Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  213 członków

Arcam Klub
IGNORED

Klub miłośników ARCAMA


gabler
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie mam dość dziwne pytanie. Może ktoś ma jakąś wiedzę na ten temat. Dużo się mówi ostatnio o przejściu z fal fm na cyfrówkę dab+. Jak to u nas wygląda? Są jakieś realne szanse na, że pójdziemy w ślady Norwegii i wyłączą nam fm? Zastanawiam się czy zawczasu nie pogonić tunera. Ogólnie zawsze jesteśmy w tyle jeśli chodzi o takie rozwiązania więc może nie ma co brać do bani bo to pieśń przyszłości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po przerwie , tak mi się przypomniało iż kiedyś pisałem o mocy samych transformatorów w integrach Arcama A90, A32 i A38 . Jak wiecie z tyłu widnieje piękna informacja o mocy maksymalnej pobieranej przez trafo rzedu 800VA . Niestety fizyki nie przeskoczymy , sam rdzeń musi być duży aby zapewnić taką moc ( już nie mówię o mocy szczytowej tuż po włączeniu wzmacniacza aby naładować kondensatory trwając milisekundy).

Transformator A90 i A32 mają moc ok 320VA ( średnica 12cm) natomiast w wadliwych wzmacniaczach A38 trafo ma moc ok 220VA . Poniżej schemat serwisówki A32 , z zaznaczonymi strzałkami mocy uzwojeń wtórnych zasilających końcówkę mocy , osobne uzwojenie preampa ma moc 10VA .

 

 

post-34283-0-81812700-1506846316_thumb.jpg

 

 

Mam kolejny egzemplarz w postaci A32 , który już dość zmodyfikowałem.

Testuję kolejny pakiet opampów i muszę powiedzieć iż OPA2228 mnie pozytywnie zaskoczył swoim brzmieniem . Idealnie wpasowuje się w mój gust i pozostały sprzęt . To najlepszy opamp , który dotychczas testowałem "w moim guście" .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jak pierwsze wrażenia z odsłuchu , wygląd to pojęcie względne :) nie narzekaj ludzie mają Nady i jakoś z tym żyją :))

nawet nie wiem że tam jest jakiś guzik od pre ?

 

Rozebrałem swojego A90 żeby go po raz pierwszy od nowości wyczyścić z kurzu. No i się pozytywnie zaskoczyłem. Pan Krzysztof miał racje. Trafo z A90 przy tym z A85 wygląda jak gigant. Jest zdecydowanie wyższe a sam wzmacniacz dużo cięższy z prawej strony. Może faktycznie ma to wpływ na głośniejsze słuchanie muzyki. Ogólnie nie żałuję, że się przesiadłem. Kolega wyżej prosił żebym opisał jak to gra i czy jest jakaś różnica. Nie znam się na tym i nie jestem porządnie osłuchany. Zauważyłem dwie podstawowe różnice (przepinałem wzmaki jeden po drugim i raczej to nie placebo), mianowicie przestrzeń i wysokie tony. Nie wynika to pewnie z budowy a raczej z wieku wzmacniacza (widać, ze a85 sporo przeszedł). Po podłączeniu A90 mocno się dziwiłem bo poprawiła się zdecydowanie przestrzeń. Do tego nie słychać już lekko zapiaszczonej góry. Możliwie, że jest więcej niuansów ale amator taki jak ja tego nie wychwyci (tym bardziej na budżetowych NEO 3).

 

Od siebie dodam, że zdecydowanie polecam te integry. W tym przedziale cenowym to wyśmienite granie.

Edytowane przez Mesiah1989
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź punkt pracy spoczynkowej warto bo najczęściej jest rozjechany . Jeśli zamierzasz na nim pozostać na lata warto go przynajmniej bezpiecznie odnowić odświeżyć . Czarne Rubycony nie trzymają już parametrów a wiele egzemplarzy A90 już miałem . Nawet A32 którego mam od tygodnia nie był idealny , już otrzymał nowe przekaźniki Findera o większym amperażu styków , nowe zasilanie końcówki w postaci Mundorf Mlytic 15 000uF x2 , nowe zasilanie całego preampa zwłaszcza zasilanie opampów , czarne Rubycony tuż przy stabilizatorze i małym trafie od standby nie trzyma kompletnie już pojemności , podobnie 4 szt od DC Servo( bardzo ważne) itd itp...

Jesli chodzi o porównanie A90 do A32, to z całym szacunkiem muszę powiedzieć iż dźwięk w A32 jest głebszy bardziej dociążony ( fabryczny stan obu wzmacniaczy nietknięte) , serwisówki , które są dostepne w sieci niby są identyczne jednak A32 od A90 różni się w kilku aspektach na korzyść A32 , preamp w obu jest niemal identyczny ( prawie) natomiast płyta z końcówką mocy różnią się , podobnie w A32 mam porządny preamp gramofonowy w postaci bocznej dołożonej płytki .

Bardzo ważne są również 4 szt 100uF na 100V od Bootstrap w końcówce mocy . To porządne wzmacniacze ( A32 w końcu kosztował 9 tys zł kilka lat temu) , jednak trzeba w nich trochę powymieniać elementów . Jeśli ktoś nie chce diametralnie zmieniać brzmienia to można nie ruszać opampów a odnowić ogólnie zasilanie całości , robota praktycznie ta sama z wyjątkiem przelutowania 1 wzmacniacza operacyjnego .

Edytowane przez KrzysztofPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak A32 i A90 mają trochę inne bebechy.

Poza tym, preamp gramofonowy w A32 był zdaje się opcją, nie wszystkie egzemplarze miały go w standardzie, jeżeli dobrze pamiętam.

Edytowane przez tomek11

Bluesound Powernode N330 - Elac Vela BS403 - B&W ASW610

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dokładnie tak jak w przypadku A85 i A90 (nie wiem jak było z A80). Jak ustawia się prąd spoczynkowy w A90?

 

Tak w ogóle jak to jest, że A32 który miał być absolutnie identyczny z A90 nie licząc panelu nagle jest lepiej grającym wzmacniaczem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzę w serwisówkę i widzę, że schemat z serwisówki swoje a mój egzemplarz swoje . Widać że kupiłem egzemplarz z końcowej serii ( data płytki preampa i końcówki mocy)gdyż jest tam kilka ręcznie lutowanych elementów jakby ostatnia akcja serwisowa , nie były tam czynione żadne naprawy tylko wymiana kilku elementów w obu kanałach .

Brzmienie w porównaniu do A90 jest ciemniejsze i ostrzejsze ( co jest minusem) i głębsze dociążone mniej plastikowe i słodkie ( co akurat jest dla mnie plusem ), co może być efektem tych ostatnich zmian o których piszę a których nie ma w serwisówce .

Ale są również niestety minusy , które już wyeliminowałem tj w moim egzemplarzu końcówka mocy zasilana jest nie z kondensatorów BHC jak wszystkie A90 i pierwsze serie A32 a właśnie z badziewnych zielonkawych Samwha identycznie jak nowsze A38 którego sprzedałem 2 miesiące temu.

Na szczęscie z ciemniejszym i ostrym brzmieniem już sobie poradziłem poprzez wyrzucenie Samwhy na korzyść Mundorf Mlytic , natomiast opamp OPA2228 , którego słucham już kolejny dzień i coraz bardziej mnie zaskakuje przynosi spektakularne korzyści , odkrywam zupełnie nowe dźwięki ( żadne wzbudzenia opampa gwoli ścisłości ;) ), ten opamp jest świetny, szumy zmalały , w utworach słychać nowe dźwięki i smaczki których wcześniej nie dane mi było usłyszeć . Poprostu odkrywam utwory na nowo , jestem bardzo zadowolony . Polecam jeśli ktoś bawi się w modyfikacje proponuję w miejsce opampa o symbolu Z17 z płytki preampa wlutować przejściówkę i zaaplikować OPA2228 - świetny opamp .

 

Pozatym fakt Tomku, przedwzacniacz gramofonowy był dodawany tylko w niektórych egzemplarzach bardziej wypasionych lub jeśli ktoś dopłacił więcej kasy rzecz jasna .

Edytowane przez KrzysztofPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak testuje różne opampy i powiem tak , na pewno do Arcama pasują :

OPA2228,LM47920NA , OPA1612 ( 3 najlepsze opampy które dotychczas testowałem, natomiast OPA2228 i LM49720NA najlepsze i bardzo podobne , OPA1612 gra inaczej ma inny sposób prezentacji basu i sopranu ) LM833 . Na pewno nie pasują ( do fabrycznej aplikacji , wzbudzają się ) LM49990 , OPA627 ( kiepsko zagrał beznamiętnie , ma tendencje do wzbudzania), NE5532 , LT1028 ,OPA2107, OPA2137 , OPA2132 .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam w klubie po dłuższej przerwie.

Sygnalizowałem wcześniej problemy z moim cd Arcamem 23T, ale po wymianie nowego lasera na kolejny nowy, jest ok, albo było...

myślę, że problem nie dotyczy raczej odtwarzacza, chociaż tak na początku myślałem, ale do rzeczy...

Podczas odtwarzanie muzyki, głównie symfonicznej, rzadko ale jednak pojawia się zakłócenie, nieprzyjemne ostre chropowate, na ułamek sekundy, czasem raz za razem. Ciekawe, że tylko sporadycznie, w niektórych utworach ( 1, 2 x na całej płycie ). Nie wiem czy problem dotyczy wz (NAD 3080) czy kolumn (pioneer 110 hpm). Zakłócenia są mega irytujące.

Ostatnio zrobiłem z synem test zakresu częstotliwości (podłączając do zestawu smartfon z tym testem) z którego wynika, że zakłócenia pojawiają się przy paśmie częstotliwości 16 000 Hz i koło 8 000 Hz..a więc średni zakres, reszta jest ok. Przy muzyce gitarowej, pianino, czy pop, rock problem nie występuje. Pytanie czy nie wyrabia wz czy cos z zestawem kolumn w jakimś specyficznym, wąskim zakresie częstotliwości ?

Najciekawsze, że przy powtórnym odtwarzaniu tego samego utworu, czasem tych zakłóceń w tym samym punkcie nie ma !!

Dzielę się problemem, bo trochę to dziwne objawy i nie wiem co robić...

Pozdrawiam, Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na usterkę odtwarzacza cd, jeśli mówisz o takich zakłóceniach świadczy to o korekcji błędów , coś z laserem lub sterowaniem lasera ( tor cyfrowy ) , może być przetwornik dac jak i luty gdzieś na analogówce . Przyczyn może być dużo...mogą być trudne do zaobserwowania skoro zdarzają się sporadycznie .

 

Spróbuj wyłapać te trzaski na innym wzmacniaczu aby wyeliminowac jego z podejrzeń . Stawiam na cd i jakąś usterke w nim .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,własnie dostałem wczoraj od Krzysztofa A90 po jego modzie ,a z racji tego iż mam taki sam na stanie tylko w orginalnej wersji bez modyfikacji ,obiecałem że skrobnę o różnicach , w zasadzie tylko skrobnę bo rozpisywac sie tu i dywagować w zasadzie nie ma nad czym ,gdyż Arcam po modzie Krzysztofa można powiedzieć deklasuje oryginał i to chyba w każdym aspekcie , po krótce wczoraj polatałem na Krzyska cały dzień żeby się osłuchać i dzisiaj wpiąłem wersję org , tylko się zaśmiałem pod nosem ,to zupełnie nie ta liga ,zupełnie inny piec takie odniosłem wrażenie , separacja ,klar w górnych rejestrach ,basik piękny skupiony rozciągnięty fenomenalnie jak na tą klase sprzętu i pułap cenowy , po godzinie wyłączyłem orginałą bo sie nie da tego po prostu słuchac jak się porówna bezpośrednio hee , serio nie lukruje tutaj Krzyśkowi w żaden sposób po prostu opisuje moje wrażenia ,także teraz moge powiedzieć z ręką na sercu że piecyk jest naprawdę godny uwagi ,nie pytajcie mnie co się zmieniło na co ,po prostu włączasz i juz nie zadajesz pytań :)) a to dopiero początek bo to wszystko jescze nie wygrzane ,kondy się muszą ułożyć itp itd,,

Edytowane przez freju
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie to muszę zacisnąć pasa, szukam mieszkania, młody coraz większy a gratów wokół coraz więcej...

Także ze względu na miejsce pewnie pójdę w jakiś mały kompaktowy system do małego pokoju, wstępnie myślę o NAIM Unitiqute plus Dynaudio X14.

Pozdrawiam:)

Ja się cholernie zżyłem ze swoim A32, zapewne zmienię kolumny aniżeli Tą integrę :-)

Pozdrawiam serdecznie i powodzenia!

 

Nota bene w trybie końcówki wiele wzmacniaczy Arcama brzmi dużo lepiej niż jako integra.

 

Podpowiesz jaki pre można by z A32 pożenić?

Muzyka była, jest i będzie ważną częścią mojego życia a wspomnienia chwil minionych odżywają wzbogacane emocjami utworów towarzyszących owym momentom...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja się cholernie zżyłem ze swoim A32, zapewne zmienię kolumny aniżeli Tą integrę :-)

Pozdrawiam serdecznie i powodzenia!

 

 

 

Podpowiesz jaki pre można by z A32 pożenić?

 

 

Odnow / odswiez go to zobaczysz co ta integra potrafi.stan fabryczny to ciemny słodziak .

Edytowane przez KrzysztofPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnow / odswiez go to zobaczysz co ta integra potrafi.stan fabryczny to ciemny słodziak .

Szczerze to obserwuję Twoje wpisy uważnie i nosze się z podobnym zamiarem.

Jak byś mógł coś skrobnąć na priv w sprawie kosztów (opierając się np na Twojej ostatniej modyfikacji A32) to będę wdzięczny.

Że ciemny słodziak to wiem.... brakuje mu powietrza jak dla mnie ;-) aczkolwiek moje kolumny do ciemnych nie należą

Pozdrawiam i czekam na wiadomość.

 

PS jeżeli potrzebujesz fotkę wnętrza mojej A32 to mogę podesłać

Edytowane przez Gunthe

Muzyka była, jest i będzie ważną częścią mojego życia a wspomnienia chwil minionych odżywają wzbogacane emocjami utworów towarzyszących owym momentom...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Podpowiesz jaki pre można by z A32 pożenić?
Niestety nie miałem szerokiego spektrum do porównań.W każdym razie A32 w trybie końcówki grał lepiej niż integra zarówno ze starym Creekiem P43 jak i sterowany z trybu pre Cambridge Audio Stream Magic 6 v.1.Pozdrawiam. Edytowane przez tomek11

Bluesound Powernode N330 - Elac Vela BS403 - B&W ASW610

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapodałem dzisiaj A90 po modzie sieciówkę bazodruta i głośnikowe albedo monolith , chłopaki zbieram sie z podłogi ku.wa jak zamiata ten arcamic teraz ,po prostu nie wierzę muszę o tym napisać na gorąco , gram na AP sitara25 które rzekomo mają ciemną górę , to ja się naprawdę bardzo cieszę z tej ciemnej góry bo albedo to świetnie wyrównał , niesamowity jest ten kabel i w połączeniu z tym arcamem świetna synergia ,Jopek sobie zapodałem Jo&Co świetna płyta koncertowa trochę zaszumiona ale jest tutaj wszystko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli choć w połowie jest tak super jak opisujesz to mod jest warty zachodu i pisze się na to. Od siebie mogę doradzić dłuższe obcowanie z nowym modelem i wydanie opinii po miesiącu może dwóch. Żeby nie okazało się, że jest jak z modami Nad'ów mudy 44. Wypas totalny a później wzmaki na allegro bo jednak na dłuższa metę to nie było to. Chwilowe zauroczenie i wmawianie sobie, ze jest lepiej. Nie twierdze, że tak jest w tym przypadku ale przed wydaniem takiej kasy wolałbym mieć 100% pewną opinie najlepiej paru osób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli choć w połowie jest tak super jak opisujesz to mod jest warty zachodu i pisze się na to. Od siebie mogę doradzić dłuższe obcowanie z nowym modelem i wydanie opinii po miesiącu może dwóch. Żeby nie okazało się, że jest jak z modami Nad'ów mudy 44. Wypas totalny a później wzmaki na allegro bo jednak na dłuższa metę to nie było to. Chwilowe zauroczenie i wmawianie sobie, ze jest lepiej. Nie twierdze, że tak jest w tym przypadku ale przed wydaniem takiej kasy wolałbym mieć 100% pewną opinie najlepiej paru osób.

Mam od 6 m-cy i cały czas mordka się śmieje. Krzysiek zna się na rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem nadzieje, że ktoś tak napisze.Ok więc trzeba odłożyć trochę kasy i się do niego uśmiechnąć:) W cd73 też warto coś pomodzić i zmiana na + będzie tak diametralna? Ogólnie już z pudełka gra bdb według mnie ale może jednak?

 

Druga sprawa to czy ktoś porównywał ten CD z rdac z Tomankiem? Chodzą słuchy, że 73 przy nim wymięka ale nie miałem okazji porównać.

Edytowane przez Mesiah1989
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Chciałbym dołączyć do grona fanów Arcama ze swoim leciwym ale dającym dużo przyjemności ze słuchania muzyki zestawem ampli 6+, cd one i tunerem 5. A wszystko to napędza niezmiennie Heybrooki HB4. Tym samym z dotychczasowego miksu japońsko-angielskiego (Yamaha i Heybrooki) przeszedłem w 100% na brytyjską szkołę dźwięku.

 

Jak już wspomniałem zestaw daje mi dużo radości ze słuchania muzyki. Dawno wyleczyłem się z wsłuchiwania w dźwięki stanowiące odrębne fale, nie analizuje poszczególnych składowych. Teraz słucham MUZYKI, a ta dla mnie ma brzmieć przyjemnie i to właśnie daje mi Arcam.

 

Czego i państwu życzę :-)

 

Pozdrawiam

 

Aha... i czas zmienić awatara... :-)

Edytowane przez Viniu

Luxmany i winyle 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Arcam cd73 należy poprawic filtracje zasilania analogu i części cyfrowej ( DAC) , wymienic opampy ( siedza zwykle JRC2114) na lepsze . W tym cd istnieje opcja dostrojenia brzmienia poprzez wymianę wzmacniaczy operacyjnych bez lutowania (wstawienie 2 podstawek precyzyjnych DIP8 i dobieranie opampa pod swoje preferencje i potrzeby ).Warto bo w Arcamach nie ma kondensatorów w torze więc wymiana opampa skutkuje znacznym zmianom brzmienia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.