Skocz do zawartości
IGNORED

Czy można osiagnąć lepszy dzwiek niz w kinie???


daro896

Rekomendowane odpowiedzi

Witam rozmawiałem dziś z kolega z forum i dowiedziałem się ze żaden zestaw na przykład taki(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ) nie dorówna sali kinowej. Czy to prawda?? Może i jestem głuchy co jest bardzo możliwe. Ale byłem w kinę wiele razy i wiele razy te same filmy kupowałem na kino domowe i wydawało mi się ze jest dużo lepiej w KD. Wydaje mi się ze na małych salach kinowych, nie mówię tu o salach THX jest żenada. Tylne kolumny dość słabo słychać i dość mało jest basu. Nawet ostatnio kolumna pierdziała blisko mnie ale to już inna sprawa(cinema city krewetka) . O obrazie to już nie wspomnę jakość słaba może i kosztem wielkości ale słaba. Nawet niema jeszcze full HD:( Proszę sprowadzacie mnie na ziemie i powiedzcie ze chyba z konia spadłem i postradałem zmysły. Bo od kiedy mam KD nie latam już po kinach. Wole kupić film do domu. I jeszcze będę chodził po świecie i gadał takie głupoty. "Że KD może być lepsze od prawdziwego kina"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem z Trójmiasta i odnoszę podobne wrażenie jak Ty :-) tzn. w domu potrafi grać lepiej niż w kinie. Może mamy tu po prostu takie syfne kina :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

We stand in the Atlantic
We become panoramic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także myślałem ze to może wina Trójmiejskiego kina. A co do wielkości pomieszczenia to racja jest taka ze sale kinowe są tak duże ze chyba właściciele nie potrafią ich napędzić. To zwykły marketing. Gdybym miał kino także bym postawił na ilość a nie jakość. Ale to tylko moje zdanie. Samo to że w kinie od początku graja te same kolumny jeszcze nie widziałem żeby któreś zostały wymienione je na nowe. Są one już nieźle przelatane. Ale zwykły Kowalski i tak nie zauważy wiec po co kasę wydawać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem: jaknajbardziej TAK. Większość kin ma akustykę fatalną, ale nawet te z certyfikatem THX mogą być z łatwością odtworzone w domu, jesli ktoś posiada sprzęt również ze znaczkiem THX.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) DTS HD MA RULEZ, a w kinach nędzny DD króluje :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) DTS HD MA RULEZ, a w kinach nędzny DD króluje :)

 

Słyszysz różnicę między DTS-HD MA a Dolby TrueHD?

 

Zauważmy, że obydwa w/w nowe standardy dźwięku są dostępne tylko na BD. TV Sat, naziemna TV cyfrowa - to jest (i z tego co wiem będzie) tylko DD. Nic więcej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszysz różnicę między DTS-HD MA a Dolby TrueHD?

 

Zauważmy, że obydwa w/w nowe standardy dźwięku są dostępne tylko na BD. TV Sat, naziemna TV cyfrowa - to jest (i z tego co wiem będzie) tylko DD. Nic więcej.

To zależy od realizacji, jest jeszcze PCM - najlepszy moim zdaniem :-) Są realizacje wybitne w DTS HD MA np. I Robot, Mumia powraca, 2012 i inne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kinach króluje nie Dolby True HD, lecz Dolby Digital, dodatkowo z mniejszym bitrate niż nawet na DVD... :D

 

Edit: Powyższe do Bobcat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."

Don Kichote to zły człowiek był...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do obrazu, to nieco ponad rok temu będąc zawodowo w projektorowni Heliosa w Gdańsku, przyglądałem się z ciekawością nowemu nabytkowi, cyfrowemu projektorowi marki Christie. Zgadnie ktoś jakie źródło sygnału podczas projekcji było na panelu operatorskim zaznaczone jako aktywne? :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."

Don Kichote to zły człowiek był...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że w kinie tylko nędza w postaci Dolby Digital, skąd tam jakiś "znawca" wypłodził te Dolby True HD?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sony KD85-ZG9? , Denon AVC-X6700H + Monster Power MPA-3250 + Emotiva XPA 7-kanałowa gen.2 , Pioneer UDP-LX800.Projektor JVC RS2 - Adeo Tensio professional pro 110",Monitor Audio-Platinum PL 300 + Platinum PLC 350 + SVS Ultra + GX100 + 4 szt. sufitowe Dali Phantom H-80 +VELODYNE DD-15 Plus. Kable do kolumn: QED Genesis Silver Spiral, Chord Odysey 2. Listwa Monster Cable HTS 5100 + Power Center HTS 1000, kable sieciowe Monster Powerline 400 . Apple TV4K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do obrazu, to nieco ponad rok temu będąc zawodowo w projektorowni Heliosa w Gdańsku, przyglądałem się z ciekawością nowemu nabytkowi, cyfrowemu projektorowi marki Christie. Zgadnie ktoś jakie źródło sygnału podczas projekcji było na panelu operatorskim zaznaczone jako aktywne? :D

 

 

composite??? :)))))

 

np chyba, że S-Video??? :))))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Mój Lankasterze... Ryka... Ryki już nie ma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W większości przypadków dźwięk, który słyszę w kinie jest gorszy od tego co mam w domu. Owszem, dźwięku jest dużo, dość głośno, ale to by było na tyle.

Kojarzy mi się to z manierą kolumn estradowych - brak selektywności, brak najwyższych tonów, średnica najczęściej jest bardzo mocno podbarwiona, przytępiona. Najłatwiej to wszystko zaobserwować (w sensie usłyszeć), gdy zmaknie się oczy i tak z minutę posłucha. Częsty rezultat - płaska ściana dźwięku, obcięte pasmo.

 

A pomimo tego wszystkiego jest w tym jakiś urok - ten typ zniekształceń, tę specyficzną barwę usłyszeć można w zasadzie tylko w kinie. Całościowo mi nie przeszkadza a nawet na swój sposób podoba - natomiast w domu bym takiego dźwięku nie zdzierżył na dłuższą metę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
...composite?...S-Video?...
No nie, to byłaby już perwersja... ;)

DVD.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."

Don Kichote to zły człowiek był...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zyzio napisał, że DTS-HD MA jest najlepsze. Dlatego spytałem czy słyszy różnice pomiędzy nim a Dolby True HD. Bo dla mnie obydwa systemy są równie doskonałe. Może to taki z mojej strony skrót myślowy, może nieuważnie czytacie, a może się czepiacie dla zasady. Ja NIGDZIE nie napisałem, że w kinach króluje cokolwiek innego niż Dolby Digital.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, ja (może niewyraźnie czytając być może nieprecyzyjne sformułowanie) tak właśnie zrozumiałem... ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."

Don Kichote to zły człowiek był...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam!

kino HELIOS-Olsztyn dźwięk ocena 7/10. Obraz 3/10. Cyfrowy obraz 5,5/10

Dom - dźwięk 9/10. Obraz 8/10 dotyczy filmów 720/1080p (projektor optoma hd70) sprzet audio Onkyo606 + mission m34 5.1

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie sprawdza się to w 100%. Nigdy nie zapomnę opadu szczęki mojego znajomego po krótkim pokazie możliwości Pioneera AX10i. Jedyne co potrafił z siebie wykrzesać po filmie to fakt, iż drżały mu nogawki od spodni i uwaga cytuję "K.... prawdziwe kino i to na 200%". Więc coś w tym musi być :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Tylne kolumny dość słabo słychać i dość mało jest basu.

To już wina źle skonfigurowanego sprzętu. W prawidłowo grającej sali tylne kolumny są bardzo dobrze słyszalne, zaś basik w odpowiednich momentach potrafi zrzucić buty i ściągnąć skarpetki. Aczkolwiek trzeba pamiętać, że charakterystyka i brzmenie basu w sprzęcie pro są inne, niż w domu. W domu grają małe miękko zawieszone głośniki o niezbyt dużej skuteczności, w kinach (i na koncertach) bas jest odtwarzany przez spore (np. 38cm) twardo zawieszone wysokoefektywne przetworniki.

 

 

O obrazie to już nie wspomnę jakość słaba może i kosztem wielkości ale słaba. Nawet niema jeszcze full HD:(

W kinach, gdzie wykorzystuje się jeszcze projektory na taśmę 35mm, rozdzielczość obrazu jest szacowana na 3000 linii w pionie (cyfrowy FullHD ma 1080). Zaś w kinach z projektorami cyfrowymi (projektory DLP, LCoS i laserowe) obraz może mieć rozdzielczość 2k (2048x1080), albo nawet 4k (4096x2160). Czyli i tak lepiej niż domowe 1080p. Gorsza jakość wynika pewnie z faktu niestety częstego jeszcze stratnego kopiowania materiału (w przypadku taśmy 35mm) lub też po prostu z dużo większego ekranu niż w domu (po rozciągnięciu obrazu z domowego projektora FullHD do rozmiaru ekranu kinowego też byłaby straszna pikseloza i generalnie lipna jakość obrazu).

 

 

DTS HD MA RULEZ, a w kinach nędzny DD króluje :)

DD jest nadal bardzo popularny, ale spotyka się często też dts i PCM 24/96.

 

 

A co do obrazu, to nieco ponad rok temu będąc zawodowo w projektorowni Heliosa w Gdańsku, przyglądałem się z ciekawością nowemu nabytkowi, cyfrowemu projektorowi marki Christie. Zgadnie ktoś jakie źródło sygnału podczas projekcji było na panelu operatorskim zaznaczone jako aktywne? :D

(...)

DVD

To niestety świadczy tylko bardzo źle o kinie. W przypadku wykorzystania projektorów cyfrowych (z którymi w jednej obudowie są zintegrowane komputery) jako nośnik danych służą dyski twarde.

 

 

 

Niestety prawdą jest, że do odtwarzania muzyki w kinach służą wysokoefektywne kolumny, często z głośnikami tubowymi, które jeśli chodzi o jakość dźwięku już na starcie przegrywają ze spotykanymi w naszych domach wyrafinowanymi technologicznie i brzmieniowo głośnikami. Ale właśnie te wysokoefektywne kolumny są niezbędne do nagłośnienia sali kinowej. Kolumny oparte o domowe przetworniki szybko by wyzionęły ducha (a raczej puściły dymek i zamilkły).

 

P.S. Też wolę obejrzeć film w domu, niż lecieć do kina.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Once a CD or download is converted to FLAC, the only way you can achieve the superior sound of WAV files is to go back to the original CD or source for a new rip or WAV download. - "The Absolute Sound" - Charles Zeilig, Ph.D., and Jay Clawson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 80% ludzi tu na forum ma nie kino domowe ale raczej preforme kina zreszta artykul jaki tu przytocze z gazety mowi sam za siebie pozdrawiam wszystkich kinomanow. Prawdziwe kino w domu

Określenie kino domowe powstało w Stanach Zjednoczonych, gdzie prywatne, domowe sale kinowe budowano w wielkich rezydencjach. Dzisiaj kino domowe, zapakowane w karton oferują nam w supermarketach i zalecają podłączyć do telewizora - to nie jest prawdziwe kino domowe.

 

Kino domowe z prawdziwego zdarzenia urządza się zazwyczaj w osobnym, specjalnie do tego przeznaczonym pomieszczeniu. Wyposażone jest w taki sposób, aby dostarczyć jak najlepszych wrażeń podczas oglądania filmu. Pomieszczenie to ma służyć relaksowi i dobrej zabawie.

 

Miejsce na kino domowe dobrze jest zaplanować już na etapie budowy lub projektowania domu. Najczęściej zlokalizowane jest w podziemiu lub na poddaszu.

Ważna jest aranżacja sali kinowej - musi mieć swój styl, często nawiązujący do wnętrza całego domu, ale z zachowaniem pewnych cech multipleksu. W zależności od powierzchni pomieszczenia i przewidywanej ilości miejsc siedzących trzeba dokładnie rozplanować ekran, fotele, głośniki oraz miejsca techniczne na urządzenia. Trzeba pamiętać, że minimalna zalecana powierzchnia to ok. 25 mkw, przy wysokości minimum 2,60 m. W pomieszczeniach mniejszych bardzo trudno uzyskać dobre efekty dla niskich tonów. Lepiej więc przeznaczyć większą powierzchnię.

Kolejnym etapem urządzania kina w domu jest zaprojektowanie i rozprowadzenie całej instalacji, czyli okablowanie. Dotyczy ono zarówno instalacji audio/wizualnej, jak i elektrycznej. Światło jest niezwykle istotnym elementem dostarczającym specjalnych efektów przed, w trakcie i po seansie. Może stworzyć niepowtarzalny nastrój, zwłaszcza gdy współpracuje np. z kotarą odsłaniającą automatycznie ekran, jak w teatrze.

Należy też zadbać o dobrą akustykę pomieszczenia i jednocześnie jego wyciszenie z zewnątrz. Ściany, sufit, czy podłoga są najczęściej wykańczane miękkimi materiałami, pod którymi umieszcza się specjalne płyty wygłuszające. To dosyć trudny etap prac, gdyż łatwo o efekt przytłumienia. Podstawowym zadaniem akustyka jest tutaj uzyskanie naturalnego pogłosu, bez efektów odbicia fal dźwiękowych, a jednocześnie bez efektu martwego i głuchego dźwięku.

 

Prawdziwe kino domowe to oczywiście duży ekran i projektor. Tylko ten sposób odtwarzania filmów nie powoduje zmęczenia oczu dwugodzinnym seansem. W oddzielnych salach kinowych stosujemy ekrany ramowe. Zapewniają najlepszy naciąg płótna projekcyjnego i jego trwałość. Tworzą też odpowiedni nastrój. Najczęściej są w kolorze białym, ale coraz częściej stosuje się też szare powłoki. Są to specjalne płótna, skonstruowane tak, aby uzyskać najlepszy efekt propagacji światła. Warto zainwestować w dobry ekran.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu tez mozna poczytac o prawdziwym KD a nie sprzecie kd w domu .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Kino domowe vs kino w domu" Dobrze powiedziane. Skoro kino domowe jest lepsze niż prawdziwe kino to kino w domu o którym mówisz to w ogóle położy prawdziwe kino na łopatki.:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba pamiętać, że minimalna zalecana powierzchnia to ok. 25 mkw, przy wysokości minimum 2,60 m. W pomieszczeniach mniejszych bardzo trudno uzyskać dobre efekty dla niskich tonów. Lepiej więc przeznaczyć większą powierzchnię.

 

-Posiadam około 25m2 pomieszczenie przeznaczone do kina domowego. Wysokość 2,15cm-2,20cm i szczerze powiem ,że uzyskuję bardzo dobre efekty niskich tonów i wysokich/średnich. To opinia nie tylko moja.

Pomieszczenie odpowiednio przygotowane. Na rogach bass trapy (wełna Rockton) i trochę na suficie. Jeszcze muszę po bokach ścian rozmieścić wełnę na niskie częstotliwości(ale czasu nie mam - może dlatego ,że i tak uzyskałem już efekt odpowiedni). Po bokach mam styropian w ząbki poprzyklejany. To jest na wysokie i średnie. Brak pogłosu! "a jednocześnie bez efektu martwego i głuchego dźwięku"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Posiadam około 25m2 pomieszczenie przeznaczone do kina domowego. Wysokość 2,15cm-2,20cm i szczerze powiem ,że uzyskuję bardzo dobre efekty niskich tonów i wysokich/średnich. To opinia nie tylko moja.

Pomieszczenie odpowiednio przygotowane. Na rogach bass trapy (wełna Rockton) i trochę na suficie. Jeszcze muszę po bokach ścian rozmieścić wełnę na niskie częstotliwości(ale czasu nie mam - może dlatego ,że i tak uzyskałem już efekt odpowiedni). Po bokach mam styropian w ząbki poprzyklejany. To jest na wysokie i średnie. Brak pogłosu! "a jednocześnie bez efektu martwego i głuchego dźwięku"

Ok zgadzam sie ale jak to ma sie te porownanie kino do sprzetu z markietu za 2000zl caly komplet ( mam kino domowe w domu) i zero akustyki pomieszczenia , sa tacy co twierdza ze to BAJKA !!! Z reszta im tez sie nalezy cos od zycia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok zgadzam sie ale jak to ma sie te porownanie kino do sprzetu z markietu za 2000zl caly komplet ( mam kino domowe w domu) i zero akustyki pomieszczenia , sa tacy co twierdza ze to BAJKA !!! Z reszta im tez sie nalezy cos od zycia.

Wklejam swoje juz nieaktualne KD nie chwale sie , ale zarazilem sie muzyka stereo i juz mnie na KD nikt nie namowi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Wklejam swoje juz nieaktualne KD

Jak rozwiązałeś kwestię ekranu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Once a CD or download is converted to FLAC, the only way you can achieve the superior sound of WAV files is to go back to the original CD or source for a new rip or WAV download. - "The Absolute Sound" - Charles Zeilig, Ph.D., and Jay Clawson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rozwiązałeś kwestię ekranu?

A to trzeba miec ekran na cala sciane?? Lcd nie wystarczy?? dobrze ze pozbylem sie KD bo bez ekranu to nie KD dzis juz takie sa standardy :(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.