Skocz do zawartości
IGNORED

OLED TV - ERA nadeszła !


janunio
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chlipanie nad rozlanym mleczkiem trwa ...

Trzeba było kupować plazmy.

 

Nikt nie chciał kupować tych genialnych ekranów to się skończyło ogólną klapą.

O czym będziecie pisać za kilka miesięcy ?

No chyba w dziale ARCHIWALIA obok VHS ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno miałem nieprzyjemność oglądania filmów na LED w prawie zupełnej ciemności. Masakra. Tak waliło po oczach, nawet w ciemnych scenach, że gdyby nie łzawienie oczu to pewnie straciłbym wzrok. Na plazmie można oglądać w zupełnej ciemności i jest super. Też tak macie? :-)

Dużo zależy też jaki wyświetlacz. Ja mam AMVA i do tego z dynamicznym podświetleniem. Jak w ciemności ekran zrobi się czarny to nie widać gdzie stoi telewizor. Generalnie w dzień czarny na ekranie jest czarniejszy niż ramka telewizora.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeszcze raz link do testu w którym wyżej opisane przeze mnie zjawisko jest zaprezentowane (prostokąt 10% i biały pełny ekran 100%). Podobnie to wygląda na plazmach. Na szczęście w codziennym użytkowaniu obrazów o dużej jasności cało powierzchniowej jest niewiele więc nie rzuca się to w oczy, ale jednak występuje. Czy uważasz że w tym teście jest jakaś manipulacja ? Pewnie po wielu latach oglądania tak przyzwyczajamy się do tego "pompowania" jasnego że uważamy że tak powinno być.

Może i jest maniipulacja - nie wiem, ale wiem że jeśli faktycznie występuje to jest to wina projektanta (oraz księgowych) układu, czyli zasilacz który nie "wyrabia się".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeszcze raz link do testu w którym wyżej opisane przeze mnie zjawisko jest zaprezentowane (prostokąt 10% i biały pełny ekran 100%). Podobnie to wygląda na plazmach. Na szczęście w codziennym użytkowaniu obrazów o dużej jasności cało powierzchniowej jest niewiele więc nie rzuca się to w oczy, ale jednak występuje. Czy uważasz że w tym teście jest jakaś manipulacja ? Pewnie po wielu latach oglądania tak przyzwyczajamy się do tego "pompowania" jasnego że uważamy że tak powinno być.

Występuje głównie w reklamach, chyba tylko tam są takie jednokolorowe wielkie plansze ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i jest maniipulacja - nie wiem, ale wiem że jeśli faktycznie występuje to jest to wina projektanta (oraz księgowych) układu, czyli zasilacz który nie "wyrabia się".

Zasilacz który by wyrobił pewnie musiał by być dużo mocniejszy i deklarowany średni i maksymalny pobór mocy mocno by podskoczył. Przy 4k i ekranach >70' byłoby jeszcze gorzej. Nie ma takiej potrzeby bo to nie rzuca się to ewidentnie w oczy to starają się robić oszczędnie. Pewnie żywotność też by ucierpiała, ale to akurat na + dla księgowych (częstsza wymiana).

Jeszcze jedno. To że OLED przypomina Ci LCD to nic nadzwyczajnego bo w tej technologii chyba nie stosuje się ditheringu do stopniowania kolorów a to jest jedna z głównych cech odróżniająca obraz plazmy od LCD.

 

Występuje głównie w reklamach, chyba tylko tam są takie jednokolorowe wielkie plansze ;)

W transmisjach ze sportów zimowych, itp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W transmisjach ze sportów zimowych, itp.

Na skokach narciarskich nic nie przygasa albo jest to niezauważalne, więc po co robić wydumany problem. Na ST60 widzę tylko czasem jedną rzecz, która mnie denerwuje - line bleeding, ten efekt jest większy niż na starych modelach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość BlueMax

(Konto usunięte)

Na 65VT60 obserwowałem to zjawisko głownie na reklamach. Po profesjonalnej kalibracji zjawisko praktycznie ustąpiło. Moze to tez kwestia dużej przekątnej i co za tym idzie większego poboru ale jest to znane zjawisko w plazmach. Biel szarzeje przy jasnych scenach wypełniających dużą cześć ekranu. Podejrzewam ze wynika to z ograniczenia poboru mocy żeby zmieścić sie w jakichś tam normach. Moze to tez być związane z ustawieniami ECO w TV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Ofensywa LG OLED trwa.

We wrześniu na półkach model 55EC9300.

Cena już znośna.

Ciekawe porównania:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Expert Robert Zohn pisze: "OLED LG 55EC9300 wygrał większość kategorii i w najważniejszych kategoriach, ale jeśli średnio wszystkie cechy razem, F8500 plazmowy Samsung ma najwyższy wynik ogólny".

"Tak więc po raz pierwszy w historii ogłaszamy remis w głosowaniu pomiędzy EC9300 OLED LG i plazmą Samsunga F8500".

 

Do poprawienia w OLED jest jeszcze głównie ostrość w ruchu.

 

W zasadzie widać wyraźnie, że OLED w wersji od LG (WRGB) rozjeżdża powoli rynek topowych modeli.

 

Sytuacja pasjonująca bo zupełnie nie widać konkurencji w kat. TOP TV.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena już znośna.

 

 

Aktualna promocja (-10%) w SATURNIE pozwala na zakup tego 55" OLED-a za realną kwotę 9 000 pln.

 

12 000 - 10% - gratisowy telefon LG G3 ( 1 800 ) = 9 000 pln.

 

Biąrąc dodatkowo na firmę, suma końcowa - przy startowej 39 999 pln. - jest wręcz śmieszna.

 

Brać i nie wybrzydzać. :)

 

Na horyzoncie są już modele 65 i 77 cali - oczywiście już w wersji 4K i pasywnym 3D ...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

74257657543802748826.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ofensywa LG OLED trwa.

 

Tiaaa... Udział OLED w rynku wzrósł dramatycznie. Z 0.00001% do 0.0001%!. A więc (jak uczy matematyka) dziesięciokrotnie. Żaden inny segment rynku audio-video nie może się pochwalić taką dynamiką wzrostu.

 

OLED może i jest przyszłością. Pod warunkiem, że uda się pokonać cały czas trapiące go choroby wieku dziecięcego. 3D? Niewypał. 4K? A co na nim oglądać?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bobcat:

[1]

3D aktywne to niewypał.

Tu pełna zgoda.

LG ratuje sytuację pasywnym 3D.

Ale ja nie wiem gdzie mam schowane okulary 3D.

Tak aktywne jak i pasywne.

Podobnie jak OLED WRGB od LG wypiera RGB w wersji Samsunga.

[2]

Udział w sprzedaży i tak jest już znacznie większy niż plazm.

 

Walec jedzie i miażdży.

Konkurencja się ślini i bije brawo.

W zasadzie jest już pozamiatane.

 

Czekam więc na OLED w Biedronkach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez janunio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Janunio

 

Nie do końca można się z Tobą zgodzić. Pasywne 3D to również niewypał. Może trochę mniejszy, ale jednak. W ogóle sama idea jest chora. Dowód: wycofywanie się stacji nadawczych w USA i Wielkiej Brytanii z emisji programów 3D.

 

O sukcesie OLED będzie można mówić, gdy dostępna będzie szeroka oferta za przystępną cenę. Jak na razie nie jest rozwiązany problem trwałości i wiele przesłanek wskazuje, iż ta śladowa ilość telewizorów OLED pojawiła się na rynku z przyczyn wyłącznie marketingowych. Bowiem technicznie jest cały czas niedopracowana.

 

Plazm już praktycznie (niestety) nie ma. Czynienie porównań do zera nie ma matematycznego sensu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasywne 3D to również niewypał.

Dowód: wycofywanie się stacji nadawczych z emisji programów 3D.

 

Sorry, ale niewypałem to są Twoje komentarze. :)

 

Nie ma - źle

Są - źle

Spadek z 40 do 9 tys. - źle

Małe zajęcie rynku - źle

3D pasywne - źle

W ogóle 3D - żle

 

Kompletnie nie wiesz czym się różni 3D transmitowane przez TV, od 3D zapisanego na BD i

wyświetlanego pasywnie na 4K ! Nie lubisz OLED i 3D ? - nie zaglądaj tutaj i nie wypisuj bzdur !

Ten dział rynku widać nie jest dla Ciebie - wylewaj pomyje gdzie indziej, może Ci ulży ..... :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompletnie nie wiesz czym się różni 3D transmitowane przez TV, od 3D zapisanego na BD i

wyświetlanego pasywnie na 4K ! Nie lubisz OLED i 3D ? - nie zaglądaj tutaj i nie wypisuj bzdur !

Ten dział rynku widać nie jest dla Ciebie - wylewaj pomyje gdzie indziej, może Ci ulży ..... :)

 

NIe będę może bronił kolegi, ale jeśli chodzi o pasywne 3D (zresztą aktywne też) to jednak ma rację!

 

3D pasywne na wszelkiego typu matrycach 1080p to kompletna porazka (2 razy niższa rozdzielczość, bardzo łatwo widoczny crosstalk), 4K miało w zamysle poprawić sytuację i dać pasywne 3D z pełną rozdzielczością pozbawione crosstalku, jednak widziałem 3D pasywne na kilku telewizorach 4K i dalej widać sporo problemów z tą technologią. 3D aktywne jest jeszcze gorszym rozwiązaniem, bo tak naprawdę w każdym modelu z aktywnym 3D widać migotanie obrazu (chociaż niektórzy tego podobno nie widzą), co bardzo mocno męczy wzrok. Jedyne dopracowane 3D jakie widziałem, to aktywne 3D w projektorze Sim2 Superlumis, jednak jest to projektor sięgający cenowego "kosmosu" i nieliczni mogą sobie na niego pozwolić, mimo to jest jakimś przykładem, że da się zrobić 3D pozbawione wad (nie licząc okularów na nosie).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez aqjaroslaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ BoDeX

 

A może trochę mniej napastliwym tonem?

 

Nigdzie i nigdy nie twierdziłem, że OLED mi się nie podoba. Jest wprost przeciwnie. To może być przyszłość telewizji. Tylko jak wyglądała jego historia? Przez bodaj 10 lat mówiono, już "lada miesiąc". Wreszcie pojawiła się jakaś śladowa oferta. W prasie poświęconej zagadnieniom AV i na stosownych stronach Internetowych można przeczytać informacje, że technologia jest cały czas niedopracowana, są problemy z trwałością.

 

Wiem czym się różni pasywne 3D z TV od tego z BD. Na ekranie Full HD i upskalowane do 4K. Nie to miałem na myśli. W przeciwieństwie do IMAX-u uważam generalnie domowe 3D (niechby na największym ekranie) za żałosną namiastkę i parodię rzeczywistości.

 

@ Witek_Z

 

Moje zdanie znasz i go nie zmieniam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bobcat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ton nie jest napastliwy - to bardziej przymiotnik pasujący do Twoich wpisów w tym wątku.

Przeczytaj raz jeszcze swoje posty ... Wieczny malkontent co chwilę okazujący swoje niezadowolenie.

Technologia jest jaka jest - nikt się przecież nie zamyka na postęp i co rusz nauka w tym pomaga.

Po locie na księżyc, kolejny miał być MARS - ale czy na Forum NASA wypisujesz swoje żale ? :)

 

3D na pasywnym 4K jest dużym skokiem jakościowym - czy tego chcesz, czy nie ....

Ale to wątek o OLED, a nie 3D. Crosstalk na pasywce 4K - no tak .... a świstak sobie siedzi ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wylewaj swoje pomyje" nie jest przymiotnikiem. Raczej nazwałbym epitetem. Mniejsza o to, nie spierajmy się o takie błahostki.

 

Napisałem, że postrzegam OLED jako przyszłość telewizji. Jednocześnie zdaję sobie sprawę z jego obecnych słabości. Mam nadzieję, że zostaną pokonane, choć życie dowodzi że sprawa jest trudniejsza niż sądzono poprzednio. Stąd niejakie zniecierpliwienie, dające się zauważyć w prasie i w sieci.

 

Moje zdanie na temat 3D znasz. Na temat 4K (znów mnie niesłusznie oskarżysz o permanentne malkontenctwo) pisałem wielokrotnie. Jest to typowa przejściówka, takie Ultra HD Ready. Miałem bowiem przyjemność oglądania "w akcji" 8K (7680 x 4320p 120 fps).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4K Jest to typowa przejściówka, takie Ultra HD Ready.

Miałem bowiem przyjemność oglądania "w akcji" 8K.

 

Wnioskuję, że masz wpływ na ostateczne ustalenie standardu na najbliższe dziesięciolecia, bo oglądałeś .... :)

A dlaczego by nie 24000 x 10000 ? Bo jeszcze nie oglądałeś ? :) EOT, bo to bicie piany ....

 

BTW : Przymiotnik - jaki? jaka? jakie? - napastliwy. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Crosstalk na pasywce 4K - no tak .... a świstak sobie siedzi ...

 

Jeśli to się odnosi do mojego wpisu, to przeczytaj jeszcze raz uważnie - nigdzie nie napisałem o crosstalku przy pasywnym 3D na telewizorach 4K!

Napisałem tylko, że nie są one wcale tak doskonałe / dopracowane, jak je zapowiadano - na telewizorach 4K LG, bez problemu można zauważyć że obraz 3D jest złożony z linii, mimo że obraz 3D ma pełną rozdzielczość, to ten efekt (mimo, że delikatny), po prostu mi przeszkadzał!

Zapewne jest to do wyeliminowania, ale LG jako firma od wielu lat korzystająca z pasywnego 3D, powinna według mnie wydać telewizor pozbawiony takich wad, tym bardziej, że tych modeli 4K już trochę wydali. Podobny efekt obserwowałem na pasywnym 3D w 4K Toshiby.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ja ustalam standardy. Standard 8K ustaliła japońska telewizja publiczna NHK. Ja tylko oglądałem. Każdy może w ich salonie wystawowym w Tokio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bobcat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przeciwieństwie do IMAX-u uważam generalnie domowe 3D (niechby na największym ekranie) za żałosną namiastkę i parodię rzeczywistości.

czyli jednak chodzi o wielkość bo technologia jest polaryzacyjna w jednym i w drugim przypadku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jednak chodzi o wielkość bo technologia jest polaryzacyjna w jednym i w drugim przypadku.

 

Tak. Dotyczy wielkości, jakiej nikt w domu nigdy nie będzie miał. Ja wyraźnie rozróżniam dwie sprawy: kino / telewizja (i eufemistyczna nazwa "kino domowe" mnie nie zmyli, uważam to po prostu za telewizję). Nie postrzegam telewizora jako "mniejszego kina". To są dwie niezależne sprawy. Chodzxę do kina, a w domu oglądam telewizor.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo tu się mówi również o telewizorach i o dźwięku wielokanałowym. Nie przykładajwy przesadnego znaczenia do nazewnictwa. Równie dobrze można zapytać co w ogóle robi zakładka Kino Domowe na Forum Audiostereo?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie. Jakąś tam śladową ofertę telewizorów 4K można na rynku znaleźć. Pozostaje w mocy pytanie: co na nich oglądać w sytuacji, gdy cały czas nie ustalonego standardu: (1) DVB-T 4K; (2) DVB-S/S2 4K; (3) zapisu 4K na BD; (4) a co wynika z poprzedniego - nie ma również odtwarzaczy BD 4K.

 

Postawiony w domu telewizor 4K jest więc (jak na razie) li tylko szpanerską atrapą dla puszenia się nabywcy zasobnością portfela.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Bobcat, 8 K obecnie nie jest, żadnym standardem tv,

japońska tv coś takiego zastosowała ponieważ być może jest sporo materiału kinowego w takiej rozdzielczości, ale na rychłe zastosowanie w użytku domowym nie ma co liczyć a to z uwagi na potrzebne procesory wizyjne ,ich cenę oraz wielkość i transport plików. - cena takich tv to kolejny punkt (i tu się powtórzę cena procesorów bo matryce to pikuś).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" Mądry głupiemu ustępuje więc głupota triumfuje"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.