Jump to content
IGNORED

Budowa panela absorbującego na bazie wełny mineralnej

Recommended Posts

20 godzin temu, Kopczas napisał:

To mój pierwszy panel więc ma pewne niedoskonałości, a w zasadzie drugie podejście do tej samej ramy. Na zdjęciach widać niedoskonałości niewidoczne gołym okiem. Co do rzeczy, które można zrobić lepiej : 

drewno po malowania stało się chropowate, które przy naciąganiu a potem prasowaniu już pod sufitem wychodzą przez materiał. Nie zwróciłem na to uwagi wcześniej, wniosek więc taki że przed obijaniem tkaniną należy przejechać pomalowaną ramę papierem ściernym. 

Druga sprawa jest taka, że początkowo oklejałem dolną warstwę wełny flizeliną z klejem. Ta niestety odpada przez to podczas wkładania wełny w ramę zawsze coś się przesuwało. Tutaj wsunąłem flizelinę na spód panelu pod te 3 belki . Wyciąłem flizelinę 120x60. Kolejny panel będzie miał flizelinę wyciętą na rozmiar 121x61. 

Co do tkaniny, kupiłem policotton o gramaturze 100g/m2. Myślę, że kupując nowy materiał wybrałbym coś gęstszego żeby sama tkanina lepiej ukrywała niedoskonałości drewna. 

I warto mieć drugą osobę do zakładania pod sufit. Zmniejsza to szansę pobrudzenia. 

Sam montaż pod sufitem jest chyba zrozumiały: należy docisnąć do sufitu, przesunąć w stronę haczyków i puścić. Szczelina między sufitem a ramą to koło 0.5 cm. Myślę, że można mniej. 

I najlepiej jest najpierw "wyregulować" montaż ramy do sufitu, a potem obijać materiałem, niż wymierzyć, obić a potem próbować. 

IMG_0157.jpg

IMG_0158.jpg

IMG_0159.jpg

IMG_0160.jpg

Super, dzięki za fotografie.

Nie ukrywam że ramka psuje dużo i stanowi niepotrzebny balast.
Jak bym robił na sufit to identycznie jak na ścianę tzn bez ram, dokładnie tak jak pokazałem wcześniej. Wełnę przy dużych rozmiarach lub kilku płytach obok siebie z racji pozycji montażu na suficie zakotwił do tylnej płyty kilkoma kołkami i po temacie.

A jak efekt akustyczny?
Pozdr.

1609230946924.jpg

Edited by opteron

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

24 minuty temu, opteron napisał:

montażu na suficie

Rama umożliwia montaż "bez narzędzi".

Myślę,  że każdy inny kolor będzie lepszy od białego w sensie wrażenia integralności. U mnie był warunek, białe albo wcale. 

Efekt jest obiecujący. Zrobię jeszcze 3 albo 4 panele, co powinno znacznie ograniczyć pogłos. 

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

2 minuty temu, Kopczas napisał:

Myślę,  że każdy inny kolor będzie lepszy od białego w sensie wrażenia integralności. U mnie był warunek, białe albo wcale. 

Albo troszkę grubszy materiał, tez powinien lepiej maskować.

2 minuty temu, Kopczas napisał:

Rama umożliwia montaż "bez narzędzi".

Bezramkowe też można wieszać bez narzędzi, z tyłu jest płyta i tam można dać wieszaki, haczyki czy co tam kto preferuje.

4 minuty temu, Kopczas napisał:

Efekt jest obiecujący. Zrobię jeszcze 3 albo 4 panele, co powinno znacznie ograniczyć pogłos. 

Na pewno, to najbardziej zaniedbywana i najbardziej pusta powierzchnia w prawie każdym pokoju ?

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

W dniu 28.12.2020 o 12:42, Kopczas napisał:

To mój pierwszy panel więc ma pewne niedoskonałości, a w zasadzie drugie podejście do tej samej ramy. Na zdjęciach widać niedoskonałości niewidoczne gołym okiem. Co do rzeczy, które można zrobić lepiej : 

drewno po malowania stało się chropowate, które przy naciąganiu a potem prasowaniu już pod sufitem wychodzą przez materiał. Nie zwróciłem na to uwagi wcześniej, wniosek więc taki że przed obijaniem tkaniną należy przejechać pomalowaną ramę papierem ściernym. 

Druga sprawa jest taka, że początkowo oklejałem dolną warstwę wełny flizeliną z klejem. Ta niestety odpada przez to podczas wkładania wełny w ramę zawsze coś się przesuwało. Tutaj wsunąłem flizelinę na spód panelu pod te 3 belki . Wyciąłem flizelinę 120x60. Kolejny panel będzie miał flizelinę wyciętą na rozmiar 121x61. 

Co do tkaniny, kupiłem policotton o gramaturze 100g/m2. Myślę, że kupując nowy materiał wybrałbym coś gęstszego żeby sama tkanina lepiej ukrywała niedoskonałości drewna. 

I warto mieć drugą osobę do zakładania pod sufit. Zmniejsza to szansę pobrudzenia. 

Sam montaż pod sufitem jest chyba zrozumiały: należy docisnąć do sufitu, przesunąć w stronę haczyków i puścić. Szczelina między sufitem a ramą to koło 0.5 cm. Myślę, że można mniej. 

I najlepiej jest najpierw "wyregulować" montaż ramy do sufitu, a potem obijać materiałem, niż wymierzyć, obić a potem próbować. 

IMG_0157.jpg

IMG_0158.jpg

IMG_0159.jpg

IMG_0160.jpg

Ja dawałem materiał podwójnie aby nie przebijało

Po zastosowaniu w centrum pierwszych odbić siadło dociążenie średnicy, dlatego podlecem testować i dobrze sie wsłuchać
natomiast dobrze spisuje się panel na tylko wyższe częstotliwości

Edited by .:Gerard:.
W dniu 28.12.2020 o 20:19, zbyniu 360 napisał:

A nie próbowałeś zawiesić z pustką powietrzną , czy efekt skuteczności nie zwiekszyłby się , możliwe że nawet by było ladniej...

Chciałem je zawiesić jak najbliżej sufitu. Gdybym miał wyżej sufit to może tak.

20 minut temu, .:Gerard:. napisał:

Po zastosowaniu w centrum pierwszych odbić siadło dociążenie średnicy,

U mnie pojawił się bas, taki głęboki i całkiem szybki zamiast bulgotu, i średnica wyodrębniła się z tego chaosu.

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

dobrze spisuje się panel na tylko wyższe częstotliwości

Uwaga!
Celem jest rownomierny rozklad stopnia pochlaniania wszystkich czestotliwosci a nie tylko wybranych, np. tylko wysokich albo tylko srednicy. Po to jest zdefiniowany „korytarz“ pomiaru RT60 albo RT20

linieIMG_5653.thumb.png.223ba5549b8025ff7a310e3a4950ab44.png

Ten korytarz to te dwie punktowane linie

IMG_5652.thumb.png.7bbc2be9e5fdb43c27d9165b9619b2cd.png

Dlatego niekorzystne jest mocowanie wiekszej ilosci takich samych paneli dzialajacych na ten sam zakres

Po zastosowaniu w centrum pierwszych odbić siadło dociążenie średnicy, dlatego podlecem testować i dobrze sie wsłuchać

Dopuki nie zmienisz swojego zestrojenia zestawu (brak srednicy w porownaniu z basem i wyzszymi tonami) mozesz to dociazenie srednicy zapomniec. Czy chcesz ratowac/podbic poziiom srednicy odbiciami?

Ja polecam mierzyc
2 godziny temu, xajas napisał:

Dlatego niekorzystne jest mocowanie wiekszej ilosci takich samych paneli dzialajacych na ten sam zakres

Zechciałbyś wyjaśnić co rozumiesz przez „takich samych”.

Ten sam rodzaj, grubość, ta sama grubość paneli na przeciwległych ścianach?

Adaptacja akustyczna/teoria a teraz także praktyka/wieszanie, zdejmowanie, wciągnęła mnie na amen. 

Uwielbiam/sam gram pianino i skrzypce/córka, poszukuję choć zbliżonego w odbiorze ich brzmienia. Mam pewne już doświadczenie. Wyraźnie słyszę różnicę po zmianach. 

Pozdrawiam

3 godziny temu, xajas napisał:

Dopuki nie zmienisz swojego zestrojenia zestawu (brak srednicy w porownaniu z basem i wyzszymi tonami) mozesz to dociazenie srednicy zapomniec. Czy chcesz ratowac/podbic poziiom srednicy odbiciami?

Ja polecam mierzyc

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pomiary pomiarami, w tej chwili dla mnie średnice mam dobrą, a jak dokładam absorbery zaczyna być za krzykliwie na średnicy, 
 każdy ma różne warunki i najlepiej mierzyć ale tez słuchać

P.S Dzisiaj zawieszę panel dyfuzyjny nad TV, zrobię pomiar jakie zmiany, ale jak mi na ucho rozpieprzy centrum to go będę szybciej zdejmował niz zakładał

Ja dawałem materiał podwójnie aby nie przebijało
Po zastosowaniu w centrum pierwszych odbić siadło dociążenie średnicy

Pomiary pomiarami, w tej chwili dla mnie średnice mam dobrą, a jak dokładam absorbery zaczyna być za krzykliwie na średnicy, 

To brzmi nielogicznie

Jak wsadzisz absorbery, to:
- siada dociazenia srednicy (za cicha)
- srednica zaczyna byc zbyt krzykliwa (za glosna)

No to co jest? Za glosna czy za cicha
2 godziny temu, xajas napisał:

To brzmi nielogicznie

Jak wsadzisz absorbery, to:
- siada dociazenia srednicy (za cicha)
- srednica zaczyna byc zbyt krzykliwa (za glosna)

No to co jest? Za glosna czy za cicha

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

A tam zaraz nielogicznie, to jak przyciszanie głośnika basowego, będą efekty jak pisałem

Edited by .:Gerard:.