Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  719 członków

Rotel Klub
IGNORED

Klub miłośników Rotela


Micke 13
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Bo mam kilkanaście klocków Rotela, a miałem dziesiątki... zaś w moim głównym systemie od dawna stoi RDD-980 i dotrzymuje kroku towarzystwu z nieco wyższej półki.

No no Adamie dziesiątki? Oj, to opisz mi brzmienie RA-01 ?

 

To na początek

 

Dobra opisz mi brzmienie RA-972

 

Opisz mi brzmienie Rotela RA-820 AX to piękne brzmienie

 

Opisz mi brzmienie Rotela RA-820 AX to piękne brzmienie

Żartuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No no Adamie dziesiątki? Oj, to opisz mi brzmienie RA-01 ?

 

To na początek

 

Dobra opisz mi brzmienie RA-972

 

Opisz mi brzmienie Rotela RA-820 AX to piękne brzmienie

Wiesz dokładnie, że żadnego z tych akurat nie miałem i nie wiem, po co te zaczepki? Bo nie dogadaliśmy się, co do ceny RA-870?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz dokładnie, że żadnego z tych akurat nie miałem i nie wiem, po co te zaczepki? Bo nie dogadaliśmy się, co do ceny RA-870?

O czym Ty mówisz? Przepraszam

 

Nawet nie określam myśli żeby coś mogły zrobić źle

 

Wiesz dokładnie, że żadnego z tych akurat nie miałem i nie wiem, po co te zaczepki? Bo nie dogadaliśmy się, co do ceny RA-870?

No tak...

 

Wiesz dokładnie, że żadnego z tych akurat nie miałem i nie wiem, po co te zaczepki? Bo nie dogadaliśmy się, co do ceny RA-870?

Ok. Jeśli masz w tym klubie jakiś problem wobec mnie, niech to rozpatrzą Moderatorzy.

 

Nie jest w stanie nikt pokonać mnie jeśli chodzi o rotele z okresu 80-lecia bo każdego z tych wzmacniaczy miałem i sprawdziłem, nawet sittek, którego cenię...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiu, zbastuj trochę. Pamiętam twoją szamotaninę z rotelem, dynkami i akustyką...

Mol ma dużo racji...

"A na całe Kargulowe plemię i pole spuść, dobry Panie, wszystkie plagi egipskie. Tylko się nie pomyl i nas, Pawlaków, sąsiadów Kargulowych, nie doświadczaj, bo my się swojej miedzy trzymamy."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz dokładnie, że żadnego z tych akurat nie miałem i nie wiem, po co te zaczepki? Bo nie dogadaliśmy się, co do ceny RA-870?

Bardzo Cię przepraszam, ale absolutnie o to nie chodziło.

 

Chciałbym tu na forum przeprosić kolegę Mola za głupie docinki na, które absolutnie ten kolega nie zasługuje. Moja wiedza i całokształt włożony w ten klub jest niczym wobec jego zmyślności, charakteru, spostrzegawczości i obycia się ze strefą audio, którą trzeba tylko pozazdrościć. Wybacz Przyjacielu odbiło mi . Myślę, iż mi wybaczysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Jeśli masz w tym klubie jakiś problem wobec mnie, niech to rozpatrzą Moderatorzy.

 

Nie jest w stanie nikt pokonać mnie jeśli chodzi o rotele z okresu 80-lecia bo każdego z tych wzmacniaczy miałem i sprawdziłem, nawet sittek, którego cenię...

Ale czy ktoś w czymś chce Cię tu pokonać bądź rywalizować z Tobą? Otwarcie piszę, że nie znam ze słuchu RX-602 (może kiedyś widziałam w młodości), a pierwszym moim wzmakeim z lat 80-tych jest rzeczony RA-870. Możesz mi nie wierzyć, ale mam kilkanaście Roteli i miałem kilkadziesiąt łącznie ze sprzętem do kina domowego (o którym bardzo rzadko tu się prawi), ale tylko z serii 9xx i 10xx (mam wymieniać?). Może wyszedłem na chwalipiętę i "popisuję się" wiedzą, ale "pytanie co ja tutaj robię" było nie na miejscu. To nie jest Twój własny klub... i nie Ty decydujesz, kto tu może pisać, a kto nie i z jakich pobudek. Piszę też w klubie Krella i tam nikt jakoś mnie nie pyta, czemu zajmuję głos skoro miałem tylko 4 klocki tej marki z najniższej półki, mimo że jest tam czasami trochę bardziej nadęta atmosfera.

Bardzo Cię przepraszam, ale absolutnie o to nie chodziło.

 

Chciałbym tu na forum przeprosić kolegę Mola za głupie docinki na, które absolutnie ten kolega nie zasługuje. Moja wiedza i całokształt włożony w ten klub jest niczym wobec jego zmyślności, charakteru, spostrzegawczości i obycia się ze strefą audio, którą trzeba tylko pozazdrościć. Wybacz Przyjacielu odbiło mi . Myślę, iż mi wybaczysz.

Przeprosiny przyjęte.

 

Dziękuję za uznanie, ale nie czuję się wcale taką "alfą i omegą" w strefie zagadnień audio - wciąż się uczę, a jak sam zauważyłeś, mało słyszałem klocków Vintage, bo przygodę z audio na dobre zacząłem dopiero w latach dwutysięcznych. Wcześniej (lata 90-te) tylko zbierałem katalogi i wzdychałem do obrazków i danych technicznych wymarzonych klocków (i nie były to katalogi Rotela, a bardziej "przyziemnych" marek), słuchając z wierzy "od ruskich" z mrugającymi diodami wokół głośników (które później wymieniłem na lepiej grające "samoróbki" - wiem, żenada i nie pytajcie z czego wyjąłem głośniki...). W tamtych czasach nigdy bym nie pomyślał, że uzbieram taką kolekcję sprzętu audio, marek o których wtedy nawet nie miałem pojęcia - chodziłem do wujka posłuchać Unitry PW-7010 + M-3016 + ZgP-35-8 i to było już dla mnie "coś"... Także, nie mogę się pochwalić, że już w latach 80-tych czy 90-tych słuchałem super sprzętu, którego jeszcze wtedy jeszcze nie nadgryzł ząb czasu, jak Ty Satori, bo miałem wtedy naście lat i z ledwością mogłem sobie pozwolić na nową kasetę magnetofonową, czego Ci autentycznie zazdroszczę. Tak się nieraz zastanawiam, co przyniesie koleje 20 lat - czy też będę mógł się pochwalić rzeczami o których teraz nawet nie marzę? Jeśli tak, to raczej nie będzie to już audio... i tak dziwię się sobie, że tyle wydałem na sprzęt grający.

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj kolumn Klipsch lub Paradigme. Możesz zobaczyć Acoustic Energy

Wiem, że te grają ostro i lepiej ich nie brać do Rotela.

Jasno, to znaczy że jest dużo góry (sopranów) i przeważa ona nad resztą pasma, ale jeszcze nie drażni... ostro jest wtedy, gdy jest ich zdecydowanie za dużo i drażnią kłującymi w uszy "piskami" (przy dużych głośnościach może nawet dojść do niemiłego bólu przymykających się bębenków usznych) - przynajmniej ja tak bym to wytłumaczył "na chłopski rozum", ale zapewne każdy by Ci podał nieco inną definicję. Ogólnie określenia audiofilskie są często bardzo przerysowane i subiektywne - to co dla jednego jest tylko jasnym graniem, dla innego będzie już zdecydowanie za ostrym. Ogólnie jak masz ciemno (bardzo stłumione soprany - jak zza dywanu na kolumnach) grający wzmak potrzebujesz jasnych (a czasem nawet ostrych) kolumn, by wypadkowa tego połączenia wyszła jak najbardziej neutralna. Ale dla jednego dobrze jest jak mu szklanki w kredensie dzwonią od wstrząsów basu, a dla drugiego, gdy czuje uderzenia na klatę - to i to będzie wyznacznikiem mocnego basu, ale w pierwszym wypadku miękkiego (powłóczystego/dudniącego), a w drugim twardego (punktowego/kopiącego). Tak samo góra - jeden lubi, jak słyszy szmery oddechu wokalisty kosztem rozjaśnienia, a drugi upaja się ciepłym głosem wokalistki i żadne rozjaśnienia nie są mu po drodze...

Wiem, że Rotel należy do sprzętów ciemno grających z dobrym basem więc trzeba go rozjaśnić kolumnami grającymi jasno. Przy takim zestawieniu powinno być neutralnie czyli sopran dominujący nad resztą (nie piszczący) i twardy, punktowy bas.

Przy kolumnach ostrych będzie świszczeć w uszach od sopranu a bas będzie dudniący, rozlewający się po chałupie.

Dobrze kumam ?

Macie jakieś swoje typy kolumn grających jasnym brzmieniem (mając na uwadze Rotela) ?

Znacie jakieś miejsca w sieci gdzie ludzie dzielą się opiniami o takich kolumnach, bo na tym forum chyba nie ma takiego tematu ?

Może założyć taki temat: " Jasno grające kolumny - jakie polecacie"

Denon PMA-2000r/Denon DCD-1550AR/Denon TU-1500RD/Rotel RX-602/Monitor Audio Silver 8 + kable bi-wiring, DIY by johnys/DIY Citrone Tube Sabre DAC na lampach 6sn7/DIY IC-RCA Citrone Venture/IC-RCA na XLR +USB+Coaxial+zasilający DIY by johnys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, z taką akustyką i takim sprzętem (bardziej mi chodzi o jego wiek a nie jakość) pozostają tylko odsłuchy.

Może załóż wątek z prośbą o użyczenie :)) kolumn do odsłuchu z twojej okolicy, a nóż/widelec znajdzie się jakiś życzliwy kolega.

Posłuchasz kilku par i może znajdziesz chociaż kierunek w jakim powinieneś podążać.

Jest też opcja zakupu paczek przez internet, masz prawo zwrotu. Są tu też na tym forum aktywni, uczynni i chętni do takiej sprzedaży przedstawiciele sklepów audio.

Wystarczy napisać.

Powodzenia w zabawie w gonionego z króliczkiem.

Edytowane przez klecha

"A na całe Kargulowe plemię i pole spuść, dobry Panie, wszystkie plagi egipskie. Tylko się nie pomyl i nas, Pawlaków, sąsiadów Kargulowych, nie doświadczaj, bo my się swojej miedzy trzymamy."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem trochę opinii oraz testów i muszę Wam powiedzieć, że rzadkością jest określenie „jasno” brzmiące głośniki.

Tak jak obiecałem podsuwam wam pod ocenę kolumny, które wybrałem. Podam tylko nazwę modelu, podstawowe parametry, bez jakiś dodatkowych opisów ich brzmienia, które udało mi się znaleźć.

Kryteria wyboru to:

- budżet do 1000,00 +++

- „jasne” brzmienie,

- impedancja 8Ω by staruszek Rotal nie zgrzał się za bardzo ( jeden wyjątek),

- efektywność powyżej 90dB (dwa wyjątki),

- preferowana moc wzmacniacza (jeden wyjątek).

Oto bohaterowie mojego opowiadania w kolejności od najtańszych:

1. Infinity Reference 81 MK II: 8Ω/efekt. 92db/BRAK DANYCH

2. Dali 505: 4-8Ω/efekt. 92dB/sugerowana moc wzmacniacza 30-150W

3. TAGA Harmony TAV-806F: 6Ω/efekt. 89dB/sugerowana moc wzmacniacza 20-180W

4. Infinity Primus 250: 8Ω/efekt. 92dB/sugerowana moc wzmacniacza 25-150W

5. Tannoy Mercury M4: 8Ω/efekt. 91dB/sugerowana moc wzmacniacza 10-100W

6. Mission M34: 8Ω/efekt. 89dB/sugerowana moc wzmacniacza 25-150W

7. Celestion F38: 8Ω/efekt. 90dB/ BRAK DANYCH

8. Celestion F30: 8Ω/efekt. 90Db/BRAK DANYCH

9. Monitor Audio Bronze BR6: 6Ω/efekt. 90dB/sugerowana moc wzmacniacza 40-150W

10. Mission M35i: 8Ω/efekt. 92dB/sugerowana moc wzmacniacza 25-150W/

11. Monitor Audio Silver 8i: 8Ω/efekt. 90dB/sugerowana moc wzmacniacza 10-200W

12. Infinity Beta 40: 86Ω/efekt. 90Db/sugerowana moc wzmacniacza 25-150W

13. Infinity Delta 50: 6Ω/efekt. 90dB/sugerowana moc wzmacniacza 25-150W

Co myślicie o w/w, może jakieś inne modele lub zmiana kolejności według dopasowania do Rotela ?

Doradźcie coś.

Edytowane przez Marcin1806

Denon PMA-2000r/Denon DCD-1550AR/Denon TU-1500RD/Rotel RX-602/Monitor Audio Silver 8 + kable bi-wiring, DIY by johnys/DIY Citrone Tube Sabre DAC na lampach 6sn7/DIY IC-RCA Citrone Venture/IC-RCA na XLR +USB+Coaxial+zasilający DIY by johnys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Dali 505: 4-8Ω/efekt. 92dB/sugerowana moc wzmacniacza 30-150W

Ja bym wolał Dali 400 lub 107, choć 4-omowe - niemniej jednak nie bał bym się tego. Może nawet 109, ale to już spore kloce i Twój amplitunerek może nie wydolić mocowo.

5. Tannoy Mercury M4: 8Ω/efekt. 91dB/sugerowana moc wzmacniacza 10-100W

Ciekawe.

6. Mission M34: 8Ω/efekt. 89dB/sugerowana moc wzmacniacza 25-150W

10. Mission M35i: 8Ω/efekt. 92dB/sugerowana moc wzmacniacza 25-150W/

Mogą być ciekawe, choć pierwsze mają niską efektywność, a drugim może zabraknąć mocy mimo dużej efektywności (dużo głośników do napędzenia).

12. Infinity Beta 40: 86Ω/efekt. 90Db/sugerowana moc wzmacniacza 25-150W

13. Infinity Delta 50: 6Ω/efekt. 90dB/sugerowana moc wzmacniacza 25-150W

W tym przedziale cenowym darowałbym sobie tą markę.

 

A od siebie dodałbym jeszcze (choć nijak pasują do Twoich wymagać, to pod ten amplituner będą aż na wyrost):

https://allegro.pl/t-a-criterion-tal-90-i7280087140.html

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pierwsze opinie.

Ja bym wolał Dali 400 lub 107, choć 4-omowe - niemniej jednak nie bał bym się tego

Poczytam, przepatrzę sieć co z nimi i za ile.

5. Tannoy Mercury M4: 8Ω/efekt. 91dB/sugerowana moc wzmacniacza 10-100W

Ciekawe.

to o nich piszą na tym forum:

- „plastyczny, czytelny środek pasma, głęboki, sprężysty, bas czysta, niewyeksponowana góra dobra dynamika bardzo dobra zdolność tworzenia szerokiej i głębokiej sceny "przyjazne" parametry”

- „Muzykalna, niemcząca prezentacja dźwiękowa przy zachowaniu rockowej drapieżności”

- „Szeroka scena; Piękna średnica; wspaniałe skrajne fragmenty pasma; neutralność i detaliczność”

6. Mission M34: 8Ω/efekt. 89dB/sugerowana moc wzmacniacza 25-150W

Użytkownik Marcin1806 dnia 07.08.2018 - 23:31 napisał

10. Mission M35i: 8Ω/efekt. 92dB/sugerowana moc wzmacniacza 25-150W/

Mogą być ciekawe, choć pierwsze mają niską efektywność, a drugim może zabraknąć mocy mimo dużej efektywności (dużo głośników do napędzenia).

wybrane opisy: M34 - „Cały zakres średnio-wysokotonowy jest znakomicie przygotowany do kreowania przestrzeni, tworzy prawdziwy spektakl sceniczny, precyzyjny w konturach i zapełniony konkretnymi i lokalizacjami, ale również ociekający żywiołowością i dynamiką.”

M345 - co oznacza, że może im zabraknąć mocy ? chodzi o sugerowaną moc wzmacniacza czy moc muzyczną tych kolumn ?

O Infinity już zapomniałem.

A od siebie dodałbym jeszcze (choć nijak pasują do Twoich wymagać, to pod ten amplituner będą aż na wyrost):

https://allegro.pl/t-a-criterion-tal-90-i7280087140.html

najdroższe w moim zestawieniu ale nie do skreślenia. Tylko o co chodzi, że nijak nie pasują do moich wymagań ? Jeśli chodzi tylko o stojaki to no problem.

A jak Ci się podoba z Polarisami, to kup eksportową wersję Polarisów 200 z ceramiczną Vifą:

https://www.olx.pl/oferta/diora-polaris-200-classic-vifa-CID99-IDv6OQl.html#5993c38f88

Jeszcze nie słuchałem z Polarisami 300 - jest to w planie. Te 200 będą lepsze z tym gwizdkiem Vifa ?

Monitor audio silver 8i jak masz do tysiaca to bierz bardzo dobra cena

deko powyżej tysiąca ale ze względów optycznych to jedne z kolumn mojego zestawienia, które najbardziej wpadają mi w oko.

Dzięki i proszę o więcej opinii.

 

Czy jest Wam znane, czy coś słyszeliście o RETROSPEKCJA VINTAGE AUDIO z miejscowości Konstantynów Łódzki ? Podobno robią fajne rzeczy z już wiekowymi głośnikami.

Denon PMA-2000r/Denon DCD-1550AR/Denon TU-1500RD/Rotel RX-602/Monitor Audio Silver 8 + kable bi-wiring, DIY by johnys/DIY Citrone Tube Sabre DAC na lampach 6sn7/DIY IC-RCA Citrone Venture/IC-RCA na XLR +USB+Coaxial+zasilający DIY by johnys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najdroższe w moim zestawieniu ale nie do skreślenia. Tylko o co chodzi, że nijak nie pasują do moich wymagań ? Jeśli chodzi tylko o stojaki to no problem.

Tak, głównie mi chodziło o to, że nie są podłogówkami i kosztują sporo ponad 1000zł (choć może coś utargujesz, np. ugadując się poza Allegro). Nie słyszałem tego akurat modelu, ale T+A zawsze grają "dużym" dźwiękiem z perfekcyjnym basem za sprawą linii transmisyjnej, zaś góra jest bardzo detaliczna, raczej po jasnej stronie - w nowszych modelach ładnie się to zgrywa z niedoborami Rotela na skrajach pasma i tworzy wybuchowo-dynamiczną mieszankę. A pisząc, że są na wyrost miałem na myśli, że w perspektywie czasu, nawet jak wymienisz wzmaka na jakiś za 1000-2000zł to te kolumny nadal spokojnie dotrzymają mu kroku. Ale pewnie zaraz ktoś tu powie, że T+A to specyficzne niemieckie "marszowe granie", któremu brakuje plastyczności i ciepełka w środku pasma, tak potrzebnego "chłodnemu" Rotelowi - rzecz gustu, ale Twój RX-602 może mieć sporo tego ciepełka, mając na uwadze to, jak gra mój RA-870 (w odróżnieniu od nowszych modeli).

Te 200 będą lepsze z tym gwizdkiem Vifa ?

Głośniki z ceramicznymi (ulta-sztywnymi) membranami stosują firmy budujące kolumny za bajońskie sumy, a ta Vifa ponoć jest jednym z pierwszych takich głośników. Do tego masz resztę głośników czeskiej Tesli, a te są naprawdę super w stosunku cena/jakość- w młodości budowałem na nich kolumny i wiem, że potrafią zagrać na poziomie osławionych skandynawskich głośników. Wszystko zależy, jak Diora to złożyła do kupy, ale domniemam, że jak by nie było, to dźwięk będzie wyższej klasy niż z "napakowanych" Polarisów 300. Od razu mówię - też ich nie słyszałem, a tylko legendy o nich...

 

M345 - co oznacza, że może im zabraknąć mocy ? chodzi o sugerowaną moc wzmacniacza czy moc muzyczną tych kolumn ?

Chodzi o to, że nie jest to mocny wzmak, więc lepiej poradzi sobie z kolumnami 2-3 głośnikowymi, niż 4-głośnikowymi. Każdy głośnik (i jego część zwrotnicy), to kolejne obciążenie, więc co z tego, że więcej głośników zagrałoby głośniej (z większą skutecznością), skoro wzmacniacz nie wydoli prądowo z ich napędzeniem i będzie to grało bez życia (brak dynamiki). Dlatego też ja poleciłem Ci dynamiczne, 2-głośnikowe kolumny, z którymi Twój wzmak nie powinien mieć żadnego problemu z napędzeniem.

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, głównie mi chodziło o to, że nie są podłogówkami i kosztują sporo ponad 1000zł (choć może coś utargujesz, np. ugadując się poza Allegro). Nie słyszałem tego akurat modelu, ale T+A zawsze grają "dużym" dźwiękiem z perfekcyjnym basem za sprawą linii transmisyjnej, zaś góra jest bardzo detaliczna, raczej po jasnej stronie - w nowszych modelach ładnie się to zgrywa z niedoborami Rotela na skrajach pasma i tworzy wybuchowo-dynamiczną mieszankę. A pisząc, że są na wyrost miałem na myśli, że w perspektywie czasu, nawet jak wymienisz wzmaka na jakiś za 1000-2000zł to te kolumny nadal spokojnie dotrzymają mu kroku. Ale pewnie zaraz ktoś tu powie, że T+A to specyficzne niemieckie "marszowe granie", któremu brakuje plastyczności i ciepełka w środku pasma, tak potrzebnego "chłodnemu" Rotelowi - rzecz gustu, ale Twój RX-602 może mieć sporo tego ciepełka, mając na uwadze to, jak gra mój RA-870 (w odróżnieniu od nowszych modeli).

Po takim - wyczerpującym opisie tych głośników już nawet nie śmiem pytać co to jest linia transmisyjna ale domniemywam, że nie ma to nic wspólnego z pasem transmisyjnym :) Myślisz, że dały by radę w moich "pustych" 35-ciu metrach kwadratowych ?

Głośniki z ceramicznymi (ulta-sztywnymi) membranami stosują firmy budujące kolumny za bajońskie sumy, a ta Vifa ponoć jest jednym z pierwszych takich głośników. Do tego masz resztę głośników czeskiej Tesli, a te są naprawdę super w stosunku cena/jakość- w młodości budowałem na nich kolumny i wiem, że potrafią zagrać na poziomie osławionych skandynawskich głośników. Wszystko zależy, jak Diora to złożyła do kupy, ale domniemam, że jak by nie było, to dźwięk będzie wyższej klasy niż z "napakowanych" Polarisów 300. Od razu mówię - też ich nie słyszałem, a tylko legendy o nich...

 

Jak pisałem już wcześniej z relacji mojej drugiej połowy to ten Rotel dawał radę tym "napakowanym" trzy-setką i była pod wrażeniem dźwięku jaki wydobywał się z tego duetu. Ja tam nie przejawiałem jakiegoś większego zainteresowania, grało to grało. Coś jak uczeń słuchający wykładu nauczyciela z ostatniej ławki na ósmej godzinie lekcyjnej najnudniejszego przedmiotu. Teraz będę musiał się dokładniej wsłuchać i będzie to mój pierwszy odsłuch - od czegoś muszę zacząć :) A czy do takiego odsłuchu to muszę wybrać jakiś specjalny repertuar czy bez znaczenia ?

Denon PMA-2000r/Denon DCD-1550AR/Denon TU-1500RD/Rotel RX-602/Monitor Audio Silver 8 + kable bi-wiring, DIY by johnys/DIY Citrone Tube Sabre DAC na lampach 6sn7/DIY IC-RCA Citrone Venture/IC-RCA na XLR +USB+Coaxial+zasilający DIY by johnys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślisz, że dały by radę w moich "pustych" 35-ciu metrach kwadratowych ?

Nie mam zielonego pojęcia... Linia transmisyjna to tunel (a w zasadzie labirynt) wewnątrz kolumny, który odpowiednio "moduluje" (a technicznej, zgrywa w fazie) dźwięk generowany przez tył membrany głośnika basowego, tak aby prawie podwoić to co otrzymujemy tylko z przedniej części (gdyby dany głośnik był w obudowie zamkniętej). Bass Reflex jest tego uproszczeniem - tu otworem generuje się tylko niższe zejście na basie przez "wydmuchy" powietrza, ale zgodności w fazie już niema (innymi słowy, w innym momencie głośnik odgrywa dane uderzenie basu i kiedy indziej "odgrywane jest" ono przez powietrze wydmuchiwane przez otwór) i stąd mała impulsywność oraz dudnienie przy tym typie budowy, zwłaszcza z otworem z przodu.

A czy do takiego odsłuchu to muszę wybrać jakiś specjalny repertuar czy bez znaczenia ?

Repertuar oczywiście taki, jakiego będziesz słuchał na co dzień, ale nagrany w możliwie najlepszej jakości. To Tobie ma się podobać - oczywiście, najlepsze są do tego utwory o jak największej rozpiętości dynamicznej (nie skompresowane dzisiejszymi metodami postprodukcji: https://www.youtube.com/watch?v=ydg-ajN1u9o) i jak największej ilości zmian tępa, ale niedoświadczona osoba raczej wiele nie usłyszy, nie wiedząc, jak to by zabrzmiało na żywo lub na sprzęcie najwyższej klasy - brak punktu odniesienia jest tu podstawowym problemem. A skoro nigdy się nie wsłuchiwałeś, co jak gra, to nie masz w ogóle punktu odniesienia przy pierwszym "poważnym" odsłuchu.

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wolał Dali 400 lub 107, choć 4-omowe - niemniej jednak nie bał bym się tego.

Dopytam się jeszcze o Dali 400. Możesz jakoś uzasadnić swój wybór ?

Znalazłem info, że brzmią one "jasno" i "detalicznie" ale też mogą być za małedo 35m2. Ponoć następny model tzn 450 to cyt: "... ich nastepca model 450 to juz dobre i sprawdzone kolumny ktore maja pochlebne oceny..."

link do dyskusji: http://www.audiostereo.pl/kolumny-dali-400_135802.html

Do tej pory nie zwracałem uwagi na kolor skrzynek ale na all... znalazłem Dali 400, które kolorystycznie są jakby od kompletu moich mebli w salonie link: https://allegro.pl/kolumny-stereo-dali-400-komis-audio-myslenice-i7120361896.html#thumb/10

mol01 proszę spójrz pod ten link co podałem. Cena trochę chyba wysoka ale może one są rzeczywiście warte takiego grosza ? Masz jakieś zdanie co do Dali 450 ?

Denon PMA-2000r/Denon DCD-1550AR/Denon TU-1500RD/Rotel RX-602/Monitor Audio Silver 8 + kable bi-wiring, DIY by johnys/DIY Citrone Tube Sabre DAC na lampach 6sn7/DIY IC-RCA Citrone Venture/IC-RCA na XLR +USB+Coaxial+zasilający DIY by johnys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopytam się jeszcze o Dali 400. Możesz jakoś uzasadnić swój wybór ?

Dali 400 i 450 to klasa wyżej niż 5005 z serii Blue - kiedyś się o nich naczytałem, bo sam się przymierzałem do ich zakupu (jak i 850) - nie pamiętam już, co tam wyczytałem, ale pamiętam, że były w gronie moich faworytów. 400 i 450 mają podobną budowę, opartą o głośniki marki Vifa (basy) i Seas (sopran), ogólnie można by rzec, że 450 to nieco zmodernizowane 400 i stąd niegdyś chodziły w wyższych cenach - nie napisałem o nich, bo myślałem, że znacznie przekroczą Twój budżet. Te 400 spod linku z Allegro są kombinowane - wymieniono w nich soprany na piersiowe Vify, ale na OLX widzę parę sztuk 450 nawet taniej... Ja lubię jasne i detaliczne granie z szybkim punktowym basem, więc wpisują się one w moje preferencje (tak jak T+A), ale Ty musisz sam ocenić, czy to trafia w Twój gust...

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Preferencje muzyczne mamy identyczne, opisałem swoje w moim pierwszym poście tylko innymi słowami niż Ty to zrobiłeś w poście wyżej. Dali 400 opisywane w sieci jako JASNE: 4ohm + wysoka skuteczność 93dB + moc 150-180W powinny mi dać dużą głośność ale czy wystarczającą do 35m2 ? Nie znalazłem jaka jest zalecana moc wzmacniacza. I najważniejsze czy mój Rotel się nie zagotuje od takiej impedancji ? Dostępne tylko te z tego linku, który podałem poprzednio.

Dali 450 opisywane w sieci jako MNIEJ JASNE a nawet CIEMNE. Gdzieś, na innym forum pisali że dobre do jakiejś jasnej Yamahy ale nie bardzo do Rotela : 4ohm + skuteczność 91dB, zalecana moc wzmacniacza 30-200W+ moc 140-180W. Mamy więc podobne parametry techniczne z większą skutecznością dla tych pierwszych. Czy dla moich warunków lokalowych i sprzętowych ma to jakieś znaczenie - jakie ? Trzy oferty na olx, najdroższa dla mnie nie do przyjęcia ponieważ prawie w cenie T+A.

 

Czy jest Wam znane, czy coś słyszeliście o RETROSPEKCJA VINTAGE AUDIO z miejscowości Konstantynów Łódzki ? Podobno robią fajne rzeczy z już wiekowymi głośnikami.

Denon PMA-2000r/Denon DCD-1550AR/Denon TU-1500RD/Rotel RX-602/Monitor Audio Silver 8 + kable bi-wiring, DIY by johnys/DIY Citrone Tube Sabre DAC na lampach 6sn7/DIY IC-RCA Citrone Venture/IC-RCA na XLR +USB+Coaxial+zasilający DIY by johnys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znalazłem jaka jest zalecana moc wzmacniacza.

Tą zalecaną mocą wzmacniacza to bym się akurat jakoś bardzo nie przejmował. Jak napisałeś - 400 mają większą skuteczność, a większość wyliczonych przez Ciebie kolumn ma podobny zestaw głośników (2x 16cm na basie - zresztą większe przy tym wzmacniaczu, to już przeginka) i moc, więc powinny sobie podobnie poradzić tym pomieszczeniu (o ile nie lepiej ze względu na skuteczność). Z tym, co ludzie piszą, też bym był ostrożniejszy - ludzie czasami nie mają pojęcia o czym piszą...

RETROSPEKCJA VINTAGE AUDIO z miejscowości Konstantynów Łódzki

Nie słyszałem i jak kupisz dobrze brzmiące kolumny, to nie oddawałbym ich "do grzebnięcia".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie słyszałem i jak kupisz dobrze brzmiące kolumny, to nie oddawałbym ich "do grzebnięcia".

Nie, w żadnym wypadku. W czwartek gość z tej Retrospekcji ma mi podesłać kilka fotek z ofertą dla mnie. Na swojej stronie piszą że od wielu lat zajmują się sprzętem hifi a ich używki są objęte jakimś 24 miesięcznym planem serwisowym. Sam przeczytaj: https://allegro.pl/retrospekcja-vintage-audio-studio-jbl-infinity-i7480279730.html

Zobaczymy co mi zaproponują. W jakiej kolejności mam rozpatrywać zakup biorąc pod uwagę moje preferencje co do dźwięku:

1. Dali 400

2. Dali 450

3. T+A

4. Tannoy Mercury M4

5. Monitor audio silver 8i

6. Polaris 200 ?

Tak wygląda moja uaktualniona lista, z 13 zostało 6 pozycji w tym trzy nowe.

Moment ale dzisiaj jest czwartek :) A to mało czasu im zostało. Tu jest ich strona: https://classicmusic8.wixsite.com/retrospekcja

Edytowane przez Marcin1806

Denon PMA-2000r/Denon DCD-1550AR/Denon TU-1500RD/Rotel RX-602/Monitor Audio Silver 8 + kable bi-wiring, DIY by johnys/DIY Citrone Tube Sabre DAC na lampach 6sn7/DIY IC-RCA Citrone Venture/IC-RCA na XLR +USB+Coaxial+zasilający DIY by johnys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak pomyślałem, bo na ich stronce w galerii może ze 3 rzeczy widziałem naprawdę warte uwagi, a reszta może i Vintage, ale modele raczej nie dla kolekcjonerów, bo łatwe do zdobycia i z dołu katalogu w czasach produkcji. Domniemam, że sprzęty zostały wyszabrowane z pchlich targów na kilkadziesiąt złotych i sprzedawane za 10x tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, w żadnym wypadku. W czwartek gość z tej Retrospekcji ma mi podesłać kilka fotek z ofertą dla mnie. Na swojej stronie piszą że od wielu lat zajmują się sprzętem hifi a ich używki są objęte jakimś 24 miesięcznym planem serwisowym. Sam przeczytaj: https://allegro.pl/retrospekcja-vintage-audio-studio-jbl-infinity-i7480279730.html

Zobaczymy co mi zaproponują.

Moment ale dzisiaj jest czwartek :) A to mało czasu im zostało. Tu jest ich strona: https://classicmusic8.wixsite.com/retrospekcja

Nie przeglądałem całości oferty ale widać że to bezczelne kłamczuchy - łowcy jeleni.

Szczerze to nie mieści mi się w głowie, jakim pajacem trzeba być, żeby wystawiać używane kolumny JBL E60 za 1500zł (tyle co nowe kiedyś) i dowalać taki opis.

"Przyjemny dla ucha ciepły i krystaliczny, zero podbarwień, brak jakichkolwiek rezonansów, piękna scena stereo, dzwięk bardzo naturalny na bardzo wysokim poziomie." Kolumny za 1500-2000zł nowe kiedyś (ok 2010r) - serio to vintage i tak wspaniałe brzmienie ? Nie to tylko kolumny bardzo budżetowe o skrajnej opinii - w przeważającej części - jako typowe na impreze w remizie z kiepską świdrującą górą.

Aha, nie zauważyłem, że to opis skopiowany z innych ich aukcji. Także automatycznie przekreślają jakiekolwiek zaufanie do siebie przy opisach innych (możliwe że wartościowych) rzeczy jakie pewnie też mają. Na Twoim miejscu uciekałbym jak najdalej od nich. Zero uczciwości i zero przyzwoitości a ceny z kosmosu.

 

1. Dali 400

2. Dali 450

3. T+A

4. Tannoy Mercury M4

5. Monitor audio silver 8i

6. Polaris 200 ?

Tak wygląda moja uaktualniona lista, z 13 zostało 6 pozycji w tym trzy nowe.

Z tego co się orientuję to mają być kolumny na 35m, grające jasno i o dobrej efektywności. Dali raczej są ciemniejsze, również Tannoy M4, chociaż jedne i drugie to fajne granie. Budżet 1 tys. to mało moim zdaniem na duże podłogówki, od tej kwoty dopiero zaczynają się jakiekolwiek wybory, jakbyś chociaż zwiększył do 1,5 tys. to miałoby to sens. Te Monitor Audio Silver 8i - tak jak ktoś wyżej wspominał, jeśli masz je za ok 1 tys. czy nawet trochę ponad to duża okazja. Miałem okazję słyszeć model zdaje się nowszy Silver S5 ale mniej więcej z tamtego okresu (wyglądają trochę inaczej) i potrafiły miło zaskoczyć. Jasny, szczegółowy dźwięk ale zrównoważony. Na pewno dużo ciekawsze od Tannoy M4 tyle że w innym stylu. Z Tannoy jaśniejsze i lepsze od M4 byłyby z kolei R3 lub dual concentric 615, DC3000. Ostatnie na liście Polarisy traktuję jako humorystyczny dodatek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientuję to mają być kolumny na 35m, grające jasno i o dobrej efektywności. Dali raczej są ciemniejsze, również Tannoy M4, chociaż jedne i drugie to fajne granie. Budżet 1 tys. to mało moim zdaniem na duże podłogówki, od tej kwoty dopiero zaczynają się jakiekolwiek wybory, jakbyś chociaż zwiększył do 1,5 tys. to miałoby to sens. Te Monitor Audio Silver 8i - tak jak ktoś wyżej wspominał, jeśli masz je za ok 1 tys. czy nawet trochę ponad to duża okazja. Miałem okazję słyszeć model zdaje się nowszy Silver S5 ale mniej więcej z tamtego okresu (wyglądają trochę inaczej) i potrafiły miło zaskoczyć. Jasny, szczegółowy dźwięk ale zrównoważony. Na pewno dużo ciekawsze od Tannoy M4 tyle że w innym stylu. Z Tannoy jaśniejsze i lepsze od M4 byłyby z kolei R3 lub dual concentric 615, DC3000. Ostatnie na liście Polarisy traktuję jako humorystyczny dodatek :)

Zakładany budżet 1000zł nie znaczy że coś tam nie dorzucę. Silver S5 znalazłem za 800zł, Silver S8 za 1300zł, TannoyR3 ma małą efektywność. A co myślisz o T+A link: https://allegro.pl/t-a-criterion-tal-90-i7280087140.html

Czytałem, że Dali 400 grają jasnym brzmieniem zaś 450 są już przyciemnione.

Jakieś inne propozycje głośników o jasnym brzmieniu ???

Denon PMA-2000r/Denon DCD-1550AR/Denon TU-1500RD/Rotel RX-602/Monitor Audio Silver 8 + kable bi-wiring, DIY by johnys/DIY Citrone Tube Sabre DAC na lampach 6sn7/DIY IC-RCA Citrone Venture/IC-RCA na XLR +USB+Coaxial+zasilający DIY by johnys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie na liście Polarisy traktuję jako humorystyczny dodatek :)

Ale tu mowa o eksportowych Polarisach Clasic 200, a to zupełnie co innego... poza tym, kosztują połowę tego, co pozostałe, a to daje świetną relację cena/jakość, zwłaszcza że "uszom kolegi" (żonie) bardzo się podobało granie Polarisów 300...

 

Z Tannoy jaśniejsze i lepsze od M4 byłyby z kolei R3 lub dual concentric 615, DC3000

Sam kiedyś też rozważałem zakup Tannoy'i 611 (te same głośniki, co w 615, ale jeden bas mniej), a te już kupi w założonym budżecie...

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.