Skocz do zawartości
IGNORED

Petla masy


VISTO

Rekomendowane odpowiedzi

Osobiście stawiał bym na brak podkładki izolującej rca od obudowy . Nie doczytałem czy pre jest lampowe czy tranzystorowe , przy lampie nie odłączał bym ochronnego przewodu PE od obudowy przyjrzał bym się tylko dokładnie zasilaczowi którego masa musi być zwarta do obudowy ,ale nie zawsze koniecznie bezpośrednio, rezystor 10om i równoległe do niego kondensator 22n na 300V. powinny pomóc Tylko należało by jeszcze sprawdzić czy nie pojawia się na płytce zasilacza po odpięciu od obudowy napięcie między obudową a masą zasilacza , bo to mogło by świadczyć że może być problem z transformatorem a jeśli pojawia się czy znika po podłączeniu przez ten dodatkowy rezystor i kondensator. Choć najchętniej obejrzał bym wnętrze przedwzmacniacza z zaznaczonymi przewodami uziemienia PE i prowadzenia masy do gniazd RCA ,i ciekawi mnie czy transformator ma uzwojenie ekranujące połączone z PE. możliwe ze masa Przedwzmacniacza zwiera się do obudowy w jakimś miejscu gdzie nie powinna . Pozdrawiam

 

Oczywiście chodziło mi o podłączenie masy układu zasilacza . Zakładałem że to wzmacniacz lampowy . A nie podłączenie samego bolca do obudowy . SORY za zamieszanie :)

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/45681-petla-masy/page/2/#findComment-2896066
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz podobne, ale bezpieczniejsze rozwiązanie.

Aczkolwiek o jego skuteczności można by dyskutować. Albowiem w dalszym ciągu mamy bardzo niskoomowe (tylko 10 om, czyli nic) galwaniczne połączenie masy sygnałowej i uziemienia.

 

Jeśli budowa wewnętrzna całego urządzenia pozwala (dobra separacja potencjałów w zasilaczu, oddzielne płytki zasilacza i układu itd.), to wstawiłbym w połączenie masy sygnałowej i uziemienia jakiś szeregowy człon RC.

 

Oczywiście dopiero po sprawdzeniu sprawy brakującej izolacji gniazd RCA.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/45681-petla-masy/page/2/#findComment-2896088
Udostępnij na innych stronach

U mnie jedyna konfiguracja kiedy nie ma szumu, brumu i syczenia to jak oba monobloki są spięte bez bolca. Wcześniejsze porady z audiomatusa, gdzie opisują zjawisko, (żeby zastosować przewody zasilające 3x0,75 o długości min. 2m i je razem opaskami związać), nic nie dały.

Dodatkowo obok gniazda sieciowego w ścianie mam gniazda tv i sama antena sieje jak szalona. Musze wyłączyć tv żeby była cisza. Nie mam pojęcia co zrobić żeby było przepisowo a zarazem nie brumilo i syczało. Ingerować w monobloki nie chce. Jak podłącze preamp do gniazda bez bolca a monobloki do takiego z bolcem tez jest syf totalny. Tylko jak wyżej jest spokój. Dramat.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/45681-petla-masy/page/2/#findComment-2896502
Udostępnij na innych stronach

Wcześniejsze porady z audiomatusa, gdzie opisują zjawisko, (żeby zastosować przewody zasilające 3x0,75 o długości min. 2m i je razem opaskami związać), nic nie dały.

 

Poza tematem - czy ktoś może mi wytłumaczyć co takie działanie ma na celu?

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/45681-petla-masy/page/2/#findComment-2896519
Udostępnij na innych stronach

Cały czas zakładamy że wina leży po stronie przedwzmacniacza , lecz nie jest powiedziane że może być skopane i w końcówce mocy ,i w przedwzmacniaczu .jakiś czas temu pomagałem rozwiązać problem z masą koledze w klockach które zbudował . Oddzielnie były elementy bezgłośne po spięciu w zestaw strasznie brumiły.Problem dał się rozwiązać zgodnie ze sztuką bezpieczeństwa elektrycznego , i jest cisza.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/45681-petla-masy/page/2/#findComment-2896747
Udostępnij na innych stronach

Napisałem do EveAnny Manleyowej o powyższym problemie. Odpisała ze jeśli występują tak silne zakłócenia to należny łączyć monobloki bez problemu w gniazdo bez bolca. Zresztą pytałem dystrybutora i potwierdzi.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/45681-petla-masy/page/2/#findComment-2901262
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, kim jest EveAnna Manleyowa, ale zmiana klasy ochronności urządzenia to nie jest kwestia zdalnego aktu administracyjnego i pisma od dystrybutora.

 

Jak rzucisz okiem na tył urządzenia, to znajdziesz tam albo taki symbol (I klasa ochronności)

150px-Schutzklasse_1_fett.svg.png

albo taki symbol (II klasa ochronności):

150px-Schutzklasse_2_fett.svg.png

Urządzenie w I klasie ochronności wymaga do bezpiecznej pracy działającego połączenia z uziemieniem ochronnym w gniazdku. To połączenie poprawia również zabezpieczenie przeciwzakłóceniowe - zarówno w kierunku od zewnątrz do urządzenia, jak i zakłócenia pochodzące od urządzenia.

 

Natomiast urządzenie w II klasie ochronności z definicji nie ma możliwości połączenia z uziemieniem ochronnym w gniazdku (poprzez zastosowanie dwubiegunowych gniazd zasilających albo montaż na stale dwubiegunowego przewodu zasilającego).

 

W przypadku urządzenia wykonanego i oznaczonego jako I klasa ochronności (wychodzę z założenia, ze dyskutowane wzmacniacze właśnie tak maja) odłączenie uziemienia wewnątrz urządzenia powoduje poważną niezgodność tego urządzenia z normami bezpieczeństwa elektrycznego. Również połączenie urządzenia oznaczonego I klasa ochronności do gniazdka bez uziemienia ochronnego jest takim naruszeniem. Osoba nakłaniająca do takich działań może i powinna zostać pociągnięta do odpowiedzialności cywilnej i karnej. Szczególnie, jeśli jest dystrybutorem.

 

Jeśli brumi, to trzeba naprawić sprzęty albo w inny sposób przerwać pętlę masowa (przez optymalizacje topologii zasilania i połączeń, filtry płaszczowe itp.). A nie dokonywać niezgodnych z normami i prawem modyfikacji.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/45681-petla-masy/page/2/#findComment-2902418
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie transformator separujący , rozwiąże ci problem z pętlą masy , oraz z ochrona przeciwnarażeniową , oczywiście żeby spełniał wymagania musi mieć atest .

 

Tylko w wersji audiofilskiej nie wiem czy są produkowane :) .

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/45681-petla-masy/page/2/#findComment-2902536
Udostępnij na innych stronach

Jak rzucisz okiem na tył urządzenia, to znajdziesz tam albo taki symbol (I klasa ochronności)

Dołączona grafika

albo taki symbol (II klasa ochronności):

Dołączona grafika

 

NIe ma na tyle ani nigdzie na urzadzeniach takich oznaczen. EveAnna Manley to prezes firmy Manley labolatories i to ona sugeruje takie właśnie połączenie jeśli pojawia sie takie problemy z pętlą. Podważać producenta.... ok.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/45681-petla-masy/page/2/#findComment-2903628
Udostępnij na innych stronach

Podważać producenta.... ok.

Nie patrz, kto mówi. Patrz, co mówi.

 

Być może za Wielka Woda takie odprężone podejście do norm elektrycznych jest en vogue.

Ale w Europie producent zobowiązany jest do zachowania norm. Jeśli urządzenie nie jest zadeklarowane ani dla I, ani dla II klasy ochronności, to w zasadzie w ogóle nie wolno go podlaczyc do sieci 230 V.

 

Sprzedając klientowi prywatnemu urządzenie niespełniające norm polski dystrybutor popełnia czyn karalny.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/45681-petla-masy/page/2/#findComment-2903892
Udostępnij na innych stronach

Panowie urządzenia w Polsce są zerowane, nie uziemiane, czyli przewód "O" jest połączony z obudową urządzenia. Spróbuj w gniazdku z napięciem zamienić przewód "zero" z "fazą", przy zachowaniu, że bolec zerujący będzie podłączony do przewodu "zero", W przeciwnym razie doprowadzisz do zwarcia, co potwierdzi sensowność i sprawność zerowania.

Zapytaj lampy. Lampa bucha to Cię wysłucha! - powiedzonko dziecięce

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/45681-petla-masy/page/2/#findComment-2903970
Udostępnij na innych stronach

Panowie urządzenia w Polsce są zerowane, nie uziemiane, czyli przewód "O" jest połączony z obudową urządzenia.

Jak już Januss powyżej zauważył, w Polsce w instalacjach mieszkalnych od dziesięcioleci układem sieciowym z wyboru jest układ TN-C-S z oddzielnym przewodem neutralnym i ochronnym. Określenie "zero" jest od dawna przestarzale.

 

Obudowa urządzeń I klasy ochronności połączona jest nie z przewodem neutralnym, lecz z ochronnym. Obudowa urządzeń II klasy ochronności nie jest w ogóle elektrycznie połączona z niczym.

Spróbuj w gniazdku z napięciem zamienić przewód "zero" z "fazą", przy zachowaniu, że bolec zerujący będzie podłączony do przewodu "zero", W przeciwnym razie doprowadzisz do zwarcia, co potwierdzi sensowność i sprawność zerowania.

Sugerowałbym na przyszłość nie proponować modyfikacji potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia lub życia oraz szkodliwych dla sprzętu. Podana modyfikacja (nawet jeśli nie pokopie modyfikanta podczas wykonania) w sieci TN-C-S z zainstalowanym RCD będzie powodować nieustanne wyzwalanie tego ostatniego.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/45681-petla-masy/page/2/#findComment-2904081
Udostępnij na innych stronach

Skoro już już taki wątek to zapytam.

Mamy zasilacz . Z zasilacza idzie zasilanie razem z masą do płytki wzmacniacza klasy A który zazwyczaj jest dalej, przy radiatorach.

Gdzie należy złapać masę głośnika, z płytki wzmacniacza, czy z zasilacza?

poniżej rysunek.

masa.gif

Monitor Audio RX8, RX Center, Silver 1; DAC : 8-ch DIYINHK ES9016, XMOS Multichannel; Power AMP : 6-ch TPA3255

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/45681-petla-masy/page/2/#findComment-2904163
Udostępnij na innych stronach

Crannmer,

dlaczego zakładasz, że zamiana przewodów w gniazdku jest potencjalnie niebezpieczna? Przy wyłączonym bezpieczniku, co jest oczywistością, też?

Nie wiem (naprawdę bez sarkazmu), czy Polska Norma określa, czy "faza" ma być w lewym, czy w prawym otworze gniazdka?

Często też bywa, że urządzenia podłączone do tego samego gniazdka powodują przydźwięk. Wtedy zamiana przewodów w gniazdku jest nieskuteczna. Czy dopuszczalna jest zamiana przewodu zasilającego w jednym z urządzeń?

Zapytaj lampy. Lampa bucha to Cię wysłucha! - powiedzonko dziecięce

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/45681-petla-masy/page/2/#findComment-2904184
Udostępnij na innych stronach

Gdzie należy złapać masę głośnika, z płytki wzmacniacza, czy z zasilacza?

 

Do zasilacza jest pewniej bo nie będą płynąć prądy zakłócające po masie do wzmacniacza, Można też tak jak na rysunku poniżej. Chodzi by prądy nie płynęły przez pcb. Jeśli główny punkt masy zasilacza na pcb wzmacniacza jest w tym samym miejscu co masa głośnika

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/45681-petla-masy/page/2/#findComment-2904204
Udostępnij na innych stronach

Obudowa urządzeń II klasy ochronności nie jest w ogóle elektrycznie połączona z niczym.

Dlatego nie ma tam problemu pętli masowych ! Ja mam w domu różne urządzenia wytwrzające dźwięk i obraz i większość z nich nie ma trzeciej żyły we wtyczce (w przeszłości miałem ich jeszcze więcej). Przeważnie to produkty japońskie. Jeszcze nigdy nic się nie stało a już trochę na tym świecie przebywam. Czyżby Japończycy byli mądrzejsi od tych wszystkich mędrców europejsko-amerykańskich?

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/45681-petla-masy/page/2/#findComment-2904210
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest prosta jak sam problem.

Do kiedy sprzedawane urządzenia elektryczne spełniały normy (polskie i sensowne)

I były w II klasie ochronności tj obudowy były izolowane i nie uziemiane. Nie było problemu (praktycznie)

Schody zaczeły sie jak się pojawiły wszelkiej maści wynalazki i tudzież produkty chińskie (i nie tylko) i urządzenia zaczeły mieć uziemione obudowy do przewodu PEN czyli uziemienia :)

A jeśli takie urządzenia są 2 i więcej w zestawie to już prawdziwa masakra ....

Jak mamy pecha to buczy i buczeć będzie dopóki w systemie powstanie gdzieś pętla prądowa i popłyną przez nie prądy wyrównawcze (nie ważne skąd).

Jak ktoś sie zna znajdzie taką pętle jak sie nie zna to nie znajdzie albo sobie jeszcze krzywdę zrobi z 230 V AC trzeba uważać ....

ot cała prawda ....

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/45681-petla-masy/page/2/#findComment-2904609
Udostępnij na innych stronach

Gdzie należy złapać masę głośnika, z płytki wzmacniacza, czy z zasilacza?

 

Do zasilacza jest pewniej bo nie będą płynąć prądy zakłócające po masie do wzmacniacza, Można też tak jak na rysunku poniżej. Chodzi by prądy nie płynęły przez pcb. Jeśli główny punkt masy zasilacza na pcb wzmacniacza jest w tym samym miejscu co masa głośnika

 

To nie jest dobre, jesli nie ma kondensatorów odsprzegających dużej pojemnosci na pcb. Prądy masy wejściowej i masy głosników płyna tym samym przewodem, na którym będą odkłądały się zmiany napięcia wynikające z jego oporności i prądów, jakie nim płyną . Tym samym masa wejściowa na pcb będzie modulowana tym napięciem.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/45681-petla-masy/page/2/#findComment-2904701
Udostępnij na innych stronach

To nie jest dobre, jesli nie ma kondensatorów odsprzegających dużej pojemnosci na pcb. Prądy masy wejściowej i masy głosników płyna tym samym przewodem, na którym będą odkłądały się zmiany napięcia wynikające z jego oporności i prądów, jakie nim płyną . Tym samym masa wejściowa na pcb będzie modulowana tym napięciem.

Dokładnie. Masa sygnałowa "bezprądowa" musi być oddzielona od masy prądowej (to ta do której podłączone są wszystkie elektrolity duże i mniejsze blokujące zasilanie).

Pozdrawiam

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/45681-petla-masy/page/2/#findComment-2904749
Udostępnij na innych stronach

Rozczaruję wszystkich.

Pętle mas są niezależne od tego w jakiej klasie ochronności jest zbudowane urządzenie.

One po prostu są ;)

Zamykają się przez przewody sygnałowe i zasilające. Niby co w urządzeniach ma odciąć ten pasożytniczy obwód?

A tu można sobie poczytać co z tym zrobić:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/45681-petla-masy/page/2/#findComment-2905028
Udostępnij na innych stronach

A tu można sobie poczytać co z tym zrobić:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Grzegorz bardzo fajne opracowanie (wyjaśnienie problemu).

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/45681-petla-masy/page/2/#findComment-2906143
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

To ja z problemem z pętlą masy chyba.. nie wiem co zrobić, nie jestem elektrykiem ani też nie do końca rozumiem te artykuły, może coś pomożecie:

 

Do głośników z amplitunerem Yamaha rx-v375 dokupiłem subwoofer Earthquake CP-8. Niestety, od amplitunera do miejsca w którym chciałem by stał sub jest ok. 8 metrów. Zakupiłem kabel RCA typu Y Wireworld Luna-7 za 250 zł, podwójnie ekranowany. Niestety sub buczy. Nie jakoś bardzo, ale słyszalnie, drga membrana cały czas. Dodatkowo nie działa poprawnie auto wł/wył ponieważ ów buczący sygnał sub traktuje czasem jako sygnał audio i się wzbudza albo nie chce przejść w tryb czuwania. Buczenie jest tym większe, im większe daje odcięcie (najbardziej buczy przy odcięciu 120Hz, najmniej przy 40) Poziom głośności suba też ma znaczenie, ale dużo mniejsze niż odcięcie.

Po wyjęciu z suba przewodów, buczenie znika. Wg instrukcji no i logiki świadczy to o problemach ze źródłem, czyli problem nie leży po stronie suba.

Mała ciekawostka, kiedy włączony do suba jest jeden RCA a ten drugi wtyk (z pary "Y" bolcem sygnałowym przykładam do masy drugiego wejścia RCA, buczenie ustaje.

Teraz znalezienie winowajcy, zgodnie z brzytwą Ockhama;)

Po odłączeniu wszystkiego od ampli i pozostawieniu jedynie połączenia z subem (dla porządku napiszę, że w ampli wyjście "sub pre out" 1xRCA, w subie wejście IN R/L 2xRCA) buczenia nie ma. Czyli wniosek, przewód nie jest walnięty, a uziemienie amplitunera nie ma znaczenia (choć na marginesie napiszę, że nie jest uziemiony bo wtyczkę ma bez bolca, na tylnej ściance nie ma też żadnego gniazda do uziemienia).

Teraz winowajca. Buczenie pojawia się, gdy zaczynam podłączać urządzenia przez HDMI. Najmniej buczenie powoduje podpięcie laptopa (HDMI 5m), następnie projektora (HDMI 1,5m), najbardziej dekodera SAT z drugiego pokoju (HDMI 10m). Wszystkie HDMI są bardzo dobrej jakości. Winowajca największego buczenia (dekoder SAT) wydaje się oczywisty, bo HDMI ma aż 10m a sam dekoder nie ma uziemienia (kabel bez bolca). Jednakże podłączenie tylko laptopa i/lub projektora powoduje również buczenie, choć mniejsze, mimo że oba urządzenia są uziemione. Podłączyłem oba urządzenia dla próby do innego gniazdka, z innego obwodu w mieszkaniu, problem pozostał.

I jeszcze jedno - dla buczenia znaczenie ma jednak długość kabla ampli->sub. na kablu tanim i cienkim ale o długości 1,5m buczy mniej, niż na tym 8m wireworlda. Wydaje się zatem, że ów szum elektryczny po prostu potęgowany jest wraz z długością kabla, niezależnie że jest podwójnie ekranowany (ekranowanie wydaje się nie mieć znaczenia bo ów szum już kabel zabiera ze sobą z amplitunera).

Teraz pytanie, czy jest na to jakaś rada? Mniejsza z podłączeniem dekodera SAT, mogę się obejść bo rzadko oglądam TV z projektora, ale jednak dwa pozostałe urządzenia (projektor i laptop) są podpięte z bolcem, więc są uziemione. Czy można to jakoś uziemić na przebiegu kabla do suba?

W instrukcji suba jest takie rozwiązanie problemu: a. If the noise goes away, then the problem is at the source. Make sure that all units’ chassis are grounded together (~18 - 22 AWG wire), with the exception to our subwoofer.

b. Grounding the loop isolator (on the RCA side) and the cheater plug (on the AC supply side) may be a temporary/quick solution for such problem. However, we always recommend using solution a.

 

Ponieważ prawdopodobnie mam do czynienia z pętlą masy to dopisuję, że aplituner wpięty jest w listwę zasilającą (wtyczką bez bolca), projektor wpięty jest w tą samą listwę (wtyczką z bolcem), laptop wpinany jest do gniazdka, do którego wpięta jest ww. listwa, subwoofer wpięty jest do innego gniazdka ale w tym samym obwodzie, najbardziej zaszumiające urządzenie czyli dekoder SAT wpięty jest bez bolca do innego obwodu (w innym pokoju).

Czy rozwiązaniem byłby podpięcie do sieci projektora oraz laptopa bez bolca? Projektora nie dotykam, wisi na górze, to jakieś przebicie mi chyba nie grozi, jak będę zdejmował, i tak z prądu odetnę. A laptop? Nie raz podpinam laptop we wtyczki bez bolca... No bo chyba muszę przerwać pętlę masy.

Co innego wynika z zapisów w instrukcji, według nich wszystkie urządzenia powinny być grounded together... A przecież w mądrych artykułach piszą, że powinny nie być uziemiane razem...

help:(

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/45681-petla-masy/page/2/#findComment-3261613
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli godziś masz gniazgo chinch nieodizolowane to na pewno może być problem. A co do przerywania pętli masy w trzybolcowym gniazdku. Obudowa na pewno zawsze bezpośrednio do bolca uziemiającego, natomiast połączenie masy ukłądu do bolca można zrobić przez tak po angielsku zwany ground breaking circut (poszukaj w google).

Robi się go tak że bierzesz duży mostek prostowniczy 25-35A, łączysz w nim plus z minusem solidnie. Masę ukłądu przypinasz do jednego szlaczka mostka a masę obudowy lub bolec do drugiego szlaczka. Dodatkowo mostek po szlaczkach jest zbocznikowany rezystorem 10Ohm na większą moc (kilka wat). Przy jakiejś tragedii cały prąd spokojnie idzie przez mostek i zwier siędo bolca. Natomiast samo brumienie o ile mniejsze od 1,4V zostanie zablokowane na napięciach przewodzenia diod lub osłabione na rezystorze. Ale jeżeli gdzieś masz jakieś inne połącznie masy ukłądu z obudową/bolcem to trzeba je przerwać.

 

Tu na dole masz przykład, mostek jest trochę inaczej przyłączony ale to też będzie działać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

W sumie ahaja już to wrzucił sorry za duplikat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/45681-petla-masy/page/2/#findComment-3262237
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie jestem elektrykiem, chciałem tylko oglądać filmy z lepszym basem, kompletnie nie rozumiem co do mnie piszesz:) czy mam gniazdo chinch nie odizolowane? gdzie? od czego? mam dobry przewód z masą, mam go rozwalać i ta masę oddzielać? A może mam nieodizolowany wtyk sub pre out w amplitunerze? dlaczego? czy to poprawne? mam coś samemu uziemiać do obudowy? Mostki i szlaczki to dla mnie jakiś kosmos, mam nowe mieszkanie, z instalacją trzy-żyłową, wszystko elegancko wpięte do drogiej listwy przeciwprzepięciowej, nowy ampli, kupiłem nie tani sub i nie tani kabel. Dlaczego, jakim prawem mi buczy, dlaczego my, klienci, jesteśmy robieni w balona? Sub jest dobry ale kabel zbiera zakłócenia sieciowe, próbowałem wszystko wpinać do innego gniazdka, próbowałem wpinać sub do tej samej listwy, próbowałem wszystko inne podpinać bez uziemienia, próbowałem wszystkiego - guzik, nic nie działa. Kto mi odda pieniądze za suba i kabel? Teraz żona wściekła bo sub musi stać na półce nad głową bo tylko krótki przewód RCA ratuje sprawę.

Generalnie chyba jesteśmy robieni w bambuko bo jak dobrze rozumuję, jak ktoś chce mieć kino domowe z projektorem, to raczej zawsze podepnie ten projektor do innego gniazdka niż całą resztę, więc na kilku metrach gniazdko projeketora-> gniazdko suba->ekran RCA->ampli->HDMI->projektor ZAWSZE zrobi się pętla masy?

Czuję się zrobiony w bambuko:(

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/45681-petla-masy/page/2/#findComment-3263150
Udostępnij na innych stronach
  • 3 lata później...

Witam. W swoim systemie 3-pinowe zasilanie mają następujące urządzenia: Oppo 203, Pc, REL T5i. Wymienione urządzenia potrafią stwarzać problemy(związane z pętlą masy) przy określonych połączeniach. Wszystkie klocki z mojego profilu wpięte są do jednej listwy.

 

Pierwszy problem związany był z Oppo i PCtem. Oppo połączony jest z ampli kablem hdmi, oraz "był" podłączony do przedwzmacniacza kablami rca, do którego podłączony jest też amplituner. W tej konfiguracji pętla masy powstawała po włączeniu komputera. Zakłócenia były tak silne, że w głośnikach L+R słychać było nawet machanie kursorem myszki. Problem rozwiązałem rezygnując z połączenia analogowego rca między oppo a preampem i zastępując je kablem optycznym.

 

Kolejny problem pętli masy wystąpił po wpięciu w system subwoofera REL T5i. Połączony jest on z amplitunerem kablem rca pomiędzy gniazdami rca mono: sub2 a .1/lfe, oraz z preampem stereo pomiędzy gniazdami rca mono low level w subie a preout stereo w przedwzmacniaczu z wykorzystaniem konwertera stereo/mono Monacor SMC-1. W tym przypadku przy połączeniu pojedynczym między ampli a subem wszystko jest ok, natomiast przy dodatkowym między subem a preampem, problem pętli masy znowu ujawnia się po odpaleniu komputra, choć jest mniej drastyczny niż w przypadku z Oppo(podejrzewam, że z powodu oporników siedzących w SMC-1).

 

W obu przypadkach w głośnikach L i R słychać procesy "fizjologiczne" PCta. Muszę przyznać że trochę minie to denerwuje...

 

Pytanie do szanownych Kolegów czy zastosować coś takiego:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) między preampem a subem, czy może jest jakiś lepszy sposób żeby "śmietnik" z komputera nie lądował w moich uszach?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Elektronika: ARCAM AVR850, Onkyo NS-6170, Onkyo P-3000R, Onkyo M-5000R, Onkyo PA-MC5501, OPPO UDP-203

Nagłośnienie: Dali Rubicon 6 + Vokal + 4x LCR, Jamo IC608LCR-FG + IC606FG, 2x SVS SB16-Ultra

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/45681-petla-masy/page/2/#findComment-4292832
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.