Skocz do zawartości
IGNORED

TDA1543T


lancaster
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Muszę skorygować i odwołać moją powyższą zbyt pochopną opinię. Przy okazji utwierdziłem się w pewnej sprawie.

Jak się ma jeden wzmacniacz i kilka daców - to testując np. nowy nabytek - nie wolno - moim zdaniem - ograniczać się do jednego określonego interkonektu.

Otóż pewien interkonekt fantastycznie sprawuje się z moim nos daciem na PCM56/itp. Kiedy dotarł do mnie omawiany dac na TDA1543T zastosowałem więc ten właśnie interkonekt. Posłuchałem i napisałem powyższą opinię prawie miesiąc temu. Dac odłożyłem na bok i praktycznie o nim zapomniałem. W tzw. międzyczasie testując innego daca (na PCM56/itp. ale z filtrem) zastosowałem w ramach porównań inny interkonekt (Prolink Futura Ultra Pro) - i ten się idealnie wpasował. Podłączyłem  więc w ostatnim czasie po długiej przerwie daca na TDA1543T, ale przy użyciu tego ostatniego interkonektu. No i.... zupełnie inne granie i odczucia z odsłuchów - więcej powietrza, separacji dźwięków - bardzo ładnie i przyjemnie gra ten dac muzykę.

Kawałek drutu ma bardzo duży wpływ na synergię/dopasowanie:  konkretny dac-wzmacniacz. Czy to kwestia - teraz gawożę - konkretnego dopasowania pojemności, rezystancji, indukcyjności - czy czegoś innego  - nie wiem, nie znam się, ale uszy mam zdrowe (ten Prolink ma podobno niską pojemność).

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez (nie)przecietniak

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, (nie)przecietniak said:

Kawałek drutu ma bardzo duży wpływ na synergię/dopasowanie:  konkretny dac-wzmacniacz. Czy to kwestia - teraz gawożę - konkretnego dopasowania pojemności, rezystancji, indukcyjności - czy czegoś innego  - nie wiem, nie znam się, ale uszy mam zdrowe (ten Prolink ma podobno niską pojemność).

Brakuje skromnego "moim zdaniem" bo to tylko opinia a nie fakt 😉

Idealnie zobrazowałes działanie psychoakustyki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U Ciebie też brakuje skromnego "moim zdaniem", z tym że ja wiem, bez zaznaczania tego, że Twoim a nie moim. 😉 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 hours ago, (nie)przecietniak said:

Ciebie też brakuje skromnego "moim zdaniem", z tym że ja wiem, bez zaznaczania tego, że Twoim a nie moim.

To wyżej to był fakt nie opinia. No chyba że nie masz mózgu opartego o neurony 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka anegdota, podkoloryzowana przeze mnie - ale sens oddaje. Całkiem niedawno, w którymś z wątków ktoś ją w dwóch zdaniach opowiedział  jako przykład, że można zaskoczyć osoby obyte z Highendem. Z kontekstu wynikało raczej, że chodzi o ten układ 47Labs na TDA1543T. 

Jakaś duża, poważna Impreza Audio, poważni audiofile z wyczulonym słuchem. No i coś gra - grupka ludzi się zbiegła, cmokają, chwalą podekscytowani i zafascynowani dźwiękiem, ciekawość ich pochłania - co to może być? No i jak się dowiedzieli i zobaczyli co to tak gra - to szczęka im opadła, a niektórzy zemdleli po tym co zobaczyli 😉 

spacer.png

Moja naprawdę serdeczna rada -  jeśli ktoś przerzucił już wiele projektów, ale omijał szerokim łukiem TDA1543 bo to ekonomiczna niska półka daców, a nie chce kupować "Chińczyka" za 200 zł. bo lubi sam pomajsterkować, i jest ciekaw co Philips, oprócz TDA1541, może zaproponować dźwiękowo wyjątkowego i chce sobie porównać - to proszę - ma gotowca w powyższej konstrukcji. 16 bitowiec z krwi i kości z mocno nasyconym dźwiękiem (są też i normalne wysokie oraz dół).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez (nie)przecietniak

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, (nie)przecietniak said:

Moja naprawdę serdeczna rada

sam sobie przeczysz - to samo pisales o kazdym r2r nie liczac tych na ktore nie chcesz wykladac wiekszej kasy ;]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druhu - jesteś. Jako jedyny towarzyszysz mi w mojej podróży, nie mogę Cię urazić bo pójdziesz sobie.

A odnosząc się do Twojego wpisu - moje daci - nie wszystkie co prawda - podobają mi się na równi i je wychwalam - są jak ptaki, które śpiewają - wszystkie b. ładnie i na wysokim poziomie choć każdy trochę inaczej. Wszystkie są z jednej rodziny r2r, to nie przypadek, a i dodam, że ten z filtrem spadł na 3 miejsce. Mam ostatnio dylematy, który włączyć - i to jest mój realny problem - taki harem daców posiadam, a Ty druhu? Przeżywasz jakoś te kwestie czy masz już

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minutes ago, (nie)przecietniak said:

Przeżywasz jakoś te kwestie czy masz już

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  ?

wlasnie slucham tda1541 starajac sie zdiagnozowac tego AVM'a z pcm63

system jest tak slaby jak jego najslabsze ogniwo... wazne jest rozumiec czy ma to dla nas znaczenie ;]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Daniel_68412 napisał:

system jest tak slaby jak jego najslabsze ogniwo

Trzeba pamiętać i rozumieć, że "najsłabsze ogniwo" może nie być czasami tylko ogniwem "doskonale dobrym", a wtedy krzywdy dużej /krytycznej systemowi nie wyrządza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez (nie)przecietniak

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System jest zawsze tak dobry jak źródło a jedynie ogranicza go najsłabsze ogniwo .

W praktyce znacznie lepiej zagra system z rewelacyjnym źródłem a połączony zamiast interkonektami przysłowiowym drutem od wieszaków .

Gorszy zawsze będzie system ze słabym źródłem ale połączony rewelacyjnymi interkonektami.

I co ważne źródłem nie jest dac,jest on jedynie źródłem sygnału analogowego.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez krzysieks_2007

Acccuphase 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, krzysieks_2007 napisał:

I co ważne źródłem nie jest dac,jest on jedynie źródłem sygnału analogowego.

Godzinę temu, krzysieks_2007 napisał:

System jest zawsze tak dobry jak źródło

Źródłem cyfrowym np. jest transport CD - rewelacyjny, podłączymy go do słabego daca (źródła sygnału analogowego) - ... i kicha. Na początku systemu - transport i dac muszą być przynajmniej na tym samym dobrym/b. dobrym poziomie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze trzeba by ustalić co dla Ciebie oznacza rewelacyjny transport.Bo jeżeli masz na myśli jakieś dvd zrobione według wskazań Fikusa to nie tędy droga.

W uproszczeniu sama kość dac nie ma wiekszego znaczenia.Przy pewnym poziomie poprawności aplikacji grają one praktycznie tak samo czyli odtwarzają efekt stereo identycznie,oferują to samo nasycenie emocjami itd.Różnią się barwą ale barwa dźwięku nie ma dla nas żadnego znaczenia.

Więc w dac wystarczy jedynie by działał poprawnie.A użyte kości ,opampy,kondensatory schodzą na dalszy plan jeżeli oczywiście  zapewniają poprawną pracę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Acccuphase 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 hours ago, Daniel_68412 said:

system jest tak slaby jak jego najslabsze ogniwo... wazne jest rozumiec czy ma to dla nas znaczenie ;]

Ująłbym to trochę inaczej.

Trzeba najpierw rozważyć co może być tym najsłabszym ogniwem - z pewnością nie kable i z pewnością nie transport 🙂

To pro pierwsze.

Po drugie - poziom wpływu na dźwięk poszczególnych elementów systemu nie jest taki sam. Wobec czego takie twierdzenie jest tylko audiofilskim stereotypem. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minutes ago, bum1234 said:

Po drugie - poziom wpływu na dźwięk poszczególnych elementów systemu nie jest taki sam. Wobec czego takie twierdzenie jest tylko audiofilskim stereotypem. 

Nawet jak masz średnia ważona istotności to nadal masz przecież najsłabsze ogniwo. Z tego wynika że jedne rzeczy ogarnąć prościej inne trudniej.

Co do kabli czy innych bezpieczników to mówiąc w skrócie - nie mam ich na myśli 🙂 od dawna mam przyjęty uproszczony model bazujący na fizyce i rozsądku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, (nie)przecietniak napisał:

Taka anegdota, podkoloryzowana przeze mnie - ale sens oddaje. Całkiem niedawno, w którymś z wątków ktoś ją w dwóch zdaniach opowiedział  jako przykład, że można zaskoczyć osoby obyte z Highendem. Z kontekstu wynikało raczej, że chodzi o ten układ 47Labs na TDA1543T. 

Jakaś duża, poważna Impreza Audio, poważni audiofile z wyczulonym słuchem. No i coś gra - grupka ludzi się zbiegła, cmokają, chwalą podekscytowani i zafascynowani dźwiękiem, ciekawość ich pochłania - co to może być? No i jak się dowiedzieli i zobaczyli co to tak gra - to szczęka im opadła, a niektórzy zemdleli po tym co zobaczyli 😉 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Moja naprawdę serdeczna rada -  jeśli ktoś przerzucił już wiele projektów, ale omijał szerokim łukiem TDA1543 bo to ekonomiczna niska półka daców, a nie chce kupować "Chińczyka" za 200 zł. bo lubi sam pomajsterkować, i jest ciekaw co Philips, oprócz TDA1541, może zaproponować dźwiękowo wyjątkowego i chce sobie porównać - to proszę - ma gotowca w powyższej konstrukcji. 16 bitowiec z krwi i kości z mocno nasyconym dźwiękiem (są też i normalne wysokie oraz dół).

Na fotce widzę doskonale  rezystory.

7 godzin temu, krzysieks_2007 napisał:

Po pierwsze trzeba by ustalić co dla Ciebie oznacza rewelacyjny transport.Bo jeżeli masz na myśli jakieś dvd zrobione według wskazań Fikusa to nie tędy droga.

W uproszczeniu sama kość dac nie ma wiekszego znaczenia.Przy pewnym poziomie poprawności aplikacji grają one praktycznie tak samo czyli odtwarzają efekt stereo identycznie,oferują to samo nasycenie emocjami itd.Różnią się barwą ale barwa dźwięku nie ma dla nas żadnego znaczenia.

Więc w dac wystarczy jedynie by działał poprawnie.A użyte kości ,opampy,kondensatory schodzą na dalszy plan jeżeli oczywiście  zapewniają poprawną pracę.

Dobre 😁 kość nie ma większego znaczenia, pojechałeś kolego grubo . 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, (nie)przecietniak napisał:

Taka anegdota, podkoloryzowana przeze mnie - ale sens oddaje. Całkiem niedawno, w którymś z wątków ktoś ją w dwóch zdaniach opowiedział  jako przykład, że można zaskoczyć osoby obyte z Highendem. Z kontekstu wynikało raczej, że chodzi o ten układ 47Labs na TDA1543T. 

Jakaś duża, poważna Impreza Audio, poważni audiofile z wyczulonym słuchem. No i coś gra - grupka ludzi się zbiegła, cmokają, chwalą podekscytowani i zafascynowani dźwiękiem, ciekawość ich pochłania - co to może być? No i jak się dowiedzieli i zobaczyli co to tak gra - to szczęka im opadła, a niektórzy zemdleli po tym co zobaczyli 😉 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Moja naprawdę serdeczna rada -  jeśli ktoś przerzucił już wiele projektów, ale omijał szerokim łukiem TDA1543 bo to ekonomiczna niska półka daców, a nie chce kupować "Chińczyka" za 200 zł. bo lubi sam pomajsterkować, i jest ciekaw co Philips, oprócz TDA1541, może zaproponować dźwiękowo wyjątkowego i chce sobie porównać - to proszę - ma gotowca w powyższej konstrukcji. 16 bitowiec z krwi i kości z mocno nasyconym dźwiękiem (są też i normalne wysokie oraz dół).

Jako były użytkownik NOS DACa Petera Daniela w wersji premium. Potwierdzam- to gra muzykę. Ma oczywiste wady nie powala szczegułowoscią, dynamiką itp, ale moim skromnym zdaniem bez bufora preampu nie zagra. Dźwięk będzie "zdechły" i płaski.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, Krzych 2 napisał:

Jako były użytkownik NOS DACa Petera Daniela w wersji premium. Potwierdzam- to gra muzykę.

Jakby ktoś chciał na własne oczy zobaczyć tą konstrukcję, to poniżej zdjęcie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie wiem czym (i czy) oprócz zasilania różni się ta konstrukcja od tej 47Labs (i chińskiego).

52 minuty temu, Krzych 2 napisał:

bez bufora preampu nie zagra. Dźwięk będzie "zdechły" i płaski.

Nie będę tu polemizował, ale powyższych cech dżwięku tak "zniechęcająco" bym nie nazwał bo w rzeczywistości nie odbieram osobiście tego w ten sposób.

Wczoraj jak słuchałem to zastanawiałem się nad przymiotnikami tego (chińskiego) daca: i przyszło mi na myśl (przez niektórych chyba nielubiane) słowo: "czarujący" oraz  pojawiło się w głowie pytanie - czy przypadkiem ten dac nie "gra 2 harmoniczną" bo na średnicy chwilami dzieją się "cuda", jak je przy lampach nazywa Artur. Takiego ciekawego brzmienia dotychczas nie doświadczyłem.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez (nie)przecietniak

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, (nie)przecietniak napisał:

Jakby ktoś chciał na własne oczy zobaczyć tą konstrukcję, to poniżej zdjęcie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie wiem czym (i czy) oprócz zasilania różni się ta konstrukcja od tej 47Labs (i chińskiego).

Nie będę tu polemizował, ale powyższych cech dżwięku tak "zniechęcająco" bym nie nazwał bo w rzeczywistości nie odbieram osobiście tego w ten sposób.

Wczoraj jak słuchałem to zastanawiałem się nad przymiotnikami tego (chińskiego) daca: i przyszło mi na myśl (przez niektórych chyba nielubiane) słowo: "czarujący" oraz  pojawiło się w głowie pytanie - czy przypadkiem ten dac nie "gra 2 harmoniczną" bo na średnicy chwilami dzieją się "cuda", jak je przy lampach nazywa Artur. Takiego ciekawego brzmienia dotychczas nie doświadczyłem.

 

Bardzo trafnie to opisałeś. Jest to takie "czarowanie" jak lampa. Mam wersje dokładnie taką jak na fotografii. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, tedi02 napisał:

kość nie ma większego znaczenia

I owszem.

Wytłumaczę jasniej jak ma się to w przypadku sprzętu który "gra".

Analogia do samochodu.

Zadaniem samochodu jest dojechać do celu.Aby tak sie stało nie ma żadnego znaczenia jaki silnik jest pod maską ,jeżeli pracuje prawidłowo samochód spełni swoje zadanie i dotrze tam gdzie trzeba.

Zadaniem zapisanej muzyki jest przekazać emocje przeważnie w formie stereofonicznego zapisu mającego wywołać dodatkowo wrażenie przestrzenne i potęgować doznanie emocji.

I okazuje się że w sprzęcie który "gra" gorsza kość dac potrafi odtworzyć owe emocje tak samo sprawnie jak lepsza a wszystkie odczucia lokalizacji związane z przestrzennoscią będą  takie same.

Sprawdziłem to na ludzikach nie raz.Parę daców z tego samego cd.Zmiana daca następuje przy zmianie ścieżki na płycie cd.Jakoś jeszcze nikomu nie udało się wychwycić kiedy zaczął słuchać innego dac.I specjalnie zmiany w momencie przełanczania utworu bo w trakcie na pewno usłyszeli by różnicę w barwie.A skoro nie słyszą jej miedzy utworami swiadczy to jedynie o tym że barwa jest bez znaczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Acccuphase 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Cytat

(...) Sprawdziłem to na ludzikach nie raz (...) na pewno usłyszeli by różnicę w barwie. A skoro nie słyszą jej miedzy utworami swiadczy to jedynie o tym że barwa jest bez znaczenia. 

Bez znaczenia dla "ludzików", a tu ich nie ma.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez (nie)przecietniak

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, krzysieks_2007 napisał:

I specjalnie zmiany w momencie przełanczania utworu bo w trakcie na pewno usłyszeli by różnicę w barwie.A skoro nie słyszą jej miedzy utworami swiadczy to jedynie o tym że barwa jest bez znaczenia.

Jeżeli porównywane były dac-ki z analogami na opampach ( lub sygnał był z wyjść napięciowych ) to różnic w barwie nie ma bo takie analogi są z natury bezbarwne . Jeżeli używany był wzmacniacz tranzystorowy z tranzystorami mocy fet albo z opampem na wejściu to też barwy nie będzie . Jeżeli to były dac-ki delta-sigma i zastosowano filtr cyfrowy to barwy nie będzie . Wystarczy zastosować dac R2R bez oversamplingu , analog lampowy , kondensatory wyjściowe miedziane i wzmacniacz lampowy albo z wyjściem na tranzystorach bipolarnych - inny świat .  Ale to trzeba zbudować i posłuchać w porządnym zestawie ( z okablowaniem i głośnikami , które potrafią to przekazać ) . Trzeba wreszcie spróbować zamiast powtarzać utarte schematy i niepotwierdzone teorie oparte na pomiarach , które dla ucha ludzkiego nie mają znaczenia albo ich wyniki przeczą sobie - bo sinusoida wypada ,,ładnie" a impuls ,,nieładnie" . 🤭

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, arturp said:

Trzeba wreszcie spróbować zamiast powtarzać utarte schematy i niepotwierdzone teorie oparte na pomiarach , które dla ucha ludzkiego nie mają znaczenia albo ich wyniki przeczą sobie - bo sinusoida wypada ,,ładnie" a impuls ,,nieładnie" . 🤭

Niepotwierdzone teorie oparte na pomiarach. Lepsze są "potwierdzone teorie" oparte na omamach? 😉

Ponownie pytam, skoro chodzi o słuchanie zniekształceń to po co kondensatory za miliony monet skoro bez znaczenia czy mamy 2 czy 3% thd?

Dobrze że takie kanały jak ton składowy są i ludzi prostuja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Daniel_68412 napisał:

Lepsze są "potwierdzone teorie" oparte na omamach? 😉

Daniel , czy ty słuchając muzyki masz omamy albo wpadasz w religijne uniesienia ? Biorąc pod uwagę twój sceptycyzm to raczej nie . Ja też nie mam i nie wiem skąd pomysł ,że to omamy . Słucham, porównuję i robię sobie przerwy aby słuch odpoczął od brzmienia domowej elektroniki . 

Natomiast omamem jest opieranie się na pomiarach . Bo co one mają wspólnego ze słyszeniem do kilkunastu kHz ? I skąd pomysł ,że sinusoida ma być gładka a impuls może być rozjechany w czasie - tak jak w przypadku oversamplingu z filtrami aktywnymi i pasywnymi ? Dlaczego ta ładna sinusoida nie pozwala pisać o nieładnym impulsie ? Impulsu nie mierzysz bo wynik ,, niewygodny " ? Nie pasuje do teorii o wyższości oversamplingu nad non oversamplingiem ?  😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minutes ago, arturp said:

Natomiast omamem jest opieranie się na pomiarach .

To co robisz to chaotyczne szukanie dźwięku który pasuje w twój konkretny gust. Cała reszta to dorabianie otoczki. Jeśli masz zniekształconą sinusoidę to słuchasz zniekształceń. Nie mam z tym problemu jeśli nazwiesz rzeczy po imieniu. Jeśli do tego dokładane są tematy pt wybór kabli, kondensatorów etc to się robi trochę śmiesznie tak na logikę ale tej mam wrażenie trochę tutaj brakuje.

21 minutes ago, arturp said:

Impulsu nie mierzysz bo wynik ,, niewygodny " ? Nie pasuje do teorii o wyższości oversamplingu nad non oversamplingiem ?

Jeśli system nie umie poprawnie odwzorować sinusoidy z 20khz to tym bardziej nie umie odwzorować impulsu. Znowu logika się kłania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dla mnie najważniejsze jest brzmienie średnicy bo słuch ludzki jest najbardziej wyczulony w tym podzakresie pasma słyszalnego . Wszelkie odstępstwa na średnicy ( szczególnie wokali i instrumentów ,,unplaged " ) słyszę natychmiast . 

Głos ludzki to głównie 85-250 Hz a reszta to dodatki ( do 4 kHz ) . W takim razie dlaczego pomiary sinusoidy robi się w zakresie 1 do 10kHz ? Dlaczego nie 100-200Hz ? Co mierzymy ? 

Jeszcze raz przywołam pomiary Pavouka . Czy sinusoidy daców bez oversmplingu robione dla 240Hz różnią się od tych robionych dla dac-ów z oversamplingiem ? Podejrzanie niewiele . A jak wypadają pomiary impulsów ? To nie daje do myślenia ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

5 minut temu, Daniel_68412 napisał:

Znowu logika się kłania.

To nie logika tylko brak logiki oparty na bezmyślnym przyjęciu błędnych założeń . Po co mierzyć sinusoidę dla 20kHz ? Dla nietoperzy ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez arturp

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, Daniel_68412 napisał:

Niepotwierdzone teorie oparte na pomiarach. Lepsze są "potwierdzone teorie" oparte na omamach? 😉

Ponownie pytam, skoro chodzi o słuchanie zniekształceń to po co kondensatory za miliony monet skoro bez znaczenia czy mamy 2 czy 3% thd?

Dobrze że takie kanały jak ton składowy są i ludzi prostuja.

Kolego Danielu ,mógłbyś przestać trollowac wątek ? 

14 minut temu, arturp napisał:

Przy okazji :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dla mnie najważniejsze jest brzmienie średnicy bo słuch ludzki jest najbardziej wyczulony w tym podzakresie pasma słyszalnego . Wszelkie odstępstwa na średnicy ( szczególnie wokali i instrumentów ,,unplaged " ) słyszę natychmiast . 

Głos ludzki to głównie 85-250 Hz a reszta to dodatki ( do 4 kHz ) . W takim razie dlaczego pomiary sinusoidy robi się w zakresie 1 do 10kHz ? Dlaczego nie 100-200Hz ? Co mierzymy ? 

Jeszcze raz przywołam pomiary Pavouka . Czy sinusoidy daców bez oversmplingu robione dla 240Hz różnią się od tych robionych dla dac-ów z oversamplingiem ? Podejrzanie niewiele . A jak wypadają pomiary impulsów ? To nie daje do myślenia ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To nie logika tylko brak logiki oparty na bezmyślnym przyjęciu błędnych założeń . Po co mierzyć sinusoidę dla 20kHz ? Dla nietoperzy ? 

Nie zauważyłeś że jesteś personalnie atakowany w paru wątkach przez   Daniel 68412?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, tedi02 napisał:

Nie zauważyłeś że jesteś personalnie atakowany w paru wątkach przez   Daniel 68412?

Daniel ma taki styl wypowiedzi , który wynika z przekonania o słuszności własnych poglądów i nie ma wiele szacunku dla osób o odmiennym spojrzeniu w temacie urządzeń audio  - np nie lubi Pass'a , mimo , że chłop trochę ruszył audio do przodu .  Ale my się nie kłócimy tylko sprzeczamy a to raczej twórcze niż destrukcyjne . 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minutes ago, arturp said:

Po co mierzyć sinusoidę dla 20kHz ? Dla nietoperzy ? 

Bo jest trudniejsza dla systemu niż 1khz, podobnie trudniejsze jest 20hz. Jeśli system sobie radzi z trudnymi to tym bardziej poradzi sobie z prostymi obciążeniami.

16 minutes ago, arturp said:

Dla mnie najważniejsze jest brzmienie średnicy bo słuch ludzki jest najbardziej wyczulony w tym podzakresie pasma słyszalnego . Wszelkie odstępstwa na średnicy ( szczególnie wokali i instrumentów ,,unplaged " ) słyszę natychmiast . 

Jest grupa ludzi która preferuje sinus 1khz z dodatkiem drugiej harmonicznej ponad czysty sygnał. Każdy słyszy inaczej. To wynika z wielu czynników. Preferujesz NOS który dodaje druga harmoniczna. Dla mnie taki dźwięk jest na dłuższą metę męczący. Tda1541 gra dla mnie znacznie lepiej przy 352khz co nie raz sprawdzałem. Pisze z tobą nie dlatego żeby zmienić twoj gust ale żebyś wreszcie zrozumiał że to co dla ciebie jest rewelacyjne nie musi być złotym graalem. Lub inaczej - masz w głowie jak każdy z nas filtr w postaci nauczonej sieci neuronowej którego już nie zmienisz.

4 minutes ago, arturp said:

np nie lubi Pass'a

Bardzo lubię Passa. Słuchałem z nim chyba wszystkie wywiady na YT. Mam jego klamoty w domu ale Ugoda obiektywnie i subiektywnie gra lepiej. Choćby z tego powodu jest średnim autorytetem. Pewno znowu ta druga harmoniczna..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.