Skocz do zawartości
IGNORED

SF Extrema


chilon

Rekomendowane odpowiedzi

Mieliście może okazję posłuchać z tych głośników fortepianu? Wiem, że to starocie. Ale pięknie wykonane. A ja obsesyjnie szukam dobrego brzmienia fortepianu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie raczej do działu Hi-end :-)

 

Moim zdaniem jeśli chcesz idealnego brzmienia fortepianu szukaj Magnepanów albo jakichś elektrostatów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Yamaha NS1000 Monitor | Krell KSA-80 | Krell KRC-3mk2 | SBT + Tomanek ULPS | Metrum Octave DAC (14VA PSU) |

Siltech SQ38-G3 | Nordost Flatline | Tara Labs RSC Air 75 coax | Ecosse Nu Diva

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmował bym się tym, że to starocie. Technika głośnikowa w nich zastosowana wcale się jakoś specjalnie nie zestarzała. Od pewnego czasu pojawiają się nawet plotki, że SF ma wznowić Extremę, tak jak to zrobił z Minimą Amator.

 

Jedyny problem jaki widzę to wzmacniacz. Albo podłączysz to do wzmacniacza typu Gryphon Antileon (czytaj: wydajnego prądowo) albo lepiej poszukać czegoś łatwiejszego do napędzenia.

 

Tak czy siak - wspaniałe kolumny, jedne z moich ulubionych. All time classic.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym razie - są grzechu WARTE!!!

Druga pozycja w (moich prywatnych) rankingach...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Measurements can provide a measure of insight, but are no substitute for human judgment. Why are we looking to reduce a subjective experience to objective criteria anyway? The subtleties of music and audio reproduction are for those who appreciate it. Differentiation by numbers is for those who do not".--Nelson Pass

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmował bym się tym, że to starocie. Technika głośnikowa w nich zastosowana wcale się jakoś specjalnie nie zestarzała. Od pewnego czasu pojawiają się nawet plotki, że SF ma wznowić Extremę, tak jak to zrobił z Minimą Amator.

 

Miałem amator 1 - świetnie na nich brzmiały instrumenty więc z extremami pewnie będzie lepiej.

 

Technika głośnikowa niewiele się zmienia ale trzeba niestety zwracać uwagę na takie rzeczy jak zmęczenie materiału czyli zwyczajne zużycie .

Wszystko oczywiście zależy od warunków w jakich i z czym pracowały kolumny.

Tak czy inaczej warto się przyjrzeć szczególnie membraną. Elementy zwrotnic (kondensatory) też mogą tracić swoje parametry , wytłumienie może być sparciałe itd.

 

Ciekaw jestem skąd wezmą głośniki do extremy bo dynaudio chyba już nie robi esotara 330 a nowe ich kopułki tak nie grają.

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś znajdą - oby tylko chciało im się opracować Mark II. Głośnik - legenda... warto go reanimować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elementy zwrotnic (kondensatory) też mogą tracić swoje parametry ,

Akurat w zwrotnicy SF Extrema nie było chyba żadnych kondensatorów o ile dobrze pamiętam. Na pewno filtr gwizdka ich nie miał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jedyne kolumny podstawkowe które chciałbym mieć. Zgadzam się z przedmówcami, potrzebują mocy. I trzeba zwrócić uwagę na stan. Jest jednak w nich coś, że tak rzadko trafiają na rynek wtórny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jedyne kolumny podstawkowe które chciałbym mieć. Zgadzam się z przedmówcami, potrzebują mocy. I trzeba zwrócić uwagę na stan. Jest jednak w nich coś, że tak rzadko trafiają na rynek wtórny.

 

Rzadko pojawiają się w ogłoszeniach bo ogólnie ich jest mało a przyczyna jest prosta bo były/są drogie.

Ferrari też niewiele jeździ po drogach. Ja nie wyobrażam sobie mieć innych kolumny niż podstawkowe a extremy mimo wieku mają to coś.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są rzadkie. Fakt. Raczej trudno sądzić, że ktoś takie perełki zajeździł. Myślę, że skakał nad nimi jak nad noworodkiem :) Stawiam więc na to, że egzemplaże pojawiające się na rynku wtórnym są w dobrym stanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ze wzmacniaczem przeciętnym po prostu nie pokażą wszystkiego na co je stać czy w ogóle będzie kiepsko?

Jak się szarpnę na Extremy to prędko nie kupię hi-edowego wzmaka:-(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Te monitorki ważą 80 KG (para) ? ... o k.. znaczy się jestem zdumiony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ze wzmacniaczem przeciętnym po prostu nie pokażą wszystkiego na co je stać czy w ogóle będzie kiepsko?

Jak się szarpnę na Extremy to prędko nie kupię hi-edowego wzmaka:-(

 

Nie przejmowałbym się aż tak bardzo:)

Wystarczy "zwykły" Metaxas Solitaire (5-7 kzł) - choć trudno upolować. I Wadia na wyjściu... To też GRA!!! Do sprawdzenia.

 

Bum>>>

Muszę Cię zmartwić. Na SF Extrema "słychać" kable. I to jak!

 

Same monitory ważą 40 kg sztuka. Do tego oryginalne standy - 50:)

Szkoda, że to jednak tylko monitory. Lecz nie zawaham się napisać - SUPER monitory!

 

 

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Measurements can provide a measure of insight, but are no substitute for human judgment. Why are we looking to reduce a subjective experience to objective criteria anyway? The subtleties of music and audio reproduction are for those who appreciate it. Differentiation by numbers is for those who do not".--Nelson Pass

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super monitory - fakt niezaprzeczalny, ale nie dlatego że dużo ważą i mają ciężkie podstawki. A z kablami to bym uważał ;-)

 

Między innymi - dlatego:)

 

A na drogie kable trzeba uważać! Zwłaszcza, jak ma się pieniądze, żeby je kupić...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Measurements can provide a measure of insight, but are no substitute for human judgment. Why are we looking to reduce a subjective experience to objective criteria anyway? The subtleties of music and audio reproduction are for those who appreciate it. Differentiation by numbers is for those who do not".--Nelson Pass

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat w zwrotnicy SF Extrema nie było chyba żadnych kondensatorów o ile dobrze pamiętam.

 

+1

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to z tymi podstawkami jest??? Można odnieść wrażenie, że - niby - świetne podstawki nie dorastają do pięt podłogówkom z niższej - teoretycznie - klasy.

Wniosek z grubsza poprawny?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to z tymi podstawkami jest??? Można odnieść wrażenie, że - niby - świetne podstawki nie dorastają do pięt podłogówkom z niższej - teoretycznie - klasy.

Wniosek z grubsza poprawny?

Posłuchaj trochę sprzętu i wróć :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem stronniczy - nigdy nie miałem podłogówek. :)

I wcale za podłogówkami nie tęsknię. Nigdy nie mieszkałem w jakichś kolosalnych salonach a w małych pomieszczeniach, szkoda gadać - monitor to monitor.

Oczywiście dyskusja o wyższości monitora nad podłogówkami (czy odwrotnie) nie ma najmniejszego sensu.

To tak, jakby mówić, że lampa lepsza niż tranzystor (czy odwrotnie).

Bezsens - czysty bezsens.

Extrema nie jest wyjątkowa dlatego, że jest monitorem, czy że jest dużym monitorem.

Extrema jest wyjątkowa, bo jest dzieckiem jednego z najlepszych projektantów kolumn na świecie, który postanowił, że w tej akurat kreacji żadnych kompromisów nie będzie i jednocześnie wspiął się na wyżyny swego kunsztu.

Extremę trzeba rozpatrywać w tej chwili bardziej jako dziedzictwo europejskiej kultury, niż przedmiot użytkowy.

I pamiątkę po lepszych czasach - wystarczy spojrzeć, co się stało z Sonus Faberem po odejściu Serblina.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Extrema jest wyjątkowa, bo jest dzieckiem jednego z najlepszych projektantów kolumn na świecie, który postanowił, że w tej akurat kreacji żadnych kompromisów nie będzie i jednocześnie wspiął się na wyżyny swego kunsztu.

 

Wszystko ładnie i pięknie, ale pomijając na chwilę legendę, kult marki i całą tą otoczkę

w dalszym ciągu są to "tylko" dwudrożne "kolumienki" kosztujące nawet dzisiaj tyle co nie jedna para dobrych podłogówek.

i patrząc od tej strony cała ta podnieta wydaje się co najmniej dyskusyjna, bo co w tych SF aż tyle niby miałoby kosztować?

Owszem, pełna zgoda, że Sonus Faber, że Extrema, że grają i wyglądają, nie mówię że nie, ale 16 czy 18 koła za używki,

to mimo wszystko lekka przesada, tym bardziej że za taką kasę można już mieć na przykład Mezzo Utopie albo dwie pary Mini Utopii,

że o jakiejś setce modeli kolumn innych producentów nie wspominając, a z takim budżetem, zwłaszcza w używkach, można już nieźle poszaleć.

Chociaż nie ukrywam, że swego czasu sam rozpatrywałem zakup Extrem i nawet już konkretnie się na nie napaliłem,

ale (nie)stety ktoś mnie ubiegł i sprzed nosa mi je sprzątnął, po czym jakiś czas później szukał do nich nowych tweeterów,

bo te zamontowane fabrycznie były delikatnie rzecz ujmując "po przejściach" o czym w ogłoszeniu oczywiście ani słowa, a cena kosmos.

Tak że legenda legendą, a życie swoje i Extremy jako obiekt kultu czy pożądania, jasne czemu nie, ale jako kolumny do słuchania...

wydaje mi się, że można znacznie lepiej wydać taką kasę i nie wpakować się przy tym na minę typu na przykład głośnik do wymiany,

którego nie można już dostać, a ceny używanych, nierzadko chałupniczymi metodami naprawianych, powodują zatrzymanie akcji serca :)

 

Extremę trzeba rozpatrywać w tej chwili bardziej jako dziedzictwo europejskiej kultury, niż przedmiot użytkowy.

 

A no chyba że tak.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Naukowe teorie mnie nie interesują. Zresztą kogo tu interesują? To jest forum dla audiofilów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choć osobiście wolę podłogówki, to pozwolę sobie napisać, że SF Extrema prawdopodobnie są WARTE (niestety) swej wysokiej ceny...

 

Można sprawdzić gdyby co - postawić obok jakieś nowe, dobre podłogówki i już:) Jeśli owe podłogówki wypadną relatywnie lepiej (powiedzmy, że obiektywna, zebrana komisja zdecyduje:)- to chylę czoła!

 

Pomijajmy egzemplarze z niesprawnymi lub naprawianym chałupniczo głośnikami.

Piszmy o sprawnych:)

Na minę zawsze można wdepnąć. Obojętnie jaka markę i jaki sprzęt kupujemy...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Measurements can provide a measure of insight, but are no substitute for human judgment. Why are we looking to reduce a subjective experience to objective criteria anyway? The subtleties of music and audio reproduction are for those who appreciate it. Differentiation by numbers is for those who do not".--Nelson Pass

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sluchalem tych Extrem z Accuphase E-211 i jak dla mnie, to mialy one ewidentnie zmatowione wysokie tony. Byc moze przyczynily sie do tego kable VDH The Revelation lub ogolnie zla aplikacja. Swietne kolumny - ale czy ich brzmienie usprawiedliwia az tak wysoka cene? Moim zdaniem nie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sluchalem tych Extrem z Accuphase E-211 i jak dla mnie, to mialy one ewidentnie zmatowione wysokie tony. Byc moze przyczynily sie do tego kable VDH The Revelation lub ogolnie zla aplikacja. Swietne kolumny - ale czy ich brzmienie usprawiedliwia az tak wysoka cene? Moim zdaniem nie.

 

Hm.

I tu się kłania aplikacja lub po prostu gusta, o których się nie dyskutuje. Dlatego też, jedni wielbią to, a drudzy - owo...

I dobrze!

 

Ja zaś słuchałem Extrem z Metaxasem Solitaire i Gryphonem Antileon - końcówkami sterowanymi z Wadii. Tu super, a tam jeszcze lepiej!

Prywatnie uważam, że już Metaxas zagrał lepiej od Accu P-7000. Wydajność prądowa, to chyba podstawa...

Czego jak czego, ale nasycenia, barwy i dodałbym - "perlistości" dźwięku w Extremach jest zatrzęsienie!

Ba. osobiście uważam, że czasami nawet aż za wiele:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Measurements can provide a measure of insight, but are no substitute for human judgment. Why are we looking to reduce a subjective experience to objective criteria anyway? The subtleties of music and audio reproduction are for those who appreciate it. Differentiation by numbers is for those who do not".--Nelson Pass

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metaxas Solitaire to 5-6kzł. I to sama końcówka. Tańszy MAS Iraklis pewnie też by dał radę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 czy 18 koła za używki,

to mimo wszystko lekka przesada, tym bardziej że za taką kasę można już mieć na przykład Mezzo Utopie albo dwie pary Mini Utopii,

 

8-9 tys zł za używane Mini Utopie? Masz dobre dojścia. :)

Za tyle to ja dostanę co najwyżej ex-demo B&W 805D, a chyba jednak Mini Utopie lepsze?

Niestety nie słuchałem ich. Ostatnie kolumny z tej firmy których udało mi się posłuchać daaawno temu to były Point Source. Żyleta.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

8-9 tys zł za używane Mini Utopie? Masz dobre dojścia. :)

Za tyle to ja dostanę co najwyżej ex-demo B&W 805D, a chyba jednak Mini Utopie lepsze?

Niestety nie słuchałem ich. Ostatnie kolumny z tej firmy których udało mi się posłuchać daaawno temu to były Point Source. Żyleta.

Nie żałuj Utopii-uszy masz nie przyzwyczajone do takiego grania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewno tak... Focale jednak mają swoją specyfikę. I zapewne nie z mojej bajki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.