Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  58 członków

Quad Klub
IGNORED

QUAD


AmAdeuz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

13 minut temu, rambo54 napisał:

Sztucznie zbalansowane, a w zasadzie to nie zbalansowane tylko symetryzowane.

909 nie jest przecież symetryczna.

Nie jest ale zalety połączenia symetrycznego w stosunku do RCA pozostają. Do tego dochodzi przesyłanie sygnałów kontrolujących urządzenia. Czyli technicznie lepszy typ połączenia + komfort użytkowania. Na co tu narzekać?

Mam inną wątpliwość. Jak wspominałem mam dwie końcówki 909 Stereo. Czy warto się bawić w mostkowanie?

Edytowane przez Drizzt

This ain't no party, this ain't no disco • This ain't no fooling around • No time for dancing, or lovey dovey • I ain't got time for that now

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Drizzt napisał:

Czyli lepszy typ połączenia + komfort użytkowania. Na co tu narzekać?

Na to że układ Quadlink wprowadza degradację dźwięku. Ja ominąłem ten układ i to jest zupełnie z innej bajki wzmacniacz.

Podłączając sygnał przez RCA, dźwiek i tak przechodzi przez ten układ, powodując utratę dynamiki, przejrzystości, przestrzeni, po prostu jest nijak. 

Internet jest pełny wątków o upgredowaniu tych końcówek, i sami brytyjczycy piszą że quadlink to jest rak tej końcówki i zalecają usunięcie tego układu i puszczenie sygnału wprost z gniazd RCA na końcówkę, oraz obniżenie gain, bo sygnał przechodzący przez quadlink wytraca trochę energi. Ja usunałem też te niskiej jakości gniazda RCA i założyłem miedziane, oraz położyłem markowy kabel sygnałowy z miedzi, bo fabryczne to  też "niewiadomoco" (chińskie OFC)

 

 

 

17 minut temu, Drizzt napisał:

Mam inną wątpliwość. Jak wspominałem mam dwie końcówki 909 Stereo. Czy warto się bawić w mostkowanie?

Myślisz o zrobieniu dwóch monobloków ?

Też mi to chodzi po głowie !

17 minut temu, Drizzt napisał:

zalety połączenia symetrycznego w stosunku do RCA pozostają

Te zalety to niższe szumy dla sygnałów symetrycznych/zbalansowanych, ale przy połączeniach rzędu 1m kabla, nie mają znaczenia.

20m owszem, ten rodzaj sztucznie symetryczny na pewno przynosiłby zyski.

Godzinę temu, Drizzt napisał:

wprowadzenie 909 w tryb stand-by bez konieczności włączania i wyłączania niewygodnym przełącznikiem z tyłu urządzenia.

909 nie ma stand by. Quad link zmienia polaryzację napięcia na led, i zmienia ona kolor z zielonego na czerwony, ale 909 dalej ciągnie 30W z sieci. Potwierdzone info w fabryce Quad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

13 minut temu, rambo54 napisał:

Myślisz o zrobieniu dwóch monobloków ?

Też mi to chodzi po głowie !

Tak, myślę o zrobieniu dwóch monobloków, tylko po pierwsze nie wiem jak się za to zabrać, a po drugie nie wiem czy jest to w ogóle warte zachodu? Końcówka 909 miała wersję Mono produkowaną przez kilka lat na rynek USA. Podobno była to po prostu zmostkowana końcówka 909 Stereo, z jakimś dodatkowym układem. Czytałem, że w zależności od sposobu zmostkowania można uzyskać tylko 3-6dB, więc czy w ogóle warto tym sobie głowę zawracać?

http://www.dadaelectronics.eu/ForumRetrieve.aspx?ForumID=317&TopicID=7040

Edytowane przez Drizzt

This ain't no party, this ain't no disco • This ain't no fooling around • No time for dancing, or lovey dovey • I ain't got time for that now

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, rambo54 napisał:

909 nie ma stand by. Quad link zmienia polaryzację napięcia na led, i zmienia ona kolor z zielonego na czerwony, ale 909 dalej ciągnie 30W z sieci. Potwierdzone info w fabryce Quad.

Tak, też zauważyłem właśnie, że końcówka jest tak samo gorąca w trybie „quasi” stand-by z czerwoną diodą jak normalnie. Ktoś mi kiedyś już pisał, że tak jest ale teraz przekonałem się na własnej skórze. Zestaw serii 99 kupiłem dzisiaj więc jeszcze się go uczę. Wcześniej miałem tylko końcówkę 909 z innymi gratami.

This ain't no party, this ain't no disco • This ain't no fooling around • No time for dancing, or lovey dovey • I ain't got time for that now

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, rambo54 napisał:

12 tranzystorów i 500W trafo na kanał na pewno zagra lepiej niż 6 tranów i 250W ale pewnie zależy od kolumn.

Gram na Dynaudio a one lubią prąd ?

koszt zakupu i recapu 909 powinien zamknąć się w 4000zł

Ja nie mam aż tak wymagających kolumn. Gram teraz na Harbeth C7ES-3. Warto?

Dokładnie tyle wyszła mnie moja pierwsza 909: 3000 zł za końcówkę + 1000 zł za pełen serwis z recap i nietanią przesyłką z UK.

20 minut temu, rambo54 napisał:

Na to że układ Quadlink wprowadza degradację dźwięku. Ja ominąłem ten układ i to jest zupełnie z innej bajki wzmacniacz.

Podłączając sygnał przez RCA, dźwiek i tak przechodzi przez ten układ, powodując utratę dynamiki, przejrzystości, przestrzeni, po prostu jest nijak. 

Internet jest pełny wątków o upgredowaniu tych końcówek, i sami brytyjczycy piszą że quadlink to jest rak tej końcówki i zalecają usunięcie tego układu i puszczenie sygnału wprost z gniazd RCA na końcówkę, oraz obniżenie gain, bo sygnał przechodzący przez quadlink wytraca trochę energi. Ja usunałem też te niskiej jakości gniazda RCA i założyłem miedziane, oraz położyłem markowy kabel sygnałowy z miedzi, bo fabryczne to  też "niewiadomoco" (chińskie OFC)

Widziałem te wątki ale nigdy nie wiedziałem na ile poważnie je traktować bo przyzwyczaiłem się, że audiofile różne rzeczy piszą, czasem zupełnie bez pokrycia w rzeczywistości. Ale może to jest myśl? Jedną z moich 909 zachować w stanie oryginalnym, a w drugiej wymienić terminale głośnikowe, RCA, wywalić układ Quad-link; może jeszcze coś? Zrobić z niej szatana ?

This ain't no party, this ain't no disco • This ain't no fooling around • No time for dancing, or lovey dovey • I ain't got time for that now

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiesz, nie mi oceniać czy warto w skali absolutnej w Twoim systemie, dziele się tylko tym co sam doświadczyłem z moją 909.

Pewnie za 8000zl można kupić coś co gra lepiej niż dwie 909, jako monobloki, chociaż mi się dźwiek 909 tak spodobał że sprzedałem inne końcówki i zainwestowałem w recap. Robiłem go w Warszawie w Cougars Audio, ale wczesniej przeczesywałem internet w poszukiwaniu info co warto przy okazji recapu poprawić w 909.

Zostało mi jeszcze na końcu, obniżenie GAIN, ale to trzeba ustalić samemu, jakie wzmocnienie ma mieć 909 w danym systemie.

Ja używam DAC z regulowanym wyjściem i tu słyszę że 909 bez quadlink gra głośniej teraz.

Aby nie ściszać DAC o 80% a potem nie dawać dużego wzmocnienia w 909, bede jeszcze dobierać wartość wejsciowego rezystora w 909 który to ustala owy GAIN. Myśle że 15db GAIN w moim systemie wystarczy, to raz a dwa to owy rezystor też jest zwykły przemysłowy i w jego miejsce wstawie coś dedykowane do AUDIO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest też opcja bi-ampingu ale to ma chyba jeszcze mniej sensu niż mostek. Chociaż QUAD w ten sposób prezentował się często na wystawach audio, z dwoma końcówkami 909 Stereo w bi-ampingu. Moja stara 909 też była w ten sposób używana przez poprzedniego właściciela.

Plusem jest to, że nic w końcówce nie trzeba przerabiać.

This ain't no party, this ain't no disco • This ain't no fooling around • No time for dancing, or lovey dovey • I ain't got time for that now

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już został tu poruszony temat bi-ampingu, to mam pytanie jak to podłączyć w układzie Quada 99 Pre + 2 x końcówka 99? Mam ktoś taki układ u siebie? Jeżeli tak to poproszę o zdjęcie, że tak powiem od tyłu. Na razie mam jedną końcówkę podłączoną quad linkiem, nad drugą się zastanawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połączenie w trybie bi-ampingu wygląda dokładnie tak jak na załączonym schemacie. Kolumny muszą mieć podwójne terminale. Zworki między gniazdami muszą być usunięte.

EDD33920-FBFD-41CC-BE94-E7D94D183222.jpeg

Natomiast połączenie, o którym rozmawialiśmy wcześniej polega na tym, że jedna końcówka mocy zasila kanał lewy, a druga prawy. Końcówka stereo wymaga jednak przeróbek albo dodatkowego układu aby używać jej jako monobloka (tzw. bridged mono). Niektóre końcówki stereo można przestawić w taki tryb przyciskiem, ale akurat nie 909.

Edytowane przez Drizzt

This ain't no party, this ain't no disco • This ain't no fooling around • No time for dancing, or lovey dovey • I ain't got time for that now

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połączenie samych końcówek mocy z kolumnami jest dla mnie jasna, w pytaniu które zadałem w poprzednim poście chodzi mi o połączenie przedwzmacniacza z samymi końcówkami, w moim przypadku model 99. Przedwzmacniacz firmowym połączeniem łączy się poprzez quad link a co z drugą końcówką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugą końcówkę łączy się poprzez Quadlink do pierwszej. Schemat połączeń masz w instrukcji serii 99.

F3CD392E-B0AC-4677-8014-C5B1C42BB28C.png

Dolny obrazek w przypadku zastosowania dwóch końcówek 99 Stereo w bi-ampingu. Końcówka 99 miała też wersję Mono, której dotyczy górny obrazek.

This ain't no party, this ain't no disco • This ain't no fooling around • No time for dancing, or lovey dovey • I ain't got time for that now

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tamtą stronę DHL, a z powrotem nie pamietam już czym mi odesłali. Pamiętam tylko, że pierwsza propozycja była dość droga, więc poprosiłem Roba, żeby znalazł tańszą opcję wysyłki i tak też zrobił.

This ain't no party, this ain't no disco • This ain't no fooling around • No time for dancing, or lovey dovey • I ain't got time for that now

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jakim kosztem +/- powinienem się liczyć biorąc pod uwagę, że mam do naprawy preamp 66 i amp 606? Może śmiesznie to zabrzmi ale czy Anglicy zechcą wykorzystać kit kupiony u dziadów w DADA, byłoby "ździebko" taniej. Czy raczej nie bawić się w takie propozycje? Czy czekają mnie dodatkowe koszty przy odbiorze przesyłki z GB - VAT, cło.

@ rambo54 - jakiego DAC"a używasz? co mógłbyś ewentualnie polecić? ponieważ mam obawy i nie wiem jak się to sprawdzi. Czytałem dobre wypowiedzi o Korg ds-dac 100m, Topping d50s  ale do chińskich podchodzę bokiem z racji na wątpliwości co do jakości ich elektroniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem fakturę z QUAD za pełen serwis mojej 909 z recap włącznie. Zapłaciłem w sumie £167,80, w tym £48 za przesyłkę zwrotną (to była już ta tańsza opcja).

Oczywiście dopóki trwa okres przejściowy po Brexicie (czyli do końca tego roku) nie będziesz płacił cła ani żadnych innych dodatkowych kosztów przy odbiorze przesyłki z UK.

Możesz spytać, są elastyczni, ale wątpię żeby bawili się z kitami z DADA. Nie, to praktycznie niemożliwe.

Edytowane przez Drizzt

This ain't no party, this ain't no disco • This ain't no fooling around • No time for dancing, or lovey dovey • I ain't got time for that now

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Drugą końcówkę łączy się poprzez Quadlink do pierwszej. Schemat połączeń masz w instrukcji serii 99.

Dolny obrazek w przypadku zastosowania dwóch końcówek 99 Stereo w bi-ampingu. Końcówka 99 miała też wersję Mono, której dotyczy górny obrazek.



Drizzt dziękuję za pomoc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, January_21 napisał:

Może śmiesznie to zabrzmi ale czy Anglicy zechcą wykorzystać kit kupiony u dziadów w DADA, byłoby "ździebko" taniej. Czy raczej nie bawić się w takie propozycje?

A spytaj jeszcze w Cougars Audio, jeśli zależy Ci na tym kicie, może się podejmą?

This ain't no party, this ain't no disco • This ain't no fooling around • No time for dancing, or lovey dovey • I ain't got time for that now

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Btw, znalazłem stare maile wymieniane z QUAD i według tego co mi napisali, z końcówki 909 Stereo nie da się zrobić monobloków. Oczywiście, może to po prostu znaczyć, że są na to nieautoryzowane sposoby, ale QUAD się nie podejmuje wykonania przeróbki. Widocznie są powody, dla których tego nie robią. Ja odpuszczam.

Można za to zrobić prostą modyfikację, która likwiduje dziwne dźwięki z głośników, które pojawiają się mniej więcej 15 sekund po wyłączeniu końcówki przełącznikiem z tyłu. Dostałem z QUAD opis i zdjęcia jak należy to wykonać i zrobiłem to w mojej starej 909. Napisali mi, że te dźwięki niczym nie szkodzą ani kolumnom ani wzmacniaczowi i są całkowicie normalne w 909, ale mnie irytowały. W nowej 909 też je mam, ale nie będę z tym nic robił bo rzadko ją wyłączam przyciskiem w tyłu; normalnie przełączam ją w ten oszukany tryb stand by za pośrednictwem preampa, a wtedy oczywiście żadnych denerwujących dźwięków nie ma.

Edytowane przez Drizzt

This ain't no party, this ain't no disco • This ain't no fooling around • No time for dancing, or lovey dovey • I ain't got time for that now

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drizzt! dzięki za odpowiedź. Kombinuję z kit-em od dada bo jeżeli wyślę do GB to zostanę z częściami za 90€.

Czytałem trochę o Quadlink, niby OK i skoro tak jest a Ty wysyłasz do Anglików? Rozumiem, że nikt jak producent nie zna swoich sprzętów. Mimo wszystko miałbym większe do nich zaufanie niestety, niż do naszych firm. Już z jedną HK miałem do czynienia, spłycają temat, najlepiej wymienić całą płytkę z elektroniką i kasa!

Brak odzewu na moje pytanie o DAC chyba świadczy o tym, że nikt z Was nie miał do czynienia z tymi wynalazkami. Mógłbym kupić coś droższego ale...... czy to się sprawdzi? Jestem zbyt cienki w te klocki i ostrożnie rozważam zakup. Myślę, że na początek remont Quad"a a Dac później.

Jakie są Wasze opinie o arcam irdac lub Hegel oczywiście nie z najwyższej półki cenowej? O Hegel czytałem, od H20  zaczynają się DAC"i. arcam irdac też ludzie twierdzą, że za tą cenę to kiepsko w środku chociaż generalnie sprzęt nie jest zły. Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, January_21 napisał:

Czytałem trochę o Quadlink, niby OK i skoro tak jest a Ty wysyłasz do Anglików? Rozumiem, że nikt jak producent nie zna swoich sprzętów. Mimo wszystko miałbym większe do nich zaufanie niestety, niż do naszych firm. Już z jedną HK miałem do czynienia, spłycają temat, najlepiej wymienić całą płytkę z elektroniką i kasa!

Chodzi chyba o Cougars, nie Quadlink? Jeśli tak, to ja nie miałem z nimi bezpośrednio do czynienia ale słyszałem wiele dobrych opinii. Niech napiszą ci, którzy u nich serwisowali sprzęt. Ale jeśli nie masz innej opcji, to chyba warto spróbować?

Co do DAC to nie bardzo rozumiem jaki może być problem w połączeniu ze sprzętem QUAD? Działa wszystko normalnie, jak powinno. Używałem wielu DAC-ów, z preampem i z wyjściem regulowanym bezpośrednio z końcówkami QUAD 909 i Artera i wszystko zawsze było OK. Miło wspominam TEAC UD-501. Używałem też wielu playerów z wyjściem regulowanym np. Audio Aero Capitole Mk. II, Oppo BDP-105D, QUAD Artera Play, teraz także QUAD CDP-2 bezpośrednio z końcówkami QUAD. To bardzo dobre rozwiązanie dźwiękowo, choć preamp zawsze daje trochę więcej czysto funkcjonalnie.

This ain't no party, this ain't no disco • This ain't no fooling around • No time for dancing, or lovey dovey • I ain't got time for that now

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, January_21 napisał:

@ rambo54 - jakiego DAC"a używasz?

Ja używam japońskiego Soulnote SD300.

DAC z extra wzmakiem pod słuchawki i preampem wyjsciowym.

Po latach boju które wejscie gra lepiej, tj czy Coaxial czy USB, łącze się z telefonem czy laptopem przez Bluetuf, i takie rozwiązanie mogę polecić od strony użytkowej (brak kabli) jak i dźwiękowo (gra lepiej niż oba wejscia w/w)

Topping to fajny kierunek. wiem że mają też blutuf aptx najnowszy.

Hegel - marka mocno przeceniana, i marketingowo wzmacniania ale technicznie w niczym lepsza od np Toppinga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz sprzęt Apple to warto korzystać z AirPlay, to dużo lepsze rozwiązanie pod każdym względem niż Bluetooth. Ja podłączyłem AirPort Express do sprzętu i gra i działa to świetnie. Streaming z urządzeń mobilnych jest bardzo wygodny.

This ain't no party, this ain't no disco • This ain't no fooling around • No time for dancing, or lovey dovey • I ain't got time for that now

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie we wszystkim. Funkcjonalnie: połączenie nigdy się nie rwie, jest bardzo stabilne. Z Bluetooth miałem ciągle problemy z rwaniem połączenia. AirPlay jest też bardzo dobrze zintegrowany z innymi aplikacjami, których używasz na telefonie, więc nie przerywa połączenia np. jak dzwoni telefon, czy jak odpalają się jakieś filmiki na stronie, którą właśnie przeglądasz. Nie puszcza też dźwięków systemowych, dzwonków itp. na system audio. Dźwiękowo: nie ma utraty jakości. Dopiero protokół aptx na Bluetooth być może daje podobną jakość, choć nie jestem pewien. Bluetooth to protokół, który był opracowany z myślą o zupełnie innych rozwiązaniach (zestawy głośnomówiące w samochodach). Z czasem przystosowano go na siłę do audio w kolejnych wersjach.

Edytowane przez Drizzt

This ain't no party, this ain't no disco • This ain't no fooling around • No time for dancing, or lovey dovey • I ain't got time for that now

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja co prawda nigdy nie używałem airplay, ale z moim dac z bluetuf łącze się z trzema różnymi urządzeniami, tj odtwarzacz video, telefon z tidal oraz komputer z plikami + tidal i aptx działa dla mnie wzorowo. Jest bezstratny jeśli chodzi i przesyłane dane.

Co prawda mam aptx 4.0 wiec to jest jakość płyty cd czyli 16/44.1 ale osobiście nigdy nie nabrałem się na te wysokie częstotliwości i długości słowa, wiec gra to  po prostu jak rasowy cd player. Nic nie zrywa, tryb wyłączności (Wasapi) działa tak jak przy usb czy spdif i blokuje dostęp innym dźwiękom podczas słuchania audio. 

Ogólnie do 10 metrów minusów brak, potem zaczyna zrywać.

Dobrze wiedzieć że airplay również sprawdza się w tej, bezkablowej roli, co jest dla mnie ogromną zaletą. Odpadają tez wszelakie pętle mas i syf który ciągnie masie przy używaniu usb i spdif coax.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, że streaming z urządzeń mobilnych to bardzo wygodne i wbrew pozorom dobre dźwiękowo rozwiązanie. No i dobrze wiedzieć, że po latach protokół Bluetooth osiągnął te możliwości, które AirPlay miał od początku, bo z myślą o takich właśnie rozwiązaniach był opracowany. Jak ja używałem Bluetooth to daleko mu było do tego. Teraz jest już zresztą AirPlay 2, w pełni kompatybilny z poprzednim. Pojawia się też w coraz większej ilości urządzeń nie-Apple. Ale też jest ograniczony do jakości CD (16/44). Mi to również w niczym nie przeszkadza, zwłaszcza że to tylko jedno z wielu źródeł dźwięku, z jakich korzystam.

Edytowane przez Drizzt

This ain't no party, this ain't no disco • This ain't no fooling around • No time for dancing, or lovey dovey • I ain't got time for that now

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.