Jump to content
Sign in to follow this  
justas32

Ressurector - czy ktoś to już aplikował?

Recommended Posts

Witam

ostatnio na Allegro pojawiło się urządzenie dodawane do wzmacniacza nazwane "Ressurector". Ma to przenieść odtwarzaną muzykę do poziomu hi-end-u.Czy ktoś wie co to jest ? Czy warto to zaaplikować ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jakoś nie mogę niczego znaleźć na Alledrogo pod hasłem Ressurector. Ani w bieżących, ani w zakończonych aukcjach. Chciałbym chociaż zobaczyć czy wygląda na 500zł? :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z opisu...

 

"Dla sprawdzenia, czy też wykazania samemu sobie, że niepotrzebne są żadne drogie cuda - sam stosuję w domu głośniki od gitary elektrycznej Eminence Legend 102 oraz niedrogie wysokotonowe wstęgi Monacora. Skrzynki wewnątrz są prawie puste, zwrotnicy... nie ma. Głośniki dołączone są drutem do wzmacniacza. Nic innego nie jest potrzebne, tak gra najlepiej."

 

To może lepiej zrobić zwrotnicę ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wydaje mi się że układ ten realizuje sprzężenie zwrotne mające na celu jak najlepsze odwzorowanie napięcia na głośniku w stosunku do Uwe. Dlatego ten głośnik "Phantom" (z którego jest pobierany przebieg napięcia Uwy) ma mieć jak najbardziej zbliżony przebieg impedancji do głośnika w kolumnie.

Kiedyś widziałem schemat wzmacniacza do subwoofera, gdzie wykorzystano ten zabieg. W/g autorów przebieg napięcia na głośniku w subie znacząco odbiega od aktualnego przebiegu Uwe (mierzyli oscyloskopem) i dlatego dodali do wmacniacza dodatkowy układ korygujący to napięcie (chodziło właśnie o przeciwdziałanie EMF). Ale dawno to czytałem i niewiele pamiętam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O, znalazłem - projekt AVT 2652: "Wzmacniacz prądowy do subwoofera"

I nie chodziło o najlepsze odwzorowanie napięcia na głośniku, tylko prądu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mało poważany temat sterowania prądowego przetworników. Oczywiste jest, że dobrze zbudowany układ da dobre rezultaty. Wiemy jak w funkcji f głośnik ma zmienną impedancją (i jeszcze ta cała zwrotnica). Stałe napięcie na głośniku, a sprzężenia zwrotne stabilizują (najczęściej) napięcia, nie daje najlepszych efektów.

W proponowany układzie pewnie chodzi o coś takiego o czym napisał Jarko7. Osobiście preferuję tzw. kolumny aktywne z pobieraniem sygnału sprzężenia zwrotnego z zacisków głośnika lub z małego oporu szeregowego. Ten ostatni sposób daje efekt kontrolowania prądu. Sprawa nie jest prosta. Głośniki powinny pracować poza fs z oczywistych względów i nie powinny mieć (obudowa) innych rezonansów. Wpływ Zg ze wzrostem f również należy kompensować.

Ciekawi mnie sprzężenie zwrotne akustyczne (czujniki prędkości i przyśpieszenia). Ciekawe czy ktoś z Was ma jakieś tu doświadczenia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja tam myślę, że ten Resurrector to może być coś naprawdę dobrego. Słuchałem monobloków OTL na diabełkach, które konstruował autor tego rozwiązania i były wybitne z szerokopasmowcem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Też myślę , że może być to coś ciekawego. Pan Marek Klimczak publikował kilka ciekawych artykułów na temat lamp, wzmacniaczy itp. w "Elektronice dla wszystkich". Widać, że zna się na rzeczy. Zastanawia mnie jedno skoro jest audiofilem może ukrywa się pod jakimś nickiem i czasem pisze lub przynajmniej czyta nasze forum , a może się odezwie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ktos wspominał ze mieszka pod łodzia

w ksawerowie

jest tam kilku maniaków :)) ale nie wiem ktory


Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz, stracisz życie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pan Klimczak dawno temu naprawił mi NAD`a kiedy dystrybutor nie poradził sobie z naprawą i rozłozył ręce. Wiem też ze publikował w Elektronice rózne fajne projekty.

Audiofilem bez wątpienia jest i napewno zna się na rzeczy....lat temu kilka jego system robił duże wrazenie nie tylko na mnie:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Wygląda na to że klient faktycznie jest zadowolony....no jestem ciekaw, napisałem do Pana Marka w sprawie odsłuchów u niego... czekam na odzew. Fajnie by było sprawdzić na swoim systemie:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak widać odsłuchy u Pana Marka były na tyle zachęcające że zdecydowałem się przetestować u siebie Ressurectora:) Oczywiscie wyłącznie z braku czasu nie nastąpi to dzisiaj....chyba w sobotę lub w niedzielę..

Napewno Shark700 napisze coś więcej na temat systemu Pana Marka, może wklei jakis zdjęcia.

Zdecydowanie jego podejscie do tematu jest typowo inzynierskie, jednak wydaje się że duszą i sercem jest audiofilem z bardzo wrażliwym uchem na wszelkiego rodzaju przekłamiania systemu.

Wpływ Ressurectora dzięki przełącznikowi normal/ON wyrazny i zdecydowanie pozytywny. W pozycji normal dzwięk bez wypełnienia raczej mało wciagający, w pozycji ON czyli z Ressurectorem instrumenty i wokale dostawały masy i wypełnienia poprawiała się spójosć brzmienia dzwięk tworzy całość w połaczeniu ładną barwą i energią. Ogólnie kolumny idą w kierunku brzmienia lampowego z lekko wycofaną górą i ociepleniem brzmienia.

Powrót do pozycji normal mozna odebrać jako "karykaturę" brzmienia słychać to czego brakuje , okresliłbym ten dzwięk jako wykastrowany:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

p.f.pawlikowski, 19 Gru 2008, 16:35

 

Bez watpienia dzwięk z Ressurectorem idzie w dobrym kierunku dzwiek staje się naturalniejszy prawdziwszy. Ciekawe jest też zastosowanie i działanie głosnika fantomowego który decyduje o tym jak pracuje głosnik główny, głosnik fantomowy musi się ruszać aby ruszac się mógł głosnik główny...występuje tutaj sprzezenie zwrotne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.