Skocz do zawartości
IGNORED

300B SET - sprawdzone rozwiązania


hanneman
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Chciałbym skonstruować sobie wzmacniacz oparty na lampie 300b w układzie SET. 

Szukam sprawdzonych rozwiązań które pozwolą wycisnąć wszystko co najlepsze z tej lampy. 

Chciałbym żeby był to wzmacniacz dzielony na monobloki, z jednym wejściem direct a drugim regulowanym potencjometrem. 

Tutaj pojawia się kilka pytań: 

1) co wybrać jako driver do stopnia wstępnego 

2) żarzenie zrobić AC czy DC

3) jakie transformatory zastosować (głośnikowe i zasilające) 

4) jakich producentów elementów biernych wybrać (rezystory i kondensatory) 

Budżet na całość powiedzmy 30k. 

Wszelkie porady i wskazówki miło widziane. 

 

Chętnie rozważę też gotowce jeżeli są jakieś godne polecenia. Mogą być używane. 

Bardzo podoba mi się np. AirTight ATM-300R ale ponad dwukrotnie przekracza mój budżet. 

Warto zainwestować czy w założonej przeze mnie kwocie da się stworzyć coś równie dobrego? 

Kwestie obudowy można na razie pominąć. 30k na same komponenty bez robocizny i obudowy. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Skontaktuj się z @Tomek 1685 słuchałem jego klona na Audio Note. Wg mnie bardzo dobry wzmacniacz a już słuchałem tego trochę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Seweryn. Ja też jestem cały czas pod wrażeniem, mimo tego, że już prawie 2 lata go użytkuję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Tomek 1685
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc w porywach 8W a jednak robi różnicę, bo trioda "schodzi" niżej (teoretycznie). Dlatego warto budować małej mocy wzmacniacze, bo tu nie chodzi o moc a o przekaz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez ampman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
5 godzin temu, hanneman napisał:

Warto zainwestować czy w założonej przeze mnie kwocie da się stworzyć coś równie dobrego? 

W kwocie 30 tyś można złożyć bardzo dobry wzmacniacz. Czy będzie brzmiał jak AirTight? Raczej nie ale może będzie równie dobry. To co na pewno możesz wziąć z tego wzmacniacza to zasilanie lampowe i jedna para wejść RCA (możesz zrobić selector ale z przełącznikiem mas) - bez tych rzeczy raczej nie masz szans zbliżyć się do jego brzmienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tomek 1685 jak możesz to napisz coś więcej o twoim projekcie. Ewentualnie podrzuć link do tematu gdzie jest opisany. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój wzmak to integra, która bazuje na schemacie AN Meishu.  Lampy sterujące to 5687 lub e182cc. Zawsze można to zrobić jako końcówkę mocy, pomijając sekcję pre która jest tam dość skromna, na jednej lampie 6sn7. 

Tak czy siak, to najlepszy wzmacniacz jaki miałem. Żelastwo mam w zasilaczach od L. Ogonowskiego, a wyjściowe od P.Sachy (pietro4). 

Posiadam jeszcze kilka innych wzmacniaczy lampowych w konfiguracji PP integry i końcówki mocy, ale żaden nie gra tak jak "ten". 

Osobiście polecam, bo jest w tym wzmaku wszystko czego możnaby sobie zamarzyć 🙂, może poza mocą. Chociaż o dziwo, zaskakująco dobrze radzi sobie z trudnymi kolumnami. U mnie akurat Gradient evidence.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Tomek 1685
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie WE można znaleźć schemat do 91a/b. Dodatkowo udostępniają też informacje techniczne na temat transformatorów. Czy na podstawie takich informacji można skopiować ich trafo wyjściowe? 
 

Na eBayu można też znaleźć już gotowe trafa 171a do tego projektu ale kto i jak je nawinął to już pozostaje zagadką. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
11 godzin temu, hanneman napisał:

Czy na podstawie takich informacji można skopiować ich trafo wyjściowe? 

Skopiowanie trafa bez informacji a raczej dostępu do żelaza (rdzenia), grubości drutu i sekcjonowania jest niemożliwe. Wg mnie lepiej zastosować sprawdzone dostępne transformatory i do nich dostosować projekt. Nie upierałbym się na jakiś wzmacniacz chyba, że słuchałeś go w swoim zestawieniu. Ważne byś był w stanie później dostosować brzmienie np. zmianą lamp. Każdy dobry wzmacniaczy można zestawić tak by brzmiał fajnie albo słabo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.09.2023 o 22:06, hanneman napisał:

Na stronie WE można znaleźć schemat do 91a/b. Dodatkowo udostępniają też informacje techniczne na temat transformatorów. Czy na podstawie takich informacji można skopiować ich trafo wyjściowe? 
 

Na eBayu można też znaleźć już gotowe trafa 171a do tego projektu ale kto i jak je nawinął to już pozostaje zagadką. 

... nawinięcie trafa to sztuka. Wymaga wiedzy, doświadczenia, cierpliwości i czasu. W prawie każdej   książce  dla radioamatorów z lat 50-tych i dalej są gotowe przepisy. I co ? Owszem, trafko fajnie wyjdzie do... radia lampowego lub nawet wzmacniacza, tylko nijak to nie będzie odpowiadać dzisiejszym wymaganiom. 

Jest niewielu producentów nawijających właściwie i zgodnie ze sztuką transformatory. Trza szukać. Tanio też nie będzie. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najsensowniejszy zakup to Elekit (Lundahl) albo Audio Note Kit. Jeśli DiY to poniższe trafa od najlepszych: 

Partridge TK7711, TK4519, TK4519
Parmeko 3.5k
UTC transformer
WE transformer
Acrosound
Asco
Tamura: Tamura F-2007; Tamura F-7003
Tango
James Audio
Audio Note
Lundahl

Jeśli gotowce to:

Air Tight ATM-300 / Audio Space AS-6M / Audio Space Reference 2 / Audio Note Ques t / Audion Silver Night /Canary CA-301 / Canary Reference One / Cary CAD-300SE / Cayin Spark 743D / Coincident M300B / Fi 300 B / Gold Tube SE 300B /J.C.Verdier 300B / Jadis SE-300B / Klimo Beltain / Kondo Gakuoh / Luxman MB-300B / Mactone MA-300B / Mactone MH-300B /Manley Neo-Classic 300B / Marantz Project T-1 / Masterpiece Vintage 300B / Melody H300B / Nagra 300i / Shindo WE300B /Sophia 91-01 / Sun SV-300B / Thoeress 300B / Trafomatic Experience Reference / Triode TRV-M300SE / V ac Renesans 140 /Voyager 300B / Wavac EC-300B / Wavac MD-300B / Western Electric 91A / Wyetech Sapphire

 

Western Electric 91A - najbardziej przereklamowane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Pietuisza napisał:

Najsensowniejszy zakup to Elekit (Lundahl) albo Audio Note Kit. Jeśli DiY to poniższe trafa od najlepszych: 

Partridge TK7711, TK4519, TK4519
Parmeko 3.5k
UTC transformer
WE transformer
Acrosound
Asco
Tamura: Tamura F-2007; Tamura F-7003
Tango
James Audio
Audio Note
Lundahl

Jeśli gotowce to:

Air Tight ATM-300 / Audio Space AS-6M / Audio Space Reference 2 / Audio Note Ques t / Audion Silver Night /Canary CA-301 / Canary Reference One / Cary CAD-300SE / Cayin Spark 743D / Coincident M300B / Fi 300 B / Gold Tube SE 300B /J.C.Verdier 300B / Jadis SE-300B / Klimo Beltain / Kondo Gakuoh / Luxman MB-300B / Mactone MA-300B / Mactone MH-300B /Manley Neo-Classic 300B / Marantz Project T-1 / Masterpiece Vintage 300B / Melody H300B / Nagra 300i / Shindo WE300B /Sophia 91-01 / Sun SV-300B / Thoeress 300B / Trafomatic Experience Reference / Triode TRV-M300SE / V ac Renesans 140 /Voyager 300B / Wavac EC-300B / Wavac MD-300B / Western Electric 91A / Wyetech Sapphire

 

Western Electric 91A - najbardziej przereklamowane.

... no to jest w czym wybierać😁.

Jednak na początek odsiałbym trafa w rodzaju- 4,8,16 omów obciążenia oraz te z regulowanym odczepami  Ra na pierwotnym. Zdaje się, że są w spisie takie, bo jeśli ma powstać hejend to są nieoptymalne😂.

No, a z pozostałych to trza by kupić, pożyczyć lub w inny sposób pozyskać trafa, wpiąć je do sytemu i wybrać najodpowiedniejsze.

Sam mam tylko skromne 4 komplety różnych traf do czystej be + piąty do innych baniek.

Miłej zabawy i owocnych odsłuchów. 

Wiem co mówię🤣

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.09.2023 o 18:07, Lisor napisał:

Jednak na początek odsiałbym trafa w rodzaju- 4,8,16 omów obciążenia oraz te z regulowanym odczepami  Ra na pierwotnym. Zdaje się, że są w spisie takie, bo jeśli ma powstać hejend to są nieoptymalne

 

Nie przesadzajmy 🙂

Hi-endowy bez wątpienia Meishu też ma na wtórnym odczepy na 4 i 8 ohm.

W swoim ustrojstwie na 300B używam sprowadzonych z Tajwanu transformatorów James"a (jeszczce ze starej produkcji - pod marką Jianshin z lat 80-tych) i brzmi to rewelacyjnie 🙂

Schemat także wzorowany na Audio Note - konkretnie na P3 stereo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obraz.thumb.png.e126128d73cf656d411dc110d66632d4.png

 

To było dobre trafienie na e-bayu, cena z dostawą niższa, niż dobrych OPT od Trafonica 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez argus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... czepiałem się uniwersalności trafa w rodzaju obciążenia na: 4,8,16 omów. Ciekawe jak by wyszło z pomiarów. Na którymś odczepie subiektywnie byłoby najfajniej. Wieloodczepowa konstrukcja to kompromis między optymalnym wykonaniem a uniwersalnością, wyklucza optymalne dopasowanie.

Miłego słuchania Dżejmsów🙂.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, rzeczywiście słucha się świetnie.

Teoretycznie, oczywiście masz rację, że "wisząca luźno" część odczepów uzw. wtórnego utrudnia optymalne dopasowanie, lecz  wiodący producenci OPT jednak sobie nieźle radzą z optymalizacją.

Takie np. produkty Tamury jak najbardziej mają odczepy (niektóre 4,8,16 inne tylko 4,8), a mimo wszystko wysuwają się na czoło w testach i pomiarach.

Pouczający przykład: na European Triode Festival w 2009 r. przeprowadzono bezkompromisowy test porównawczy wielu transformatorów dla 300b SE, część z nich "fabrycznych", część nawijanych pod konkretne układy. W tych porównaniach ewidentnie wygrywa Lundahl LL1693, którego sekcjami można dowolnie manipulować dla wybranych konfiguracji, w czołówce jest też Tamura, z odczepami właśnie. Ciekawostka taka 🙂

Dla zainteresowanych raport z testu (link do pdf-u, trochę problematyczny, ale działa):

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

obraz.thumb.png.5edb55571d741452c3272ca83692536e.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez argus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... no to nasz Kolega posługując się  tabelą powinien wybrać wiadomego Lundala. O ile pamiętam to trafo te nie było nadmiernie kosztowne. Zdaje się, że parę lat temu było to 2 k zł. Pamiętam też, że nie było zbytnio urodziwe- w  sam raz, żeby je włożyć do puszki😁.

Z własnych doświadczeń mogę powiedzieć, że miałem okazję mieć w domu dwa komplety transformatorów do 300B w dwóch wykonaniach- normalne: na 4 i 8 omów oraz optymalnie tylko na 8 omów. Za sprawą innego sekcjonowania różnice były wyraźnie słyszalne bez domyślania o co kaman. 

Następny komplet zamówię na jedne omy😁.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję zakupu, tylko co z tych traf powstanie i kiedy, to wielka niewiadoma. Czasem dobry zakup przekłada się na magazynowanie i leży to latami, bo okazja goni okazję. Wszystko dobrze, tylko by życia na to starczyło. I cały w tym ambaras by obie strony były zadowolone - kupiec jak i sprzedawca.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez ampman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.