze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Jaca_re
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz, używasz klatki na lampy w tym wzmacniaczu?

 

4 minuty temu, StachMuszel napisał:

A powiedz, używasz klatki na lampy w tym wzmacniaczu?

 

sorki, odpowiedziałeś powyżej, dziękuje i pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam kolejny raz Twoje wcześniejsze wpisy. Od  początku trochę zaskoczyło mnie to, że brakuje Ci góry.  Ja dostałem Yanka tylko z chińskimi lampami.  Teraz zostawiłem sobie jedynie KT-88-98 Shuguang (ta sama fabryka co robi te twoje Psvane o ile się nie mylę...) a aktualnie słucham na TS KT-120.   Oryginalny zestaw lamp mnie rozczarował.  Miał dużo metalicznej góry, był często męczący i miał zero lampowego ciepełka (wiem, że układ PP przeważnie nie ma ciepełka i jest podobny do tranzystora ale tu było słychać szron ). Jedynie średnica i wokale były ciekawsze od tranzystora ale i tak zwątpiłem w sens zakupu lampy i przestałem Yanka słuchać na kilka długich tygodni.  W końcu wymieniłem chińskie 6sn7 na ruskie 6n8s z lat 60 kupione w Ukrainie i od razu  jazgot i przesadna góra zniknęła.  Dopiero wtedy zamontowałem tungsole 12ax7 z nowej produkcji i kontynułowałem z przyjemnością słuchanie Yanka. 

Na 6n8s z lat 60 było dobrze na tych z lat 70 było średnio a na modelach z lat 80 wytrzymałem miesiąc bo były całkiem nijakie i kocykowe -jeden kolega z forum nazwał by je "barowe" i bym się z nim zgodził...

Puenta:   Może za brak góry u Ciebie nie odpowiada 12ax7 ale ruski 6n8s z lat 80 ...? To tylko taka hipoteza techniczna. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Jaca_re
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za poradę. 

Być może masz rację. Ale muszę od czegoś zacząć. A zacznę od 12ax7.

Generalnie to ten deficyt góry pasma jest subtelny, dla jasności. Yaqina używam z preampem Rotela RC_1570, radzę sobie delikatnie podbijając treble. Na wielu płytach ten zabieg nie jest w ogóle koniczny, słucham na bypass (Direct). Ale na starszych nagraniach troszeczkę brakuje tej góry.

Mam łagodne w górze pasma kolumny, bo są to Tannoy Revolution R3, ciepło gra też mój steamer Sound Pro L1. Summa summarum jest ciepło😀 Ale ja lubię ciepłe granie. Stary już jestem 😀

Dzisiaj dojadą Psvane Art 12ax7. Zobaczymy w którą stronę to pójdzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez StachMuszel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.