Skocz do zawartości
IGNORED

Lamm 2 wybitny przedwzmacniacz lampowy


Azus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Masz racje, poprostu zostalem zaatakowany przez tego osobnika i nie tak latwo ostudzic emocje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

If it measures good and sounds bad, it is bad. If it sounds good and measures bad, you've measured the wrong thing. - Daniel R. von Recklinghausen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On już taki jest. To himalaje kompleksów. Na widok dużej kwoty w cyfrach dostaje na łeb i atakuje innych. Wszystko ma w planach na kiedyś a czas realizacji gdzieś na 2189r, więc nie dziw się frustracji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...no i cała jedna strona na pierdoły poszła.

Dlatego dla odświeżenia jeszcze raz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Mamy schemat załączony przez kolegę zelo7. Dzięki!!!

Są tu jedynie pomylone wartości elementów pętli sprzężenia zwrotnego. Powinno być tak: kondensatory powinny być zamienione 10u + 33n ,10k +17p.

Nie znamy jescze napięcia zasilania, o podanie którego prosimy Cię zelo7 :)

Jedyne czego nam brakuje to napięcie zasilania, no i jego aplikacja, ale tu można zapewne poeksperymentować.

Nie kłóćmy się więc, lecz działajmy.

Jeśli zelo7 i piotrektychy skłonni są do współpracy, a wierzę, że są, to może warto przenieść ten wątek do działu DIY.

Pozdrawiam z nadzieją, że w dobrej atmosferze dokończymy ten projekt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Wojtek 76, >electro

Czy czytaliście wpis pilana i mój z godz. 13:02 i 13:06???

Przekierujcie może swoją rozmowę na PW, gadu-gadu, skype itp., może wymieńcie się telefonami, nie wiem. Nie musicie kłócić się publicznie, a Wasze wpisy nic nie wnoszą do tego wątku.

Chociaż nie jestem gospodarzem w tym wątku, to jeszcze raz proszę o zrozumienie. Skupmy się na sprawach istotnych.

 

AZUSowi się bany skończyły ...gdyby nie to pozamiatałby w wątku ...co nie Mirek :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobne napięcie zasilania było podane jako 250V (jest w wątku). Prawdopodobne, bo na diyaudio takie zostało podane.

Schemat jest, płytki drukowane (wprasowanki) w zasadzie też są. Jeżeli komuś nie odpowiadają to można skorygować wielkości kondensatorów.

Że płytka jest nie taka jak w oryginale. No cóż. Wiadomo, że płytek od strony lutów oryginału nikt nie widział. Więc takowa na pewno nie powstanie.

W klonach accu też płytki były inne i te klony lepiej lub gorzej, ale grają. Moim zdaniem to "lepiej" wynika raczej ze zdolności montującego. Sam miałem płytki zrobione zgodnie z oryginałem i swobodną twórczość autorów płytek. Po wręcz paru latach odsłuchów został wzmak na płytce zaprojektowanej od podstaw. Nie upatrywałbym w tym problemów.

Jedynym problemem może być sprzężenie które trzeba dobrać. No ale nikt nie mówił, że DIY musi być podane na tacy.

 

Sądzę, że nie ma co czekać, tylko brać się do roboty i tyle. Zelo7 i Piotrektychy już dużo zrobili i od początku było powiedziane, że zamówieniami grupowymi, produkcją płtek itp się nie zajmą. Więc....

 

Na siłę, zasilanie anodowe też można sklonować bo je widać na zdjęciach płytek. Żarzenie na stabilizatorze, więc raczej bezproblemowo.

 

Jeżeli chodzi o opisy brzmienia to jakie mają być, jak na razie tylko jedna osoba układ wykonała?

Ważne, że działa i poprawiony schemat jest prawidłowy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

CXN, Arcam CD37, Hegel H360, ekta MKII (Troels Gravesen)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze drobna uwaga natury technicznej do schematu powyżej.

 

Prawa dolna trioda (od SRPP) powinna mieć dołączony rezystor upływowy siatki (680k) PRZED rezystorem 750R a nie za nim, Ten rezystor pełni tutaj rolę rezystora antyparazytowego (zapobiega wzbudzaniu się układu).

Te rezystory montuje się jak najbliżej siatki lamp.

 

W pierwszym stopniu preampa jest to prawidłowo narysowane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam chyba jest błąd na schemacie narysowanym powyżej . Na zdjęciu widać że sprzężenie wchodzi najpierw na kondensator 10 uf a potem 10k, wychodzi że w schemacie z diyaudio koleś dobrze wyrysował pętlę sprzężenia.jak i prawie cały schemat poza kodensatorami odsprzęgajcymi zasilanie .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie troche spokoju i powagi. Nje badzmy jak dzieci w piaskownicy.

Watek dotyczy Lamma a nie tego co kto ma co kto zrobil i czego sluchal.

 

Absolutnie popieram pomysl kolegi pilan.

Mrelektronik zlozyl konkretna oferte. Ma zaplecze sprzet itd.

Skoro inni nie chca nie moga ...moze mrelektronik zajmie sie budowa i sprawdzeniem pomiarami itd preamla na wzór Lamma!

Konkrety. Jesli jest konkretna ilosc osob zainteresowanych robimy zrzutke fundyszy na prototyp pozniej zbiorowe zamowienie PCB i po temacie.

 

Pilan zajmiesz sie tym ?

Moze czas zalozyc nowy watek poswiecony prototypowi. A nie wzajemnym przepychankom.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeanalizowałem pcb lamma i schemat wyrysowany przez kolegę oraz nasz z forum i wszystko się zgadza z pinautem ecc82 .Fajnie to zrobione jest bardzo krótki ścieżki wszystko fajnie ustawione na pcb

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) czerwone to ścieżki pod spodem , brakuje połączeń pod lampami w srpp i dwóch anod i katod w stopniu wejściowym plus żarzenie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez genek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... ze mną jest tak, że często przez kilka dni nie mam dostępu do Internetu, gdy mnie pogonią w Polskę, wiec nie bardzo na samego siebie mogę liczyć...:)

Taka praca.

 

Na razie poczekajmy, może Mr Elektronik się odezwie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mrelektronik zlozyl konkretna oferte. Ma zaplecze sprzet itd.

Skoro inni nie chca nie moga ...moze mrelektronik zajmie sie budowa i sprawdzeniem pomiarami itd preamla na wzór Lamma!

Konkrety. Jesli jest konkretna ilosc osob zainteresowanych robimy zrzutke fundyszy na prototyp pozniej zbiorowe zamowienie PCB i po temacie.

 

Jeżeli taka inicjatywa powstanie mogę dołożyć się do kosztów prototypu. W granicach zdrowego rozsądku.

Sądzę, że większym zainteresowaniem cieszyłaby się płytka samego pre. Zasilacze osobno. Wg deklaracji kilka osób będzie chciało zasilać innym zasilaczami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

CXN, Arcam CD37, Hegel H360, ekta MKII (Troels Gravesen)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegów

Widzę, że temat trochę dryfuje w różne strony. Odnoszę wrażenie, że brak fachowego sternika powoduje skłonności do indywidualnych wycieczek.

Chcę wyjaśnić na wstępie. Ja nie jestem osobiście zainteresowany tą konstrukcją i ograniczę swoją rolę do doradzenia czy jakiś pomiarów w miarę moich możliwości.

Chętnie obmierzę gotowy układ próbny, czy też zmontuję próbny kanał z załączonego schematu i udostępnię na forum.

Jeżeli jednak mogę cokolwiek zasugerować, to dobrze było by zastosować się ściśle do definicji klona, tzn. w miarę dokładnie to skopiować. Jedynie wtedy konstrukcja będzie miała szansę jakiegoś przebicia się w opiniach.

Przeciez to nie jest super wyszukany układ, wielu kolegów ma już za sobą takie konstrukcje a nawet może lepsze. I co, nic tylko ewentualna własna satysfakcja bez szans na szersze zainteresowanie.

W tym przypadku do celów nie komercyjnych korzystamy z całego doświadczenia i zdobytego uznania przez właściwego producenta. Możemy powiedzieć, to jest dobre bo to klon Lamma i wielu sę z tym zgodzi. Nie zgodzą się tylko malkontenci, ale oni z niczym się nie zgadzają.

A więc by nie przynudzać dłużej. W najbliższym czasie złożę może pająka do pomiarów i zobaczymy czy w tej formie zbliża się choć trochę do podawanych parametrów. Oczywiście będą to podstawowe parametry jak wzmocnienie, zniekształcenia, pasmo, impedancja wyjściowa, szumy. Jeżeli wyniki będą akceptowalne, można się wtedy zajmować szlifowaniem diamentu.

Pozdrawiam mrelektronik

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o takie sedno chodzi kolego mreletronik, i dzięki za rzeczowy i konkretny udział w temacie.

Popisuję się pod tym dwoma rękami.

 

Jeśli potrzebne będą ku temu jakieś środki finansowe, nie ma problemu. Zorganizuje się.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Docelowo proponuję takie PCB. Po fazie prototypu i pomiarów może ktoś podejmie sie zaprojekowania.

Zasilacz usytuowany z lewej strony jak w oryginale (lampa 6x4 + dławik) i wycięte miejsce na trafo ( w toridy.pl mogą zrobić każde w wersji audio)

Co spowoduje zmniejszenie powierzchni PCB a co za tym idzie kosztów.

Reszta jak w oryginale.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

(skopiować link)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez micha7n
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość piotrektychy

(Konto usunięte)

1. schemat jest poprawny, jeśli chodzi o sprzężenie to wcześniej zamieściłem link do kalkulatora, tam filtr jest zbudowany identycznie. Moim zdaniem kondensator w filtrze powinien mieć wartość 27p a nie 17p, może to błąd zelo7 nie wiem, w lamm jest 27pF, przy tej pojemności filtr jest nastrojony na ok 400khz, przy 17pF wychodzi prawie 1Mhz co jest bez sensu.

2. brakuje w schemacie kondensatora 110p na wyjściu (jest w schemacie z diyaudio)

3. rezystor 680k moim zdaniem jest wpięty poprawnie, to co Lamm miał na myśli przypomina mi takie popierniczone analizowanie literatury "co autor ma na myśli" . Mój post 251 w tym temacie, jest tam schemat identyczny (poza sprzężeniem) z lamm i gra bez problemu w moim wzmacniaczu.

4. większość czeka na gotowca i ma pretensje, że jeszcze nic nie jest zbudowane, uruchomione i pomierzone. Rozumiem, że można czekać na podanie wszystkiego jak na tacy, sam tak nieraz robię np. w aplikacjach cyfrowych gdzie nie mam czasami pojęcia o co chodzi, a są to projekty mnie interesujące, ale nie rozumiem tych pretensji ! Policzyłem prądy i napięcia, zamieszczam wszystko na forum, niestety poza kilkoma kolegami, którzy się na tym pochylili i

zaangażowali pozostali koledzy potrafią tylko poganiać i marudzić, że wszystko jest top secret, powiem szczerze, że odchodzi mi ochota dalej cokolwiek robić ! Jednak słowo się rzekło, powiedziałem, że zrobię i opiszę, tak też będzie, mam już wszystkie części, rezystory Dale, kondensatory Jantzen silver, lampy RCA i Telefunken, zasilacz poskładany, czekam tylko na płytki, które robi dla mnie kolega z forum, może dojdą dzisiaj, jednak z pewnością nie będę tego składał w najbliższych dniach, dla mnie to SZCZEGÓLNY OKRES, ważniejszy od forumowego przedwzmacniacza, proszę zatem o wyrozumiałość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>"niestety poza kilkoma kolegami, którzy się na tym pochylili i

zaangażowali pozostali koledzy potrafią tylko poganiać i marudzić, że wszystko jest top secret, powiem szczerze, że odchodzi mi ochota dalej cokolwiek robić !"<<

 

Tak to jest Piotrek: jedni tyrają, a drudzy korzystają...

 

Tak a'propos - Lamm też się natyrał.

 

Ciekawe czy będzie miał do nas pretensje...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zagranicznych forach tez czekają na rezultaty,... naszych prac, nie tylko my, mamy chęć posiadania takowego urządzenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lamm bierze za to całkiem niezłą kasę, ja to robię hobbystycznie

 

Jesteśmy wdzięczni.

 

Ale taki jest urok Internetu, że większość korzysta z pracy innych (a zapewne wszyscy w jakimś tam stopniu).

 

I to są "plusy dodatnie" Internetu, ponieważ wiedza staje się ogólnodostępna w stopniu niespotykanym. Kto pamięta czasy sprzed 15 lat zaledwie, to doceni.

Jest to niesamowity skok w dostępności wszelkiego rodzaju wiedzy.

 

Z "plusów ujemnych" to odwrotnie by było - autorzy prac, czy projektów mogą narzekać, bo czy chcą, czy nie, wiele osób korzysta z ich pracy nie pytając często o pozwolenie.

 

No i jeszcze jedno: po to są fora internetowe i tego typu wątki, że "coś robimy".

Zwykle jeden czy kilku liderów robi projekt dla własnej, zwykle tylko satysfakcji i udostępnia go ogółowi.

 

Ogół kibicuje (i czasem marudzi:), ale z reguły jest w duszy wdzięczny tymże liderom za ich ciężką pracę.

 

Tyle filozofowania na dziś.

 

Ja od razu mówię: jestem wdzięczny!

 

Piotrek, uśmiechnij się, nikt do Ciebie nie ma pretensji...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pilan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zagranicznych forach tez czekają na rezultaty,... naszych prac, nie tylko my, mamy chęć posiadania takowego urządzenia.

 

Więc trzeba utajnić działania i przenieść się do DIY

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc trzeba utajnić działania i przenieść się do DIY

 

 

świetny pomysł w DIY nie ma kloniarzy;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie do końca związane z tematem, ale przyszło trafo. Na początek M7 (chińska płytka wykorzystana, ale schemat oryginalny na 6072). Potem trawię pod Lamma i WK-WA na 6SN7. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

CXN, Arcam CD37, Hegel H360, ekta MKII (Troels Gravesen)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze takie pcb?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez micha7n
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bylem sluchalem, nirvana, kolumny Mirka robia robote. No i wiadomo zasluga klona lamm.

Po raz poerwszy sluchalem z przyjemnoscia kolumn tubowych, ktore nie mecza dzwiekiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez panerai_47
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.