Skocz do zawartości
IGNORED

Acoustic Research AR-3a i Saba IV i 830


jaszcze1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

37 minut temu, Marek.S napisał:

Czy moderacja moze zrobic nowy dzial "Vintage"? Ladowanie tego typu sprzetow w zakladke Hi-End nie ma zadnego sensu.

Może i racja. Te na dole to pewnie też żaden hiend ale gdyby mi się chałupa paliła, to miałbym poważny problem z decyzją które ratować. Więc nie jest powiedziane, że koło hiendu nie mogą stać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Marek.S napisał:

Czy moderacja moze zrobic nowy dzial "Vintage"? Ladowanie tego typu sprzetow w zakladke Hi-End nie ma zadnego sensu.

Ja bym na twoim miejscu najpierw ich posluchal … 😉 .

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, pmcomp napisał:

Ja bym na twoim miejscu najpierw ich posluchal … 😉 .

 

Za daleko. A jeśli jakieś inne, to trzeba wiedzieć jakie elementy są w zwrotnicy. Bo jak ktoś może skopał sprawę, to tego na zewnątrz nie widać.

W tych głośnikach istotne jest miejsce nakładania się dźwięku z basowca ze średniakiem. Jeśli odchudzi się bas przez zmianę tego Sprague 150uf np na zwykły  MKP, to średnica traci to co pięknie dociąża wokale na dole. I można dać te głośniki na wystawkę.

Może trochę przesadzam ale o to mniej więcej w nich chodzi moim zdaniem. Tak na dzisiaj, bo research ciągle jest w toku. To dociążenie średnicy, z pozostałymi walorami AR-3a powoduje u słuchacza opad szczęki, za który w innych glosnikach trzeba by zapłacić pewnie grube dziesiątki tys. Ten gość z filmu powiedział w prawdzie, że nie jest tak, że mogą konkurować z głośnikami za 40tys $ ale 30 000$ też jest ok. Moim zdaniem . 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, pmcomp napisał:

Ja bym na twoim miejscu najpierw ich posluchal … 😉 .

 

Ale tu nie o to chodzi, te kolumny nigdy nie byly hi endem i nie beda. Moze dla kogos fajnie graja ale pchanie caly czas watkow o klamotach vintage i dlubaniu w nich, wstawianiu ruskich olejakow w dzial Hi End jest bez sensu.

Po co? Zeby poprawic sobie samopoczucie ze mam niby hi end?

Takim tokiem myslenia niedlugo w dziale Hi End beda Tonsile bo ktorys tam model dobrze gral.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Marek.S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Marek.S napisał:

Ale tu nie o to chodzi, te kolumny nigdy nie byly hi endem i nie beda. Moze dla kogos fajnie graja ale pchanie caly czas watkow o klamotach vintage i dlubaniu w nich, wstawianiu ruskich olejakow w dzial Hi End jest bez sensu.

Po co? Zeby poprawic sobie samopoczucie ze mam niby hi end?

Takim tokiem myslenia niedlugo w dziale Hi End beda Tonsile bo ktorys tam model dobrze gral.

Czyli dla Ciebie hi-end to wyłącznie pieniądze, a nie jakość dźwięku?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, pmcomp napisał:

Czyli dla Ciebie hi-end to wyłącznie pieniądze, a nie jakość dźwięku?

 

3 godziny temu, pmcomp napisał:

Czyli dla Ciebie hi-end to wyłącznie pieniądze, a nie jakość dźwięku?

To chyba już w praktyce tak wygląda. Ceny są tak kosmiczne, że na dwie kolumny można wydać spokojnie 2x 200tys. To jak można przy nich postawić coś za 5tysi i powiedzieć, że też gra tak, że można tego słuchać z równą przyjemnością? Nie mówię, że tak samo, tylko że tak samo przyjemnie, dla tej samej osoby. Postaw się na miejscu tamtej osoby. Czujesz ten dysonans poznawczy 😉 ? Nie odnoszę się do @Marek.S, którego akurat odbieram jako wyważonego, tylko ogólnie.

Chyba żę Hiend ma oznaczać żyletę, to faktycznie AR3a nie jest żyletą. Przeleciałem dzisiaj przez AR-3a Marka Bilińskiego i J.M. Jarre'a i też da radę ale okazjonalnie - trochę brak ostrości przy elektronice.

Albo może Hiend to dźwięk naturalny. Ale jaki jest naturalny skoro na koncertach wszystko leci przez wzmacniacze i głośniki? Ale za to przez AR3a Melua, Fils-Aime, Krall Gambarini, Taylor, jeden Gibbons i inni - po prostu kapitalni. Dla mnie bardziej niż przez Tannoye na których dzisiaj postawiłem te starocie, a kosztujące ze 3,5 dychy za parę.

Chyba będzie problem z ustaleniem granicy gdzie się zaczyna Hiend. Chyba brakuje kategorii w audio Hi-Tech albo Hi-Brand. Chociaż na Hi-Brand AR-3a by się łapały. 🙂

Ale fakt - dla czego nie ma działu Vintage? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jaszcze1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, jaszcze1 napisał:

 

To chyba już w praktyce tak wygląda. Ceny są tak kosmiczne, że na dwie kolumny można wydać spokojnie 2x 200tys. To jak można przy nich postawić coś za 5tysi i powiedzieć, że też gra tak, że można tego słuchać z równą przyjemnością? Nie mówię, że tak samo, tylko że tak samo przyjemnie, dla tej samej osoby. Postaw się na miejscu tamtej osoby. Czujesz ten dysonans poznawczy 😉 ? Nie odnoszę się do @Marek.S, którego akurat odbieram jako wyważonego, tylko ogólnie.

Chyba żę Hiend ma oznaczać żyletę, to faktycznie AR3a nie jest żyletą. Przeleciałem dzisiaj przez AR-3a Marka Bilińskiego i J.M. Jarre'a i też da radę ale okazjonalnie - trochę brak ostrości przy elektronice.

Albo może Hiend to dźwięk naturalny. Ale jaki jest naturalny skoro na koncertach wszystko leci przez wzmacniacze i głośniki? Ale za to przez AR3a Melua, Fils-Aime, Krall Gambarini, Taylor, jeden Gibbons i inni - po prostu kapitalni. Dla mnie bardziej niż przez Tannoye na których dzisiaj postawiłem te starocie, a kosztujące ze 3,5 dychy za parę.

Chyba będzie problem z ustaleniem granicy gdzie się zaczyna Hiend. Chyba brakuje kategorii w audio Hi-Tech albo Hi-Brand. Chociaż na Hi-Brand AR-3a by się łapały. 🙂

Ale fakt - dla czego nie ma działu Vintage? 

 

Bo z działu vintage branża i media nie mają kasy 🙂 .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, jaszcze1 napisał:

Ten gość z filmu powiedział w prawdzie, że nie jest tak, że mogą konkurować z głośnikami za 40tys $

24:50 :

6 godzin temu, jaszcze1 napisał:

ale 30 000$ też jest ok. Moim zdaniem . 😉

ok. = około. 

Jego pierwszy fragment o 40k$, że nie mogą konkurować z nowymi w tej cenie.

Twój o 30k$.

W jedno zdanie połączyłeś i wybrzmiało, jakby to było jego całe zdanie.

 

Do ok. 30 000$ pan @Marek.S zasypałby Cię kolumnami głośnikowymi do konfrontacji z Acoustic Research AR-3a. I żeby chciał takie kolumny AR-3a, toby kupił i skonfrontował z różnymi innymi.

Jak góry mniej lub w tyle, to może nawet z solid-state; chyba, że za dużo się nie wydobędzie, to lampka wystarczy, by wyeksponować najlepsze ich cechy.

Kevin/autor wspomina, że najlepiej wypadają w muzyce ze swojej epoki. Lubi zestawie np. z Fisherem 400.

Czyli także z lampami, jak dla moderatora, któremu AR3 zagrały lepiej od nowych Dynaudio Confidence C20 za 13 000,00 USD. Lepiej od jakichś Audio Note i kilku innych kolumn.

W dniu 14.02.2024 o 13:04, plastik1989 napisał:

ja słuchałem  AR3 ale będące w idealnym stanie technicznym i były podpięte Audio Note Meishu na 300B. Zagrało to lepiej od kolumn AN, wysokich modeli Dynaudio ( Confidence c20) i kilku innych, wysokiej klasy kolumn… 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
msg-28079-0-93816600-1532880966_thumb.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
W dniu 15.02.2024 o 00:51, pantagruel napisał:

A, nie wiedziałem, już jasne.

Ja też długo byłem w błędzie i myślałem, że to ta sama firma - nawet miałem równocześnie sprzęt jednej i drugiej marki w domu i nie zwróciłem uwagi, że to całkiem inne AR 🙂 

7 godzin temu, jaszcze1 napisał:

Tak na dzisiaj, bo research ciągle jest w toku. To dociążenie średnicy, z pozostałymi walorami AR-3a powoduje u słuchacza opad szczęki, za który w innych glosnikach trzeba by zapłacić pewnie grube dziesiątki tys. Ten gość z filmu powiedział w prawdzie, że nie jest tak, że mogą konkurować z głośnikami za 40tys $ ale 30 000$ też jest ok. Moim zdaniem . 😉

Ceny dzisiejszych kolumn (i praktycznie wszystkich sprzętów audio) to już tylko ogranicza granica wyobraźni i dobrego smaku (lub jego braku) producentów, marketingowców i handlowców tych urządzeń. Nijak się to ma do nakładu materiałowego, technologicznego, know-how czy nawet zdrowego rozsądku. Zrobiło się to hobby dóbr luksusowych, lekko powiązanym z hobby słuchania muzyki czy pasji do elektroniki i wymyślnych rozwiązań technologicznych, które ma marginalny udział w całej tej zabawie. 

Obecnie liczy się kto bardziej wystrzeli cenę w sufit by zszokować środowisko i narobić szumu, albo kto wymyśli większą głupotę czy udziwnienie sprzętu, by przyciągnąć wzrok potencjalnego klienta... Na przykład te bullety w kablach Synergistic Research... To już żenujące jest... 

Wracając do kolumn, może i nie jest to najlepsza kolumna świata, ciężko powiedzieć czy to H-end czy nie, gdzie jest jego granica itd.  Ale jedno jest pewne, biorąc tą starą kolumnę, w dobrze dobranym systemie gra tak, że w żaden sposób nie musi się wstydzić dźwiękiem jaki generuje, przy bardzo wysokich modelach kolumn z obecnej produkcji. To pada pytanie, gdzie jest ten postęp w kolumnach, przecież od momentu premiery AR3a minęło ponad 50 lat, a bierzesz ją na tapet i gra klasą kolumn w cenie małego auta miejskiego... Może to nie dźwięk dla każdego, może ma jakieś wady (jak każda kolumna) ale coś jest nie tak z tą branżą, skoro 50 letnia kolumna nie zostaje zdeklasowana pod każdym względem z obecną produkcją i jeszcze potrafi z nią konkurować... To gdzie ten postęp... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

simple-events.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, Sovereign napisał:

24:50 :

ok. = około. 

Jego pierwszy fragment o 40k$, że nie mogą konkurować z nowymi w tej cenie.

Twój o 30k$.

W jedno zdanie połączyłeś i wybrzmiało, jakby to było jego całe zdanie.

 

Do ok. 30 000$ pan @Marek.S zasypałby Cię kolumnami głośnikowymi do konfrontacji z Acoustic Research AR-3a. I żeby chciał takie kolumny AR-3a, toby kupił i skonfrontował z różnymi innymi.

Jak góry mniej lub w tyle, to może nawet z solid-state; chyba, że za dużo się nie wydobędzie, to lampka wystarczy, by wyeksponować najlepsze ich cechy.

Kevin/autor wspomina, że najlepiej wypadają w muzyce ze swojej epoki. Lubi zestawie np. z Fisherem 400.

Czyli także z lampami, jak dla moderatora, któremu AR3 zagrały lepiej od nowych Dynaudio Confidence C20 za 13 000,00 USD. Lepiej od jakichś Audio Note i kilku innych kolumn.

Jasne, nie każdy musi chcieć AR3a i nie każdemu muszą pasować. Mi się trafiły to mam. Chociaż fakt, że się rozglądałem i nawet miałem jechać do Warszawy po inne egzemplarze z Charlie audio.

No i mam je, coś przy nich robię, to piszę o tym, bo uważam, że warto. I chciałbym ustrzec innych przed wymianą na pałę kondensatorów w zwrotnicy. Bo o ile w innych kolumnach wymiana wszystkich elektrolitów na MKP może  może pomóc, to w tych może być barbarzyństwem - moim zdaniem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.02.2024 o 14:21, pmcomp napisał:

Do tego za takie kolumny placi sie powiedzmy do 10.000 zl, a kupuje sie „dzwiek” za kilka czy kilkanascie razy wiecej.

Nie ma czegoś takiego jak dźwięk za ileś tam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Byś mógł mnie obrazić, najpierw muszę cenić Twoje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, jaszcze1 napisał:

Bo o ile w innych kolumnach wymiana wszystkich elektrolitów na MKP może  może pomóc, to w tych może być barbarzyństwem - moim zdaniem.

17 godzin temu, jaszcze1 napisał:

W tych głośnikach istotne jest miejsce nakładania się dźwięku z basowca ze średniakiem. Jeśli odchudzi się bas przez zmianę tego Sprague 150uf np na zwykły  MKP, to średnica traci to co pięknie dociąża wokale na dole. I można dać te głośniki na wystawkę.

W dniu 14.02.2024 o 16:08, jaszcze1 napisał:

Zostały niby "odrestaurowane" m.in. przez wymianę kondensatorów na Jantzeny.  Po takiej wymianie, to już nie są AR-3a tylko popierdółki po świetnych kolumnach. I nie mam tu na myśli fizycznych bebechów i napinania się na stan oryginalny. Mówię o dźwięku. Ktoś, kto je kupi nie będzie miał pojęcia jak brzmią legendarne AR-3a. Zeby chociaż brzmiały inaczej ale dobrze. Ale moim zdaniem będą brzmiały zwyczajnie efekciarsko, na takim poziomie na jakim dzisiaj efekciarsko mogą zabrzmieć 50letnie paczki - czyli słabiutko.

Wiem, bo testowałem też opcję z MKP, w basie i średnicy. Jeszcze na górze -ok. Jeśli ktoś tak chce, ale zadba o średnicę. Wymiana 150tki i 50tki na MKP niszczy tą średnicę. 

To nie pierwsze kolumny w których właściciel woli oryginalnie/firmowo dobrane elektrolity.

Właśnie te Sprague Compulytic w dużej mierze robiły z nich brzmienie, które usłyszał pan @plastik1989.

Te inne z elektrolitami to były jakieś Revox/Studer. Po wymianie tracił mniej więcej to samo co słyszysz u siebie przy AR-3a. Elektrolity może Sikorel były. Strasznie dawno to było.

Amerykańskie Sprague Vitamin Q 196P PiO - to topowe kondensatory vintage na średnicę. Całościowo lepsze od Jensenów PiO Cu, a na średnicy lepsze od topowych Mundorfów Supreme Silver/Gold/Oil.

Hulały z CC w dolnoprzepustowych przy topowych sekcjach MF typu Horn. Układ Multi-capacitor i to jeszcze z Charge-Coupled. Od wokalu do metalu, wyrabiały przy wszystkim w sekcjach MF.

Jeszcze trochę zostało różnych Vitaminek Q itp. @jaszcze1 & @pmcomp, jak któryś z Was chce to sprzedam wszystko co pozostało, żeby nie wysyłać po kilka, a od razu wszystko co jeszcze zostało. 18-ie osiowych kondensatorów x 80zł = 1440zł + wysyłka w cenie.

14-ie sztuk 1uF 100 D.C. w tym 6-ść Vitamin Q 196P militarnych z dwoma gwintowymi trzpieniami na boku kondensatorów. 2-ie .68uF 200 DC. 2-wa Gudeman Calif .22uF 300V, jako np. sygnałowe możecie dać. Uwzględnione wszystkie najdroższe i ciut tańsze do cen za sztukę. I to wszystko razem 1440 zł.

To nie było tanie. Coraz dokupowane jako NOS. Nie jakieś ze starej elektroniki audio, kondensatory z 1 cm kikutami/wyprowadzeniami.

Multi-capacitor Crossover Chrisa Hagena, ale bez CC 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  - to jeszcze nie ekstremalny hardcore. Co innego, żeby to było dodatkowo z CC.

W dniu 14.02.2024 o 15:34, pmcomp napisał:

Vintage'owe "szparagi" znam ale nie w elektrolitach. Bardzo dobre kondy do 1uF pojemności.

Black Beauty albo Bumble Bee. Nie próbowałem w kolumnach tylko w sprzęcie. Może się nadadzą na boczniki? Niestety jak widzę zaczęły kosztować majątek.

Mam kilka, musze spróbować.

Tu ciut o nich:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Te są mylarowe:

rrlxau2nbfjugxeqqlyf.jpg

te są PIO:

s-l1600.jpg

s-l1200.jpg

W dniu 14.02.2024 o 16:08, jaszcze1 napisał:

Piękne. Jak cukiereczki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
msg-28079-0-93816600-1532880966_thumb.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, Sovereign napisał:

 

Amerykańskie Sprague Vitamin Q 196P PiO - to topowe kondensatory vintage na średnicę. Całościowo lepsze od Jensenów PiO Cu, a na średnicy lepsze od topowych Mundorfów Supreme Silver/Gold/Oil.

 

Tylko zobacz jakie maja małe pojemności. One się nadają na boczniki, ew. jako wyjściowe albo sprzęgające do elektroniki.

Mundorf Supreme Silver/Gold/Oil - ja ich nie lubię. W elektronice potrafią zadrzeć ryja.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Sovereign napisał:

To nie pierwsze kolumny w których właściciel woli oryginalnie/firmowo dobrane elektrolity.

Właśnie te Sprague Compulytic w dużej mierze robiły z nich brzmienie, które usłyszał pan @plastik1989.

Te inne z elektrolitami to były jakieś Revox/Studer. Po wymianie tracił mniej więcej to samo co słyszysz u siebie przy AR-3a. Elektrolity może Sikorel były. Strasznie dawno to było.

Amerykańskie Sprague Vitamin Q 196P PiO - to topowe kondensatory vintage na średnicę. Całościowo lepsze od Jensenów PiO Cu, a na średnicy lepsze od topowych Mundorfów Supreme Silver/Gold/Oil.

Hulały z CC w dolnoprzepustowych przy topowych sekcjach MF typu Horn. Układ Multi-capacitor i to jeszcze z Charge-Coupled. Od wokalu do metalu, wyrabiały przy wszystkim w sekcjach MF.

Jeszcze trochę zostało różnych Vitaminek Q itp. @jaszcze1 & @pmcomp, jak któryś z Was chce to sprzedam wszystko co pozostało, żeby nie wysyłać po kilka, a od razu wszystko co jeszcze zostało. 18-ie osiowych kondensatorów x 80zł = 1440zł + wysyłka w cenie.

14-ie sztuk 1uF 100 D.C. w tym 6-ść Vitamin Q 196P militarnych z dwoma gwintowymi trzpieniami na boku kondensatorów. 2-ie .68uF 200 DC. 2-wa Gudeman Calif .22uF 300V, jako np. sygnałowe możecie dać. Uwzględnione wszystkie najdroższe i ciut tańsze do cen za sztukę. I to wszystko razem 1440 zł.

To nie było tanie. Coraz dokupowane jako NOS. Nie jakieś ze starej elektroniki audio, kondensatory z 1 cm kikutami/wyprowadzeniami.

Multi-capacitor Crossover Chrisa Hagena, ale bez CC 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  - to jeszcze nie ekstremalny hardcore. Co innego, żeby to było dodatkowo z CC.

Fakt, że małe. Mógłbym wziąć kilka szt 1uf lub większych jeśli PIO, bo można poeksperymentować ze składaniem kanapek przy twitterze. Jeśli chcesz, to przyślij na priv fotkę tych które masz.  Nie mam takich PIO kondensatorów zachodnich.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojemności w filtrach pomiędzy średnicą a wysokimi to zazwyczaj od ok. 1uF do 4,7uF.

Tu ruskie zielone granaty PIO sa super bo mają typoszereg: 1uF, 1.5uF, 2.2uF, 3.3uF, 4.7uF, 6.8uF, 10uF. Są też wartości poniżej 1uF.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, pmcomp napisał:

Pojemności w filtrach pomiędzy średnicą a wysokimi to zazwyczaj od ok. 1uF do 4,7uF.

Tu ruskie zielone granaty PIO sa super bo mają typoszereg: 1uF, 1.5uF, 2.2uF, 3.3uF, 4.7uF, 6.8uF, 10uF. Są też wartości poniżej 1uF.

Coraz trudniej  zebrać taki komplecik.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, jaszcze1 napisał:

Coraz trudniej  zebrać taki komplecik.

10uF bym troche przygarnął ale to ok. 18 USD/szt. Cena jeszcze do przełknięcia ale dostępne są tylko 4 szt. A ja potrzebowałbym ... 16 szt.

😉

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, pmcomp napisał:

10uF bym troche przygarnął ale to ok. 18 USD/szt. Cena jeszcze do przełknięcia ale dostępne są tylko 4 szt. A ja potrzebowałbym ... 16 szt.

😉

 

AMW wyprzedaje magazyny ciekawe czy nasze wojsko ich nie mało na stanie. Może można trafić całe kartony za grosze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, jaszcze1 napisał:

AMW wyprzedaje magazyny ciekawe czy nasze wojsko ich nie mało na stanie. Może można trafić całe kartony za grosze.

Sprawdź i daj znać 🙂 .

Jeszcze 5 lat temu kupowałem "diabełki" czyli lampy 6C33C (6S33S) po 10zł/szt.

popatrz teraz: 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Na szczęście mam jeszcze kilkanaście na stanie.

 

PS: tutaj nic nie znajduje: 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, pmcomp napisał:

Sprawdź i daj znać 🙂 .

Jeszcze 5 lat temu kupowałem "diabełki" czyli lampy 6C33C (6S33S) po 10zł/szt.

popatrz teraz: 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Na szczęście mam jeszcze kilkanaście na stanie.

 

PS: tutaj nic nie znajduje: 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Ja zawsze widzę albo gacie, albo saperki albo cięzarówki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wcześniej pisałem, żeby nie skatować kolumn wykonałem takie platformy pod robocze zwrotnice. Sklejka albo jakaś płyta i korki od wina jako nóżki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Połączenie zewnętrznej zwrotnicy, zrobiłem na przewodach Duelund. W drugim wątku z kolumnami vintage hiend polecono mi zastosowanie gniazda Speakon i tak zrobiłem – świetny patent.

AR3aAS031.thumb.jpg.21cf69f49d5d262d99bec3500e42751c.jpg

Pierwotnie chciałem dać „lepsze” cewki, więc kupiłem Jantzeny, w tym na średnie - taśmowe. Jednak po wymontowaniu i pomiarach oryginalnych, okazało się, że nie do końca opisy, które znalazłem na schemacie

Zrzutekranu(50).thumb.png.8497b269ca6d6f4953b2c0e8e1ae065f.png

odpowiadają rzeczywistości. Dwie większe cewki pasują do opisu ale mała zamiast 0,04 mH ma 0,069mH. Dałem sobie więc spokój z wymianą cewek i gram na oryginalnych. Ponieważ wszystkie 6 cewek jest zwiniętych luźno i bez kleju, a mam parafinę, którą smarowałem na gorąco snowboard, to stopiłem ją w puszcze po ananasie w plastrach i wykąpałem w niej cewki. Największa wchodzi na styk. Po kilku kąpielach i studzeniach w zamrażarce (obróbka krio 😉 ), tak żeby parafina dotarła w głąb i nie wypłynęła stamtąd, na koniec, obwiązałem je zamoczoną w parafinie taśmą bawełnianą. Mam nadzieję wygasić w ten sposób wibracje luźnych zwojów i wyeliminować tym ewentualne zakłócenia.

AR3aAS032.thumb.jpg.ba3f0e8adfae1951af54299c977d5d4b.jpg 

AR3aAS033.thumb.jpg.65042869ecfd182cd9ffad87db9eb387.jpg

Pierwsza rzecz do wybrania to kondensator w filtrze górnoprzepustowym. Oryginał jak wcześniej pisałem już stracił parametry. Dzwoneczki czy talerze brzmiały bardzo krótko i krucho-szarpanie.

Z kondów które mam na górę nadają się takie:

AR3aAS030.thumb.jpg.300b2a68c4196f2bf87134d94c1c0bea.jpg

Jest jeszcze Miflex alu PIO 2,2 uf.

Najpierw zmontowałem zwrotnicę w oryginale, z wymienionym tylko rezystorem. Oryginalny to kawałek drutu. Chciałem sprawdzić czy po wyjęciu zwrotnicy nadal będzie grało dobrze. I jest ok. Może dźwięk się trochę wygładził, a może nie. Brzmienie nadal jest takie jakie było.

AR3aAS034.thumb.jpg.441a8489ddef82682e461c248aa046af.jpg

Wstawiłem więc Cross-Capa 6,2uf. Soprany nabrały masy, rozciągłości przestały się rwać. Talerze i dzwonki zaczęły być dobrze, wyraźnie słyszalne ale wybrzmienia nie zachwycają i nadal słychać pewną kruchość tego dźwięku. Nie mają głębi i słodkości w wybrzmieniach. Są dość surowe, w dość "tani" sposób. Nawet nie chce mi się dodawać do tego boczników z Duelundów, bo wiem jak zabrzmiała wiązka z 3 granatów po 2,2uf. - inna półka.

cdn

Forum ogranicza mi wstawianie zdjęć i nie mogę się swobodnie wypowiedzieć 😕

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jaszcze1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstawiłem więc zielonego K 75 6,8uf. Zrobiło się o klasę lepiej. Zaniknęła kruchość dźwięku, wydłużyły się wybrzmienia i pojawiła doza słodyczy. W ogóle jakby w górnej średnicy też pojawiła się dodatkowa gładkość. Wstawiłem więc jeszcze bocznik Duelund JDM Cu-Sn 0,082uf. I zaczęła się jazda. Cała góra się podrasowała. Jest gładka, zniuansowana z wybrzmieniami wchodzącymi w głąb struktury dźwięku i spajającymi go. Pięknie łączy się ze średnicą. Nie opiszę tego.

Oczywiście to wszystko w odniesieniu do całości spójnego brzmienia tych głośników, bo w kategorii samych sopranów, ten wysoko tonowy, za przeproszeniem, pypeć nie będzie konkurował z innymi topowymi twitterami. Ale przecież nie słuchamy samych twitterów tylko całych kolumn, a one jako całość wymiatają.

Podsumowując ten zestaw kondensatorów, czyli bas i średnica oryginały, a na górze K 75 zbocznikowany JDMem CuSn, to tak mgło by już zostać. Jest świetne brzmienie AR-3a. Bocznikowanie srebrnym JDMem daje już, jak dla mnie, za duże dopalenie w wysokich i robią się jak dla mnie zbyt ekspansywne.

Wystarczy, bez prucia niczego więcej, wymienić sam 6uf, jeśli pozostałe trzymają parametry. Mamy wtedy brzmienie bardzo wyrównane z dużym, głębokim basem, kapitalną średnicą i świetnymi sopranami, w odpowiedniej dawce. Brzmienie nastawione na barwę i muzykalność, bez zbytniej szczegółowości i dość miękko zarysowanymi krawędziami. Jazz, wokal – świetnie. 

Chcę jeszcze sprawdzić Miflexy PIO na wysokich i czy dam radę poprawić mikrodynamikę i fakturę w średnicy.

Odsłuchuję głównie przez Sansui 9090db, całkowicie oryginalne, nie grzebane. Z Tidala przez Ifi Stream i przez DAC One RT Project na lampach NOS 6J5 Brimar (właściwie to chyba jakiś odpowiednik, bo mają dwa wyjścia na szczycie).

Kolumny stoją w rozstawie 3m, ja siedzę 4m przed nimi i kiedy jakiś dźwięk wychodzi na przód, to mam go na wyciągnięcie ręki. W szerz scena potrafi wychodzić poza głośniki.

Nawiasem mówiąc ten amplituner też powoduje opad szczęki u sceptyków i w tej konfiguracji, którą podałem, zmienia perspektywę – przećwiczone. Gra to basowo i masywnie – ale z klasą.

Teraz leci

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  chyba nie chce wejść odpowiedni link. Haqq Al-Yakin albo jakoś tak. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) statni utwór.

na starych elektrolitach, oderwać się nie można. Głęboki bas z pomrukami, genialny w barwie wokal i gitara pięknie dźwięczna.

Przeciwnie niż ten gość z filmiku, kiedy ktoś do mnie przychodzi, to ja wcześniej zdejmuję maskownice. Muzyka leci z czegoś innego, widzę prawie obrzydzanie z jakim gość  patrzy na te AR i kiedy proponuję, że puszczę przez nie muzykę to wszyscy kręcą nosem. A potem jest krótkie : „O KU**A!” I słuchamy dalej. 🙂

cdn

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jaszcze1
Edit bo podałem zły utwór.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, jaszcze1 napisał:

😕

 

Do zdjec najlepiej zewnetrzny serwer. Ja korzystam z Imgeshack. Niestety platny. Ale mam spokoj.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, pmcomp napisał:

 

Do zdjec najlepiej zewnetrzny serwer. Ja korzystam z Imgeshack. Niestety platny. Ale mam spokoj.

 

Ale potem, kiedy ktoś się zwija, to zdjęcia znikają.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, jaszcze1 napisał:

Ale potem, kiedy ktoś się zwija, to zdjęcia znikają.

Mam u nich zdjecia z 15 lat. Poza tym na swoich dwoch serwerach 😉 .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.02.2024 o 12:41, jaszcze1 napisał:

Mógłbym wziąć kilka szt 1uf lub większych jeśli PIO, bo można poeksperymentować ze składaniem kanapek przy twitterze. Jeśli chcesz, to przyślij na priv fotkę tych które masz.  Nie mam takich PIO kondensatorów zachodnich.

W dniu 16.02.2024 o 21:48, jaszcze1 napisał:

Zrzutekranu(50).thumb.png.8497b269ca6d6f4953b2c0e8e1ae065f.png

Wszystkie PiO. 

Pozostało 12 szt. Vitamin Q po 1uF 100 D.C., w tym aż 8 szt. militarnych (z gwintami) Sprague Vitamin Q 196P PiO. Po 2 szt. każdych: Vitamin Q 0.68uF 200 DC, Gudeman Calif 0.47uF 200V i Gudeman Calif 0.22uF 300V.

Z gwintami najwięcej, bo te rarytasy zostawiam na koniec, sprzedając wpierw pozostałe, albo całość.

Jak do AR-3a to całość/wszystkie 1uF + pozostałe do uzupełnienia pojemności i optymalnego sparowania. I jeszcze trochę by Ci zostało.

Sprague-Vitamin-Q-Gudeman-Calif-by-SoverSprague-Vitamin-Q-Gudeman-Calif-by-SoverSprague-Vitamin-Q-Gudeman-Calif-by-SoverSprague-Vitamin-Q-Gudeman-Calif-by-Sover

W dniu 16.02.2024 o 11:18, Sovereign napisał:

Amerykańskie Sprague Vitamin Q 196P PiO - to topowe kondensatory vintage na średnicę. Całościowo lepsze od Jensenów PiO Cu, a na średnicy lepsze od topowych Mundorfów Supreme Silver/Gold/Oil.

W dniu 16.02.2024 o 12:14, pmcomp napisał:

Tylko zobacz jakie maja małe pojemności. One się nadają na boczniki, ew. jako wyjściowe albo sprzęgające do elektroniki.

Mundorf Supreme Silver/Gold/Oil - ja ich nie lubię. W elektronice potrafią zadrzeć ryja.

Sztuka do sztuki i złożysz pakiety, że Ci wystarczy do dolnoprzepustowych dla driverów w sekcji horn - Sprague Vitamin Q świetne są w crossoverach przy driverach JBL w sekcjach MF do kilku kHz (do ok. 5kHz, a tym bardziej do 3.3kHz. Maksymalnie jako średnio-wysokotonowe do ok. 7kHz). Jenseny PiO Cu do 2.2kHz, maksymalnie 3.3kHz.

Tak jak Supreme Silver/Gold/Oil są bardzo dobre na UHF-ie w JBL-ach, tak bardzo dobre są Vitaminki Q PiO na MF.

Nawet wrzucając do elektroniki, pewnie też od razu słyszysz jaki balans i najlepsze aspekty, bardzo podobnie jak w kolumnach. Supreme Silver/Gold/Oil bardzo dobry w wyższej górze, ale słabszy w średnicy i na basie. One bas mają poluzowany, napompowany, niższą średnicę ciemniejszą i im niżej tym bardziej schowaną, ale górny kraniec z tymi kondensatorami jest topowy, tak jak średnica Vitaminkami.

Supreme Silver/Gold/Oil nie są jasne, a ew. drzeć się mogą w elektronice, bo środek cofnięty, względem góry. Tańsze Supreme mocno przeciętne, a najwyższe modele przynajmniej mają bardzo dobry UHF. Robi się całość na świetnym poziomie, gdy w niższym zakresie (MF / MF~HF) wstawiasz (najlepiej również z CC) coś tak bardzo dobrego jak topowe Mundorfy na UHF.

W elektronice bardzo dobrze kondensatory równe po całości. Nie trzeba jakiegoś super zakresu kondensatorów, kosztem reszty, ale równych i dobrych po całości. Gdyż to nie jest wielodrożny system SM-1 Series, gdzie można dobierać, najlepsze w zakresach każdego drivera.

Do innych konfiguracji w systemach gdzie jeden driver z 4''-ą obsługuje tyle, co trzy w SM-1. Jenseny PiO Cu itp. odpadają. Do takich, jeden model, a dobry od średnich po samą górę 20kHz. I jeszcze wyżej w UHF-ie od 20kHz w górę. Solen/SCR Silver Sound(?). Supreme EVO SilverGold.Oil, o ile lepsze i bardziej wyczynowe od starszych.

Ktoś z audiostereo.pl mówił mi, że wolał starsze Supreme Silver/Gold/Oil jako spokojniej grające, bardziej spójne, naturalne, więcej wybaczające i mniej detaliczne od Supreme EVO SilverGold.Oil, które to jemu były jak wyścigówka z wykręconymi parametrami na maxa. Koniec końców, pan @bart-azazel (ostatnia wizyta/logowanie na audiostereo.pl, 4 marca 2020 r.) kontaktował się ok. 2016-2017 r. w sprawie crossoverów z Charge-Coupled i później po miesiącu podłączył zwrotkę z CC 27V DC: Podłączyłem tę zwrotkę z polaryzacją 2x 10uf z 27v O mój Boże. Nie myślałem, że to będzie taka ogromna różnica!! Scena w tyle, idealna naturalność, przestrzeń, a głośników nie ma, zniknęły. Zero chropowatości za to mikrodetale... Nie myślałem że ruski kond k75-10 (2x10uF) z CC 27V to będzie taki przełom!!! Nie do wiary...

Mundorfy pewnie poszły do żyda. Z czasem może znalazł lepsze, jeszcze bardziej mu odpowiadające kondensatory do konwencjonalnych głośniczków.

Z kolei komu innemu z audiostereo.pl w jakimś temacie o kondensatorach do maleństw/monitorków 706 S2, Supreme EVO SilverGold.Oil grały bardzo grzecznie, relaksująco, kolorowo, klimatycznie, muzykalnie, z przepiękną naturalną barwą w porównaniu do tańszych białych MCap SilverGold.Oil, które mu były bardziej szczegółowe, detaliczne, szkliste, krystaliczne z bardziej podkreśloną górą i niezbyt relaksującą barwą dźwięku - tych ostatnich używają w KRS (Kenrick Sound) a testowali i najwyższe EVO. 706 S2 małe głośniczki, z nich ułamek dźwięku jak z komputerówek, a nie podłogówek. Czyli wg tego z audiostereo.pl wychodzi, że stare Supreme Silver/Gold/Oil największe mlony, spośród trzech różnych SGO.

Supreme Silver/Gold/Oil na UHF-ie z CC dla mnie nie-rozjaśniające i detaliczne, bardzo dużo mikro-detalu. Wysoko, szeroko i głęboko. CC wyciska maxa z nich, jak i ze starych PiO. Bez CC, to tylko cząstka tego brzmienia. Im lepsze i lepiej dobrane, to jeszcze większe różnice, szczególnie w ich topowych zakresach, w których najwięcej słychać.

Sprague Vitamin Q PiO z CC bogate, naturalne, neutralne, prawdziwe i pełne w średnicy. I mają jaśniejszy nalot na wysokich (metalowy jak obudowy tych kondensatorów), niż Supreme Silver/Gold/Oil. Najbardziej stonowane i największe zdechlaki to Jenseny PiO Cu, i zwykłe czarne MCap Supreme produkowane od lat 90-ych XX w. i przereklamowane, mocno przeciętne jak na MKP, choć lepsze od Cross-Capów.

W dniu 15.02.2024 o 16:50, pmcomp napisał:

Ja bym na twoim miejscu najpierw ich posluchal … 😉 .

W dniu 15.02.2024 o 20:58, Marek.S napisał:

Ale tu nie o to chodzi, te kolumny nigdy nie byly hi endem i nie beda. Moze dla kogos fajnie graja ale pchanie caly czas watkow o klamotach vintage i dlubaniu w nich, wstawianiu ruskich olejakow w dzial Hi End jest bez sensu.

Po co? Zeby poprawic sobie samopoczucie ze mam niby hi end?

Takim tokiem myslenia niedlugo w dziale Hi End beda Tonsile bo ktorys tam model dobrze gral.

W dniu 16.02.2024 o 21:48, jaszcze1 napisał:

Wstawiłem więc Cross-Capa 6,2uf. Soprany nabrały masy, rozciągłości przestały się rwać. Talerze i dzwonki zaczęły być dobrze, wyraźnie słyszalne ale wybrzmienia nie zachwycają i nadal słychać pewną kruchość tego dźwięku. Nie mają głębi i słodkości w wybrzmieniach. Są dość surowe, w dość "tani" sposób. Nawet nie chce mi się dodawać do tego boczników z Duelundów, bo wiem jak zabrzmiała wiązka z 3 granatów po 2,2uf. - inna półka.

cdn

W schemacie 6uF. 3-y ruskie granaty 2.2uF to 6.6uF. Cross-Cap to top najgorszych kondensatorów, szajs nad szajsami, top najgorszych jakie testowałem, dużo gorsze od MKT. Angole, Cross-Capy wstawiają do Grahamek. Jantzeny Cross-Cap w PL produkowane(?), jak cewki.

Nie miałem ruskich olejaków tzw. granatów, ale teflony już tak. One rozmywają kontur, dźwięk, wygładzają  udając przestronne. Co innego Silver-Mica, bardziej zadziorna, ziarnista, jaśniejsza, wyrazista i wyciągająca dodatkowy detal, ale może być trochę za jasno. Same PiO plasowało się po środku, między jednym a drugim, bez przesuwania w którąś ze stron. Jak już, to prędzej z ruskimi SM, niż z ruskim teflonem.

Z ruskimi olejakami/granatami @pmcomp łączy ruskie teflony. Czy jemu takie kanapki nie psują brzmienia. Może niedoskonałości maskuje teflonami, albo chce gładkie/stonowane rozbuchane brzmienie. Może lubi cechy teflonu.

A może ruskie granaty lubią ruskie teflony, bo amerykańskie cukiereczki nie lubią ruskich teflonów.

 

W AR-3a powyżej Sprague Compulytic w LF i MF, może Sprague Vitamin Q PiO dobrze by się dopasowały i zgrały barwowo i tonalnie na przełomie wysokich i średnich tonów. Zależy co tym starym kopułkom leży.

Na pewniaka, Sprague Vitamin Q PiO bardzo dobre do takich itp. jak RCA LC-9A :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
msg-28079-0-93816600-1532880966_thumb.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na próbę stawiłem takie kondensatory, jakie zazwyczaj się wstawia zamiast elektrolitów, aby możliwie niskim kosztem poprawić brzmienie starych kolumn. W obiegowej opinii elektrolity to zło, a takie stare elektrolity, to szrot. Akurat mam zestaw, który się narzuca: Miflex MKP 150uf – Jantzen Cross-Cap 51uf + Jantzen Cross-Cap 6,2uf.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pomimo tego, że niby 150uf w sekcji niskotonowej jest najmniej istotny i jak słyszałem, jego wymiana nie wniesie istotnych zmian, to zmiana w basie jest i to duża. Dźwięk stał się szybszy, lepiej zarysowany i jaśniejszy. W całym paśmie. Bas stał się stanowczo bardziej punktowy i szybszy. To samo dotyczy średnicy i góry. Pierwsze wrażenie jest z tych „łał” - ale się odmuliło. Całe brzmienie poszło w kierunku obecnych trendów i nowoczesności. Jednak już po krótkiej chwili widać, że brzmienie stało się puste i efekciarskie. Przede wszystkim średnica uległa rozjaśnieniu tracąc to co budowało dźwięk tych kolumn. Straciła aksamitność, dociążenie basowe, a przez to intymność i naturalność. O zmianach w sopranach pisałem już wcześniej. I właściwie nie ma co więcej się nad tą konfiguracją rozwodzić, bo idziemy w kierunku Hi-Endu a nie jakiegoś plastiku.

Dla tego trzeba uważać na to co się kupuje – AR 3a zachwalane przy sprzedaży, jako profesjonalnie przeserwisowane, z wymienionymi elektrolitami, na np. Cross-Capy, to brzmienie zepsute w stosunku do oryginału.

Po sprawdzeniu różnych układów kondenstaorów, mój wniosek jest taki, że w basie MUSI zostać oryginalny, elektrolityczny Sprague. To on nadaje barwę średnicy. MKP Miflexa ma taką samą pojemność jak oryginalny elektrolit. Teoretycznie oba powinny wypuszczać przed wooferem tą samą częstotliwość, a jednocześnie MKP powinien poprawić kontur basu, co niby jest pożądane. Jednak, widocznie mocno punktowy bas to nie wszystko. I pokrywa się to z tym co wcześniej napisał @Sovereign. Te Sprgue, to świetne elektrolity.

Po ponownym wstawieniu oryginalnego elektrolitu do sekcji basowej, świetna barwa w wokalach powróciła. Bas jest głęboki i wcale nie rozlazły - jeśli kolumny się dobrze ustawi.

AR3aAS038.thumb.jpg.7bbc1db59f8dbbf9eb8595e353236e59.jpg

W takiej konfiguracji: bas 150uf oryginalny elektrolit, średnie 51uf Cross-Cap, wysokie 6,8uf zielony K 75 + bocznik Duelund JDM CuSn, mogę tych kolumn słuchać, podobnie jak z oryginalnym 50uf elektrolitem, Sprague. W stosunku do Sprague, Cross-Cap poprawia szczegółowość średnicy, bardziej się spasowując z poprawioną górą. Jednak Cross-Cap w tych kolumnach, to trochę jak kwiatek do kożucha – one zasługują na znacznie więcej, jeśli chcemy słyszeć więcej. Cross-Cap nie daje subtelnego fakturowania, odpowiedniego zagęszczenia i pięknych wybrzmień.

Z tych kondensatorów, które mam i z których mogę zrobić 50uf, moim zdaniem dobrze działa kanapka z 47uf Miflex MKP + 2,2uf PIO K75 + Duelund JDM CuSn 0,082uf (lub większy ale nie mam). Daje szczegółową, dobrze dociążoną średnicę, z bogatą fakturą, smaczkami, bardzo dobrymi wybrzmieniami. Wokale brzmią aksamitnie gładko, intymnie i prawdziwie. Do tego mamy nisko schodzący, potrafiący świetnie wibrować bas i wystarczająco rozdzielczą, lśniącą słodko górę. Bas jest naprawdę duży i otaczający. Kiedy trzeba, czuje się go ciałem jakby oblewał nas dookoła, a innym razem jest jak kopnięcie – jest mocną podbudową dla całego brzmienia tych kolumn.

AR3aAS037.thumb.jpg.2cb1309d22c8dd11c500b0e52c636efa.jpg

Całe brzmienie daje świetny wgląd w nagrania i można się delektować mikrosmaczkami, a jednocześnie jest niezwykle muzykalne. Najlepiej by było wstawić jakiś 50uf PIO miedziany no ale się nie da.

Testuję jeszcze opcję z 50uf zrobionym z 3 kostek PIO, z bocznikiem ale jeszcze nie mam zdania – muszę trochę dłużej posłuchać.

AR3aAS036.thumb.jpg.2a359d5533bd861b37507fc8d11360ed.jpg

Te kolumny trochę komplikują życie, ponieważ podłączone do dobrego źródła, bardzo pokazują wpływ różnych kabli na dźwięk. Zarówno w zasilaniu jak i interkonektów. A mając zwrotnicę na wierzchu i zmieniając kabel zasilający, jest pokusa, żeby zmianę która nastąpiła, podrasować jeszcze zmieniając np. bocznik. 🙂

Zabawa trwa i cdn.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jaszcze1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, pmcomp napisał:

Wsiąkłeś na amena 🙂 

 

Uff. Już kończę. Chcę już normalnie posłuchać muzyki - jak człowiek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.