Skocz do zawartości
IGNORED

Umiejscowienie kolumn podłogowych- redukcja "dudnienia" i wzbudzenia


Wlap
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Poproszę o pomoc w prawidłowym ustawieniu kolumn - kończą mi się pomysły 😞
 

Przesyłam rzut mieszkania z zaznaczonymi na pomarańczowo obecnym umieszczeniem kolumn oraz zdjęcie pokoju (obecnie w delikatnej przebudowie...).

Kolumny, które posiadam to B&W 704 s2.  To co tutaj nie pomaga, to na pewno tylni bass reflex. Kolumny standardowo stoją na granitowych podstawkach.

 

Efekt dudnienia, czy wzbudzenia nie występuje zawsze- tylko przy wybranych, pojedynczych utworach.

Odległość od ściany to 50cm.

 

Dziękuję i pozdrawiam!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

IMG_7027_Easy-Resize.com.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestawy glosnikowe stoja dobrze (poza brakiem skrecenia na sluchacza).
Problemem jest kanapa stojaca bezposrednio pod sciana (czyli miejsce odsluchu). Przesun kanape do przodu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, xajas napisał:

Zestawy glosnikowe stoja dobrze (poza brakiem skrecenia na sluchacza).
Problemem jest kanapa stojaca bezposrednio pod sciana (czyli miejsce odsluchu). Przesun kanape do przodu

Ok, dzięki za szybką odpowiedź! Nie bawiłem się jeszcze umiejscowieniem kanapy, zaraz to zrobię.
Oczywiście skręcę kolumny w stronę słuchacza

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem podobnie ustawienie, do tego które zasugerowałeś. Każda z niebieskich linii trójkąta ma długość 2,5m. Kanapę przysunąłem bliżej kolumn, a kolumny delikatnie rozsunąłem od siebie.

Odległość kolumn od ściany to 50cm. 

Niestety dudnienie wciąż utrzymuje się- nie zauważyłem poprawy. Czy jest możliwe, że nie będzie takiego ustawienia, które w całości wyeliminuje dudnienie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeszcze raz dzięki za pomoc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, pod samą ścianą problemu z basem to bardzo częsty problem. Jeśli masz jak, wysuń kanapę a jeśli to niemożliwe, zawsze można zorganizować jakiś "audiofilski" fotel ustawiany przed kanapą do odsłuchu, kiedy słuchasz sam 🙂 skręcenie kolumn delikatnie na słuchacza na pewno pomoże w prawidłowym budowaniu sceny dźwiękowej.

Pozdrawiam,

Michał.

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że takie ustawienie nie istnieje ze względu na to, że każde pomieszczenie

ma swoje rezonanse, które są wywoływane ( wzbudzane ) przez niektóre dźwięki

pochodzące z nagrania. Albo pułapki, albo Usher S 520 i to na standach 😉 

Można próbować zbliżać do siebie kolumny albo ustawiać je na ścianie "północnej"

co może pomóc; daje nadzieję na wzbudzanie zupełnie innych częstotliwości 😉 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hola!

Myślę, że zgodnie z sugestiami ustawienia kolumn wg Audio Physic, warto spróbować ich ustawienia w 1/5 lub w 2/5 długości pomieszczenia, czyli w miejscach, gdzie następuje osłabianie niskich częstotliwości. Odległość od ścian bocznych warto zwiększyć do 0,7m. Rogi pomieszczenia można "zabudować" wstawiając jakiś mebel, dzięki czemu ograniczymy podstawowe mody pomieszczenia. 

U mnie takie działania przyniosły zdecydowaną poprawę kontroli basu, ograniczyły znacząco efekt "dudnienia" czyli wzbudzania rezonansów pomieszczenia i pozwoliły kolumnom stworzyć szeroką i głęboką przestrzeń.

Polecam spróbować.

Pozdrowienia

mood

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Wlap napisał:

Odległość kolumn od ściany to 50cm. 

Ściany za kolumnami ?

Jak tak to odsuń jeszcze 50 - 70 cm .

Druga sprawa , zatkaj otwory bass-reflex .

Jaki wzmacniacz podłączony do kolumn ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Wlap napisał:

Zrobiłem podobnie ustawienie, do tego które zasugerowałeś. Każda z niebieskich linii trójkąta ma długość 2,5m. Kanapę przysunąłem bliżej kolumn, a kolumny delikatnie rozsunąłem od siebie.

Odległość kolumn od ściany to 50cm. 

Niestety dudnienie wciąż utrzymuje się- nie zauważyłem poprawy. Czy jest możliwe, że nie będzie takiego ustawienia, które w całości wyeliminuje dudnienie?

Niestety, nie bedzie. Akustyka jest brutalna 😉

 

Mozesz tylko po czesci zmniejszyc problem albo "przesunac" go w inne zakresy.

Pobawilem sie troche symulatorem w REW, i to jest to, co mi sie udalo z tego optymalnie wyciagnac

Przyjalem pomieszczenie 4,2x4,5m

Twoj stary setup

 

 1298201432_Screenshot2022-02-19192507.thumb.jpg.ce90e3bf0edb1593ac3d918a90e54e62.jpg.7a9e0de7d56cf5af8dc449570da6c560.jpg

 

zmodyfikowany setup (odleglosci widac po lewej na dole), a wygladzony przebieg pasma po prawej u gory

 

1041837926_Screenshot2022-02-19192315.thumb.jpg.07e09af02cb4860fb81f76fe5cee373b.jpg.c0772cd8121aa300781d5bce06ed39be.jpg

 

1021275700_Screenshot2022-02-19192242.thumb.jpg.a8575989be5accc0436949105a1f3bf8.jpg.c3528c630462ff3768a862494bb93173.jpg

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Screenshot 2022-02-19 192315.jpg

Screenshot 2022-02-19 192242.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, mood napisał:

Hola!

Myślę, że zgodnie z sugestiami ustawienia kolumn wg Audio Physic, warto spróbować ich ustawienia w 1/5 lub w 2/5 długości pomieszczenia, czyli w miejscach, gdzie następuje osłabianie niskich częstotliwości. Odległość od ścian bocznych warto zwiększyć do 0,7m. Rogi pomieszczenia można "zabudować" wstawiając jakiś mebel, dzięki czemu ograniczymy podstawowe mody pomieszczenia. 

U mnie takie działania przyniosły zdecydowaną poprawę kontroli basu, ograniczyły znacząco efekt "dudnienia" czyli wzbudzania rezonansów pomieszczenia i pozwoliły kolumnom stworzyć szeroką i głęboką przestrzeń.

Polecam spróbować.

Pozdrowienia

mood

To jest bardzo dobra odpowiedź.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

De gustibus non est disputandum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamień 704 na 706, zatkają otwory BR, a braki uzupełnij 608 lub 610. Przerabiałem kilka różnych podłogówek, jedyne co bez adaptacji akustycznej (dywan pomijam) się sprawdziło, to zmiana na monitory i subwoofer (mam 606+608).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnętrze jest na " surowo " 

dwa okna  brak zasłon i mały dywanik .

Poniżej recenzja kolumn ,  jest tam kilka kluczowych zdań .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. Wlap, o ile jeszcze zagląda do swojego wątku, musiał chyba wpaść w konsternację. Prosił o poradę, jak ustawić kolumny w swoim pomieszczeniu i otrzymał kilka cennych wskazówek, dzięki którym spróbował już eksperymentów z innym ustawieniem, ale otrzymał także kilka wykresów "symulacji", których autor nie zauważył, że ma do czynienia z pomieszczeniem otwartym, wobec czego ich przydatność jest praktycznie zerowa. Kolejna sugestia w stylu "zmień kolumny na inne" też wydaje się niezbyt szczęśliwa, owszem można w ten sposób zredukować ilość basu, ale z pewnością nie wyeliminuje to zjawiska "dudnienia", które wynika z modów pomieszczenia. Pomijam fakt sensowności sprzedaży ze stratą swoich kolumn i kupowania innych po to, by było "nieco lepiej".

Drogi Wlapie - jeśli tu jeszcze zaglądasz, zacznij od zmiany aranżacji pomieszczenia i  rozstawienia kolumn, choćby w celach eksperymentalnych (pisałem o tym nieco wcześniej). Taka operacja będzie Cię kosztowała jedynie trochę czasu, a zdobyte doświadczenia mogą okazać się bezcenne. No i kasa zostanie w portfelu;)

Powodzenia!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Dzięki, tak zaglądam czytam, analizuję i przestawiam 🙂

Dziękuję za wszystkie próby pomocy

 

1) Spróbowałem maksymalnie daleko odsunąć kolumny od ściany- około 1,5m. Po drodze sprawdzałem też ustawienia pośrednie 0.8; 1m; 1,25m. Przy wszystkich odległościach "wzbudzenie" miało miejsce.

2) Zakup innych kolumn na tym etapie nie wchodzi niestety w grę. Dziękuję za propozycje! Jeżeli w przyszłości zmieniałbym je to raczej na 805 niż 706 (oczywiście najpierw je wypożyczę)

3)
@ Kaliber, 
czytałem kiedyś przytoczoną recesję. Które dokładnie zdania masz na myśli?

Testuję zatkany i otwarty BR, ale nie słyszę tutaj znaczącej zmiany. W tophifi przed zakupem sprawdzałem, jak blisko kolumny mogą stać ściany i było to ok. 10cm. Zakładam, że duże znaczenie miało przygotowanie całego pokoju odsłuchowego, a nie sama odległość od ścian 😞

Wzmacniacz to Macintosh ma252

 

4) kupię testowy dywan, zobaczę czy to coś zmieni.

 

Na wstępnie nie doprecyzowałem, że efekt wzbudzania występuje w pojedynczych utworach. Jest to około 1% wszystkiego, co słucham. Natomiast jest to wciąż denerwujące...

 

Obecnie kolumny ustawiłem 60cm od ściany, na planie trójkąta o ramionach 2,5m.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skup się na tych 99% utworów gdzie problem nie występuje :) znajdź w sieci sygnały testowe i spróbuj określić z jakimi konkretnie częstotliwościami jest problem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)




Na wstępnie nie doprecyzowałem, że efekt wzbudzania występuje w pojedynczych utworach. Jest to około 1% wszystkiego, co słucham. Natomiast jest to wciąż denerwujące...


To może zdejmij trochę basu.

Tone Controls
Bass ± 10dB (1dB steps) @ 70Hz
Treble ± 10dB (1dB steps) @ 10,000Hz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Wlap napisał:

3)
@ Kaliber, 
czytałem kiedyś przytoczoną recesję. Które dokładnie zdania masz na myśli?

Właściwie to co wymieniłem już tu w skrócie .

Ustawienie kolumn , zatyczki , wzmacniacz , akustyka .

Może ten 1% muzyki gdzie występuje dudnienie  jest związane  w jakimś zakresie z lekkim podbiciem  basu w B&W .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Wlap napisał:

sprawdzałem też ustawienia pośrednie 0.8; 1m; 1,25m

tu znaczący wpływ może mieć 5 cm różnicy w odległościach . BR nie zastawiaj bo to zmieni charakterystykę strojenia kolumn i może wyjść na to ze masz altusy o wyglądzie bowersów . Kombinuj z ustawieniami . Spróbuj ustawić kolumny z 50 cm od ściany a za kolumnami oprzyj o ścianę dużą poduchę . Jeśli na podłodze są panele na próbę żeby nie wydawać od razu na granity , podłóż pod kolumny płyty chodnikowe . Jeśli będzie poprawa będziesz mógł kupić granit .

12 godzin temu, Wlap napisał:

Na wstępnie nie doprecyzowałem, że efekt wzbudzania występuje w pojedynczych utworach. Jest to około 1% wszystkiego, co słucham. Natomiast jest to wciąż denerwujące...

w takim razie może być problem z którym też się borykam . Jest kilka utworów w których bas rezonuje jak z tuby w bagażniku . Jeśli taki był zamysł realizatora nagrania to wątpię by dało się z tym coś zrobić . U mnie występuje to tylko przy skrajnie niskich rejestrach . Można próbować z tym walczyć jakimiś absorberami ale czy to przyniesie oczekiwany skutek......

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może podaj parę linków do tych szczególnych utworów na przykład na Tidalu, zobaczymy jak to u nas zabrzmi. Nie doczytałem też co jest u Ciebie źródłem sygnału?

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.02.2022 o 10:37, Wlap napisał:

Witam!

 

Poproszę o pomoc w prawidłowym ustawieniu kolumn - kończą mi się pomysły 😞
 

Przesyłam rzut mieszkania z zaznaczonymi na pomarańczowo obecnym umieszczeniem kolumn oraz zdjęcie pokoju (obecnie w delikatnej przebudowie...).

Kolumny, które posiadam to B&W 704 s2.  To co tutaj nie pomaga, to na pewno tylni bass reflex. Kolumny standardowo stoją na granitowych podstawkach.

 

Efekt dudnienia, czy wzbudzenia nie występuje zawsze- tylko przy wybranych, pojedynczych utworach.

Odległość od ściany to 50cm.

 

Dziękuję i pozdrawiam!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

IMG_7027_Easy-Resize.com.jpg

Hej, jak bardzo lubisz umiejscowienie telewizora akurat tutaj? Zanim zaczniesz wydawać jakiekolwiek talary na usiłowanie poprawy jest jeszcze kilka opcji do sprawdzenia, niemal bez kosztów 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, AudioAddicted napisał:

Hej, jak bardzo lubisz umiejscowienie telewizora akurat tutaj? Zanim zaczniesz wydawać jakiekolwiek talary na usiłowanie poprawy jest jeszcze kilka opcji do sprawdzenia, niemal bez kosztów 😉

nie musi być w tym miejscu, ale to jest jedyna ściana, na której może wisieć. Tak przynajmniej mi się wydaje - jestem otwarty na propozycje

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co próbujmy, a jak coś to wniesie umiejscowienie TV będzie wtedy problemem 😉
1. Myślałeś o umiejscowieniu kolumn na ścianie po lewej (patrząc na fotę z ich obecną pozycją)?
2. Myślałeś o ustawieniu diagonalnym w obszarze tych ścian (w narożniku pomiędzy ścianą z cegły i tą po lewej)?
Jak widzę z planu pomieszczenie to (prawie) kwadrat, ale częściowy brak jednej ściany tym razem z tyłu (pomysł 1.), bądź prawie z tyłu (pomysł 2.) może wnieść istotną poprawę 🙂

Zanim bym sięgnął do portfela, licząc na jakieś efekty - spróbowałbym to co można sprawdzić za darmo 😉
Podłoga faktycznie prosi się o jakiś dywan przed skrzynkami, ale to już opcja na później 😁

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez AudioAddicted
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.