Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  142 członków

Scan Speak Klub
IGNORED

Klub Scan speak


colcolcol
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tym bardziej że charka w 18cm poniżej 150Hz lubi się krzaczyć ale...

W dniu 30.10.2023 o 05:54, S0nic napisał:

Czyli jak sub będzie na wysokosprawnym głośniku to nie zatrzęsie :)?

Nie zatrzęsie, trzęsie to na 50-80Hz poza tym silny sygnał poniżej 50Hz jest inaczej odczuwany

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, slawek.xm napisał:

🙂

mylisz się  i na wystawie nie byłem w tym roku

Uff to dobrze że zdrowy jak rybcia, z ulgą odetchnąłem, lecę na grobbing; już drugi dzień latam, wczoraj za parkowanie wiadomo co..

 

Wystawa sądząc po ilości wpisów z racji zastojów po covidowych nie doszła co do jakości produktow tej z przed a i ludkowie coś nie dopisali; pewnie za dużo tej polityki i jeden od drugiego w realu nie chciał dostać w pysk 

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, ASURA napisał:

i ludkowie coś nie dopisali; pewnie za dużo tej polityki i jeden od drugiego w realu nie chciał dostać w pysk 

ja bardzo żałuję , że nie dałem rady być a z tego co pamiętam tylko śp. Stary Audiofil szykował się kiedyś na obicie konstruktorowi Harpii facjaty i to nie ze względów politycznych i nie na wystawie tylko po ... w knajpie przy piwie 🙂

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, colcolcol napisał:

Subwooferów generalnie używamy tam, gdzie kończą się możliwości naszego zestawu a nie ma możliwości jego zmiany czy rozbudowy. Dołożenie suba może poprawić rozciągnięcie pasma. 

Jeżeli czytam o subie grającym od 80 Hz (a to Twoje słowa) to oznacza problemy w Twoim systemie z pół oktawy niżej 80 Hz czyli już od 60 Hz. Gdyby Twój zestaw grał np 40 Hz z 0dB byłoby nielogiczne dokładanie suba od  80 Hz. Pytanie: co to za kolumny z problemem przy 60 Hz?

Inna sprawa, że konkretne suby, z solidną pierwszą oktawą (18-40 Hz), nie powinny grać powyżej tych popularnych i granicznych dla wielu kolumn 40 Hz. 

 

Suby lączy się tylko na podstawie pomiarów a nie wg swojego widzi mi się czy jakiegoś schematu. Zależności jest mnóstwo. W jednym pomieszczeniu będzie to 40Hz w innym 60Hz a u mnie na poddaszu jest 80Hz. Liczy się wypadkowa charakterystyka pokój + kolumny i dokładasz suby tak, żeby wyjściowo było wyrównane pasmo w dół.

 

Konkretne suby? Co to jest? 21 cali?

3 godziny temu, slawek.xm napisał:

głośniki ok 18 cm grają bez zniekształceń właśnie do 80 hz ... wielokrotnie pisał o tym np misiomor

dlatego połączenie subów z monitorami tak jak ma S0nic jest optymalne a mogłoby być nawet wyżej

osobiście bardzo dobre efekty uzyskałem przy podziale pasma między sub sb34swnrx a iluminator 18wu na 150hz

a podział z subowym głośnikiem SB42FHCL75-6 misiomor proponował powyżej 200hz

 

i takich rozwiązań warto się trzymać

nie ma zupełnie sensu obciążanie midwoofera zakresem 80hz-100hz jeśli niżej mamy głośnik który ten zakres może obsłużyć znacznie lepiej ze względu na dynamikę zniekształcenia i spl

Mi się bardzo podoba ta idea misiomora, że poniżej 200Hz to nie miejsce dla 18cm midwoofera. Teraz już rozumiem dlaczego 80Hz to za nisko.

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, S0nic napisał:

Liczy się wypadkowa charakterystyka pokój + kolumny i dokładasz suby tak, żeby wyjściowo było wyrównane pasmo w dół.

nie

zawsze należy odfiltrować bas z monitorów/ kolumn które mają grać z subem

niestety sporo użytkowników nakłada po prostu bas suba na pasmo kolumn

zawsze ale to zawsze wychodzi z tego kaszana a ludzie gloryfikujący takie połączenia wystawiają sobie bardzo złe świadectwo... jest też ich kilku na forum 🙂

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@S0nic Konkretne? Co najmniej 20 Hz.

25 Hz dostaniemy z popularnych Seasa czy Scana ze średnicy 26cm.

@slawek.xm Nigdy nie byłem zwolennikiem niskich podziałów a woofery można ciąć nawet przy 2 kHz albo w ogóle bez filtra. To ten drugi głośnik jest zawsze słabym ogniwem systemu. 

Jeżeli podział w układzie głośników jest w okolicach 200 Hz, to trzymałbym się raczej nomenklatury "woofer" a że z możliwościami, to inna sprawa. 

Pisząc subwoofer, zawsze widzę zestaw głośnik + wzmacniacz obsługujący pierwsza oktawę... Czy we wspólnej z innymi głośnikami  obudowie czy własnej jest inna para kaloszy.

Edytowane przez colcolcol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, slawek.xm napisał:

nie

zawsze należy odfiltrować bas z monitorów/ kolumn które mają grać z subem

niestety sporo użytkowników nakłada po prostu bas suba na pasmo kolumn

zawsze ale to zawsze wychodzi z tego kaszana a ludzie gloryfikujący takie połączenia wystawiają sobie bardzo złe świadectwo... jest też ich kilku na forum 🙂

A gdzie napisałem, że coś się nakłada? Dokładasz suba. Optymalnie masz 3 drożne głośniki z wooferem takim 12"  np. i dokładasz tylko dół subem wg tego co robi pokój + głośniki na wyjściu. Nic nie filtrujesz, nie ma takiej potrzebny.

 

http://www.troelsgravesen.dk/Ellipticor-A50-mkII.htm

 

Tak jak tutaj, tylko 15" jest głośnikiem subbasowym a nie wooferem a 8" jest tym 12" o którym wpomniałem. 3 i pół drogi. To samo można zrobić z subem zewnętrznym a nawet i lepiej bo można go lepiej ustawić.

 

21WE-38WE_nearfield_fromXO-Hyp_B_1200.png

Edytowane przez S0nic

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, slawek.xm napisał:

a czy pisałem , że to Ty ? 🙂

 

Nie ale piszesz, że zawsze należy odfiltrować. Z tego co mi wiadomo to nie ma takiej potrzeby. Tylko to musi mieć wszystko ręce i nogi. Woofer w kolumnie musi być "normalnych rozmiarów", 18cm nie starcza. To tak jakby @colcolcol do tych swoich bardzo mi się podobających kolumn dołożył subwoofery aktywne. Wg pomiaru wyszłoby gdzie zrobić podział i nie trzeba dołu w kolumnach głównych filtrować.

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

puszczanie 10 calowego woofera i 6 calowego midwoofera pełnym pasmem od dołu to głupota

 

16 minut temu, S0nic napisał:

akurat w tym projekcie 21we jest odpowiednio zaaplikowany w małej obudowie zamkniętej działającej jak high pass

i pozwalającej na dostarczenie dużej mocy do głośnika, poza tym w szerokim zakresie jest wspomagany przez łagodnie filtrowany 38we

są to zupełnie odmienne warunki niż monitory z 18 cm midwooferem w bas refleksie , który poniżej strojenia wypluwa membranę już przy kilku watach z nałożonym basem z 10 calowego saba który przyjmuje kilkaset wat i jest cięty 4 rzędem w punkcie podziału

.... poza tym na odsłuchu A50 Troels trząsł portkami czy 21we nie zostanie przesterowany

.... poczytaj 🙂

1 minutę temu, S0nic napisał:

Z tego co mi wiadomo to nie ma takiej potrzeby.

mam zupełnie odmienne zdanie i z całą mocą to podkreślam

 

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, slawek.xm napisał:

puszczanie 10 calowego woofera i 6 calowego midwoofera pełnym pasmem od dołu to głupota

 

akurat w tym projekcie 21we jest odpowiednio zaaplikowany w małej obudowie zamkniętej działającej jak high pass

i pozwalającej na dostarczenie dużej mocy do głośnika, poza tym w szerokim zakresie jest wspomagany przez łagodnie filtrowany 38we

są to zupełnie odmienne warunki niż monitory z 18 cm midwooferem w bas refleksie , który poniżej strojenia wypluwa membranę już przy kilku watach z nałożonym basem z 10 calowego saba który przyjmuje kilkaset wat i jest cięty 4 rzędem w punkcie podziału

.... poza tym na odsłuchu A50 Troels trząsł portkami czy 21we nie zostanie przesterowany

.... poczytaj 🙂

Sławek czytaj co pisze, wszystko to napisałem. Potem masz pretensje i są jakieś nieporozumienia.

Masz klasyczną kolumnę 3 way z filtrowanym midwooferem górno i dolno przepustowym ale woofer ma już tylko filtr dolnoprzepustowy. Do tego doklejasz suba. Woofer ma min 12". Podział z subem wyjdzie bardzo nisko. Wszyscy zadowoleni.

 

 

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, S0nic napisał:

Sławek czytaj co pisze, wszystko to napisałem. Potem masz pretensje i są jakieś nieporozumienia.

nie ,

podajesz przykład A50 jako ekwiwalent np połączenia suba z monitorami

to jest bardzo zły przykład i świadczy o tym , że nie rozumiesz na czym Twój błąd polega mimo , że tłumaczę to bardzo szczegółowo

możesz mieć swoje zdanie ale nie znaczy to , że z technicznego punktu widzenia jest ono dobre

a skoro ciśnienie Ci rośnie to daruję sobie ciąg dalszy tej dyskusji

eot

 

Edytowane przez slawek.xm

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, slawek.xm napisał:

nie ,

podajesz przykład A50 jako ekwiwalent np połączenia suba z monitorami

to jest bardzo zły przykład i świadczy o tym , że nie rozumiesz na czym Twój błąd polega mimo , że tłumaczę to bardzo szczegółowo

możesz mieć swoje zdanie ale nie znaczy to , że z technicznego punktu widzenia jest ono dobre

a skoro ciśnienie Ci rośnie to daruję sobie ciąg dalszy tej dyskusji

eot

 

Nie prawda dopisałem opis pod spodem, jest wyraźnie napisane.

 

"Tak jak tutaj, tylko 15" jest głośnikiem subbasowym a nie wooferem a 8" jest tym 12" o którym wpomniałem. 3 i pół drogi. To samo można zrobić z subem zewnętrznym a nawet i lepiej bo można go lepiej ustawić."

 

Gdzie tutaj jest mój błąd?

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, slawek.xm napisał:

🙂

Sławek, teraz to sobie już ze mnie żartujesz, OK 🙂

 

"Tak jak tutaj, tylko 15" jest głośnikiem subbasowym a nie wooferem a 8" jest tym 12" o którym wpomniałem. 3 i pół drogi. To samo można zrobić z subem zewnętrznym a nawet i lepiej bo można go lepiej ustawić."

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, S0nic napisał:

To samo można zrobić z subem zewnętrznym a nawet i lepiej bo można go lepiej ustawić."

to jest bzdura

bo ustawienie suba bezpośrednio wpływa na zgranie fazy akustycznej i odsuwanie suba od głośników z którymi ma współpracować wymusza niższą częstotliwość podziału .... patrz kierunkowość dźwięku...

zaprojektowanie od razu układu zintegrowanego pełno pasmowego jest najlepszym rozwiązaniem choć też nie pozbawionym kompromisów jak właśnie A50 Troelsa

znacznie ciekawszym technicznie dobrym przykładem takiej konstrukcji są kolumny Sonus Faber "Lilium"

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, slawek.xm napisał:
45 minut temu, S0nic napisał:

To samo można zrobić z subem zewnętrznym a nawet i lepiej bo można go lepiej ustawić."

to jest bzdura

bo ustawienie suba bezpośrednio wpływa na zgranie fazy akustycznej i odsuwanie suba od głośników z którymi ma współpracować wymusza niższą częstotliwość podziału .... patrz kierunkowość dźwięku...

Wężykiem, wężykiem,...

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie słuchałem Wilsonów, gwiezdnowojenna estetyka zabija przyjemność słuchania. Ale takie Estelony mniam, mniam...  

 

10 godzin temu, S0nic napisał:

Nie ale piszesz, że zawsze należy odfiltrować. Z tego co mi wiadomo to nie ma takiej potrzeby. Tylko to musi mieć wszystko ręce i nogi. Woofer w kolumnie musi być "normalnych rozmiarów", 18cm nie starcza

 

10 godzin temu, S0nic napisał:

Gdzie tutaj jest mój błąd?

Rozmiar w tym wypadku ma małe znaczenie, problemem o którym pisał slawek.xm jest aplikacja woofera. Od biedy można spróbować zabawy z aktywnym subwooferem dokładając go do kolumn zamkniętych, w których sama obudowa jest filtrem górnoprzepustowym. W przypadku nieodfiltrowanego woofera w BR, istnieje ryzyko zjarania cewki zanim usłyszmy problemy (bo zagłuszy go sub) i zanim zobaczymy. Inna sprawa, że poniżej strojenia ten głośnik i tak będzie hałasował, bo graniem bym tego nie nazwał...

Głośnik w zamkniętej obudowie oparty na 10, 12, 15, 18... cm + nie za mocny sub - nie widzę problemu, szczególnie w kinie domowym. Jednak nie chciałbym mieć takiego stereo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

18ME/9642T00 pewnie jako jeden z pierwszych posługa go Pawellang. Pomiary pokazują bardzo wyrównaną charakterystykę i spory wzrost zniekształceń powyżej 2 kHz. Do wspomnianych 2 kHz może być najlepszym wyborem ze kuźni Scana 😉  Tylko w opcji z gotowym produktem 😕  

https://audioxpress.com/article/voice-coil-test-bench-the-18me-9642t00-6-5-midrange-from-scan-speak

Scanspeak-18ME.jpg

 

 

Porównanie SS.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.11.2023 o 07:20, colcolcol napisał:

Nie słuchałem Wilsonów, gwiezdnowojenna estetyka zabija przyjemność słuchania. Ale takie Estelony mniam, mniam...  

 

 

Rozmiar w tym wypadku ma małe znaczenie, problemem o którym pisał slawek.xm jest aplikacja woofera. Od biedy można spróbować zabawy z aktywnym subwooferem dokładając go do kolumn zamkniętych, w których sama obudowa jest filtrem górnoprzepustowym. W przypadku nieodfiltrowanego woofera w BR, istnieje ryzyko zjarania cewki zanim usłyszmy problemy (bo zagłuszy go sub) i zanim zobaczymy. Inna sprawa, że poniżej strojenia ten głośnik i tak będzie hałasował, bo graniem bym tego nie nazwał...

Głośnik w zamkniętej obudowie oparty na 10, 12, 15, 18... cm + nie za mocny sub - nie widzę problemu, szczególnie w kinie domowym. Jednak nie chciałbym mieć takiego stereo.

W sumie jest to ciekawa sprawa, że wilsony Ci się nie podobają a estelony już tak 🙂

Oba kształty kosmiczne raczej

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
On 12/2/2023 at 1:48 PM, colcolcol said:

Pomiary pokazują bardzo wyrównaną charakterystykę i spory wzrost zniekształceń powyżej 2 kHz. Do wspomnianych 2 kHz może być najlepszym wyborem ze kuźni Scana

Do systemu 3 drożnego? Jak zniekształcenia od 2k, to trzeba jakoś niżej ciąć. Zastanawiam się, jaka aplikacja by była optymalna dla niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, hoobi napisał:

Zastanawiam się,

Niepotrzebnie, głośnik nie trafi do strefy DIY. Ale... 😉   chcąc wykorzystać potencjał, zrobiłbym podział aktywny 24dB/okt właśnie w okolicach 2 kHz, góra D3404? i 28W na dół również z podziałem aktywnym. 6 x Hypex nc400 mniam mniam...

Spokojnie, nie będzie takich projektów. Pojawią się wyłącznie pasywne rozwiązania oparte o podział również w okolicach 1,5 - 2,2 kHz. 

@Pawellang daj znać po odsłuchach, pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem tych zniekształceń w ogóle nie będzie słychać i spokojnie można ten głośnik ciąć wyżej. LR2 w zakresie 2-3 kHz bez problemu będzie można robić. 

LR4 z podziałem 2 kHz czy niżej również będzie super, ale do takiego zestawienia SS nie ma ciekawego głośnika, dlatego berylowa Bliesma z WG wydaje sie tutaj naturalnym połączeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
On 12/2/2023 at 1:48 PM, colcolcol said:

18ME/9642T00 pewnie jako jeden z pierwszych posługa go Pawellang. Pomiary pokazują bardzo wyrównaną charakterystykę i spory wzrost zniekształceń powyżej 2 kHz. Do wspomnianych 2 kHz może być najlepszym wyborem ze kuźni Scana 😉  Tylko w opcji z gotowym produktem 😕  

https://audioxpress.com/article/voice-coil-test-bench-the-18me-9642t00-6-5-midrange-from-scan-speak

Scanspeak-18ME.jpg

 

 

Porównanie SS.png

Wszystkie wykresy maja troche rozna skale i najmniej korzystnie wizualnie skala wypada wlasnie dla 18ME. Znieksztalcenia maja peak 1% dla drugiej harmonicznej, a trzecia jest na poziomie max 0,1%+ w pasmie do 10kHz. Nie jestem fanem polityki cenowej SS, ale musze przyznac ze ten glosnik wyglada bardzo dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja uważam , że mimo wszystko zamiast tego 18m warto użyć 18we

w górze pasma zachowują się podobnie w dole przewaga 18we jest druzgocąca ze względu na niższą fs większy zakres możliwych podziałów pasma 

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.