Skocz do zawartości
IGNORED

Muzykalność, muzykalny


Jakew

Rekomendowane odpowiedzi

Czy w dorobku Forum jest już zdefiniowanie tego kluczowego terminu audiofilskiego? Często czytamy - "jest muzykalny", ale czy mamy zgodność co to znaczy muzykalny? Bo jeśli nie, to...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla mnie muzykalny jest wtedy jak moja noga zaczyna do większości kawałków szybko tupać

 

 

Tak, dla mnie chodzenie nóżki czyli dobre zaraźliwe oddanie rytmu przez urządzenie jest ważnym elementem muzykalności. Ale to chyba jeszcze nie wszystko, bo byśmy mówili o rytmiczności a nie muzykalności?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to jeszcze kiedy ręce chcą klaskać a nie czesać włosy i zatykać uszy

 

 

akurat rączki Mikson zostawiłbym w tym kluczowym temacie w spokoju:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry topik od dawna zbierałem się z zamieszczeniem takiego od siebie dodał bym jeszcze jedno hasło "Ciepłe granie"

 

 

Czy "barwa" byłaby tym samym co "ciepłe granie", czy czymś innym?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciepłe granie ale nie kluskowe rozmazane i zamulone, lekko sprężyste konturowe ale bez nadmiernej ostrości czy surowości, poukładane bez efekciarstwa i ofensywnego grania na twarz, potrafiące pokazać piękno detali bez nadmiernej analityczności, ja się złapałem na tym że kiedy mam styczność z takim graniem to pilot może leżeć dalej nie muszę pstrykać tak często leci od a do z , tak miałem z heed obelisk i rls callisto III :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Focal + Naim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciepłe granie ale nie kluskowe rozmazane i zamulone, lekko sprężyste konturowe ale bez nadmiernej ostrości czy surowości, poukładane bez efekciarstwa i ofensywnego grania na twarz, potrafiące pokazać piękno detali bez nadmiernej analityczności, ja się złapałem na tym że kiedy mam styczność z takim graniem to pilot może leżeć dalej nie muszę pstrykać tak często leci od a do z , tak miałem z heed obelisk i rls callisto III :)

 

100% racji popieram

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tranzystor to ciemna strona mocy... strzeżcie się jej... I nie dajcie się zwieść, jakoby mocniejsza była... bo jest tylko szybsza... łatwiejsza... a przez to pociągająca tak bardzo... Podczas gdy jasna, lampowa strona trudna jest... cięższa... wyrzeczeń licznych wymaga... ale bać się jej nie musicie... by Twonk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciepłe granie ale nie kluskowe rozmazane i zamulone, lekko sprężyste konturowe ale bez nadmiernej ostrości czy surowości, poukładane bez efekciarstwa i ofensywnego grania na twarz, potrafiące pokazać piękno detali bez nadmiernej analityczności, ja się złapałem na tym że kiedy mam styczność z takim graniem to pilot może leżeć dalej nie muszę pstrykać tak często leci od a do z , tak miałem z heed obelisk i rls callisto III :)

 

 

Sounds good, lecz myślę że potrzebujemy się zmieścić w 2-3 elementach definiujących tę całą muzykalność, inaczej definicja będzie...zamulona, nie konturowa;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muzykalność = koncertowa dynamika + naturalna barwa + kliniczna szczegółowość .

 

Tylko raz słyszałem tak grający sprzęt stwierdziłem wtedy że muzyka z niego płynąca jest lepsza niż grana na żywo .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muzykalność = koncertowa dynamika + naturalna barwa + kliniczna szczegółowość .

 

Tylko raz słyszałem tak grający sprzęt stwierdziłem wtedy że muzyka z niego płynąca jest lepsza niż grana na żywo .

 

 

Kupiłbym dynamikę (czyli rytm?) i barwę (naturalną czy bogatą). Kliniczna szczegółowość to chyba byłby już inny departament niż muzykalność dla większości audiofili.

 

Tak jak dla mnie muzykalny przekaz to rytmiczny (czy dynamiczny) i barwny przekaz. Ale może coś trzeciego przeoczyłem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muzykalność, dobry temat.

To ciężko określić, ale wydaje mi się, że w największym uproszczeniu podstawą tego jest SWOBODA brzmienia oraz lekkie ocieplenie z dawką dynamiki. Jakość dźwięku schodzi na drugi plan, aczkolwiek wiadomo, że też jest ważna, lecz nie najważniejsza. Neutralność jest tu pożądana, dawka ciepła minimalna.

Sprzęt może grać potężnie, dynamicznie, szczegółowo, mimo to nie będzie muzykalności, bo wszystko będzie ściśnięte i wysilone, nadmuchane.

Sprzęt jest muzykalny, jeśli zapuszczę pierwszy lepszy utwór i mam ochotę słuchać go do końca i powtórzyć to parę razy z rzędu. Na sprzęcie nie muzykalnym przełączam utwory szybko jeden po drugim bez wysłuchania całości, lub powtórzenia.

Dla przykładu podam kartę muzyczną x-fi gamer na sterach daniel_k. Ta karta jest muzykalna. Miałem dwie inne karty typu prodigy hd2 oraz x-fi pro i one nie były muzykalne, tak samo jak mój cd, który oferuje pełniejszy, dynamiczny, potężniejszy dźwięk, ale nie ma tej muzykalności. Ciężko trafić na sprzęt muzykalny, to się tyczy każdego elementu, nawet kabli. I wcale nie chodzi tutaj o klasę i cenę sprzętu. Można się wkopać w ogromne koszta, drogi sprzęt i nie będzie w nim za grosz muzykalności. Wiele osób ma takie sprzęty, słuchają dźwięku, a nie muzyki.

 

SWOBODNE i zrównoważone brzmienie jest podstawą tego wszystkiego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muzykalność jest czymś, co się raczej odczuwa i dlatego trudno to w pojęciach zmieścić, choć rytmiczność, swoboda, nieagresywność są jakimiś wskaźnikami muzykalności. Przypomina mi się tytuł książki Czapskiego o malarstwie "Swoboda tajemna" - to chyba też jest istotą muzykalności. A okreslenie sprzętu jako muzykalny ma oznaczać, że "muzykalnie" zrobione nagrania są oddawane muzykalnie, czy wszystkie, nawet złe?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

bolą mnie nogi, izba pusta

w piecu Lewiatan tak się pluska

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie muzykalnosc to bardzo podkolorowany dzwiek, dla przykladu angielskie kolumny typu JR149 czy LS3/5A i inne Rogersy sa nazywane muzykalnymi bo bardzo podkolorowuja dzwiek, owszem slucha sie tego przyjemnie ale ma nie wiele wspolnego z oryginalem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Yamaha NS1000 Monitor | Krell KSA-80 | Krell KRC-3mk2 | SBT + Tomanek ULPS | Metrum Octave DAC (14VA PSU) |

Siltech SQ38-G3 | Nordost Flatline | Tara Labs RSC Air 75 coax | Ecosse Nu Diva

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszej chwili to też wskazałbym na aspekty wyrażające rytm, bo czym byłby nieboszczyk Jackson bez Quincy'ego Jonesa???

Ale ... , muzykalność, muzykalny to termin równie ważny w muzyce poważnej i tu już nic nie jest takie pewne...

Ukłony, esforty

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muzykalny to także ... nie drażniący uszu. W żadnym paśmie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Oni rzekli: Panie, tu są dwa miecze. Odpowiedział im: Wystarczy." (Łk 22, 38)

"Lecz teraz - mówił dalej - kto ma trzos, niech go weźmie; tak samo torbę; a kto nie ma, niech sprzeda swój płaszcz i kupi miecz!" (Łk 22, 36)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt nie może być muzykalny. Sprzęt może jedynie grać mniej lub bardziej technicznie i psuć mniej lub bardziej muzykalność instrumentów i utworu muzycznego. Można chyba generalnie przyjąć, że tym więcej odczuwamy muzykalności w przekazie, im przekaz będzie bardziej zbliżony do naturalnie analogowego. Pomijam tu aspekty muzykalności ludzkiej :). Bo domyślam się, że dyskusja dotyczy bardziej samego odbioru dźwięku. Jeżeli odbieram dźwięk gładko a zarazem nieco aksamitnie do tego z barwami łaskotającymi uszy kolorowością przekazu, poparte melodią powodującą rozkołysanie, ciała i umysłu to będę czuł muzykalność :).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szukaj swojego dźwięku ale... nie wciskaj na siłę go innym :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie, że gdy wpisałem Muzykalność w Wikipedii otrzymałem komunikat

 

Przepraszamy, ale nie ma jeszcze artykułu „Muzykalność” w Wikipedii.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

więc do roboty kochani audiofile :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Tak, dla mnie chodzenie nóżki czyli dobre zaraźliwe oddanie rytmu przez urządzenie jest ważnym elementem muzykalności. Ale to chyba jeszcze nie wszystko, bo byśmy mówili o rytmiczności a nie muzykalności?"

 

Może trzeba zacząć słuchać muzyki która podobne reakcje wywoła, a nie szukać tego w "muzykalności" sprzętu? Muzę która jest do bani ratujecie sprzętem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko co nie daje muzykalności, np aktywne monitory studyjne? x-P

Czyli po prostu muzykalny = hi-end/hi fi zamulacz bez dynamiki i przejrzystości, z podbitym basiskiem i sopranami x-P

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesto jest tak, ze wkladamy plyte i zapuszczamy traka, po kilku sekundach pedałujemy na kolejny utwor, po kilku chwilach znów zapuszczamy kolejny, posluchamy kilka chwil i znow kolejny. Okazuje sie, ze przepedałowalismy całą płytę nie wysłuchawszy żadnego kawałka do końca. Jeśli zaś włożymy płytę i słuchanie każdego utwóru od początku do końca daje nam satysfakcję, podoba nam się w każdym zakresie a wręcz jest to wciągające, to wg mnie możemy mówić o muzykalności w dobrym tego słowa znaczeniu. Pierwsze zdanie wg mnie określa brak wspomnianej muzykalności. Czasem jest tak, ze nawet repertuar nie robi różnicy, człowiek słucha z zapartym tchem kazdego utworu i coraz szerzej otwiera gębe z podziwu :) - to jest dopiero muzykalnosc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muzykalny sprzęt to taki, o którym po prostu zapominamy i słuchamy muzyki.

Muzykalny człowiek to taki, który zapomina o sprzęcie i wreszcie słucha muzyki, a nie sprzętu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muzykalny to był kasprzak unitry- to pamiętam napewno ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Talking me at last to the World where uncertainty does not exist.

In Heaven or Underground..." - Mr. Doctor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie, że gdy wpisałem Muzykalność w Wikipedii otrzymałem komunikat

 

Przepraszamy, ale nie ma jeszcze artykułu „Muzykalność” w Wikipedii.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

więc do roboty kochani audiofile :)

 

 

Muzykalność - każdy o niej słyszał, niektórzy ją słyszeli, nikt dokładnie nie wie gdzie jest:))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muzykalność-Dla kazdego coś innego,dla mnie mozliwość słuchania głośno bez oznak najmniejszego zmęczenia np: nie wyobrażam sobie słuchania Type O Negative lub Burzum cicho.Tutaj dochodzi jakość realizacji.Muzykalność to termin wymyślony przez redaktorzyny z pism o sprzęcie audio,przez każdego z nich interpretowany inaczej.Wczoraj zapuściłem koncert Metallica z jakiegoś koloseum z Francji z bodajze 2008 roku.Taka muze trzeba sluchac głosno i tak rzeczywiscie było.Krell pompował prąd w głosniki jak wprawny żniwiarz,Noga i reka chodziły same i mimo niewielkich błędów realizatorskich na basie to ogólnie nazwałbym ten dzwiek własnie muzykalnym.Dwie godziny czadu na poziomie koncertowym!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt muzykalny?

Termin z dziedziny wyobrażeń i odczuć.

Nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

 

Postawię obok siebie 4 wzmacniacze, w tym dwa zacne.

Wszystkie zagrają w sposób zbliżony w warunkach odsłuchu domowego.

Większość z Was nie rozpozna nawet który w danej chwili gra!

 

Teraz będę włączał różne realizacje wydawnictw muzycznych.

Każdy bez trudu wskaże, które realizacje są dobre; zrównoważone tonalnie, o właściwej dynamice, "muzykalne"...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.