Skocz do zawartości
IGNORED

Jaki dobry wzmacniacz słuchawkowy na tranzystorach po holdegronie


nikifor

Rekomendowane odpowiedzi

Dokładnie. A ten schemat na LMach i op-ampie z tranzystorem jest po wielokroć głupi. Po pierwsze - diody zabezpieczające psują dźwięk, ponieważ tworzą ścieżkę wygaszania energii w zamkniętej pętli - do wywalenia. Po drugie - układ na op-ampie jest idiotyzmem, ponieważ steruje dużymi pojemnościami z układu ze sprzężeniem zwrotnym ujemnym, które jest tylko po to kompensowane 1uF, żeby się nie zamienił układ w generator m.cz. Wstawianie elektrolitów między szereg ze stabilizatorami to też powszechna głupota przy sterowaniu układów będących szybkozmiennym obciążeniem. Tak to sobie można zrobić przy stabilizatorze sekcji cyfrowej w DAC, wtedy mamy podwójną filtrację śmieci zwrotnych z cyfrówki na zasilacz, bo dynamika zmian obciążenia w sekcji cyfrowej jest żadna i nie przeszkadza spowolnienie odpowiedzi regulatora. Itd., itp.

Nic a ale to kompletnie nic nie rozumiem z kolegi postu.

Nie wiem jaką energię kolega ma na myśli ?

Po to się kompensuje żeby sprzężenie pozostało ujemne i mogło robić co do niego należy. Ja tam nie widzę żadnego kondensatora kompensującego 1uF.

Chyba w.cz.

A niby co jest takiego głupiego w stawieniu kondensatora między stabilizatory ? I o jakim szybkozmiennym obciążeniu jest tutaj mowa ? Ja widzę że jest to wzmacniacz słuchawkowy a może coś przeoczyłem ?

O ! w sekcji cyfrowej miliony tranzystorów przeładowują pojemności bramek swoich sąsiadów setki miliony razy na sekundę dobrze wiedzieć że do żadna dynamika. No i dlaczego do zasilania cyfrówki stosuje się w takim razie stabilizatory Fast Transient Response ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobił nieco inaczej, ale sama idea jest OK i może zostać - wtórnik mocy z wielokrotnie filtrowanym napięciem wzorcowym. Z reguły jest to dioda Zenera, tutaj filtr CRCRC. W pełni rozumiem takie posunięcie, ponieważ zastosowanie diody Zenera pociągałoby za sobą dołożenie kolejnych tranzystorów, żeby to zagrało po bożemu, a tak jest prościej. Na pre-regulator całkiem w porządku. Zdaje się, że ten sam patent jest w RPX-33, bo zaglądałem do niego i też były TIP3055 w zasilaniu.

Michelangelo, dzięki za zaangażowanie, Twoje rady są bardzo cenne i tylko utwierdzają w słuszności podjętych decyzji.

 

Co sądzisz o regulacji offsetu korekcją napięć zasilania op-ampów? - to chyba lepsze niż helitrim w torze sygnału?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic a ale to kompletnie nic nie rozumiem z kolegi postu.

W takim razie nie wiem, czy odpowiadać, bo też możesz nie zrozumieć.

Nie wiem jaką energię kolega ma na myśli ?

Poszukaj sobie jak działają snubbery w przetwornicach impulsowych.

Po to się kompensuje żeby sprzężenie pozostało ujemne i mogło robić co do niego należy. Ja tam nie widzę żadnego kondensatora kompensującego 1uF.

Chyba w.cz.

Teraz to ja nic nie zrozumiałem. Przecież jest tam w NFB kondensator jak byk, który zbija wzmocnienie pętli do 1 od pewnej częstotliwości. Poza tym sam kiedyś budowałem podobne schematy, kilka lat temu, i wiem jak się zachowuje taki układ. Obciążanie pojemnościami układu z op-ampem jest samo z siebie głupie, a facet postawił kolejne elektrolity na wyjściu z tranzystora.

A niby co jest takiego głupiego w stawieniu kondensatora między stabilizatory ?

Głupota tej samej miary co obciążanie układu ze sprzężeniem zwrotnym pojemnością. To jest OK pod warunkiem, że ten kondensator stoi przy odbiorniku i ma dobraną wartość, a nie przy wyjściu z zasilacza.

I o jakim szybkozmiennym obciążeniu jest tutaj mowa ? Ja widzę że jest to wzmacniacz słuchawkowy a może coś przeoczyłem ?

O ! w sekcji cyfrowej miliony tranzystorów przeładowują pojemności bramek swoich sąsiadów setki miliony razy na sekundę dobrze wiedzieć że do żadna dynamika. No i dlaczego do zasilania cyfrówki stosuje się w takim razie stabilizatory Fast Transient Response ?

To co napisałeś powyżej jest kompletnie bez sensu. Po pierwsze - każdy układ cyfrowy jest lokalnie odsprzęgany na tyle skutecznie, że zasilacz nie widzi żadnych impulsów a jedynie średnią wartość obciążenia, a ta ze strony układu cyfrowego jest niemalże stała, bo średni prąd obciążenia wynikający z przełączania bramek jest praktycznie stały. FTP jest po to, żeby śmieci nie przedostawały się przez stabilizator do tyłu, chodzi o resztki tętnień nie pozbierane przez kondensatory lokalne.

Natomiast wzmacniacz słuchawkowy jest obciążeniem mocno zmiennym, ponieważ odtwarza muzykę, która jest przebiegiem o RMS mocno zmiennym w czasie, a do tego ma znacznie szersze widmo zmian obciążenia od cyfrówki, bo jakieś 3 dekady. Schemat, o którym mówimy mógłby ewentualnie obskoczyć niewielki subwoofer, ale o dźwięku wysokiej próby nie ma mowy.

Jak ktoś jest ciekawy, to akurat mam do porównania dwa zasilacze do tego samego DACa. Jeden na 7 tranzystorach i bez sprzężeń zwrotnych, drugi na 5 scalakach. Ten pierwszy daje dźwięk o ponad klasę lepszy. I żeby nie było - dyskretniaka zaprojektowałem tak, żeby tętnienia na wyjściu przy pełnym obciążeniu (DAC bierze jakieś 25%) były poniżej 1uV, więc żadne voodoo. Do tego ma idealną odpowiedź na skokową zmianę obciążenia z 1% do 100% i w drugą stronę. W układach ze sprzężeniami zwrotnymi coś takiego jest niemożliwe ze względu na czas obiegu sygnału w pętli zwrotnej zawsze > 0. Takie układy są dobre do sygnałów wolnozmiennych, czyli np. układów automatyki przemysłowej, gdzie bardziej liczy się precyzja wartości w stanie ustalonym niż sposób dojścia do stanu ustalonego. W audio priorytety są dokładnie odwrotne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosiłbym jeszcze o sugestie co do pojemności, jakie elektrolity i stałe przy LM'ach, czy dać też dodatkowe pojemności przy tranzystorach.

 

Wzmacniacz dla mnie wyraźnie lepiej grał z pojemnością 1000uF zamiast 470uF za stabami. Testowałem parę zasilaczy do tego układu i najbardziej uniwersalny jest chyba jednak ten standardowy z samego projektu, ale jest to moja opinia, ja np nie odczułem znaczącej różnicy pomiędzy diodami soft sbyv27 a zwykłymi ultraszybkimi byv27c.

Niedawno zaprojektowałem pcb pod schemat Heeda, który jest oparty na tranzystorach bd139 i muszę przyznać, że gra on bardzo przyjemnie, lekko z dużą ilością detali, dziś zmontowałem zasilacz przeniesiony z bcla żeby sprawdzić jak będzie ten wzmacniacz grał z nim. Do tej pory testowałem go przez 2 dni ze zwykłym zasilaczem. Zdjęcia z prac ;).

Radiatory, które zamontowałem pod tranzystory bd139 w zupełności wystarczają do tego układu, może nie potrzebnie wrzuciłem tam 2 kondensatory BC po 1000uF ale chciałem zobaczyć jaki jest efekt no i wcześniejszy zwykły zasilacz miał nędzną pojemność za stabilizatorami - 100uF ;).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosiłbym jeszcze o sugestie co do pojemności, jakie elektrolity i stałe przy LM'ach, czy dać też dodatkowe pojemności przy tranzystorach.

No więc po kolei na podstawie schematu, który zamieściłeś:

 

- C9 i C10 - po 4700uF/35V

- C39 i C40 - myślę, że można dać po 100nF MKT

- C33, C34, C35 i C36 - po 100uF/35V - jak u Rudiego

- C37 i C38 - pewnie po 470uF do 1000uF nie zaszkodzą, ale ważniejsze są te opisane wers niżej

- na zasilaniu +/- 20V przy samych BD139/140 dać po 1000uF/35V - to więcej niż jest w oryginale

To tyle na drodze od trafa do +/- 20V

 

Dalej:

- na wejściach wszystkich czterech stabów 317/337, tuż przy nich po 100nF (MKT) do masy

- C17, C18, C23 i C24 - po 100nF (MKT)

- C13 i C14 - po 100nF (MKT)

 

 

Op-ampy:

- C1, C4, C25 i C28 po 470uF/35V - jak w oryginale

- C2, C3, C26 i C27 po 22nF - jak w oryginale

- C6 i C30 po elektrolicie 10uF/50V

- C8 i C32 220nF do 330nF MKSE - polskie zielne są bardzo dobre

- C7 i C31 2,2nF jakiś dobry, np. Orange Drop

 

 

Ponad to robiąc zasilanie dla op-ampów na oddzielnym stabie dla każdej linii można wywalić helitrimy regulacji offsetu, R20i R24 zastąpić rezystorami a do R19 i R23 w szereg włączyć po rezystorze.

Uprościmy układ i pozbędziemy się "niedobrych" elementów w torze audio.

 

Na diodach mostka daj po 100nF MKT - tak, jak w oryginale.

 

 

 

BB84 - rysuj proszę schemat, uwzględnij zabezpieczenie wyjścia wskazane przez MariuszElektronik - to dobry, sprawdzony układ.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech to szlak nie wiem czy ten mechanizm tylko tak działa u mnie ? Piszę już 4 raz tą odp. i zawsze mi franca zje.

W takim razie nie wiem, czy odpowiadać, bo też możesz nie zrozumieć.

 

Zawsze wato spróbować :)

Poszukaj sobie jak działają snubbery w przetwornicach impulsowych.

A co one mają do tej diody ? Lm317 to stab liniowy.

 

Teraz to ja nic nie zrozumiałem. Przecież jest tam w NFB kondensator jak byk, który zbija wzmocnienie pętli do 1 od pewnej częstotliwości. Poza tym sam kiedyś budowałem podobne schematy, kilka lat temu, i wiem jak się zachowuje taki układ. Obciążanie pojemnościami układu z op-ampem jest samo z siebie głupie, a facet postawił kolejne elektrolity na wyjściu z tranzystora.

Głupota tej samej miary co obciążanie układu ze sprzężeniem zwrotnym pojemnością. To jest OK pod warunkiem, że ten kondensator stoi przy odbiorniku i ma dobraną wartość, a nie przy wyjściu z zasilacza.

Na pewno jest ! Ale nie jest to żaden widoczny na schemacie i na pewno nie ma 1uF. To który to ?

Pomijasz jeden istotny fakt: stabilizatory projektowane są z uwzględnieniem tego że na ich wyjściu będzie pojemność może się im nawet nie spodobać jak jej na nim nie znajdą :)

Cytaty z noty LM317

„An optional output capacitor

can be added to improve transient response” i

„Any increase of the load capacitance larger

than 10 μF will merely improve the loop stability and output

impedance.” Jak to możliwe ?

Czyli uważasz inż. z NS za głupców ? Samego niedawno tragicznie zmarłego Boba Pease który zaprojektował te staby też ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To co napisałeś powyżej jest kompletnie bez sensu. Po pierwsze - każdy układ cyfrowy jest lokalnie odsprzęgany na tyle skutecznie, że zasilacz nie widzi żadnych impulsów a jedynie średnią wartość obciążenia, a ta ze strony układu cyfrowego jest niemalże stała, bo średni prąd obciążenia wynikający z przełączania bramek jest praktycznie stały. FTP jest po to, żeby śmieci nie przedostawały się przez stabilizator do tyłu, chodzi o resztki tętnień nie pozbierane przez kondensatory lokalne.

Częściowo się z tobą zgodzę ale tylko częściowo. Kiepski przykład to fakt, chciałem zwrócić uwagę na coś innego.

 

Ale twoje przykłady są nie lepsze :)

Wzmacniacz słuchawkowy wypluwa siebie potężna moc co najwyżej kilkudziesięciu mW bo więcej żadne ucho nie przyjmie :) Potężne obciążenie :) (nie zapominaj że na zasilaniu są kondensatory o nie dającej się pominąć pojemności)

 

A DAC ? To co pisałeś na temat układów cyfrowych nie ma czasami zastosowaniu i dla niego?

 

I jeszcze jedno. Sygnał audio ma ograniczone widmo. Więcej niż 20khz to się rzadko tam pojawia. Więc ciężko mówić o dużej szybkości zmian obciążenia. Dla dobrych opeampów to jak napięcie stałe.

 

Jak ktoś jest ciekawy, to akurat mam do porównania dwa zasilacze do tego samego DACa. Jeden na 7 tranzystorach i bez sprzężeń zwrotnych, drugi na 5 scalakach. Ten pierwszy daje dźwięk o ponad klasę lepszy. I żeby nie było - dyskretniaka zaprojektowałem tak, żeby tętnienia na wyjściu przy pełnym obciążeniu (DAC bierze jakieś 25%) były poniżej 1uV, więc żadne voodoo. Do tego ma idealną odpowiedź na skokową zmianę obciążenia z 1% do 100% i w drugą stronę.

Jestem ciekaw ale oscylogramów z odp. impulsowej. I powiedz jaka to jest idealna odp. impulsowa ? Bo uzyskanie idealnej jest w praktyce nierealizowalne. Perpetum mobile ?

W układach ze sprzężeniami zwrotnymi coś takiego jest niemożliwe ze względu na czas obiegu sygnału w pętli zwrotnej zawsze > 0. Takie układy są dobre do sygnałów wolnozmiennych, czyli np. układów automatyki przemysłowej, gdzie bardziej liczy się precyzja wartości w stanie ustalonym niż sposób dojścia do stanu ustalonego. W audio priorytety są dokładnie odwrotne.

No jak ktoś powołuje się na taki argument to zwyczajnie nie wie jak sprzężenie działa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech to szlak nie wiem czy ten mechanizm tylko tak działa u mnie ? Piszę już 4 raz tą odp. i zawsze mi franca zje.

 

Zawsze wato spróbować :)

Raven1985, bardzo Cię proszę, nie zaśmiecaj wątku.

Przecież można taką wymianę poglądów przenieść na PW lub założyć stosowny temat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A DAC ? To co pisałeś na temat układów cyfrowych nie ma czasami zastosowaniu i dla niego?

Oczywiście, że ma.

Jestem ciekaw ale oscylogramów z odp. impulsowej. I powiedz jaka to jest idealna odp. impulsowa ? Bo uzyskanie idealnej jest w praktyce nierealizowalne. Perpetum mobile ?

Jest przynajmniej aperiodyczna, a wersja push-pull tego zasilacza, która z małymi zmianami będzie buforem wyjściowym przyszłych wzmacniaczy audio, ma spadek 0.3dB dla 15MHz według symulatora, co oczywiście jest naciągane, szczególnie że nie mam modelu tranzystorów wyjściowych i dałem inny.

No jak ktoś powołuje się na taki argument to zwyczajnie nie wie jak sprzężenie działa.

Drogi Kolego, gdybym nie wiedział jak działają sprzężenia zwrotne, to bym nie zdał kilku egzaminów na studiach i nie mógł zbudować urządzenia, które było moją pracą dyplomową. Oprócz tranzystora mocy sterowanego z op-ampa coś na modłę zasilacza, który tak Ci się podoba, był tam też układ przesuwania napięcia lepiej zrealizowany niż to coś w Twoim mega-zasilaczu, bo z użyciem wzmacniacza różnicowego kompensowanego pasmowo, i jeszcze tym wszystkim sterował DAC z mikrokontrolera, a cały algorytm regulacji był mojego autorstwa, najbardziej przypominający nieliniową regulację PI. Mogę więc powiedzieć, iż musiałem się ze sprzężeniami zwrotnymi i układami regulacji automatycznej przeprosić bardziej niż to wymagał sam kurs podstawowy studiów, bo na pracę dyplomową mogłem równie dobrze zrobić czysto pisemne omówienie symulacji z Matlaba, np. ze sfery modulacji dyskretnych. I nie piszę tego, żeby się pochwalić, bo w sumie nie ma czym, tylko żeby podkreślić, że w toku projektowania i budowy urządzenia zdążyłem dokładnie poznać wady i zalety pętli regulacji automatycznej, i na podstawie swoich osobistych doświadczeń i wniosków uważam, iż takie podejście w audio ma ograniczone zastosowanie, szczególnie nieuzasadnione w blokach zasilania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba przesadziłem ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raven1985, bardzo Cię proszę, nie zaśmiecaj wątku.

Przecież można taką wymianę poglądów przenieść na PW lub założyć stosowny temat.

Masz rację przepraszam ale kolega pojechał z tą diodą i nie wytrzymałym (popuściłem jak kto woli :) )

 

Żeby nie było że się tylko czepiam i ględzę :)

Na zasilaniu można by dać tak jak jest lm-y - stłumią tętnienia i zapewnią stabilne zasilanie (nawet by można dać 2 jeden za drugim bo stopień wyjściowy pracuje bez nfb więc tłumienie zasilania nie jet na pewno najlepsze) + tak jak proponuje michelangelo wtórnik z filtracją na bazie który zajmie się szumami :). Czyli rozwiązanie kompromisowe :)

Rekomenduję też zmniejszanie wartości towarzyszących WO rezystorów - szczególnie potencjometru i wejściowego rezystora 10k. (nie wyrzucajcie też filtra tylko dajcie porządny kond NPO/COG czy SM i przesuńcie częstotliwość w górę teraz jet jakieś 80kHz na min potka)

Widzę że WO jest z wejściem FET a one mają sporą nieliniowa pojemność wejściową wspólnie z dużymi rezystorami to tylko kłopot. Większe rezystory też tylko niepotrzebnie szumią. Wiem że niska wartość potka to kłopot dla źródła ale myślę że 22k jeszcze jest do przyjęcia :) w razie czego można dać posty wtórnik na kilku tranzytowych przed potkiem.

Zamiast FET-ów które są tutaj polecane zamiast rezystorów :) (poprawa brzmienia może wynikać z po prostu ze zmiany prądu spoczynkowego :) ) można dać niecieszący się zbyt dobrą opinią (niesłusznie) bootstrap :)

Możliwości jest wiele...

 

Jest przynajmniej aperiodyczna,

da się i ze sprzężeniem :) i to wielkim.

według symulatora, co oczywiście jest naciągane, szczególnie że nie mam modelu tranzystorów wyjściowych i dałem inny.

Jak obejrzałeś filmik to widziałeś co Bob zrobił z symulatorem :)

 

OK rozejm (na razie :) )

 

Aaa płytkę mogę wam zaprojektować :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OPA2228 ma wejścia bipolarne. Bootstrap mi się nie podoba jako pomysł po pierwsze dlatego, że sygnał leci w nim kondensatorem sygnałowym. Tak na marginesie - jaki byś dał? Poza tym bootstrap jest niepotrzebny do niczego, ponieważ wydajność prądowa op-ampa i tak przekracza potrzeby prądów bazy pary BC550/560 z dużym zapasam, więc po co chcesz podnosić impedancję wejściową bufora? I jeszcze jedno - w BCL rezystor 1,5k ustalają prąd spoczynkowy na 10mA, czyli tyle samo, co ma BF245B w nasyceniu przy Ugs=0. Wiesz, czasami lepiej się nie odezwać i wyjść na głupka - jak znasz przysłowie, to wiesz o co chodzi. ;) Pozdrawiam i pomyślnego projektowania. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba przesadziłem ;)

Chyba tak.

Kondy na gałęziach zasilania BD-ków są od nich zbyt daleko - to niekorzystne.

Widzę, że monobloki Ci się podobają, ale w tym przypadku to przerost formy nad treścią.

Proponuję pozostać na czterech diodach w mostku prostowniczym - patrz RudiStor. Chyba nie ma sensu niepotrzebnie komplikować układu.

Proponuję nie unikać płytki dwustronnej - wylewka masy od strony elementów, jak w oryginale.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie monobloki Robertinus ? chodzi Ci o podwójny mostek ? zauważ, że masa zasilacza powstaje dopiero w punkcie wspólnej masy. Patent sprawdzony.

 

Te 1000uF do zasilania BD'ków dać o średnicy 16 mm ? przesunę je bliżej. Pozostałe elektrolity mają średnicę 10 mm.

 

Masę wolę łączyć w punkcie niż wylewką, spokojnie zmieścimy się na jednej stronie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie monobloki Robertinus ? chodzi Ci o podwójny mostek ? zauważ, że masa zasilacza powstaje dopiero w punkcie wspólnej masy. Patent sprawdzony.

 

Te 1000uF do zasilania BD'ków dać o średnicy 16 mm ? przesunę je bliżej. Pozostałe elektrolity mają średnicę 10 mm.

 

Masę wolę łączyć w punkcie niż wylewką, spokojnie zmieścimy się na jednej stronie.

Aż sprawdziłem jeszcze raz - no i chyba dobrze widzę, że na płytce umieściłeś kompletny zasilacz i tylko jeden kanał audio - no więc nazwałem to monoblokiem.

Nie unikaj dwustronnej pcb z wylewką masy od strony elementów - w oryginale tak jest, Rudi tak zrobił - to też jest sprawdzone a znacznie ułatwia prowadzenie ścieżek.

Na Twoim projekcie niestety ścieżki są bardzo długie i cienkie - nie muszę chyba pisać, że to rozwiązanie dalekie od optymalnego.

 

Mam propozycję - skupmy się na schemacie, później ustalimy obudowy elementów i dopiero formę pcb - to chyba najbardziej uporządkowana droga, inaczej tylko się orobisz bez przerwy coś zmieniając.

Dwustronna pcb ma same zalety, jednostronną można kombinować do termotransferu, ale to zawsze kompromis, dłuższe i cieńsze ścieżki itd.

Zobacz projekt Soha II i III, RudiStor, Uoda i wiele, wiele innych - to urządzenia na dwustronnym pcb i działają wyśmienicie.

 

Kolega BB84 chce projektować płytkę jednostronną z masą łączoną w jednym punkcie, ja natomiast optuję za płytką z wylewką masy po stronie elementów. Dokładnie tak, jak jest to zrobione w oryginale, również w Soha II i III, Ugodzie i wielu innych projektach, w tym w RudiStorze.

 

Zdaję sobie sprawę z tego, ze wątek obserwują potencjalni chętni na płytki - proszę więc o dyskusję w tym temacie

 

Jeśli o mnie chodzi to zmiana na płytkę jednostronną jest nie do przyjęcia - a jak Wy to widzicie?

Michelangelo, co Ty na to?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znawcy tematu wiedzą jak powinna wyglądać dobra płytka jednostronna, odsyłam do tematu D-NFB ;)

 

Wiele osób będzie chciało wykonać płytkę termotransferem, będzie duuużo łatwiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OPA2228 ma wejścia bipolarne. Bootstrap mi się nie podoba jako pomysł po pierwsze dlatego, że sygnał leci w nim kondensatorem sygnałowym. Tak na marginesie - jaki byś dał? Poza tym bootstrap jest niepotrzebny do niczego, ponieważ wydajność prądowa op-ampa i tak przekracza potrzeby prądów bazy pary BC550/560 z dużym zapasam, więc po co chcesz podnosić impedancję wejściową bufora? I jeszcze jedno - w BCL rezystor 1,5k ustalają prąd spoczynkowy na 10mA, czyli tyle samo, co ma BF245B w nasyceniu przy Ugs=0. Wiesz, czasami lepiej się nie odezwać i wyjść na głupka - jak znasz przysłowie, to wiesz o co chodzi. ;)

Może patrzymy na inne schematy bo ja widziałem na którymś opa2134 a ten ma FET. Zresztą w bjt prąd baz wejściowych tranzystorów też jest nieliniowy i przy sterowaniu z dużych impedancji mogą wystąpić podobne problemy (mało kto o tym pamięta).

Tu już tyle wersji jest wklejone że ciężko się połapać :)

R25 i R28 zmieniamy na trany BF245B, każdy wie jak. ;

No to po co te FET-y ??? (no chyba żeby poprawić PSRR)

FET-y mają rozrzut Idss że ho ho (6-15ma jak mnie pamięć nie myli) trzeba parować żeby zbić offset :) A Bootstrap-u nie :) Te kondensatory nie są bezpośrednio w torze sygnałowym Pass tez stosuje i co ? Po za tym Bootstrap ma też inną zaletę :) Alternatywnie jest jeszcze LM334 prąd ustala się rezystorem i nie trzeba parować.

Jak chcesz mi dopiec musisz się bardziej postarać :)

Pozdrawiam i pomyślnego projektowania. :)

To dojdzie do ładu z wersją :)

Pozdrawiam również :)

 

PS

W sumie to może i ja bym był zainteresowany płytką do tego.

Kilka osób mnie męczy żebym im coś zklecił do nauszników coś tam poskładałem tylko ciągle nie chce mi się płytki wytrawić :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy masa może przebiegać tak jak zaznaczyłem na zielono ? część po zewnętrznej będzie łączyć się w jednym punkcie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może patrzymy na inne schematy bo ja widziałem na którymś opa2134 a ten ma FET. Zresztą w bjt prąd baz wejściowych tranzystorów też jest nieliniowy i przy sterowaniu z dużych impedancji mogą wystąpić podobne problemy (mało kto o tym pamięta).

Tu już tyle wersji jest wklejone że ciężko się połapać :)

Po pierwsze to poniżej 100k impedancji wejściowej OPA228 bardzo dobrze trawi i TI go polecają nawet bardziej niż OPA637 z wejściem JFET przy takich impedancjach, a po drugie możesz dać potek mniej niż 50k w oryginale, co i tak ma się nijak do PCB. :)

No to po co te FET-y ??? (no chyba żeby poprawić PSRR)

Poprawić PSRR i brzmienie.

FET-y mają rozrzut Idss że ho ho (6-15ma jak mnie pamięć nie myli) trzeba parować żeby zbić offset :) A Bootstrap-u nie :) Te kondensatory nie są bezpośrednio w torze sygnałowym Pass tez stosuje i co ? Po za tym Bootstrap ma też inną zaletę :)

W tym układzie jak mam nie dać JFETa, to wolę wsadzić rezystor niskiej tolerancji niż bootstrap, bo ten ostatni nie jest do niczego potrzebny. Pass stosuje, ale pewnie nie w układach z op-ampami. On raczej woli proste dyskretne, najlepiej wszystko w klasie A.

Alternatywnie jest jeszcze LM334 prąd ustala się rezystorem i nie trzeba parować.

Alternatywnie to można lustra prądowe pobudować, najlepiej logarytmiczne, albo cały inny bufor wyjściowy zrobić współpracujący z DC serwo. Ja pisałem co się da łatwo zrobić tuningując gotowca, a jak ma powstać nowy projekt to można w ogóle niczego nie zżynać i zrobić coś swojego. Lustra prądowego za rezystor się łatwo nie wstawi, JFETa to i owszem. Są gotowe diody CRD jak się obawiasz o rozrzut prądów. Kosztują drożej ale mają ściśle podany prąd.

Jak chcesz mi dopiec musisz się bardziej postarać :)

Ja się włączyłem do wątku na prośbę paru forumowiczów, napisałem co uważam, a Ty to zacząłeś podważać, zupełnie bezskutecznie zresztą, więc teraz nie odwracaj kota ogonem, że miałem ochotę Tobie dopiec. Po prostu uzasadniałem swój punkt widzenia, który wskutek dzisiejszej wymiany zdań nie zmienił się ani trochę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostateczny zasilacz. Lepiej/inaczej z mojej strony nie będzie. Kto zechce ten skorzysta.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się włączyłem do wątku na prośbę paru forumowiczów, napisałem co uważam, a Ty to zacząłeś podważać, zupełnie bezskutecznie zresztą, więc teraz nie odwracaj kota ogonem, że miałem ochotę Tobie dopiec. Po prostu uzasadniałem swój punkt widzenia, który wskutek dzisiejszej wymiany zdań nie zmienił się ani trochę.

To nie ja naskrobałem taki post.

 

a pisałem co się da łatwo zrobić tuningując gotowca, a jak ma powstać nowy projekt to można w ogóle niczego nie zżynać i zrobić coś swojego.

Ja zrobiłem ale raczej Ci nie spasuje bo ma duże nfb :) Schemat w załączniku. Nic nadzwyczajnego WO z dopałką ale miało być prosto bez hiend-owania pełni - podwójną rolę filtra na wyjściu WM8742 i steruje słuchawki. Spisuje się całkiem dobrze :).

Korci mnie zastosowanie korekcji feedforward czyli brak pętli w całym wzmacniaczu ale nie mam motywacji na razie (moje HD500 to żaden hi-end )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ledwo żyję i nie mam dziś siły za dużo pisać więc będę się streszczał :)

 

- gniazdo słuchawkowe na czy poza płytką (tzn na panel) ? (wydaję mi się że na panel będzie rozwiązaniem bardziej elastycznym)

- opamp tak jak jest podwójny czy każdy kanał ma swój (rozpędziłem się i tak na razie zrobiłem ) ?

- radiatory mogą być takie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

- wzmacniacz wyłącza się bez stuków ? wrzucić opóźnienie/zab dc na płytkę ?

- płytka wstępnie ma 10 na 13.5cm jakieś życzenia ?

- mostek dałem pojedynczy ma być podwójny ? (nie widzę specjalnie sensu)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym było osobiście za pojedynczymi op-ampami, gniazdo poza płytką, radiatory sugerowane przez Raven1985 też na pewno wystarczą. Co wy na taką konfigurację?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezpieczna i prosta konfiguracja:Opampy zasilone z prostego stabilizatora bez GNFB a z lokalnym np. wtórnik emiterowy w konfiguracji Sziklai obciążony wstępnie rezystorem by płynął prąd ok 100mA wtedy impedancja wyjściowa będzie rzędu 100mOhm ( dla opampa wystarczy) to wszystko poprzedzone pre stabilizacją na LM317.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze w końcu nie wiem już który z was ma większego.

A tego co ugryzło ?

To akurat da się zmierzyć.

 

Z ponad 38 na liczniku ciężko się cokolwiek robi. Mocno wstępna wersja płytki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co nagle to po diable. Postaram się na dniach sprawdzić w oparciu o AVT2850 jakie zmiany wniesie ten zasilacz na TIP'ach z Rudistora, zastanowiłbym się też nie tyle nad pojedynczymi opampami co lepszym zasilaniem, LM'y nie są zbyt ambitne. Może regulatory TT z DNFB podejdą bardziej dla WO ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co zaproponował raven1985 to fajny kawał roboty, niestety nie uwzględnia przełączania charakterystyki op-ampów na nogach 1 i 8, co jest podstawowym powodem, dla którego chciałem zastosować pojedyncze op-ampy. Również nie ma zabezpieczenia przed DC na wyjściu i regulacji napięć zasilających op-ampy, nie ma też prezasilacza. Przy stosowaniu OPA228 przydałaby się lepsza filtracja zasilania, tzn. dodatkowe pojemności pomiędzy + i - zasilania blisko scalaków.

Widać, że projekt wykonany na wysokim poziomie, bije na głowę projekty BB84, które miały jakieś dziwne pętle ze ścieżek a autor bronił się jak mógł przed projektem dwustronnej płytki.

Jednak mimo wszystko w tej sytuacji lepiej kupić / wykonać płytkę w/g projektu Lehmanna, czyli klon oryginału. Przynajmniej jest sprawdzona a ta zaproponowana przez raven1985 nie daje za bardzo nowych możliwości jeśli chodzi o zmiany w konstrukcji. Owszem, wydaje się poprawna i widać, że autor wie co robi, ale co zyskujemy względem oryginału?

Są tam jakieś dwa helitrimy, ale nie wiem co się nimi ustawia, nie widzę schematu, w/g którego robiony był projekt ścieżek.

 

Osobiście myślałem o płytce z wieloma zmianami - które zaproponował Michelangelo + zabezpieczenie wyjścia i funkcja pre-ampa - i z wylewką masy po stronie elementów, co jak wiadomo, jest wygodniejszym rozwiązaniem. Z resztą tak właśnie zrobiony jest oryginał.

 

Jeśli chodzi o pcb to pewnie będę zakładał nowy temat, konkretnie o tym wzmaku i jego rozbudowie, ale to najwcześniej za kilka dni. Myślę, że gra jest warta świeczki i warto projekt doinwestować.

 

BB84 - nie wiem czy sprawdzanie zasilacza od Rudiego na kicie AVT-2850 to dobry pomysł, niestety ten wzmak -mimo, że nie jest zły - to, delikatnie mówiąc, trochę odbiega od BCL. To może niestety nieco rozmyć ostateczną opinię o wpływie tegoż na właściwości soniczne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie można by zrobić tego klona lechmana,bez kombinacji,poprostu przekopiować pcb i nie kombinować bo to tylko komplikuje sprawę i wydłuża okres oczekiwania,na allegro sprzedaje jeden gościu kit lechmana na 140zł więc nie tak drogo,jeśli pracę i dyskusję natd tym projektem będą trwały do póżnej jeśieni to chyba się zdecyduję na gotowy zakup od niego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać, że projekt wykonany na wysokim poziomie, bije na głowę projekty BB84, które miały jakieś dziwne pętle ze ścieżek a autor bronił się jak mógł przed projektem dwustronnej płytki.

 

Tym samym pokazałeś, że nie masz pojęcia o tym, jak powinna wyglądać jednostronna płytka z centralnym punktem masy. Miłego rzeźbienia Robertinus.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.