Skocz do zawartości
IGNORED

Lamm 2 wybitny przedwzmacniacz lampowy


Azus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość piotrektychy

(Konto usunięte)

kondensatory, tylko tyle, jantzen silver, ze względu na ich rozmiar nie jest możliwe zachowanie takiego układu elementów jak w LAMM-ie, pociąga to za sobą zmianę układu wszystkich elementów, ale nie problem zrobić pcb z układem części jak w oryginale, tyle, że to płytka dwuwarstwowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Docelowo też chciałbym trochę lepsze kondy:-)

Jakby nie przeszkadzało Tobie wysłać projekt, albo zrobić dwie płytki to byłbym wdzięczny. Chętnie kupię. Najlepiej na PW

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

CXN, Arcam CD37, Hegel H360, ekta MKII (Troels Gravesen)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o PCB dwuwarstwową, to nie jest jakiś większy problem. Wnioskując po jej wielkości można się domyślić że obwody są tak poprowadzone aby sygnałowe linie i zasilania nie krzyżowały się, to po pierwsze, poza tym samą sekcję zasilania żarzenie+anoda można położyć na jednej warstwie a sekcję sygnałową na drugiej warstwie.

Tak zresztą jak się przyjżeć prawdopodobnie zostało wykonane w wersji Lamm 1, dodatkowo z dużymi polygonami masy na warstwie top, jak widać na zdjęciach.

Przy takim założeniu możnaby zaprojektować ten obwód.

Sam byłbym chętny na takie PCB.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość piotrektychy

(Konto usunięte)

ponieważ mam kilka maili na PW odnośnie pcb zamieszczam poniżej pliki w pdf.

 

kilka uwag :

1. płytkę wydziergałem DLA MNIE tak aby mi pasowała, bez żadnych zasad prawidłowego prowadzenia ścieżek

2. ponieważ zasilam Salas-em, nie stosowałem rezystorów 22,6k + kondy, przewody zasilające wpięte przy pierwszej lampie do pada pomiędzy pin 1, 6, kond 10nF oraz do pada przy pin 1 lampy SRPP.

3. żarzenie wpięte do padów przy pin 4 i 5 obu lamp. Pin 9 pierwszej lampy do masy żarzenia

4. zwora pomiędzy pin 3 i 8 pierwszej lampy

5. wymiary kondensatorów 2,2u i 10u dobrane pod Jantzen superior lub silver

6. płytka jest mono ponieważ robię całość w wersji dual-mono

7. ponieważ jak wyżej wspomniałem zasilam układ Salas-em, brak elementów RC na zasilaniu obu lamp, żarzenie podpięte bezpośrednio do pinów lamp, tak więc na płytce są wyłącznie ścieżki "sygnałowe"

 

TERAZ NAJWAŻNIEJSZA UWAGA : jak komuś to pcb nie pasuje niech zrobi swoje, niech poprowadzi poprawnie ścieżki i nie krytykuje mnie bo jak wspomniałem płytka jest zrobiona DLA MNIE

 

zapomniałem dodać, podstawki pod lampy - rozstaw otworów po przekątnej ok 17,5mm

DipTrace PCB - elementy.pdf

DipTrace PCB - lustro.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ponieważ mam kilka maili na PW odnośnie pcb zamieszczam poniżej pliki w pdf.

 

kilka uwag :

1. płytkę wydziergałem DLA MNIE tak aby mi pasowała, bez żadnych zasad prawidłowego prowadzenia ścieżek

2. ponieważ zasilam Salas-em, nie stosowałem rezystorów 22,6k + kondy, przewody zasilające wpięte przy pierwszej lampie do pada pomiędzy pin 1, 6, kond 10nF oraz do pada przy pin 1 lampy SRPP.

3. żarzenie wpięte do padów przy pin 4 i 5 obu lamp. Pin 9 pierwszej lampy do masy żarzenia

4. zwora pomiędzy pin 3 i 8 pierwszej lampy

5. wymiary kondensatorów 2,2u i 10u dobrane pod Jantzen superior lub silver

6. płytka jest mono ponieważ robię całość w wersji dual-mono

7. ponieważ jak wyżej wspomniałem zasilam układ Salas-em, brak elementów RC na zasilaniu obu lamp, żarzenie podpięte bezpośrednio do pinów lamp, tak więc na płytce są wyłącznie ścieżki "sygnałowe"

 

TERAZ NAJWAŻNIEJSZA UWAGA : jak komuś to pcb nie pasuje niech zrobi swoje, niech poprowadzi poprawnie ścieżki i nie krytykuje mnie bo jak wspomniałem płytka jest zrobiona DLA MNIE

 

zapomniałem dodać, podstawki pod lampy - rozstaw otworów po przekątnej ok 17,5mm

 

pewnie będzie lepszy od oryginału

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość piotrektychy

(Konto usunięte)

niniejszym informuję, że nie będę robił forumowego zamówienia, nie mam na to czasu, przykro mi. Elektronikę traktuję wyłącznie hobbystycznie, a żyję z pracy zawodowej gdzie mam obecnie urwanie głowy. Poza tym warto poczekać na przetestowanie płytki, są jeszcze zasilacze, doradzam odrobinę spokoju, jak już będzie wszystko dograne wtedy ruszyć z zamówieniem. Jest wiele forumowych projektów z chybionym pcb, wadami, później tylko pretensje, odradzam pospiech - tu zaprzeczam sam sobie, ale dla mnie to eksperyment :)

 

Jeżeli ktoś chce mogę zamieścić pcb w formacie gerber, opis, druk, maskę itp. lub w pliku programu dip trace, z eagle nie korzystam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość piotrektychy

(Konto usunięte)

faktycznie cicho tu

 

tak dla rozruszania wklejam kolejne pliki :

1. pcb do pre - plik programu dip trace (program do projektowania pcb, polska nakładka językowa) z tego można utworzyć pliki do wykonania w firmie druk, miedź, maska, otwory itp.

 

2. pcb salas wersja 2 - tu uwaga, ponieważ padł mi komputer udało mi się odzyskać plik w formacie gerber i na jego podstawie odtworzyłem pcb, brak natomiast opisu, to można zrobić na kartce, lub mogę zamieścić zdjęcia, lub poczekacie, aż poskładam ten zasilacz i zamieszczę rozmieszczenie elementów

 

3. żarzenie (tu poprzerabiałem ciut płytkę HK) niestety ten sam problem z padniętym kompem i brak opisu.

 

Dla chętnych - można poprzerabiać moje pcb tak aby było bardziej uniwersalne np. pod różne wielkości kondów

 

 

Uwaga - pliki które zamieszczam są wytworem mojej jak by nie było pracy i mam do tego prawa autorskie, a co ! przeznaczone wyłącznie do wykonania amatorskiego , to tak jak by komuś przyszło do głowy utworzyć linię produkcyjną tych preampów, a był na tyle leniwy, że korzysta z gotowców.

 

niestety nie mogę wysłać pliku w programie dip trace - brak możliwości wysyłania tego typu plików, taki oto komunikat pojawił się

jak ktoś chce proszę o mail to wyślę

 

a co z założycielem tematu ? kolega azus coś milczy, może by tak poprowadził temat dalej w kierunku dokończenia projektu i jakiegoś zamówienia forumowego ?

DipTrace PCB - salas 2 pcb lustro.pdf

DipTrace PCB - żarzenie lustro.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość piotrektychy

(Konto usunięte)

Czy ktoś liczył prądy dla poszczególnych lamp ? Dla napięć w przedziale 200-260V wychodzi, że prąd w pierwszym stopniu ma zawsze większą wartość niż w drugim (SRPP), no i prądy są na poziomie kilku mA np. dla SRPP

U=200V I=3,3mA

U=220V I=3,7mA

U=250V I=4,2mA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość piotrektychy

(Konto usunięte)

Schemat przedwzmacniacza wydawał mi się dziwnie znajomy i nagle olśnienie, eureka ! Dokładnie ten sam układ mam w swoim wzmacniaczu lampowym tyle, że bez sprzężenia !!!! W moim wzmacniaczu (schemat naszego forumowego kolegi AndrzejK) mam 6SN7, podobne układy są na stronie jogis-rohehrenbude.de. Okazuje się, że pan Lamm zastosował układ znany od dawien dawna, można nawet zaryzykować stwierdzenie, że zrobił klona ;) Teraz wiem dlaczego moja lampka gra tak cudownie, wiedziałem, naprawdę wiedziałem, że jest w nim potencjał, czułem, że ma coś ulotnego, co różni go od innych... hi-end

post-28246-0-09910000-1414081676_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek dzięki.

Może w przyszłym tygodniu przyjdzie trafo i uda się zrobić płytki. Spróbuję.

 

Faktycznie schematy są podobne. Do tej pory raczej spotykałem się z równoległym stosowaniem lamp na wyjściu w celu obniżenia impendancji wyjściowej. Cazsami i na wejściu i na wyjściu były lampy połączone równolegle, ale bardzo rzadko spotyka się to rozwiązanie z Lamma

 

Odnośnie niskich prądów. W tym też może być zabawa w kształtowaniu brzmienia. Podobnie robi Audionote. Bardzo często ustawiał i ustawia punkty pracy na samym początku lini prostej na wykresie charakterystyki. Sądzę, że dzięki temu można uzyskać dźwięk bardziej nasycony harmonicznymi.

 

Lamm stosując połaczenie równoległe (mniejsze zniekształcenia) oraz silne sprzężenie zwrotne (znowu ogranicza zniekształcenia) może szukał tego lampowego brzmienia właśnie tak ustawiając punkty pracy.

 

Oczywiście na tym etapie to tylko gdybanie. Pomiar by się przydał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

CXN, Arcam CD37, Hegel H360, ekta MKII (Troels Gravesen)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat przedwzmacniacza wydawał mi się dziwnie znajomy i nagle olśnienie, eureka ! Dokładnie ten sam układ mam w swoim wzmacniaczu lampowym tyle, że bez sprzężenia !!!! W moim wzmacniaczu (schemat naszego forumowego kolegi AndrzejK) mam 6SN7, podobne układy są na stronie jogis-rohehrenbude.de. Okazuje się, że pan Lamm zastosował układ znany od dawien dawna, można nawet zaryzykować stwierdzenie, że zrobił klona ;) Teraz wiem dlaczego moja lampka gra tak cudownie, wiedziałem, naprawdę wiedziałem, że jest w nim potencjał, czułem, że ma coś ulotnego, co różni go od innych... hi-end

 

Lamm to nie jest żadne odkrycie ,tego typu topologii są tysiące w różnych wydaniach ,ale sam schemat to jeszcze za mało do pełnego sukcesu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość piotrektychy

(Konto usunięte)

osimar z tymi prądami masz rację, na początku byłem trochę zdziwiony ale przyjrzałem się dławikowi na zdjęciach preampa - 20H i 20mA - można przyjąć 20% rezerwę, zakładając, że nie pracuje na maksymalnym prądzie, czyli 16mA, to daje po 8mA na kanał i zbliżamy się do wartości, które policzyłem. Trzeba jeszcze zerknąć na charakterystyki i dopasować wartość napięcia.

Schemat to już dużo, mamy topologię układu i wartości elementów, do tego trzeba dobrać punkty pracy lamp. Ważna jest też jakość elementów, ale tu specjalnie nie ma fajerwerków i oczywiście bardzo dobry zasilacz. Salas powinien się doskonale sprawdzić, nie podejrzewam, żeby zasilanie w Lamm przewyższało to w Salas, prostownik na 6X4, filtr złożony z kilku kondensatorów 47uF i 180uF, dławika i rezystora. W Salas też mamy filtr na wejściu, ja w moim mam kondensatory 2 x 470uF i dławik, i do tego świetny stabilizator, razem powinno to zagrać bardzo dobrze. Jak już pisałem, w swoim wzmacniaczu mam ten sam układ i salasa, gra doskonale.

 

Trochę optymizmu w tę deszczową pogodę !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt tego preampa zmierza wydaje sie w dobrą strone tylko szkoda ze niewiele osob majacych wiedze i doswiadczenie chce sie przylaczyc.

Dlatego wielkie dzieki piotrektychy za to ze drążysz temat, i ze wskazujesz pewne rzeczy ktore sa faktem z doswiadczenia, o z praktycznego kontaktu z tym ukladem testowym.

 

Wydaje sie ze pozostaje tylko dopasowanie napiec zasilania dobranych pod punkty pracy i to powinno wtedy grac super. Zaprojektowanie PCB to juz nie bedzie az tak wielki problem.

 

Co do zasilacza ja jednak osobiscie bede sie upieral przy tym lampowym prostowniku na 6x4. Lamm tez mogl zrobic prosty uklad stabilizujacy na tranzystorach jednak nie poszedl w tym kierunku. Nie po to by bylo prosciej tylko wszystko ku dobremu brzmieniu... Zaden z topowych ukladow preampow lampowych nie posiada stabilizacji anodowego na krzemie.

Salas to swietny zasilacz i to nie ulega watpliwosciom ale sonicznie w tych najlepszych aplikacjach przebija go niewygodna lampa+dławik.

Na marginesie kiedys czytalem bardzo trafne spostrzezenie pewnego starszego pana ktory 'zeby zdarl na lampach' bo pracowal z nimi cale zycie.

Stwierdzil ze zasilacz lampowy, i ten krzemowy mozna odpowiednio porownac do gry w pilkę na pięknym dębowym parkiecie i do gry na plycie wylanej beteonem. W zasadzie to ten sam sport, ta sama pilka, te same emocje...ale wrazenia estetyczne, ale przyjemnosc z grania, sluchania jakze zupelnie inna! I o to wlasnie chodzi... Napiecie ktore podajemy na anode to jest ta skladowa ktora slyszymy wiec jest szalenie wazna. Skoro uwielbiamy lampy za to jak graja! Nie zapominajmy tez o zasilaczach lampowych! :) tyle luznych konkluzji na teraz. Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość piotrektychy

(Konto usunięte)

Ależ ja się nie upieram przy Salasie, robię to dla siebie, każdy ma wolną wolę i może robić co tylko zapragnie. Zostaję przy Salasie z prostego powodu, wbrew temu co piszesz zrobiłem kilka układów prostowników i stabilizatorów na lampach, w każdym przypadku w głośnikach był przydźwięk mniejszy lub większy ale był i tzw. szum lampy, z Salasem tego nie ma. Można w docelowym zamówieniu (jak do niego dojdzie) zrobić np. uniwersalną płytkę "audio" i do wyboru dwa typy zasilaczy, każdy zrobi co mu bardziej odpowiada.

 

Poprawiona płytka, z rezystorami 22,6k i kondensatorami na zasilaniu, oczywiście jak ktoś chce. Czy powstanie wersja forumowa pcb ? przy takim zaangażowaniu jak dotychczas wątpię, ale...

Zmiany w moim pcb wynikają z :

1. zrobiłem oczywisty błąd, który zauważyłem dopiero przy liczeniu prądów, mianowicie brak rezystora na zasilaniu pierwszej lampy powoduje prawie dwukrotne zwiększenie prądu. SRPP nie wymaga rezystora na zasilaniu ale skoro stosujemy go na wejściu pierwszej to ... no wiecie co autor ma na myśli ;)

2. kondensatorów przy salasie być nie musi ale nie zaszkodzą, to raczej dla zwolenników zasilania lampowego :)

DipTrace PCB - pre 2.1 elementy.pdf

DipTrace PCB - pre 2.1 lustro.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie że ten wątek powstał. Brakowało dobrego pre lampowego.Nie upierałbym się za zasilaczem lampowym bo jedna wprowadza spore zakłócenia i to niestety słychać - bynajmniej mi nie udało się ich zwalczyć.

Znam takich co używają do zasilania przetwornic cyfrowych i bardzo sobie chwalą.

piotrektychy a masz może schemat tego twojego Salasa

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość piotrektychy

(Konto usunięte)

to nie mój Salas, to Salas Salasa :) http://www.diyaudio.com/forums/power-supplies/134801-simplistic-mosfet-hv-shunt-regs-207.html

ważne aby stosować sprawdzone elementy, u nas też jest ten temat na forum, wielu problemów można było uniknąć kupując tranzystory u dystrybutora, a nie na ebay - DN2540 można kupić w CONTRANS TI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DN 2540 są dostępne również w TME. Wczoraj kupowałem i 2 Salasy działają :-)

 

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

źródło: PC mini ITX + Soekris DAM1021 R-2R DAC + Linux Audio Embedded System-SHADOW

wzmacniacz: DIY Aikido 6CG7 + 6N30P-DR słuchawki: Beyerdynamic T90, Yamaha HP-1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piotrektychy

mógłbyś jeszcze wrzucić rozmieszczenie elementów do Salasa i żarzenia?

Robię zasilacz stabilizowany na lampach, ale dlaczego nie spróbować salasa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

CXN, Arcam CD37, Hegel H360, ekta MKII (Troels Gravesen)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość piotrektychy

(Konto usunięte)

osimar nie mogę, pisałem wcześniej, ze padł mi komputer, jedyne co zostało z salasa i żarzenie to pliki gerber na podstawie których odtworzyłem pcb. Muszę siąść i narysować na kartce rozmieszczenie elementów, mogę też wrzucić fotkę.

 

Moja płytka była robiona na podstawie tej z diyaudio, są tylko niewielkie zmiany.

 

 

Korzystając z faktu, że tu jestem chcę jeszcze raz powtórzyć :

Przedwzmacniacz robię wyłącznie dla siebie w celach poznawczych, chcę sprawdzić jak gra, co jest wart i porównać go z innym sprzętem, taka zabawa hobbystyczna jak wcześniej pisałem.

W związku z tym nie zamierzam robić żadnego zamówienia na forum, nigdy tego nie robiłem i robić nie będę.

Dzielę się swoimi spostrzeżeniami, pomysłami i pracą, udostępniam płytki itp., bo taka jest moim zdaniem formuła każdego forum. Nie oznacza to jednak, że mam rację we wszystkim ! mogę się mylić w wielu przypadkach, dlatego proszę nie traktujcie mnie i mojej pracy jako coś ostatecznego. Jak zbuduje przedwzmacniacz oczywiście podzielę się swoimi spostrzeżeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt bardzo fajnego zasilacza, w pełni lampowego, który można by zastosować do tego projektu zamieściłem w pierwszym poście wątku o przedwzmacniaczu AIKIDO (plik w prasowanki w PDF). Bardzo fajna jest w nim część zasilania żarzenia, bo dla każdej lampy mamy oddzielną gałąź zasilacza. Można niezależnie żarzyć lampy 6,3V i 12,6V.

Inny bardzo fajny zasilacz, też na lampie 6bm8/ecl82, ale z prostownikiem krzemowm

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-16625-0-55983200-1414223309_thumb.jpg

post-16625-0-67731300-1414223338_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

zaproponuję jeszcze jeden układ zasilania oparty o lampowy prostownik i dławiki + kondy nie elektrolityczne, wymieniłem w moim RH84 elektorlity na MKP i PIO (RMBG) i poprawa jest znacząca:),

znalazłem taki układ:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) w telto można w rozsądnych cenach kupić dławiki, było by fajnie porównać salasa, aikido (zasilacz) i zaproponowane powyżej rozwiązanie, osobiście nie mam faworyta ale chętnie poznał bym zwycięzcę:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto też zapoznać się artykułami Johna Broskie ( tubecad ) na temat dosyć prostych lampowych shunt regulatorów. Jest kilka gotowców np na napięcie 250v w oparciu o lampę el84. Podobne rozwiązanie z dość dużym sukcesem stosuje np Supratek.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez wakutoma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto też zapoznać się artykułami Johna Broskie ( tubecad ) na temat dosyć prostych lampowych shunt regulatorów. Jest kilka gotowców np na napięcie 250v w oparciu o lampę el84. Podobne rozwiązanie z dość dużym sukcesem stosuje np Supratek.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ostatnia wersja wzbogacona o prostownik na lampie to chyba byłby wypas, dlaczego na lampie, podobno duodioda nie przepuszcza żadnego nap. wstecznego a diody krzemowe tak, kilka razy o tym czytałem na forach

 

czasami można spotkać rozwiązanie w którym za mostkiem krzemowym jest dioda lampowa, która ma za zadanie nie przepuszczać tego minimalnego nap. wstecznego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ostatnia wersja wzbogacona o prostownik na lampie to chyba byłby wypas, dlaczego na lampie, podobno duodioda nie przepuszcza żadnego nap. wstecznego a diody krzemowe tak, kilka razy o tym czytałem na forach

 

czasami można spotkać rozwiązanie w którym za mostkiem krzemowym jest dioda lampowa, która ma za zadanie nie przepuszczać tego minimalnego nap. wstecznego

Porównywałem "dousznie" zasilanie na lampie i na krzemie. Na lampie jest po prostu lepiej ( moim zdaniem oczywiście bo niektórzy nie słyszą różnicy ). Lampa prostownicza załatwi również kwestię powolnego startu napięcia anodowego. Dobrze jest też zapewnić odpowiedni "zapas prądu" w zasilaczu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez wakutoma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównywałem "dousznie" zasilanie na lampie i na krzemie. Na lampie jest po prostu lepiej ( moim zdaniem oczywiście bo niektórzy nie słyszą różnicy ). Lampa prostownicza załatwi również kwestię powolnego startu napięcia anodowego. Dobrze jest też zapewnić odpowiedni "zapas prądu" w zasilaczu.

Pozostaje mi to potwierdzić ,u mnie w pre wielokrotnie przepinałem w zasialczu wpełni lampowym diodę 5U4G a krzem i na lampie zostaje zdecydowanie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6x4, tubecapy mundorfa i jesteście w niebie Panowie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Home is where the needle marks try to heal my broken heart...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.