Skocz do zawartości
IGNORED

Wybór konwertera USB-SPDIF.


dankam
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie pisałem o trybie pracy konwertera a o trybie transmisji USB.

 

Zadam Ci pytanie SlawkekR. Jak sobie na nie odpowiesz to zrozumiesz o czym piszę.

 

Jakie są tryby transmisji USB ? Podpowiem, że są cztery. Jaka jest używana w przypadku połączenia z DAC ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość SlawekR

(Konto usunięte)

Zawsze się zastanawiałem dlaczego są jakieś specjalne i kobylaste scalaki do "dekodowania" DSD. Przeciez to nic innego jak modulacja wypełnienia od wielu lat stosowana np. do sterowania tyrystorów w falownikach.

Jest nośna np. 2,8224 MHz i sygnał modulujacy czyli sygnał audio. Demodulacja czegoś takiego to po prostu wydzielenie składowej niskoczestotlowościowej ( audio ) przy pomocy prostego filtra RC stąd jest tak jak naisałeś.

Zdaje się, że jeszcze stosuje się noise shaping więc pewnie poprawne dokodowanie musi byc bardziej skomplikowane.

 

Jest oczywiście wiele racji w tym co piszesz. DSD w istocie to kodowanie PMD, czyli z modulacją częstotliwości próbkowania. Dlatego można mówić o modulacji wypełnienia po potraktowaniu go prostym filtrem. Jest wszakże problem realizacji praktycznej. Sygnał na którym operujemy z racji na jego wysokoczęstotliwościowy charakter, po takiej prostej "obróbce" nie daje wystarczających możliwości wysterowania wzmacniaczem. Nie niesie ze sobą energii odpowiedniej, aby wytworzyć odpowiednie ilości prądu i napięcia. Z dynamiką też u niego kiepsko. Za to świetnie spełnia rolę nośnika informacji zakodowanej w postaci cyfrowej. Dlatego potrzeba układów, które tę informację odbiorą, zdekodują, prześlą do DACa w możliwie najlepszej dostępnej dla niego jakości źródłowej, a następnie on zamieni ten sygnał na analogowy przebieg zdolny wysterować wzmacniaczem.

 

Dlatego generalnie odbywa się to wszystko na innej zasadzie, chociaż faktycznie można by to teoretycznie zrealizować tak jak piszesz. Ale to się robi bardziej w ramach ciekawostki, (próbowałem, działa ;-) bo sygnał tak zdekodowany nie nadaje się do praktycznych zastosowań w obecnie dostępnym sprzęcie produkowanym na skalę masową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Auralic Aries i Aurender mają dobre wyjście USB. Po co jeszcze podłączać do nich konwerter ? Zaczynasz pisać bzdury SlawekR.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do "gęstych" plików, to identycznie, DSD ma się nijak do normalnych gęstych pokroju 24bit/192kHz.Już najmniej gęste DSD64 ma gęstość "zaledwie" 64 razy większą od płyty CD. Jest nawet taka ciekawostka, że można usłyszeć muzykę bez DACa, wystarczy tylko kondensator. Tak efektywnie gęste jest upakowanie informacji opisującej przebieg analogowy. To już naprawdę inny świat. Ale faktycznie, trzeba to choć raz usłyszeć w dobrej aplikacji przetwornika, żeby przepaść na rzecz DSD.

Błogosławieni są więc ci, którzy pozostają w niewiedzy i nigdy tego nie słyszeli, bo nie mają pod górę z poszukiwaniami nowego sprzętu :)

 

Trochę off-topic, ale myślę, że nie tylko ja byłbym zainteresowany rozwinięciem. Od razu powiem, że nigdy nie miałem okazji słuchać natywnego DSD. Czy mógłbyś przedstawić jakieś naukowe argumenty - pomiary analogowego sygnału na wyjściu z DSD, czym różni się taki sygnał od typowego PCM 96/24 czy 192/24 (po konwersji na postać analogową) ? Chyba pierwszy raz zetknąłem się z tak entuzjastyczną oceną tego formatu, na razie subiektywną :-) Dlatego ciekaw jestem czy istnieje jakiś dowód inności tego formatu po zdekodowaniu. Z góry dzięki, bo temat jest mi nowy, a bardzo ciekawy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Larus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie też to bardzo interesuje... dodam jeszcze jedno pytanie, czym różni się oversampling 64x od DSD64?

 

Czy przetwornik D/A, który robi 64x oversampling ma taką samą rozdzielczość co DSD64?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktos sluchal Meridian Explorer wersje 1 lub 2 ew. Arcam Rpac? Zastanawiam sie nad nimi, do tej dwojki dochodzi jeszcze polski DAC Nostromo. Oczekuje raczej klejenia sie dzwiekow do siebie przy zachowaniu oczywiscie detalu i sceny, niz ich rozkladania na drobne. Do sklepu Audio mam kawalek na odsluch, wiec chce sobie zaoszczedzic drogi. ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez DawidM

'Muzyka używana jest do kształtowania ludzkiego umysłu; może być mocna jak narkotyk, lecz o wiele niebezpieczniejsza, gdyż nikt nie traktuje poważnie manipulowania poprzez muzykę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość SlawekR

(Konto usunięte)

Auralic Aries i Aurender mają dobre wyjście USB. Po co jeszcze podłączać do nich konwerter ? Zaczynasz pisać bzdury SlawekR.

 

 

Mają dobre wyjście USB i w związku z tym po co do nich podłączać jeszcze dobry konwerter USB-I2S wbudowany choćby w równie dobrego DACa? To niby po jakiego grzyba mają wyjścia USB, do tego podobnież dobre... dla parady?

 

Czy Ty czasem czytasz, to co napiszesz? I to ja piszę bzdury. Ok, sorry, ale jeśli przechodzimy na poziom retoryki w formie "piszesz bzdury" to już stąd niedaleka droga "wiem co słyszę, a ty jesteś głucholcem"

 

Sorry, ale taka forma dyskusji to nie moja bajka. Odpadam zatem. I bawcie się dalej sami. I tak właśnie wygląda teraz forum Audiostereo i atmosfera do "merytorycznej" wymiany zdań, na nim panująca.

 

Z mojej strony EOT i bez odbioru :(

 

Trochę off-topic, ale myślę, że nie tylko ja byłbym zainteresowany rozwinięciem. Od razu powiem, że nigdy nie miałem okazji słuchać natywnego DSD. Czy mógłbyś przedstawić jakieś naukowe argumenty - pomiary analogowego sygnału na wyjściu z DSD, czym różni się taki sygnał od typowego PCM 96/24 czy 192/24 (po konwersji na postać analogową) ? Chyba pierwszy raz zetknąłem się z tak entuzjastyczną oceną tego formatu, na razie subiektywną :-) Dlatego ciekaw jestem czy istnieje jakiś dowód inności tego formatu po zdekodowaniu. Z góry dzięki, bo temat jest mi nowy, a bardzo ciekawy.

 

Wybacz, ale pomimo najszczerszych chęci nie mógłbym. A już na pewno nie w tym wątku, czy wręcz nie na tym forum. Właśnie zostałem "słownie zbanowany" przez branżowca, który twierdzi, że piszę bzdury. Więc niech Kolega Branżowiec, któremu nie w smak logiczne podejście do zagadnienia, Ci wytłumaczy naukowe argumenty... na fakt, że transport to "skrzynka z przyciskiem play i muzyka gra"

 

Ktos sluchal Meridian Explorer wersje 1 lub 2 ew. Arcam Rpac? Zastanawiam sie nad nimi, do tej dwojki dochodzi jeszcze polski DAC Nostromo. Oczekuje raczej klejenia sie dzwiekow do siebie przy zachowaniu oczywiscie detalu i sceny, niz ich rozkladania na drobne. Do sklepu Audio mam kawalek na odsluch, wiec chce sobie zaoszczedzic drogi. ;)

 

Miałem Explorera w wersji pierwszej z poprawioną impedancją wyjściową, miałem Microstreamera, Dragonfly, iFi Nano, obecnie iFi Micro. Mógłbym zapewne coś na ten temat więc i napisać. Ale po co? Po co pisać bzdury....

Lepiej "włączyć przycisk play na skrzynce i muzyka gra". Nie ważne jak, nie ważne po co. Bo cała reszta to bzdury.

 

Zostawiam więc pole do popisu branży. I odpadam, naprawdę mam lepsze rzeczy do roboty niż kopać się z koniem. Bo i niby w imię czego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy obecna technologia DSD64 lub DSD128 nie jest aby przestarzała? bo taką rozdzielczość to miały przetworniki 20 lat lat temu robiąc właśnie oversampling, Ile jest materiału zarejestrowanego w DSD64 czy DSD128?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SlawekR

 

Oczywiście, jak uważasz. Ale forum to szerokie spektrum ludzi i wg mnie chyba nie ma co przez jednostki skreślać resztę, która faktycznie chciałaby się dowiedzieć/poznać wiele cennych fachowych wyjaśnień, zamiast jak to tu często bywa stwierdzeń: "przecież ja to słyszę, więc po co coś jeszcze wyjaśniać". Pzdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SlawekR

 

Niepotrzebnie się od razu obrażasz. Ja posługuję się powszechnie przyjętą nomenklaturą: transport to CD lub PC, konwerter to konwerter USB/SPDIF a DAC to DAC bez dzielenia go na konwerter (transport wg Ciebie) i resztę.

 

Ty pisząc o podłączaniu konwertera masz na myśli DAC jak zrozumiałem ...

 

Wybacz SlawekR ale nie każdy jest inżynierem i nie każdy w imię poprawności technicznej będzie dzielił włos na czworo.

Gdy ktoś spyta: Potrzebuję transport do DAC ... to co należy mu odpowiedzieć ? Że transport to już ma w DAC i potrzebuje tylko kontenera na dane z przyciskiem "play" ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławek R

Bardzo ciekawie i fachowo to rozwijałeś,można naprawdę się czegoś normalnego dowiedzieć,nie tylko zabobony jak to w większości pytań i odpowiedzi, trzeba tylko chcieć.Jak już ktoś tu wyżej wspomniał prosimy o kontynuację.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Auralic Aries i Aurender mają dobre wyjście USB. Po co jeszcze podłączać do nich konwerter ? Zaczynasz pisać bzdury SlawekR.

 

Wybacz, ale pomimo najszczerszych chęci nie mógłbym. A już na pewno nie w tym wątku, czy wręcz nie na tym forum. Właśnie zostałem "słownie zbanowany" przez branżowca, który twierdzi, że piszę bzdury. Więc niech Kolega Branżowiec, któremu nie w smak logiczne podejście do zagadnienia, Ci wytłumaczy naukowe argumenty... na fakt, że transport to "skrzynka z przyciskiem play i muzyka gra"

 

Do Założyciela Wątku: dankam, czy mógłbyś zbanować Piopio w tym wątku?

Za obniżanie wartości merytorycznej i za brak kultury.

SławekR naprawdę pisze rzeczy cenne ciekawe, POSZERZA NASZĄ WIEDZĘ, robi to bezinteresownie, tymczasem zachowanie handlarza Piopio w końcu totalnie SławkaR zniechęci do pisania tutaj - i poziom spadnie.

Znów zamiast konkretów będą zabobony i dyskusja o cudownych kablach USB i cudownych playerach software'owych. Oraz o cudownych kartach USB i zasilaczach.

Ja wiem, że taki jest cel handlarzy snake oil ale do KN (rozwiń skrót, mi nie wypada na publicznym forum walić otwartym textem ;) ) , to jest forum dla entuzjastów PC-Audio a nie dla niegrzecznych handlarzy co wciskają ludziom kit i ciemnotę!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam konkurs. Nagrodą jest dobry alkohol. Zadanie: znajdź trzy merytoryczne wypowiedzi piopio, które nie są bzdurą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy jeśli pusta ściana promuje ateizm (stanowisko Włoch w sprawie dot. krzyża w szkole) to rozwiązaniem jest tapeta w krzyże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam konkurs. Nagrodą jest dobry alkohol. Zadanie: znajdź trzy merytoryczne wypowiedzi piopio, które nie są bzdurą.

 

Ayran, proszę Cię - to też obniża poziom.

Wystarczy handlarza zbanować w wątku - i już.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ty doktorku nie jesteś małostkowy ;-)))))))))))))))))))))))

Nie wiem skąd znów atak na mnie. Tylko dyskutuję.

Masz chyba chorobę dwubiegunową. Raz jesteś Ok a drugi raz zachowujesz sią jak najgorszy cham.

Nie wiem czy pamiętasz ale to TY jesteś w sporze ze SlawkiemR.

SlawekR zachowuje się jak baba. Strzela fochy jeden za drugim.

Ma wiedzę ale i swoją filozofię. Niekoniecznie jest to jedyna PRAWDA.

 

A Ty ayran przestań zachowywać się jak najgorszy prostak. Chyba, że nim jesteś ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Piopio, jak się wyznaje amory, to nie daje się komuś po pysku,

 

 

Padłem!:)

ZBANOWAĆ HANDLARZA!!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SlawekR zachowuje się jak baba. Strzela fochy jeden za drugim.

po mojemu to facet przez lata się już znudził gaszeniem pożarów i powtarzaniem tego samego. Osobiście mam do niego wielki szacunek, nie za widzę (bo inni też ją mają) ale za wytrwałość i cierpliwość. Wielokrotnie ratował temat od dyrdymałów konkretnie i rzeczowo tłumacząc o co chodzi, co najważniejsze robi to w sposób przystępny i zrozumiały mam nadzieje dla każdego.

 

Nie podnosi rękawic i nie wdaje się w pyskówki to też się chwali.

 

Ma wiedzę ale i swoją filozofię.

jeśli potrafisz swoje teorie omówić i uzasadnić to są one jak najbardziej pożądane, po to jest forum by je przedyskutować ale musisz mieć o czym rozmawiać. Ty też masz swoje filozofie i trudno o nich rozmawiać bo nic z nich nie wynika.

 

BTW: filozofia to podstawa egzystencji.

 

Też myślałem, że przedszkolaki się uspokoiły. Nic z tego.

Idź rowy kopać bo na prowadzenia jakiegokolwiek biznesu się nie nadajesz. Jak zdobędziesz jakąkolwiek renomę możemy wrócić do tematu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja filozofia transportu jest prosta - to urządzenie, które przesyłaa do DAC dane audio i ma przycisk "play". Co tu tłumaczyć ? Każdy rozumie. Intuicyjnie.

Czy można się z tą definicją nie zgodzić ? ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie są tryby transmisji USB ? Podpowiem, że są cztery. Jaka jest używana w przypadku połączenia z DAC ?

zależnie od DAC'a można wykorzystać minimum dwa, jeśli mowa o USB data flow model.

 

Moja filozofia transportu jest prosta - to urządzenie, które przesyłaa do DAC dane audio i ma przycisk "play". Co tu tłumaczyć ? Każdy rozumie. Intuicyjnie.

Czy można się z tą definicją nie zgodzić ? ;-)

Ja nie o tym pisałem, po za tym co dla Ciebie jest transportem jest akurat najmniej istotne

 

BTW: Komputer ma "guzik play" ale nie wysyła danych audio, konwerter wysyła dane audio ale nie ma guzika. To co jest transportem ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja filozofia transportu jest prosta - to urządzenie, które przesyłaa do DAC dane audio i ma przycisk "play".

 

Czyli wg. Twojej filozofii taki JRiver to transport, bo ma przycisk "play". Dysk z plikami to magazyn, natomiast konwerter USB/Spdif

to narzędzie poprawiające transfer danych do DAC, tak aby te dane dotarły doń bez zniekształceń, co w efekcie pozwala nam cieszyć się z niezdegradowanego brzmienia.

Czy tak?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JRiver to oprogramowanie. Transportem jest PC z odpowiednim oprogramowaniem. Dysk z plikami to magazyn (inaczej odpowiednik płyty CD).

np. taki Aurlic Aries czy Aurender to też są PC.

Konwerter to część transportu. Ale nie jest niezbędny - można dane wysyłać po USB.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lecimy dalej...

 

Konwerter to część transportu. Ale nie jest niezbędny - można dane wysyłać po USB.

DAC rozumie tylko dane cyfrowe audio, USB nie wysyła danych audio (ile razy można to pisać?), by jedno dogadało się z drugim musi zajść konwersja z cyfrowych danych "komputerowych" na cyfrowe dane audio, jak chcesz to zrobić bez konwertera ?

 

JRiver to oprogramowanie. Transportem jest PC z odpowiednim oprogramowaniem. Dysk z plikami to magazyn (inaczej odpowiednik płyty CD).

oprogramowanie jest odtwarzaczem, dysk jest magazynem (i częścią PC), PC w najprostszej i bardzo spłaszczonej formie jest kombajnem (odtwarzacz i magazyn), nasz odtwarzacz na czymś musi pracować, tak samo jak w stacjonarnych klasycznych napędach jest elektronika tak my też posiadamy płytę główną i elementy obliczeniowe.

 

Ale teraz jak chcemy się czepiać to nasz komputer posiada i konwerter i DAC'a, też wypuszcza dane cyfrowe i analogowe audio. Podobnie jak i stacjonarny odtwarzacz CD. Można pisać o różnych przypadkach i do każdego z nich dostosować nazewnictwo ale nie można szczerzyć herezji typu "wysyłam audio po USB".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konwerter to część transportu. Ale nie jest niezbędny - można dane wysyłać po USB.

KOŃwerter jaki jest każdy widzi ;)

 

Piopio idź już spać...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Transportem jest PC z odpowiednim oprogramowaniem

 

Konwerter to część transportu

 

Tu się zgadzam. Te elementy są odpowiedzialne za ostateczną jakość brzmienia oraz jakość wejść w DAC.

Poza oczywiście innymi elementami systemu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez soundchaser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm nowoczesne zabawki, moja matka ciągle uważa że guzik play ma odtwarzacz co najwyżej pilot od niego:P

 

kombinujemy dalej...

Odtwarzacz (komputer + oprogramowanie) -> transport (konwerter @usb) -> DAC (@spdif)

Odtwarzacz i transport (komputer + oprogramowanie) -> DAC (@spdif)

 

każdy zadowolony ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a to jak zaklasyfikować zatem?

- pecet, razem z HDD oraz kartą muzyczną typu AIM SC808 w jednej obudowie, z zainstalowanym Daphile (karta AIM SC808 podłączona do DAC po spdif)

To też nie jest kompletny, cyfrowy transport audio?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC (Spotify, AIMP4) | ODAC revB+O2 | ADAM A7X | Sennheiser HD600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.