Skocz do zawartości
IGNORED

Jaki dobry wzmacniacz słuchawkowy na tranzystorach po holdegronie


nikifor

Rekomendowane odpowiedzi

Tym samym pokazałeś, że nie masz pojęcia o tym, jak powinna wyglądać jednostronna płytka z centralnym punktem masy. Miłego rzeźbienia Robertinus.

Zbyt pochopny wniosek.

Oczywiście wiem na czym polega prowadzenie masy, ale Ty ten punkt centralny zrobiłeś po praawej stronie całej mozajki, a po co było zawijać te wszystkie ścieżki dużym łukiem w prawo?, nie lepiej było zrobić w gfórnej częsci płytki? Przecież ścieżki byłyby znacznie krótsze. Spójrz na swój projekt jeszcze raz a z pewnością zobaczysz o co mi chodzi.

BB84,rozumiem, że uczysz się jeszcze - jak my wszyscy zresztą - ale na prawdę Twoje projekty nie wzbudziły mojego zaufania. Porównaj je z projektem Reven1985 a zrozumiesz.

Piszesz, że OPA2228 możesz tolerować co najwyżej w DC servo, piszesz o wielkich pojemnościach w zasilaczu i porównujesz to do Foruma608, no przepraszam, ale chodziło mi o współpracę z profesjonalistą.

Ja poprostu cenię swój czas.

Nie chcę Cię obrażać, to nie leży w mojej naturze, ale musiałem się jakoś wycofać z tego porozumienia.

Jak coś już robić to dobrze.

 

a nie można by zrobić tego klona lechmana,bez kombinacji,poprostu przekopiować pcb i nie kombinować bo to tylko komplikuje sprawę i wydłuża okres oczekiwania,na allegro sprzedaje jeden gościu kit lechmana na 140zł więc nie tak drogo,jeśli pracę i dyskusję natd tym projektem będą trwały do póżnej jeśieni to chyba się zdecyduję na gotowy zakup od niego.

Jeśli nie potrzebujesz zmian w tym układzie to nawet się nie zastanawiaj tylko kupuj ten kit z Allegro.

Mi chodzi właśnie o wprowadzenie zmian.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem jest fakt, że każdy chce czegoś innego.

Chyba zgodzimy się, że BCL to bardzo dobry wzmacniacz ? Wydaj mi się, że to wcale nie jest takie oczywiste, że przez zmiany możemy stworzyć coś lepszego niż lehmann

Mi najbardziej podoba się koncepcja Robertinusa z postu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

bez "zabaw typu hardcore " ;-)

Nie krytykuje waszych rozwiązań, ale wydaje mi się, że bliski klon jest lepszy od dalszego ;-) (i pewnie będzie więcej chętnych)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyt pochopny wniosek.

Oczywiście wiem na czym polega prowadzenie masy, ale Ty ten punkt centralny zrobiłeś po praawej stronie całej mozajki, a po co było zawijać te wszystkie ścieżki dużym łukiem w prawo?, nie lepiej było zrobić w gfórnej częsci płytki? Przecież ścieżki byłyby znacznie krótsze. Spójrz na swój projekt jeszcze raz a z pewnością zobaczysz o co mi chodzi.

 

Zobacz jak wygląda mój ostatni zasilacz, masa przebiega po zewnętrznej stronie płytki i łączyć się będzie dopiero na wyjściu słuchawkowym/potencjometrze etc. ścieżki skracają się do minimum.

 

Piszesz, że OPA2228 możesz tolerować co najwyżej w DC servo, piszesz o wielkich pojemnościach w zasilaczu i porównujesz to do Foruma608, no przepraszam, ale chodziło mi o współpracę z profesjonalistą.

 

Owszem, nie przepadam za opampami w torze, a zainteresował mnie ten projekt, ponieważ mam możliwość wstawienia dyskretniaka na stoliku. Każdy może się dowolnie ustosunkować do wzmacniaczy operacyjnych, ja z nich wyrosłem.

 

Co do pojemności z Forum608, a co, źle, że końcówka nie jest ograniczona g*wnianym stabem typu LM317 ? chyba dobrze ?

 

Nie chcę Cię obrażać, to nie leży w mojej naturze, ale musiałem się jakoś wycofać z tego porozumienia.

Jak coś już robić to dobrze.

 

O jakim Ty chłopie porozumieniu piszesz ? zaproponowałem swoją koncepcję opartą o konstrukcję DNFB i tyle, nie raczyłeś na ten wzmak spojrzeć. Zrobiłeś z siebie głównodowodzącego tematu, pisząc o rzeczach, o których nie masz pojęcia (np. wylewka masy i dwustronna pcb bo tak jest w jedynym słusznym oryginale, który i tak trzeba poprawiać.) Oczywiście, że się uczę, jak większość z nas na forum, lecz mam do tematu elastyczne podejście. Chcesz mieć "dobrze" ? zrób sobie sam. Oczywiście bez urazy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz jak wygląda mój ostatni zasilacz, masa przebiega po zewnętrznej stronie płytki i łączyć się będzie dopiero na wyjściu słuchawkowym/potencjometrze etc. ścieżki skracają się do minimum.

Nie są tak krótkie jak w przypadku poprowadzenia masy w formie wylewki od strony elementów, ba, ta masa to nawet nie jest ścieżka, to jedna wielka powierzchnia. Dziwi mnie, że nie dostrzegasz wyższości tego rozwiązania dla stabilności układu i dla wygody / swobody prowadzenia połączeń tudzież rozmieszczenia elementów.

Dostaw do swojego układu zabezpieczenie przed DC na wyjściu, dostaw elementy niezbędne dla pre-ampa, zrób lepszą filtrację, prezasilacz i wtedy połącz to wszystko razem. Zobacz jak to zrobiliśmy z Luiisem w Soha III - tam masz wzór. Luiis rysował a ja zgłaszałem uwagi, on poprawiał, rysował a ja znowu uwagi, trwało to kawał czasu, ale wyszło perfekcyjne pcb. Warto było.

 

 

Owszem, nie przepadam za opampami w torze, a zainteresował mnie ten projekt, ponieważ mam możliwość wstawienia dyskretniaka na stoliku. Każdy może się dowolnie ustosunkować do wzmacniaczy operacyjnych, ja z nich wyrosłem.

Wyrosłeś?, kiedy?, są nowe kondtrukcje, jak nie sprawdzisz to się nie dowiesz.

 

 

Co do pojemności z Forum608, a co, źle, że końcówka nie jest ograniczona g*wnianym stabem typu LM317 ? chyba dobrze ?

BB84, to, że w Forum608 coś jest dobre to nie znaczy, że gdzie indziej się sprawdzi. nie wierzysz mi? - zapytaj Henryka Kwinto, lub kogokolwiek, kto się trochę na tym zna.

Rozumiem, ze z LM317 też wyrosłeś, no dobrze - ale poczytaj o LT317 i zrób lepszego dyskretniaka, nie wiem czy wiesz o czym ja piszę - poczytaj.

 

O jakim Ty chłopie porozumieniu piszesz ? zaproponowałem swoją koncepcję opartą o konstrukcję DNFB i tyle, nie raczyłeś na ten wzmak spojrzeć. Zrobiłeś z siebie głównodowodzącego tematu, pisząc o rzeczach, o których nie masz pojęcia (np. wylewka masy i dwustronna pcb bo tak jest w jedynym słusznym oryginale, który i tak trzeba poprawiać.) Oczywiście, że się uczę, jak większość z nas na forum, lecz mam do tematu elastyczne podejście. Chcesz mieć "dobrze" ? zrób sobie sam. Oczywiście bez urazy.

Czy wymiana telefonów na PW i umówienie się na współpracę poprzez wysyłanie sobie materiałów na e-mail w celu wzajemnej weryfikacji to nie było porozumienie?, jeśli nie to twoim zdaniem co?

Ja nie musiałem na DNFB spoglądać bo swego czasu obserwowałem wątek, wiem i pamiętam.

Wylewka masy to nie jest to, zę tak jest w jedynym słusznym oryginale, jak piszesz, ale to jest po to, by było łatwiej poradzić sobie z gąszczem ścieżek i by nie rozwalić stabilności układu.

BB84, możemy tak w nieskończoność, to chyba nie ma sensu. Pewnie, że będę dążył - chyba, że mi przejdzie - do konstrukcji w/g swojego pomysłu. To co ty proponujesz to wybacz - zbyt duży kompromis.

Ja już swojego Lechmanna Black Cube mam i teraz interesuje mnie tylko lepsze wydanie. Nie gorsze.

 

 

 

 

 

Problemem jest fakt, że każdy chce czegoś innego.

Chyba zgodzimy się, że BCL to bardzo dobry wzmacniacz ? Wydaj mi się, że to wcale nie jest takie oczywiste, że przez zmiany możemy stworzyć coś lepszego niż lehmann

Mi najbardziej podoba się koncepcja Robertinusa z postu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

bez "zabaw typu hardcore " ;-)

Nie krytykuje waszych rozwiązań, ale wydaje mi się, że bliski klon jest lepszy od dalszego ;-) (i pewnie będzie więcej chętnych)

Spoko, będziemy działać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie rozejm :)

- perki są od regulacji offsetu.

- na płytce jest miejsce na BF-y zamiast rezystorów.

- jest kilka innych mniejszych zmian z mojego punktu widzenia korzystnych/wartych uwzględnienia ale nic nie stoi na przeszkodzie aby tych elementów nie lutować :)

- nad zabezpieczaniem się zastanawiam i pewnie będę musiał zbudować i spr. czy działa chyba wszyscy są zgodni co do tego że nie ma sensu ładować układu zab. który będzie bardziej złożony od wzmacniacz :) Na szybko mogę dać upc1237.

 

Schemat:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

niestety nie uwzględnia przełączania charakterystyki op-ampów na nogach 1 i 8, co jest podstawowym powodem, dla którego chciałem zastosować pojedyncze op-ampy

Nie przewiduje montażu czegoś takiego na płytce. Już piszę dlaczego:

Po pierwsze nie wiadomo jak ta regulacja offsetu jest fizycznie wykonana w tym OPA228 a możliwości jest wiele.

Po drugie. Zmiana prądu wejściowej pary różnicowej to zmiana traskonduktacji stopnia wejściowe co zmieni wzmacnianie w otwartej pętli a to pociągnie za sobą zmianę SR, zmianę częstotliwości przy której wzmocnienie spada do 1 - może to rozwalić całą kompensację częstotliwościową układu a także pracę wewnętrznego układu kompensującego wejściowe prądy polaryzacji.

W nocie nie dopatrzyłem się informacji jak ten opek jet zrealizowany.

 

Jeszcze jedna uwaga - OPA228 pracuje stabilnie od wzmocnień 5 w górę a w układzie można ustawić mniejsze warto o tym pamiętać. Warto też pamiętać że zamykając pętle w około bufora nie ma gwarancji że układ bez odp. kompensacji będzie stabilny (bufor wprowadza dodatkowe przesunięcia fazy) Kiepskie brzmienie układów z nfb wynika głównie z faktu że się wzbudzają jak się odp. do sprawy nie podejdzie. A potem tworzą się mity i poluje się na czarownice.

 

Rozdzieliłem WO bo moje ulubione akurat nie mają wersji podwójnej :)

 

Płytka dwustronna zawsze będzie lepsza niż jednostronna ale zawsze będzie droższa.

Wylewka to dobra rzecz pod warunkiem że nie jest "podziurawione" trzeba tez pamiętać żeby nie płynęły w niej prądy ładowania elektrolitów za mostkiem. Masę bierze się z ostatniego elektrolitu zasilacza.

 

Owszem, nie przepadam za opampami w torze, a zainteresował mnie ten projekt, ponieważ mam możliwość wstawienia dyskretniaka na stoliku. Każdy może się dowolnie ustosunkować do wzmacniaczy operacyjnych, ja z nich wyrosłem.

 

Spróbuj zrobić lepszy układ dyskretny niż dzisiejsze najlepsze op-ampy. Myślę że jest to nawet nie możliwe.

Zobacz jak to zrobiliśmy z Luiisem w Soha III - tam masz wzór. Luiis rysował a ja zgłaszałem uwagi, on poprawiał, rysował a ja znowu uwagi, trwało to kawał czasu, ale wyszło perfekcyjne pcb. Warto było.

Niestety projektowanie to zawsze proces iteracyjny i prawie nigdy nie udaje się zrobić wszystko najlepiej przy pierwszym podejściu.

To co zaproponował raven1985 to fajny kawał roboty,

Dziękuje.

 

W piętek wyjeżdżam i nie będzie mnie przez kilka dni więc na ten moment z mojej strony tyle :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

był już taki projekt min: hybryda lampowa z audiotonu,kobinowali,kombinowali i wykombinowli prawie to samo co soha2,szybko słuch o tym wzmacniaczu zaginoł i zainteresowanie zmalało,ale nadal jest zainteresowanie zwykłą hybrydą z audiotonu nie przekombinowaną,gdyby nie opinia że w tym wzmacniaczu z powodu powielacza napięcia w zasilaczu jest słaba przestrzeń to zdecydował bym się na niego,a tak to jeszcze na uwadze mam klona head-ampa to przetestowania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozejm ;)

 

raven1985 wywaliłbym tego potka z płytki ew. zrobił odłamywaną na potka + gniazdo słuchawkowe. Te kondy na wejściu też są zbędne, prościej przylutować je do gniazd RCA.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

był już taki projekt min: hybryda lampowa z audiotonu,kobinowali,kombinowali i wykombinowli prawie to samo co soha2,szybko słuch o tym wzmacniaczu zaginoł i zainteresowanie zmalało,ale nadal jest zainteresowanie zwykłą hybrydą z audiotonu nie przekombinowaną,gdyby nie opinia że w tym wzmacniaczu z powodu powielacza napięcia w zasilaczu jest słaba przestrzeń to zdecydował bym się na niego,a tak to jeszcze na uwadze mam klona head-ampa to przetestowania.

Nie podzielam tej opinii.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

raven1985 wywaliłbym tego potka z płytki ew. zrobił odłamywaną na potka + gniazdo słuchawkowe. Te kondy na wejściu też są zbędne, prościej przylutować je do gniazd RCA.

Popieram odłamywaną płytkę z potkiem i gniazdem :) Z kondami też świetny pomysł

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Super, że się temat rozwija. Mam do Was prośbę o weryfikację PCB.

Chcę mieć wersję modułową do termotransferu oraz się czegoś nauczyć.

Jeden kanał bufora(albo buforu?) do weryfikacji.

Minus idzie kablem niestety od kondensatorów.

Pozdrawiam Was

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie rozejm :)

- perki są od regulacji offsetu.

- na płytce jest miejsce na BF-y zamiast rezystorów.

- jest kilka innych mniejszych zmian z mojego punktu widzenia korzystnych/wartych uwzględnienia ale nic nie stoi na przeszkodzie aby tych elementów nie lutować :)

- nad zabezpieczaniem się zastanawiam i pewnie będę musiał zbudować i spr. czy działa chyba wszyscy są zgodni co do tego że nie ma sensu ładować układu zab. który będzie bardziej złożony od wzmacniacz :) Na szybko mogę dać upc1237.

Teraz mając schemat mam pełen obraz zmian.

J-fety oczywiście wstawiasz zamiennie za rezystory?, bo jeśli równolegle z nimi to w końcówce popłynie znacznie większy prąd. Same j-fety wystabilizują pewnie po 7 do 11mA (z pamięci piszę).

Pewnie trany też trzeba będzie dobrze poparować by regulacji offsetu wystarczyło, ech, ja bym zmienił proporcje R10 / R12, no ale jak wiadomo to są szczegóły, które można dobrać później. Najważniejsze, że nie zmieniają one topologii układu.

 

Z istotnych spraw to widzę, że zmieniłeś filtrację wejścia - czy nie lepiej dostosować rc do potencjometru 50K?, 22K może być trudniej dostępny. No chyba, że projektujesz do posiadanych części.

Co do uPC1237 to prosty i dobry układ, ale niestety zasilanie to mu potrzebne mało typowe.

 

 

Nie przewiduje montażu czegoś takiego na płytce. Już piszę dlaczego:

Po pierwsze nie wiadomo jak ta regulacja offsetu jest fizycznie wykonana w tym OPA228 a możliwości jest wiele.

Po drugie. Zmiana prądu wejściowej pary różnicowej to zmiana traskonduktacji stopnia wejściowe co zmieni wzmacnianie w otwartej pętli a to pociągnie za sobą zmianę SR, zmianę częstotliwości przy której wzmocnienie spada do 1 - może to rozwalić całą kompensację częstotliwościową układu a także pracę wewnętrznego układu kompensującego wejściowe prądy polaryzacji.

W nocie nie dopatrzyłem się informacji jak ten opek jet zrealizowany.

Też szukałem wewnętrznej aplikacji OPA228 i niestety bez powodzenia, mam podobne dylematy i też chciałem zobaczyć jak to wykonano.

Michelangelo pisze, że to zmienia prądu wejścia różnicowego i z pewnością ma rację. To by było nawet logiczne, że tak zrobili ten balans offsetem na potencjometrze.

Korci mnie jednak by zrobić próby jak to działa, może to akurat byłby ten "złoty środek" na dopasowanie brzmienia do różnych gatunków muzyki?

 

 

 

Jeszcze jedna uwaga - OPA228 pracuje stabilnie od wzmocnień 5 w górę a w układzie można ustawić mniejsze warto o tym pamiętać. Warto też pamiętać że zamykając pętle w około bufora nie ma gwarancji że układ bez odp. kompensacji będzie stabilny (bufor wprowadza dodatkowe przesunięcia fazy)

Słuszna uwaga, zapomniałem tym napisać - chodzi o wzmocnienie. U siebie mam inne niż na schemacie rezystory przy przełącznikach wzmocnienia.

 

 

Płytka dwustronna zawsze będzie lepsza niż jednostronna ale zawsze będzie droższa.

Wylewka to dobra rzecz pod warunkiem że nie jest "podziurawione" trzeba tez pamiętać żeby nie płynęły w niej prądy ładowania elektrolitów za mostkiem. Masę bierze się z ostatniego elektrolitu zasilacza.

To oczywiste i o to cały czas mi chodziło.

 

 

Spróbuj zrobić lepszy układ dyskretny niż dzisiejsze najlepsze op-ampy. Myślę że jest to nawet nie możliwe.

Bo tak jest, obecnie chyba nie warto już o to walczyć, można się tylko rozczarować, wystarczy użyć dobrego - niekoniecznie drogiego - op-ampa.

Jak ktoś nie wierzy polecam próby ze stareńkim NE5532 Signeticsa i świadomość, że te nowe mogą jeszcze więcej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Płytka dwustronna zawsze będzie lepsza niż jednostronna.

 

Cytat

Spróbuj zrobić lepszy układ dyskretny niż dzisiejsze najlepsze op-ampy. Myślę że jest to nawet nie możliwe.

 

Niekoniecznie. Istnieją różne szkoły, każda ma wady i zalety. Ja nie mam ani jednego opampa w sygnale i jestem zadowolony.

 

BTW może wprowadzić toto w głębszą klasę A ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie. Istnieją różne szkoły, każda ma wady i zalety. Ja nie mam ani jednego opampa w sygnale i jestem zadowolony.

 

BTW może wprowadzić toto w głębszą klasę A ?

Jakie to wady ma płytka dwustronna?

 

Wprowadzić w głębszą klasę A?, w jaki sposób?, co byś wymienił i na co?

Jak głęboka jest ta klasa A obecnie w oryginale i w jak głeboką proponujesz wejść?

 

To bardzo ciekawy pomysł i warto o tym porozmawiać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Robertinus, a jakie to wady posiada płytka jednostronna z gwiazdą masy i kilkoma przelotkami ? ten układ jest tak prosty, że nie ma sensu robić dwustronnej, lecz jeśli się uparliście ...

 

Można spróbować sprowadzić końcówkę w klasę A, to wymaga większych radiatorów i zwiększenia prądu spoczynkowego. Czy konieczne są zmiany w układzie tego nie wiem.

 

Czyli pomysł Majkela z prestabilizacją poległ ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Robertinus, a jakie to wady posiada płytka jednostronna z gwiazdą masy i kilkoma przelotkami ? ten układ jest tak prosty, że nie ma sensu robić dwustronnej, lecz jeśli się uparliście ...

 

Można spróbować sprowadzić końcówkę w klasę A, to wymaga większych radiatorów i zwiększenia prądu spoczynkowego. Czy konieczne są zmiany w układzie tego nie wiem.

 

Czyli pomysł Majkela z prestabilizacją poległ ?

Układ nie jest prosty jeśli się go rozbuduje o dodatkowe elementy, o których pisałem wcześniej. Mimo to Lehmann klepie ten wzmak na dwustronnej. Klepie komercyjnie więc pewnie też chciałby zaoszczędzić, a jednak...

 

Tak, do wprowadzenia głębiej w klasę A konieczne są zmiany w wartościach elementów, tylko, że to nie musi niczego poprawić. Zawsze można się pobawić na gotowym wzmaku i posłuchać. Tak że to sprawa raczej na deser.

 

Prezasilacz w moim projekcie z pewnością znajdzie zastosowanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie to wady ma płytka dwustronna?

 

Wprowadzić w głębszą klasę A?, w jaki sposób?, co byś wymienił i na co?

Jak głęboka jest ta klasa A obecnie w oryginale i w jak głeboką proponujesz wejść?

 

To bardzo ciekawy pomysł i warto o tym porozmawiać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Denon PMA 925R, Sony TA F690ES, ST-S590ES, NuBERT NuBox 360, AKG K550, Graham Slee Solo klon, BCL.

"Doświadczenie jest ostatecznym kryterium prawdy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od czasów premiery OP27 nie pojawił się żaden op-amp, któremu polaryzacja w klasę A poprawia dźwięk. Przynajmniej ja takiego nie znam i OPA627 do takich nie należy. No chyba że jakiś Made in China, który z OPA627 dzieli jedynie napis na obudowie. Wykorzystanie pinów regulacji offsetu jest dokładnie rozrysowane w datasheet LT1028, a i w tym od OPA228 powinien być dostatecznie zrozumiale naszkicowany. Mój pomysł wziął się właśnie ze studiowania datasheetów, żeby dokarmić tranzystory prądem w ten sposób i zobaczyć co się w dźwięku zmieni. Efekt na OPA228 mi się podobał, a i na LT1028 może być dla kogoś ciekawy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W PDF'ie OPA228 jest pokazany potek 20K z suwakiem do pinu 7 i końcami do 1 i 8. Właściwie mając dwa osobne zasilania każdego WO offset powinno się dać regulować stabami jak pisał Robertinus.

 

W PDF'ie jest też wzmianka "OPA227 and OPA228 single op amps only. Use offset adjust pins only to null offset voltage of op amp."

 

A połączenia 1, 7 i 8 można zrobić bezpośrednio na scalaku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od czasów premiery OP27 nie pojawił się żaden op-amp, któremu polaryzacja w klasę A poprawia dźwięk. Przynajmniej ja takiego nie znam i OPA627 do takich nie należy. No chyba że jakiś Made in China, który z OPA627 dzieli jedynie napis na obudowie. Wykorzystanie pinów regulacji offsetu jest dokładnie rozrysowane w datasheet LT1028, a i w tym od OPA228 powinien być dostatecznie zrozumiale naszkicowany. Mój pomysł wziął się właśnie ze studiowania datasheetów, żeby dokarmić tranzystory prądem w ten sposób i zobaczyć co się w dźwięku zmieni. Efekt na OPA228 mi się podobał, a i na LT1028 może być dla kogoś ciekawy.

Dzięki.

Właśnie przeglądnąłem ten datasheet LT1028, no i sprawa już jasna.

Widać, że bez problemu i bezpiecznie dla kości można pin 1 i 8 łączyć na sztywno do +V.

Tak patrząc po wartościach elementów - przynajmniej dla LT1028 - ta zmiana to niuans, zmiana prądu o zaledwie kilka procent, może więc nie wpłynie aż tak radykalnie na zmianę parametrów pracy kości jak pisał Raven1985.

 

W każdym bądź razie smaku na próby mi narobiłeś.

 

A połączenia 1, 7 i 8 można zrobić bezpośrednio na scalaku.

Chodzi mi właśnie o to, by można było włączać i wyłączać. Więc nie na stałe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram odłamywaną płytkę z potkiem i gniazdem :) Z kondami też świetny pomysł

Ja też popieram :)

Wykorzystanie pinów regulacji offsetu jest dokładnie rozrysowane w datasheet LT1028, a i w tym od OPA228 powinien być dostatecznie zrozumiale naszkicowany. Mój pomysł wziął się właśnie ze studiowania datasheetów, żeby dokarmić tranzystory prądem w ten sposób i zobaczyć co się w dźwięku zmieni. Efekt na OPA228 mi się podobał, a i na LT1028 może być dla kogoś ciekawy.

Właśnie przeglądnąłem ten datasheet LT1028, no i sprawa już jasna.

Widać, że bez problemu i bezpiecznie dla kości można pin 1 i 8 łączyć na sztywno do +V.

Tak patrząc po wartościach elementów - przynajmniej dla LT1028 - ta zmiana to niuans, zmiana prądu o zaledwie kilka procent, może więc nie wpłynie aż tak radykalnie na zmianę parametrów pracy kości jak pisał Raven1985.

Tak tylko co ma LT do tego OPA ? Tam może być kompletnie inna architektura wykorzystana.

I warto zauważyć że żadne prądy się nie zmienia w tym konkretnym przypadku bo są wymuszane przez źródła prądowe. Zmieni się nie znacznie wzmacnianie ale przy 160dB loop gain taka zmiana raczej nie może być słyszalna. Tylko co jest zmieniane rzeczywiście w tym opa ?

 

J-fety oczywiście wstawiasz zamiennie za rezystory?

Oczywiście albo jedno albo drugie.

no ale jak wiadomo to są szczegóły, które można dobrać później

Rezystory są na oko dobrane trzeba to i tak dobrać praktycznie.

Z istotnych spraw to widzę, że zmieniłeś filtrację wejścia - czy nie lepiej dostosować rc do potencjometru 50K?, 22K może być trudniej dostępny

Wartości zawsze można zmienić.

Co do uPC1237 to prosty i dobry układ, ale niestety zasilanie to mu potrzebne mało typowe.

Nie takie nie typowe bo przed stabem i tak musi być te ~20VDC

 

Ja nie mam ani jednego opampa w sygnale i jestem zadowolony.

A ja mam 4 w samy wzmaku i też jestem zadowolony :) WO siedzi wewnątrz praktycznie każdego dac np Wolfsonach i to badziewne na CMOS-ach :) Zanim nagrano płytę sygnał też musiał pokonać co najmniej kilka WO :) W takim dcs-ie widać na płytce prawie 20 na wyjściu i tez nikt nie narzeka :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko co ma LT do tego OPA ? Tam może być kompletnie inna architektura wykorzystana.

I warto zauważyć że żadne prądy się nie zmienia w tym konkretnym przypadku bo są wymuszane przez źródła prądowe. Zmieni się nie znacznie wzmacnianie ale przy 160dB loop gain taka zmiana raczej nie może być słyszalna. Tylko co jest zmieniane rzeczywiście w tym opa ?

Tak na prawdę co ma LT architektonicznie do OPA to nie wiemy, a szkoda.

Właśnie nie rozumiem do końca tych źródeł prądowych. Zauważ, że w układzie mamy rezystory R7 i R8 o dość znacznej rezystancji, które jednak mogą pozwalać na zmianę biasu. Jednak nawet wykorzystywany do regulacji offsetu ten układ musi jakoś pracować - zmiany więc zachodzą.

Nie ma wyjścia, trzeba będzie poeksperymentować i zdecydować czy chce się mieć dostęp przełącznikiem do tej opcji czy nie warto.

Michelangelo początkowo się to zmienione brzmienie podobało, później z niego zrezygnował i powrócił do konfiguracji typowej - może więc faktycznie nie zawracać sobie głowy? - ale z drugiej strony kusi by spróbować. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może coś w ten deseń ? jeden kanał, na dole zasilacz, radiatory HS-115.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rezystor NFB powinien być jak najbliżej IN-.

Podobnie te ustalające wzmocnienie - możesz przesunąć do góry pcb nad opampa.

Masę wejściową i NFB traktujesz osobno, wyjściową jak najbliżej zasilania.

Skrócą się wtedy znacznie te ścieżki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rezystor NFB powinien być jak najbliżej IN-.

Podobnie te ustalające wzmocnienie - możesz przesunąć do góry pcb nad opampa.

Masę wejściową i NFB traktujesz osobno, wyjściową jak najbliżej zasilania.

Skrócą się wtedy znacznie te ścieżki.

 

Coś takiego ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na rysunku podobny, trochę prostszy układ.

Pojedyńczy opamp, stabilizowane zasilanie, masa sygnałowa na górze, główna zasilania po prawej, od pinów zasilających na dole. Wszystko spotyka się w punkcie centralnym. Krótkie ścieżki.

 

Na upartego dodając ze 2 jumpery można zrobić z tego 1 stronna pcb.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.