Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  340 członków

Grundig Klub
IGNORED

Klub Miłośników Starych Grundigów


jakub102
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Od razu przepraszam, że wypowiadam się na tematy, których nie znam (R400). Przerzuciłem wiele urządzeń Grundiga i mam nimi zapchaną większą część piwnicy. Stwierdziłem po pewnym czasie, że są tylko dwa modele wzmacniaczy mocy odstające na plus od innych - v7000 i v1700. Z tego preferuję v1700, bo jest mniej wrażliwy mechanicznie a to, w brew pozorom, ważne. Poza tym w niewielkim aspekcie jest lepiej skonstruowany. Reszta urządzeń Grundiga wyraźnie odstaje. Nie znaczy to, że są złe. W większości urządzeń z tamtych czasów firma miała szczęście, bo stosował przyzwoite elementy (teraz o takie ciężko), które w całości wpłynęły pozytywnie na brzmienie, stosowano często bardzo poprawne projekty PCB oraz w większości modeli były jakieś rozwiązania "mechanicznego" układu redukcji zakłóceń w.cz. (w kilku modelach bardzo poprawne, w innych niedopracowane), co w pełnym zestawie grundiga znacząco podnosiło jakość dźwięku (przestrzenność, "wybrzmiewanie" ... coś jakby mikrodynamikę).

Poza tym do znaczących wad (poza v1700 - tam jest zdecydowanie różne rozwiązanie, bez przedwzmacniacza), zaliczyłbym słabe układy przedwzmacniaczy w zintegrowanych wzmacniaczach mocy i na dziś dawny Grundig zapewne robiłby znacznie wydajniejsze prądowo końcówki mocy. Tak więc, można szukać ale szału nie ma w tej wielkiej masie starych modeli.

Edytowane przez Rambo

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy miał ktoś do czynienia z amplitunerem Grundig R400 HiFi ? Zastanawiam się jak on wypada na tle wzmacniaczy typu V1700 czy JA220/224.

 

miałem do czynienia z wersją kompaktową - pionowa wieża w jednym kawałku = wzmacniacz, tuner, magnetofon, gramofon. Wyraźnie jakością dźwięku odbiegała od tych 2 najlepszych - zwłaszcza barwa i emocje na których punkcie mam małego fizia ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem do czynienia z wersją kompaktową - pionowa wieża w jednym kawałku = wzmacniacz, tuner, magnetofon, gramofon. Wyraźnie jakością dźwięku odbiegała od tych 2 najlepszych - zwłaszcza barwa i emocje na których punkcie mam małego fizia ;-)

 

kol. Gregaudio zapewne potrafiłby wykazać, że często tylko jeden zmieniony element, w tym samym modelu urządzenia powodował radykalną zmianę barwy. Tak więc, ta barwa to bardzo kapryśna sprawa.

Osobiście nie jestem znawcą aspektu barwy, ale kiedyś bawiłem się jednym znaczącym kondensatorem (eksperymentowałem który kondensator zacznie mocno mieszać w barwie) w cd7500 i zmiany były rewolucyjne! Doświadczenia były na tyle ciekawe, że np. zmieniając kond. w torze mcz tego cd, ze starych oryginalnych "kapci" na jakąś "wysoką" Elnę moje uszy nie słyszały w tamtym systemie żadnych zmian. Tak więc, barwa to jak pogoń za "duchami".

Edytowane przez Rambo

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Testował ktoś może kolumienki box 650 /850 podpiete pod lampy. ?Czy tylko tranzystory ? Ja obecnie jestem na etapie stara lampowa saba + 850A box.

Może zadziwić ten dzwięk.Fajny bas (głęboki i zróżnicowany). Kolumny grundig seri professional sa bardzo neutralne brzmieniowo i jest to naprawdę wysoka liga.

Grundig High Fidelity

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.radiomuseum.org/r/saba_telewatt_tr60.html

to ten wzmak .Ominięty preamp tranzystorowy i gra obecnie jako koncówka mocy.Tylko lampy ecc808 drogie. saba nie dawała rady nieraz na innych kolumnach a grundig jakby dla niej wyprodukował 850 a.

Grundig High Fidelity

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.radiomuseum.org/r/saba_telewatt_tr60.html

to ten wzmak .Ominięty preamp tranzystorowy i gra obecnie jako koncówka mocy.Tylko lampy ecc808 drogie. saba nie dawała rady nieraz na innych kolumnach a grundig jakby dla niej wyprodukował 850 a.

- dzięki za info, sam byłem ciekawy jak lampa zagra z box'ami - brzmi to obiecująco :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nf 1 jakoś zdecydowanie bardziej podoba mi sie z box 400 niż 650 prof. Box 400 mają bardziej naturalny dźiwęk. Nie syczą tak jak 650 tki. Ale biorę poprawkę na to że do box 650 prof nie posiadam oryginalnego okablowania. Być może to jest przyczyną.

 

Wyczytałem gdzieś że bas jest słaby w nf 1. Ja tego nie słyszę. Kontrabas brzmi wspaniale na box 400. Być może we współczesnej muzyce elektronicznej sa niedostatki, ale to nie sa też kolumny do takiej muzyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nf 1 jakoś zdecydowanie bardziej podoba mi sie z box 400 niż 650 prof. Box 400 mają bardziej naturalny dźiwęk. Nie syczą tak jak 650 tki. Ale biorę poprawkę na to że do box 650 prof nie posiadam oryginalnego okablowania. Być może to jest przyczyną.

 

Wyczytałem gdzieś że bas jest słaby w nf 1. Ja tego nie słyszę. Kontrabas brzmi wspaniale na box 400. Być może we współczesnej muzyce elektronicznej sa niedostatki, ale to nie sa też kolumny do takiej muzyki.

 

a może coś innego niemieckiego z epoki, albo jeszcze starszego od boxów np: klein hummel, siemens, radyjko telefunken'a?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nf 1 jakoś zdecydowanie bardziej podoba mi sie z box 400 niż 650 prof. Box 400 mają bardziej naturalny dźiwęk. Nie syczą tak jak 650 tki. Ale biorę poprawkę na to że do box 650 prof nie posiadam oryginalnego okablowania. Być może to jest przyczyną.

 

Wyczytałem gdzieś że bas jest słaby w nf 1. Ja tego nie słyszę. Kontrabas brzmi wspaniale na box 400. Być może we współczesnej muzyce elektronicznej sa niedostatki, ale to nie sa też kolumny do takiej muzyki.

 

Nie samo okablowanie jest tu istotne. Całość ma znaczenie. W moich zestawieniach czasami 550 box professional wydaje się grać lepiej od 650 box prof ale to wszyto zależy jakie klocki się łączy i w jakim pomieszczeniu ma to grać. Moim ulubieńcem na chwilę obecną jest zestaw 850 super hifi box professional i HK3490. W mniejszych pomieszaniach wolę 650 prof, 550 prof lub nawet 450 prof z JA220.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Sl 1000 są przejrzyste bardzo namacalne na średnicy ale bas ma ograniczenie podobne do box 300 co można odczuć na niskich rejestrach . SL są wolnostojące i wymagają dokładnego ustawienia w pokoju aby uzyskać jakość . . Podobnie grają Telefunken TL800 na regale coś pomiędzy sl1000 a box 1500 czyli bas 1500 a srednica sl1000. i jest optymalnie w całym paśmie .. Elektronika nieco inna niż do kolumn polecanych Grundiga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli spełnimy wszystkie warunki i perfekcyjne zestrojenie, to będą tak samo dobre w różnej gatunkowo muzyce .Z wyłączeniem klasyki symfonicznej gdzie najlepiej grają tl800 i mfb544 .Instrumenty dęte i skrzypce maja gęstą fakturę o znakomitej barwie i realności . Na serii grundigów są lepsze wokale i przeźroczystość średnicy zwłaszcza na mniejszych modelach to słychać 300,650 prof sl1000. Moje osobiste preferencje związane z ustawieniem regałowym to 650prof 850aprof, tl800, nfb544, inne też są bardzo dobre, ale wymagają odmiennego niewygodnego ustawienia, które czasowo organizuję do strojenia systemu .

Edytowane przez gregaudio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam panowie , zaglądam na forum czasami ale nie wiedziałem że jest tu klub Grundig-a.

Szukam obecnie wzmacniacza do moich 1500a professional , dodam że przerabiałem już trochę sprzętów , nowszych lub starszych , niestety nowe które posiadałem nigdy nie spełniały moich oczekiwań i się tego pozbywałem , kolumny Grundig-a posiadam od kilku lat i nigdy ich nie sprzedam , jak i nie zmienię zdania o tej firmie z tamtych lat .

Jaki wzmacniacz polecilibyście mi do ww kolumn , kiedyś miałem je podłączone do Akai AM 2600 i moim zdaniem grało to nawet nieźle , próbowałem je kiedyś podłączyć do zestawu Yamahy AS 500 z CD-N500 ale to było nieporozumienie jak i ten zestaw który sprzedałem po miesiącu .

Zastanawiałem się nad Fine Arts 904-905 , podobają mi się te klocki ale nigdy ich nie słyszałem , co byście mi polecili ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.