Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  444 członków

Harbeth Klub
IGNORED

HARBETH Club


Gość wojtasjazz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

30.1 te co widzę na ebay to chyba w Polsce w sklepie kupię taniej nowe

Te co widzisz to 30 nowe gość trochę przesadził z cena , teraz pojawiły sie znowu 30 ze standami skylana .Tamte 30.1 były tiger kolor i cena była przystępna jak to ze musisz dopłacać do innego koloru

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do szanownego grona użytkowników Harbeth SHL5/SHL5+. Czy któryś z kolegów ma pozytywne doświadczenie w amplifikacji piątek wzmakiem lampowym? Pewnikiem temat ten był już wałkowany tutaj. Biorąc pod uwagę fakt, że nowe piątki są od niedawna na rynku, uważam swoje pytanie za uzasadnione ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Slucham tych kolumn od 2 tygodni i jak najbardziej sie zgadzam z ponizsza wypowiedzia z innego forum:

 

"Z Harbethami to jest tak (przede wszystkim dla słuchacza który osłuchał się muzyki z wielu, powszechnie przyjętych jako dobre i zacne kolumny), że początkowo potrafią nawet zniechęcić swoją specyficzną neutralnością, nijakością. Ucho na siłę spodziewa, próbuje a nawet wręcz domaga się większej dynamiki, dobitniejszej wyrazistości, akcentowania sybilantów, przejrzystości. Jednak te wrażenia są pozorne.

Potrzeba więcej niż trochę czasu i przekonujemy się coraz bardziej o tym, że z Harbethów dobiega do naszych uszu muzyka przez duże "M", że są głośnikami w wielu aspektach wyjątkowymi, w końcu dochodzimy do wniosku, że brzmienie tych głośników można wpisać w ramy tego czegoś co niektórzy nazywają "magią" wynikającą z wybitnie emocjonalnego przekazania muzyki.

I niech ktoś kto doznał tylu wrażeń spróbuje powrócić do brzmienia większości głośników na rynku... Ten powrót staje się wręcz niemożliwy, słuchanie muzyki powoduje rozdrażnienie i brak komfortu."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie gra z Denonem PMA 2020 i CA851N. Grają rewelacyjnie trochę szkoda, że nie aż tak mega jak SHL 5 plus.

 

fajnie że grają rewelacyjnie ;-)....co takiego plusach jest mega?

 

Slucham tych kolumn od 2 tygodni i jak najbardziej sie zgadzam z ponizsza wypowiedzia z innego forum:

 

"Z Harbethami to jest tak (przede wszystkim dla słuchacza który osłuchał się muzyki z wielu, powszechnie przyjętych jako dobre i zacne kolumny), że początkowo potrafią nawet zniechęcić swoją specyficzną neutralnością, nijakością. Ucho na siłę spodziewa, próbuje a nawet wręcz domaga się większej dynamiki, dobitniejszej wyrazistości, akcentowania sybilantów, przejrzystości. Jednak te wrażenia są pozorne.

Potrzeba więcej niż trochę czasu i przekonujemy się coraz bardziej o tym, że z Harbethów dobiega do naszych uszu muzyka przez duże "M", że są głośnikami w wielu aspektach wyjątkowymi, w końcu dochodzimy do wniosku, że brzmienie tych głośników można wpisać w ramy tego czegoś co niektórzy nazywają "magią" wynikającą z wybitnie emocjonalnego przekazania muzyki.

I niech ktoś kto doznał tylu wrażeń spróbuje powrócić do brzmienia większości głośników na rynku... Ten powrót staje się wręcz niemożliwy, słuchanie muzyki powoduje rozdrażnienie i brak komfortu."

 

..tak, faktycznie Harbethy mają coś w sobie....muzyka jest bardzo wciągająca

z tymi kolumnami to jest tak.....jeżeli ktoś miał shl5 lub m30.1 albo małe trójeczki

jest to możliwe że zmieni Harbeth na inną firmę ale przy m40.1 jest to mało prawdopodobne że zmiana nastąpi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patryks26 . Bardzo ładnie to wygląda. Możesz ujawnić w jak dużym pomieszczeniu słuchał kolega SHL5 I SHL Plus że wybrał 30.1 i co o tym zadecydowało ? . Interesuje mnie ponieważ u mnie 30.1 grają w 18 m. I nie mam powodów do narzekania. Jaka jest odległość między kolumnami na tym zdjęciu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie SHL5 graja w 18m2, u niego graly w 20m2 z mozliwoscia otwarcia pokoju dziennego na jadalnie co daje drugie tyle. On sie tlumaczyl tym ze zonie bardziej sie podobaja M30.1 bo sa mniejsze :) Ja mam rozstawione swoje SHL5 w odleglosci 2m od srodka kolumn a sam siedze w odleglosci 2,5m. Wg mnie graja lepiej jak sa blizej siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to kolega musi bardzo kochać żonę , bo argumenty są bardzo ,,racjonalne". U mnie kolumny stały w podobnej odległości , ale na scianie 3.5 m. Więc aby ograniczyć do minimum wpływ pierwszych odbić zmniejszyłem odległośc między srodkami kolumn do 1.8. Bardzo wiele zyskałem w ten sposób. Siedzę blisko ok 2 m. Tak po wielu próbach jest optymalnie. Zawsze jakieś kompromisy muszą być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie rozstaw hl5 to 4 m , i tak jest zdecydowanie lepiej. Polecam.

Dobry system nie boi się żadnej muzyki. Jeżeli słuchasz muzyki organowej, opery, symfonii lub muzyki chóralnej i ci się podoba, jesteś blisko... Jeżeli słuchasz płyt, których nigdy nie mogłeś wysłuchać w całości a teraz muzyka cię zachwyca, jesteś blisko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość BOBSAPP

(Konto usunięte)

Chyba głupie to moje pytanie hehe☺

 

Wcale nie...

 

Posiadam Spendora ale może coś podpowiem.

 

Próbowałem zarówno " z " jak i " bez " maskownic.

Moje wnioski są takie że bez maskownic brzmienie jest bardziej otwarte / wyrywne / bardziej świeże / szczegółowe....

Co do układu z maskownicami to wszystko się scala / homogenizuje / współgra - zostałem przy tej opcji .

Mam wrażenie że pomiary u producenta i dobór elementów zwrotnicy był mierzony przy współpracy z maskownicami.

Wydaje mi się że może być też tak z Harbethem.

Pozdrawiam.

Edytowane przez BOBSAPP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba głupie to moje pytanie hehe☺

 

Nie. Nie jest. Akurat w tym przypadku, są odczuwalne pewne subtelności.

Harbethy są "strojone" z maskownicami.

Zgadzam się z tym co napisał powyżej BOB...ale ja akurat słucham niemal zawsze bez maskownic. Właśnie ze względu na odczuwalną przeze mnie ciut większą otwartość i szczegółowość. Zresztą czy z, czy bez Harbethy i tak grają "inaczej" niż wszystkie inne kolumny. Ja już dawno przestałem analizować ich sygnaturę. Akceptuję je ze wszelkimi ich wadami, brakiem neutralności itp. itd. Lubię to określenie, które kiedyś słyszałem odnośnie SHL5..."ONE GRAJĄ DUŻĄ PLAMĄ DŹWIĘKU"....

 

A u mnie rozstaw hl5 to 4 m , i tak jest zdecydowanie lepiej. Polecam.

 

Bumbrum, oczywiście, że tak. Pod warunkiem, że ściana, na której stoją ma jakieś 6 metrów.

Ja, mimo dużego pomieszczenia mam dość niefortunny układ i jedyne miejsce na którym mogę ustawić piątki to ściana "wnękowa" 3,6 m.

Próbowałem już przeróżnych rozstawień i zdecydowanie najlepiej w tych warunkach sprawują się ustawione bliżej siebie, czyli ok. 2 m licząc od osi środka głośników.

Edytowane przez 22grudzen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, to rzeczywiście masz spore ograniczenie. Przy dużym rozstawie to jest ściana muzyki.

Dobry system nie boi się żadnej muzyki. Jeżeli słuchasz muzyki organowej, opery, symfonii lub muzyki chóralnej i ci się podoba, jesteś blisko... Jeżeli słuchasz płyt, których nigdy nie mogłeś wysłuchać w całości a teraz muzyka cię zachwyca, jesteś blisko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 plus są bardziej wyraziste w górze pasma i maja lepszy bas. O ile bas można przeżyć to górę juz nie bardzo.

 

Kurcze, muszę posłuchać "plusów". Co do zmian w zakresie basu, to rozumiem. Inny, udoskonalony materiał głośnika radialowego + drobne zmiany w zwrotnicy, ale duża różnica w górze ?...przecież supertweeter i wysokotonowy to chyba dokładnie te same głośniki?...tak czy inaczej w najbliższym czasie wybiorę się na odsłuch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Paweł Skurzewski

(Konto usunięte)

 

 

Kurcze, muszę posłuchać "plusów". Co do zmian w zakresie basu, to rozumiem. Inny, udoskonalony materiał głośnika radialowego + drobne zmiany w zwrotnicy, ale duża różnica w górze ?...przecież supertweeter i wysokotonowy to chyba dokładnie te same głośniki?...tak czy inaczej w najbliższym czasie wybiorę się na odsłuch.

 

 

Nic się nie zmieniło ani na górze,ani na środku(na szczęście) sporo zmieniło się na basie i tyle,jest lepiej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Paweł Skurzewski

(Konto usunięte)

Z czym łączyć Harbeth 40.2 w zakresie wzm. i cd dla uzyskania max synergii?

 

Nie jestem pewien czy ktoś tu słyszał 40.2

40.1 słyszałem ostatnio z MA8000 i jakimś Electrocompanientem,ale moim zdaniem im potrzebna jest dobra lampa i gramofon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie zmieniło ani na górze,ani na środku(na szczęście) sporo zmieniło się na basie i tyle,jest lepiej :)

 

Może faktycznie przesadziłem z tą różnicą w górze pasma. Nie porównywałem ich bezpośrednio, tylko po jakimś czasie. słucham swoich patek już dwa tygodnie i faktycznie tylko bas jest zauważalnie słabszy. W 5+ w otworze basrefleksu widać było element strojący taki z tworzywa umieszczony na poczatku otworu, może to on daje taki efekt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak i ja slyszalem bas lepszy z 5+, podobno glownie dzieki zmniejszeniu srednicy bass reflexu dzieki pierscieniowi wewnatrz, byc moze cos jeszcze wplywa na wieksza kontrole tego zakresu... jednak w warunkach w jakich bezposrednio porownywalem oba modele (dosc krotko)to srednica i gora w starym modelu miala wiecej informacji i otwartosci

Edytowane przez diem28
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak i ja slyszalem bas lepszy z 5+, podobno glownie dzieki zmniejszeniu srednicy bass reflexu dzieki pierscieniowi wewnatrz, byc moze cos jeszcze wplywa na wieksza kontrole tego zakresu... jednak w warunkach w jakich bezposrednio porownywalem oba modele (dosc krotko)to srednica i gora w starym modelu miala wiecej informacji i otwartosci

 

No właśnie. Czy średnica otworu bass reflex jest zmniejszona, czy różnica polega tylko na zastosowaniu pierścienia w tylnej części rury...???

Zresztą zastanawiam się nad zastosowaniem czegoś podobnego w starych piątkach ...tak na zasadzie eksperymentu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.