Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  133 członków

Sonus Oliva Klub
IGNORED

SONUS OLIVA - Klub


IGNAC
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

No to chyba na różne konstrukcje trafiliśmy, bo te które do mnie przyjechały to jakaś masakra...

Pomylony model niskotonowca (głośnik dla aplikacji ponad 50litrowej wstawiony w 35). Rezystory na wooferze aby go przyciszyć względem środka i góry. Wysokotonówka nieprzykręcona, bo Panowie ze Scana zrobili mocowanie po to, aby z niego nie korzystać ehh.. :)

No a ceny też niczego sobie. Za ww pomyłkę prawie 9tysi w obudowie złożonej na zakładkę z pięknym klawiszowaniem, bez forniu i pomalowane wałkiem.. :)

www.audio.lutuje.se

Trójmiasto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

Cześć. Stwierdzilem, że podzielę się z Wami informacjami o kolumnach jakie praktycznie stworzył dla mnie p. Andrzej. Otóż pod koniec zeszłego roku wszedłem w posiadanie preampa/wzmaka słuchawkowego produkcji p. Andrzeja. Taki konkret na lampie 2A3. Robiąc dodatkowe przeróbki dla mnie p. Andrzej wskazał na możliwość prostego upgrade do roli pełnej integry o standardowej kilkuwatowej mocy, jak to z lamp 2A3. No i tak zrobilismy. Uzywanie tegoż wzmaka do kolumn rzędu 89-90dB mijało się mimo wszystko z sensem - słychać było, że czegoś brakuje. Więc zacząłem śledzić allegro żeby wyłowić coś w sensownym budżecie co by miało znacząco powyżej 90dB a przy okazji celowałem w jakieś "vintage" - nie mam wstrętu do kolumn japońskich itd. Wypatrzyłem w dobrym stanie kolumny Pioneer CS-63DX (https://www.google.c...CFQa4FAod_z8MTg) o wysokiej skuteczności, i solidnych rozmiarach. Kolumny dotarły do mnie, słuchałem ale czułem że bas ledwo schodzi do powiedzmy 60Hz itd. Chciałem lepiej. Kolumny posłałem do p. Andrzeja. No i od słowa do słowa doszliśmy do totalnej przebudowy. Chyba jedyne co pozostało po tych Pioneerach to membrany. Pan Andrzej zaprojektował zwrotnicę, stolarz wykonał piękną obudowę oraz standy (myslę, że jedna kolumna i stand to spokojnie ponad 40kg, a standy można jeszcze dociążyć), ja poprosiłem też o patent aby można było standy i kolumny łaczyć solidnie śrubami (jakoś mam wewnętrzne lęki gdy koło 30kgramowych monitorów kręcą się dzieciaki w domu). No i mam te stwory teraz w domu. Technicznie - wg p. Andrzeja skutecznośc jets niższa niż w oryginałach ale co to zmienia skoro Dynaco SCA35 z mocą ok. 12-13watt to już zbyt dużo dla nich. Ta integra na 2A3 - ok. 2x3waty napędza je z palcem w bucie. Dźwięk zeszedł niżej - schodzi do 35-40Hz (tzn słychać sygnał testowy, ale zapewne jest to jakieś 40Hz +/- 3dB). Góry nie oceniam - ja słyszę sygnały testowe do kilkunastu tysięcy na każdej kolumnie więc 20kHz jest dla mnie poza zasięgiem ;))))

Kolumny grają pełnym dźwiękiem, tworzą swego rodzaju "ścianę dźwięku", spójną i homogeniczną. Nie są efektowne - w sensie że nagle jest "łał!" - ale jest naprawdę dobrze....

Znam dobrze (miałem u siebie na testach) dwie rzeczy które widać na zdjęciach. Kolumny Twonka, czyli klony ART-ów i wspomniane we wpisie pre/wzmacniacz słuchawkowy (kiedyś Piotra z moich okolic). Jak kolumny się mają do ART-ów?

 

Tak też zastanawiam się jak się "stroi" kable w profesjonalnych firmach/manufakturach - np w Transparentne, MIT czy Cardasie... albo czy Kondo-san projektował swoje wzmaki i inne urządzenia na komputerze...

W Cardasie podpina się kable do aparatury i mierzy zniekształcenia. Pokazują to na filmach na swojej stronie. Żadna magia, czysta fizyka. Tyle.

 

PS. Nie jestem fanem kabli tej marki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"No to chyba na różne konstrukcje trafiliśmy" - no chyba tak....:) :(

 

tak z ciekawośći: - możesz napisać mi jakie przetworniki zostały użyte do budowy twoich kolumn które u sonus oliva brałeś?

 

u mnie: wszystkie głośniki ładnie poprzykręcane i spasowane w podfrezowaniach, nie ma żadnych rezystorów na wooferach od przyciszania (ale schematy zwrotnic dostałem na kartce... - także można ewentualnie w zwrotnicach skorygować tony średnie i wysokie , ale nie ma potrzeby bo wszystko idealnie zestrojone pod muzyke której słucham (heavy metal/ hard rock),

co do obudów to: całość oprucz przedniej ścianki ofornirowana idealnie fornirem jesion i 5x pomalowana lakierem bezbarwnym półmat , wszystkie ścianki o grubośći 25mm , przednia ścianka o grubośći 39mm dwuwarstwowa, przednia ścianka dodatkowo doklejona i polakierowana lakierem samochodowym na buraczkowy półmat z zaokrągleniem przy górnej ściance, wogóle nie widać łączeń na fornirze cała obudowa z mdf (jedna pusta obudowa o wym 107 wys 24 cm szer i od 42 cm na dole do 30cm na górze , bo przednia ścianka pochylona waży równe 30kg ! - sam sprawdzałem) wewnątrz 7 poprzeczek wzmacniających plus wzmocnienie na dole w postaci bass reflexu szczelinowego , plus ukośne wzmocnienie/przegroda , że średnio i wysokotonowy pracują w osobnej komorze, z tyłu w górnej częśći dodatkowo otwór o specjalnie dobranej średnicy - taki "niby bass reflex" który ma na celu poprawienie wokali i odciążenie głośnika średniotonowego i chyba na prawde to robi.... czyli można powiedzieć ,że są to obudowy z przednim dolnym i górnym tylnym bassreflexem, wygłuszenie wewnątrz specjalnie pouukładane, i gdzieniegdzie pozwijane ciasno w wałki, a gdzieniegdzie luźno w walec lub na płasko pozwijane/pouukładane , ale nie za dużo wygłuszenia - widać ,żę sonus oliwa przemyślał ułożenie wygłuszenia w obu komorach kolumny...., każdy głośnik polutowany osobnymi i innymi przewodami (wysokotonowy z czystego srebra) - ja tam w kable nie wierze... - ale jak jest srebro to niech zostanie...:), zwrotnice mam na nie jakiś super drogich podzespołach , ale jest tam 6 cewek , jedna taśmowa, jedna na rdzeniu toroidalnym, a reszta rdzeniowe powietrzne - kondensatory i rezystory też nie najgorsze , ale też nie jakieś super drogie....- ot średnia klasa (ale w kupnych gotowych kolumnach firm np. monitor audio, paradigm, kef, klipsch, jamo itp nie spotyka sie tak dobrze wykonanych zwrotnic w tym przedziale cenowym)

To wszystko o 2 tysiące taniej niż twoje....

Edytowane przez szymek20

?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak z ciekawośći: - możesz napisać mi jakie przetworniki zostały użyte do budowy twoich kolumn które u sonus oliva brałeś?

SCAN-SPEAK D3004/660000, Seas Excel W15, Seas Prestige L22 - miał być RN4XP a wstawiony został RNXP do obudowy poprzednika.

www.audio.lutuje.se

Trójmiasto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o -:) ja mam taki sam niskotonowy.... - seas prestige l22 rn4xp :), średniotonowy ja mam seas excel M15ch002 z magnesami neodymowymi , niezły masz wysokotonowy - lepszy od mojego - ja mam morel et-338-104 i wbrew opiniom ,że do heavy metalu on sie nie nadaje bo gra rzekomo zbyt słodko i delikatnie - to u mnie nic takiego nie czuć... - gra w sam raz nie super ostro ale też delikatnie na pewno też nie... - także w sumie podobne konstrukcje mamy :) -jeśli chodzi o przetworniki.... - u mnie żadnych pomyłek przy kupnie przetworników Pan sonus oliva nie zrobił , obudowy też super wykonane - jestem zadowolony - starczą mi na dłuuugie lata - poprzednio miałem paradigm studio 20v5 - te sonus oliva są o wieeele lepsze :)

Edytowane przez szymek20

?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o jakość głośników. Jak można przy zamówieniu pomylić wersję 4XP z XP, które są dla innych litrażów i mają inny SPL? Wszystko ok, gdyby się Pan W przyznał u to na zwrotnicy uwzględnił. No ale nie uwzględnił a przy tym w zaparte szedł, że wszystko ok. Dopiero przedstawienie mu kilku prostych obliczeń pokazało jak bardzo wciska kit klientowi. W ramach "zadośćuczynienia" zaproponował rabat (nie wymianę głośnika lub zwrotnicy która była niewiadomo na jakiej podstawie zrobiona) na następny zakup. Kpina jakaś.. No, ale super że są zadowoleni ludzie z tego Pana produktów.

www.audio.lutuje.se

Trójmiasto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja na jego miejscu - od razu ! zaproponował bym: " przepraszam za pomyłkę - moja wina, w takim razie wykręce i zabiore te niskotonowe i dośle Panu właśćiwe na mój koszt" - fakt troche nie fair z jego strony.... :(

Edytowane przez szymek20

?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem zadowolony z pracy Pana Andrzeja, tutaj moge sie wypowiedziec jeno w temacie elektryki. Zrobilismy przewody jak i listwy i z filtrem i bez do 2 roznych systemow. Ja duzo nie bede pisal procz tego ze jestem bardzobzadowolony. Efekt jest obecnie spotegowany bezpiecznikami furutecha, bo udalo mi sie kupic 2 w cenie jednego, inaczej bym sie nie zdecydowal na nie.

Mam juz maly zamysl na modyfikacje zrodla, wiec wspolpraca z SO nieco sie przedluzy prawdopodobnie..

Lubie elektronike, ktora prezentuje moje dzwieki, tak jak to sobie wymarzylem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jeżeli to co ze zwrotnicą? Bo do dzisiaj nie wiem pod jaki konkretnie model była robiona.. ;) To jest właśnie strojenie tylko na słuch i nie wspomaganie się pomiarem, totalna amatorka.

ano -to trzasie dowiedzieć pod jaki model była robiona...? - podjechać, zadzwonić, napisać (bo kontakt z sonus oliva to jedna z mocniejszych stron...:))

wątpie w to aby aż takie nierówne podejśćie do klienta było w tej firmie....?

Swoją drogą to widziałem w twojej galeri na stronie - fajne robisz kolumny... -czemu więc sam czegoś dla siebie nie wykonasz....? Widze ,że też na świetnych przetwornikach operujesz:)

?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ano -to trzasie dowiedzieć pod jaki model była robiona...? - podjechać, zadzwonić, napisać (bo kontakt z sonus oliva to jedna z mocniejszych stron...:))

wątpie w to aby aż takie nierówne podejśćie do klienta było w tej firmie....?

 

Tak jak napisałem, dopiero po przedstawieniu faktu było przyznanie się do źle zamówionego przetwornika. Ponadto, jeżeli system jest indywidualny, to dlaczego zwrota nie była pod konkretny zamówiony głośnik? Odpowiedź jest prosta. - te zwroty nie są robione na podstawie pomiarów i późniejszych odsłuchów a po prostu na pałę z innych projektów dostępnych w sieci. Ludziom może się to podobać jak przesiadają się z kody, dale i innych firmowych kolumn, ale nie mają pojęcia ile faktycznie te głośniki potrafią zaprezentować. Stąd też przekonanie o dobrej robocie pana A., ale po zmianie zwrotnicy na solidną dopiero wychodzi jaki chłam robi.

 

Swoją drogą to widziałem w twojej galeri na stronie - fajne robisz kolumny... -czemu więc sam czegoś dla siebie nie wykonasz....? Widze ,że też na świetnych przetwornikach operujesz:)

Robię kolumny tylko dla siebie, na własny użytek. Nie mam potrzeby budowania na zamówienie. Powyższe, negatywnie opisane kolumny trafiły do mnie przypadkiem na pomiar i wyszło niemałe zdziwienie.. No, ale każdy ma swój rozum i najważniejsze jest zadowolenie klienta. Ja sam wstydziłbym się takiej roboty, ale może Pan Andrzej nie musi, bo ma takich klientów, że mu nic nie zweryfikują..

www.audio.lutuje.se

Trójmiasto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok- spoko:)

Czyli w paru słowach twierdzisz że:

Sonus oliwa kłamie ,że robi zwrotnice pod konkretne kolumny (przetworniki) , a kopiuje , bierze shematy zwrotnic z sieci ... :O ?

No cóż ja tam nikogo nie sprawdze , ale ciekawe czy faktycznie me koluny wykonane przez SO. zagrały by lepiej (i czy bym to usłyszał- czy była by to słyszalna różnica...?:))? po wymianie zwrotnicy na taką jaka powinna być (czyli chyba robioną na podstawie pomiarów ....)

Twierdzisz ,że jesteś w stanie wykonać lepsze zwrotnice niż sonus oliva (znaczy sie lepiej dopasowane do przetworników) ?

u mnie jak pytałem o jakieś dane dotyczące zwrotnic to jedyne co konstruktor z sonus oliwa był w stanie powiedzieć to: częstotliwośći podziału 350 i 4000hz i pisał ,że "dobrał częstotliwośći odpowiednie dla nieznanych mu przetworników" (morel-et338-104, seas excel m15ch002 i seas prestige l22rn4xp) czyli chyba byle jak tego z palca nie wyssał??? - no cóż mi te dane muszą wystarczyć -no i wystarczają do słuchania.... :)!

w każdym razie ja sie na tym kompletnie nie znam - sory:(:)

?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie mają to do siebie że chwalą to co mają. Rozumiem że nie chcesz przyjąć do wiadomości tego że można jednak lepiej. Bo chciałeś być sprytny, zaoszczędziłeś trochę gotówki i nagle okazuje się że kolumny które masz nie grają swoimi pełnymi możliwościami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Ludzie mają to do siebie że chwalą to co mają." - to fakt :)

?- niczego takiego nie powiedziałem - dla mnie jest okej - a skąd niby mam wiedzieć jakie są "pełne możliwośći moich głośników"?:) - mocy mają dosyć ze wzmacniacza - a zwrotnica na brzmienie aż takiego wpływu nie ma - obudowy dobrane akurat :) - także to do mnie nie powinno być (i raczej nie było:)) skierowane :P

nic sie nie okazuje drogi kolego:) - a fakt gotówki troche sie oszczędza w takich przypadkach:) - no może więcej niż troche bo kupne takie kolumny to raczej spory wydatek nieprawdasz?:)

?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
a zwrotnica na brzmienie aż takiego wpływu nie ma

 

Akurat zwrotnica to najważniejsza cześć kolumny, i ma kolosalny wpływ na brzmienie.

 

Nikt tu nie mówi że twoje kolumny są źle zrobione. Być może wszystko jest poprawnie zestrojone. Ale panu z Sonus oliva czasem zdarzają się "wpadki" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam dobrze (miałem u siebie na testach) dwie rzeczy które widać na zdjęciach. Kolumny Twonka, czyli klony ART-ów i wspomniane we wpisie pre/wzmacniacz słuchawkowy (kiedyś Piotra z moich okolic). Jak kolumny się mają do ART-ów?

 

Klony ARTów graja inaczej. Pasmo mocno rozciągnięte w górę i w dół. Strasznie ciężko porównac te konstrukcje bo zupełnie inne wymagania co do wzmocnienia itd. Natomiast kilka dni temu dotarła do mnie końcówka Dynaco ST35, ma ona ciutkę (kilka watów) wieksza moc niż Dynaco SCA35. Powiedzmy 2x17watt. ARTy zagrały z nią niesamowicie. Bas zszedł do poziomów sejsmicznych na znanych mi utworach. Nie sądziłem, że tak duża będzie zmiana w stosunku do mimo wszystko zblizonej konstrukcji jaka ma integra Dynaco SCA35. Mam cięzki orzech do zgryzienia bo obie konstrukcje mi sie podobaja - kolumna SonusOliva gra bardziej skupionym, może i nawet bardziej homogenicznym dźwiekiem. Z kolei ARTy potrafią wyciagnąć niuanse sybilantów itd. Tylko należy pamiętać, że to klony kolumn normalnie kosztujących kiedyś z 25tys za parę w wersji podstawowej, a kolega Twonk ocenił, że same materiały do produkcji klonów wyszły ponad 7tys zł. Więc porównanie do membran z 40letnich średniej klasy zapewne kolumn Pioneera nie jest takie znów fair ;)

 

Co do tych kolumn bazujących na głosnikach z Pioneera - w stosunku do oryginlanych kolum Pioneera uczciwie mogę napisac, że efekt finalny jaki zaprezentowałem ileś tam postów wyżej brzmi zdecydowanie lepiej niż te Pioneery- dawcy. Zdecydowanie. Co oczywiście nie zmienia faktu, że potraktowałem ten projekt jako ciekawostkę, a może przymiarkę na przyszłość dla jakichś docelowych kolumn wysokoskutecznych jakie możnaby zbudować (np. czuję, że być mże zastosowanie jakiejś dobrej wstęgi mogłoby być lepszym rozwiązaniem w tym konkretnym przypadku - no ale bazowaliśmy na głosnikach Pioneera z "epoki" a ja nie chciałem podnosić kosztów tego akurat projektu....)

Edytowane przez adamgdansk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś w końcu odsłuchiwał/testował pre phono pana Andrzeja?

 

Właśnie testuję przedwzmacniacz gramofonowy Sonus Oliva dla wkładek MM, wersja hi-fi. Zdjęcie słabe, bo mało światła.

 

post-17176-0-77306900-1446305562_thumb.jpg

Stereo i Kolorowo - Underground

Mój blog i recenzje różnych urządzeń audio-stereo: stereoikolorowo.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie zwyczajowa zapowiedź testu i oczywiście sam test. Jednak dopiero dziś odebrałem pre od pana Witka. Muszę wykonać lepsze zdjęcia, aby wstawić zapowiedź recenzji. Właśnie teraz słucham na przedwzmacniaczu Sonus Oliva - gramofon to Pioneer PLX-1000 z wkładką Goldring 1042. Mogę na szybko napisać, że dźwięk jest soczysty, bardzo energiczny, plastyczny i gęsty. Fajnie się słucha. Jako porównanie mam trzy przedwzmacniacze: Primare R32, iFi iPhono i Ri-Audio PH-1 (czyli w zasadzie Clearaudio Symphono +).

Stereo i Kolorowo - Underground

Mój blog i recenzje różnych urządzeń audio-stereo: stereoikolorowo.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.