Skocz do zawartości
IGNORED

Zasilanie stabilizowane w klasie AB- sens/czy warto?


to88i
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pomiary...wykażą różnicę i co to zmienia?

Z jakichś powodów do opampów stabilizacja jest niezbędna, chociaż mają PSRR 90-110 dB, a do wzmacniaczy mocy - takich większej mocy opampów nie zalecana, bo....przyzwyczajenie, koszty, moc maleje, jakość?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, zephyr napisał:

Właśnie przerabiam temat. Z uwagi na duże wahania napięcia w miejscu mojego zamieszkania, związane prawdopodobnie z instalacjami fotowoltaicznymi stwierdziłem, że wyposażę mój wzmacniacz lampowy EL84 PP w stabilizowane zasilanie. Zarówno zasilacz żarzenia, jak i napięcia anodowego. Oryginalnie zasilanie zaprojektowane zostało na powielaczu napięcia, dalej filtry RC. Prościej się nie da. Z brzmienia byłem bardzo zadowolony, ale z technicznego punktu widzenia należało podjąć jakieś kroki i ulżyć lampom. Zakupiłem więc odpowiednie zasilacze, oraz transformator z dobranymi napięciami po stronie wtórnej, z kilkoma odczepami, aby zabezpieczyć się na wszelkie możliwe sposoby przed niespodziankami. Zasilacze uruchomiłem, wyregulowałem odpowiednio czas opóźnienia dla podania napięcia anodowego, podłączyłem wszystko do punktów zasilania i zacząłem odsłuchy. I powiem tylko tyle - CZAR PRYSŁ! Balans brzmienia zmienił się diametralnie na jaśniejszą stronę mocy. Dużo góry, basu raczej nie ubyło, ale wysokie tony wybijają się na pierwszy plan. Jak to?! Przecież z technicznego punktu widzenia wzmacniacz powinien pracować w komfortowych warunkach. Wydajności prądowe zasilaczy dobrane zostały z odpowiednim zapasem, napięcia stabilne jak skała. A NIE GRA!!! No qurna NIE GRA tak jak grało z prymitywnym zasilaczem na powielaczu i filtrach RC. Właśnie odbudowuję oryginalny zasilacz i zrobię test porównawczy, bo sam już sobie nie dowierzam. Zastanawiam się czy jest to siła autosugestii, czy jednak wszystko z moimi uszami w porządku. Na dniach zdam relację jak sytuacja się ma.

Jak na pierwsze uruchomienie jest dobrze - słychać różnicę. Teraz trzeba dopracować układ żeby brzmienie odpowiadało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Muzg napisał:

trzeba dopracować układ

Układ jest dopracowany. To klon Leben'a. Jak to mówią - lepsze wrogiem dobrego 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, J.Jerry napisał:

Jest.

Ale masz jakieś wsparcie? 😉

Pamiętaj, że jeden przypadek wystarczy do obalenia tej tezy...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co

15 minut temu, przemak napisał:

Pamiętaj, że jeden przypadek wystarczy do obalenia tej tezy...

Aha, no to obaliłeś...a i tak nic to nie zmienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, J.Jerry napisał:

A czemu nie mieć super wzmacniacza i go nie zepsuć jakimiś lampami

Właśnie upubliczniłeś brak wiedzy dotyczący układów lampowych, które mogą mieć mierzalne zniekształcenia na poziomie tysięcznych procenta i brzmią dużo naturalniej od tranzystora.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, J.Jerry napisał:

A po co

Aha, no to obaliłeś...a i tak nic to nie zmienia.

Jeżeli potrzebujesz fałszywych dowodów (czyli nie masz lub nie umiesz znaleźć prawdziwych) do obrony jakiejś swojej tezy, to co ja mogę - najwyżej się uśmiechnąć, choć to smutne. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie bym podyskutował o zasilaczach stabilizowanych, czy ich stosowanie jest 1 - niezbędne przy opampach, 2 - zbędne i trzecia możliwość bez różnicy, czym zasilać - przy 2 i 3 nie podpisuje się, pozostaje przy 1.

Co do lamp i minimalnych zniekształceń, to mogą mieć takie w niektórych układach, a w innych mają trochę większe liczone w procentach - te mam na myśli.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj skończyłem przebudowę. Obecnie stanęło na stabilizowanym zasilaniu żarzenia i zasilaczu anodowym z pierwotnego projektu Lebena. Taki mix. I - ufff!!! Jest dobrze, tak jak to pamiętam przed modyfikacją. Ujmę to tak - w porównaniu do stabilizowanego zasilania anodowego brzmienie odzyskało pełną swobodę. Jak by zdjęty został kaganiec. I obecnie wzmacniacz radośnie merda do mnie ogonem 😜. Wahania napięcia w sieci wynoszą około 10V. Wczoraj wieczorem było 235V. Dziś w południe około 243V. Wydaje mi się, że ważniejsze dla zdrowia lamp jest nie przekraczanie napięcia na żarnikach. Jeśli chodzi o wysokie napięcie to najwyżej delikatnie zmieniał się będzie punkt pracy lamp. Ale tu jest w miarę bezpiecznie bo daleko do przekroczenia maksymalnych napięć anodowych. Taki wydaje mi się racjonalny kompromis. Pozostaje umieścić wszystko w jakiejś ładnej budce i słuchanie muzyki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez zephyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lampy lampami.

Nie kłóćcie się o napięcie zasilania. Po co?

Wiadomo, że stabilizacja poprawi parametry sprzętu. To po za dyskusją.

Wystarczą wzory na moc wzmacniacza względem napięcia zasilającego i obciążenia.

To stare, nie wszystkim (a szkoda) znane prawo.

Mocny transformator zminimalizuje różnice w napięciu zasilającym przy dużych wysterowaniach.

To w klasie B, powyżej ↑.

W klasie A bez znaczenia, wiadomo, 

podobnie w D i T, bo wysoka efektywność wzmacniaczy (<90%). 

 

Op Ampy nie muszą (ale powinny, dla zachowania deklarowanych lub założonych parametrów, gdyż są to ustrojstwa bardzo precyzyjne)

mieć stabilizowanego zasilania, i tak będą działać poprawnie.

PSSR - każdy dobrze zaprojektowany układ, czy to Op Amp, czy dyskretna albo scalona końcówka mocy, ogranicza tętnienia, więc 

tu można sobie policzyć.

Stabilizacja jest ok, tylko musi działać w czasie rzeczywistym, czyli dawać prąd bez opóźnienia.

Nie znam takiego patentu dla dużych prądów liczonych w amperach, a dla miliamperów (czyli op ampów, preampów

i wszelkiej niskoprądowej elektroniki analogowej) rozwiązania są powszechnie znane.

Dlatego przewymiarowane trafo i duży, śrubowy kondensator w prostowniku to podstawa. No i duże diody.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez terminus

Megadeth - A House Divided       🤘SENJUTSU🤘         α  Ω  β  λ  μ  ∅  ½  ²  €  $  π         Ⅵ Ⅵ Ⅵ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, terminus napisał:

Dlatego przewymiarowane trafo i duży, śrubowy kondensator w prostowniku to podstawa. No i duże diody.

3.5kW / kanał

400000uF / kanał

diody SBR60A100CT
 zaakceptujesz? 🙂

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.09.2022 o 23:14, Ricambi napisał:

Właśnie upubliczniłeś brak wiedzy dotyczący układów lampowych, które mogą mieć mierzalne zniekształcenia na poziomie tysięcznych procenta i brzmią dużo naturalniej od tranzystora.

I wicek wersal 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.09.2022 o 19:15, Grzegorz7 napisał:

Beznadziejnie jest w klasie A bez dużego USZ. Dlatego pojemności filtrujące osiągają tam tak wielkie wartości. 

Lub konstruktor stosuje zasilanie impulsowe tak jak w wielokrotnie tu na forum przywoływanej konstrukcji N. Passa ACA. Test jest na ASR 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klasa A na zasilaczach impulsowych i pewnie jeszcze regulowane napięcie, żeby mniej się grzało przy małych mocach?

Nie - przecież tak nie wolno, kto w ogóle mądry by na to wpadł...bez sensu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.10.2022 o 01:30, slawek.xm napisał:

3.5kW / kanał

400000uF / kanał

diody SBR60A100CT
 zaakceptujesz? 🙂

Nie rozumiem, a jaki stabilizator ewentualnie do tego?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Megadeth - A House Divided       🤘SENJUTSU🤘         α  Ω  β  λ  μ  ∅  ½  ²  €  $  π         Ⅵ Ⅵ Ⅵ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, J.Jerry napisał:

Klasa A na zasilaczach impulsowych i pewnie jeszcze regulowane napięcie, żeby mniej się grzało przy małych mocach?

Ale jaki czysty prąd dostajesz, to bardzo cenne w klasie A. Zajrzyj do tego testu nie pogryzie Ciebie 😉.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, terminus napisał:

Nie rozumiem, a jaki stabilizator ewentualnie do tego?

bez stabilizacji

crc

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.10.2022 o 21:41, kolmen napisał:

I wicek wersal 🙂

Odpuść bo się tylko kompromitujesz. Nie masz pojęcia o pewnych układach, to się nie wypowiadaj na ich temat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie gotowe. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Mam ten drugi lekko zmodyfikowany żeby działał jak stabilizator u siebie w iampie, przedtem grałem bez stabilizacji. 

To dobrze grający wzmacniacz, ale czy ja wiem czy są jakieś różnice... Nie da się ukryć że ciężko go zmusić do buczenia sieciowego, ale nie wiem czy to zaleta zasilacza czy końcówki mocy. 

 

Nie ma się o co kłócić, ani to rozwiązanie wielkie, ani drogie. Płytka dwa kondy i garść elementów. Zróbcie i posłuchajcie sami 🙂 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o powielacz pojemności to jest wiele rozwiązań

np

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

tylko , że takie uklady sprawdzają się najlepiej w klasie A gdy pobór prądu jest w miarę stały

w klasie AB zazwyczaj stosuje się kondy o odpowiedniej pojemności bez dodatkowych udziwnień

gdyby bylo inaczej np Accuphase  na pewno korzystałby z rozbudowanego zasilania swoich końcówek mocy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez slawek.xm

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

koncepcja "wygładzacza" tętnień.

Układ podobny do klasycznego stabilizatora. Jednak; zamiast Vref zastosowano układ uśredniająco "pamiętający". R7 o dużej wartości wraz z C1 tworzą układ uśredniający o dużej stałej czasowej. Napięciem "odniesienia" jest styczna poprowadzona do dolnych "połówek" napięcia tętnień na kondensatorze filtrującym. Wobec takiego stanu rzeczy na wyjściu jest napięcie niższe od minimum wejściowego pomniejszonego o tętnienia tak aby tranzystory Q3, Q1 miały minimalny zapas regulacji. Dobór różnicy między napięciem wejściowym a wyjściowym za pomocą rezystora R10. Na tranzystorach regulacyjnych wystarczy napięcie 1V liczone od minimum wejściowego minus dołek tętnień. Średnie oczywiście będzie wyższe w zależności od "sztywności" trafa i konda filtrującego oraz poboru prądu. 

Aby układ uśredniający szybciej się ładował po włączeniu zasilania zastosowano R8D2. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak pisze @slawek.xm to ma sens przy stałym poborze prądu. Jeżeli pobór jest zmienny, to nie można dopuścić do sytuacji, w której napięcie wejściowe spadnie poniżej tego ustalonego układem o dużej stałej czasowej, bo pojawią się tętnienia. Czyli różnica musi być duża, z zapasem - czym to się wtedy różni od stabilizacji?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie mam stabilizowane napięcia dla wzm. napięciowych +-40 i +-15V i niestabilizowane zasilanie wzm. prądowego. Wszystkie zasilacze mają własne uzwojenia w trafo. Oczywiście trafo odpowiednio dużej mocy, u mnie wzmak 2x30W/8 Omów zasila toroid 500VA. Myślę że w takim wypadku stabilizator dla wzm. prądowego nie jest konieczny. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

haj-fajowo jest;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, przemak napisał:

Tylko jak pisze @slawek.xm to ma sens przy stałym poborze prądu. Jeżeli pobór jest zmienny, to nie można dopuścić do sytuacji, w której napięcie wejściowe spadnie poniżej tego ustalonego układem o dużej stałej czasowej, bo pojawią się tętnienia. Czyli różnica musi być duża, z zapasem - czym to się wtedy różni od stabilizacji?

Niczym. U mnie na drugich kondensatorach jest ok. 4V poniżej pierwszych. Więc przy cichym słuchaniu, póki napięcie na trafie nie siada więcej niż ta wartość, mam stabilizowane napięcie. A jak dam w palnik, to funkcjonalnie staje się zupełnie klasycznym zasilaczem. Tętnienia są wygładzane przez dwie pary kondensatorów, bo mosfety otwierają się całkowicie.  Mam bardzo miękkie trafa, z jakiegoś większego ampli KD. Trafa mają teoretycznie 500W (1 zasilacz na każdy kanał), ale napięcie zaczyna siadać dość wcześnie. Ale przecież koncertu nie urządzam żeby nawalać 300W RMS. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, przemak napisał:

czym to się wtedy różni od stabilizacji?

Tym, że jak daje się w palnik to nadal wyjście jest wygładzone. Na wyjściu można otrzymać napięcie stale niższe od wejściowego o zadaną wartość (zamiast R10 ze dwie diody). Strata mocy jest stosunkowo mała na tranzystorach regulacyjnych. 

Co do zasady stabilizator ma znacznie wyższą różnicę napięć. Jak jest zaprojektowany tak, aby przy daniu w palnik nie stabilizował ... to jest to bubel nie zasilacz...

Całe te rozważania są trochę teoretyczne bo pytanie czy ktoś słuchał kilkudziesięciu watów w obecności tętnień na końcówkach. No to posłuchajcie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, Grzegorz7 napisał:

Tym, że jak daje się w palnik to nadal wyjście jest wygładzone.

A w przypadku stabilizacji nie? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nadal się nikt nie pochwalił S/R w stabilizatorach swoich.

Czyli szybkością stabilizacji vs zmiennego obciążenia wysokoprądowego,

dajmy na to, przykładowo 3 A / µs = ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez terminus

Megadeth - A House Divided       🤘SENJUTSU🤘         α  Ω  β  λ  μ  ∅  ½  ²  €  $  π         Ⅵ Ⅵ Ⅵ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.