Skocz do zawartości
IGNORED

Klon SOHA II - zamawiamy płytki


Robertinus

Rekomendowane odpowiedzi

...nie to ładne co ładne ale co się komu podoba...

Po co porównywać soha2 do innych wzmacniaczy lepiej zrobić (jeżeli nie było) porównanie kilku soha2 złożonych z różnych podzespołów, rezystory, trany, kondy, drabinka zamiast potka itd. i zobaczyć z czym gra najlepiej i czy te lepsze podzespoły warte są swojej ceny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie złożyłem kolejny egz. wzmaka.

Zamontowałem drabinkę na dale 25kOhm, poza tym elektrolity elna silmic II i 220nF jensen polystyrene.

No i w porównaniu do poprzedniego egz. na nichiconach, z alpsem i jantzenami z-cap silver jakiejś powalającej różnicy w brzmieniu nie odnotowałem.

Jest troche inaczej ale nie potrafię określić który gra lepiej.

Więc drabika trochę mnie rozczarowała, może za dużo się spodziewałem. W każdym razie biorąc pod uwagę że Alps kosztuje 30 zł a drabinka 120 (wersja na dale-ach)to nie warto się w to bawić.

Poza tym jest więcej kombinowania z upchnięciem tego do puszki.

Lubie rzeczy za które się biorę doprowadzać do końca więc już prawoe zrobiłem obudowę i na razie, na surowo wygląda to tak.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek 1685, 10 Maj 2009, 18:52

 

 

Puszka całkiem ciekawa..

>Poza tym jest więcej kombinowania z upchnięciem tego do puszki.

Wydaje mi się że będziesz miał pewne kłopoty z upchnięciem lamp do tych tulejek, z proporcji sądzę że mają niewielką średnicę wewnętrzną..(?)

Czy przewidujesz wentylator do obudowy? u mnie się sprawdził przy tak niewielkiej ilości otworów takiej średnicy.

Napisz coś więcej o drabince - czy np. "tykanie" styków w czasie "zgłaśniania" nie załącza układu Epsilon? Mam spore wątpliwości co do zastosowania - szczególnie tańszych wersji drabinek, ze względu na chwilowe odłączanie układu w czasie przełączania styków, co jak się okazuje przy pewnych typach lamp może skutkować zadziałaniem układu zabezpieczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Wydaje mi się że będziesz miał pewne kłopoty z upchnięciem lamp do tych tulejek, z proporcji sądzę że mają niewielką średnicę wewnętrzną..(?)

 

Nie ma żadnego kłopotu bo są to aluminiowe ekrany ze sprężyną (specjalne do lamp), są w komplecie z zastosowaną przeze mnie podstawką ceramiczną.

 

>Czy przewidujesz wentylator do obudowy? u mnie się sprawdził przy tak niewielkiej ilości otworów takiej średnicy.

 

Nie przewiduję wentylatora ponieważ wszystkie elementy zamontowałem na górze płytki i znajduja się zaraz pod otworami wentylacyjnymi, lampy wystaja ponad obudowę gdyż podstawka jest zamontowana na platformie około 3 cm nad płytką. Poza tym zastosowałem radiatory 5 cm.

 

>Napisz coś więcej o drabince - czy np. "tykanie" styków w czasie "zgłaśniania" nie załącza układu Epsilon? Mam spore wątpliwości co do zastosowania - szczególnie tańszych wersji drabinek, ze względu na chwilowe odłączanie układu w czasie przełączania styków, co jak się okazuje przy pewnych typach lamp może skutkować zadziałaniem układu zabezpieczenia.

 

Drabinka troszkę cyka przy przełączaniu, ale nie powoduje to działania układu zabezpieczenia, w każdym razie przy zastosowaniu(chwilowo) lampy ecc82 RFT.

Jeszcze co do lamp, to w I egz. SOHA próbowałem zastosować lampę ecc81 produkcji JJ, i działy się dziwne rzeczy - przekaźnik potrafił "szaleć". Z ecc82 lub odpowiednikami nic takiego nie miało miejsca. Myślałem, że coś nie tak jest z moim wykonaniem wzmaka, ale w egz. nr II jest dokładnie tak samo, tak że coś nie tak jest z lampą, w każdym razie produkcji JJ (a kupiłem nowiutkie).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój wzmacniacz po wielu przygodach w końcu gra i to pięknie gra. Gdyby nie pomoc Luisa - wielkie dzięki, to pewnie nigdy bym nie uruchomił wzmacniacza. Sporym problemem okazało się odprowadzenie ciepła z drewnianej obudowy, dopiero wycięcie otworów nad tranzystorami i zwiększenie powierzchni radiatorów pomogło w wyłączaniu się układu. zastosuję jeszcze wentylator i powinno byc ok. Obecnie słucham lampach Philipsa - E88cc, takie połączenie ocieplenia i dużej ilości wysokich - bez ostrości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-9957-100005438 1242057250_thumb.jpg

post-9957-100005439 1242057250_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek 1685, 11 Maj 2009, 15:55

 

>Jeszcze co do lamp, to w I egz. SOHA próbowałem zastosować lampę ecc81 produkcji JJ, i działy się

>dziwne rzeczy - przekaźnik potrafił "szaleć". Z ecc82 lub odpowiednikami nic takiego nie miało

>miejsca. Myślałem, że coś nie tak jest z moim wykonaniem wzmaka, ale w egz. nr II jest dokładnie tak

>samo, tak że coś nie tak jest z lampą, w każdym razie produkcji JJ (a kupiłem nowiutkie).

...myślę, że ten problem nie jest zarezerwowany wyłącznie dla lamp JJ, u mnie wystąpiło to raz w RFT, ale po wygrzaniu "zjawisko" ustąpiło bezpowrotnie.

Kilku kolegów sygnalizowało mi problem z włączaniem się zabezpieczenia na krótką chwilę, sądzę z opisywanych sytuacji, że było to związane ze zbyt dużą temperaturą panującą w obudowie, a nie konkretnym typem lampy.

Układ wejściowy jest i tak bardzo czuły - zatem dość wrażliwy na wszelkie zakłócenia. Opisywałem wcześniej pewne problemy z trafami typu EI i usytuowania względem wzmaka, wtedy chodziło o położenie w pobliżu powielacza.

Ogólonie mogę powiedzieć, że bardzo istotny jest staranny montaż, a szczególnie lutowanie elementó od strony masy.

Bardzo gruba miedź może skutkować zimnymi lutami i wtedy trudno o zdjagnozowanie usterki, zatem w pierwszej kolejności dbajmy o poprawny montaż, a dopiero potem będziemy mogli szukać innych przyczyn tzw: "zjawisk".

Na koniec mogę tylko powiedzieć że na 7 czy już nawet osiem zmontowanych klonów praktycznie żaden nie sprawił kłopotów, a większość gra z ECC81 lub 12AT7.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

rezasurmar, 28 Maj 2009, 15:56

 

>Czy jest jakaś szansa na PCB do SOHA II ??

 

Otrzymuję sporo zapytań o możliwość zakupienia PCB SOHA-Clone, tymczasem od jakiegoś czau pracowałem nad poprawieniem layoutu i wprowadzeniem zmian, które sugerowali użytkownicy dotychczasowej wersji - w tym takę poprawki Roberta eliminującej stuk przy wyłączaniu.

Tak powstały dwie nowe wersje S-C.

Postaram się wieczorem wrzucić zrzuty ekranowe. Z chęcią wysłucham Waszych opinii i sugestii w celu ew. wprowadzenia dalszych zmian.

 

Zatem może niebawem będzie szansa na całkiem "nowe" PCB.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej opinii nalezaloby poprawic powielacz napiecia tak by dawal znacznie wyzsze napiecie anodowe , wiekszosc lampek zachowuje sie stabilniej i bardziej liniowo przy napieciu anodowym znacznie wyzszym niz owe 60V za TLka ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, tak na prawdę nie ma problemu z uzyskaniem np. optymalnych dla E88CC 90V za TL-ką, daje się podkręcać nawet do ok. 100V, dodatkowy atut to stabilizacja tego napięcia.

Sam jestem ciekawy jak by to zadziałało przepuszczone przez dławik i bez powielacza, ale nie spodziewałbym się jakichś radykalnych zmian na +.

 

To co bym proponował w odniesieniu do napięcia anodowego to wymienić kondy C14P i C15P z 10uF na 22uF/160V oraz rezystory R7P i R8P z 22k na 47k lub nawet więcej.

Te zabiegi spowodują łagodne narastanie zasilania anodowego co da jeszcze więcej czasu katodzie na dogrzanie się po włączeniu wzmaka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..niestety, jotpegi z rysunkami nowej wersji nie chcą się zmniejszyć do jeszczeczytelniegorozmiaru.. muszę nad nimi popracować, bo wciąż są za duże..:(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto link (dzięki Tan) do widoku na zmodernizowaną przez Luiisa PCB do Soha II:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Jak widać wprowadzone zmiany uwzględniają zastosowanie opóźnionego przyłączania zasilania anodowego, płynną regulację napięcia żarzenia lamp, doprowadzenie ścieżek dla diody LED power w okolise panela przedniego, zastosowanie układu przyspieszającego rozłączenie wyjścia po wyłączeniu wzmaka, w poprzedniej wersji dało się słyszeć stuk w słuchawkach, zapobiegła temu proponowana przeze mnie modyfikacja, która teraz została uwzględniona na płytce.

Osobiście bardzo mi się podoba, że Luiis pousuwał opisy wartości elementów, to znacznie poprawiło czytelność opisówki.

Widzę, że jest to wersja z możliwością montażu potencjometru tylko pod spodem płytki, a może by tak zrobić uniwersala, ale nie tak jak na obecnych PCB, że trzeba przecinać ścieżki, proponuję umieścić obok siebie po trzy pola lutownicze, takie do zalania kroplą cyny i dokonując wyboru sposobu montażu potka zalewać cyną albo prawy i środkowy pad albo lewy i środkowy.

Łato, czysto i estetycznie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robertinus, 8 Cze 2009, 19:00

 

..dołożyłem też pady do potencjometru typu DACT

- dla zwolenników totalnego hardcore.

 

 

Tymczasem zrobiłem próbę zastąpienia dotychczas stosowanych tranów mocy Toshiba - Sankenami 2SC4382.

Wydaje mi się że jest trochę lepiej, wzrosła nieco moc końcówki. Ten typ tranzystora dopiero przy większym prądzie spoczynkowym pokazuje na co go stać.

Nie zdążyłem zrobić jeszcze żadnych pomiarów (mam remont w domu i nie wychodzę spod pędzla) ale po położeniu gałki potka widzę że wzmak gra sporo głośniej.

Zaobserwowałem też pewną poprawę dołu pasma - bas jest jakby pełniejszy - prze co środek lekko się wycofał. Góra pasma w zasadzie bez zmian.

Są to wszystko zmiany bardzo subtelne niemniej jednak zauważalne.

Zrobiłem odsłuchy najpierw na 12AT7 RCA, a później na RFT ECC81 i te drugie - o dziwo zagrały bardzo dobrze.

Jestem bardzo zadowolony z tej próby, bo dowodzi to, że w tym wzmaku drzemie jeszcze pewien potencjał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że dzisiaj w moim klonie spalił się regulator Tl783. Napięcie anodowe 102V i regulaa znikoma. Elementy towarzyszące są OK. Wszystko byłoby ok gdyby nie to, że pojawił się lekki brum i dość często załącza się zabezpieczenie. Coś zawodne te nasze sohy ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Coś zawodne te nasze sohy ;)<

--------------

A może regulatory zawodne?

A może kolega coś poprawiał i nie rozładował konda 100uF/160V przed wpięciem jumperka?

Odkąd napisałem o konieczności rozładowywania tego konda to jakimś dziwnym trafem ustały zgłoszenia o padaniu regulatorów, również na PW kilka osób mi o tym pisało i okazało się, że nie rozładowywali konda.

Sam popełniłem kiedyś identyczny błąd, więc wywnioskowałem przyczynę defektu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po dluzszej przerwie;)

 

Poniewaz przekaznik NAISA ktory pracuje obecnie z moja ostatnia wersja sohaII jest wyjatkowo cichy wiec postanowilem dorobic do ''naszego'' projektu ''maly gadzet'' w postaci indykacji wlaczenia lub wylaczenia ukladu protekcji.

Przetestowany i sprawdzony schemat umieszczam ponizej, moze ktos z kolegow bedzie chcial wyposazyc swoj wzmacniacz w taki wlasnie wskazniczek;)

 

Mozna tez ''dolozyc'' ten ukladzik do nowo projektowanej pcb bo nie zajmie wiele miejsca ;)

 

Zasilanie +12V pobieramy np. wprost z stabilizatora LV+E (7812L), masa to np.''minus'' C3E, a ''input'' podlaczamy z kolektora tranzystora Q3E.

jako tranzystorow uzywamy dowolnej pary npn/pnp np.bc550/560.

 

pozdrawiam

Vuy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vuy, 13 Cze 2009, 21:08

 

Witam,

Trochę ciężko będzie zmieścić kolejne 4 rezystory i dwa trany, że o diodzie już nie wspomnę;) w pobliżu przekaźnika na nowej PCB, ale zobaczę co da się zrobić..:D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna sprawa, tego mi brakowało.

Jedyne co bym zmienił to przerzuciłbym czerwonego leda wraz z rezystorem 1K pomiedzy emiter tranzystora a masę.

Takie rozwiązanie pozwoliłoby zaadoptować leda dwukolorowego ze wspólna katodą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach , bylbym zapomnial . Gdy juz powstanie finalna wersja pcb od razu zamawiam ja :-)

Da rade zrobic czerwona soldermaske ?

 

Zamowienie na plytke pod soha2 (a moze juz soha3 ?)

 

1.neodom

2. .....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

neodom, 14 Cze 2009, 09:24

 

>Ach , bylbym zapomnial . Gdy juz powstanie finalna wersja pcb od razu zamawiam ja :-)

>Da rade zrobic czerwona soldermaske ?

- tak, nawet fioletową jeśli tylko chcesz:)

>

 

>Zamowienie na plytke pod soha2 (a moze juz soha3 ?)

.. jak już - to proponuję SOHA-CLONE_3 ..;)

 

>

>1.neodom

>2. .....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Panowie na to, by założyć nowy wątek do zbierania zamówień?

Może lepie tu wypowiadać się tylko w sprawach technicznych dotyczących budowy Soha II i pochodnych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może część elementów (tych nie znajdujących się w torze sygnałowym) zmienić na smd? Dało by to trochę miejsca, przy montażu mieszanym można upchnąć w tym samym miejscu płytki kilka elementów. 0805 daje się już bez większego problemu lutować ręcznie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gaballus, 14 Cze 2009, 11:48

 

>A może część elementów (tych nie znajdujących się w torze sygnałowym) zmienić na smd? Dało by to

>trochę miejsca, przy montażu mieszanym można upchnąć w tym samym miejscu płytki kilka elementów.

>0805 daje się już bez większego problemu lutować ręcznie.

 

Nie ma problemu, ale raczej 1206.

Poprawki zrobię jak skończę remont w mieszkaniu.. za kilka dni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.