Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  268 członków

ATC Klub
IGNORED

Klub Posiadaczy Zacnych Głośników ATC


slaaawek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Heliand

(Konto usunięte)

No to i ja zapytam, bo mi te SCM40 już dłuższy czas nie dają spokoju. Pytałem już w klubie Roksana, ale mnie koledzy olali, więc może tu się czegoś dowiem.

Chcę poszukać nowych kolumn, a ponieważ moje mają BR i głośnik basowy na boku, co wprowadza pewne komplikacje w związku z ustawieniem, postanowiłem spróbować, a przynajmniej przymierzyć się do obudowy zamkniętej. Pewnie jak spora część osób mam ten sam problem, że nie za bardzo mogę zaszaleć z dopracowaniem akustyki, a kolumny muszą stać nieco niesymetrycznie, pomieszczenie duże i niestety nieregularne, bo otwarte na kuchnię, aneks jadalny, przedpokój itp. Generalnie niełatwe.

 

Ale zasadnicza kwestia nie dotyczy tego, czy mam kupić ATC SCM40, czy też nie, bo to może się okazać różnie i nikt pewnie mi na to nie odpowie, tylko, czy ma sens podłączanie tych kolumn do Caspiana M2? Może ktoś słyszał takie połączenie? Generalne opinie są takie, że kolumny bardzo prądożerne. Ale wzmacniacza na razie nie zmienię, bo mi odpowiada. Mam zamiar wybrać się na posłuchanie kolumn i chciałbym, żeby mi ktoś poradził, czy warto się w ogóle interesować ATC, czy szukać czegoś innego. Sprzęt opisany w O mnie, na razie większych zmian nie przewiduję, bo w sumie jestem zadowolony, ale, jakby mogło być lepiej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możemy dostać linka do wiadomości o nowym designie kolumn ATC. Jakoś nie mogę znaleść tej informacji w sieci.

Na sprzedaż: kable głośnikowe Dynaudio Ocos + konwertery 4/ 8 ohm,  projektor JVC X5000, oprogramowanie do kalibracji video Calman Home Enthusiast  plus kolorymetr, procesor video eecolor box do korekcji 3d lut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalne opinie są takie, że kolumny bardzo prądożerne

Heliand - pewnie się już powtarzam bo już o tym pisałem gdzieś na forum. Moje ATC 40 spokojnie napędza 8W lampka.

Wiadomo, że z natężeniem nie ma szaleństwa ale porozmawiać już jest trudno. Ja nie uważam, że są to kolumny bardzo wymagające, po roku (szacuję ok. 200h grania) mam teraz bardzo dużo frajdy ze słuchania. Te 8W z lampki wysteruje lepiej głośniki basowe niż 80W integra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy post w wątku zawiera zdjęcia zarówno nowych SCM, jak i SIACD:

 

http://atcforums.co.uk/viewtopic.php?f=6&t=6243

 

O gustach się nie dyskutuja, ale chyba będę musiał się pospieszyć z zakupami... ;)

hmm no to poszli w paskudną stronę co do wyglądu, masakra jak dla mnie w porównaniu do obecnej wersji, ale brzmienie myślę że powinno być na plus a głównie o to chodzi. Czasem też bywa że nowa wersja nie brzmi lepiej od starej ale żeby to stwierdzić trzeba jeszcze chwilę będzie poczekać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 ten sam kierunek zmian co w 7 i 11

Dzięki, to jeśli nie będzie większych zmian w brzmieniu, to poluję na stare.

Nie śpieszy mi się, także recenzje sobie poczytam.Stare 40 stki słuchałem

w Elektropunkcie, na swoich gratach, niby było dobrze, ale kolumny nie

wygrzane, i nie ma to jak odsłuchy w swojej jaskini? W sumie, to najbardziej

byłem ciekawy czy mój wzmak sobie poradzi, i tak sobie myślę że chyba da radę.

Teraz pozostaje jeszcze dozbierać fundusze.Pozdr.

...And Justice For All . Pozdrawiam .  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie zrobiłem jeden wpis dot. nowego wyglądu SCM 7, po czym wiedziony ciekawością zawędrowałem do Elektrycznej Pomarańczy i posłuchałem SIA2-150 z SCM11 coby zobaczyć (czy raczej usłyszeć) czy to brzmienie mi podejdzie. Jako źródło działał jakowyś Naim. O ile zachwyciłem się dołem iśrodkiem to góra zostawiała pewien niedosyt, na próbę podpięto SCM 40 i....

.... cholera (moderację proszę o wyrozumiałość ;) ). To zagrało.... co najmniej bardzo dobrze. Pytanie czy zagra tak w 17m2?

Nie miałem możliwości odsłuchania kombinacji CDA2 + P1 + SCM 40, ale z oczytania i sugestii w ElPom'ie wynika że to źródło nie jest rewelacyjne. Tak budżetowo i użytkowo najbardziej podpasowałby mi SIACD (jeszcze nieobecny w PL) i SCM 40 - mam nadzieję że ATC nie zrobi klocka który nie da rady napędzić ich budżetowej linii kolumn.

Oczywiście zanim rzucę się w wir zakupów, postaram się posłuchać w domu (co biorąc pod uwagę trójmiejską półpustynię audio, może być trudne), ale czy moglibyście podrzucić jakieś sugestie dotyczące źródła - tak coby nie było zbyt sterylne/suche? Z czym słuchacie ATC'ów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaokraglone krawedzie mają za zadanie zniwelować problemy z dyfrakcją fal akustycznych, a zaokraglone obudowy pomagają zlikwidować fale stojące wewnątrz. Nie ma to nic wspólnego z tymczasową modą. W ostatnim czasie dużo się uzywa symulacji komputerowych do projektowania obudów i dlatego coraz więcej producentów przestawia swój design w celu poprawy charaktersytyki. Prostopadłościenne obudowy to po prostu znacznie niższy koszt wykonania, nic więcej. Klasyczne ATC50 maja prostopadłościany bo to klasyki.

 

Co do mocy potrzebnej do napędzania kolumn ATC. Moim zdaniem 8W to stanowczo za mało do SCM40. W aktywnych SCM50, które mają praktycznie te same przetworniki (średniotonowy w wersji S oraz inna wysokotonówka) mamy trzy wzmacniacze 200 W dla basu, 100 W dla średnicy i 50W dla wysokich. Jak łatwo obliczyć daje nam to 350W. A trzeba pamiętać ze aktywne sa zoptymalizowane pod kątem współpracy wzmacniaczy i przetworników, nie ma tutaj typowych dla zwrotnic pasywnych strat mocy.

 

Po tym akapicie odpowiedzcie sobie sami: 8W <-> 350W ?

 

Z czego bierze się zapotrzebowanie na tę moc. Z uwagi na potężne magnesy w przetworniku średnio i niskotonowym. To dzięki nim mamy piękne płaskie charakterystyki. Oczywiście 8W napędzi te kolumny. Jesli będziemy słuchać cicho jazzu i pojedyńczych wokali bedzie ok. Moim zdaniem przy muzyce symfonicznej, ostrym rocku itp będą bardziej lub mniej słyszalne przestery i zniekształcenia. Poniżej 200W bym nie schodził. Pamiętam, że rekomendowane wzmacniacze dla SCM10 to były 100W-towce.

Na sprzedaż: kable głośnikowe Dynaudio Ocos + konwertery 4/ 8 ohm,  projektor JVC X5000, oprogramowanie do kalibracji video Calman Home Enthusiast  plus kolorymetr, procesor video eecolor box do korekcji 3d lut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Heliand

(Konto usunięte)

@ dziemian

 

To ciekawe informacje, te na temat mocy, chociaż nieco mnie martwią, bo wygląda na to, że Caspian z 40-kami może nie zagrać, jak bym chciał - muszę w końcu się gdzieś wybrać i spróbować tego połączenia posłuchać. Tak sobie nawet myślałem o dokupieniu końcówki mocy M2, ale to chyba też bez sensu, bo w tej cenie (łącznej) można inny wzmacniacz dostać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe bede sie rozpisywał, bo kazdy ma swoje zdanie. Se swej strony uważam, że warto zainwestowac wiecej w dobre kolumny, takie jak SCM40 i kupić tańszy (mniej znanej z etykiety firmy), ale mocniejszy wzmacniacz. Dzisiejsze wzmacniacze są naprawdę zbliżone parametrami jakościowymi do siebie, a ceną są sztucznie wywindowane przez producentów w ciągu ostatniej dekady. Ja mam dwa Cinepro 2k6 (6x300W/8ohm) i 3k6 (6x400W/ 8ohm), ale kupiłem je w UK w dobrej cenie. Słabszy do kolumn w bi-ampingu, mocniejszy do 4 subwooferów. Generalnie mam tej mocy do kolumn o duzo za duzo. Spokojnie by mi wystarczyło 4x100W. Do subwooferów pasywnych w sam raz. Pozostałe kanały wykorzystam do kina domowego, jak zajdzie potrzeba.

 

Dla osób, które zaczynają przygode można kupic 3 Behringery A500 do tri-ampingu po 850 zł. To dobre wzmacniacze, a doskonałe w tej cenie. Nie wahałbym sie ich zarekomendowac przyjacielowi. Jak dokupimy zwrotnice aktywną DCX2496 za 1200 zł, możemy mieć za 4000 zł ladny zestaw do aktywnego podłaczenia kolumn, podłączyć głośniki w kolumnach SCM40 bezpośrednio do terminali i mamy aktywne SCM40 ;) Taka zabawa dla zaawansowanych zainteresowanych. tym bardziej że nie trzeba nic lutowac, bo wszystko podłaczone na bananach, jeślie dobrze pamiętam.

 

Wadą tego wzmacniacza jest wysoki gain, ale w przypadku niskoefektywnych kolumn takich jak ATC właściwie jest to zaleta ;)

Edytowane przez dziemian

Na sprzedaż: kable głośnikowe Dynaudio Ocos + konwertery 4/ 8 ohm,  projektor JVC X5000, oprogramowanie do kalibracji video Calman Home Enthusiast  plus kolorymetr, procesor video eecolor box do korekcji 3d lut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha. Do tego zestawu mozna jeszcze dodać DEQ2496 i zrobić porzadęk z podbiciami basu w pomieszczeniu. :) Miałem taki zestaw i polecam. Jak się komus nie spodoba zawsze można odsprzedac. to chodliwy towar.

 

A docelowo myślę, ze aktywne oryginalnie SCM40 to będzie strzał w 10, o ile cena będzie rozsądna.

Edytowane przez dziemian

Na sprzedaż: kable głośnikowe Dynaudio Ocos + konwertery 4/ 8 ohm,  projektor JVC X5000, oprogramowanie do kalibracji video Calman Home Enthusiast  plus kolorymetr, procesor video eecolor box do korekcji 3d lut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchałem scm -40, na 100w (8 ohm), dla mnie było o.k, chociaż zdaję sobie sprawę,

że te kolumny nie zagrały na 100%, ale na pewno lepiej niż tego oczekiwałem z tak

słabym wzmakiem, także będę powoli brnął do celu (40), wzmacniacz w miarę

możliwości może zmienię w przyszłości.Te kolumny do paczki na długie lata,

które nie trzeba zmieniać po wejściu o półkę wyżej z elektroniką.

Może się mylę?? pozdrawiam.

...And Justice For All . Pozdrawiam .  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie głośnik nisko tonowy to wygląda jak czarna smoła ale też jest jakoś dziwnie klejący, jakbym taśmy samoprzylepnej dotykał, tak mam być? - bo to pierwszy głośnik z którym się spotkałem z taką cechą

Tak ma być, pierwsze wrażenie dziwne nie! Zupełnie jakby ktoś właśnie smołą przejechał, też byłem zaskoczony tym za pierwszym razem. Niestety jak się sprząta odkurzaczem to czasem jakiś brud,włos potrafił mi się przykleić do tej membrany. Krzysiekol masz już do nich dobre standy? Ja to miałem takie solidne i zapełnione dodatkowo prażonym piaskiem ,waga chyba ze 27kg jednej było. Do takich kolumn to warto mieć coś solidnego. Ze swej strony polecam oczywiście Hegla H100, bo wiem że grało to z ATC wyśmienicie.

Słuchawki HD800, T1, LCD2, Wzmacniacz/Dac HDVD800,Microlab 7c,Kenwood KT-7020

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiekol masz już do nich dobre standy

standy na załączonym obrazku; dość solidne i na dodatek ciężkie drewniane dębowe:) środek zasypany oryginalnym wypełnieniem jak do Harberth - takie czarne kulki; zastanawiam się tylko jaka optymalna wysokość tych standów powinna być dla tych kolumn - u mnie teraz wraz ze stopkami daje jakieś w sumie wysokość 104cm

Ze swej strony polecam oczywiście Hegla H100, bo wiem że grało to z ATC wyśmienicie.

właśnie jestem umówiony w sobotę na odsłuchy Hegel H100 i 200, Atoll IN200SE oraz Stello 500. Teraz gram na Nad 356BEE z Focal Chorus 806VW bas był rewelacja mocny konturowy ale w ATC chyba potrzeba więcej prądu bo na razie słabiej niż w zestawie Focal + Nad

 

Hegla H100, bo wiem że grało to z ATC wyśmienicie

trochę obawiam się że z tego zestawienia może wyjść dźwięk trochę za mało nasycony zbyt sterylny i trochę za małym dociążeniem dołu - no ale zobaczymy

post-24531-0-88129000-1374172465_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.