Skocz do zawartości
IGNORED

My way-jak śpiewał Sinatra to dobry tytuł dla tego wątku... :-)


sly30

Rekomendowane odpowiedzi

Po ponad 30 latach zabawy w audio przyszedł czas na wnioski i przemyślenie dalszej drogi poszukiwań. Retrospekcja dużo mówi o tym jak było kiedyś i jak jest dziś. W audio nigdy nie ma prawd ostatecznych, nie ma najmądrzejszych, nie ma geniuszy, ale jak się okazuje nie ma też żadnych sztuczek ani tajemnic, jak mawiał Wielki Szu. Są tylko lepsze i gorsze numery, a przekładając to na audio, są tylko lepsze i gorsze rozwiązania. Zacząłem powoli zgłębiać temat budowy kolumn, jako najważniejszego elementu każdego systemu. W zasadzie mamy 5 grupy rozwiązań: płaskie panele czyli elektrostaty, magnetostaty i wstęgowe, które są chyba jednak wersją magnetostatów. Mamy rozwiązania tubowe i mamy klasyczne rozwiązania kolumn dynamicznych. Są jeszcze tzw.dipole, które niekoniecznie muszą być płaskimi panelami oraz kolumny oparte o przetworniki szerokopasmowe. Rozmawiając z wieloma osobami w tym poważnymi osobami w branży audio zbieram dane i opinie co ma jakie zalety i wady. To cenne informacje na podstawie, których można wyciągać na przyszłość wnioski oraz przewidywać rozwój trendów rynkowych. W Polsce jest wiele dobrych systemów i jest czego posłuchać. Trzeba sobie tylko zadać trochę trudu. Wczoraj odwiedziłem naszą stolicę i zaliczyłem fajne rozmowy, oraz odsłuchy. Ale to dopiero początek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sly a moglbys zalozyc swego bloga? To sa tresci na wlasnego bloga, a nie na forum, gdzie idea forum jest dyskusja a nie pisanie o sobie.

Dodatkowo nie badz taki skromny bo piszac ze nie ma geniuszy i najmadrzejszych mijasz sie z prawda. Przeciez wszyscy tu wiemy ze za takiego sie uwazasz! Pisanie tez, ze zglebiasz jakies tajniki budowy kolumn znowu mijasz sie z prawda, z pewnoscia potestowales wiele sprzetow ale jesli chodzi o konstrukcje to wybacz ale moim zdaniem nie masz elementarnej wiedzy a od tego trzeba zaczac, wiec z pewnoscia na tematy nie powinienes sie wypowiadac jako ekspert. Zacznij od poznania elementarnych zjawisk w elektronice i poznania zaleznosci RLC, parametrow glownikow Thiele'a-Smalla a pozniej BYC MOZE pisz o PODSTAWACH kontrukcji nie mowiac juz o tajnikach. No chyba ze sa 'madrzy' ktorzy chca cie sluchac z rozdziawiona geba, wtedy to nie przeszkadzam i mozesz mnie juz zbanowac! :)

 

Pozdrawiam StasioP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może przy okazji złożyć teksty razem i wydać książkę. Piszę zupełnie poważnie, bo na tym forum dużo poważnych tekstów ginie z braku powierzchni dyskowych na serwerach? Poza tym wyszukiwarka dalej jest koszmarna i wszystko trzeba trzymać w głowie lub własnych zakładkach i linkach. Temat bardzo obszerny i poważny 700 stron książki jak nic! Moim zdaniem musi to być praca zespołowa a za tym Ty bądź redaktorem :)

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgłaszam się jako promotor książki z dziełami zebranymi co poniektórych kolegów do Literackiej Nagrody Nobla. Zresztą taka praca zbiorowa ma szansę również w innych kategoriach - autorzy rozdziałów konstruktorskich - nagroda z fizyki lub chemii, 747 - fantastyka naukowa, a ogólnie praca zbiorowa do kategorii z medycyny.

Może też nagroda pokojowa się trafi. Wszak nie od dziś wiadomo, że najważniejszy w systemie audiofila jest pokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ponad 30 latach zabawy w audio przyszedł czas na wnioski i przemyślenie dalszej drogi poszukiwań

 

 

Niczego nie trzeba szukać, trzeba tylko ustalić cel, narzędzia zostaną dane, po prostu leżą one na drodze do celu, trzeba się za nimi tylko rozejrzeć.

Tak wygląda proces życiowy, każdej jednostki.

 

 

 

Cel nie może być inny, jak tylko pozostawienie po sobie wyraźnego śladu w świadomości innych.

Dobór narzędzi ma indywidualny charakter.

Najlepiej jak są uniwersalne..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W audio nigdy nie ma prawd ostatecznych, nie ma najmądrzejszych, nie ma geniuszy, ale jak się okazuje nie ma też żadnych sztuczek ani tajemnic

 

Jest dokładnie na odwrót, a to oznacza że Kolega jest bardzo blisko, gdyż wystarczy lekka modyfikacja treści.

 

W audio, całość zamyka się w ściśle ze sobą połączony system potrzeb i właściwości, odpowiadające i funkcyjne wobec nich technologie są jednorodne i zamknięte, podobnie jak zamknięte jest koło, nie można poprawić jego okręgu, kiedy jest centryczny, hi end posiada identyczną właściwość, przewód nie może być ani zbyt cienki, ani zbyt gruby, musi być ściśle określony, pod każdym względem, do każdego miejsca w układzie.

 

Fizyka klasyczna jest zamkniętym polem w hi end, jej właściwości określili geniusze, pozostawiając praktykom jej wykonywanie, dziś po kilku dekadach działań, dobrze widać brzegi i bariery, poza które nie udaje się wyjść.

 

To jest zupełnie oczywiste, że wszyscy czekają na przełom, że uczestnicy tej przestrzeni są znudzeni kręceniem się w kółko, w koło tych samych ciągle na nowo rozpatrywanych zagadnień.

 

Są tylko lepsze i gorsze numery,

 

Demaskacją tych numerów można się zajmować, są oczywiste, infantylne jak ich twórcy, stąd zamieszczanie z mojej strony czasem fotografii autorów rozwiązań, którzy nie potrafią na przykład zbudować porządnego kabla czy przetwornika D/A.

 

jako najważniejszego elementu każdego systemu

 

Najważniejszy jest wzmacniacz, jego część wejściowa z zasilaniem, stąd było moje pytanie do Kolegi typ kondensatora.

 

Kolumny są rodzajem oczywistości, żadne nie zagrają bez odpowiedniej jakości wzmacniacza, tak jak i źródło, nie zagra bez wzmacniacza, wszystkie element zmarnują swe cenne właściwości, jeśli wzmacniacz nie nada im potencjału, maxymalnego jaki się tylko da uzyskać !

 

Kolumny są bezużyteczne bez kabla głośnikowego odpowiedniej jakości, który nie może przemielić przez sito własnych parametrów sygnałów z źródła wzmocnionych przez wzmacniacz.

Niestety kable to robią zarówno te przyłączone do wzmacniacza, jak i te przyłączone bezpośrednio do głośników w wnętrzu kolumny głośnikowej, szczególnie one!

 

poważnymi osobami

 

Poważnymi, oznacza zarabiającymi poważne pieniądze, czy tak należy rozumieć ich powagę?

 

cenne informacje

 

Cennych informacji często nie przedstawia się nawet w wnioskach patentowych, jeśli da się je pominąć..

 

przewidywać rozwój

 

Przewiduje wzrost cen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że wątek zmierza w niewłaściwą stronę. W dalszej części trzeba by opisać wady i zalety poszczególnych rozwiązań, a jak łatwo przewidzieć doprowadzi to do kolejnej nawalanki, bo zawsze każda pliszka swój ogonek chwali i nikt nie lubi czytać o wadach swoich sprzętów, a każdy sprzęt takowe wady posiada. Warto dowiedzieć się więcej ale może nie trzeba się tym dzielić skoro ma to być źródłem sporów zamiast wymiany informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie że rozpatrywane przez Ciebie nietypowe "rozwiązania" są są stosowane przez producentów głównie w celu odróżnienia swoich wyrobów od wyrobów innych producentów i wywołania w nich przeświadczenia że w danym rozwiązaniu kryje się jakaś przewaga technologiczna która sprawia że te właśnie kolumny grają lepiej. Mówiąc inaczej - głównym powodem stosowania "rozwiązań" jest budowanie u konsumenta świadomości marki / produktu / producenta a nie tylko i wyłącznie wpływ na dźwięk. Dlaczego tak uważam ? W najlepszych konstrukcjach high end jest mnóstwo również konstrukcji ... tradycyjnych. Czyli wkładając w obudowę kilka porządnych głośników i porządnie je ze sobą zestrajając jesteś w stanie uzyskać referencyjne brzmienie - bez uciekania się do jakiś sztuczek. Więc po co tak wielu producentów szuka różnych sztuczek ? Bo chce znaleźć wabik na klienta. Podobnie jest z designem. W sprzęcie klasy high end grzebią designerzy. Nie po to żeby grał lepiej tylko po to żeby lepiej wyglądał i lepiej się sprzedawał. Mi to oczywiście nie przeszkadza. Sam uwielbiam brzmienie elektrostatów. Ale dla dla osiągnięcia brzmienia referencyjnego stosowanie wyrafinowanych "rozwiązań" nie jest jednak warunkiem koniecznym.

 

No i słowo ode mnie zupełnie prywatnie. Ja się "boję" nietypowych rozwiązań. Wiem że jak szlag mi trafi jakiś głośnik - to gdzieś kupię sobie nowy i go zamontuję - więc moje kolumny w łatwy sposób odzyskają swoją wartość. Przy zmianie priorytetów kolumny mogę łatwo odsprzedać. Lubię brzmienie z folii - ale raczej takiego rozwiązania sam dla siebie nie kupię bo przy uszkodzeniu wymiana folii jest bardzo droga + brak wyspecjalizowanych w tym serwisów sprawiają że reperacja może być dla mnie nieopłacalna ekonomicznie. Więc prostota rozwiązania trzyma mnie osobiście przy konstrukcjach tradycyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz sporo racji. Mnie ciekawiło dlaczego stosuje się jednak różne inne rozwiązania i ludzie takie różności lubią. Inną kwestią jest co o tych innościach myślą ludzie znający się dobrze na budowie kolumn. Obnażają różne ich wady ale tradycyjne rozwiązania też mają swoje wady. Z drugiej strony czym lepsze wykonanie w ramach danej koncepcji tym wady są lepiej niwelowane lub przynajmniej trzymane w ryzach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem powoli zgłębiać temat budowy kolumn, jako najważniejszego elementu każdego systemu.

I po 30 latach dopiero zacząłeś badać temat? Ja już po paru latach doszedłem do wniosku, że jest to kolejny element toru. Nawet przy posiadaniu super kolumn, podłączysz je pod kiepski wzmacniacz, albo kiepskie źródło pod super resztę toru i już nam super nie zagrają.

TA-E80ES | TA-N55ES MKIII | SS-G3 | CDP-X77ES | TC-K730ES | TC-K990ES | TC-765 | DTC-60ES | PCM-501ES | ST-S770ES | DENON DP-47F + AT AT33EV MC | JVC BR-7000ERA | PIONEER CT-9R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I po 30 latach dopiero zacząłeś badać temat?

 

Przez pierwsze lata człowiek cieszył się, że w ogóle ma jakiekolwiek sprzęty. Później były lata poszukiwań sprzętów coraz lepszych. Teraz jest czas zastanawiania się dlaczego są tak różne koncepcje i dlaczego mają swoich zwolenników i przeciwników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu ten piękny wątek został przeniesiony? I jak zwykle, do cholery, bez żadnej informacji???????!!!!!!!!!

TA-E80ES | TA-N55ES MKIII | SS-G3 | CDP-X77ES | TC-K730ES | TC-K990ES | TC-765 | DTC-60ES | PCM-501ES | ST-S770ES | DENON DP-47F + AT AT33EV MC | JVC BR-7000ERA | PIONEER CT-9R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jakie wnioski z tego? Riposta do czego? że wątek jest głupi tak?

Widzę, że kolega dopiero co się zarejestrował. Strzelam, że to kolejny klon tego, któregoś z trolli np Bobsapp, Firewall itd.

Wnioski? Brak. Może to nie riposta lecz puenta? Wypadałoby spytać autora, co miał/a na myśli.

 

Co do strzelania. Biegłam jak strzała, strzałam, jak biegłam. Pisownia nieoryginalna.

Właściwie to mniej żenujące jest czytanie relacji ze spotkania z UFO niż opowieści słyszących kable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz w pełni racje, że ważny jest aparat poznawczy i możliwości sprawdzania różnych konfiguracji. Etap na którym jesteś ty w audio i twoje fascynacje to mam za sobą już co najmniej 20 lat.... :-) różnimy się tym, że ty uważasz, że już wszystko wiesz, a ja wiem, że jeszcze wielu rzeczy nie wiem i wiem, że warto jeszcze rzucić uchem tu i tam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.