Skocz do zawartości
IGNORED

Kolumny - Wasze konstrukcje DIY


Barthez
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

To po jakiego się wypowiadasz ? ;-) akurat słuchałem, jak dla mnie zbyt ostro ale szczegółowo

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak w matematyce - CBDU

Szczegółowo było i na nieco tańszych, których słuchałem i jak dla mnie zbyt ostro,

co wyklucza spójność i właściwą barwę - przynajmniej dla mnie.

Jeśli dobrze widziałem tweetery w tych kolumnach, dają przynajmniej nadzieję....

Ale i tak ( za Janem Węglowskim ) bardzo serdecznie przepraszam ;-))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Może też się pochwalę swoimi omnipolarnymi jak Duevel.

Z uwagi na fakt,że Duevel Sirius są jednak za drogie dla mnie ,postanowiłem sobie zrobić według własnego projektu.

Góra kolumn jak w wersji Bella Luna ,bo "siriusowa" mi się nie podoba.

Fornir miał mieć inny kolor ,ale nie wiedziałem,że lakier powinien być wodny do fornirów korzennych i egzotycznych ,a mój to korzeń orzecha włoskiego i zrobił się "brązowo-jednoloty" , że tak to określę w porównaniu z surowym.

Głośniki jak w oryginalnych Duevelach firmy 18sound (eighteensound).

Zwrotnice pierwszego rzędu zleciłem firmie zewnętrznej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) post-36083-0-48753500-1473436096_thumb.jpgpost-36083-0-00305400-1473436112_thumb.jpgpost-36083-0-54315700-1473436122_thumb.jpg ,bo nie jestem elektronikiem i nie posiadam sprzętu pomiarowego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Ciekawa konstrukcja, w końcu ktoś coś fajnego pokazał - sam się nad taką kiedyś zastanawiałem ale nie dane mi jeszcze było takiej konstrukcji posłuchać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)

Witam

Może też się pochwalę swoimi omnipolarnymi jak Duevel.

Z uwagi na fakt,że Duevel Sirius są jednak za drogie dla mnie ,postanowiłem sobie zrobić według własnego projektu.

Góra kolumn jak w wersji Bella Luna ,bo "siriusowa" mi się nie podoba.

Fornir miał mieć inny kolor ,ale nie wiedziałem,że lakier powinien być wodny do fornirów korzennych i egzotycznych ,a mój to korzeń orzecha włoskiego i zrobił się "brązowo-jednoloty" , że tak to określę w porównaniu z surowym.

Głośniki jak w oryginalnych Duevelach firmy 18sound (eighteensound).

Zwrotnice pierwszego rzędu zleciłem firmie zewnętrznejpost-36083-0-08074200-1473436087_thumb.jpgpost-36083-0-48753500-1473436096_thumb.jpgpost-36083-0-00305400-1473436112_thumb.jpgpost-36083-0-54315700-1473436122_thumb.jpg ,bo nie jestem elektronikiem i nie posiadam sprzętu pomiarowego.

Piękne wykonanie.

Napisz coś o brzmieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WIdze ze ujawniaja sie nowe, dziwne konstrukcje. Wiec i wrzuce swoja prawie ukonczona poniewaz trzymanie tuby jest do przerobki. Wstepnie to byly kolumny 2way na Etonie hex37 i przerobionej wstedze Founteka neo 5i pro. Po dwoch latach spodobaly mi sie tuby. Nie chcialem nowych kolumn i dzieki firmie Audiosynergia udalo sie kolumny dwudrozne przerobic na trzydrozne. Na sredniotonowy trafil BMS4550 z tuba tractrix 350. Oczywiscie calkiem inna zwrota, prostsza. Jak to gra? sadzilem ze wczesniejsze granie bylo bardzo dobre i bylo, te jest lepsze pod kazdym wzgledem. A dokladnie gra to dynamicznie, szczegolowo, z piekna oleista barwa, dzwiek wyraznie zaznaczony. Kolumny odrazu obnazaja gorsze nagranie i nie ma zmiłuj sie Jedni moga twierdzic ze ten "nos" wyglada brzydko, inni ze rzuca sie w oczy, a ma sie rzucac! Bo to ma byc cos innego i jest..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-30149-0-17111900-1473519666_thumb.jpg

post-30149-0-31427400-1473519686_thumb.jpg

post-30149-0-23844600-1473519761_thumb.jpg

post-30149-0-92410300-1473519765_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bmxmen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, tv jest na ruchomym sterowanym elektrycznie wysiegniku, Jak nie slucham muzyki to tv jest tutaj.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysiegnik to DIY, jak wszystko co posiadam. Wykonany z grubych 5mm plaskownikow i katownikow, budowa przypomina podwójny wahacz samochodowy. Sterowany elektrycznym silownikiem z ogranicznikami. Jest to jedyna mozliwosc zeby posiadac TV i sprzet stereo w jednym miejscu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do Seyv

Będąc kiedyś na audioshow w W-wie ,słuchałem różnych konstrukcji ,bo tam jest taka możliwość ,aby zaznajomić się z tym co oferuje "świat". Żadne Avalony ,czy inne drogie konstrukcje nie zachwyciły mnie swoim przekazem .I tylko konstrukcja Duevel zatrzymała mnie na dłużej w pokoju odsłuchowym (hotelowym)

Jak to gra ...? Dźwięk nie kłuje jak z tradycyjnych konstrukcji w sensie przekazu. Dla przykładu głośniki wstęgowe mają tą przypadłość ,że trzebo siedzieć w konkretnym miejscu ,aby były słyszalne. Tutaj dźwięk jest zewsząd,nie słychać jak z głośników skierowanych w stronę słuchacza ,gdzie zwraca się uwagę jak "pracuje elektrycznie",że tak to ujmę głośnik. Tutaj jest tylko muzyka ,lub to co jest w danym momencie podłączone np.DVD ,czy TV SAT. Czytałem kiedyś recenzje Duevel Sirius ,czy Bella Luna i redaktor opisujący wrażenia odsłuchowe wyraził się,że trudno mu będzie przestawić się na tradycyjne kolumny. Przede wszystkim dźwięk nie męczy. Na stronie Duevel jest przedstawiona animacja jak rozchodzą się fale dźwiękowe w tradycyjnej konstrukcji i tej omnipolarnej. Powiem szczerze ,że dla mnie rewelacja. Konstrukcja dwudrożna,zwrotnice 1 rzedu, "0" fal stojących,głośniki wysoko skuteczne,otwór basreflexu od spodu. Wszystkie częstotliwości rozchodzą się jakby z jednego źródła. Jest inaczej i na pewno odczucia mogą być podzielone w zależności co kto,czego oczekuje od przekazu muzycznego. Jedni będą chcieli słuchać konkretnego głośnika np: diamentowych tweeterów accutona, a ktoś inny co dany wykonawca nowego skomponował i jak realizator dźwięku to uwiecznił na danym nośniku. Na jesień jak co roku ponowna wystawa Audioshow w Warszawie , więc warto się wybrać,żeby mieć możliwość własnego osądu co do brzmienia tych konstrukcji. Dla mnie niczego nie brakuje a słucham różnych gatunków muzyki. Muszę zaznaczyć ,że bardzo ukazują jakość nagranego materiału. Jak coś jest kiepsko zrealizowane to słychać ,że jest tak a nie inaczej. Nic nie ukrywają i nie koloryzują tego co zostało zawarte na nośniku.Przekaz jest rewelacyjny...dźwięki docierają zewsząd , nie słychać ich,że wydobywają się z kolumn,czy głośnika , a tylko z konkretnego kierunku w zależności co w danym momencie się z nich wydobywa. Wrażenie bardzo ciekawe :) jakby człowiek był w auli ,czy na koncercie ,ale oczywiście nie przy którymś z głosników ,a jakby był w na środku przedstawienia. Wydaje mi się ,że to tyle ,bo może komuś ten wpis się nie spodoba. To forum z tego słynie :(

 

 

do Porlick

Wyniki pomiarów pokazywali mi w firmie konstruującej elektronikę (zwrotnice)

300 kilometrów jechałem z kolumnami ,aby im dostarczyć ( w stanie surowym) i po 2 miesiącach jechałem odebrać.

Szczerze powiem,że nie zabierałem wyników ze sobą,bo zależało mi przede wszystkim na odsłuchu. Co Cię konkretnie interesuje. Skuteczność 96db, Wykres był prawie równy jak stół, minimalnie niżej gdzieś około 100Hz. To zasługa przetworników. Do pomiarów głośniki były "wygrzewane" (zwał jak zwał), i horny ,czy tam dzwony były mocowane z możliwością regulacji wysokości wzgledem siebie ,aby ustalić jak najlepszą charakterystykę. Docelowo są już tak zamocowane,że nie ma możliwości regulacji. Na stałe i już:) Ogólnie dużo zabawy z tą konstrukcją ale było warto. Przede wszystkim miało to sprawić mi frajdę ze słuchania i się udało.Najtrudniejsza rzecz to dzwony średnicy 40 cm :)...

 

Pozdrawiam

Paweł

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł P

Bardzo ładny zestaw. Mnie już jakiś czas temu naszła myśl żeby zrobić omnipolary, no i już się robią :D

Kilka stożków testowych też mam gotowych. Nie mogę się doczekać kiedy się z projektem uporam.

Mam zamiar skierować obydwa głośniki w górę ale teraz widzę że jednak fajniej się zestawik prezentuje z wysokotonówką skierowaną w dół.

 

Tak czy siak super robota !!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

iAMP, iPSU, iSMPS i kto tam wie co jeszcze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośniki są konstruowane do pracy w std obudowach, więc b często w kolumnach podobnych do Twoich ujawniają się zaburzenia ch-ki spowodowane nieliniowością zaginania fal dźwiękowych. Byłem ciekaw, jak tu wyszło.

Jestem zwolennikiem prostych zwrotnic i, o ile z nieliniowością można walczyć za pomocą korekcji w zwrotnicy, lepiej byłoby ich nadmiernie nie komplikować.

 

Wyrób finalny bardzo fajny, choć u siebie widzoałbym je w innym kolorze :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież wspominałem,że kolorystycznie wyszło coś zupełnie innego od założenia...

Mnie też to nie przypadło i po lakierowaniu trochę się załamałem...bo to zupełnie nie to...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) tak to miało wyglądać ...

 

w sensie ,że taki był fornir,później przycięte formatki do wielkości ścianki kolumny...

 

po "efekcie "lakierowania odechciało mi się całej zabawy i myślałem o budowie nowych kast ,ale żona chciała już aby to grało po ponad półrocznej "ciszy" w domu...:), więc dokończyłem z zastanym "efektem"...

Może kiedyś pokuszę się o zmianę wizualną ,czyli nowe kasty.

Chyba,że te komuś przypadną do gustu i sprzedam i ponowna zabawa w konstruowanie...

Nie bardzo mam już na to ochotę tyle było zabawy z tymi...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na temat gustów się nie dyskutuje :)

chciałem coś ciekawszego niż tradycyjne desenie i to mi przypadło do gustu...

a wyszło inaczej :(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak ,to nie...

jak już fornir dostał lakieru to wpije się na tyle,że tego nie wyszlifujesz. A nakładka na górze jak widać na zdjęciach jest czarna,wysająca 0,3 mm na zewnątrz i "przymocowana " na stałe. Do szlifowania musiałaby zostać usunięta, a to praktycznie psucie całej obudowy ,więc raczej w grę wchodzi wykonanie kast od nowa. A lakieru jest tyle warst :) ,że szlifowanie tego to mordęga aby to zrobić idealnie równo na takiej powierzchni. To nie są maleństwa i nagłaśniają bez problemu 47m2 :) ,tak ,że odbiór jest przyjemny i nie grają jak głośniki komputerowe :))) Pisałem już ,że dźwięk jest rewelacyjny a charakter super,nic nie ubarwione,nic nie kłuje uszu, średnica i tony wysokie naprawdę na najwyższym poziomie.Dół dokładnie taki jak zrealizowany na nośniku. Nic nie dodają od siebie. Przekazują dokładnie to co do nich dociera. Wspominałem już ,że niedługo Audioshow i polecam się zapoznać z oryginalnymi Duevel'ami i wyrobić sobie własną ocenę tej konstrukcji. Kolumny omnipolarne to nie nowość , a firma Duevel wyniosła tę technologię na wyżyny hi-endu ,nawet niższe modele. Ja wzorowałem się wizualnie na wcześmiejszym modelu Jupiter ,który został zastąpiony Syriusem.Stąd wygląd góry jak Bella Luna,choć dołu nie chciałem w wersji Diamond. Ale o gustach nie mówimy :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Będąc kiedyś na audioshow w W-wie ,słuchałem różnych konstrukcji ,bo tam jest taka możliwość ,aby zaznajomić się z tym co oferuje "świat".

Na ubiegłorocznym AS nie zauważyłem takich konstrukcji - może na tegorocznym posłucham.

WIdze ze ujawniaja sie nowe, dziwne konstrukcje. Wiec i wrzuce swoja prawie ukonczona poniewaz trzymanie tuby jest do przerobki.

Podobną konstrukcję dla znajomego robię i zastanawiałem się czy za duże dziwadło nie wyjdzie ale jak widzę nie tylko ja mam takie pomysły hehe...

Może jedynie tuba zdejmowana będzie - aby transport ułatwić i aby zbytnio nie zawadzała kiedy kolumny nie grają.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tube mozna odkrecic. Jednak nie planuje zadnych transportow, w koncu kolumna wazy niecale 80kg:) Chcialem takie polaczenie zeby wykorzystac zalety kazdego glosnika. Do tego nie chcialem zmieniac paczek, jest to konstrukcja bezstratna kanapkowa i nie latwo bylo ja wykonac. Moze z czasem tuby beda mialy inny kolor.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak ,to nie...

Tak w sumie myślałem.

 

Najważniejsze, że dobrze Ci grają, a do wyglądu można się przyzwyczaić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez porlick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za otuchę :) ale w głowie mam cały czas to co chciałem ,a nie to co wyszło, więc jest lekki dyskomfort wizualny dla mnie...

Na tą chwilę mi się nie chce robić nowych kast i nie mam na to czasu ,ale myślę ,że kedyś przyjdzie czas na zmianę, bo będzie mnie to męczyć. Pewnie jeszcze coś innego bo trudno będzie zdobyć taki fornir...

 

Paweł P

Bardzo ładny zestaw. Mnie już jakiś czas temu naszła myśl żeby zrobić omnipolary, no i już się robią :D

Kilka stożków testowych też mam gotowych. Nie mogę się doczekać kiedy się z projektem uporam.

Mam zamiar skierować obydwa głośniki w górę ale teraz widzę że jednak fajniej się zestawik prezentuje z wysokotonówką skierowaną w dół.

 

Tak czy siak super robota !!

 

Do omnipolarnych - głośnik wysokotonowy musi mieć wysoką skuteczność i pozostałe charakterystyki na wysokim poziomie.

Moje mają 109 dB 1W / 1m identyczne jak w oryginałach. A co za tym idzie dół nie może być z "dolnej pólki" ,a też na wysokim poziomie :)

Pozdrawiam i życzę udanej konstrukcji i wytrwałości...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje mają 109 dB 1W / 1m identyczne jak w oryginałach.

 

że co?

 

A możne tak naprawdę 93dB. Nie pisz takie rzeczy, bo potem ludzie powtarzają a inni z nich lacha ciągną

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem o parametrze głośnika ,a nie o skuteczności kolumn. Przez zwrotnicę i wyrównanie charakterystyki górnego do dolnego głośnika, kolumny mają między 96,a 97dB...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Bo to jest tuba a nawet dwie tuby (taka tuba w tubie). Dolny głośnik też pod tubę można by podciągnąć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poziom tego forum pozostawia wiele do życzenia...

Dla zainteresowanych podaję kartę charakterystyki i proszę zobaczyć skuteczność głośnika...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.