Skocz do zawartości
IGNORED

Jaki przedwzmacniacz lampowy???


carlos med
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

Szukam pre lampowego zbalansowanego raczej używanego bo nowy (poza opcja 2) to raczej inna kasa. Wstępnie założyłem budżet do 12k . Rozważam :

1. Sonic frontiers sfl 2- mieści się w budżecie nawet z dobrymi lampami Telefunkena/ Siemensa , ale 8 lamp na przyszłość to duże inwestycje, brak pilota no i 30 letni sprzęt w sensie awarii.

2. WBA Firebird lub Blazebird ( trochę ponad budżet, ale do zaakceptowania). Niby wszystko ok ,ale za tą kasę można szukać "firmowego" sprzętu , w kontekście ew. Odsprzedaży 

3. Audio Research Reference 3 lub LS27 lub budżetowo LS16 . Pierwszy i drugi to ponad budżet , ale jeśli wart uwagi to też do rozważenia. Tu minusów nie widzę.

będę wdzięczny za sugestie .

Mój sprzęt jak w stopce  

Pozdrawiam

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, morawka napisał:

Z wyżej wymienionych najlepszy jest ARC ref 3

Niestety też najdroższy, ale z Pre to raczej tanio się nie da .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałem dobrego Preampa praktycznie rok, ARC jest świetny ale jeszcze lepiej wypadł preamp od TRAudio i taki zakupiłem, jak o nim nie myślałeś polecam zerknąć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wymienionym budzecie myslalbym nad Maciem C2300 lub C2500. ARC miałem różne i koniec końców...bez żalu się pozbywałem. Tylko ARC jest chłodno-neutralny a Mac nieco podbarwia (ale za to jest duża możliwość kształtowania brzmienia lampami - wybór ogromny).

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

--

Jeśli chcesz poznać cywilizację...posłuchaj jej muzyki - Konfucjusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, p0is0n napisał:

Tylko ARC jest chłodno-neutralny 

 

 

Wszystko zalezy z jakimi lampami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wybor 6h30 jest rzeczywiscie zatrwazajacy!Brzmienie szkliste lub ujowe;)

Tak serio,z 6h30 zdecydowanie wole BATa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

--

Jeśli chcesz poznać cywilizację...posłuchaj jej muzyki - Konfucjusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tak się zastanawiam . Bo sam zakup ARC Ref 3 to sporo kasy i możliwości z lampami chyba małe .

Może lepiej coś na ECC88 raczej i wtedy można z lampami poeksperymentować.

Chyba ARC LS16 jest na ECC88, albo coś innego ??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, p0is0n napisał:

No wybor 6h30 jest rzeczywiscie zatrwazajacy!Brzmienie szkliste lub ujowe;)

Tak serio,z 6h30 zdecydowanie wole BATa.

Na szczęście nie wszystkie pre Audio Research zrobione są na tych ruskich szkiełkach 🙂 .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, pmcomp napisał:

Na szczęście nie wszystkie pre Audio Research zrobione są na tych ruskich szkiełkach 🙂 .

Który model Audio Research polecił byś do dalszej modyfikacji lampami ?? Może na ECC88?? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu pytasz skoro wszystko masz w odpowiedzi na PW?

 

Wszystko masz tutaj:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) .

Modelem "bogatszym" od LS16 jest LS25 ponieważ ma wszystkie wejścia zdublowane tj. zbalansowane i niezbalansowane. Nie nalezy się dotykać LS25 MkII bo ma ruskie szkiełka 6H30, które nie mają żadnych odpowiedników i zamienników.

Ref1 także jest na ECC88, a Ref 2 ma dodatkowo lampowe zasilanie. Ref2 MkII ma także ruskie lampy 6H30.

 

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, pmcomp napisał:

Czemu pytasz skoro wszystko masz w odpowiedzi na PW?

 

Wszystko masz tutaj:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) .

Modelem "bogatszym" od LS16 jest LS25 ponieważ ma wszystkie wejścia zdublowane tj. zbalansowane i niezbalansowane.

Ref1 także jest na ECC88, a Ref 2 ma dodatkowo lampowe zasilanie. Ref2 MkII ma ruskie szkiełka 6H30, które nie mają żadnych odpowiedników i zamienników.

 

Pozdro

Czyli ref 3 choć teoretycznie i brzmieniowo wg wielu lepszy od wymienionych wcale nie jest takim dobrym wyborem bo później zostają tylko ruskie lampy i brak zamienników , NOS Telefunkena czy Siemensa . 

Dobrze rozumiem??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie napisałem, że 6H30 to sa złe lampy albo źle brzmią. Napisałem jedynie, że na ECC88 możesz ukształtować sobie brzmienie, a przede wszystkim jego barwę. Lamp ECC88, E88CC masz od cholery. Dopiero wtedy zaczyna się zabawa w brzmienie. Ja swoją drogę w pre Audio Research przeszedłem i doszedłem tam do swojego św. Grala. A teraz gram na innym pre.

Być może 6H30 w Ref3 brzmi chłodno jak napisał kolega, Ref3 nie miałem przyjemności słuchać.

 

PS. widzę, że są lampy EH 6H30 z bieżącej produkcji ... nie należy się ich dotykać, szkoda czasu i pieniędzy (to moja opinia nt. nowych produktów Electro Harmonix na bazie własnych doświadczeń z produktami tej firmy).

s-l1600.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, pmcomp napisał:

Ja nie napisałem, że 6H30 to sa złe lampy albo źle brzmią. Napisałem jedynie, że na ECC88 możesz ukształtować sobie brzmienie, a przede wszystkim jego barwę. Lamp ECC88, E88CC masz od cholery. Dopiero wtedy zaczyna się zabawa w brzmienie. Ja swoją drogę w pre Audio Research przeszedłem i doszedłem tam do swojego św. Grala. A teraz gram na innym pre.

Być może 6H30 w Ref3 brzmi chłodno jak napisał kolega, Ref3 nie miałem przyjemności słuchać.

 

PS. widzę, że są lampy EH 6H30 z bieżącej produkcji ... nie należy się ich dotykać, szkoda czasu i pieniędzy (to moja opinia nt. nowych produktów Electro Harmonix na bazie własnych doświadczeń z produktami tej firmy).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

No i właśnie ta swoboda w kształtowaniu brzmienia wyborem lamp w konstrukcjach opartych o ECC88 mnie przekonuje bardziej .

To w jakim modelu ARC znalazłeś Grala ?? Ten z PW??  O lampy już nawet nie pytam , no i jaki pre okazał się lepszy ??😀

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jakiego brzmienia szukasz. Nie widzę też twojego sprzętu w stopce. Z moich doświadczeń,
Thoress Super Pre - bardzo cichy, czarne tło, super funkcjonalnośc - 3 wejścia mm albo mc, dźwięk można dopasować trochę lampami ale ogólny charakter ten sam. Nacisk na płynność i całokształt dźwięku, częściowo kosztem szczegolow(nie jestem do końca pewien bo z jedną końcówka jest taki efekt a z inną niczego nie brakuke). Bas lekko pogubiony ale nie ospały. Rynek wtórny ok 2-4keur.
Lta preamplifier albo MZ2/3 (Berning Pre trochę drozszy) superszybki, lampowosc tylko w odniesieniu do naturalności dźwięku, super holografia i wgląd w nagranie, dźwięk po lżejszej stronie, trochę brakuje dociążenia na średnicy. Podobno końcówka na EL34 to rozwiązuje i sam się zastanawiam nad takim zestawem ale ciężko to gdzie posłuchać. Second hand 3-4keur większy model, 1.2-3k for MZ2.
Supratek Chardonney- Góra niezbyt świetlista , robione brzmienie z naciskiem na charakter bas się snuł i słaba kontrola, w tym egzemplarzu ktory słuchałem, słuchać bylo szum, ale niezbyt mocno. 2-3keur second hand.
Tylko pre lampowe na popularnych lampach pozwoli modyfikować brzmienie.
Jeśli wzmocnienie jest wystarczające to może pasywka na autoformerach, Slagle albo Tribute?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam dużego doświadczenia ze sprzętem audio. Kiedyś kupiłem Audiolab 8200CDQ i dwie końcówki 8200M, a do tego Focale Aria. Grało to całkiem przyzwoicie. Oddałem niedawno sprzęt córce i zacząłem kompletować kolejny zestaw dla siebie. Zachęcony dobrymi recenzjami w sieci, ściągnąłem z Chin przedwzmacniacz DOGE 8, wersję z lampami NOS. Wpięliśmy go z córą na próbę przed końcówki audiolaba i zmiana na plus była spektakularna. Nie jestem osłuchany w różnego rodzaju sprzętach i prawdopodobnie moja opinia nie ma wielkiej wartości, ale moim zdaniem pozytywne recenzje nie są przesadzone. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Darekbo napisał:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Drogie te WIMY 🙂 .

LUA-reference-no.7-768x562.jpg

 

Moje doświadczenia z chińskim analogowym audio są następujące: trzeba wymienić tam wszystkie rezystory i kondensatory na porządne. Także regulatory i stabilizatory napięcia w zasilaczach. Jedyne co może zostać to obudowa i od bidy transformator 🙂 .

Tak jest we wszystkich "klonach" kultowych produktów światowych. Wszystko robią po taniości.

Być może tutaj jest inaczej ale WIMA i Calritycaps to nie jest hiendowa półka.

 

Chinole są znakomici w cyfrówce, w analogu baaardzo słabo, w kolumnach to już totalna porażka.

Pozdro

Godzinę temu, Darekbo napisał:

Nie mam dużego doświadczenia ze sprzętem audio. Kiedyś kupiłem Audiolab 8200CDQ i dwie końcówki 8200M, a do tego Focale Aria. Grało to całkiem przyzwoicie. Oddałem niedawno sprzęt córce i zacząłem kompletować kolejny zestaw dla siebie. Zachęcony dobrymi recenzjami w sieci, ściągnąłem z Chin przedwzmacniacz DOGE 8, wersję z lampami NOS. Wpięliśmy go z córą na próbę przed końcówki audiolaba i zmiana na plus była spektakularna. Nie jestem osłuchany w różnego rodzaju sprzętach i prawdopodobnie moja opinia nie ma wielkiej wartości, ale moim zdaniem pozytywne recenzje nie są przesadzone. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie dziwię się. Audiolab kiedys był niezłą brytyjską marką. Zmienioną później na Tag McLaren u było na prawdę hiendowo. Niestety po przejęciu przez IAG powstała z niej średnia chińszczyzna nie mająca nic wspólnego z historią niestety.

Nie wiem jak grają te Chinole ale cenią się niesamowicie. BTW. Kupowac pre za 10 tys USD w ciemno to trzeba mieć odwagę.

 

Osobiście preferuję kupowanie amerykańskich legend z lat 50/70 ubiegłego wieku i upgrade rezystorowo/kondensatorowy. Efekty sa spektakularne. 

 

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak koledzy pisza, ja bym odradzal. A czemu ma byc pre lampowe¿ jaka końcówkę to będzie napędzać bo z niektórymi końcówkami lampowym to pre na lampach będzie głósne. Mało jest pre lampowych w tej półce cenowej które są ciche. Każdy ma inny poziom tolerancji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, pmcomp napisał:

Drogie te WIMY 🙂 .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Nie wiem jak grają te Chinole ale cenią się niesamowicie. BTW. Kupowac pre za 10 tys USD w ciemno to trzeba mieć odwagę.

Na tym zdjęciu jest wersja robiona kiedyś dla jakiejś niemieckiej firmy Lua i sprzedawana na rynku europejskim za 8000$. Sprzęt w owym czasie zebrał bardzo dobre recenzje. Chińczycy robią teraz wyłącznie pod własną marką, nie korzystają z pośredników, ponoć używają lepszych podzespołów niż Niemcy zamawiali (np. clarity caps) i sprzedają w okolicach 2000$ i tyle mniej więcej zapłaciłem, plus transport i opłaty celne. 

Być może popełniłem błąd, ale ucho podpowiada mi, że ryzyko się opłaciło. Mam nadzieję, że będzie długo i bezawaryjnie służył.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, sly30 napisał:

Dodge V8 to wiadomo, potęga. Miałem kiedyś Challengera V8 Hemi. Fajny... 🙂

Żeby jakiś muscle car classic V8 z lat 50/70 zagrał trzeba mu włożyć mnóstwo Duelundów 🙂 🙂 🙂 za taczki dzindziorów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to robi się ciekawie . Nie upieram się na 100% przy lampie . Tylko który pre tranzystor zagra podobnie lub lepiej od lamp o których była mowa w wątku ?? Sam rozważałem ML 380s bo 326s to raczej już za drogo . Pre u mnie ma być wpięty między DAC Gustard x26pro a 2 końcówki KECES S125 . Jak zainwestuje w dobry pre to on raczej zostanie ,a ew zmienię końcówki na coś lepszego chociaż obecne jako monobloki na razie wystarczają .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Marek.S napisał:

ARC, szczególnie nowsze serie, nie grają jak typowa lampa tzn. nie są ani zimne ale na pewno nie ciepłe.

Może dlatego w porównaniu ARC REF 3 i ML 380s wielu uważa je za podobnie brzmiące 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Aethelred napisał:

Tak jak koledzy pisza, ja bym odradzal. A czemu ma byc pre lampowe¿ jaka końcówkę to będzie napędzać bo z niektórymi końcówkami lampowym to pre na lampach będzie głósne. Mało jest pre lampowych w tej półce cenowej które są ciche. Każdy ma inny poziom tolerancji.

Końcówki mam tranzystorowe. A jaki pre tranzystorowy w założonym budżecie jest wart uwagi ??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AudioNoteKit L3.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od wczoraj cieszę się rewelacyjnym brzmieniem jakie wniósł mocno upgradeowany ARC LS16. 

To zdecydowanie duży krok w dobrą stronę.

Wszystkim , którzy wsparli mnie konstruktywnymi opiniami bardzo dziękuję. 

Jakby ktoś , tak jak ja, miał wątpliwości , czy między DAC , a końcówką mocy powinien być pre to odpowiedź jest tylko jedna ...bez dwóch zdań. 

Jak zagrał u mnie LS16 ? Do tranzystorowego toru wniósł życie , "gęstość" brzmienia , przestrzeń, realizm wokali, gitar i każdego innego dźwięku. Pewnie jest to jeszcze rodzaj jaśniejszego brzmienia lampowego, ale z dużą ilością detali ...jest dobrze .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, kacpero_1 napisał:

To dobrze, bo właśnie pojawił się rewelacyjny pre Modwright LS 😉

Pewnie też rewelacyjne brzmienie. Jakby był wcześniej to bym brał pod uwagę (chociaż chyba go widziałem na olx), ale tak na prawdę trzeba posłuchać u siebie. Porównywałeś z ARC??

Tylko on jest na 6H30P i dlatego wybrałem ARC LS16 na ECC88, żeby jednak mieć możliwość wiekszego kształtowania brzmienia zmianą lamp, która w przypadku 6H30P jest bardziej ograniczona ze względu na mniejszą ilośc zamienników.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez carlos med
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.