Skocz do zawartości
IGNORED

Powrót do kaset magnetofonowych.


Rosomak19
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio wygrzebałem z czeluści piwnicy moje pudło z kasetami , które sam nagrywałem ,a także kumple . Z racji tego,że moje były nagrywane na lichym sprzęcie , niektóre nie przetrwały próby czasu ponad 22 lat i brzmią bardzo słabo . Te nagrywane przez kumpli nadal grają dobrze. Ale do rzeczy, upolowałem w ostatnim czasie Denona DR-M11 w dobrej cenie i bardzo dobrym stanie. Wczoraj postanowiłem sprawdzić , jak nagrywa i powiem szczerze ,że bardzo dobrze. Tylko jest jedno ale, czy kasety żelazowe typu TDK FE Ferric mają to do siebie ,że strasznie szumią ? O ile w głośniejszych partiach to nie przeszkadza, to w cichych i przerwach miedzy utworami , przy zwiększonej głośności jest to trochę denerwujące. Próbowałem nagrywać z Dolby B i tak samo odtwarzać , jest znaczna różnica ,ale dźwięk jest taki przymulony , jak by ktoś kocem kolumny nakrył. Bez Dolby przy odtwarzaniu dźwięk jest czysty i lepiej to brzmi ,ale są duże szumy. Ciekaw jestem , jaki na chromówce ,czy metalu był by rezultat, ale patrząc ceny kaset na znanym portalu , no chyba kogoś po..ło . Co jeszcze, czy warto kupić taki demagnetyzer

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )   ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki demagnetyzer to 2 minuty roboty. Bierzesz cewkę z większego przekaźnika (np R15) do otworu wklejasz pręt żelazny, cewkę lutujesz do przewodu (przyklejasz termoglutem, żeby nie urwać) i podłączasz do wtyczki (jeśli jest na 230V) lub transformatorka o napięciu takim, jak cewka. Na pręcie obkurczasz rurkę termo, większą na cewce i masz gotowy demagnetyzer.

Taśmy Fe zawsze szumiały. Trochę pomagała kalibracja prądu podkładu, ale to w lepszych magnetofonach było. Z jakością nagrań nie do końca było tak, jak piszesz. Czasem mógł się rozregulować skos głowicy i nagrana na takim sprzęcie kaseta mogła na tym samym grać świetnie, a na innym magnetofonie do bani.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze takie pytanko , czy przykładowo podczas nagrywania , jak włączę redukcje szumu, dajmy na to Dolby B ,a potem odsłucham to nagranie , bez redukcji , to powinno być słychać jakąś zmianę , szczególnie w wysokich tonach ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno być to ów wysokich więcej. Poczytaj jak dziala system redukcji szumów Dolby B. W dużym uproszczeniu podczas zapisu wysokie tony są podbijane a przy odtwarzaniu w takim samym stopniu tłumione. Żeby to działało ja należy zarówno taśma jak i tor zapisu powinien potrafić nagrać podbite wysokie tony to raz a dwa tor odczytu powinien te podbite wysokie tony poprawnie z taśmy odtworzyć. Może na liczbach będzie latwiej czyli powiedzmy do 4 na wejściu magnetofonu układ Dolby didaje 2 podczas zapisu i na taśmie powinno być 6. Podczas odczytu od tych 6 odejmowane jest dwa aby dać whnikowo tyle ile było na wejściu czyli 4. Jeśli jednak podczas zapisu na taśmie nie zostanie 6 a powiedzmy 5 a przy odczycie z tych 5 odczytane zostanie 4 i jeszcze odjęte 2 to będziesz miał efekt koca na głośnikach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście. Dolby system jest systemem redukcji szumów kompanderowym, czyli działa na zasadzie ekspansji i kompresji. Szumy występują zwłaszcza w górnym zakresie częstotliwości, stąd jego podbicie podczas nagrania. Odtwarzając, należy stłumić wyższe tony dokładnie w odwrotny sposób, żeby wraz z obniżeniem ich poziomu (i uzyskaniem w ten sposób liniowej charakterystyki), stłumić też szumy. 

W teorii to działa znakomicie, w praktyce PRAWIE znakomicie- na przeszkodzie stoi kilka czynników, typu charakterystyka taśmy, toru zapisu, odczytu, zużycie tasmy, regulacja, brud na głowicy, itd, itp...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę coś Autorowi tematu podpowiedzieć, to kup sobie na próbę jedną kasetę metal - masz w stu procentach rację, ceny są wysokie, ale co zrobić…

Twój Denon wprawdzie jest 2-głowicowy, ale obsługuje kasety metalowe i powinieneś tego spróbować i samemu usłyszeć, bo to po prostu inna bajka (oczywiście są też legendarne, wybitne żelazówki, ale ich cena dopiero może Cię zaskoczyć).

Nie wiem jaką muzykę nagrywasz i czego słuchasz/chcesz słuchać z kaset, ale w wielu wypadkach system redukcji szumu z dobrą kasetą metalową będzie Ci po prostu niepotrzebny.

No chyba że po prostu odkopałeś stare pudło swoich kaset i chcesz ich tylko posłuchać - w takim wypadku sorry za mojego „wujka dobra rada”.

Miłego!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.09.2022 o 20:37, Rosomak19 napisał:

ceny kaset na znanym portalu , no chyba kogoś po..ło . Co jeszcze, czy

He,he... Prawda!😃

 

Mam kilka decków, kaset około 400(?); może więcej. Sporo fabrycznie nagranych.

Wiem, że do nałogowego nagrywania nie wrócę, choć wciąż czasem kupuję kasety.  Na pchlich targach ceny są po prostu śmieszne.

Kupuję wyłącznie zafoliowane, no chyba że "metalki". Te biorę nawet używane, choć sprawdzam pobieżnie stan taśmy.

 

Te dwie kupiłem w niedzielę po - uwaga! - 0,1 euro za sztukę (dziesięć centusiow).

A demagnetyzer - taki. Również za zawrotną kwotę pół euro 😃. I ma czerwone światełko!!!!🤣

Nowa bateria była droższa.

 

Ps - a jeśli już cokolwiek nagrywam (choć przy cenach kompaktów to trochę bez sensu), to wolę nagrać na minidisc. Ot - taki atawizm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Coś słabo widać, bo musiałem zmniejszyć zdjęcie.

TDK hd 01.

IMG_20220908_083021158~3_copy_760x551.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bezlitosna Niusia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Zobaczcie co i na czym wydał GAD Records.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, jascha napisał:

Nie wiem jaką muzykę nagrywasz i czego słuchasz/chcesz słuchać z kaset, ale w wielu wypadkach system redukcji szumu z dobrą kasetą metalową będzie Ci po prostu niepotrzebny.

Wolał bym nie używać redukcji szumów , bo niestety ,ale oprócz szumu, dużo traci sygnał użyteczny. Bez redukcji, muzyczka nagrana , nawet na moich 22 letnich TDK FE brzmi całkiem przyjemnie. Trzy dni temu zamówiłem jeszcze w miarę cenie , nową zafoliowaną chromówkę  Philipsa , zobaczę jakie będzie rezultat . Ogólnie , to jeszcze będę musiał rozebrać sprzęt i zrobić mu serwis, zobaczyć kondycję elektrolitów . Co do taśm metalowych, to gdzieś tam czytałem ,że bardzo niszczą głowicę ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Rosomak19 napisał:

Tak jak napisał Ci Kolega powyżej - nie obawiaj się - jeśli magnetofon tak jak Twój obsługuje kasety metalowe, to nic mu nie będzie. Korzystaj i ciesz się dźwiękiem.

Od siebie dodam, żebyś tylko z „serwisem” nie zaszalał. Miałem do czynienia (jako użytkownik lub słuchacz) z kilkoma deckami Denona, sam mam M24HX i nigdy nie słyszałem o problemie z elektrolitami. Zarówno u mnie jak i te które poznałem była robiona kalibracja wg serwisówki, przesmarowanie sprzęgła i demagnetyzacja toru - i tyle. Prawdę mówiąc - nie wiem jak gra Twój model - to świetne magnetofony, wciąż jeszcze w uczciwej cenie i nie przeszacowane. Mam niby „legendarnego” GX75 a słucham głównie właśnie na Denonie. 
I jeszcze raz namawiam - kup metalową kasetę. Nie bój się używki - na pewnym alledrogim portalu jest kilku znanych klientów co sprowadzają używane taśmy i kasety ze swoich sprawdzonych źródeł z zachodu - sporo kupiłem i nie zawiodłem się.

Miłego!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, jascha napisał:

Mam niby „legendarnego” GX75 a słucham głównie właśnie na Denonie. 

Legendarny to raczej jest GX-95, ale mniejsza o to, a jakiego tego Denona masz. Pytam z ciekawości bo też mam gx75 i myslałem że tylko jakies cholernie drogie dragony sa lepsze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„Jeśli nie masz co robić, nie rób tego w moim towarzystwie”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Jacchusia napisał:

Legendarny to raczej jest GX-95, ale mniejsza o to, a jakiego tego Denona masz. Pytam z ciekawości bo też mam gx75 i myslałem że tylko jakies cholernie drogie dragony sa lepsze.

Dlatego właśnie zastosowałem cudzysłów 😉

Moj Denon to Dr-M24HX i na moje ucho jest bardziej jasny, przejrzysty i selektywny. Akai natomiast ma bardziej przyjemny, miękki i mięsisty bas, więc to już tylko kwestia gatunku muzyki jaki na nich słucham, dlatego częściej odpalam Denona.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba ,że ktoś z szanownych forumowiczów miał by do sprzedania chociaż z jedną kasetkę"metal"  ? Co do serwisowania, to spokojnie , nic na siłę, bo sprzęcik gra naprawdę dobrze, tylko sprawdzę poszczególne elektrolity , zwłaszcza w zasilaczu. Już się nauczyłem ,że lepsze jest wrogiem dobrego. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Rosomak19 napisał:

Chyba ,że ktoś z szanownych forumowiczów miał by do sprzedania chociaż z jedną kasetkę"metal"  ? Co do serwisowania, to spokojnie , nic na siłę, bo sprzęcik gra naprawdę dobrze, tylko sprawdzę poszczególne elektrolity , zwłaszcza w zasilaczu. Już się nauczyłem ,że lepsze jest wrogiem dobrego. 

Ustawione cena od najniższej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„Jeśli nie masz co robić, nie rób tego w moim towarzystwie”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...
  • Redaktorzy
W dniu 10.09.2022 o 21:16, Rosomak19 napisał:

Chyba ,że ktoś z szanownych forumowiczów miał by do sprzedania chociaż z jedną kasetkę"metal"  ? Co do serwisowania, to spokojnie , nic na siłę, bo sprzęcik gra naprawdę dobrze, tylko sprawdzę poszczególne elektrolity , zwłaszcza w zasilaczu. Już się nauczyłem ,że lepsze jest wrogiem dobrego. 

 

Mam, oczywiście. Może być i dziesięć, mam ich sporo. Głównie MA90, ale też kilka Sony chyba zostało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jozwa maryn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm kupiłem ostatnio tą TDK ze znanego portalu i taka dziwna sprawa trochę , bo niby nawet w instrukcji jest napisane ,że metalowe nagrywać na największym ze wszystkich typów wysterowaniu . A okazało się ,że ta łapie przester już przy +3dB 🤔 , także będę ją nagrywał w okolicach 0 dB .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Rosomak19 napisał:

Hm kupiłem ostatnio tą TDK ze znanego portalu i taka dziwna sprawa trochę , bo niby nawet w instrukcji jest napisane ,że metalowe nagrywać na największym ze wszystkich typów wysterowaniu . A okazało się ,że ta łapie przester już przy +3dB 🤔 , także będę ją nagrywał w okolicach 0 dB .

A magnetofon strojony kiedyś był, czy wszystko pamięta z fabryki? 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba z fabryki ,ale dodam ,że zwykłe ,czy chromówki nawet na +5 dB dają radę . Może kiedyś bym go podesłał na jakieś sprawdzenie parametrów , tylko nie wiem, gdzie tu dobrego znachora znaleźć .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

To bzdura, że taśmy metalowe jakoś bardziej niszczą głowice. Jest dokładnie odwrotnie - właśnie wyższej jakości taśma mniej ściera głowice, ponieważ jest gładsza niż taśma niskiej jakości. Zresztą podobne mity o abrazywności taśm pojawiły się już wraz z pojawieniem się taśm chromowych.

W latach 80-tych mój kuzyn chciał mi wcisnąć kit, że magnetofon wciąga taśmę z powodu... zbyt miękkiej emulsji. Śmiać mi się z tego chce teraz. Nie ma czegoś takiego jak twarda czy miękka emulsja. To się fizycznie kupy nie trzyma, takie mity.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez k.mik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanko , bo jakoś wcześniej nie zwróciłem na to uwagi przed kalibracją . Sytuacja wygląda tak , podaję przykładowo muzyczkę z kompa i ustawiam poziom nagrywania przez gałkę input level , aby w najgłośniejszych rejestrach sięgało 0 dB na wskaźniku . Teraz sytuacja wygląda tak , jeśli potencjometr od regulacji biasu jest w pozycji środkowej , to poziomy sygnałów nagranego i odtwarzanego są praktycznie 1:1  ,ale gdy bias ustawie w lewej skrajnej pozycji , to sygnał który został nagrany jest o 2-3 dB większy i jeśli ustawie  w skrajnej prawej pozycji podczas nagrywania bias , to jest o taką samą wartość mniejszy . Czy to jest poprawne zachowanie , czy coś niestety nie pykło podczas kalibracji ? Dodam ,że materiał , na 22 letniej kasecie nagrał się bardzo dobrze. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniając prąd podkładu zmieniasz poziom zapisu niskich i wysokich częstotliwości więc raczej normalne, że zmienia się poziom wskazywany przez wskaźniki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się tutaj jednak nie podoba z tym nagrywaniem , teraz wydaje mi się , jak by było więcej basu ,a soprany są takie nijakie . Chyba coś jednak nie tak skalibrowałem, albo ta pseudo kaseta testowa , jest do dupy . Nawet jak wezmę bias na minimum ,to są słabsze soprany niż wcześniej w pozycji środkowej .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko sprawdziłem i już wiem ,co poszło nie tak , choć nie wiem jak to się stało 🤔 Otóż , za mocno podkręciłem na samej płycie bias , tak na szybko wyregulowałem na sam wskaźnik , nagrywając na odpowiednią kasetę sygnał 1kHz i 10 kHz , który pod odtworzeniu ma mieć taki sam poziom . Teraz po deregulowaniu biasem na płycie czołowej jest tak jak powinno . Ale trzeba będzie to dokładnie ustawić .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałbyś dla każdej taśmy robić kalibrację żeby było idealnie ale to raczej niewykonalne. Mój magnetofon ma układ autokalibracji Bias Level Equalization. Nagrywa sobie próbkę na taśmie i podczas odtwarzania nagranych sygnałów testowych ustawia BLE pod konkretną taśmę. Trwa to kilka sekund i odbywa się całkowicie automatycznie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj muszę tak zrobić , bo do każdej taśmy jest regulacja . Według właśnie serwisówki , trzeba na każdej taśmie nagrywać i odtwarzać te dwie częstotliwości , i regulować do momentu, aż ich poziomy będą równe przy odczycie . A czemu ma być niewykonalne ? Nawet jak nie ustawię tego bardzo precyzyjnie na pcb , to przecież jest pokrętło na froncie bias fine adj. Tutaj najbardziej krytyczne jest ustawienie taśmy metalowej , bo z tych dwóch potencjometrów sygnał leci na głowicę . Dla chromówki i żelazówki, to nawet na słuch można to zrobić. Potem jeszcze sprawdzę kontrolnie poziomy nagrywania dla poszczególnych taśm .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yhm , chyba ,że . Może moje błędne takie założenie ,ale skoro te taśmy nie są dostępne , to po co mi do nich kalibrować , zrobię do tego na czym będę nagrywał ,aby byłą jak najwyższa zgodność z oryginalnym sygnałem .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba się nie rozumiemy. Załóżmy, że wkładasz do kieszeni kasetę chromową i automatycznie (otwory w obudowie kasety) albo ręcznie (przełącznik) ustawiane są parametry zapis/odczyt pod kasetę chromową. Ale kaset chromowych jest dużo modeli różnych producentów, które mają różne parametry choć wszystkie są taśmami chromowymi. Twój magnetofon zastosuje do każdej z tych taśm tą samą kalibrację (którą wykonałeś) niekoniecznie najwłaściwszą dla danego modelu kasety. Żeby mieć zawsze powtarzalne rezultaty musiałbyś zrobić kalibrację pod wybrany model kasety i używać wyłącznie tych kaset. Magnetofon wyposażony w autokalibrację jak np. Pioneer jaki posiadam z układem Super Auto BLE XD zrobi sobie kalibrację pod konkretną taśmę konkretnej kasety znajdującej się w kieszeni magnetofonu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.