Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  340 członków

Grundig Klub
IGNORED

Klub Miłośników Starych Grundigów


jakub102
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie na tej "reszcie" najbardziej mi zależało :) Gra to w małym pokoju więc o dobrym basie można i tak zapomnieć. Gra to z głośnikami Telefunken L-250.

To domyślam się jak to gra :-) Telefunkeny na isophonach alnico, bardzo smaczne zestawienie, najlepszy sposób by bardzo niskim kosztem otrzymać dobre brzmienie. Można dołożyć jakiś mały aktywny subwoofer do kompletu, np.starego Cantona Plus B za kilka stowek i po sprawie, można żyć z takim systemem wiele lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powitać Wszystkich!

Pełną gębą dołączam do klubu, choć raczej w większości mam sprzęt oparty o pomysły Marantza, mianowicie Fine Arts.

Mam 2x Fine Arts A-9000; jeden lekko przerabiam, a raczej poprawiam niedociągnięcia, przy okazji zmieniam elektrolity, myślę że warto. Pakuję tam wszędzie Elna Silmic, gdyż są to dla mnie sprawdzone kondensatory.

 

Świeżo zdobyłem też tunerek T-9000 z drewnianymi boczkami do kompletu.

 

Chciałbym dokupić wzorniczo dopasowany odtwarzacz cd Fine Arts, ale trochę się boję dostępności laserów i cen samych odtwarzaczy. Myślę że skłonie się ku cd903 lub cd904. Jakby ktoś miał sprawdzony na sprzedaż, proszę dać mi znać!

 

 

Mam jeszcze prośbę do członków klubu, czy ktoś posiada na sprzedaż boczki drewniane do A-9000? Bo tunerek mam z drewnem i będę musiał dorobić do A-9000 jak nie znajdę oryginalnych, a wiadomo że identycznie nie zrobię tego... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś już robił blaty do swoich kolumn? Jest do tego polecany jakiś konkretny gatunek drewna? Może warto opierać się na jakimś konkretnym modelu? Wiem że powinny być one wysokości 55 cm. Jakieś dodatkowe informacje? Będą to standy z blatem pod box 650 prof. Może skoro mają one "grać bas" to warto aby "noga" Przymocowana była do blatu bliżej tylnej krawędzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Przeglądałem stronę lampizatora - konkretnie:

http://lampizator.eu/shop/viewitem.php?productid=222

 

Zauważyłem deskę, na której oparty jest DAC ... i pomyśleć, że dawno temu Grundig wiedział, że nie trzeba stosować desek i są znacznie lepsze metody osiągnięcia doskonałego dźwięku.

Chłopaki kombinują, słyszą że dzwoni ale nie wiedzą w którym kościele :) .

Edytowane przez Rambo

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że metalowa obudowa to nienajlepszy pomysł. Magnetyzuje się i zachowuje jak ekran

odbijając śmieci z pcb. Już lepiej wrzucić w drewno. No chyba, że ktoś potrafi lepiej. Odpowiednie

połączenie stali z alumimium to strzał w 10. Tylko potrzeba dobrać odpowiednie proporcje.

Tu mam pytanie do Rambo: czy znasz jakąś zależność między proporcjami stali i aluminium?

Wagowe, czy powierzchniowe? Niestety nie mam przyrządów pomiarowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że metalowa obudowa to nienajlepszy pomysł. Magnetyzuje się i zachowuje jak ekran

odbijając śmieci z pcb. Już lepiej wrzucić w drewno. No chyba, że ktoś potrafi lepiej. Odpowiednie

połączenie stali z alumimium to strzał w 10. Tylko potrzeba dobrać odpowiednie proporcje.

Tu mam pytanie do Rambo: czy znasz jakąś zależność między proporcjami stali i aluminium?

Wagowe, czy powierzchniowe? Niestety nie mam przyrządów pomiarowych.

 

Wydaje się, że to wynik eksperymentów. Nawet guru musi indywidualnie podchodzić do sprawy. Znam tylko pewne zasady doboru, głównie po wnikliwych eksperymentach z przedwzmacniaczami Grundiga (na zmianę i "hybrydowo" 6000/7000).

Metalowa obudowa to dobre rozwiązanie do ekranowania i połączenia z PCB (poczytaj o likwidacji zakłóceń, przydźwięku), tyle, że można zrobić to perfekcyjnie i dzięki temu usunąć śmieci w.cz., które i tak łażą po obudowie - np. z pojemności pasożytniczych trafa. Swoją drogą pomyśl nad budową przyrządu. Kiedyś rozważałem coś takiego jak "szukacz pluskiew" z miernikiem (zwykły czuły, szerokopasmowy odbiornik z prostownikiem) i "zarażenie" układu "śmieciem" testującym z generatora w.cz.

Edytowane przez Rambo

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dobry analogowy oscyloskop 50MHz, więc pobawię się.

Trochę mały zakres, ale może coś zobaczę.

Widzę, że w Grundigu V1700 są kondensatory odsprzęgające za transformatorem, a jeszcze przed mostkiem.

Od każdej żyły do masy. Pierwszy raz coś takiego widzę.

Czyżby służyły likwidacji pasożytniczych pojemności trafa?

W ogóle na całej PCB jest ich trochę.

Według Twoich eksperymentów jakie wynikły zależności (proporcje) między stalą, a aluminium?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dobry analogowy oscyloskop 50MHz, więc pobawię się.

Trochę mały zakres, ale może coś zobaczę.

Widzę, że w Grundigu V1700 są kondensatory odsprzęgające za transformatorem, a jeszcze przed mostkiem.

Od każdej żyły do masy. Pierwszy raz coś takiego widzę.

Czyżby służyły likwidacji pasożytniczych pojemności trafa?

W ogóle na całej PCB jest ich trochę.

Według Twoich eksperymentów jakie wynikły zależności (proporcje) między stalą, a aluminium?

 

Zachęcam do własnych eksperymentów i przeczytania chociażby książki - zakłócenia w urządzeniach elektronicznych A.Ch..... bo metalowa obudowa niczego nie odbija. Czyli najpierw podstawy a potem eksperymenty.

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna książka. Niezła kopalnia wiedzy. Biorę się za czytanie. Dzięki.

Jeśli możesz, to napisz jakie według Twoich eksperymentów na pre Grundiga wynikły zależności (proporcje) między stalą, a aluminium?

 

Na początku trzeba zrozumieć zjawisko a potem dużo obserwować i na końcu bawić się w m2, m3, kg, cm. czy mm ;)

 

Ps. Ta książka, to przysłowiowy "pikuś", to wstęp. Są nieporównywalnie lepsze tyle, że po angielsku.

Edytowane przez Rambo

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękować dobry człowieku.

 

Czy wymieniałeś w swoich kondy elektrolityczne na MKP?

 

Na pierwszy rzut oka coś się chyba nie zgadza z tym co mam u siebie - zwrotka. Aczkolwiek moja wygląda na oryginalną z takimi samymi oznaczeniami na pcb. Wieczorem porównam dokładniej.

 

Na tej stronie jest wersja 1600b , ja mam na tabliczce z tyłu tylko 1600. Czy i jaka jest/może być między nimi róznica?

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku trzeba zrozumieć zjawisko a potem dużo obserwować i na końcu bawić się w m2, m3, kg, cm. czy mm ;)

 

Ps. Ta książka, to przysłowiowy "pikuś", to wstęp. Są nieporównywalnie lepsze tyle, że po angielsku.

Książkę rzeczywiście czyta się lekko. Jak mnie "wciągnie", to poproszę o coś bardziej ambitnego.

Jednak nie wiem, czy potrzebuję tak szczegółowo zagłębiać się w ten temat. Potrafię skopiować tzw. CCI

z V1700, mimo, że nie znam dokładnej zasady działania. Po zupełnym odłączniu CCI od v1700 myślałem, że jest zepsuty. Nie dało się tego słuchać - grał najgorzej z moich ampli. Dowodzi to temu, że to przestarzały projekt, który dźwięk (głównie barwę, bo ogólnie to ociężały muł) zawdzięcza tylko CCI. Widocznie radiowcy pracowali przy tym projekcie. Właśnie dlatego wpadłem na pomysł, aby opracować pewne zależności i zrobić CCI do innych moich ampli. Często wiąże się to z nową obudową, co mnie hamuje, bo obecnie zagrzebałem się w przetwornikach DAC i brakuje mi czasu. Poza tym obecnie słucham lampy, która gra naturalniej, mimo tych harmonicznych i więcej słychać mikrodetali. Wydaje mi się, że lampie nie jest potrzebne CCI, a raczej ochrona przed drganiami (amortyzacja) i prosty ekran z alu oraz oddalenie od traf.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrafię skopiować tzw. CCI z V1700, mimo, że nie znam dokładnej zasady działania. Po zupełnym odłączniu CCI od v1700 myślałem, że jest zepsuty.

 

Co uważasz za CCI w V1700 ?

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękować dobry człowieku.

 

Czy wymieniałeś w swoich kondy elektrolityczne na MKP?

 

Na pierwszy rzut oka coś się chyba nie zgadza z tym co mam u siebie - zwrotka. Aczkolwiek moja wygląda na oryginalną z takimi samymi oznaczeniami na pcb. Wieczorem porównam dokładniej.

 

Na tej stronie jest wersja 1600b , ja mam na tabliczce z tyłu tylko 1600. Czy i jaka jest/może być między nimi róznica?

 

Na zwrotnicach nieco starszych boxów jest wypisany numer. Do konkretnych modeli jest konkretnie zestrojona zwrotnica. 1600 i 1600b dla mnie różnią się jedynie kolorem głośników i obręczy. Obydwa modele są 4-ro ohmowe. Myślę, że zwrotnice będą te same.

Raz wymieniałem jakiś element bo był po "eksplozji" ale nie pamiętam już gdzie, trochę tych skrzynek mam:) Zawsze staram się zachować oryginalny stan. Wiem, że nie warto wymieniać tych olejaków, bo elektrycznie są dużo lepsze od elektrolitów, mogą pracować w zmiennych warunkach (różne moce prądu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównie odpowiednio połączenie chassis i radiatora.

 

 

tylko tyle ?

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko tyle ?

Tak jak napisałem - głównie blachy, sposób ich połączenia. Oprócz tego np. sposób "rozlania" masy na PCB - masa otacza sygnał,

kondensatory ceramiczne w różnych ważnych miejscach - odprowadzanie zakłóceń do stali. Głównie chodzi o to jak. Teraz nie pamiętam wszystkiego, ale na przykład masa plytki PCB łączy się z chassis poprzez radiator, aby aluminium wytłumiło zakłócenia elektryczne. Obudowa za stali, aby wyrównać udział tłumienia zakłóceń elektrycznych i magnetycznych. I tu właśnie potrzebne są odpowiednie proporcje (podejrzewam, że chodzi o masę). Z tego co pamiętam nawet rozstaw łączeń radiatora i pcb nie jest przypadkowa. Chodzi o przesunięcie częstotliwości rezonansowe poza jakiś zakres?

Może o czymś zapomniałem. Dodasz (lub ujniesz :) coś do tego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem - głównie blachy, sposób ich połączenia. Oprócz tego np. sposób "rozlania" masy na PCB - masa otacza sygnał,

kondensatory ceramiczne w różnych ważnych miejscach - odprowadzanie zakłóceń do stali. Głównie chodzi o to jak. Teraz nie pamiętam wszystkiego, ale na przykład masa plytki PCB łączy się z chassis poprzez radiator, aby aluminium wytłumiło zakłócenia elektryczne. Obudowa za stali, aby wyrównać udział tłumienia zakłóceń elektrycznych i magnetycznych. I tu właśnie potrzebne są odpowiednie proporcje (podejrzewam, że chodzi o masę). Z tego co pamiętam nawet rozstaw łączeń radiatora i pcb nie jest przypadkowa. Chodzi o przesunięcie częstotliwości rezonansowe poza jakiś zakres?

Może o czymś zapomniałem. Dodasz (lub ujniesz :) coś do tego?

 

Można dodać drugie, zapominane zagadnienie - zastosowanie dwóch modułów sprężystości metalu w celu tłumienia wibracji mechanicznych.

 

Czytając post powyżej, to jednak nie dasz rady poprawnie skopiować tego rozwiązania. Jeszcze trzeba włożyć w to trochę pracy, ale sam kierunek ok.

Edytowane przez Rambo

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można dodać drugie, zapominane zagadnienie - zastosowanie dwóch modułów sprężystości metalu w celu tłumienia wibracji mechanicznych.

 

Czytając post powyżej, to jednak nie dasz rady poprawnie skopiować tego rozwiązania. Jeszcze trzeba włożyć w to trochę pracy, ale sam kierunek ok.

Tak jak pisałem dawno nie zajmowałem się tym. Jest jeszcze kilka rzeczy, które zapomniałem.

Musiałbym odgrzebać moje notatki. Ważnym szczegółem jest jeszcze sposób połączenia alu

z blachą stalową. Aby skutecznie odprowadzić w.cz. potrzeba np. połączenia w postaci karbów - dobra jest do tego

celu podkładka wielowypustkowa. Chodzi tu też o to, aby zapewnić odpowiednią impedancję tego połączenia - właśnie dlatego v1700 i v7000 stawiamy na innym podłożu.

Rozwiń temat tych wibracji. Trafo drży, więc obudowa także. Tranzystory i w ogóle przewód przez który płynie prąd drży.

Alu bardzo dobrze tłumi drgania, ale czy wytłumi drgania z obudowy na PCB? Wątpię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki konradskala.

 

Sprawdziłem i porównałem pcb zwrotek - jest jednak to samo.

Pozmieniam kondensatory elektrolityczne.

Czekam też na wełnę owczą do wytłumienia.

 

Czy ktoś może 'przestawiał' średniotonowce i wysokotonowce by były w obu kolumnach symetrycznie?

 

Czy wiecie gdzie mozna dostać takie przelotki/dławnice do kabli jak w nich siedzą?

 

Pobawię się nimi a potem może 'uaktywnię' ... ;-)

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki konradskala.

 

Sprawdziłem i porównałem pcb zwrotek - jest jednak to samo.

Pozmieniam kondensatory elektrolityczne.

Czekam też na wełnę owczą do wytłumienia.

 

Czy ktoś może 'przestawiał' średniotonowce i wysokotonowce by były w obu kolumnach symetrycznie?

 

Czy wiecie gdzie mozna dostać takie przelotki/dławnice do kabli jak w nich siedzą?

 

Pobawię się nimi a potem może 'uaktywnię' ... ;-)

 

Krzysztof - zapytam:

ale czemu twój wybór padł akurat na box 1600 ? przypadek czy świadomy wybór? to nie są najlepsze paczki Grundiga ...

i czemu chcesz je "uaktywniać" skoro można kupić lepsze paczki Aktiv Box (przetworniki) i mieć fabrycznie znakomicie uaktywnione?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świadomy.

Nie lubię forsować przetworników a ten model ma większe możliwości.

Na razie jest OK. Potem prawdopodobnie nowy fornir albo w ogóle nowe obudowy.

 

Grzebać lubię to sobie poradzę. Fakt, myślałem o aktywnych ale te 2500 były już za duze. Z kolei filipy te dostępne są za małe.

 

Apropos kabla głośnikowego:

czy ktoś robił próby z pomiarowymi kablami w silikonie? To przewód złozony z mnóstwa cienkich drucików. Fakt, sztywny nie jest ale mozna obie żyły wsadzić w koszulkę termokurczliwą i całość się usztywni.

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świadomy.

Nie lubię forsować przetworników a ten model ma większe możliwości.

Na razie jest OK. Potem prawdopodobnie nowy fornir albo w ogóle nowe obudowy.

 

Grzebać lubię to sobie poradzę. Fakt, myślałem o aktywnych ale te 2500 były już za duze. Z kolei filipy te dostępne są za małe.

 

Apropos kabla głośnikowego:

czy ktoś robił próby z pomiarowymi kablami w silikonie? To przewód złozony z mnóstwa cienkich drucików. Fakt, sztywny nie jest ale mozna obie żyły wsadzić w koszulkę termokurczliwą i całość się usztywni.

Koszulka termokurczliwa nic nie pomoże. Drgania przewodnika w izolatorze (silikon na styku z drucikami) będą podobne.

Silikon nie jest najlepszym izolatorem głównie z tego powodu, że jest za miekki. Z kablami chodzi o to, żeby jak najmniej psuły dźwięk, to znaczy ani nic nie wnosiły, ani nie zabierały. Nie ma możliwości, aby kablel coś poprawił. On może albo bardziej popsuć dźwięk, albo mniej. Maskowanie pewnych niedoskonałości w dźwięku długością kabli np. maskowanie jasności, to też maskowanie mikrodetali oraz mniejszy live, dlatego trzeba uważać. Powietrze jest dobrym izolatorem. Jeśli gra źle, to oznacza, że reszta systemu jest kiepska. Pojemność kabla to element filtru RC. Z interkonektem jest podobnie. Ja test interkonektu robię tak, że łączę źródło bezpośrednio ze wzmacniaczem, a potem za pomocą interkonnektu i porównuję. Ciekawe eksperymenty wychodzą z gołym drutem miedzianym w izolacji powietrzem i odpowiednio większej osłonie. Zaczęcam do eksperymentów z drutami całymi, skrętkami, licami z różnymi izolacjami i bez, różne materiały itp. Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenie w kablach, to niech coś napisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ekranem IC płynie prąd zakłócający (np. wchodzący z pojemności pasożytniczych trafo na chassis) z jednego elementu zestawu audio do drugiego i miesza się w tym kablu z sygnałem użytecznym, to parametry IC jak opór (w tym dla wcz) i pojemność grają rolę. Wpływ kabli głośnikowych jest dla mnie o wiele mniejszy (a tu szczególnie może mieć miejsce "ruszanie się drucików" - głowy nie dam że tak jest), powiedziałbym, że bardzo subtelny. Teraz kwestia czy jestem głuchy w tym ostatnim przypadku ...?

Edytowane przez Rambo

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że wpływ kabli na dźwięk w systemie jest tym mniejszy im:

- sprzęt jest bardziej kiepski i mniej przejrzysty (szczególnie kolumny) itd., wtedy w ogóle ciężko usłyszeć jakieś zmiany w systemie

- ma lepsze zasilania, możliwie najkrótszy tor sygnału, elementy CCI, dobre kolumny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gregaudio jakiś czas temu pisał o różnicach w brzmieniu dwóch kabli - ten sam producent i typ, a jedyna różnica to kolor izolatora (a więc rodzaj i ilość barwnika w izolacji). Może brzmi nieprawdopodobnie, ale i ja tą różnicę słyszałem na swoim systemie, i bez problemu można było wskazać z którymi kablami gra lepiej. Więc coś jest na rzeczy.

 

Chodziło o kable głośnikowe

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe doświadczenie.

Bardzo interesował mnie eksperyment - różnica pomiędzy kablem leżącym na czymś miękkim np. dywanie a bezpośrednio na twardej podłodze jednak teraz sprzęt jest złożony w graciarni i brak możliwości testu.

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Książeczki przeczytałem. Dziękuję. Uzupełniłem swoją wiedzę i dzięki temu udało mi się w zasadzie pozbyć brumu z mojego pre lampowego gramofonowego wg. Hiragi. Rambo, czy możesz polecić jeszcze jakieś książki z tej tematyki - najlepiej pod kątem audio? Może być coś o drganiach, zakłóceniach, zasadach konstruowania itp.

Co do kabla chinch, to podobno najlepiej jak wisi w powietrzu i niczego nie dotyka. Nie wiem dlaczego. Może chodzi o pojemności pasożytnicze z podłogą :) W każdym razie nie sprawdzałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.