Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  259 członków

Tannoy Klub
IGNORED

Tannoy -klub miłośników


R123
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy,

 

niniejszym zapisuje sie do waszego klubu z kolumnami zbudowanymi na bazie glosnikow Tannoy Monitor Gold 15. Jestem pod wielkim wrazaniem ich dzwieku. Kolumny ktore nabylem to prawdopodobnie wersja DIY kolumn o krorych mozecie poczytac tutaj:

 

http://www.hilberink.nl/codehans/tannoy97.htm

 

Audiolive Schönbohm to firma z Kolonii ktora w latach 70tych budowala kolumny studyjne na przetwornikach Tannoya. Nic wiecej na ich temat nie znalazlem.

Niestety moje nie wygladaja tak dobrze, zrobione sa z 25mm plyty pilsniowej polakierowanej na czarno z doklejonym frontem ze sklejki, waga pewnie z 70kg sztuka. Obudowa ma wymiary 145 x 60 x 40cm i objetosc 288 litrow netto. Tylnia scianka jest uchylana, mozna regulowac otwor stratny poprzez odpowiednie uchylenie/domkniecie/dokrecenie calego tylu. Zwrotnice tannoy lsu/hf/15/8 w stanie oryginalnym, klasyczna wersja z dwoma potencjometrami do wysokich, nic szczegolnego nad czym warto sie rozwodzic.

 

Niestety jest cos co nie daje mi spokoju, mianowicie chodzi mi o membrany. Zerknijcie prosze na zdjecia...Od tylu wygladaja na standardowe celulozowe ale od frontu zostaly czyms powleczone. Zintegrowane zawieszenia wykonane sa z impregnowanego twardego papieru. Wyglada to calosciowo bardzo dobrze a gra jescze lepiej. Czy spotkaliscie sie kiedykolwiek z tego typu membrana w Tannoyu? Nie wiem co o tym myslec, jak wspomnialem gra to na moje ucho zjawiskowo, jednak nie daje mi spokoju mysl ze oryginalne membrany z Lockwood mogly by zabrzmiec jeszcze lepiej. W sieci ani jednej informacji na ten tamat... Moze to membrany od jakiegos innego 15 calowego Tannoya?

 

Bede wdzieczny za wszelkie informacje. Kolumny raczej zostana u mnie na dluzej, pradopodobnie zrobie im skrzynki o tym samym lub podobnym litrazu lecz nizsze/glebsze. Graja z wielkim rozmachem i muzykalnoscia zarowno w stereo jak i kinie domowym :) ba, w stereo dzwieku jest tyle ze czasem az dziw bierze ze to tylko dwie kolumny :) w tej chwili napedzam je mocnymi tranzystorami lecz w drodze do mnie mam 17watowe monobloki push pull na lampie EL84. Czy taka moc starczy zeby je wysterowac?

post-4563-0-00173400-1472732883_thumb.jpg

post-4563-0-28227900-1472732896_thumb.jpg

post-4563-0-10038900-1472732906_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny ktore nabylem to prawdopodobnie wersja DIY

To na pewno DIY

...zrobione sa z 25mm plyty pilsniowej polakierowanej na czarno z doklejonym frontem ze sklejki,

Nie pomyliles ? Z plyty pilsniowej, a nie wiorowej ? Widze, ze glosnik przykrecony do plyty wiorowej, wiec front chyba nie ze sklejki.

...chodzi mi o membrany. Od tylu wygladaja na standardowe celulozowe ale od frontu zostaly czyms powleczone.

Tak..., od tylu powierzchnia membrany widac oryginalna, natomiast od frontu faktycznie czyms powleczona - widac wyraznie wypukle i wklesle linie, z tym, ze linie te sa dosyc proste, rownolegle, wiec sam glosnik w czasie powlekania zapewne byl jakos napedzany i sie obracal

W kazdym razie w oryginale powierzchnia frontu membrany powinna wygladac jak od tylu.

Ale jak Ci dobrze graja, a glosniki oceniasz, ze sa jeszcze w dobrym stanie, to moze dac sobie spokoj z wymiana membran i dodatkowymi sporymi kosztami.

 

Czy przy tak wielkiej obudowie nie masz spowolnionego, poluzowanego, rozmytego basu, ktory u mnie z Tannoy-i 12-to calowych w obudowach 105 l jest bardzo szybki - o bardzo dobrej odpowiedzi impulsowej.

Edytowane przez Lutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście masz rację,to płyta wiórowa a nie pilśniowa, mea culpa :)

Co do basu to ja osobiście nie odbieram go jako poluzowanego ani spowolnionego. Schodzi extremalnie nisko, w zasadzie w moim pomieszczeniu tannoye grają równie głębokim basem co Kef b139 w linii transmisyjnej w kolumnie Imf Rspm. Bas jest że tak to ujmę "kinowy" a takowy raczej nie cechuje się szybkością tylko tętni i czuć go całym ciałem, to nie jest kickbass z perkusji. Ten ostatni jest na moje ucho wystarczająco szybki i nie dudni.

Póki co nie będę ruszał membran, zacznę od innych skrzynek bo te trumny mnie przerażają:0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieprzypadkowo zapisuje się do klubu. I w nim zostanę.

 

Pieknie..., tylko jak najszybciej zabierz te kolumny z tych rogow i ustaw wlasciwie jesli chcesz miec dobry dzwiek. W ten sposob to kicha kompletna.

Jesli chcesz miec przestrzen i gradacje planow, to obowiazkowo odsun - w miare mozliwosci - daleko od (przede wszystkim) tylnej sciany, bo inaczej instrumenty i wokal beda brzmiec plasko na jednej plaszczyznie.

To jest model Super Red Red Monitor SRM 12X ?

Edytowane przez Lutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. To SRMy. Przybyły wczoraj. Ustawiałem w nocy, na szybko.

Wrócę z roboty to jakieś przemeblowanie się zrobi. A w przyszłym roku remont to i się inaczej wszystko poplanuje.

Na te chwile i tak powiem że jest najlepiej z tego co miałem do tej pory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na te chwile i tak powiem że jest najlepiej z tego co miałem do tej pory.

 

Z tym twierdzeniem sie zgadzam, bo rowniez tak mam. Ja juz od 10-ciu lat jezdzac do sluchaczy na rozne odsluchy i porownujac rozne kolumny, ktore przywozili do mnie nie uslyszalem jeszcze nic co by zagralo na poziomie Tannoy-i. Tak wiec przygotuj sie na to, ze dluuuuuuuu...go u Ciebie zostana, bo podobnie jak ja bedziesz pewnie mial klopoty aby uslyszec cos lepszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jak z Waszego punktu widzenia(raczej słyszenia) wypadają współczesne Tannoy Revolution, Precision, Definition? Czy to gorsza jakość czy coś innego w tym jest.

Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego wlasnego doswiadczenia sluchowego: Precisiony graja swietnie jazz - lekki rock ale nic mocniejszego, Definition juz sa bardziej uniwersalne i graja z wieksza przestrzenia, lepsza, bardziej wyrazista gora i nizej schodzacym basem. NIe mam porownania do serii Prestige czy SRM niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic bym w tym nie ruszał jak Ci to gra. ktoś zrobił to co zrobił w jakimś celu. kolumny oklej fornirem. i będzie git.

Niestety ich ksztalt nie podoba mi sie do tego stopnia ze chocby je zlotem okleil to itak nic nie da :) zrobie skrzynki ze sklejki 25mm o wymiarach 55x60x110, wyjdzie dokladnie ten sam litraz. Patent z odchylanym tylem skopiuje bo skoro tutaj sie sprawdzil to nie widze przeciwwskazan w jego powieleniu. No i kwestia zwrotnicy. Troels Gravesen dosyc wnikliwie zbadal Goldy 15: http://www.troelsgravesen.dk/tannoyMG15.htm

Pytanie tylko czy warto budowac wszystko od podstaw czy po prostu odswiezyc kondensatory wedle jego schematu? Jakie sa wasze doswiadczenia ze zwrotnicami do Goldow? Jest wiele gotowcow na ebay..a tak wogole to zerknijcie jakie fajowe gadzety ludzie sprzedaja :)

 

http://www.ebay.de/itm/161781559119?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

http://www.ebay.de/itm/One-new-build-TANNOY-4-pin-GOLD-PLATED-speaker-SOCKET-Silver-Red-Gold-HPD-/162044200906?hash=item25ba9647ca:g:qdsAAOxySoJTV6ev

 

EBay tylko

Juz szukalem, jest jedna sztuka: http://www.ebay.co.uk/itm/1x-Tannoy-Moniter-Gold-12-Dual-Concentric-Driver-/172321912391?hash=item281f2fb647:g:BloAAOSwXeJXc931

Niestety ktos zalozyl gumowe zawieszenia :´(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy poprosze o więcej info iopinii na temat Tannoy Mini Autograph... czy do pokoju 20 m2 nie za małe? Czy generalnie wyprodukują dość duży dżwięk? a jak bas?

 

z góry dziękuję

w końcu kompletny system:)             Geodezja - Geologia - Górnictwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że klub ożył...

Nie słyszałem nigdy Mini Autograph ,ale czytałem jakąś bdb opinię o tych głośniczkach przy współpracy z subwooferem . Same do 20m2 to raczej będzie szczupło. Choć to miniaturowa kopia słynnych, luksusowych narożnych Autograph-ów to nie można ich postawić w narożnikach a bardziej na biurku.

 

Tak przy okazji, od pół roku gryzę się które z moich Tannoi sprzedać bo 3 pary to za dużo , i chyba wreszcie z różnych powodów podjąłem decyzję że będą to Turnberry SE . Jak ktoś by był zainteresowany kupnem proszę o info na priv ( dwuletnie, stan idealny ). Mam nadzieję że nikt się nie zdenerwuje za odrobinę prywaty, to bdb kolumny i wolałbym je sprzedać komuś z klubu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Witam Kolegów po dłuuugiej przerwie.

 

Natchniony wieloma informacjami m.in. od Was podziałałem z moimi Cheviotami i... sukces!

Kolumny grają wyśmienicie, napędzane Abraxasem na EL34. Źródło to Marantz CD-40 (obecnie ma wstawiany nowy zegar, lampizowany tor analogowy i wymieniane niektóre kondensatory). Na kablach nie oszczędzałem. I najważniejsze: przy okazji remontu zrobiłem adaptację akustyczną w przyjazny dla oka sposób tj. największą ścianę (za kolumnami) wykleiłem gipsowymi płytkami imitującymi kamień. To jest nieregularna trójwymiarowa powierzchnia świetnie robiąca za dyfuzor. Resztę załatwiają meble, zasłony i dywan. I teraz jest miodnie! Dźwięk jak należy, klarowny, z ładnym nie dudniącym basem. A teraz najlepsze: jak się kolumny odsunie na ok. metr (sporo) od ściany pojawia się scena. To i owo w akustyce można jeszcze poprawić, ale naprawdę nie mam już powodu do narzekań. Tak więc dziękuję wszystkim za cenne porady. Cieszę się muzyką!

 

P.S. Człowiek to jednak jest głupi - mam fajne granie, to jeszcze kupiłem gramofon! I po co mi to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Witam .Mam zamiar kupić Tannoy Revolution XT 6F czy do 18m2 nie będą za małe ?

Dużo zależy od kształtu i akustyki pomieszczenia. Na ten metraż oba modele będą w sam raz. Chyba że jesteś "baso lubny" czyli lubisz dominację basu nad resztą pasma.

8F mają głębszy, niżej schodzący bas o bardzo ładnej charakterystyce i kreują dużą scene. 6F robią wszystko podobnie ale w mniejszej skali.

Oba pięknie grają po cichu i przy umiarkowanym poziomie głośności. Niezbyt dobrze znoszą bardzo głośne granie. Więc jak to tez miałby być ważny argument to też bardziej przemawiałby za większymi.

 

Z jaką elektroniką to ma grać?

Edytowane przez rafa
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z exposire 1010 i ca sm 6 v 2

 

Dużo zależy od kształtu i akustyki pomieszczenia. Na ten metraż oba modele będą w sam raz. Chyba że jesteś "baso lubny" czyli lubisz dominację basu nad resztą pasma.

8F mają głębszy, niżej schodzący bas o bardzo ładnej charakterystyce i kreują dużą scene. 6F robią wszystko podobnie ale w mniejszej skali.

Oba pięknie grają po cichu i przy umiarkowanym poziomie głośności. Niezbyt dobrze znoszą bardzo głośne granie. Więc jak to tez miałby być ważny argument to też bardziej przemawiałby za większymi.

 

Z jaką elektroniką to ma grać?

Mam teraz kolumny dali zensor 5 . Kolumny stoją na dłuższej ścianie rozstaw kolumn jakieś 2,30 m pokój 3,5 m na 4.8m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W stosunku do Z5 to poprawa ogromna w każdym aspekcie. Myślę że XT F6 na ten metraż będzie OK. Ale masz dobre proporcje ścian (np nie kwadrat) więc i F8 grałyby super ;)

Jak masz możliwość posłuchać i porównać je między sobą gdzieś to warto to zrobić.

Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W stosunku do Z5 to poprawa ogromna w każdym aspekcie. Myślę że XT F6 na ten metraż będzie OK. Ale masz dobre proporcje ścian (np nie kwadrat) więc i F8 grałyby super ;)

Jak masz możliwość posłuchać i porównać je między sobą gdzieś to warto to zrobić.

Proporcjenie są dobre z każdej strony wnęka na 2.4 m blok z lat 60 masakra a jak expo zgra sie nie mam gdzie odsłuchać
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to jest era 12/60 , jakoś nie mogę skojarzyć.. Tannoy coś takiego robił ?

Jak gra HPD315 w dużej zamkniętej ? Masz porównanie do Cheviot lub Devon ? Jaki jest z tego bas ?

Oś głośnika wydaje się być na wysokości takiej jak w Cheviot-ach, czyli cokolwiek nisko, mogą się przydać podstawki.

Pozdrawiam i gratuluję , HPD są dla mnie the best!

Edytowane przez skali
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam książki do tych kolumn to może wrzuce potem skan,

To kolumny na rynek kanadyjski.zdziwilo mnie że są oryginalne 315 w środku bo powinny być niebieskie 12/60 a to to samo co hpd,

Na razie nie mam preamp więc używam monitor kontroler,ale da się zauważyć że bardzo ostra góra i mocny bas,latwo budują scenę,

Myślę przestawić na zwrotce coś w tyćh ustawieniach?

Może polecićie jakiś pasywny pre?

Rs

Ps pisze z telefonu

 

A i kable głośnikowe w miarę możliwości tańsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Część wszystkim

Mam pytanie do użytkowników hpd315, co jest z tymi fazami,czytając na Yahoo ludzie piszą że są odwrócone czyli przy poprawnym podłączeniu kabli (plus do plusa etc) głośnik basowy idzie do środka a nie na zewnątrz?

Zrobiłem test z baterią tzw paluszkiem,podlaczylem tak jak się należy i faktycznie wciąga bass do środka.czy to jest poprawne? Czy może zamienić?

Od razu powiem,ze działa i tak i tak bo próbowałem.

Dzięki za pomoc

Rs

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.