Skocz do zawartości
IGNORED

Plazma vs LCD


KrzysiekA

Plazma vs LCD  

326 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Ktróra z technologii wyświetlania obrazu jest lepsza.

    • LCD
    • PDP
    • Jedna i druga technologia ma swoje wady i zalety.


Rekomendowane odpowiedzi

Tylko po co do tego wracać, skoro to było wałkowane od pierwszych stron i chyba wszystko zostało już wyjaśnione 10x.

Jedni są bardziej wrażliwi na ten efekt, inni mniej, tych drugich jest zdecydowana większość. Poza tym w sklepie efekt potęgują ustawienia jaskrawości bliskie maksymalnych. Wszystko na temat.

W warunkach domowych migotania nie widać przez 99,9% czasu, z tego co oglądam pojawia się może raz na kilka obejrzanych filmów i to w stopniu ledwo dostrzegalnym - tryb kinowy, jaskrawość na 60% - dość wysoko. Więc problem dla mnie nie istnieje. Myślisz, że gdyby mi plazma migotała tak, aby to było uciążliwe choćby w lekkim stopniu, to bym drugi raz kupił tv w tej technologii ? Nie wiem w jakim stopniu ja jestem wrażliwy na migotanie, ale mi bardzo ono przeszkadza przy 3D aktywnym, nie wiem jak ludzie są w stanie to oglądać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko po co do tego wracać,

Po to, by zwrócić uwagę, że w 2014 roku nic się nie zmieniło w kwestii eliminowania/minimalizacji tego efektu i wciąż on występuje.

 

Ja byłem bardzo wyczulony na migotanie monitorów CRT. Zauważałem wszystko poniżej 100 Hz a migotania plazmy obecnie wogóle nie widzę.

Łatwiej dostrzec mi było migotanie wyżej wymienionych modeli plazm, od migotania monitora CRT ustawionego na 85 Hz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kyle: walczysz z papierowym tygrysem. Czyli z problemem nieistniejącym. W tym konkretnym przypadku - chyba dostrzegasz to, co usilnie pragniesz dostrzec, na zasadzie "do czego tu się jeszcze przyczepić". Rzekome migotanie plazmy było wałkowane do znudzenia. Widzi go znikoma mniejszość, dla całej reszty kwestii tej nie ma. Możliwe, że szczególnie wyczuleni zauważają na pracy sklepowej, choć ja w sklepie (na egzemplarzu wystawionym) tego nie zauważyłem, a przyniósłszy swój do domu - natychmiast przełączyłem go na pracę domową.

 

Nie do końca mogę zgodzić się z @Donem111, że bardziej widać omawiane zjawisko przy wysokim ustawieniu kontrastu. Swój mam ustawiony Jasność na 0, Kontrast na 60 (czyli max), tryb obrazu THX. Możesz mi wierzyć lub nie - NIGDY żadnego migotania nie widziałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kyle: walczysz z papierowym tygrysem. Czyli z problemem nieistniejącym.

Dla Ciebie nieistniejącym. Dla mnie taka wada (migotanie) dyskwalifikuje wyświetlacz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla Ciebie nieistniejącym. Dla mnie taka wada (migotanie) dyskwalifikuje wyświetlacz.

 

Czyli zaliczasz się do tej mniejszości, dla której jest to faktyczny problem. Co (niestety) pozbawia Cię innych (jak sądzę) bezdyskusyjnych zalet plazmy, takich jak piękne kolory, super czerń, wspaniały kontrast czy plastyczność obrazu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piękne kolory, super czerń, wspaniały kontrast czy plastyczność obrazu.

- piękne kolory mam na LCD (neutralne, a nie przesycone/pocztówkowe, tak jak Ty lubisz)

- super czerni nie mam, ale też nie mam "pompowania" jasności jak na plazmach

- kontrast/czerń jest zupełnie OK, nie gorszy od starszych plazm

- "plastyczność obrazu" ? - co za bełkot, mogę powiedzieć, że na moim zegarku mam najbardziej plastyczny obraz na świecie i nie udowodnisz że jest inaczej, bo "plastyczny obraz" nic ściśle nie znaczy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przeczę, że na LCD kolory mogą być piękne (wiem z doświadczenia), zwłaszcza na IPS. Co nie zmienia faktu, że są takie jakieś... Jakby to powiedzieć... Bardziej "plastikowe". Pompowania bieli nie zauażyłem, to jest kolejny wydumany problem, stale podnoszony przez druzynę LCD. Kontrast na LCD może być OK, ale lepsze jest wrogiem dobrego.

 

Co się rozumie pod nazwą "plastyczność obrazu" - jest chyba oczywiste. Określenie "bełkot" jest argumentem mało przekonującym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- super czerni nie mam, ale też nie mam "pompowania" jasności jak na plazmach

 

No bez przesady. Takie zjawisko może być widziane na projektorze z dynamiczną przysłoną, ale na pewno nie na plazmie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bez przesady. Takie zjawisko może być widziane na projektorze z dynamiczną przysłoną, ale na pewno nie na plazmie.

Bez problemu widać jak plazma na jasnym "przygasa". Widać to zjawisko też na ekranach OLED w np. telefonach (choć dużo mniej niż w plazmie).

 

Co się rozumie pod nazwą "plastyczność obrazu" - jest chyba oczywiste.

Dobra, to co to jest ta "plastyczność obrazu"? Jak ten parametr zmierzyć?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na LCD kolory mogą być piękne (wiem z doświadczenia), zwłaszcza na IPS. Co nie zmienia faktu, że są takie jakieś... Jakby to powiedzieć... Bardziej "plastikowe"

 

Jak kolory z IPS określasz bardziej plastykowymi, no to jak określisz wtedy kolory z VA ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, to co to jest ta "plastyczność obrazu"? Jak ten parametr zmierzyć?

 

To nie jest parametr mierzalny, lecz ogólne wrażenie jakie się ma ogladając dany obraz. Rzeczy na drugim planie są jakby głębiej w ekranie niż te, które reżyser umieścił na pierwszym planie. Czyli obraz 2D ma coś na kształt trzeciego wymiaru.

 

Jak kolory z IPS określasz bardziej plastykowymi, no to jak określisz wtedy kolory z VA ?

 

Może powinienem doprecyzować: na IPS są troszeczkę bardziej plastikowe. Na VA są po prostu plastikowe. Nawet bardzo. To jest oczywiście moja subiektywna opinia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobcat, ty zdaje się kiedyś coś wspominałeś że miałeś kiedyś topowy model LG IPS z bardzo dużą ilością (w porównaniu z dzisiejszymi modelami) stref wygaszania, jak byś działanie tego wygaszania odniósł do plazmy którą posiadasz i czy dużo szczegółów w cieniach wtedy znikało/było niewidocznych i czy przy IPS bez załączonoego wygaszania mógłbyś oglądać wieczorami na rzecz większej ilości szczegółow w cieniach ale słabszej głębi czerni?.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem i mam. LG model LV5500. Czyli żaden topowy. Ma 16-strefowe wygaszanie nazwane przez producenta LED Plus. Czasem puszczam na obydwu ten sam program HD z NC+ i biegam pomiędzy pokojami, porównując. Przez ciekawość.

 

Uważam, że czerń na tym LCD-ku jest całkiem dobra. A co za tym idzie - kontrast również. Dlatego protestuję zawsze gdy ktoś zaczyna biadolić nad czernią na IPS. Jest głęboka bez polepszaczy czerni i kontrastu, a ten model ma takich regulacji sporo. Dotyczy to normalnego obrazu, np. ktoś na ekranie ma czarny garnitur. Polepszacze powodują zanik szczegółów w ciemnych scenach i na ciemnych fragmentów obrazu.

 

Oczywiście nie ma co porównywać tego z plazmą, gdzie czerń jest jeszcze (dużo) głębsza, a ciemne fragmenty ekranu (również dużo) bardziej szczegółowe. Ale skłamał bym mówić że mojego LCD-ka się niefajnie ogląda. Również sceny z miasta nocą, nie zauważyłem jakiegoś specjalnego problemu ze zjawiskiem halo. Jednak to samo miasto nocą na PDP wychodzi o wiele bardziej spektakularnie.

 

Jest ewidentna różnica w sytuacji takiej jak koniec filmu, czarny ekran i pośrodku biały napis, np. z nazwą producenta. Na plazmie jest tak jak być powinno: smolista czerń i te białe litery. Na LCD-ku czerń w rzędach, gdzie w środku ekranu jest napis - jest ewidentnie jaśniejsza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witek, widzę że też czekasz na walkę Fonfary ? ;)

 

Bobcat, ty zdaje się kiedyś coś wspominałeś że miałeś kiedyś topowy model LG IPS z bardzo dużą ilością (w porównaniu z dzisiejszymi modelami) stref wygaszania, jak byś działanie tego wygaszania odniósł do plazmy którą posiadasz i czy dużo szczegółów w cieniach wtedy znikało/było niewidocznych i czy przy IPS bez załączonoego wygaszania mógłbyś oglądać wieczorami na rzecz większej ilości szczegółow w cieniach ale słabszej głębi czerni?.

Ja miałem z kolei LX9500 na IPS (coś koło 200 stref local dimming), wygaszał się do zera. W sumie bardzo fajnie to działało, wcale nie zżerało szczegółów w czerni, no może odrobinę w porównaniu do plazmy (ale to żaden problem). Lekkim problemem natomiast w porównaniu do plazmy jest efekt halo. W sumie rzadko go widać, można go też zlikwidować, zwiększając nieco jasność, wtedy czerń nie wygasza się do zera i jest na poziomie podobnym lub ciut słabszym od ostatnich plazm Panasa.

Generalnie jak całkowicie się wygasza, to niektóre sceny mogą wyglądać nawet trochę lepiej niż na plaźmie (super efekt), są też takie gdzie plazma wygrywa mimo że nie wygasza się do zera - ogólnie przewaga tych drugich.

Natomiast wyłączenie local dimming w tym LG = paskudna czerń i widać nieco nierówne podświetlenie matrycy, no może jak się zjedzie z podświetleniem w okolice zera to od biedy dałoby się oglądać taką czerń, ale wtedy jasność jest bardzo niska. Także od zwykłego IPS bez wygaszania radzę uciekać najdalej jak się da to, w nocy taki tv jest nie do oglądania, choć kolory może mieć ładne. Zresztą kontrast to nie wszystko, plazma ma obraz po prostu ładniejszy i przyjemniejszy. Coś jak wzmacniacz lampowy, niby zniekształcenia większe ale słucha się go przyjemniej od tranzystora, tak samo tutaj obraz niby mniej dokładny (np czcionka) ale jednak wydaje się bardzo nasycony, szczegółowy i naturalny. Jest wrażenie trochę większej głębi tak jak Bobcat pisał. Na tym LG to trochę tak jakby ktoś strzelił "polerkę", obraz dokładny ale pozbawiony tej "faktury". Na każdym LCD widzę ten efekt, w różnym stopniu ale nie wiem czy to zależy od rodzaju matrycy (IPS, PVA czy inna) czy od czegoś innego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresztą kontrast to nie wszystko, plazma ma obraz po prostu ładniejszy i przyjemniejszy. Coś jak wzmacniacz lampowy, niby zniekształcenia większe ale słucha się go przyjemniej od tranzystora, tak samo tutaj obraz niby mniej dokładny (np czcionka) ale jednak wydaje się bardzo nasycony, szczegółowy i naturalny. Jest wrażenie trochę większej głębi tak jak Bobcat pisał. Na tym LG to trochę tak jakby ktoś strzelił "polerkę", obraz dokładny ale pozbawiony tej "faktury". Na każdym LCD widzę ten efekt, w różnym stopniu ale nie wiem czy to zależy od rodzaju matrycy (IPS, PVA czy inna) czy od czegoś innego.

Porównanie plazmy do wzmacniacza lampowego jest ... trafne. Plazma intensywnie używa ditheringu i obraz może sprawiać wrażenie posiadania faktury (bardzo subtelnej/drobnej, o rozmiarze siatki ditheringu), tam gdzie jej w źródle video nie ma. Analogicznie wzmacniacz lampowy dodając parzyste harmoniczne "tworzy mikrodetale detale" których w nagraniu nie ma.

 

Wiele materiałów video po prostu nie ma wręcz faktury (polecam zrzucić sobie klatkę obrazu w komputerze z jakiegoś materiału video, szczególnie nagrania z jakiegoś koncertu/programu na żywo i ją pooglądać). Na samym etapie kompresji w studiu do mpeg/AVC detale są rozmywane ginąc w makroblokach (tym bardziej im niższy bitrate), które zwykle są tak małe, że niby ich nie widać, ale obraz jakiś taki uboższy.

 

Druga sprawa z TV LCD jest taka, że mają zwykle domyślnie włączone co najmniej dwa filtry, które rozmywają faktury, nawet te, które faktycznie w video są (Ja je powyłączałem, nazwa tych filtrów czasem brzmi:"usuwanie zniekształceń mpeg / blokowych itp.").

 

Trzecia sprawa, to upłynniacze w LCD - one zwykle też rozmywają faktury (te istniejące), i w SONY widzę, że tego negatywnego efektu nie ma, ale w LG, pomimo wyłączenia różnych rozmywaczy co znacznie unaturalniło obraz, nadal mam wrażenie rozmycia faktur). Inna sprawa, że do LG pojawia się co chwilę nowy firmware, co może wyeliminować problem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej jest porównanie czerni z IPS z wygaszaniem vs modeli VA bardzo chwalonych za czerń :

 

LG IPS z wygaszaniem (czerń idealna bez względu na czas otwarcia migawki aparatu :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Nowy model Sony W8 VA :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Sony W9O5 ubiegłoroczny model VA bardzo chwalony za czerń :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Wniosek, najgłębszą czerń zaprezentował model na matrycy IPS + załączone wygaszanie.

 

Kyle, a jakie u ciebie są wrażenia z porównania LG IPS z wygaszaniem vs Sony VA ?.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze fotka czerni Sony KD-65X9005 (nie zdażyłem doedytować do poprzedniego posta) :

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Druga sprawa z TV LCD jest taka, że mają zwykle domyślnie włączone co najmniej dwa filtry, które rozmywają faktury, nawet te, które faktycznie w video są (Ja je powyłączałem, nazwa tych filtrów czasem brzmi:"usuwanie zniekształceń mpeg / blokowych itp.").

 

W tańszych modelach TV pomimo wyłączenia w menu tych filtrów, to tak naprawdę działają one nadal tylko nieco mniej agresywnie co powoduje likwidację naturalnego ziarna (a zarazem oczywiście zmniejsza to szczegółowość obrazu) które jest oryginalnie na filmie. Maciej to stwierdził testując jednego z tańszych modeli samsunga.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kyle, a jakie u ciebie są wrażenia z porównania LG IPS z wygaszaniem vs Sony VA ?.

Wygaszanie mam w sumie wyłączone na tym LG ... kiedyś zrobię porównanie z włączonym. Tak czy inaczej czerń na SONY VA jest znacznie lepsza, a przez to wrażenie "głębi" obrazu lepsze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygaszanie mam w sumie wyłączone na tym LG ... kiedyś zrobię porównanie z włączonym. Tak czy inaczej czerń na SONY VA jest znacznie lepsza, a przez to wrażenie "głębi" obrazu lepsze.

 

A po włączeniu wygaszania nie zejdzie głębiej od Sony ? Kiedyś bawiłem się chwilkę wygaszaniem w wysokiej serii 9 LG i tylko najwyższy poziom sciemniania minimalnie zmniejszył szczegółowość w cieniach (ale to była jednak wysoka seria) , ale widziałem to tylko na jednym materiale, to był jakiś koncert.

 

Wiesz co, a dałbyś radę zrobić fotki porównawcze ?.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, a dałbyś radę zrobić fotki porównawcze ?.

Ja będzie kiedyś więcej luzu to postaram się zrobić. Ale chyba będę musiał odpalić na obu jakiś klip z USB, bo nie mam w pokoju dwóch anten, ani rozgałęziacza (każdy z tv ma u mnie własną antenę).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem z kolei LX9500 na IPS (coś koło 200 stref local dimming), wygaszał się do zera. W sumie bardzo fajnie to działało, wcale nie zżerało szczegółów w czerni, no może odrobinę w porównaniu do plazmy (ale to żaden problem).

 

Szcegółowość w ciemnych scenach jest nieco gorsza naż na plaźmie, ale nie można tego nazwać "zżeraniem". Jest ono tylko wtedy, gdy przesadzi się z polepszaczami czernmi i kontrastu, a jest tego w menu sporo.

 

Czytałem gdzieś jak działa to 16-strefowe wygaszanie LED Plus. Tekst był bardzo techniczny, nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Jeśli nie - proszę znawców tematu o skorygowanie mnie.

 

Telewizor ma podświetlenie krawędziowe. Ale nie jest tak, że powierzchnia ekranu została podzielona stale na 16 niezmiennych podpowierzchni. Owszem, jest 16 podobszarów, ale są one zarządzane dynamicznie, w załeżności od potrzeb. Każdy z nich ma oddzielne sterowanie podświetleniem i jest 16 niezależnych układów sterowania. Jakim obszarem każdy z nich zarządza w danym momencie - regulowane jest na bieżąco w czasie rzeczywistym, w zależności od obrazu na ekranie.

 

Jeśli jest sytuacja, że na ekranie pojawia się jakiś jeden malutki szczególik, który ma być bardzo czarny - wówczas odpowiednia strefa zostaje zmniejszona do najmniejszych możliwych rozmiarów, w założeniu - do rozmiarów owego (w intencji: bardzo czarnego) szczególiku. Nie zawsze jest to możliwe, dlatego czasem strefa ta jest nieco większa. I przyciemniane, bądź nawet całkowicie wygaszane są tylko te diody LED (czasem nawet jest to jedna dioda) odpowiedzialna za podświetlenie tego właśnie fragmentu ekranu. Wtedy inne strefy potencjalnego przyciemniania są chwilowo powiększane, lecz to nie jest problem, gdyż tam w danym momencie nie trzeba nic przyciemniać. Dlatego matematycznie rzecz ujmując - stref przciemniania/wygaszania jest bardzo, bardzo dużo, raz jedne są małe, inen powiękzone, kiedy indziej jest sytuacja odmienna - inne. To różni krawędziowy LED Plus od Full, gdzie stref jest 200 (albo i więcej), ale są one stałe.

 

Powtarzam: ja to tak zrozumiałem. Nie wiem czy dobrze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej jest porównanie czerni z IPS z wygaszaniem vs modeli VA bardzo chwalonych za czerń :

 

LG IPS z wygaszaniem (czerń idealna bez względu na czas otwarcia migawki aparatu :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Nowy model Sony W8 VA :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Sony W9O5 ubiegłoroczny model VA bardzo chwalony za czerń :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Wniosek, najgłębszą czerń zaprezentował model na matrycy IPS + załączone wygaszanie.

 

Kyle, a jakie u ciebie są wrażenia z porównania LG IPS z wygaszaniem vs Sony VA ?.

Każdy tv z local dimming będzie miał głębszą i lepszą czerń od zwykłego LCD.

Na IPS-ach normalnie masz najmniejszy clouding, tyle że czerń w standardzie jest słaba.

Pisałem wyżej na przykładzie tego mojego LG - nawet jeśli podwyższymy jasność tak aby czerń nie wygaszała się do całkowitego zera (sens jest jeśli chcemy mieć możliwie najlepsze szczegóły w cieniach i zminimalizować/zlikwidować efekt halo), to i tak czerń jest świetna, może odrobinę gorsza od ST60, w okolicy - strzelam 0,02cd/m2. No i to jest też czerń z całkowitym brakiem cloudingu przy włączonym local dimming (przy wyłączonym lekki jest, choć to IPS).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może w nowych rozwiązaniach z mniejszą ilością stref można zdziałać więcej niż w starszych rozwiązaniach z większą ilością stref. (to do wcześniejszej wypowiedzi bobcata)

 

Tymczasem znalazłem taką wypowiedź odnośnie tego ile stref by musiał mieć TV LCD aby dorównać plaźmie :

 

''Aby telewizor z podświetleniem LED mógł dorównać dobrej plaźmie pod względem samej jednej cechy, to znaczy kontrastu, musiałby mieć podświetlenie strefowe i to jedna strefa na jeden punkt obrazowy. Czyli musiałby mieć przeszło 2 miliony niezależnie zasilanych i niezależnie sterowanych stref. A to jest "Mission Impossible" w standardowych LCD z podświetleniem LED...Stąd i odpowiedź jest kategoryczna. Zero szans. To jest konstrukcyjnie niemożliwie przy obecnym stanie technologii.''

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

 

Każdy tv z local dimming będzie miał głębszą i lepszą czerń od zwykłego LCD.

Na IPS-ach normalnie masz najmniejszy clouding, tyle że czerń w standardzie jest słaba.

 

Z tego wynika chyba taki wniosek że telewizory IPS mają dwojakie oblicze, tj przy wyłączonym wygaszaniu strefowym lub przy jego braku jak to jest niestety w wielu modelach IPS, te telewizory mają dosyć niski kontrast względem VA, ale już po załączeniu local dimming kontrast staje się nagle można by rzec potężny !.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szcegółowość w ciemnych scenach jest nieco gorsza naż na plaźmie, ale nie można tego nazwać "zżeraniem". Jest ono tylko wtedy, gdy przesadzi się z polepszaczami czernmi i kontrastu, a jest tego w menu sporo.

Ja bym to określił inaczej, szczegółowość (widoczność detali) może być ta sama, tylko z nieco gorszym efektem z powodu słabszego kontrastu jaśniejszych elementów - na plaźmie będzie lepiej wiadomo dlaczego, każdy piksel = 1 strefa.

Przykład najgorszy dla tv z local dimming - gwieździste niebo. TV wygasza się możliwie najciemniej ale nie może do końca tego zrobić, dlatego tam jest jakiś algorytm, który kontroluje jasność, ograniczając jasność gwiazd z normalnego poziomu do trochę niższego, tak aby ciemnego pola dookoła nie rozświetlić za bardzo. Czyli na plaźmie tutaj mamy normalnie świecące gwiazdy a na LED local dimming trochę ciemniejsze, no i czerń dookoła gwiazd jest jaśniejsza (efekt halo), no ale to najgorszy możliwy przypadek, generalnie tego efektu halo tak często nie widać. Natomiast jeśli zwiększymy jasność aby tv nie wygaszał się do zera to efektu halo nie będzie widać, ciemna otoczka gwiazd wyrówna się (nie będzie widać "plam" efektu halo) do poziomu trochę gorszego od plazmy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast jeśli zwiększymy jasność aby tv nie wygaszał się do zera to efektu halo nie będzie widać, ciemna otoczka gwiazd wyrówna się (nie będzie widać "plam" efektu halo) do poziomu trochę gorszego od plazmy.

 

I to jest bardzo istotna wiadomosć !

 

Ale czy to zwiększenie jasności (aby tv nie wygaszał się do zera) nie za bardzo rozjaśni ogólny obraz ?.

 

Czyli dobrze ustawiony IPS posiadający tryb wygaszania stref jednak jest lepszym rozwiązaniem od VA ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dokładnie jakie zalety oprócz lepszej czerni mają matryce VA w stosunku do IPS, ale w przypadku local dimming natywna czerń matrycy przestaje mieć chyba jakiekolwiek znaczenie. IPS mają na pewno równiejsze podświetlenie i kąty dobre.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.