Skocz do zawartości
IGNORED

Budowa panela absorbującego na bazie wełny mineralnej


Imacman
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

@szczupak90

 

witam

widzę, że masz podobny pokój na poddaszu jak mój. Nie jestem jakimś guru od akustyki wnętrz, ale zmagam się chyba z podobnymi problemami co Twoje - więc ma już jakieś tam doświadczenia. Aby poprawić akustykę staram się u siebie obstawić pierwsze odbicia, zredukować efekt fal stojących i dodatkowo rożnymi ustawieniami spowodować aby pokój uzyskał korzystniejsze akustycznie proporcje.

 

Podpiąłem zdjęcia różnych ustawień które przerabiałem u siebie.

1. Pusty pokój jak widać podobny do Twojego tylko wyższy (3,5 m).

2. Dyfuzory drewniane na pierwszych odbiciach bocznych i z tyłu.

3. Dyfuzory drewniane 2d z tyłu 1d z boku.

 

Pierwsze odbicia: Na Twoim rysunku widać że meble masz ustawione na dłuższej ścianie - ja raczej unikam stawiania coś na tej ścianie ponieważ jest problem z umiejscowieniem ustrojów na pierwszych odbiciach na ścianach, a dodatkowo pokój który jest wąski robi sie jeszcze węższy. Metodą lusterkową wyznaczyłem miejsca odbić na ścianach, za kolumnami. Jest jeszcze jedno na skosie za kolumnami (u Ciebie może być podobnie) tutaj powieszę pojedyncze absorbery z PT80.

Proporcje:Zauważ że dyfuzory 2d tworzą nową ścianę, skracając pomieszczenie, dzięki temu ma ono proporcje bliższe tym, które uznaje się za korzystne (opisuje je np Everest w "Podstawach akustyki") Dodatkowo żeby zamknąć ją całkowicie (przy okazji żeby lepiej wyglądało) miejsca obok uzupełnię robionymi na wymiar absorberami (które będą stały dokładnie za kolumnami). Ściana z ustrojów akustycznych będzie stała na niskim regale szerokim od ściany do ściany (u mnie 3,4 m) W ten sposób skrócę pokój o 1,2 m.

Fale stojące: W planie jest powieszenie absorberów dokładnie nad głową słuchacza. Głośniki ustawione są mniej więcej w 1/3 pomieszczenia, fotele w 2/3, lecz jest to kwestia indywidualna. Podczas prób z generatorem dźwięku z programu EQ Room Wizard okazało się że niskie częstotliwości rosną i maleją na przemian gdy się przesuwa fotel przód tył (innymi słowy układają się w pasma w poprzek pokoju). Ostatnią rzeczą są dwa niewielkie absorbery po prawej i lewej stronie słuchacza na wysokości głowy.

 

W przyszłości w celu poprawy kontroli basu trzeba będzie coś zrobić z narożnikami, ale nie jest to wielki problem na poddaszach. Konstrukcja przegród na poddaszu raczej tłumi niskie częstotliwości. U mnie nie jest on jakiś nadzwyczajnie głęboki. Może ktoś z bardziej doświadczonych akustyków doradzi co zrobić z basem na poddaszu. Wykluczam nakładanie płyty cementowej na regips (za duży remont i bałagan).

 

W tej chwili mam zamówione kilka wynalazków - regał, dodatkowe absorbery, jak je wstawię to zrobię fotkę. Na razie mam wszystko w proszku - stąd marne zdjęcia.

K.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-53610-0-55310600-1440744482_thumb.jpg

post-53610-0-93131700-1440744495_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

powoli wdrażam się w temat paneli absorbujących i szukam rozwiazania, które żona zaakceptuje.

Zastanawiam się nad rodzajem użytego płótna. Skoro sugerujecie spsikać (?) panel lakierem, to czy można użyć materiał o małej przepuszczalości? Myślę nad takim rozwiązaniem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) tylko czy po zadrukowaniu takie płótno nie będzie za sztywne i cały zabieg straci sens?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szczupak90

 

witam

widzę, że masz podobny pokój na poddaszu jak mój. Nie jestem jakimś guru od akustyki wnętrz, ale zmagam się chyba z podobnymi problemami co Twoje - więc ma już jakieś tam doświadczenia. Aby poprawić akustykę staram się u siebie obstawić pierwsze odbicia, zredukować efekt fal stojących i dodatkowo rożnymi ustawieniami spowodować aby pokój uzyskał korzystniejsze akustycznie proporcje.

 

Podpiąłem zdjęcia różnych ustawień które przerabiałem u siebie.

1. Pusty pokój jak widać podobny do Twojego tylko wyższy (3,5 m).

2. Dyfuzory drewniane na pierwszych odbiciach bocznych i z tyłu.

3. Dyfuzory drewniane 2d z tyłu 1d z boku.

 

Pierwsze odbicia: Na Twoim rysunku widać że meble masz ustawione na dłuższej ścianie - ja raczej unikam stawiania coś na tej ścianie ponieważ jest problem z umiejscowieniem ustrojów na pierwszych odbiciach na ścianach, a dodatkowo pokój który jest wąski robi sie jeszcze węższy. Metodą lusterkową wyznaczyłem miejsca odbić na ścianach, za kolumnami. Jest jeszcze jedno na skosie za kolumnami (u Ciebie może być podobnie) tutaj powieszę pojedyncze absorbery z PT80.

Proporcje:Zauważ że dyfuzory 2d tworzą nową ścianę, skracając pomieszczenie, dzięki temu ma ono proporcje bliższe tym, które uznaje się za korzystne (opisuje je np Everest w "Podstawach akustyki") Dodatkowo żeby zamknąć ją całkowicie (przy okazji żeby lepiej wyglądało) miejsca obok uzupełnię robionymi na wymiar absorberami (które będą stały dokładnie za kolumnami). Ściana z ustrojów akustycznych będzie stała na niskim regale szerokim od ściany do ściany (u mnie 3,4 m) W ten sposób skrócę pokój o 1,2 m.

Fale stojące: W planie jest powieszenie absorberów dokładnie nad głową słuchacza. Głośniki ustawione są mniej więcej w 1/3 pomieszczenia, fotele w 2/3, lecz jest to kwestia indywidualna. Podczas prób z generatorem dźwięku z programu EQ Room Wizard okazało się że niskie częstotliwości rosną i maleją na przemian gdy się przesuwa fotel przód tył (innymi słowy układają się w pasma w poprzek pokoju). Ostatnią rzeczą są dwa niewielkie absorbery po prawej i lewej stronie słuchacza na wysokości głowy.

 

W przyszłości w celu poprawy kontroli basu trzeba będzie coś zrobić z narożnikami, ale nie jest to wielki problem na poddaszach. Konstrukcja przegród na poddaszu raczej tłumi niskie częstotliwości. U mnie nie jest on jakiś nadzwyczajnie głęboki. Może ktoś z bardziej doświadczonych akustyków doradzi co zrobić z basem na poddaszu. Wykluczam nakładanie płyty cementowej na regips (za duży remont i bałagan).

 

W tej chwili mam zamówione kilka wynalazków - regał, dodatkowe absorbery, jak je wstawię to zrobię fotkę. Na razie mam wszystko w proszku - stąd marne zdjęcia.

K.

 

Dzięki za odpowiedź, nie liczyłem na tak spory wpis :).

 

Czyli w skrócie, za kolumny stawiam dyfuzory 1D

Na dłuższych ścianach wieszam panele żeby zredukować pierwsze odbicia.

A jakbym postawił zamiast dyfuzora tematowe panele z wełny?

 

Co do mebli, nie mogę ich w żaden sposób ustawić inaczej, skosy są tak duże, że i tak cud, że jakoś trzyma się to kupy, generalnie pomieszczenie miało być strychem. Zapomniałem wspomnieć, że na podłodze mam gołe panele, ale będę na dniach kupował dywan z długim włosem, mam nadzieję, że kontrola basu się przez to poprawi.

 

Tak też patrzę na mój pokój i stwierdzam, że na skosach mam już w jakimś stopniu dyfuzory, ponieważ znajdują się tam ozdobne kamienie gipsowe, które mają nieregularny kształt, tak samo na środkowej ścianie i kominie przy łóżku.

 

Jak to się mówi ryzyk - fizyk, zamówię 4 panele i będę przestawiał, aż dojdę do momentu, kiedy da to jakiś efekt.

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakbym postawił zamiast dyfuzora tematowe panele z wełny?

Moje eksperymenty pokazały , że zamiana dyfuzorów na absorery jest możliwa. Pozycjonowanie instrumentów, szerokość sceny jest znakomita, ale sam dźwięk jest trochę mniej energetyczny. Bardziej stłumiony.

będę na dniach kupował dywan z długim włosem, mam nadzieję, że kontrola basu się przez to poprawi.

Dywan nie ma żadnego wpływu na bas. Jest zupełnie przeźroczysty dla niskich częstotliwości niestety.

na skosach mam już w jakimś stopniu dyfuzory, ponieważ znajdują się tam ozdobne kamienie gipsowe, które mają nieregularny kształt, tak samo na środkowej ścianie i kominie przy łóżku.

To że są nieregularne to nie znaczy, że będą skuteczne. Układ szczelin w dyfuzorach jest matematycznie wyliczony tak aby najskuteczniej rozpraszać. Nie eksperymentowałem z takimi materiałami - tutaj odpowiedz opieram na cytowanym wcześniej Panu Everescie.

 

Najlepiej trochę poprzestawiać i zobaczyć jaki będzie skutek. Zauważyłem u mnie że znaczny wpływ mają takie czynniki jak odległości kolumn od ścian i od ustrojów. Duży wpływ ma głębokość wsunięcia pod skos (im głębiej tym gorzej). Położenie fotela względem kolumn i pomieszczenia. Kąt ustawienia kolumn. Ilość gratów w kątach ;) itp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Zamówiłem paczkę wełny i dywan z długim włosem. Jak to wstawię to dam znać jak zmienił się dźwięk.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

powoli wdrażam się w temat paneli absorbujących i szukam rozwiazania, które żona zaakceptuje.

Zastanawiam się nad rodzajem użytego płótna. Skoro sugerujecie spsikać (?) panel lakierem, to czy można użyć materiał o małej przepuszczalości? Myślę nad takim rozwiązaniem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) tylko czy po zadrukowaniu takie płótno nie będzie za sztywne i cały zabieg straci sens?

 

Ponawiam swoje pytanie. Da się użyć płótna zadrukowanego, czy musi to być przepuszczalny materiał, by uniknąć efektu odbicia?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam swoje pytanie. Da się użyć płótna zadrukowanego, czy musi to być przepuszczalny materiał, by uniknąć efektu odbicia?

 

Tak jak przedmówca. Czy można użyć czegoś takiego, jeżeli tak to który rodzaj tkaniny?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

 

Panele zrobione i zainstalowane na ścianach. Do paneli zrobiłem ramkę z kątowników drewnianych o szerokości 2 cm, żeby nadać konstrukcji równą bryłę, więc boki panela są nie zabudowane. Nie pryskałem waty żadnymi lakierami, przecież wełna w ogóle nie pyli, czy się kruszy, bałem się, że zmienię charakterystykę paneli, więc po co ryzykować. Całość wyszła całkiem schludnie. Jutro postaram się zrobić zdjęcie i wstawić na forum.

 

Panele rozmieściłem tak jak pierwotnie założyłem, po dwa na dłuższych ścianach. W tym samym czasie dołożyłem gruby dywan typu shaggy 2x3 m i to właśnie dywan dał najwięcej poprawy w brzmieniu. Teraz całość dźwięku określiłbym jako bardzo zrównoważony. Poprawiła się scena, bas już nie dudni, nawet jak podkręcę na maksa to nie sprzęga się, lecz ogólnie jest go dużo mniej, ale nie mało. W pokoju nie ma już pogłosu przy klaskaniu i słychać efekt trochę jak w kinie, ale dźwięk nie jest zamulony. Może mi to nie przeszkadza, bo lubię ciepłe granie. Jedynie najwyższe tony nadal mocno kłują, gdzie jest to zapewne spowodowane skosami, albo już kolumny nie tej klasy co oczekuję. Ogólnie jestem bardzo zadowolony. Teraz czas w końcu dokupić jakiegoś porządnego DACa, bo cały czas jadę na karcie zintegrowanej w PC.

 

PS No i przesiadłem się ze spotify na tidala, ale moje gumowe ucho nie zauważyło zmiany. Pewnie ze względu na fakt kiepskiej elektroniki.

 

Dzięki za pomoc i pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkurs na Wątek Miesiąca.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Imacman został nagrodozny za ten wątek.

Gratulujemy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Recenzje płyt, konkursy, wejściówki, wydarzenia, newsy:
Magazyn Kulturalny Audiostereo zaprasza!

Chcesz zostać partnerem audiostereo? Zajrzyj tutaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym podziękować wszystkim głosującym, bo to dzięki Wam, wątek został zwycięskim. Dziękuję sponsorom konkursu za wspaniałe nagrody i zachęcam Forumowiczów do aktywnego udzielania się na Forum, warto. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako wypełnienie zastosowałem gruby prasowany filc "Poroso" w ilości 3 warstw po ok. 10-12mm każda

czyli coś takiego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ?

 

Wełna pozostawiła trochę drobinek na podłodze przez co miałem małą wojnę w domu, kombinuje nad PT-80 obwiniętą folią + warstwa filcu, może dwie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie to. Tylko ja brałem bez kleju.

 

W ogóle to mam w planie kolejny projekt, tym razem właśnie z prawdziwej wełny mineralnej, o wyglądzie w stylu paneli Avcon Grand. Docelowe przeznaczenie - za kolumny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Mikkonen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam już koncepcję, nawet nie jedną :) Jest to prostsze niż się wydaje, trzeba jednak mieć dostęp do pewnych materiałów i technologii obróbki. Oczywiście nie zamierzam kopiować tych paneli, ale zrobić coś podobnego (co by mnie ktoś po sądach nie ciągał za złamanie jakiegoś tam patentu hehe).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o wyglądzie w stylu paneli Avcon Grand

 

 

A jak chcesz wykonać te zaokrąglenia ?

 

Jest to prostsze niż się wydaje, trzeba jednak mieć dostęp do pewnych materiałów i technologii obróbki.

 

Chodzi Wam o te gięte listewki na froncie panelu?

Jeśli tak to nie trzeba mieć żadnych maszyn do tego :)

Przypatrzcie się uważnie i chwilkę pomyślcie :)

 

G6+panels.JPG

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Marian133
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież wiadomo że to zwykłe listewki proste, wkładane w wyfrezowania na grzbiecie desek, na miejscu trzyma je siła rozpychania, podejrzewam że gdy się je wyciągnie na powrót będą płaskimi listewkami. Kwestia tylko z czego je wykonać - płyta HDF wydaje się niby OK, ale trzeba lakierować albo krawędzie po cięciu, albo w całości. Ja mam koncepcję - wycinanie na laserze z blachy aluminiowej 1,5 mm i lakierowanie proszkowo, mam też inną koncepcję bez desek trzymających z wyfrezowaniem na grzbiecie - w zamyśle trochę prostszą. Swoją drogą, ciekaw jestem ewentualnego popytu na tego typu panele, w oczywiście odpowiednio niższej niż "pierwowzór" cenie :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Mikkonen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież wiadomo że to zwykłe listewki proste, wkładane w wyfrezowania na grzbiecie desek, na miejscu trzyma je siła rozpychania

 

Dokładnie.

 

Jeśli chodzi o materiał, to nie wiem co to jest, ale dobrze by było aby to było drewno.

Ja będę próbował z HDF-u.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Avcon-acoustic-panels-general-view---diffisers.jpg

 

Nie widzę tak mocno wygiętego HDF'u ale kto nie próbuje te nie ma :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie.

 

Jeśli chodzi o materiał, to nie wiem co to jest, ale dobrze by było aby to było drewno.

Ja będę próbował z HDF-u.

 

Ja również spróbuję z HDFu. Powinien się wygiąć. Nie zrobię tylko takich wyfrezowań bo nie mam czym a nie chce mi się tego zlecać komuś bo się sporo zachodu robi. Mam trochę prostszą koncepcję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważajcie z tą wełna mineralna, strasznie "pyli", nie widać tego ale jest to szkodliwe dlatego tez na poddaszach zamykają jeszcze folią.

może jakieś gąbki, w końcu wygłuszenia w kolumnach są właśnie z gąbek, w OBI widziałem różne grubości

 

Zwykła może pylić, isover pt 80 zachowuję się bardziej stabilnie. Miałem stosować różne zabezpieczenia, ale z tego zrezygnowałem, bo zaklejając pory panel traci właściwości.

 

Wełna mineralna to nie jest to samo co szklana. Azbest też jest szkodliwy tylko przy zakładaniu i ściąganiu, kiedy jest stabilny to nie jest groźny dla człowieka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem ze musi być szczelne dla opóźnienia "przeciw pożarowi" ale były przypadki gdzie nie uszczelnili i szczególnie alergicy mieli problem.

 

Folia pomiędzy płytami a wełną jest tzw. folią paroizolacyjną. Ma za zadanie izolować od pary wodnej (tworzy się ona w domu, czy tego chcesz czy nie), która przenikając do wełny osłabia jej właściwości izolacyjne.

 

Wełna mineralna się nie pali.

 

Polecam też pozbyć się drukarek laserowych, toner używany do druku jest właśnie bardzo rakotwórczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wełna mineralna się nie pali.

ać to g*no prawda. każda pyli... i nic tego nie zmieni. Ja po PT-80 miałem lekki "kurz" na podłodze. Nie zmienia to jednak faktu że PT-80 to jak piszczenie wełna mineralna nie szklana i posiada atest higieniczny w którym czytamy że nie ma żądnych środków zagrażających zdrowiu lub życiu.

 

Nie używałem rękawiczek i nie czułem nadmiernego dyskomfortu, ale jestem przezorny (o żonie nie wspomnę) więc folia + filc..

 

 

Przy szklanej typowo sufitowej nikt by nie wytrzymał...

 

Polecam też pozbyć się drukarek laserowych, toner używany do druku jest właśnie bardzo rakotwórczy.

dokładnie, tak samo pestycydy z eko upraw...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tudzieź pary rtęci w prostownikach rtęciowych ...

 

20% nowotworów jest spowodowanych przez odżywianie się. Lepiej nie jeść. Pożyje się krócej :).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wełna mineralna się nie pali.

ać to g*no prawda. każda pyli... i nic tego nie zmieni. Ja po PT-80 miałem lekki "kurz" na podłodze. Nie zmienia to jednak faktu że PT-80 to jak piszczenie wełna mineralna nie szklana i posiada atest higieniczny w którym czytamy że nie ma żądnych środków zagrażających zdrowiu lub życiu

 

Polecam przeczytać cytowany fragment. Jest zasadnicza różnica między nie pali a nie pyli. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez arczi87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam przeczytać cytowany fragment. Jest zasadnicza różnica między nie pali a nie pyli. :)

cii ! esz psikus.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.