Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  719 członków

Rotel Klub
IGNORED

Klub miłośników Rotela


Micke 13
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

No to teraz zasiałeś we mnie ziarnko niepokoju.

Przecież po to zadałem tutaj takie pytanie by wszyscy się mogli wypowiedzieć a nie tylko Ci odważniejsi. Ja na prawdę nie mam o tym pojęcia więc wszystkie Wasze opinie są dla mnie ważne. Na początku a także w późniejszych postach pisałem do jakiego sprzętu poszukuję kolumn. Myślałem, że propozycje jakie się tu pojawiały były przemyślane i pod tym aspektem, nie tylko metraż i moje preferencje dźwiękowe. Sam czytam wszytko co znajdę w sieci, ale co mi po samym czytaniu skoro doświadczenie na poziomie 0+. Ktoś też pisał, że za dużo czytam i pewnie miał rację ale w sytuacji braku doświadczenia, możliwości odsłuchu w większej mierze polegam na waszej opinii i wyczytanych informacjach z internetu.

Na pewno nie wydam pieniążków na sprzęt, który będzie na wyrost i wykończy mi amplituner a na pewno nie za 2k.

Po wpisie Satori wiem, że już nic nie wiem i wygląda na to, że koło prawie się zamknęło i jestem znowu w miejscu, w którym dokonałem pierwszego wpisu na tym forum. Prawie znaczy tyle, że zostały Tannoy R3 ale żebym był pewien na 100% tego wybory to ...

A Ty tak od razu wierzysz we wszystko co usłyszysz na forum ? Szczerze mówiąc to masz tylko mieszane w głowie i tyle z tych porad wynika. Nie wiem po co koledzy wspominają i dają jako przykłady takie kolumny jak Dynaudio czy te ALR, o skuteczności 86db/m. Ty jako nowicjusz nie wiesz co to oznacza i jak się ma w rzeczywistości do kolumn o skuteczności 90 czy 91db/m. Nie wiesz też, ile to jest 30W czy 20W czy 5W i ile mocy potrzebujesz. Najczęściej słuchamy w przedziale od ułamka 1 wata do kilku wat. Straszenie wykończeniem wzmacniacza przez takie kolumny o skuteczności 90db+ jest trochę śmieszne. Żeby było śmieszniej, wracasz do kolumn o efektywności 89db/1 i to już jest ok, nikt nie protestuje. Otóż wzmacniacz nie widzi czy kolumny są duże czy małe i czy są tanie czy drogie, tylko widzi obciążenie pod postacią impedancji i zmian w tym zakresie (bo to nie jest parametr stały ale zmienny), od burzliwości tego zakresu zależy i przebiegu impedancji zwłaszcza w niskich częstotliwościach (pochłaniających najwięcej mocy) zależy czy wzmacniacz da radę czy nie i nie da się tego stwierdzić bez pomiarów i wykresów kolumn, a tu koledzy chyba oceniają kolumny przez pryzmat "wielkości". Jeśli chodzi o "słabe" wzmacniacze to miałem swego czasu Cambridge A1 o mocy 25W i tam też zasilacz był właśnie 150W, Kenwood 3020, około 30W (nie pamiętam jaki zasilacz) i grały normalnie pod każdymi kolumnami. Oczywiście niektórych z Dynaudio jakie miałem bym nie podpiął bo one "wchłaniają" moc jak gąbka nawet na końcówce mocy 200W i żeby było głośno to trzeba by w tych wzmacniaczach ustawić potencjometr poza skalą, ale takie kolumny jak Tannoy V4 to oba ciągnęły przy dużym wolumenie z palcem w nosie.

Poczytaj i radzę więcej dystansu do opinii z forum, bo zgłupiejesz całkowicie.

https://audio.com.pl...-napedzi-kolumn

https://audio.com.pl...ow-glosnikowych

Edytowane przez don111
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kenwood 3020, około 30W (nie pamiętam jaki zasilacz) i grały normalnie pod każdymi kolumnami

Jak Kenwood KA-3020 napędził Ci normalnie każde kolumny, to dalsza dyskusja niema najmniejszego sensu. Tak się składa, że miałem KA-5010 (2x80W/8Ohm) oraz KA-5090R (2x75W/8Ohm) i obydwa miały sporo niedostatków w dynamice (zwłaszcza ten drugi potrafił się "dławić") - i nie mówię tu o współpracy z kolumnami o efektywności 86dB. Każde kolumny to napędzi dopiero KA-7020 - i to naprawdę piec gody uwagi, nie tylko ze względu na łatwość prowadzenia trudnych obciążeń.

Straszenie wykończeniem wzmacniacza przez takie kolumny o skuteczności 90db+ jest trochę śmieszne.

Kto straszy wykończeniem wzmacniacza? Obydwaj napisaliśmy, że grać bezie grało... ale co najwyżej będzie nadawało do poplumkania...

Żeby było śmieszniej, wracasz do kolumn o efektywności 89db/1 i to już jest ok, nikt nie protestuje.

O Tannoyach też wyraziłem obawę ze względu na efektywność właśnie, jak byś przeoczył... moim zdaniem najlepszym wyborem byłyby Dali 450, które to zaproponowałem jako jedyne z obecnej listy (a kto resztę i zapewniał, że R3 nie mają wcale niskiej efektywności?), jednak ja ogólnie do takiego wzmacniacza kupiłbym kolumny z jego epoki o dużej efektywności typu: ESS Performance, Snell K lub J, Celestion UL lub DL, Sansui LM, Ecouton Audiolabor, Elac EL.

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Kenwood KA-3020 napędził Ci normalnie każde kolumny, to dalsza dyskusja niema najmniejszego sensu. Tak się składa, że miałem KA-5010 (2x80W/8Ohm) oraz KA-5090R (2x75W/8Ohm) i obydwa miały sporo niedostatków w dynamice (zwłaszcza ten drugi potrafił się "dławić") - i nie mówię tu o współpracy z kolumnami o efektywności 86dB. Każde kolumny to napędzi dopiero KA-7020 - i to naprawdę piec gody uwagi, nie tylko ze względu na łatwość prowadzenia trudnych obciążeń.

Nie mówię że napędził idealnie ale nie było słychać znaczących braków w porównaniu do pre+końcówek mocy jakich normalnie używam. Równie dobrze można to podciągnąć pod pewne różnice w brzmieniu, które występują we wzmacniaczach a nie dlatego że była niska moc i jakieś braki. Tego się wcale nie czuło. Poza tym to są inne modele wzmacniaczy a nie 3020, a czy moc tylko decyduje o wysterowaniu ? Dobrze wiesz że nie. Miałem różne wzmacniacze, bardzo dużą ilość i dajmy na to taki Nad 3240PE z mocą 2x 40W i poborem bodajże 220VA grał żwawiej i potężniej od wzmacniaczy kilkukrotnie przewyższającymi go parametrami (na papierze).

 

O Tannoyach też wyraziłem obawę ze względu na efektywność właśnie, jak byś przeoczył... moim zdaniem najlepszym wyborem byłyby Dali 450, które to zaproponowałem jako jedyne z obecnej listy (a kto resztę i zapewniał, że R3 nie mają wcale niskiej efektywności?)

Bo to są dane techniczne producenta i różnica jest 1db, to chyba można z grubsza przyjąć że jest to niewielka różnica i zaliczyć kolumny do tej samej grupy. A Ty nagle wyskoczyłeś z ALR które mają wg danych 86db i jakiś inny Rotel ich rzekomo nie napędził (choć może to wcale nie była kwestia napędzenia tylko tak się mogło zgrać), potem na podstawie tych kolumn snujesz jakieś wnioski. Wychodzi na to, że lepiej kupić jak najgorsze kolumny bo i tak nie ma sensu zakup lepszych do tego konkretnie wzmacniacza, tak jakby wymiana wzmacniacza (w razie gdyby faktycznie nie dawał rady) to był jakiś problem. Ja jestem pewny, że nawet na takim wzmacniaczu, nawet gdyby był jeszcze słabszy to różnica będzie ewidentna, bo to kolumny są dużo ważniejsze od wzmacniacza i narzucają mocno swój charakter. A jeśli ten wzmacniacz nie uciągnie kolumn typu Tannoy R3 czy tych starszych MA Silver, Dali - które mają w okolicy tych 91db, to żadnych innych kolumn poza takimi do lampy już nie uciągnie. Ja nie byłbym taki sceptyczny i na pewno nie kierowałbym się w wyborze ograniczeniami wzmacniacza, z wyjątkami - gdzie sprawa "napędzenia" byłaby ewidentnie problematyczna, z uwagi na bardzo niską efektywność, czy bardzo niską impedancję. A kolega zrobi jak uważa. Żeby nie było potem płaczu jak usłyszy nagle jakieś lepsze kolumny na tym swoim wzmacniaczu, które mógł kupić ale nie kupił tylko dlatego, że na jakimś forum, ktoś kto nawet nie słyszał tego jego wzmacniacza, przekonał go, że może mu to razem nie zagrać bo tak sobie przypuszcza... Gdybym szedł tym tropem i słuchał wyłącznie rad z forum to nigdy bym nie kupił starych Infinity Kappa czy Renaissance bo przecież mi to nie miało prawa zagrać. Kupiłem, słuchałem, porównałem do tego jak grają pod hi-endowymi klockami i wiem na czym stoję, dlatego mam swoje zdanie w tej sprawie.

Edytowane przez don111
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trakcie odsłuchu Rotela, po ok. 5 min w lewym kanale zanikł dźwięk i zaczęło trzeszczeć (prawy grał), po przepięciu kolumn na drugi zestaw zacisków ten problem pojawił się ponownie ale nie po 5 min a po około 30min.

Podpięte były kolumny polaris 180.

Co tam się mogło zepsuć, czy naprawa jest jakaś skomplikowana i kosztowna ?

Denon PMA-2000r/Denon DCD-1550AR/Denon TU-1500RD/Rotel RX-602/Monitor Audio Silver 8 + kable bi-wiring, DIY by johnys/DIY Citrone Tube Sabre DAC na lampach 6sn7/DIY IC-RCA Citrone Venture/IC-RCA na XLR +USB+Coaxial+zasilający DIY by johnys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trakcie odsłuchu Rotela, po ok. 5 min w lewym kanale zanikł dźwięk i zaczęło trzeszczeć (prawy grał), po przepięciu kolumn na drugi zestaw zacisków ten problem pojawił się ponownie ale nie po 5 min a po około 30min.

Najprawdopodobniej jakiś kondensator - dopóki się nie naładuje, jest OK...

 

A jak Ci się podobało na tych Polarisach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej jakiś kondensator - dopóki się nie naładuje, jest OK...

 

A jak Ci się podobało na tych Polarisach?

Nie wiem czy opiszę to tak jak trzeba. Grają spokojnie może nawet anemicznie, bez pazura, mało wyrazisty bas i wysokie, raczej tak sobie ze szczegółami - mało instrumentów słyszałem, mało dynamicznie.. Oczywiście wysokie i bas są ale dla mnie trochę za mało. Najfajniej zagrały blusowe kawałki, tak naturalnie, dance nawet, nawet. Muzyka filmowa też bez szału. Dosyć, tak na 60% fajnie zagrały "Chór Aleksandrowa". Dla mnie brak im kopa - nie porywają. Raczej, przede wszystkim do spokojnej muzy, takiej do poobiedniej drzemki. Rock - AC/DC stanowczo nie, o niebo lepiej zagrały Pure Acustic 6 z Denonem kina domowego.

W każdym razie du... nie urywa. Oczekiwał bym od swoich kolumn czegoś więcej.

 

Co do samego Amplitunera to na wielki + zaskoczył mnie jego stan optyczny. Jak na kilkudziesięcioletni sprzęt to żeby nie brak jednej gałki od potencjometru,-sopranów i 3 małych rysek to powiedział bym, że ideał.

 

A co jeśli bym chciał kupić coś nowego (porównując do używek Tannoy R3)?

Tak na szybko kilka ofert (od najtańszych) do interesującej mnie kwoty:

- MONITOR AUDIO REFERENCE MR 4

- Monitor Audio MR6

- Klipsch R-26F

- Tannoy Mercury 7.4

- Klipsch R-28F

- Klipsch RP-260F

- Heco Aurora 700.

I dodatkowe info: mój Rotel (8ohm/2x35W 4ohm/48W), 35m2 pomieszczenie, brzmienie: dynamika, bas + wykop i większa jasność, muzyka to radio i wszystko oprócz rapu, d-polo i ciężkiego metalu.

Edytowane przez Marcin1806

Denon PMA-2000r/Denon DCD-1550AR/Denon TU-1500RD/Rotel RX-602/Monitor Audio Silver 8 + kable bi-wiring, DIY by johnys/DIY Citrone Tube Sabre DAC na lampach 6sn7/DIY IC-RCA Citrone Venture/IC-RCA na XLR +USB+Coaxial+zasilający DIY by johnys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co jeśli bym chciał kupić coś nowego (porównując do używek Tannoy R3)?

Tak na szybko kilka ofert (od najtańszych) do interesującej mnie kwoty:

- MONITOR AUDIO REFERENCE MR 4

- Monitor Audio MR6

- Klipsch R-26F

- Tannoy Mercury 7.4

- Klipsch R-28F

- Klipsch RP-260F

- Heco Aurora 700.

I dodatkowe info: mój Rotel (8ohm/2x35W 4ohm/48W), 35m2 pomieszczenie, brzmienie: dynamika, bas + wykop i większa jasność, muzyka to radio i wszystko oprócz rapu, d-polo i ciężkiego metalu.

I jeszcze coś z tych:

1. STX FX-300

2. KEF Q7

3. Melodika BL40 MKII

4. Dali Ikon 6

Denon PMA-2000r/Denon DCD-1550AR/Denon TU-1500RD/Rotel RX-602/Monitor Audio Silver 8 + kable bi-wiring, DIY by johnys/DIY Citrone Tube Sabre DAC na lampach 6sn7/DIY IC-RCA Citrone Venture/IC-RCA na XLR +USB+Coaxial+zasilający DIY by johnys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to tak jakbys chcial kupic uzywane kilkuletnie bmw z 200 konnym silnikiem albo skode fabiede

Porównanie może i dobre ale co jest czym ?

Potrafisz rozwinąć swoją wypowiedz ?

Skoro za bardzo nie ma co kupić z używek to może warto zainwestować w nowe kolumny z wyżej wymienionych, które zgrają się z moim Rotelem.

Edytowane przez Marcin1806

Denon PMA-2000r/Denon DCD-1550AR/Denon TU-1500RD/Rotel RX-602/Monitor Audio Silver 8 + kable bi-wiring, DIY by johnys/DIY Citrone Tube Sabre DAC na lampach 6sn7/DIY IC-RCA Citrone Venture/IC-RCA na XLR +USB+Coaxial+zasilający DIY by johnys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takim mieszaniem do niczego nie dojdziesz. Myślę, że R3 biorąc pod uwagę całokształt będą lepsze od prawie każdych z tej listy (w tym część typu MA MR zdeklasują), na pewno za wyjątkiem Dali Ikon 6 (które nie grają jednak w stylu jakiego szukasz), STX nie znam. Jeśli liczysz, że kupisz używane, które są w stanie jak nowe i dodatkowo za ułamek ceny to takie faktycznie ciężko trafić. Idealne używki potrafią dochodzić do 50% ceny nowych, jeśli są młode. Przy budżecie 2-3 tys. jeśli już takie nowe rozpatrujesz, to masz do wyboru do koloru w używkach. Nie wiem dlaczego od razu robisz takie przemeblowanie w typach, wiadomo że nowe zagrają gorzej, do tego chcesz zwiększać budżet 2-3 razy. No i tak samo nowe kolumny nie rozwiążą problemu z efektywnością, to są "normalne" kolumny o sporej efektywności ale bez szału - to nie są kolumny jak stare vintage na papierowych głośnikach. Jak chcesz ładny stan to poczekaj na jakieś zadbane R3 albo dołóż do tych ładniejszych MA Silver. S6 widzę są po 1900 co jest trochę drogą ofertą moim zdaniem ale pewnie można coś stargować. S8 stoją po 2050. To już wygląda na fajniejszą ofertę niż S6 za 1900. Są też RS6, myślę że zbliżona jakość do S6 ale o parę lat nowsze więc zawsze warte trochę więcej. Zamiast nowych Heco Aurora - starsze Metas / Celan, zamiast Klipsch RP260 - starsze RF62 itd itd. Resztę przeznacz na zakup dobrego wzmacniacza albo naprawy tego starego.

 

dnia 20.08.2018 - 21:37 napisał

 

to tak jakbys chcial kupic uzywane kilkuletnie bmw z 200 konnym silnikiem albo skode fabiede

Porównanie może i dobre ale co jest czym ?

Potrafisz rozwinąć swoją wypowiedz ?

A jak myślisz co jest lepsze, kilkuletnie BMW czy nowa Skoda Fabia za podobne pieniądze ? Analogie masz w audio między nowymi a starszymi kolumnami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takim mieszaniem do niczego nie dojdziesz.

I tu się zgadzam w całej rozciągłości. W sprzęcie audio tak jak w motoryzacji - po zakupie nowego na dzień dobry traci on nawet połowę na wartości rynkowej. A jak kupisz używki, to za ułamek ceny sklepowej (czyli kolumny co najmniej o klasę wyżej) i bez problemu odsprzedasz bez straty w razie wtopy z brzmieniem. Poza tym, myślę że im nowsze wynalazki, tym gorsza jakość w strefie budżetowej (coraz bardziej oszczędnie się je robi).

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, trochę zamieszałem tymi nowymi kolumnami myśląc, że któreś z nich zbliżą się choć do Tannoy R3.

Zostaje więc przy opcji na kilkuletnie BMW w podobnej cenie.

Gdyby nie to, że mój rotel nie należy do potworów w kwestii wydajnościowej to nawet już bym się dłużej nie zastanawiał i MA S8 były by już w drodze do mnie bo to chyba najlepsza na tą chwilę oferta.

A tak to pozostaję przy swoim poprzednim wyborze:

Tannoy Revolution R3 - 6Ω/89dB/wzmacniacz 20-200W/Moc maksymalna 220 W

Monitor Audio Silver S6 - 8Ω/90-dB/wzmacniacz 40-120W/Moc maksymalna 150 W.

Gdzieś z tyłu głowy będę miał te:

Monitor Audio Silver S8 - 6Ω/91dB/ Moc maksymalna 175W

Monitor Audio RS6 - 6Ω/91dB/wzmacniacz 40-120W

 

Jak już pisałem wcześniej mało (lub wcale) jest informacji o tych starszych S8.

Czy po samym wyglądzie oraz mając dane S6 i RS6 nie można ocenić – przypuszczać rekomendowanej mocy wzmacniacza dla S8?

Czy kolumny z taką samą impedancją, mniejszą skutecznością ale mniejszym zapotrzebowaniem na zasilenie zagrają lepiej lub identycznie jak kolumny o większej skuteczności i większym (o 20W) zapotrzebowaniu na zasilenie ?

 

Przepraszam ale chyba trochę zagmatwałem temat zamiast zapytać wprost: które według Was z w/w do mojego zasilania ?

Edytowane przez Marcin1806

Denon PMA-2000r/Denon DCD-1550AR/Denon TU-1500RD/Rotel RX-602/Monitor Audio Silver 8 + kable bi-wiring, DIY by johnys/DIY Citrone Tube Sabre DAC na lampach 6sn7/DIY IC-RCA Citrone Venture/IC-RCA na XLR +USB+Coaxial+zasilający DIY by johnys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam jakiegoś ciekawego CDka od 600 do 800zł

 

Wzmacniacz RA-840BX3

Głośniki Dali 450

Teraz mam budżetowego Sonego i Yamahe.

 

Moje typy to :

Rotel RCD 975

Rotel RCD 965

Arcam Alpha 8

 

Czyba że coś innego dobrze się zgra z tym wzmakiem ? Jakis denon, Marantz, dual?

 

Wzmacniacza jeszcze przez dłuższą chwile nie zamierzam zmieniać :)

Edytowane przez JedrzeJ1337
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rotel RCD 975

Rotel RCD 965

Arcam Alpha 8

Z tych zdecydowanie RCD-975 - według mnie to najlepiej grający CD-ek z całej serii 9xx, za RCD-965 można się rozejrzeć za wersją Limited Edition Discrete z wyjściem na tranach, bo zwykła (nawet LE) jest taka sobie.

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otrzymałem link do MA S8: https://pricespy.co.uk/audio-video/speakers-headphones/floorstanding-speakers/monitor-audio-silver-s8--p3497 ale tu też nie ma mocy wzmacniacza.

Czy po samym wyglądzie oraz mając dane S6 i RS6 nie można ocenić – przypuszczać rekomendowanej mocy wzmacniacza dla S8?

Czy kolumny z taką samą impedancją, mniejszą skutecznością ale mniejszym zapotrzebowaniem na zasilenie zagrają lepiej lub identycznie jak kolumny o większej skuteczności i większym (o 20W) zapotrzebowaniu na zasilenie ?

 

Przepraszam ale chyba trochę zagmatwałem temat zamiast zapytać wprost: które według Was z w/w do mojego zasilania ?

Denon PMA-2000r/Denon DCD-1550AR/Denon TU-1500RD/Rotel RX-602/Monitor Audio Silver 8 + kable bi-wiring, DIY by johnys/DIY Citrone Tube Sabre DAC na lampach 6sn7/DIY IC-RCA Citrone Venture/IC-RCA na XLR +USB+Coaxial+zasilający DIY by johnys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy kolumny z taką samą impedancją, mniejszą skutecznością ale mniejszym zapotrzebowaniem na zasilenie zagrają lepiej lub identycznie jak kolumny o większej skuteczności i większym (o 20W) zapotrzebowaniu na zasilenie ?

Gdy impedancja jest ta sama a kolumny mają mniejszą efektywność, to nie mogą one mieć mniejszego zapotrzebowania na prąd, bo żeby grały tą samą głośnością co kolumny o wyższej efektywności to musisz zrobić głośniej na wzmacniaczu.

 

Nie sugeruj się tak bardzo mocami wzmacniaczy jakie zalecają producenci kolumn, ja w ogóle ba to nie zwracam uwagi. Moc nie jest tak istotna bo już te 20W wystarczy dla 95% ludzi ale ważne są też imne parametry wzmacniacza, które wpływają na efekt wyczuwalnej potęgi dźwięku. Inaczej wystarczyłoby kupić amplituner do kina, nawet tani gdzie mamy od ręki 120-150W czy 200W na kanał i to niby załatwiałoby sprawę. Tak pięknie nie jest gdy się okazuje, że wzmacniacze o dużo niższej mocy np 40W grają wyczuwalnie o wiele potężniejszym dźwiękiem, kipiącym energią.

Edytowane przez don111
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki model Rotela, fajnie w brzmieniu i bez problemu z mocą napędził by MA S8 i ile coś takiego kosztuje ?

Denon PMA-2000r/Denon DCD-1550AR/Denon TU-1500RD/Rotel RX-602/Monitor Audio Silver 8 + kable bi-wiring, DIY by johnys/DIY Citrone Tube Sabre DAC na lampach 6sn7/DIY IC-RCA Citrone Venture/IC-RCA na XLR +USB+Coaxial+zasilający DIY by johnys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napędzić to prawie każdy napędzi, gorzej czy to by pasowało do siebie. Poza tym Rotele są drogie. Jak masz staruszka Rotela to on zagra cieplej, a nowe Rotele to trochę suchotniki - do kolumn jak Dynaudio, Vienna pasują jak ulał, do MA kupiłbym inny wzmacniacz, myślę że mocny w dobrym stanie kupisz nawet za 500-600zł (np jakaś fajna Yamaha, HK 680 albo jakiś Nad).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ROTEL RA-980BX raczej nie będzie pasował ?

Mam parę na oku (tak na już) takich tanich, podobno z dobrymi "wnętrznościami"

Rotel RA-971

Onkyo A-8850

Kenwood KA-7010

Marantz PM-80 MKII

A z Yamahy to jakie modele ale z tych starszych, powiedzmy lat 90-98 ?

 

Poprawiam się: lata 80-te i 90-te chciałem napisać.

Edytowane przez Marcin1806

Denon PMA-2000r/Denon DCD-1550AR/Denon TU-1500RD/Rotel RX-602/Monitor Audio Silver 8 + kable bi-wiring, DIY by johnys/DIY Citrone Tube Sabre DAC na lampach 6sn7/DIY IC-RCA Citrone Venture/IC-RCA na XLR +USB+Coaxial+zasilający DIY by johnys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wiem, że nie Rotel do MA , chciałem tylko sprecyzować co to za cyt:"... jakaś fajna Yamaha..."

Denon PMA-2000r/Denon DCD-1550AR/Denon TU-1500RD/Rotel RX-602/Monitor Audio Silver 8 + kable bi-wiring, DIY by johnys/DIY Citrone Tube Sabre DAC na lampach 6sn7/DIY IC-RCA Citrone Venture/IC-RCA na XLR +USB+Coaxial+zasilający DIY by johnys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rotel RA-971

To jeden z najjaśniejszych i najjazgotliwszych Roteli - połączenie z MA to masochizm.

ROTEL RA-980BX

RA-980BX i RA-985BX już lupej, ale tylko jeśli lubisz naprawdę jasne granie.

Kenwood KA-7010

KA-7010 i KA-7020 raczej też są po jaśniejszej stronie, ale nie aż tak, jak Rotele.

Marantz PM-80 MKII

To już ciemniejszy wzmak i niemal wymaga jasnych kolumn

jakiś Nad

Jak dla mnie NAD (a przynajmniej C3670) to już kluchy i ciężko jest dobrać kolumny aby zagrało to przejrzyście i dynamicznie.

fajna Yamaha

Naprawdę fajne Yamaszki to są te nowsze z serii "S", kiedy firma chciała wrócić nokautem na rynek - wzmacniacze A-Sx00 i amplitunery R-Sx00 naprawdę pokazały klasę (x01 już trochę ogołocono, a x02 mają już wbudowane DAC'i i Bluetooth'y kosztem jakości dźwięku), a kosztują grosze - niekiedy taniej niż modele znacznie starsze (jak np. AX-730, który dla mnie był porażką).

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego mol01 a co możesz powiedzieć o serii ra-8xx i oczywiście o Rotel-u RA-870 ?

Wzmacniacze NAD to takie brzydkie kaczątka - z całym szacunkiem dla ich posiadaczy, mi się bardzo podoba taki wzmacniacz:

post-71763-0-07252000-1535182803_thumb.jpg

Denon PMA-2000r/Denon DCD-1550AR/Denon TU-1500RD/Rotel RX-602/Monitor Audio Silver 8 + kable bi-wiring, DIY by johnys/DIY Citrone Tube Sabre DAC na lampach 6sn7/DIY IC-RCA Citrone Venture/IC-RCA na XLR +USB+Coaxial+zasilający DIY by johnys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak uściślając - nie twierdzę że nowsze Rotele (od tego którego masz) źle zagrają z MA, ale jeśli już decydujesz się na wymianę wzmacniacza to myślę, że lepiej wybrać coś z innych marek. Polecam HK 680, Nad 3240PE, 3140, 3080, 3060, 3300, 3400, Yamahy ze starszych serii 8 czy 9 - całkiem potężne maszyny często są już za ok 500-600zł (też może nie idealny wybór do MA, są dość jasne ale nie mają tej "twardości" w dźwięku jak Rotele). Marantz PM80 miałem - może nie tyle grał ciepło co raczej spokojnie, był dość jasny. Trudno powiedzieć czy się zgra. Myślę że najłatwiej kupić na początek jakiegoś Nada i w razie czego odsprzedać bez większej straty. To są wyjątkowo dynamiczne wzmacniacze i po miękkiej stronie, mają dobry bas i szczegóły, średnica może lekko z tyłu. No i na pewno mocy im nie zabraknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej jakiś kondensator - dopóki się nie naładuje, jest OK...

Czy taka wymiana w jednym z kanałów może mieć wpływ na przekaz audio gdy zastosuje się jakiś miernej jakości kondensator albo jeśli na jednym kanale będzie kondensator firmy X a w drugim kanale firmy Y ? Już nawet nie będę się pytał gdyby różniły się parametrami (różne symbole).

Czy nie lepiej (jak przy wymianie amortyzatorów w aucie) by było wymienić dwa kondensatory, takie same na obu kanałach ?

Denon PMA-2000r/Denon DCD-1550AR/Denon TU-1500RD/Rotel RX-602/Monitor Audio Silver 8 + kable bi-wiring, DIY by johnys/DIY Citrone Tube Sabre DAC na lampach 6sn7/DIY IC-RCA Citrone Venture/IC-RCA na XLR +USB+Coaxial+zasilający DIY by johnys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nawet nie będę się pytał gdyby różniły się parametrami (różne symbole).

Czy nie lepiej (jak przy wymianie amortyzatorów w aucie) by było wymienić dwa kondensatory, takie same na obu kanałach ?

Jak wsadzisz konda np. na za niskie napięcie, to może nawet "wybuchnąć". A ogólnie to lepiej wymieniać w obydwu kanałach - bo jak padł po takim czasie, to raczej nie była to usterka fabryczna, tylko padł ze starości, więc w drugim kanale zapewne też jest na wykończeniu (jak i pewnie spora część pozostałych tego samego typu znajdujących się we wzmacniaczu). A więc nawet jest to chyba bardziej wymagane niż analogia amortyzatorów w samochodzie. Zresztą kondensatory kosztują grosze i z reguły można je kupić w pakietach taniej, więc niema co oszczędzać - marka niema większego znaczenia (o ile to nie chińszczyzna za 15gr), bardziej rodzaj i parametry w zastosowanym miejscu. Poza tym, raczej kondy zastosowane w RX-602 nie są jakieś tam super-hiper, bo wtedy produkowało je kilka marek i nie było takiego rozrzutu "osiągów", jak teraz, więc nawet taki Jamicon będzie na 100% leszy niż te wsadzone od nowości..

Kolego mol01 a co możesz powiedzieć o serii ra-8xx i oczywiście o Rotel-u RA-870 ?

RA-870 (ale innego z serii 8xx nie miałem) gra zupełnie inaczej niż wzmacniacze z serii RA-9xx i RA-10xx - nie jest rozjaśniony a skupiony bardziej na ocieplonej średnicy - z w/w najbliżej mu Marantza, choć to jeszcze inne granie i moc raczej niezbyt wystarczająca, jak na Twoje preferencje.

 

Aha, no i ten Pioneer SA-9800 ze zdjęcia najprawdopodobniej będzie takim padaką, jak Twój Rotel... więc, jak nie będzie po remoncie, to ja bym był ostrożny.

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki budzet na wzmaka bo z monitor audio zgrywaja sie swietnie denony

Patrząc na ceny tego SA-9800 to wypadałoby, że ze 2000-3000zł... a tu już można poszaleć. Niemniej jednak odnoszę wrażenie, że przygoda naszego nowego kolegi z audio skończy się zanim w ogóle się zacznie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na ceny tego SA-9800 to wypadałoby, że ze 2000-3000zł... a tu już można poszaleć. Niemniej jednak odnoszę wrażenie, że przygoda naszego nowego kolegi z audio skończy się zanim w ogóle się zacznie ;)

A skąd takie przypuszczenia ?

To, że mi się podoba ten Pioneer nie oznacza, że go kupię i będę na nim słuchał muzyki. Na razie posłucham trochę swojego "dziadka" z kolumnami, które kupię. Serwis dokonał wymiany kondensatorów na nichicony w obu kanałach i sprawdzili sekcję zasilania, która nie wymaga żadnych napraw. Jeśli "dziadek" nie da rady to kupię inny wzmacniacz i mam już parę konkretnych modeli na oku. Nie wiem czy szkoda czy nie ale nie są to Rotele.

... kupię inny wzmacniacz :)

A miałem zaprzestać na tym co mam i nie inwestować więcej w sprzęt do "plumkania".

Edytowane przez Marcin1806

Denon PMA-2000r/Denon DCD-1550AR/Denon TU-1500RD/Rotel RX-602/Monitor Audio Silver 8 + kable bi-wiring, DIY by johnys/DIY Citrone Tube Sabre DAC na lampach 6sn7/DIY IC-RCA Citrone Venture/IC-RCA na XLR +USB+Coaxial+zasilający DIY by johnys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd takie przypuszczenia ?

Bo jak dotychczas błądzisz po omacku w stylu "a może to, a może tamto" bez obrania konkretnego kierunku - takie działania zwykle spalają na panewce, bo w końcu przychodzi myśl "a może w ogóle nie audio, tylko X", gdzie X jest dowolną inną "potrzebą chwili".

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.