Skocz do zawartości
IGNORED

Porządkowanie sceny


Different

Rekomendowane odpowiedzi

Własnymi siłami udało mi się dojść do punktu jak na rysunku.

Trwała adaptacja ( a także klejenie sufitu, ścian ) niestety nie wchodzi w grę.

 

Scena obecnie jest szeroka i głęboka, ale mało uporządkowana.

Brakuje mi dobrej lokalizacji instrumentów ( wysokość i głębokość ) .

Bas jest ok i na nim bym się nie skupiał.

 

Może samo przestawienie obecnego układu ustrojów byłoby rozwiązaniem ? Próbowałem ustawienie na krótszej ścianie - ale wówczas bas praktycznie znika. Poza tym TV wisi już na stałe na ścianie.

Póki co walory estetyczne odkładam na bok.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-17246-0-38218500-1448955921_thumb.jpg

post-17246-0-08786400-1448955927_thumb.jpg

post-17246-0-78551700-1448955937_thumb.jpg

post-17246-0-69632000-1448955942_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zdjęcie nie przekłamuje, to ;

- jedną z przyczyn moze być zbyt szeroki rozstaw kolumn. ( na szybko, oceniam rozstaw na 225cm, licząc od tweeterów)

- równa, płaska powierzchnia, jaką jest ława. Wręcz idealnie, niekorzystnie odbija "pierwsze"

- TV

- spróbuj nieco podnieść ustroje za głową.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję wieczorem zastosować wszystkie powyższe.

Właściwie za głową te tłumiące są pozostałością po innym ustawieniu - do niedawna na nich spoczywały te boczne z PT80 ( tak, że obejmowały pole za miejscem odsłuchu +/- 40cm ).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zmniejszeniu rozstawu, eksperymentalnie, odsunąłbym jeszcze kanapę od tylnej ściany. Mało miejsca, ale choć z 10/20 cm, jeśli da radę, to więcej, aby zbliżyć się do choćby 70cm.

W sumie, po tych zabiegach i symetrycznym, równym ustawieniu kolumn oraz przy zamkniętych drzwiach, powinieneś uzyskać względnie równe środowisko dla kolumn L/R

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłbym wszystko od początku bo wg mnie ustrojów jest zbyt dużo i ustawienie sprzętów nie jest optymalne. Po pierwsze ustawiłbym kolumny na ścianie z oknem. Wiem, powstanie problem co z TV?. Mam podobnie i niestety telewizor nie jest pomiędzy kolumnami tylko z boku czyli pierwszeństwo muzyki nad symetrycznym nagłośnieniem filmu czy koncertu ( niestety). Sofa wędruje tyłem do zabudowy kuchennej, (pewnie szerokość ok. 1m pomiędzy nią, kuchnią da się wygospodarować). Jak tak spróbujesz to potem zacznij ustawiać ustroje ale nie wszystkie. Na okno dałbym jakieś grubsze zasłony, coś w rogach i na bocznych ścianach w miejscu pierwszych odbić. Powinno być lepiej, przynajmniej spróbuj.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem na krótszej ścianie z ustrojami/bez/częściowo - jeszcze jak TV stał na szafce.

Stawiałem kolumny w różnych pozycjach itd, ale scena zawsze była znacznie gorsza.

Co więcej takie ustawienie wycinało bas poniżej 60Hz ( mniej więcej ).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem na krótszej ścianie z ustrojami/bez/częściowo - jeszcze jak TV stał na szafce.

Stawiałem kolumny w różnych pozycjach itd, ale scena zawsze była znacznie gorsza.

Co więcej takie ustawienie wycinało bas poniżej 60Hz ( mniej więcej ).

 

Czy tak jest przy obu zestawach kolumn tzn. czy to zależy bardziej od kolumn czy od ich ustawienia? Chodzi oczywiście o AP i ten bas z boku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te z boku to nie są kolumny do słuchania.

Były to kiedyś ( 3-4 lata temu ) surround-y od kina . Słuchałem w takim ustawieniu AP oraz Studio16Hz Minas i było to samo. Kwestie użytkowe ( mimo dużego poziomu tolerancji u Partnerki :) ) jednak również są istotne..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo nawet :)

Przerzuciłem u siebie trochę wzmacniaczy zanim go kupiłem..

 

Na oko też mi się bardzo podoba i spróbuję go gdzieś posłuchać, choć ze swojego też jestem bardzo zadowolony ( też chinol Dussun V6i o bardzo podobnej konstrukcji tylko ogołocony ze wszystkiego co zbędne do samego grania) ale jakbym wcześniej "wyczaił" tego Mastera to na pewno też bym go spróbował.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potestuję dzisiaj różne opcje.

Próbowałem kilka razy stolik odstawić, ale większej różnicy nie było.. Z drugiej strony - wtedy ustrojów było mniej i kolumny stały bliżej ściany - może dlatego nie słyszałem wpływu odstawiania stolika.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj podnieść wyżej absorbery z tyłu kanapy, tak by ich dolna krawędź znajdowała się lekko poniżej krawędzi kanapy (zwiększyć ich obszar działania). Powinno pomóc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trwała adaptacja ( a także klejenie sufitu, ścian ) niestety nie wchodzi w grę.

 

 

Kwestie użytkowe ( mimo dużego poziomu tolerancji u Partnerki :) )

 

+ aneks kuchenny?

 

Będzie trudno...

 

Jeszcze tylko takie pytanie -Dyfuzory były liczone, dopasowane do problemu konkretnych częstotliwości? Ktoś Ci je instalował w odpowiednich miejscach robiąc wcześniej pomiary? Znasz ich parametry, charakterystykę rozpraszania? Czy po prostu kupiłeś w sklepie internetowym bo "ładnie wyglądają" i zmniejszył się "pogłos" w pokoju?.

 

Pierwsze odbicia w tak małym pomieszczeniu powinny być pochłaniane.

 

Prawa kolumna, jest zbyt blisko naroża.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak - częściowo były dopasowane ( liczone ) do pasma gdzie był pogłos - ale pomiarów nie robiłem.. Może warto prosty pomiar zrobić ?

 

Pierwsze odbicia - masz na myśli wszystkie, które w osobnym wątku opisał jeden z kolegów ? Przed kolumnami na podłodze, na suficie, po bokach z przodu kolumn oraz za kolumnami . Czy wszystkie te miejsca uważasz, że powinny zastąpić panele tłumiące ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metraż chyba nie jest za duży???Tak właśnie wychodzą nasze adaptacje bez pomiarów itp! W żaden sposób nie neguje kolegi bo sam jestem dowodem własnych ustawień i adaptacji bez pomiarów! Na dłuższy czas to nie służy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiem jeszcze że system stereo jest wymagający co do symetrii... Więc może tak wszystko (pdf.) "w lewo i do góry"?

Gdyby nie kuchnia (choć jej nie widzę) wiem że mogło by to dość ciekawie "zagrać"...

 

Pierwsze odbicia - masz na myśli wszystkie, które w osobnym wątku opisał jeden z kolegów ? Przed kolumnami na podłodze, na suficie, po bokach z przodu kolumn oraz za kolumnami . Czy wszystkie te miejsca uważasz, że powinny zastąpić panele tłumiące ?

 

Nie ma mnie niestety w twoim pokoju ale możesz zawsze spróbować -polecam, z tym że:

 

Przed kolumnami na podłodze

 

Jest moim zdaniem idiotyczne, "wystarczy" dywan jeżeli nie mamy adaptacji sufitu...

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
<br />Podpowiem jeszcze że system stereo jest wymagający co do symetrii<br />

 

wlasnie pierwsze co sie nasuwa brak symetrii i wg mnie ustawienie po dlugosci daje wrazenie 'przeladowania' sceny ale meblami:)Nie wiem moze w realu wyglada to inaczej.

 

Ja probowalbym jednak na krotkiej scianie (okno balkonowe nie jest przeszkoda do konca) i poszukal sweet'a z najlepsza odpowiedzia akustyczna, unikajac srodka po dlugosci pomieszczenia+zabawa ustrojami. Chyba ze pomiar, zalezy jak wierzysz wlasnemu uchu:)))

Majac dobre realizacje I ucho mozna tez znalezc swoje brzmienie.....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest moim zdaniem idiotyczne, "wystarczy" dywan jeżeli nie mamy adaptacji sufitu...

 

Wczoraj nie miałem czasu na próby. Odstawię ławę i w to miejsce położę panele z PT80 - będę miał jakiś obraz zmian. Boczne rozpraszanie miało na celu właśnie 'symetryzację' środowiska dla kolumn - chociaż wiem, że to tylko rozpraszanie w zakresie 'średnicy' . Spróbuję jeszcze zsunąć do siebie kolumny - o czym pisał piano - obecnie jest 200cm między tweeterami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.., a bo Ty masz tam aneks! Mnie się nie otworzyła grafika, i wstępnie uznałem, ze od kolumny L w bok jest ściana, a to aneks.

Przepraszam, moje niedopatrzenie.

Szkoda, ze ze zdjęć to nie wynika :)

Zmienia postać rzeczy. Kombinowałbym z ustawieniem na krótszej ścianie. Symetria jest b.ważna. Zmniejszyłbym bazę i reszta, to co już opisałem. W tym układzie masz nierówne środowisko pracy dla L i R.

Powodzenia,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja probowalbym jednak na krotkiej scianie (okno balkonowe nie jest przeszkoda do konca) i poszukal sweet'a z najlepsza odpowiedzia akustyczna

 

+1

 

Symetria jest b.ważna. Zmniejszyłbym bazę i reszta, to co już opisałem

 

+1

 

Co więcej takie ustawienie wycinało bas poniżej 60Hz ( mniej więcej )

 

unikajac srodka po dlugosci pomieszczenia+zabawa

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zdjęcie nie przekłamuje, to ;

- jedną z przyczyn moze być zbyt szeroki rozstaw kolumn. ( na szybko, oceniam rozstaw na 225cm, licząc od tweeterów)

- równa, płaska powierzchnia, jaką jest ława. Wręcz idealnie, niekorzystnie odbija "pierwsze"

- TV

- spróbuj nieco podnieść ustroje za głową.

Mam bazę licząc od osi do osi tweetera 245cm i na poukładaną scenę nie narzekam, jej szerokość i głębokość też.

Jak już ktoś pisał ustrojów nie jest za dużo, są tylko źle porozstawiane 2D powinny być tam gdzie jest teraz TV, ewentualnie należałoby je podnieść na ok. 30cm żeby ich wieksza powierzchnia obejmowała odbicia tweetera.

Na TV możesz zawieszać jakiś kocyk podobno pomaga, wiem to od kolegów którzy tak robią lub spróbuj coś zrobić, żeby te skayline zawieszać na TV w zasadzie to taka inna wersja 2D i ich miejsce z zasady jest na suficie, ale jak masz je mobilne to pokombinuj.

Ustroje po bokach ustawiasz jak rozumiem na lusterko?

Nie musisz kurczowo trzymać się tych zaleceń, ale wierz mi warto spróbować.

:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam bazę licząc od osi do osi tweetera 245cm i na poukładaną scenę nie narzekam, jej szerokość i głębokość też.

Wierzę na słowo:)

W powyższym, odniosłem się tylko do pokoju autora wątku i zamieszczonych zdjęć.

 

Ps.

Jak wiesz, baza i w ogóle pozycjonowanie kolumn, zależne są imho, od wielu czynników, właściwości pokoju, kubatury, symetrii czy też jej braku. Kluczowa wydaje się właściwa adaptacja akustyczna. Gorzej, jeśli jest częściowa, źle wykonana lub całkowicie jej brak. Jak wiadomo, to spory, odrębny rozdział.

Do tego dochodzi nam rodzaj, wielkość i budowa zespołów głośnikowych, miejsce odsłuchu z właściwościami sfery po bokach i za słuchaczem.

Do powyższego można dołożyć osobistą wrażliwość, preferencje i subiektywny odbiór pokoju, jego właściwości i wreszcie, systemu jako całości.

Czynników wpływających na rozstaw zespołów głośnikowych jest imho, od metra, a wymienione wyżej, to tylko ich namiastka w dużym skrócie.

Ja - dla przykładu - mam 30m2, a bazę nieprzekraczającą 220 cm.

Sumując, imho, z szerokością bazy radziłbym nie przeginać, bo traci się na spójności przekazu. Czasem zauważam u kogoś, ze pozorne są zbytnio oddalone od siebie i wtedy ma się wrażenie, ze Band " nie gra razem", nie ma spójności, scalenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się całkowicie z tym co napisałeś.

Miałem już baze 2m, 2,20m nawet 2,50m etc. obecne ustawienie uważam za optymalne, a porzynajmniej tak mi odpoiwiada, a i tak czasem bym chciał by muzycy byli dalej od siebie ustawieni, niestety wiele na tym polu zależy od realizacji nagrania.

Poza tym trochę ustrojów, ćwierwalców i innych "uzdrawiaczy" brzmienia, a to wszystko w niecałych 20m ;)

 

Natomiast kolega ma AudioPhysic'i, a o tych wiele razy słyszałem że są strojone do normalnych warunków mieszkalnych bez adaptacji akustycznej, która w ich przypadku lubi sprawę pogorszyć.

Wiele z ich konstrukcji wręcz trzeba przystawić do tylnej ściany by zagrały jak trzeba, nie wiem tego napewno, ale podobno z sitarą tak jest może warto by kolega też spróbował?

No i coś zrobić z lewą stroną pokoju, może jakiś parawan :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sumując, imho, z szerokością bazy radziłbym nie przeginać, bo traci się na spójności przekazu. Czasem zauważam u kogoś, ze pozorne są zbytnio oddalone od siebie i wtedy ma się wrażenie, ze Band " nie gra razem", nie ma spójności, scalenia.

 

Jak, się ma adaptacje w postaci "pięciu" dyfuzorów, i panela PT80 to nie może być inaczej...

Jakoś "inżynierzy" z przykładowego tu "pokoju kontrolnego" nie mają z tym problemu a "main- y" szeroko, oj szeroko. Wiadome jest że w pokoju o którym rozmawiamy nie da się tego zrobić, chciałem tylko pokazać że można dzięki odpowiedniej adaptacji uzyskać szeroką a zarazem spójną "scenę".

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

PS> Co wy już śpicie?...

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Natomiast kolega ma AudioPhysic'i, a o tych wiele razy słyszałem że są strojone do normalnych warunków mieszkalnych bez adaptacji akustycznej, która w ich przypadku lubi sprawę pogorszyć.

 

Jeżeli to prawda to nigdy w życiu nie kupiłbym takich kolumn -zapewne chodzi o podbity bas i "uśmiech dyskoteki" żeby "mordy" w gołych ścianach nie "darło".

 

Nie :)

 

Wysłane z mojego LG-H635 przy użyciu Tapatalka

 

A to pozdrawiam w takim układzie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak, się ma adaptacje w postaci "pięciu" dyfuzorów, i panela PT80 to nie może być inaczej...

Wyjąłeś z kontekstu :)

Przecież napisałem też, że;

Jak wiesz, baza i w ogóle pozycjonowanie kolumn, zależne są imho, od wielu czynników, właściwości pokoju, kubatury, symetrii czy też jej braku. Kluczowa wydaje się właściwa adaptacja akustyczna. Gorzej, jeśli jest częściowa, źle wykonana lub całkowicie jej brak. Jak wiadomo, to spory, odrębny rozdział.

Pisałem głownie o pokojach jakimi zazwyczaj dysponujemy czyli znacznie mniejszymi. Do tego mamy też nie zawsze przychylne audio, żony, dzieci, psy, koty i często pozycjonujemy nie tam gdzie chcemy, a na granicy rozwodu:))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.