Skocz do zawartości
IGNORED

GAINCLONE


GNAKED
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czy stosując podkładkę mikową należy dać też pastę termoprzewodzącą między scalak a podkładkę i między podkładkę a radiator ? Jeżeli tak to czy nie wpłynie to negatywnie na rezystancję termiczną i nie lepiej zastosować podkładkę silikonową bez pasty ? Układ to LM4780 przy 4ohm kolumnach i boję się żeby go nie zagotować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że należy stosować pastę, bo właśnie to ona zmniejsza rezystancję cieplną, wypełniając wszystkie nierówności. Co do porównania do tych silikonowych to niestety, ale nie wiem która ma niższą rezystancję. Wiem tylko, że mika jest bardziej trwała i nawet po 30 latach wygląda jak nowa, a silikon - szkoda gadać (ale tutaj chyba też są lepsze i gorsze). Nie demonizujmy także tych podkładek. We wzmacniaczu 50W klasy AB nie ma aż dużo ciepła (ok 50W).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,chciałbym wejść do "klubu" z moim GC LM3875tf.Gra z DIY na AWX(MX-140),bez problemu je napędza co do dzwięku to nie będę chyba nic pisał,najbardziej zwróciła moją uwagę scena i dynamika,reszta również poukładana,tak że nic nie wk....a podczas słuchania ;).

foto z resztą gratów :)pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegow majacych lub konczacych budowe klona :) Mam pytanko czy moge zasilic dwie kosci lm3875 trafem 2x32.5v 2.0 A Jako ze takowe posiadam po rozbiorce cambridge audio jest dostyc duze mysle ze okolo 400va Pozdrawiam krzysztof

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich bardzo serdecznie.

Jako, że mam dwie lewe ręce jeśli chodzi o lutowanie tych wszystkich małych pelędzików, z których składa się GC chętnie nabyłbym gotową wersje wzmacniacza w jakieś ładnej obudowie. Ew zlecił komuś z kolegów na forum aby mi GC wykonał.

Nie ukrywam, iż bardzo zainteresowałem się tym klockiem po przeczytaniu sporej ilości waszych wpisów.

Zapraszam wszystkich, którzy potrafili by mi pomóc na priv w celu uzgodnienia szczegółów (najlepiej by się składało jakby odezwał się ktoś kto mieszka jak ja w Warszawie).

Z góry dziękuję za wszystkie dobre chęci.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Talking me at last to the World where uncertainty does not exist.

In Heaven or Underground..." - Mr. Doctor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę moich przeżyć z GC. Można powiedzieć ze trochę zabawy w tym było i rożnych konfiguracji.

Pierwsza wersja czyli Standard Panasoniki FC 1500uF przy chipie, 4,7uF Nichicon Muse ES przy mostku rezystory Beyshlag.

Dzwiek był okropny Aida AWS 103 grała lepiej(dla nie wtajemniczonych AWS to nastepca AMATORA 2 Unitry na GML-ach 026). Coś wiecej o samym dźwieku a wiec, dół był ale znikomy srednie tony szły ku górze a sama góra była "chirurgiczna, metaliczna, szarpana".

Druga próba czyli dołozenie do panasów Nichiconow Fine Gold 1000uF. Dołu prakatycznie nie było a jakbył to nudny zamulony. Srednie tony bardzo mi sie podobały(duża szczególowość) wysokie powiedzmy ze nastąpiła lekka poprawa.

Trzecia próba to wywalenie Panasów. Niski bass był bardzo cieńki z wyzszym troche lepiej ale szczerze to niskie nie zachwycały, srednica sliczna(usłyszałem wiele róznych szczegołow w piosenkach których dawniej "nie było"). Wysokie "nudne".

Czwarta próba dołożenie 3300uF przy mostku Nichicon (jakies zwykłe). Myślałem ze w ten sposob pojawi sie Basik, no i pojawił sie ale o jego jakosci nie ma co mowic tak samo jak o reszcie tonów. Jednym słowem kicha).

Piąta próba czyli przy mostku 4x1000 Nippon LXV na (+) i 4x1000 na (-) oraz zmiana rezystorów na Vishay Dale i Vishay Precision. Fine goldy przy kostkach zostały. Duża poprawa jakości. Pojawił sie basik, niskiego mniej ale wysoki juz był fajny. Srednica lekko cofnieta a wysokie takie "zwyczajne".

Szosta próba czyli Klonik ktory gra aktualnie. Nippon LXV 1000uF przy kostce, 4,7uF Muse ES przy mostku, rezy Vishay Dale, Precision. Trafo zmienione z 2x22v na 2x25v. Teraz o dzwieku.

Niski Bass wkoncu jest ! Wysoki basior jest bardzo ale to bardzo dobry..Srednie tony są okej, nic im nie brakuje..wysokie są bardzo fajne "przejrzyste". W tej konfiguracji swietnie brzmi gitara, cholernie mi sie to podoba.

Czekam na Muse ES 100uF mam zamiar dać je przy kostce a LXVki dac na mostek, zobaczymy co z tego wyjdzie napewno podziele sie z wami odczuciami na temat dzwieku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

emasik jakie trafo? W GC moc transformatora ma dość istotne znaczenie. Mała pojemność w zasilaniu to kompromis przy dużym trafie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>Emasik

 

Widzę że moja walka wyglądała podobnie do Twojej (zaczynaliśmy od podobnego zestawu).

były na początku beyshlagi, a kondki FC (220 mostek, 1000 chip).

to była KATASTROFA. boombox.

 

Po wielu, wielu sprawdzonych sugestiach, teraz gra :

mostek 47 MUSE BC, chip 1000 MUSE KZ

rezystory

680R 1% 25ppm AUDIO REZYSTOR RNC55J MILITARY

220Ω, 0,1%, 25ppm, noise < 0,05µV/V SMA0207 Vishay,

 

Kondki ustawiają ogólny balans tonalny, rezystory - szczegółowość.

Tak to moje ucho odbiera, nic nie poradzę.

 

Tak jak teraz - świetna, naprawdę świetna średnica i piękna góra. O czymś takim marzyłem.

Tak detalicznie, jak tylko może być, żeby nie było "za bardzo". Piękna górka...ostra, słodka, wyraźna...mnie się podoba :)

Bas szybki, bardzo szybki, ale nieco go za mało, troszkę brak masy...

Chociaż, pierwszy raz w życiu mogę słuchać TOOL-a z precyzyjnym, szybkim i głębokim basem, a nie ścianą dudnienia.

Może tak ma być.

 

emesik, jesteś w stanie określić która konkretnie zmiana przyniosła zwiększenie "masy"? wyższego basu? Niskiego jest ile trzeba.

 

Minimalnie bym sobie dodał..ale jeśli ma to być za cenę utraty tej górki i środka to...

to nie, nie ruszam :)

 

BTW - czy jakiś zapalony "kloniarz" z Warszawy nie zechciałby mnie odwiedzić celem posłuchania/ocenienia/porównań etc etc?

 

Ja mam swojego klona zapiętego do Scan Sepeaków (projekt RD1 akustyka)...

I do spóły daje to radę, IMO.

Ale chętnie posłuchałbym opinii kogoś "z boku".

 

Jancio

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Of course, equalizers are an absolute heresy - so go ahead and burn me at the stake(Thorsten Loesch).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autopoprawka -

na dzień dobry były nie Beyshlagi a elpod-y 25ppm 0,5%

Nie polecam do GC tych rezystorów - zabijają klona, dosłownie. Robi się boomboxowato, nieostro...góra jak z kina domowego albo marnego tranzystora, zmulona. W ogóle kicha.

 

Trafo mam 2x24v, 250W

Warto zmieniać na mocniejsze?

Daje to coś w rzeczywistości?

Jeśli coś chciałbym zmienić, to tylko dodać nieco "ataku" do basu...

Aczkolwiek, nadal nie wiem, czy to nie resztki przyzwyczajeń z poprzednich "grajców", które uparcie dawały mi za dużo basu.

Na niektórych płytach jest idealnie, na niektórych mam wrażenie zbyt słabego ataku (albo neico za małej masy górnego basu, nie mogę się zdecydować :)

 

Jancio

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Of course, equalizers are an absolute heresy - so go ahead and burn me at the stake(Thorsten Loesch).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jancio wysoki Bass pojawił się po wstawieniu Nipponow LXV(moim zdaniem swietne tanie kondziory) przy kostkach.

W tym momencie mysle nad LM4780/4766/4732 chciałbym cos o nich sie dowiedziec jak mają sie do LM3875.

4780 = 2x3886 ale jak reszta z stawki? Chciałbym dzis zamowic wiec licze na szybka odp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak myślicie - zdadzą się takie trafka do gainclone'a dual mono ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Starczy mocy ?? myślę o budżetowym gainclonie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TST 80/004 2x24V-2x1.66A

za mocny to on nie jest- 80W

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektorym 80 W wystarcza -

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Priosiłbym kogoś orientującego się w elektronice, a nie tylko w audiofilskich dyrdymałach o wyjasnienie sensowności zastosowania elementów takich jak C3, C5, C13 - podobno zapobiegają wzbudzeniom - jest sens je stosować? I tu an schemacie kondensatory filtrujace zasilanie maja tylko 47 uF - taka wartosc jest wystarczajaca?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

El sueño de la razón produce monstruos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno pytanie - stosujecie dławik na wyjsciu, tj. cewke zrobiona z drutu nawinieta na rezystor?

 

 

W poprzednim poscie niepotrzebnie wspomnialem o c13, akurat ten kondensator chyba jest niezbedny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

El sueño de la razón produce monstruos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuje tylko kondensatory w zasilaniu oraz z mute . Nie mam tez cewki na wyjsciu ani obwodu Boucherota . Tu napisano do czego służą te kondy itd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie do końca jest tak, że można bezkarnie wyrzucić kondensatory blokujące. Jeśli jesteś pewien, że źródło ma takowe na wyjściu lub ma układ dc servo to nie muszą być. Inaczej może pojawić się składowa stała wzmocniona przez GC i poleci DC na głośniki ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomy miał napięcie stałe na wyjściu karty dźwiękowej. To częsta przypadłość u Creativa. Na wyjściu wzmacniacza miał już chyba z 5V. Wyrzucanie kondensatora na wejściu to źle pojęta minimalizacja układu.

Wzmacniacz musi być w jakiś sposób zabezpieczony przed pojawieniem się napięcia stałego na wyjściu. Jeżeli wyrzucasz pojemność z wejścia to wypadało by założyć DC Servo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko chcialem wywalic kondy filtrujace zasilanie na pcb. Jest wiele teori, niektorzy pisza, ze wystarczaja te w zasilaczu, inni, ze konieczne sa jescze na plytce. Kondensatorow na wejsciu nie mam zamiaru ruszac ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

El sueño de la razón produce monstruos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie taj jak pisze KrzysiekA. Często po podłączeniu kompa były takie kłopoty. Było o tym nie raz w tym wątku.

 

C3 pomaga w filtracji RFI.

C5+C13 wraz z R3 tworzą filtr. Częstotliwość odcięcia to 3,35Hz.

Ustala też wzmocnienie dla DC na 1.

 

Bez dużej baterii kondów między mostkami a wzmacniaczem to popierdółka.

 

K

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ahaja , KrzysiekA

myślę że stosowanie kondensatorów na wejściu GC to dmuchanie na zimne , które tylko psuje dźwięk .

Po pierwsze , wiekszość źródeł ma zasilanie symetryczne więc na wyjściu nie powinno byc napiecia stałego ( pisze ,, nie powinno" poniewaz trafiłem kiedyś CD ,który miał zasilanie symentryczne opampów na wyjściu ale róznica miedzy gałęzią dodatnia i ujemna wynosiła około 2V )

Po drugie , producenci źródeł zawsze wstawiają kondensatory wyjściowe - to po co je dublować wejsciowymi we wzmacniaczu ?

Po trzecie Gainclone to w zasadzie końcówka mocy więc czesto jest stosowana z prampem ( na przykład popularnym lampowym Nr3 ) który ma kondensator na wyjściu .

Najpopularniejszy wzmacniacz DIY na swiecie - Gainclone nie ma kondensatorów na wejściu i gra. I niech tak zostanie ;p

Kondensator na wejściu ma sens tylko wtedy gdy nie wiemy co siedzi w źródle lub preampie .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja spotkałem przypadek że LM był podłączony był bezpośrednio do wyjścia karty dźwiękowej jedynie przez potencjometr. Przy skręceniu potencjometru do zera nie było żadnego napięcia a przy skręceniu na maksa było 5V na wyjściu. To że znajomy miał napięcie stałe na wyjściu dowiedział się całkiem przypadkowo. Przy kręceniu potencjometrem zauważył że mu się głośnik wysuwa do przodu. Wprawdzie mierzył ale nie ze wzmacniaczem podłączonym do komputera. Poza tym zauważyliśmy że po dodaniu kondensatora przed potencjometr ten przestał trzeszczeć. Wzmacniacz musi być zabezpieczony przed stałym napięciem na wyjściu. Nie istotne gdzie i w jaki sposób. Można to zrobić w przedwzmacniaczu a można też w samej końcówce. Można dać kondensator na wejście a można też zrobić DC Servo albo też zabezpieczenie przeciwko stałemu napięciu na wyjściu które odłącza kolumny.

Oczywiście można i bez ale można też mieć seks bez prezerwatywy. Jak masz pecha to się to źle skończy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co to za seks z prezerwatywą ...to tak jak słuchanie GC z kondem na wejściu ;p Albo inaczej - przeciez jak uprawiasz seks ze swoja dziewczyną/żoną to nie zakładasz prezola ,czyli jak podłączasz GC do źródła lub preampa , który znasz i wiesz ,że ma kondy na wyjściu to nie musisz wyposażać GC w kondensator wejściowy .

Z resztą , co za problem zrobić dwa wejścia - z kondensatorem i bez .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej bedzie jak się zmierzy czy źródło daje stałe na wyjsciu ( do tego wystarczy chyba zwykly multimetr) i wtedy wiadomo, czy kondensator jest potrzebny czy nie. A wy panowie od razu jakieś metafory cielesne stosujecie :D

 

 

Podsumowując - kondensatory ktore sa na pcb sa zbedne, gdy mamy solidna "baterie" w zasilaczu, a kond na wejsciu to tylko rodzaj ochrony przed DC i czy go ktoś zastosuje to juz jego prywatna sprawa? Czy mimo wszystko lepiej dac oprocz duzych kondow w zasilaczu jeszcze jakies o niskim ESR na pcb, np 330uF (firmy ktora mam na oku nie podam, bo zaraz zacznie sie krzyk, ze te lepsze, a te gorsze)?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

El sueño de la razón produce monstruos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomq88

 

to co masz w linku który podawałeś to nie gainclone.Jeśli szukasz wmzacniacza na tym scalaku to eksperymentuj do woli,ale jeśli szukasz magii gainclana to trzymaj się jego schematu i elementów

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbudowałem Wzaka na LM4766(30W 8ohm) Rezy Beyshlag, Vishay Precision Kondensatory 100uF Nichicon MUSE KZ (przy mostku) i przy kostce Nichicon Muse ES 100uF.

Według własnego schematu, trochę na wzor z lma3875.

Powiem szczerze ze gra to fajnie, w niczym narazie nie odstaje lm-owi3875. Powiem wiecej po tygodniu grania i po testach z innymi kondziorami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.