Skocz do zawartości
IGNORED

KLUB B&W


brodawid
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Słuchałem w salonie 704 i 702 z nowej serii a 706 wziąłem sobie do domu. Te głośniki muszą się wygrać. 704 grają napewno skromniej od 702. Ja nadal czekam na 703 chociaż dodam 702 mogę mieć za 15k jak dla mnie i jest to kusząca propozycja. Z nudów zabrałem na kwadrat 683 w poprzednim tygodniu i ........ nie polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy forumowicze,

jest to mój pierwszy post na tym forum, nie licząc standardowego, kurtuazyjnego przywitania. Proszę więc o wyrozumiałość jeśli temat, o który zahaczam był już przez Was poruszany. Przeszukałem jednak forum na ile potrafiłem i nie znalazłem zbyt wielu wyczerpujących informacji na interesujący mnie temat. Zwracam się do Was, tutaj w klubie B&W, ponieważ jestem posiadaczem kolumn tej firmy i mój problem również dotyczy B&W. Posiadam dość budżetowy system stereo, w którym od czasu do czasu staram się czynić zmiany, stopniowo przybliżając go do mojego ideału brzmieniowego. Jak dotąd w skład tego systemu wchodziły:

 

zmodyfikowany wzmacniacz NAD C352,

zmodyfikowany odtwarzacz cd NAD C542,

DAC Aune S16

monitory B&W 685 s2.

 

Modyfikacja wzmacniacza i cd została przeprowadzona przez specjalizującego się w modach NADów fachowca i jestem bardzo zadowolony z jej efektów. Elementy te zachowały swoją lekko ciemnawą sygnaturę brzmienia, ale jednocześnie stały się bardziej szczegółowe, o wiele poprawiła się przestrzeń i stereofonia. Wszystko to spięte jest kablami Albedo Blue (zarówno głośnikowe jak i IC). DAC używam do odtawrzania plików bezstratnych z PC za pośrednictwem kabla Wireworld Ultraviolet 7. Całość stoi w pokoju wielkości 17 m2. Warunkom akustycznym daleko do ideału, choć starałem się zrobić ile się dało. Przestrzeń odsłuchowa zajmuje jakby połowę pokoju. Sprzęt stoi na dłuższej ścianie, przesunięty na prawo, zajmując połowę jej długości. Odległość między kolumnami to około 2m. Stoją na standach firmy Tombase, wys. 70 cm. Te z kolei na granitowych postawach. Niestety odległość kolumn od ściany nie może być większa niż 20 cm. Na przeciwko stoi stuletnia, potężna kanapa. Pomiędzy kolumnami i kanapą położyłem dywan, aby pochłaniał nieco niepożądane echo. Odlegóść o kolumn do uszu osoby siedzącej na kanapie to także około 2m. Z prawej strony znajduje się krótsza ściana pokoju z oknem, która na całej powierzchni jest pokryta zasłoną, od sufitu do samej podłogi. Niestety, pozostała, lewa strona pokoju generuje troszkę niemiłego echa, choć myślę, że nie jest w sumie tak tragicznie. Dotychczas system ten prawie spełniał moje oczekiwania, choć właśnie to "prawie" powodowało, że nie mogłem się opędzić od myśli zmiany głośników. Słucham głównie muzyki klasycznej, dawnej, współczesnej a także muzyki nowej, gdzie klasyczne instrumentarium łączone jest często z elektroniką. Zarówno składy kameralne jak i wielkie orkiestry. Czasem także jazz i trochę starego rocka, ale zdecydowanie rzadziej.

Kolumny B&W 685 s2 wypełniały tą przestrzeń obfitym, nasyconym dźwiękiem, z mocnym basem i całkiem dobrze słyszalnymi detalami. Całkiem niezłą dawały też przestrzeń i poprawnie lokalizowały instrumenty (w zależności od nagrania). Jedyne moje zastrzeżenie dotyczyło basu, który w tej konfiguracji był po prostu zbyt mocny. Nie przeszkadzało mi to w zmasowanych uderzeniach wielkich składów orkiestrowych, ale w kameralnych utworach instrumenty nie grały naturalnie. Dawało się słyszeć podkolorowanie brzmienia. Podbicie skrajów pasma szczególnie w obrębie basu i cofnięcie średnicy. Tymczasem, żeby delektować się brzmieniem - dajmy na to - kwartetu smyczkowego, potrzebujemy dużo właśnie średnicy i dużo szczegółów. Wiolonczela czy kontrabas brzmiały tymczasem dźwiękiem pełnym szczegółów w wysokich tonach, a jednocześnie basem nienaturalnie schodzącym zbyt nisko, zabijającym subtelność brzmienia instrumentów. Jednocześnie gdzieś na forum przeczytałem, że właśnie 685 s2 są znane z tego, że grają skrajami pasma i średnicę mają cofniętą.

Te odczucia spowodowały, że zacząłem się zastanawiać, jakie kolumny mogłyby poprawić brzmienie mojego zestawu. Zwróciłem uwagę na B&W 705. Na forach pisze się o nich, że są suche i analityczne, że mają niewiele basu na korzyść wysokich tonów i średnicy. Pomyślałem, że to może być interesująca alternatywa dla mnie. W sytuacji kiedy mój system generuje zbyt dużo basu, a kolumnom brakuje wyeksponowanej średnicy, ta propozycja wydawała się kusząca. Wiem, że zrobiłem pewnie karygodny błąd - nadarzyła się okazja i kupiłem parę B&W 705 w idealnym stanie razem z oryginalnymi standami, bezwcześniejszego odsłuchu (w sytuacji, która się nadarzyła było to niemożliwe).

705-tki jednak zagrały w moim systemie nie do końca satysfakcjonująco. Szczegóły są dość natarczywe, wyższa średnica bywa lekko krzykliwa, a niższe średnie tony właściwie nie istnieją. Bas się pojawia, nawet orkiestra potrafi uderzyć z dużą mocą, ale ogólnie jest wrażenie, że mogłoby być go troszkę więcej. Najbardziej rozczarowuje mnie brak niższej średnicy. Linii melodycznych niektórych instrumentów w tym zakresie prawie w ogóle nie słychać. Dla mnie to źle, ponieważ zauważyłem, że właśnie rejestry w obrębie niższej średnicy najbardziej wpływają na mój emocjonalny odbiór muzyki. Tak, czytałem o takiej charakterystyce tych kolumn na forach, ale nie sądziłem, że jest to aż taka skrajność. Trzeba też przyznać, że wiele mi się w nich podoba. Szczegóły są oddane niewiarygodnie, scena, przestrzeń wprost powalają. Dlatego też nie mogę już wrócić do moich poczciwych 685-tek. Teraz jeszcze bardziej wydają mi się pozbawione pewnej subtelności.

No i mam problem, z którym zwracam się do Was drodzy forumowicze. Czy ktoś z Was miał doświadczenia z B&W 705? Gdzieś na anglojęzycznym forum przeczytałem, że kolumny te grają tym lepiej im mocniejszy wzmacniacz je napędza. Mój NAD ma 80W na kanał przy 8 ohmach, więc może rzeczywiście jest to zbyt mało, żeby poruszyć te ciężkie monitory. Teraz mam dylemat, czy pozbywać się dopiero co kupionych 705 i szukać dalej czegoś innego, czy raczej myśleć teraz o stopniowej zmianie najpierw wzmacniacza i potem źródła na takie, które dobrze zagra z 705. Wiem, że to świetne kolumny, tylko nie bardzo wiem z czym je połączyć, żeby wydobyć ich atuty.

W grę wchodzą wzmacniacze używane, w cenie powiedzmy do max 4-5 Kzł. Znacie już moje preferencje brzmieniowe, może komuś przyjdą do głowy jakieś sugestie.

Serdecznie pozdrawiam, licząc na pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te monitory są bardzo dobre i 5tys na nowy wzmacniacz to może być za mało. Znajdź salon audio i wypożycz do domu. Słuchałem ich w salonie i jak dla mnie niczego nie brakowało w dźwięku, trzeba jeszcze pamiętać że pomieszczenie w salonie audio nie odpowiada naszym pomieszczeniom, no i okablowanie referencyjne tam mają. Może Rotel? Zawsze te firmy współpracowały. Może Musical Fidelity? nowe NADy to klasa D, i przy cichym słuchaniu dźwięk płaski, bez wyrazu ale jak się podkręci jest lepiej, znacznie lepiej. To sprzęt który gra czystym środkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogusław_59825, dzięki za sugestie. Właśnie dla mnie duże znaczenie ma ciche słuchanie. Mówią, że mocny wzmacniacz może wysterować nawet trudne kolumny tak, że grają pełnią nawet przy niskich poziomach głośności. A co myślisz o Heglu H200? To potężna maszyna, ale jest teraz taki na aukcji i tylko w niewielkim stopniu przewyższa mój założony budżet. Czy w ogóle jest ktoś na tym forum kto łączył Hegla H200 z B&W 705? Nie mam niestety jak go posłuchać, a szczerze mówiąc nie celowałbym w nowe sprzęty, tylko kupiłbym coś używanego z trochę wyższej półki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Miałem okazje przećwiczyć B&W 702 s2 vs. 804D3 - nie mam watpliwości co jest co... wg mnie nowe 702 sa lepiej daciazone w niskim zakresie, wysokie bardziej delikatne, nie tak ostre, scena ma wiecej powietrza w stosunku do CM10, jednak do 804D3... no cóż- big NO NO

Edytowane przez will66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seria 700 s2 nie może równać się z 800, wystarczy popatrzeć na ceny, bez słuchania obu. Co do 700 s2 to dobrze grający głośnik ale konkurencja duża. Sam zamówiłem 703 s2 na testy i będę porównywać z Heco The New Statement. Niestety nie mam tyle kasy by mieć oba w domu jednocześnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie przeciez nie porównywałem. Miałem okazje mieć

702 i chciałem po prostu zobaczyc co dała zmiana głośników w skrzynkach CM - napisałem tylko o swoich własnych wnioskach co gdyby...

Paru moich anglosaskich znajomków zmieniało w przeszłości d2 na cm stad moja ciekawość.

 

Panowie jeżeli 803d3 daleko do 802d3 to jak można porównywać w ogóle serię 700 do 800. Proponuje podjechać do jakiegoś salonu by posłuchać obu serii ...

 

Wysłane z mojego HTC One M9 przy użyciu Tapatalka

 

W jakim kontekście 802 daleko do 803 z serii d3? Przeciez każda z tych kolumn jest inna gabarytowo wiec inaczej zagra w pomieszczeniu plus inna amplifikacja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jeżeli 803d3 daleko do 802d3 to jak można porównywać w ogóle serię 700 do 800. Proponuje podjechać do jakiegoś salonu by posłuchać obu serii ...

 

Wysłane z mojego HTC One M9 przy użyciu Tapatalka

 

Dokładnie to samo jest jak porówna się na odsłuchu 804 D3 do 803 D3 - to inna bajka Panowie - trzeba posłuchać i zobaczycie jak grają 803 ... to inna bajka..tylko niestety ta bajka kosztuje :- )

Edytowane przez lolek126

"Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń."  Eeleanor Roosvelt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dokładnie to samo jest jak porówna się na odsłuchu 804 D3 do 803 D3 - to inna bajka Panowie - trzeba posłuchać i zobaczycie jak grają 803 ... to inna bajka..tylko niestety ta bajka kosztuje :- )

 

nie rozumiem tych dywagacji...?

Wyszła nowa seria 700 wiec oczywistym jest odlsuch i punkt odniesienia - w tym wypadku oczywistym dla mnie były 804D3. Ot i tyle.

Natomiast przyjmowanie za wskaźnik oceny cenę produktu na tym poziomie, wg mnie nie ma zastosowania.

 

Owszem kolumna za 1500 zł para i za 40 k zł to takie porównanie absolutnie nie ma sensu....

Edytowane przez will66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra

tylko spokojnie

ja porównywałem w domu 706S2 z 685S2 i tu jest znaczna poprawa miedzy monitorami co też chyba zrozumiałe

 

i o tym pisze: ja porównałem w swoich warunkach akustycznych 702s2 do 804d3 celem stwierdzenia plusów i minusów - to chyba zrozumiałe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i o tym pisze: ja porównałem w swoich warunkach akustycznych 702s2 do 804d3 celem stwierdzenia plusów i minusów - to chyba zrozumiałe...

Słuchałeś 702 S2 i napisz co z dźwiękiem, jaki jest ten głośnik bo sam myślałem czy może do domu na testy. 3 niskotonowe może dać niezły fan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zagrały 702? nie zamieniłbym z 804 - wiem wiem inna liga.

Zagrały ostrzej na gorze, dol wg mnie za bardzo rozwleczony (3 woofery?) i słabo zróżnicowany i rozciągnięty. Wydawało mi sie, ze bas zawsze jest...

Na pewno sa bardziej otwarte i maja lepsza scenę niz stare CM10 bo to ta sama fizyczność wymiarowa.

Miałem wrażenie ze 804 sa łatwiejsze w kontroli dla wzmaka niz 702...

Najprościej podsumowałbym, ze brakuje im 'podpisu' tzn. charakterystycznej sygnatury jaka maja 804.

Mysle ze szczegół jest jak zwykle we wpasowaniu w pomieszczenie i wzmak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
prosszę Państwa....jestem na etapie poszukiwań kolumienek...monitorów...i tak się zastanawiam co sądzicie o BOWERS & WILKINS 805 Diamond Maserati Edition......to dobre granie , czy dizajnerska ściema ?...warto się zainteresować?
Bardzo dobre granie... jeśli masz dobrą elektronikę można brać w ciemno...

 

Wysłane z mojego HTC One M9 przy użyciu Tapatalka

 

 

...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prosszę Państwa....jestem na etapie poszukiwań kolumienek...monitorów...i tak się zastanawiam co sądzicie o BOWERS & WILKINS 805 Diamond Maserati Edition......to dobre granie , czy dizajnerska ściema ?...warto się zainteresować?

 

jak nie jest to Twoj pierwszy kontakt z Bowersami to wiesz co zacz i jak pisze kolega wyzej: brac w ciemno, zapewniajac dobra elektronike (impendancja schodzi ponizej 3 w okolicach 100-150 hz).

 

Natomiast jezeli to pierwszy kontakt z firma to proponuje odsluch....czyli standard przed zakupam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.