Skocz do zawartości
IGNORED

Budowa Wszechświata


fox733
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

na jakiej podstawie takie twierdzenie???

 

to taka prowokacja ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Rambo

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja fizykiem nie jestem, ale parę książek przeczytałem i Koledze polecam to samo......

 

Ha .... drogi wit-told, to wyjaśnij jaka jest natura grawitacji, z czego ona powstaje (zakładam, że nie podajemy dyrdymał w stylu, że z masy ... wiemy, że fizyka opisująca działanie grawitacji jest ok ale jej naturę, pochodzenie i dlaczego jest tak słaba to już inna para kaloszy i ta nas interesuje ). Tylko błagam nie przepisuj z wikipedii. Wyjaśnij po swojemu, kilkoma zdaniami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Rambo

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojęcie grawitacji powstało bardzo dawno, a to, że przez tak ogromny szmat czasu nie udało się go jednoznacznie zdefiniować pozwala przypuszczać, że coś jest na rzeczy. To jak z czarną materią, wprowadzamy pojęcie zanim coś odkryjemy, nauka nie raz i nie dwa popełniała tego typu gafy. Wymyślam sobie jakieś pojęcie, zgaduję, że to może być takie lub owakie, mijają lata badań i miliony dolarów, a nadal jesteśmy w punkcie wyjścia. Kilku panów w podeszłym wieku piastujących ciepłe posadki na uniwerkach na tym się dorabia, ludność dostaje kolejne wzory i teorie, ale nic konkretnego z tego nie wynika, tak niestety wygląda współczesna nauka. A głupiej pogody na weekend jak nie potrafili tak nadal nie potrafią przewidzieć...

 

Z drugiej strony mamy hiperfizykę i reptilian, ale to już jest przykre gdy ktoś łyka takie bajeczki napełniając konta bankowe kilku cwaniaczkom.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Ja fizykiem nie jestem, ale parę książek przeczytałem i Koledze polecam to samo......

 

siłowanie się na książki, jest tym samym, co siłowanie się na filmiki na judupie.

O ile sądzisz, że coś wiesz. co potwierdza teorię, zapodaj to tu. Obiecuję, że nie będę łaskawy. A zdumienie będzie znaczne...twoje.

 

Z drugiej strony mamy hiperfizykę i reptilian, ale to już jest przykre gdy ktoś łyka takie bajeczki napełniając konta bankowe kilku cwaniaczkom.

 

a czym się przejmujesz ? nie twoje konto , nie twoje bajeczki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, nie wiem więcej, niż gdzieś przeczytałem. Nie wytłumaczę natury grawitacji, czasu i jeszcze kilku innych rzeczy.

Ale teoria grawitacji jak do tej pory najlepiej odpowiada obserwacjom, jakie zdołał poczynić człowiek i tłumaczy budowę i mechanizmy rządzące znanym nam wszechświatem. Czy jest ostateczna? raczej nie.

Ale mamy na tyle mało danych obserwacyjnych i wiedzy, że "natenczas" jest najlepszym wytłumaczeniem funkcjonowania świata materialnego.

Jak ktoś wie coś więcej, chętnie poczytam....byle nie bajki;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość stary bej

(Konto usunięte)

Istnieje wiele teorii o budowie Wszechświata, a jedna z nich mówi, że posiada on budowę elektryczną, a bliżej elektrostatyczną.

Otóż, według mojej teorii jest to tylko część prawdy, której nie da się zaprzeczyć, ale jednak istnieje jeszcze coś co sprawia, że to coś wpływa na grawitację, a tym czymś jest częstotliwość.

Grawitacja nie jest, jak się obecnie sądzi, wpływem oddziaływania pomiędzy masami różnych obiektów.

Ale zbyt długim wywodem musiałbym się tu posłużyć, aby wytłumaczyć dokładnie o co chodzi, dlatego ograniczę się jedynie do stwierdzenia, że wszelkie rozumowanie na ten temat należy wyprowadzić od zrozumienia, czym jest prąd elektryczny płynący w przewodniku - bo na pewno nie jest uporządkowanym ruchem elektronów.

 

Wymyślam sobie jakieś pojęcie, zgaduję, że to może być takie lub owakie, mijają lata badań i miliony dolarów, a nadal jesteśmy w punkcie wyjścia. Kilku panów w podeszłym wieku piastujących ciepłe posadki na uniwerkach na tym się dorabia, ludność dostaje kolejne wzory i teorie, ale nic konkretnego z tego nie wynika, tak niestety wygląda współczesna nauka. A głupiej pogody na weekend jak nie potrafili tak nadal nie potrafią przewidzieć...

Cieszę się że i Ty to dostrzegasz, tak to właśnie wygląda, a wiele rozwiązań "leży przed oczami", bo komplikowane są rzeczy proste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony mamy hiperfizykę i reptilian, ale to już jest przykre gdy ktoś łyka takie bajeczki napełniając konta bankowe kilku cwaniaczkom.

 

Jak na razie największa kasę biorą naukowcy i ich instytuty. W jakim miejscu w tej chwili się znajdujemy to zal mówić. Nasza planeta pod względem technologicznym jest jedną ze słabiej rozwinętych. Wiodąca technologia telefonii komórkowej i pojazdów spalinowych budzi śmiech i politowanie.

 

Pojęcie grawitacji powstało bardzo dawno, a to, że przez tak ogromny szmat czasu nie udało się go jednoznacznie zdefiniować pozwala przypuszczać, że coś jest na rzeczy

 

Jest na rzeczy. Za grawitację odpowiadają cząsteczki nam nieznane. Współdzieli ona inne wymiary i gęstości. Tak samo jest do tej pory nie rozpoznana jak zjawiska elektromagnetyczne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się wydaje, że mamy zgrabną ogólną teorię względności, jak na razie, najlepiej radzącą sobie z grawitacją. Problemem pozostają mechanizmy kwantowe. Cząstki przenoszące tę siłę są nieznane.To może tyle na wyjście. A teraz może kazik-t ujawni nam swoje genialne przemyślenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Ale teoria grawitacji jak do tej pory najlepiej odpowiada obserwacjom, jakie zdołał poczynić człowiek i tłumaczy budowę i mechanizmy rządzące znanym nam wszechświatem.

 

 

Ta teoria pasuje tym, którzy nie obserwują, właśnie.

Bo, z obserwacji, oraz doświadczeń również, dosłownie, fizycznych, teoria to potwierdzenia nie znajduje.

Nie wiem, jak można z tym spokojnie żyć ? :):) i poddawać się czemuś, co już na przedbiegach, jest zwykłym kitem i kłamstwem, które może obalić nawet dziecko.

O ile chcesz zapoznać się z czymś, czego nawet nie podejrzewasz, bo przecież w szkole uczyli, to tak musi być :):) podaj początkowe, główne tezy tej teorii.

I nie przejmuj się tym, że walka będzie nierówna :):)

 

A teraz może kazik-t ujawni nam swoje genialne przemyślenia.

 

one nie są genialne :) i to nie tylko przemyślenia, to fizyczne dowody.

Podaj ogólny przykład działania grawitacji.

Edytowane przez kazik-t
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta teoria pasuje tym, którzy nie obserwują, właśnie.

Bo, z obserwacji, oraz doświadczeń również, dosłownie, fizycznych, teoria to potwierdzenia nie znajduje.

Nie wiem, jak można z tym spokojnie żyć ? :):) i poddawać się czemuś, co już na przedbiegach, jest zwykłym kitem i kłamstwem, które może obalić nawet dziecko.

O ile chcesz zapoznać się z czymś, czego nawet nie podejrzewasz, bo przecież w szkole uczyli, to tak musi być :):) podaj początkowe, główne tezy tej teorii.

I nie przejmuj się tym, że walka będzie nierówna :):)

 

 

 

one nie są genialne :) i to nie tylko przemyślenia, to fizyczne dowody.

Podaj ogólny przykład działania grawitacji.

 

Ha .... do mnie najlepiej przemawia ogólna teoria względności, która jest jakby "geometryczną" teorią mówiącą o ugięciu czasoprzestrzeni np. pod wpływem obiektu posiadającego masę (ale nie tylko!) i poruszaniu się obiektów w tym powstałym "korycie". Jak na dziś, wszelkie doświadczenia są idealnie zgodne z tą teorią.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Rambo

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nie przejmuj się tym, że walka będzie nierówna :):)

Nie jestem zainteresowany walką, bo nie czuję się na siłach.

Jeśli wiesz coś, co może otworzyć nam oczy to dawaj, na pewno się nad tym zastanowię....

Bo jak inaczej wytłumaczyć np. funkcjonowanie Układu Słonecznego, czy teorię czarnych dziur?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Ha .... do mnie najlepiej przemawia ogólna teoria względności, która jest jakby "geometryczną" teorią mówiącą o ugięciu czasoprzestrzeni np. pod wpływem obiektu posiadającego masę (ale nie tylko!) i poruszaniu się obiektów w tym powstałym "korycie". Jak na dziś, wszelkie doświadczenia są idealnie zgodne z tą teorią.

 

masz poczucie humoru :)

teoretycznie

 

 

Bo jak inaczej wytłumaczyć np. funkcjonowanie Układu Słonecznego, czy teorię czarnych dziur?

 

Podaj jakikolwiek przykład działania tej teorii, taki z "życia" wzięty, dziury i układy daruj innym :)

Ponoć zaczęło się od jabłka, czy jakoś tak :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie układu Słonecznego to nasi naukowcy przynajmniej oficjale nie rozumieją, bo prywatnie niektórzy się domyślają, że jest przekaźnikiem z Centralnego Słońca Galaktyki.. Jest jednym wielkim portalem energetycznym służącym do transportu w tym i istot. Wiele wskazuje , że z niego skorzystali Majowie a na pewno wiedzieli do czego może służyć. Co potwierdzają znalezione i opisane przez naukowców artefakty. Dla czego o tym się milczy? Ostatnio w wątku o UFO zamieściłem mówiący o tym materiał z serii Nie uwierzysz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz poczucie humoru :)

teoretycznie

 

Góra zrodziła mysz! Byłem przygotowany na ciekawsze odpowiedzi. Myślałem, że chociażby zarzucisz bezużyteczność tej teorii do efektów kwantowych (po cichu liczyłem na jeszcze więcej ;) ).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Rambo

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Myślałem, że chociażby zarzucisz bezużyteczność tej teorii do efektów kwantowych

 

 

Ale po co aż tak to komplikować, dajcie przykład działania grawitacji. Bez cudowania i szpanowania oczytaniem, które i tak jest bez wartości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po co aż tak to komplikować, dajcie przykład działania grawitacji. Bez cudowania i szpanowania oczytaniem, które i tak jest bez wartości.

 

No na ten przykład, jak robisz kupkę, to dzięki grawitacji spada ona generalnie w dół i dzięki temu za bardzo się nie ubrudzisz (dla uproszczenia pomińmy gazy "odrzutowe"). Dalej, to że księżyc krąży wokół Ziemi i żeby było śmieszniej nie chce na nią spaść (trochę to też uproszczenie, bo chodzi o to że ich tory się nie przecinają), piękne skupiska galaktyk, to że nasze Słoneczko nie rozleci się a powinno bez grawitacji itd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno dyskutowac o czyms o czym tak naprawde wiemy niezwykle malo. Kiedys sluchalem fachowego wywiadu z astrofizykiem, ktory dostal Nobla i cos tam Hawking'owi zrobil wbrew i asystentem Hawking'a. Ten zaczal od tego, ze zajelo mu trzy lata zrozumiec o co Hawkingowi chodzi. Choc sam zrobilem chyba ze 12 semestrow fizyki i wzor przez Nobliste zapodany wygladal prosto (moze nieco bardziej skomplikowany niz E=mc2) to faktycznie naprawde zrozumiec go i wszelkie implikacje trzeba naprawde byc na biezaco i szare komorki gimnastykowac codziennie astrofizyka.

 

pozdrawiam,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej, to że księżyc krąży wokół Ziemi i żeby było śmieszniej nie chce na nią spaść

 

Ależ chce przyjacielu, widzę że nie wiesz jak bardzo chce :-) Wszystkie planety i nie tylko, bardzo chcą spaść na własne słońca itd... :-) Powszechny ruch ciał wokół swych centrów masy układów, jest wynikiem owego spadania.

 

Włodek.

 

Samo zjawisko grawitacji, a konkretnie soczewkowania grawitacyjnego, umożliwiło nam zobaczenie efektów obecności ciemnej materii. Jeśli ten przykład zaspokoi Kazika pytanie.

 

W.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez vlado
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehehe.

Dla ścisłości Słońce jest naszą dzienną gwiazdą.Więc skąd wziąłeś "centralne słońce galaktyki".

Może wracamy do mroków średniowiecza? Słońce centrum galaktyki?A co tam idźmy na całość-całego wszechświata:))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehehe.

Dla ścisłości Słońce jest naszą dzienną gwiazdą.Więc skąd wziąłeś "centralne słońce galaktyki".

Może wracamy do mroków średniowiecza? Słońce centrum galaktyki?A co tam idźmy na całość-całego wszechświata:))

 

Przepraszam, te pytania kierujesz do mnie ?

 

W.

 

Może i chce , ale tak naprawdę księżyc oddala się od ziemi .

 

Zgadza się, cały wszechświat wciąż się rozdyma, zwiększają się wszystkie wzajemne odległości składników go tworzących. Jednak nie zmienia to faktu dążenia do skupiania się materii w centrach mas układów w jakich funkcjonują.

W.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, do ARTONA "słońca naszego":)

 

Uff :-) A już się przestraszyłem, że niezrozumiale napisałem tamten post :-)

Może profilaktycznie jeszcze raz. Centrum masy układów planetarnych są gwiazdy, centrum masy galaktyk są twory energetyczne popularnie zwane czarnymi dziurami, centrum masy Wszechświata jest brak takiego centrum, lub coś czego nie widzimy i nie rozumiemy. A biorąc pod uwagę, że nie znamy właściwości 90% masy składowych Wszechświata, wiemy że gówno wiemy :-)))

A nasze/ludzkie bajdurzenia o eksploracji kosmosu jest tak idiotyczne, że nawet nie śmieszne. Pchła wyżej podskoczy nad powierzchnię na której stoi, niż my polecieliśmy w kosmos :-) Mając na uwadze proporcje :-)))

W.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ chce przyjacielu, widzę że nie wiesz jak bardzo chce :-) Wszystkie planety i nie tylko, bardzo chcą spaść na własne słońca itd... :-) Powszechny ruch ciał wokół swych centrów masy układów, jest wynikiem owego spadania.

 

 

 

 

Aj, Włodku, nie doczytasz do końca a potem takie wpisy. Chociaż, może zbyt duże uproszczenia ....?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

No na ten przykład, jak robisz kupkę, to dzięki grawitacji spada ona generalnie w dół i dzięki temu za bardzo się nie ubrudzisz (dla uproszczenia pomińmy gazy "odrzutowe"). Dalej, to że księżyc krąży wokół Ziemi i żeby było śmieszniej nie chce na nią spaść (trochę to też uproszczenie, bo chodzi o to że ich tory się nie przecinają), piękne skupiska galaktyk, to że nasze Słoneczko nie rozleci się a powinno bez grawitacji itd.

 

o, koledzy już przynajmniej częściowo odpowiedzieli, a ja sobie dam na wstrzymanie :)

bo znowu jaką prowokację uczynię

:)

 

To chyba źle postawiony problem. Lepiej daj przykład nie działanie grawitacji, bez cudowania, ale może być poparty wiedzą.

 

a prosiłem, zamiast cudowania z jakimiś kosmosami, dać przykład na działanie grawitacji tu, na naszej ziemi, spośród codziennych obserwacji.

Przecież musi to być widzialne i możliwe do opowiedzenia, jeśli jest i działa.

To, że coś "spada" na ziemię jest już dobrym przykładem, i nie ważne że przykład był "gówniany". Opierając się na nim, proszę bardzo mocno uprzejmie wyjaśnić, dlaczego kupa spada z góry na dół, aż na ziemię. Załóżmy, ze tak właśnie działa grawitacja; co sprawia, że tak się dzieje ?

Zaraz po tym dodam coś od siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piękne skupiska galaktyk, to że nasze Słoneczko nie rozleci się a powinno bez grawitacji itd.

 

To jest właśnie przykład dzisiejszej nie wiedzy na tema stanu faktycznego. Muzealny wręcz wzorzec.

 

wygladal prosto (moze nieco bardziej skomplikowany niz E=mc2) to faktycznie naprawde zrozumiec go i wszelkie implikacje trzeba naprawde byc na biezaco i szare komorki gimnastykowac codziennie astrofizyka.

 

Problem polega na tym, że istnieją prędkości większe od światła. A więc można go wsadzić tam gdzie Słońce nie dochodzi.

 

Nie, do ARTONA "słońca naszego":)

 

Chodzi kolego o centrum galaktyki. I o to co tam się znajduje. Jeśli nie wiesz to jeszcze dużo przed tobą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aj, Włodku, nie doczytasz do końca a potem takie wpisy. Chociaż, może zbyt duże uproszczenia ....?

 

Masz rację, ale to przecież otwarte forum, trzeba w sposób jak najprostszy. To nie miejsce na prace naukowe, ani akademickie wykłady.

Zaraz przeczytałbyś że jesteśmy idiotami, bo adwersarze nie rozumieją co wypisujemy :-)

I właściwie mieliby rację :-)))

 

Włodek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.