Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  340 członków

Grundig Klub
IGNORED

Klub Miłośników Starych Grundigów


jakub102
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wspominaliście o słuchawkach współpracujących z systemami grundig.Mi osobiście brzmienie kolumn np .850pro przypominana sposób prezentacji tylko jednych nauszników a mianowicie tandetne grado sie kłania tak od modelu sr80 w górę.Przejrzyście i rześko.

Grundig High Fidelity

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkich, którzy czekali na informację ode mnie, bardzo przepraszam za opóźnienie.

 

Zestaw Grundig PS1020+Shure M85G+Shure N91G Hi-Track jest nadal na sprzedaż.

 

Link do ogłoszenia:

http://www.audiostereo.pl/ogloszenia_sprzet/sprzedam/gramofony/grundig-ps1020-shure-m85g-os101392.html

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze Głośniki do Systemów

 

regał

 

1. box650prof , philips 544 , box20, box30, box 850aprof

2. box300, box350, box400, box500,

 

standy

 

1. box850aprof , box650prof (stand z blatem ) , box 20, box,30, box 1500aprof

2. box450, box 450prof, box550, box550prof, box 2500aprof ,box40

 

Wszystkie muszą być z oryginalnymi maskownicami . Te wklajane na antywibracyjny klej powinny być nienaruszone. Głosniki grzebane mogą zawwierać istotne braki w kleju w uszczelkach czy w zmianach w zwrotnicy i gniazdach i kablach . Mogą rózniez być pozamieniane bieguny na głosnikach . To wszystko ma istotny wpływ na dźwięk . W głośnikach aktywnych może być więcej problemów. ze względu na aktywną zwrotnicę i końcówki mocy .

 

Wszystkie inne pochodne od tych serii są w mniejszym lub większym stopniu gorsze czyli mniej przejrzyste , mniej zrównoważone lub mniej spójne , za dużo basu lub za mało , wolniejsze lub za szybkie. Jaśniejsze i mniej liniowe .

Wielkość głośnika ustala się do pomieszczenia z mojego doświadczenia optymalnym jest wielkość serii 6 xx lub 8xx . w dużych pomieszczeniach 1500 lub 2500

Głośniki trzy drożne grają lepiej od dwudrożnych słychać to na średnicy .

 

Jeżeli któryś z głośników powyżej was drażni lub nie ma kontroli ,lub kłuje w uszy , lub gra nieczysto, czy muli , Znaczy że to wina systemu i tylko systemu .

 

Wkładka schure m85g dobrze gra z xv7500 i aktywnymi do ja 220 czy v1700 wolalem m75g , było pełniej i barwniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie narzekam na 850prof. Faktem jest że w moim zestawieniu wypadają minimalnie gorzej od 650prof ale to wciąż bardzo fajne głośniczki. Trochę mi na początku brakowało dołu ale po zmianie kabli na krótsze i niegrundigowe poprawiło się znacznie. Z całą pewnością nadają się do większych sypialni lub do salonu. W mniejszym pomieszczeniu 550prof nie wspominając o 650prof radzą sobie lepiej.

850tki to te szampanowe. Poniżej 1500a, po prawej 550prof a na dole 650prof.

850tki udało mi się dostać w stanie bardzo dobrym. Mint jak by to niejeden powiedział. Normalnie maskownice mam na tych boxach ale do fotki zostały zdjęte.

Wdzięczne głośniki, które dają radę pomimo tych trzydziestu paru lat.

IMG_20140324_200937_208.jpgIMG_20140324_182231_757.jpg

Edytowane przez animaciek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Przetestowałem wstępnie wielkie głośniki podłogowe Telefunken TL-800 jako ustawienie regałowe i jest ok. Więcej niż ok. Nikt nie próbował takiego ustawienia . Nie znalazłem w necie. takich informacji Może to dziwnie wygląda ale grają prawidłowo z dobrą sceną i barwą. Lepiej się spisują jako głośniki bliskiego pola na regale od mniejszych dwukrotnie box1500a prof. Wiem dlaczego to możliwe i dlatego je kupiłem . Następne głośniki po philips mfb 544 które dołączają do stajni GAT o tak dobrej barwie, spójności i scenie. Przy wzmacniaczach Grundiga nie pokazują swoich pełnych możliwości , ale przy odpowiedniej konfiguracji GAT z listy polecanych potrafią pokazać że nie są gorsze od najlepszych BOX Grundigów.. Dopracowanie szczegółowe samych kolumn i systemu GAT na tym zestawie kwestią czasu ale już je lubię Powinno być tylko lepiej Mocną ich stroną jest muzyka klasyczna tak jak MFB 544. Mają potencjał bo gitara klasyczna z muzą hiszpańską mnie rozwaliła oraz skrzypce i trąbki bardzo naturalne .To nie dziwi, sam Herbert von Karajan maczał swoje ucho w tym jednym projekcie Telefunkena . Oczywiście dołącza do polecanych zestawów GAT. o walorach i barwie tak dobrych jak Grundigi .

 

 

Telefunken TL800 maskownice w trakcie projektu oryginalne ograniczają jakość

post-2707-0-25896100-1397085684_thumb.jpg

Edytowane przez gregaudio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też byłem bardzo ciekawy tych TL-800. Mam skrzynki serii TLX 33 (4-way), ale w nich obydwa średnie i wysoki są kopułkowe. Myślę, że w TL-800 dobrym posunięciem jest zastosowanie klasycznego papierowego średniotonowca + drugi kopułkowy.

Ostatnio nabyłem SABA Box 1240. Wysoki to dobrze znany Philips AD, średnie i niskie Isophon na słusznych magnesach. Kolumny, mimo dużych rozmiarów grają bardzo szybkim, przejrzystym dźwiękiem. Szczególnie średnica zasługuje na uwagę - ten średniotonowy Isophona jest wyśmienity, ma sporą moc i przekazuje informacje w zupełnie nieskrępowany i otwarty sposób. Od dawien dawna pierwsze kolumny, które mogą w tym zakresie prześcignąć Grundigi, Telefunkeny lub Brauny.

Zdjęcie z internetu:

post-14987-0-26567400-1397121306_thumb.jpg

Edytowane przez konradskala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tl800 to najlepsze głośniki tej firmy jedyne które mogą dorównać Grundigom lub być bardzo blisko Grundigów w zależności od systemu .. Następcy z serii TL 3 tl33 professional itp niestety głośniki z ferrofluidem i zły podział średnicy na 500, 2700 i 5000 oraz złe grille nie są wstanie dorównać przejrzystości i spójności Grundigów . W tl800 grill maskownica tez jest zła to słaby punkt firmy. Dlatego jest wywalona i zastąpiona będzie prawidłową . TL800 podział 500 . 900-6000khz , Kopułka ciągnie 900-6000hz . . Jakość zwrotnicy też się obniżyła bo prowadzili optymalizacje komputerową która proponuje rezystory do ustawiania efektywności i cewki o rdzeniach ferro dla obniżenia rezystancji .cewek/ Wykresy wychodzą lepiej a ucho odbiera ze coś spierdzielili w stosunku do starych . To samo w słynnych monitorach LS3|5a tylko pierwsza seria gra blisko Grundigów. Następna zoptymalizowana na zwrotnicy zastąpionym ferro i rezystorami nie zbliża się do pierwszej serii BBC i Grundigów. Na pewno jest jeszcze jest kilka fajnych głośników tych o których wiem i tych które czekają . Ważne jest ich ustawienie i system. Sama przejrzystość jeszcze nie tworzy dźwięku , ale ich barwa i liniowość pasma w całym systemie. TL 800 jako podłogowe sprawiają więcej kłopotu ich scena jest nieco zaniżona ,wiec trzeba siedzieć nisko i odchylać kolumny do tyłu . Moja propozycja to regał na wysokości ucha i bas spokojnie prawidłowy. Te kolumny lubią powierzchnie blisko niskotonowego. Wstawienie ich na podstawkę spowoduje zniknięcie basu .. To tak jak Grundigi BOX300 postawi się na podłodze jak TL800 i podniesie trochę do tyłu dają bas jak co najmniej 4 krotnie większych kolumn .Scena nisko niestety .

Taki typ kolumn regałowych lubi podłogę a podłogówki nisko postawione lubią regały .

 

Philipsy MFB 544 wersja II też grają na tym poziomie Grundiga i tez lubią podłogę lub regał .

Na tyle mam komfort że z każdych modeli polecanych Grundiga i innych firm mogę podpiąć natychmiast i posłuchać w optymalnym systemie .

 

Co do głośników pasywnych jeżeli widzicie że ma potencjometry do zmiany efektywności wysokich i średnich , to znaczy że nic to dobrego nie wróży. To tak jakby ktoś wsadził na kablu kolumnowym potencjometr do ściszania dźwięku chyba to nie wygląda zachęcająco

Edytowane przez gregaudio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Chciałbym sie dowiedziec jak jest z glosnikami wysokotonowymi w kolumnach grundig box 650b.

chodzi o to ze prawdopodobnie spalily sie i czy jest mozliwosc dokupienia czesci i naprawy tych glosnikow?

Pozdrawiam!

 

ja nie znam takiego źródła zaopatrzenia w części zamienne tylko inne kolumny w jakimś stopniu uszkodzone. Szkopuł w tym że jakoś dziwnie padają wysokotonowe i wszyscy ich poszukują ;-)

Czasami ktoś na alle... sprzedaje głośniki choć często nie ma pewności z jakich kolumn a to podstawowa sprawa. Jak pisał wcześniej Greg seria professional miała parowane z dokładnością bodaj poniżej 1% parametry więc utrafić niełatwo.

Jakąś sensowną alternatywą jest ich regeneracja - ale to wymaga mistrzostwa - żeby nie spaprać swoją głupotą tych cudów techniki. Kiedyś miałem pecha wpaść w łapy partacza który grundigi mi przerobił na altusy. "Fachowiec" od siedmiu boleści który dziesiątki lat robi w tej branży i jeszcze się nie nauczył że części od Trabanta nie wstawia się do Mercedesa. A on dumny z siebie fachura wstawił cewki od tonsilowych głośników do grundiga!!! Jak oburzyłem sie na takie partactwo - z autentycznym zdziwieniem patrzył na mnie jak na kosmitę i z przekąsem skomentował "a jaka to różnica"???

 

jest taki gość - robiłem u niego jedną parkę grundigów - naprawił kopułkę (twierdzi że ma dostęp do oryginalnego drutu nawojowego...) bdb specjalista - ma na imię bodaj Arkadiusz. Służę komórką na prv. Jeżeli tel. aktualny to sam pogadaj o technologii naprawy - jak on to robi i zdecyduj czy ten sposób ci odpowiada.

 

WItam! Czy ktoś miał może styczność z grundigowym taśmowcem tk 845? Czy jest możliwość podpięcia go pod wzmacniacz? Czy mozna tylko słuchać go ze wbudowanego wzmacniacza?

 

polecam ci wątek Magnetofony szpulowe. Tam prędzej znajdziesz speców którzy znają od podszewki tą konstrukcję ... bazującą pewnikiem na Philipsie. Specem od szpulaków Philipsa jest Marek-41 - napisz na prv lub w poniższym wątku - na pewno pomoże. Sam wielokrotnie skorzystałem z jego wiedzy w tym zakresie.

 

http://www.audiostereo.pl/magnetofony-szpulowe_44974.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Telefunkeny tl 800 grają jak najlepsze Grundigi to już fakt jakby do rodziny należały od dawna. Na wzmacniaczach oryginalnym Grundiga v1700 moją wersję telefunkenów trzeba regulować wysokie na drugą godzinę i bas też minimalnie na drugą. . Wersja druga tl800 z dziurą na osłonie średnio tonowego będzie efektywniejsza i wtedy podbicie na wysokich nie będzie potrzebne lub w minimalnym stopniu , Wzmacniacz v1700GAT będzie lepszy. Nie trzeba podbijać , ale nadal nie jest idealny. Moim zdaniem wzmacniacze Grundiga nie są najlepszym wyborem będą za mało wydajne prądowo do tych wielkich głośników. Bardzo dobrze sprawdza się wydajny NAD 3030 GAT czy 3020 GAT. Wszystko na zero i jest pełna równowaga i barwa a zarazem niesamowite emocje i kontrola sceny . Na wzmacniaczach Grundiga barwą są bardzo dobre ale słychać gorsze oddawanie ekspresji i emocji. Na szczęście mam kilka które ciągną TL800 na wyżyny najlepszych box Grundigów do samej czołówki .

 

Ewentualnie strojenie wzmacniacza Grundiga i cd pod te kolumny powinno dać bardzo dobry efekt . Na myśli mam bardziej v7000. Na razie skorzystałem z tego co mam gotowe pod Box Grundiga . Korzystałem również z cd Grundiga .

 

Jeżeli ktoś ma małe pomieszczenie 10m i regał i chce mieć tak dobry dźwięk jak 650prof to jedynie box 300 są wstanie to zrobić .

Najlepiej wymienić w nich kabel na podobny barwą ale mocniejszy w basie . Oryginał nie jest optymalny to tych głośników Wtedy przy dobrym ustawieniu wcale nie odczuwa się braku niskich, wręcz przeciwnie są całkiem potężne prawie jak w 650 . Odczucia w odsłuchu są identyczne jak na 650 prof

Edytowane przez gregaudio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszych lista na forum cała seria 650 prof 850aprof 1500a prof 2500aprof seria aktywne 20,30,40,544, telefunkeny tl800, W bardzo małych pomieszczeniach 300,350,

Inne jak 400,500, 450,550, są trochę gorsze . Niewiele nad nimi pracowałem i na podstawie oryginalnych systemów taki wniosek Temat jest otwarty. nie wszystko na raz .da się ogarnąć. Reszta jest gorsza . Moje ulubione to 650prof 850aprof , tl800, mfb544, box 20,box30, 1500aprof i box300. . Wszystkie konfiguracje lubię a każdy powinien wybierać pod katem ustawienia i wielkości miejsca . Do kolumn potem resztę elektroniki według listy spasowania którą podałem.

Podaję tylko te które spełniają moje założenia i powtarzalny efekt dźwiękowy po strojeniu . Te głośniki mają po 40-50 lat i śmiem twierdzić że spokojnie spełniają wszystkie cechy znakomitych głośników Niektóre z nich niewymienione osiągają ceny kilku tysięcy $ a nadal ustępują Grundigom . Dlatego dokupuje w miarę możliwości co jest warte uwagi i sprawdzam czy spełnia moje oczekiwania .

Grundig robił tylko trzy lata najlepsze i koniec , Telefunken cztery lata, Inne firmy też miały krótkie okresy dobrych produktów . Jest tego coraz mniej i ceny okazyjne znikną bezpowrotnie.

 

Może inaczej największa popularnością cieszą się 650 prof ze względu na przejrzystość i emocje oraz powiązane systemy . O takiej samej przejrzystości mówimy w przypadku mfb544, telefunken tl800 i box 300. Reszta jest łaskawsza ale nadal bardzo dobra bo przejrzystość jest bronią obusieczną i może szkodzić .w nieodpowiedniej akustyce .

Edytowane przez gregaudio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jako miłośnik i przyszły posiadacz starego Grundiga NF-1 mam pytanie dotyczące doboru głośników do niego. Wzmacniacz ma moc 2x8W a grało to będzie w małym pokoju o powierzchni10 mkw. Jakie konstrukcje Grundiga polecacie do takiej konfiguracji?

„W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?”

- Friedrich Nietzsche

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jest dobrać w odsłuchu trudno tak w ciemno stwierdzić które najbardziej się spasują . Nie miałem tego wzmacniacza ale są możliwości bo mam wszystkie godne uwagi kolumny . W ten sposób można zestroić do optymalnego dźwięku lub na chybił trafił kupować głośniki z listy polecanych i liczyć na szczęśliwy traf . Do takiego pomieszczenia trzeba by przesłuchać głośniki box 300, compact box 350, box 400, box650prof , box-hifi 250 , Te ostatnie najmniejsze ładnie chodzą na germanowych końcówkach grundig rtv820 12w które mają pewne podobieństwo do starych konstrukcji lampowych .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jako miłośnik i przyszły posiadacz starego Grundiga NF-1 mam pytanie dotyczące doboru głośników do niego. Wzmacniacz ma moc 2x8W a grało to będzie w małym pokoju o powierzchni10 mkw. Jakie konstrukcje Grundiga polecacie do takiej konfiguracji?

Mialem kilka sztuk NF10 ktore sa nastepca NF1, nie polece Ci zadnych konkretnych kolumn Grundiga bo ich nie sluchalem, jednak moge zasugerowac stare Isophony na magnesach alnico, znajdziesz je w niektorych modelach Telefunkena np. WB60 itp, oraz Saby Greencone. Czasami pojawiaja sie na allegro stare kolumny grundiga z lat 60tych na papierowych membranach ktore pewnie sie nadadza. Generalnie szukaj lekkich papierowych przetwornikow bo do takich konstrukcji koncypowano te koncowki mocy. Konstrukcje typu Telefunken TL800 i temu podobne mozesz zapomniec, mialem 3 pary tych kolumn oraz pokrewne modele TL90, TL80. 8 watow do takich kolumn to malo.

Pozatym te wzmacniacze maja relatywnie niska moc i okrojone pasmo przenoszenia, nie spodziewaj sie ze uslyszysz z nich gleboki bas bo te koncowki mocy maja taka charakterystyke przenoszenia jaka maja. Zasadniczo trudno je zaliczyc do sprzetu stricte HIFI bo takich norm nie spelniaja. Co nie zmienia faktu ze graja bardzo dobrze i ich barwa jest czarujaca, to typowe vintagowe lampowe granie w pozytywnym tego slowa znaczeniu.

gregaudio doskonale potrafie zrozumiec twoja fascynacje TL800, to rzeczywiscie wybitne kolumny. Znam osobiscie pewnego Pana, raczej ze sceny highend, ktory kupil ode mnie pare moich TL800. Opowiadal mi ze to na zapas bo jedna pare juz mial, co najciekawsze w jego systemie zastapily one wspolczesne kolumny Art Audio za 25000.- I wcale sie nie dziwie bo sluchalem kilku part Artow i jak dal mine to tandeta i typowe nudne audiofilskie klepanie. Telefunkeny sa naprawde swietne i poki co mozna je kupic za bezcen. Znam jednak jeden model kolumn ktorym Tl800 nie dorastaja do piet :) to moje Dahlquist Dq10...Jezeli w skali 1-10 TL800 mialy by na moje ucho 6 pkt, to Dq10 dostaly by ich 10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja fascynacja to kolumny Grundiga z listy i systemy dostrojone do nich oraz głośniki która potrafią w jakim stopniu zagrać podobnie .

Po pierwsze DQ 10 jest kilka wersji tak jak Telefunkenów i nie każde grają tak samo . Tl 800 trzeba przystosować i adoptować a DQ10 wybrać odpowiednią wersję dla optymalnego dźwięku . Druga sprawa dobrany system ma wielkie znaczenie i tutaj można wiele zmienić poprawić lub zepsuć. Będą to inne systemy bo dopasowanie nie jest uniwersalne każde kolumny wymagają innych warunków dopasowania . Po trzecie myślę że tak samo jak grundigi tak i dq10 można zepsuć dźwięk . Po czwarte tl800 zbliżają się do Grundigów i dlatego są warte uwagi. Ich wada jest proponowane ustawienie na podłodze oraz maskownica, Regał i zmiana maskownicy rozwiązuje ten problem pomimo śmiesznego wyglądu w takim ustawieniu. DQ mają dobrą opinie i może tez zasługują na polecenie. W maju około 22 będę je porównywał, więc powiem co tym sądzę. Jest trochę ludzi co mają wszystkie modele box, tl i DQ i robią sobie grupowe porównania ale zawsze grundig jest oceniany najwyżej. Może się mylą bo popełniają błąd podpinania pod ten sam system lub złe dopasowanie . Możliwe są na podobnym poziomie. to sam ocenie Sprawdzę to osobiście i napisze jak to odbieram Szkoda tylko ze nie będę miał do odsłuchu najbardziej cenionej wersji. Możliwe ze przy moim inwidualnym dopasowywania systemu do głośników sprawie że dq10 zagra tak dobrze jak grundigi i tl800 Wszystkie wtedy dostana w okolicy 10 punków . TL800 dobrze rokują. Jeszcze nie stworzyłem pod nie dedykowanego systemu ale to zrobię Wadą jest ich wielkość i ustawność w normalnym pokoju mieszkalnym .

DQ10 mogą zagrać jak grundigi lub na odwrót jakie to ma znaczenie . Dobrych konstrukcji jest jak na lekarstwo ze warto je wszystkie wyszukać i polecić .Nadal je można kupić za śmieszne pieniądze . . Pod uwagę trzeba też brać własne warunki lokalowe . Najbardziej uniwersalne są Grundigi BOX z listy polecanych zwarte i różnych wielkościach regałowe i podstawkowe malutkie i duże . TL i DQ niestety nie wszędzie wejdą .

Edytowane przez gregaudio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do ciebie pytanie bo akurat miałeś kilka kilka tych samych zestawów Telefunkena .TL800 Ja mam absolutnie rozeznanie praktyczne , teoretyczne i odsłuchowe w Grundigach . Telefunkeny mam całą teorie i projekty w palcu , ale nie kupię wszystkich wersji pomimo że wiem czym się różnią . Jakie wersje miałeś takie same czy widziałeś różnice w budowie . Były trzy wersje produkcyjne i jedna wersja pilotażowa każdą można rozpoznać po cechach fizycznych w wyglądzie . To ważne bo one przechodziły ewolucje w produkcji od 1972 roku do 1976. Po drodze nawet pomagał znany dyrygent sławy światowej i dlatego klasyka brzmi zacnie . Nie mam ochoty kupować wszystkich, bo nie wejdę do pokoju he ,he wielkie .Może przypadkowo miałeś odmienne wersje i jestem ciekawy czy odczułeś różnicę w dźwięku . Drugie pytanie bo DQ 10 teorie tez mam w palcu. Jaką masz wersję . Czy masz oryginalną podstawę trzy nogi . Głośniki lustrzane odbicie., czy tak samo rozlokowane głośniki w kanałach w obydwu kanałach. Jakiego koloru masz kondensatory foliowe na zwrotnicy i z jakim napisem na nich . Było z 5 wersji dq10 i są ludzie co maja wszystkie napisali mi które grają najlepiej zwłaszcza jeżeli chodzi o spójność barwę i przejrzystość . Mankamentem dq10 jest to ze większość jest w USA i ich koszt jest wyższy przesyłka itp , zwłaszcza jak dowalą cło . Nie jestem wstanie sprawdzić wszystko sam bo koszty duże . Opinie pasjonatów z Włoch , USA Japonii dużo pomagają wybrać wersję . Z Grundigami nie ma tego problemu bo każdy model był idealnie powtarzalny w całym okresie produkcyjnym . Tutaj niestety kolumny tl czy dq przechodziły ewolucje i nie mają zmiany nazwy tylko pewne widzialne korekty optyczne po których mozna dojść do optymalnej wersji .

Edytowane przez gregaudio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie jestem w stanie wypowiedziec sie na temat roznic w budowie TL800, nie mialem ich rownoczesnie tylko ze sporymi przerwami. Mam gdzies ich zdjecia, musial bym zerknac ktore wersje to byly ale na moje ucho graly tak samo lub bardzo podobnie. Wszystkie kolumny o ktorych piszemy graja podbnym charakterem dzwieku, mam Grundigi FL 10 i te sie barwa i graniem bardzo zblizaja do Dq10, tak jak TL800 z tym ze zadne z nich nie graja z takim rozmachem jak Dahlquisty.

Jezeli o moja wersje chodzi to mam wersje po "modernizacji" w SOnus Oliva. Zwrotnice sa calkowicie odswiezone wedlug oryginalnego schematu, Andrzej Witek uzyl kondensatorow SCR, cewek z Polinku, czesciowo tasomowych oraz rezystorow Millsa. Okablowanie zostalo zmienione na srebro w teflonie, pozatym terminale i potencjometry zostaly wymienione na nowe. Andrzej wszystko pomierzyl i konsultowal ze mna zmiany. Glosnik wysokotonowy (MB QUart) zostal zamieniony na Scan Speaka 2010.

Uwazam ze sluchanie Dq10 na oryginalnych zwrotnicach to tylko polowa sukcesu, niestety uzyte w nich komponenty byly marnej jakosci, biorac pod uwage wiek kolumn, nadaja sie tylko na zlom, dywagacje na temat wyzszosci jednych nad drugimi na moim zdaniem strata czasu, trzeba je wymontowac i zastapic nowymi komponentami, jest na ten temat dosyc sporo na anglojezycznych forach i stronach. Po upgradzie zwrotnicy te kolumny graja w zupelnie innej lidze. Andrzej Witek po przerobkach powiedzial mi ze strasznie go te kolumny zaskoczyly bo nie wierzyl ze cos takiego ma prawo dobrze zagrac. Pewnie coponiektorzy mi nie uwierza ale poweidzial mi ze w w pewnych aspaktach dzwiekowych sa to najlepiej grajace kolumny jakie slyszal, chodzilo glownie o mikrodynamike. Dobrze sie tez wypowiadal na temat ich muzykalnosci i zdolnosci zaangazowania w spektakl muzyczny.

Moje staly w oryginale na trzech krotkich nogach ktorych sie pozbylem, w tej chwili stona na prowizorycznych standach o wysokosci ok. 40cm i tak graja wiele lepiej. Sa w wersji mirror image, czyli w lustrzanym odbiciu, przerobki robilem sam bo byly obie takie same.

Mnie ich dzwiek strasznie uzekl, sprawdzaja sie zarowno w stereo jak i w kinie domowym, mam trzy sztuki, dwie na fronty i jedna za ekranem do kina. Efekty sa na moje ucho swietne, szczegolnie koncerty unplugged. Ich wada jest to ze ssaja prad niczym silnik v12 benzyne, potrzeba do nich dobrych i wydajnych wzmacniaczy. Ja je napedzam monoblokami lmapowymi na 4 lampach EL34 na kanal, produkcja Sonus Oliva, okolo 70 watow, cos na podobe tych z mojego awatara czyli Maranzta 9, referencyjne koncowki Saula Marantza ktore napedzaly Dq10 na pierwszych pokazach . Z lampa graja zdecydowanie najlepiej, ja przynajmniej nie slyszalem tranzystora ktory brzmial by z nimi tak dobrze, prawda jednak ze wielu nie testowalem. Kolejnym minusem jest brak reprodukcji najnizszej oktawy. Kolumny te byly sprzedawane jako caly system w ktorego sklad wchodzila pasywna lub aktywna zwrotnica oraz 13 calowy subwoofer w obudowie zamknietej. Ja uzywam studyjnych 15 calowych glosnikow Tesli z lat 70tych na magnesach alnico i z papierowymi membranami. Kazdy subwoofer pracuje w zamknietej obudowie o pojemnosci 330 litrow netto, zasilane aktywnie. Ja osobiscie i malo skromnie, lepszego basu nie slyszalem nigdzie :)) Ogolnie system gra bardzo przyzwoicie, dla mnie lepiej byc juz nie musi. Ja slucham praktycznie wszystkiego wlacznie z hip hopem, akustyczne, muzyka klasyczna, fortepian, elektr, nie ma gatunku na ktorym by sie wylozyly, to bardzo uniwersalne paczki. Biorac pod uwage ich cene to rewelacja. Niestety sa malo dostepne, wiem ze w POlsce oprocz moich swoch par jest jeszcze moze z 5 lub 6 innych.

Jezeli planujecie wieksze testy porownawcze to polecam wam zaopatrzenie sie w porzadne wzmacniacze bo sredniaki sie wyloza, nie ma sensu grac na nich sredniej klasy elektronika bo niestety nie pokaza na co je w pelni stac. Tl800 sa wiele latwiejsze do napedzenia i wiele wiecej wybaczaja...

to by bylo chyba na tyle :)

Edytowane przez nookie736
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj tylko poruszę ten temat . czyli lustrzane odbicie kontra dwie kolumny identyczne . Oczywiście chodzi tu o kolumny wielogłośnikowe więcej niż dwa głośniki i nie ustawione pionowo. . O tych napisze później i jaką maja wadę w stosunku do zgrupowania poziomego ..

Lustrzane odbicie głośników jest nieprawidłowe do spostrzegania fizjologicznego człowieka . dźwięków 3d.

Mamy dwoje oczu i dwoje uszu . Reguła jest prosta żeby widzieć przestrzenie potrzebne są dwa identyczne obrazy przesunięte w przestrzeni o szerokość oczu . Wtedy jesteśmy wstanie oceniać głębokość i odległość i szerokość . Co się stanie jeżeli do naszego oka dany przedmiot w lewym oku będzie odwrócony lustrzanie w stosunku do prawego . Nasz mózg zobaczy dziwny sztuczny twór który pewnie zaburzy nam poruszanie w przestrzeni i pewnie będziemy chodzić jak po dobrej wódce . W dźwięku jest podobnie . Nie może być tak że w lewym kanale kontrabas jest po prawej stronie trąbki a w lewym odwrotnie . Jeżeli w lewym wysokie tony są po lewej stronie kolumny to w prawym powinno być tak samo . Wtedy mamy prawidłowe 3d . Jeżeli jest inaczej czyli lustro nasz mózg widzi dwa inne obrazy nie spójnie z budowa naszych zmysłów. . Może bardziej obrazowo nagrywamy perkusję mamy bębny niskie tony i blachy wysokie tony . Blachy są po prawej stronie bębnów . Stosujemy dwa mikrofony przesunięte o odległość szerokości uszu bo podobno takie nagrania są najbardziej naturalne i audiofilskie , a nie miksowanie i tworzenie sztucznych przestrzeni na wielośladach . Każdy z dwóch mikrofonów będzie widział ten sam obraz perkusji z blachami po prawej stronie . Idąc z wersja z lustrzanym odbiciem to lewy mikrofon powinien widzieć blachy po lewej a prawy po prawej tylko to w naturze jest to niemożliwe . Każda taka zmiana w dowolnym punkcie procesu tworzenia nagrania i jej odtwarzania da nienaturalny obraz 3d

 

d

Edytowane przez gregaudio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

To mój sędziwy wzmacniacz. Rocznik 1962 więc chyba się załapie do Klubu Miłośników Starych Grundigów. Według nowych przepisów wieku emerytalnego jeszcze nie osiągnął ale nie ma się co dziwić - gra tak, że "zrywa kask" więc może zrezygnuje nawet z emerytury pomostowej ;)

Wszystko jak fabryka dała. Mam nawet komplet wtyczek i oryginalny kabel zasilający.

post-10292-0-26515900-1399832055_thumb.jpg

post-10292-0-54506000-1399832081_thumb.jpg

post-10292-0-85230400-1399832107_thumb.jpg

post-10292-0-91132800-1399832123_thumb.jpg

post-10292-0-69569900-1399832133_thumb.jpg

post-10292-0-68520400-1399832161_thumb.jpg

post-10292-0-52794700-1399832275_thumb.jpg

„W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?”

- Friedrich Nietzsche

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.