Skocz do zawartości
IGNORED

Które kolumny są wykonane dobrze, a nie tak jak Focal?


azimut
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że jestem na etapie rozglądania się za nowymi (również używanymi) kolumnami do pokoju powyżej 30 m2 w budżecie maks. do 11 k zł, to szukam w internecie testów, opinii i tego typu informacji na temat kolumn których ceny katalogowe są na poziomie 10-20k zł. Jedną z popularniejszych marek na rynku jest Focal dlatego też dużo różnego typu informacji jest na temat tych kolumn, a opinie i testy są głównie pozytywne. Zainteresował mnie model Focal Aria 948. Cena katalogowa 18.000 zł, ale oczywiście jak się dobrze poszuka to się znajdzie w duuużo niższej cenie. Więc zacząłem już myśleć gdzie się umówić na odsłuch, jednocześnie przeglądając internety na ich temat. No i natknąłem się na taki filmik:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  

I jestem mocno rozczarowany jakością tych kolumn i tym jaki szajs wciska Focal swoim klientom za wcale nie małe pieniądze. Pomijam kwestię użytych komponentów, takich jak głośniki, zwrotnica, twiter,i td. Może dla tej klasy kolumn takiej klasy komponentów używa większość producentów. Ale to z czego wykonane są skrzynie, jakość ich wykonania i uszczelnienia, czym są wygłuszone, jakich przewodów użyto wewnątrz i jak są zamocowane głośniki w skrzyniach. Przecież to są kpiny z klientów! Kupujesz paczki wycenione przez producenta na 18k zł i myślisz że to już wysoka średnia półka wykonania i brzmienia. Potem inwestujesz w przewody głośnikowe dobrej jakości bo przecież okablowanie powinno być odpowiedniej klasy żeby nie było wąskim gardłem wysokiej klasy sprzętu. A w rzeczywistości masz kolumny których skrzynie są wykonane z papieru, w środku trochę watoliny napchane i wszystkie połączenia wykonano najtańszymi drucikami. O jakości wykonania głośników już nie wspomnę.

Taki filmik pokazuje jak nam wciskają za grubą kasę ładnie zapakowany szajs, przekonując że to jest prawie że Hi-End, najwyższej jakości bo przecież wyprodukowane w Europie przez renomowaną firmę z tradycją, a nie w Chinach. Śmiem twierdzić że kolumny wyprodukowane w Chinach i kosztujące 18k zł będą o niebo lepiej wykonane niż te Focale wyprodukowane we Francji. Po raz kolejny się przekonuję że czasy kiedy "wyprodukowano w Europie" było znakiem jakości bezpowrotnie minęły. Mam wzmacniacz Vincent, który został wyprodukowany w Chinach i chyba powinienem się z tego cieszyć, bo gdyby został wyprodukowany w Europie to mogłoby to mu nie wyjść na dobre.

No i teraz mam dylemat, jak wybrać kolumny które będą nie tylko dobrze brzmiały, ale i porządnie wykonane. Akurat "rozbieranych" zdjęć kolumn w necie jest mało. Nie chciałbym kupić sprzęt który z zewnątrz wygląda ładnie, nawet nieźle brzmi, ale w środku jest taniocha i niechlujność. Gdyby się potem dowiedział że moje kolumny mają taki środek tu myślę że subiektywny odbiór ich brzmienia znacząco by się pogorszył. W każdym razie z Focali skutecznie się wyleczyłem. Niech księgowi Focala sobie je kupują.

Mam na oku jeszcze Polk Audio Legend 600. Czy ktoś trafił gdzieś na "rozbierane" zdjęcia albo filmik tych kolumn?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez azimut

Bluesound Node2;  Audiolab 8200CD; Musical Fidelity M5si; Triangle Esprit Gaia EZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Opublikowano (edytowane)

Interesowałem się, ale model który mnie interesuje - Fyne Audio F501SP - to jest min. 13k zł za nowe. A używek nigdzie nie widzę. Ten sam model bez "SP? jest dużo tańszy i używek jest pełno, ale to jest inne granie. 

Widziałeś rozbierana zdjęcia? 🙂

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez azimut

Bluesound Node2;  Audiolab 8200CD; Musical Fidelity M5si; Triangle Esprit Gaia EZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, azimut napisał:

Interesowałem się, ale model który mnie interesuje - Fyne Audio F501SP - to jest 15k zł za nowe. A używek nigdzie nie widzę. Ten sam model bez "SP? jest dużo tańszy i używek jest pełno, ale to jest inne granie. 

Za 12,5K można kupić nowe. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, quatross napisał:

Focal jest wykonany dobrze tylko kiepsko gra

Obejrzałeś podlinkowany filmik? To jeżeli to jest twoim zdaniem dobre wykonania za kolumny w cenie 18k zł, to nie wiem co według Ciebie jest złym wykonaniem.

3 minuty temu, Piopio napisał:

Za 12,5K można kupić nowe. 

Nawet za 12k już znalazłem, ale białe. 

Obawiam się że z moim Vincent sv-237mkII bas z tymi kolumnami będzie zbyt obfity

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Bluesound Node2;  Audiolab 8200CD; Musical Fidelity M5si; Triangle Esprit Gaia EZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, azimut napisał:

Obawiam się że z moim Vincent sv-237mkII bas z tymi kolumnami będzie zbyt obfity

Dlaczego tak sądzisz ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę jakość wykonania oraz komponentów to wydaje mi się że Usher zawsze miał i ma bardzo korzystny stosunek cena/jakość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„We read to know we are not alone.“  C.S. Lewis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Piopio napisał:

Dlaczego tak sądzisz ?

Gdzieś w testach czytałem że mają obfity bas, a ja lubię bardziej zwarty, punktowy, konturowy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Bluesound Node2;  Audiolab 8200CD; Musical Fidelity M5si; Triangle Esprit Gaia EZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

elac bywa dobrze wykonany

 

z zewnątrz i wewnątrz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, azimut napisał:

Gdzieś w testach czytałem że mają obfity bas, a ja lubię bardziej zwarty, punktowy, konturowy

Nowe Diory zakup, mają zamknieta obudowę to będzie punktowy bas 😁

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Nikonman napisał:

Obudowy Focali są wykonywane w Polsce w firmie Diora Acoustics. W 4:13 min

 

Nieważne gdzie są wykonane. Wykonane są z tego z czego Focal sobie życzy i w jakości jaką Focal akceptuje. i za jaką chce zapłacić. Ma być tanio - jest tanio.

Ta sama firma może produkować kompletny masowy szajs i najwyższej jakości produkty z najlepszych materiałów.

 

30 minut temu, rafal735r napisał:

Nowe Diory zakup, mają zamknieta obudowę to będzie punktowy bas 😁

Musi być otwarta bo przez zamkniętą na zajrzę do środka...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Bluesound Node2;  Audiolab 8200CD; Musical Fidelity M5si; Triangle Esprit Gaia EZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ale to pewnie widziałeś ...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, ro35 napisał:

elac bywa dobrze wykonany

 

z zewnątrz i wewnątrz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Wykonanie wygląda na solidne, takie jakiego się oczekuje przy produkcie za kilkanaście koła, a nie jak Focale z tektury z dziurami między ściankami, waty i drucików i parę złotych.

Pytanie czy będą w stanie nagłośnić ponad 30 m2 bo wielkością nie robią wrażenia, ale wiem że te Elaci dźwiękiem zaskakują. Słuchałem kiedyś na targach, ale to już dawni było. Muszę je posłuchać.

4 minuty temu, Nikonman napisał:

Ja mam Arie 926 i nie narzekam na jakość wykonania.

A zaglądałeś do środka? Oczywiście możesz odpowiedzieć: Po co skoro się nie psują i grają? Problem w tym, że między wzmacniaczem a tymi kolumnami zapewne dałeś porządne kabelki żeby zapewnić kolumnom sygnał odpowiedniej jakości. A to że wewnątrz, od terminali do głośników są ciękkie druciki byle jak przylutowane - czego oczy nie widzą tego uszy nie słyszą...

10 minut temu, audioburak napisał:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Tego nie widziałem, dzięki za linka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Bluesound Node2;  Audiolab 8200CD; Musical Fidelity M5si; Triangle Esprit Gaia EZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, quatross napisał:

Focal jest wykonany dobrze tylko kiepsko gra

Focal jest tak zrobiony żeby wyglądał dobrze.... głośniki w środku oraz reszta ma niestety opinię bardzo negatywne... chyba jak cały marketowy target.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Opublikowano (edytowane)

Wyobrażam sobie jak pracownicy takiej firmy jak Focal poprawiają sobie humor. Przecież wystarczy wejść na tego typu forum i poczytać zacięte dyskusje użytkowników tych kolumn o tym jakimi kablami lepiej podłączyć te kolumny do wzmacniacza. Za 50 zł, czy za tysiaka, z czystej miedzi czy srebrzone, a może wtyczki radowane i td.  Oczywiście każda zmiana coś wnosi. 

Niezły ubaw muszą mieć, wiedząc że w środku tej kolumny wszystko jest połączone cieniutkim kabelkiem w izolacji pcv o sumarycznej wartości 5 zł. Ale oczywiście radowana wtyczka włożona do terminala głośnika poprawia bas :)))))

No i oczywiście w każdym sklepie audio sprzedawca cię będzie nakręcał że do kolumny za 18k zł musi być kabel co najmniej 10% jej wartości żeby ona brzmiała poprawnie :))))))))))))))))

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez azimut

Bluesound Node2;  Audiolab 8200CD; Musical Fidelity M5si; Triangle Esprit Gaia EZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Focal zewnętrznie jest dobrze wykonany, nawet ponadprzeciętnie dobrze. a do środka.....nie zaglądałem 🙂 Ale wiem, że Francuzy są na bakier z jakością, np. w samochodach.

Znam osoby, którym brzmienie Focal bardzo się podoba. Ja nie jestem nimi wielce zafascynowany, ale muszę przyznać, ze nie męczą przy długim odsłuchu. Spokojnie mogę ich słuchać 10 godzin. Nie z każdym paczkami się to uda. Bass jest średni, łomoty czy disco w domu nie zrobisz, ale pod spokojniejszą muzykę są OK.

Jak szukasz super jakości wykonania i zaglądasz do środka, to poszedłbym w (naj)lepsze firmy z Niemiec i Danii. Ew. z UK, ale tam większość firm padła lub/i została przejęta.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, Tweeter2016 napisał:

Jak szukasz super jakości wykonania i zaglądasz do środka, to poszedłbym w (naj)lepsze firmy z Niemiec i Danii. Ew. z UK, ale tam większość firm padła lub/i została przejęta.

Które to firmy produkują albo produkowały kolumny do których nie strach zajrzeć do środka? 

Na razie wyczytałem że ATC należy do takich. Które jeszcze? Mnie nie przeszkadza  ze firma już padła albo została przejęta, bo dobrymi używkami jestem zainteresowany (ale tak do 10 lat maks.).

Czy ktoś rozkręcał Dynaudio i zaglądał co mają w środku? Podoba mi się model Evoke 50

51 minut temu, D4ncer napisał:

Koniecznie do odsłuchu Polk Audio R700.

Już obejrzałem co Polk pakuje do Legend 600. Nie sądzę że z R700 jest lepiej. Ponadto Brzmienie R700 to jednak nie ta klasa. Do kina owszem, ale nie do stereo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Bluesound Node2;  Audiolab 8200CD; Musical Fidelity M5si; Triangle Esprit Gaia EZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, azimut napisał:

Czy ktoś rozkręcał Dynaudio i zaglądał co mają w środku? Podoba mi się model Evoke 50

Dynki Evoke tak grają, że lepiej ich słuchać, niż zaglądać do środka. Nie chce prze to powiedzieć, ze w środku jest źle 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było już oglądanie wnętrza cdp, daców, wzmacniaczy ... a następnie ocena brzmienia przez pryzmat użytych elementów, ocena sprzętu przez pryzmat jego wagi ...  

Rozumiem ocenę trwałości obudowy i estetyki wykonania, nawet użytych przetworników ale czy nie zapędzacie się za daleko ... 

Nie lepiej posłuchać?

Ps. Oglądałem z bliska Focale Electa 1028 BE, rzeczywiście wykonanie raczej nie zachęcające do zakupu a kolumny 5 lat temu kosztowały prawie 30 tys ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Opublikowano (edytowane)
23 minuty temu, szpakowski napisał:

Było już oglądanie wnętrza cdp, daców, wzmacniaczy ... a następnie ocena brzmienia przez pryzmat użytych elementów, ocena sprzętu przez pryzmat jego wagi ...  

Rozumiem ocenę trwałości obudowy i estetyki wykonania, nawet użytych przetworników ale czy nie zapędzacie się za daleko ... 

Nie lepiej posłuchać?

Ps. Oglądałem z bliska Focale Electa 1028 BE, rzeczywiście wykonanie raczej nie zachęcające do zakupu a kolumny 5 lat temu kosztowały prawie 30 tys ...

Za daleko zapędzają się producenci sprzętu, którzy pod przykrywką bełkotu marketingowego i błyszczącego opakowania za grubą kasę próbują nam wciskać co raz gorszej jakości graty. Wprowadzają nowe modele w których poczynili kolejne oszczędności przy jednoczesnym podnoszeniu cen. To jest według Ciebie w porządku?

Już opisałem powyżej absurdy wynikające z takiej polityki. Jeżeli świadomie kupujesz sprzęt takiej jakości i godzisz się na taką jakość, to powinieneś też zgodzić się na to że połączysz wzmacniacz z takimi kolumnami kabelkiem po 5 zł/mb. Pasuje Tobie takie rozwiązanie? Czy uważasz jednak że kolumny w których producent stosuje cienkie tanie przewody z izolacją pcv (pomijam już kwestie jakości komponentów zwrotnicy albo obudów) należy połączyć z wzmacniaczem kablem za 200 zł/m i będą lepiej grały? 

W mojej ocenie firmy, szczególnie które mają tak długie tradycje, którą chcą być postrzegane jako audiofilskie, a które produkują tak marnej jakości sprzęt po prostu bezczelnie z nas kpią i to należy piętnować. A ja chcę głosować swoimi pieniędzmi i wspierać firmy które traktują swoich klientów poważnie, a nie tylko i wyłącznie jak baranów do strzyżenia którym można wcisnąć każdy kit. 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez azimut

Bluesound Node2;  Audiolab 8200CD; Musical Fidelity M5si; Triangle Esprit Gaia EZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kolega @Tokina co powie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„Im dalej społeczeństwo dryfuje od prawdy, tym bardziej nienawidzi tych, którzy ją głoszą. Prawda jest nową mową nienawiści. Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest czynem rewolucyjnym.“ —  George Orwell _______________________________________________________

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Tajitsu napisał:

A kolega @Tokina co powie?

Sugerujesz, że to akcja prowokacyjna na szerszą skalę ... 😉

 

7 minut temu, azimut napisał:

Za daleko zapędzają się producenci sprzętu, którzy pod przykrywką bełkotu marketingowego i błyszczącego opakowania za grubą kasę próbują nam wciskać co raz gorszej jakości graty. Wprowadzają nowe modele w których poczynili kolejne oszczędności przy jednoczesnym podnoszeniu cen. To jest według Ciebie w porządku?

Ależ w nawet dużym stopniu się z Tobą zgadzam ... 

Pytanie mam tylko takie: czy czujesz się kompetentny do takich ocen i wyroków?  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem coś takiego: Arendal 1723 TOWER S THX

Recenzje są bardzo dobre i podobno jakość wykonania i użyte komponenty nie są najgorsze:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ktoś miał z nimi kontakt?

Cena 3.000 EUR z dostawą, to jest więcej niż chciałem wydać i używek raczej długo nie znajdę. Ale może warto wydać te 4k więcej niż zakładałem?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Bluesound Node2;  Audiolab 8200CD; Musical Fidelity M5si; Triangle Esprit Gaia EZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.