Skocz do zawartości
IGNORED

Audio mity


biniek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Kuźwa, ale wymiatacz!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Techniczne granie ... jak Satriani ... nie przepadam.

Posłuchaj sobie Victora Wootena albo PiR2.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak faktycznie fortepian nie gra poniżej 50 Hz ...:///

I jak elektronika to źle ..czyś Ty chłopie szaleju dostał ..?

Wiesz jakie zniekstałcenia generuje mały głośnik w granicznym dolnym zakresie basowym nawet 50 Hz ?

Dlatego stosuje się duże powierzchnie membran . Skok zawieszenia to nie wszystko .

Słyszałeś o efekcie Dopplera i jak działa ?

Tymczasem przemak pała!;)

Chwila. Kolega @przemak nie napisał nic z tych rzeczy. Tak na szybko wróciłem do jego postów. Tam nie ma nic o wielkości wooferów, ani o tym że fortepian nie schodzi poniżej 50Hz. Przecież to nie jakiś laik, sądząc po jego komentarzach. Chodzi chyba tylko o to, że muzyka z elektroniki i badziewnych masteringów, bardzo daleka jest od muzyki live.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, przecież to napisałem w pierwszym poście, reszta to insynuacje ;) Domowe hifi może przenosić i zwykle przenosi niżej, ale w nagraniu te częstotliwości, zwłaszcza z gitary basowej czy fortepianu niekoniecznie muszą występować. Ten Massive Attack to dość tendencyjny przykład, ...

Wiem o co Ci chodzi.

Jak byłem młody założyliśmy w technikum kapelę. Grałem (próbowałem grać) na basie. Piec miałem podłączony do demobilowej szafy z czterema wooferami. Wzmacniacz DIY na całej baterii kultowych 2N3055... Wiem jak gra gitara basowa...

Ale rozumiem, że grasz w czasach współczesnych.

 

Nie dyskutuję z przyjętą filozofią nagłośnienia.

Wspominana gitara (4 strunowa) ma strunę E1 (41,2 Hz). Tu już BR zabrzmi rezonansem a nie odda "naturalnego" dźwięku. Pięciostrunowa GB daje od C1 (około 32Hz). Chyba nie podważasz, że tak jest i czasami ktoś szarpnie za tę strunę...

Kilka instrumentów schodzi niżej i również bywają słyszalne w najniższych rejestrach.

O instr. elektronicznych wspominałem. Z takim wyrzutem piszesz "elektronika". A to nie muzyka...?

 

Przyczepiliście się tych niskich basów.

Bywają w muzyce.

Jakoś co do góry nie ma zastrzeżeń mimo, że wszystkie kończą przy około 4 kHz !

A ile tam pitolenia o paśmie. Niektórym 96 kHz próbkowania mało. Lepiej słyszą 192 kHz.

Ludzie ogarnijcie się...

Wiem harmoniczne. Rozróżnienie Stradivarius`ów jest możliwe przy paśmie 12 kHz...

Hi-Fi jest wystarczające do całkowitej percepcji muzyki. Hi-Fi to 20 Hz do 20 kHz... Od 20 Hz !

Uważacie, że ktoś sobie przed laty określając standard żartował?

 

Przy okazji jak możecie sprawdźcie sobie rozkład mocy muzyki. Poniżej 400 Hz jest to 60 %...

 

Nie podważajmy ważności niskich basów bo zwyczajnie jesteśmy śmieszni...

 

Zwróćcie uwagę, że słyszący bezpieczniki, platformy i kable z reguły wskazują na lepsze brzmienie rejestrów basowych... ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Diogenes

(Konto usunięte)

Chwila. Kolega @przemak nie napisał nic z tych rzeczy. Tak na szybko wróciłem do jego postów. Tam nie ma nic o wielkości wooferów, ani o tym że fortepian nie schodzi poniżej 50Hz. Przecież to nie jakiś laik, sądząc po jego komentarzach. Chodzi chyba tylko o to, że muzyka z elektroniki i badziewnych masteringów, bardzo daleka jest od muzyki live.

Ale jakiej live ...?

Na koncertach rockowych wszystkie limitery są ustawione przy 50 Hz ..żeby głośników nie " urwało ";)

Live podczas koncertu organowego to co wajs?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Techniczne granie ... jak Satriani ... nie przepadam.

Posłuchaj sobie Victora Wootena albo PiR2.

Zgadza się.

Cenię wielu, np Jaco Pastorius`a...

 

Lubię grające dziewczyny:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zgadza się.

Cenię wielu, np Jaco Pastorius`a...

 

Lubię grające dziewczyny:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Młoda wymiata ...

 

 

Polecam całość ale jak ktoś jest niecierpliwy to solo zaczyna się około 6:09

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubię grające dziewczyny:

Ja też :-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez lubię grające dziewczyny : ))

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Фома
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspominana gitara (4 strunowa) ma strunę E1 (41,2 Hz). Tu już BR zabrzmi rezonansem a nie odda "naturalnego" dźwięku. Pięciostrunowa GB daje od C1 (około 32Hz). Chyba nie podważasz, że tak jest i czasami ktoś szarpnie za tę strunę...

Grzegorz dlaczego zdecydowana większość kolumn w najwyższym hi-endzie to nie są OZ ? W tym niższym zresztą też.

 

Przy okazji jak możecie sprawdźcie sobie rozkład mocy muzyki. Poniżej 400 Hz jest to 60 %...

 

Obserwacje wskaźników kanałowych w zwrotnicy DSP (DCX) przy podziałach 300 Hz/4 kHz wskazują średnio na nieco inne wyniki, ale oczywiście zależy to od rodzaju muzyki. Najczęściej te wskaźniki pokazują największe obciążenie muzyką w tym środkowym paśmie. Oczywiście bywają nagrania które wykazują największe obciążenia w paśmie poniżej 300 Hz.

 

Nie podważajmy ważności niskich basów bo zwyczajnie jesteśmy śmieszni...

Możesz dać przykłady kolumn, które schodzą płasko do powiedzmy 25 Hz (-3 dB) bez podbić przed tą granicą ? Chodzi o dane testowe a nie o deklaracje firmowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lech36

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz dać przykłady kolumn, które schodzą płasko do powiedzmy 25 Hz (-3 dB) bez podbić przed tą granicą ? Chodzi o dane testowe a nie o deklaracje firmowe.

Lechu, nie manipuluj.

 

Wiesz jak ma OZ?

Pasmo w sposób powolnie monotoniczny spada poniżej 20Hz z oczywistym maleniem efektywności. Ale słychać nawet w małych głośnikach jakieś pierdnięcie.

BR spada poniżej rezonansu ostrzej nie docierając często do 30Hz...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ale jakiej live ...?

Na koncertach rockowych wszystkie limitery są ustawione przy 50 Hz ..żeby głośników nie " urwało ";)

Live podczas koncertu organowego to co wajs?

 

Raczej nie to miałem na myśli. Bardziej koncert akusyczny. Np. że struny kontrabasu nigdy nie będę grały tak nisko w sensie takim, jakim go slyszymy na żywo, nawet kiedy będzie to świetny głośnik, grający bardzo niskim i czystym basem. Żeby była jasność. Daleko mi do voodoo, że mały pierdzik może wyważać drzwi (choć nie brakuje na tym forum takich bajkopisarzy), tylko, że elektronika może dość drastycznie tłumić te bardzo niskie częstotliwości. Rozważam to, ponieważ zainteresowało mnie to co chciał przekazać kolega @przemak. Gdyby pisał,że bezpieczniki, czy kamyczki grają, to bym koledze najwyżej pogratulował nadzwyczajnego magicznego słuchu.

BTW. Koncert organowy to tylko w katedrze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak faktycznie fortepian nie gra poniżej 50 Hz ...:///

I jak elektronika to źle ..czyś Ty chłopie szaleju dostał ..?

Wiesz jakie zniekstałcenia generuje mały głośnik w granicznym dolnym zakresie basowym nawet 50 Hz ?

Dlatego stosuje się duże powierzchnie membran . Skok zawieszenia to nie wszystko .

Słyszałeś o efekcie Dopplera i jak działa ?

Tymczasem przemak pała!;)

 

Odpowiadasz na swoje wyimaginowane pytania ;) Spróbuję wyjaśnić:

Nie napisałem, że forepian nie gra poniżej 50Hz. Napisałem, że w 99% nagrań dół z fortepianu jest zniknięty na amen, czasem od 100Hz.

Nie napisałem, że elektronika to źle, tylko zwróciłem uwagę, że mitem, o którym pisałem, jest pasmo wzmacniacza gitary basowej. Jeżeli gra bas bez wzmacniacza i w dodatku z klawisza, to oczywiście może mieć dowolnie szerokie pasmo.

Mały głośnik oczywiście przy dużych amplitudach może zniekształcać, efekt dopplera jest mi znany, tylko przecież nic o tym nie pisałem, więc nie wiem, skąd w ogóle te uwagi i dlaczego do mnie ;)

Ale może parę faktów. Nowoczesny wzmacniacz do gitary basowej, moc 250W, głośnik 15 cali obudowa BR. Wbudowany tuner przystosowany do strojenia basów pięciostrunowych. Na scenie nogawki latają i nawet ci, którzy narzekają, że plastik itp nie narzekają na dół czy moc. A pasmo - proszsz:

 

tc-mic2.jpg

 

Może jedna piętnastka to mało? Mam starego fendera 2x15, lampa, obudowa zamknięta. Wzmacniacz ceniony ze względu na brzmienie, niestety teraz raczej w studiu, bo na scenę zdecydowanie za cichy. Pasmo poniżej ;)

 

bassman50-pasmo-normal-kolumna2.jpg

 

I poza konkursem, dla ciekawych, z drugiego końca skali - monitorki 6,5. Poniżej pasmo monitorów aktywnych z głośnikiem 6,5 cala w obudowie BR:

 

gib1.jpg

 

 

A zniekształcenia? Proszsz, w całym paśmie do tych 47Hz całkiem aligancko, na 37Hz 0,2%, wyżej mniej, moc w okolicach 10W, niezbyt głośno faktycznie:

 

gib2.jpg

 

Fazy nie pokazuję, po co się stresować ;)

Wszystkie powyższe pomiary mają oczywiście charakter orientacyjny, i od niektórych "odjąć" trzeba efekt zbliżeniowy, ale wiadomo, o co chodzi.

 

Raczej nie to miałem na myśli. Bardziej koncert akusyczny. Np. że struny kontrabasu nigdy nie będę grały tak nisko w sensie takim, jakim go slyszymy na żywo, nawet kiedy będzie to świetny głośnik, grający bardzo niskim i czystym basem. Żeby była jasność. Daleko mi do voodoo, że mały pierdzik może wyważać drzwi (choć nie brakuje na tym forum takich bajkopisarzy), tylko, że elektronika może dość drastycznie tłumić te bardzo niskie częstotliwości. Rozważam to, ponieważ zainteresowało mnie to co chciał przekazać kolega @przemak. Gdyby pisał,że bezpieczniki, czy kamyczki grają, to bym koledze najwyżej pogratulował nadzwyczajnego magicznego słuchu.

BTW. Koncert organowy to tylko w katedrze.

 

To, o słyszymy w domu z płyty rozrywkowej nijak ma się do pełnego pasma i naturalnego brzmienia słuchanych instrumentów. Każdy instrument ma oczywiście zakres tonów podstawowych, ale odcięcie, często bardzo brutalne, najniższej oktawy czy dwóch jest czymś normalnym i nie powoduje, że te dźwięki znikają i ich nie słychać. Mój wzmacniacz spada lawiną i na 60Hz ma -20dB, a jest to sprawny wzmacniacz do gitary basowej. "Ciężkie" brzmienie gitar przestarajanych w dół czasem o kwartę czy siedmiostrunowych nie istnieje bez filtra w okolicach 120Hz, a grają H czyli 60Hz - i słychać ;)

 

A tak BTW to Tal Wilkenfeld z clipa parę postów wyżej akurat gra na kolumnach EBS 4x10, od których zacząłem temat:

 

ebs-410-front2.jpg

 

Ich pasmo też pokazywałem na początku - to wyższe ;):

 

ebs-112-410-2.jpg

 

Jak widać, o 40Hz tam mowy nie ma, a ona przecież gra na pustej strunie E - to co nie słyszy się? ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasmo w sposób powolnie monotoniczny spada poniżej 20Hz z oczywistym maleniem efektywności. Ale słychać nawet w małych głośnikach jakieś pierdnięcie.

BR spada poniżej rezonansu ostrzej nie docierając często do 30Hz...

Daj przykłady OZ schodzących poniżej 30 Hz. Z badań testowych. Bez korekcji aktywnej.

Niżej masz stary test słynnego trzy-drożnego (pierwsze kopułki berylowe na średnich i wysokich) monitora Yamahy NS1000M z pisma HI-FI Choice. Głośnik 12' w OZ. Następne serie hi-end Yamahy były już BR. Co się stało w tej renomowanej, słynącej z produkcji znakomitych instrumentów firmie ? Zawsze twierdzili że o brzmieniu instrumentów wiedzą wszystko bo mają w koncernie taką produkcję na najwyższym poziomie.

 

Ale słychać nawet w małych głośnikach jakieś pierdnięcie.

BR spada poniżej rezonansu ostrzej nie docierając często do 30Hz...

Kto Tobie każe stosować małe głośniki w BR ? Optimum do domu to dwa bardzo dobre 8-10 cali, ale oczywiście można też 12 lub 2x12'. Oczywiście można w OZ z elektroniczną korektą częstotliwości jak w BW801M. Wprawdzie to nie OZ, ale stosowali taką korekcję dla uzyskania 20 Hz, -3 dB. Zapewniam Ciebie że nic nie "pierdziało".

Ty słyszysz "pierdzenie" BR a ja słyszę kompresję OZ. Swoboda na basie zdecydowanie na + BR.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lech36

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale może parę faktów. Nowoczesny wzmacniacz do gitary basowej, moc 250W, głośnik 15 cali obudowa BR. Wbudowany tuner przystosowany do strojenia basów pięciostrunowych. Na scenie nogawki latają i nawet ci, którzy narzekają, że plastik itp nie narzekają na dół czy moc. A pasmo - proszsz:

 

tc-mic2.jpg

 

Może jedna piętnastka to mało? Mam starego fendera 2x15, lampa, obudowa zamknięta. Wzmacniacz ceniony ze względu na brzmienie, niestety teraz raczej w studiu, bo na scenę zdecydowanie za cichy. Pasmo poniżej ;)

 

bassman50-pasmo-normal-kolumna2.jpg

 

No i ta OZ ciągnie się i ciągnie w dół a ten BR urywa...

 

Przemak, co do tych rewelacyjnych monitorków BR:

To są wiaśnie mity.

Ale trzeba posłuchać. Nie mam zamiaru nikogo nawracać. Ja akurat mam takie podobne i duże OZ. I słyszę...

 

Ale tu chciałem pokazać bo wyraźnie widać klawisze, moją ulubioną Yuję (pierwsze dźwięki fortepianu):

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Tu (dokładnie początek tego koncertu) abyście rozpoznali dźwięki, dokładnie początek (dół dla fortepianu, zwróćmy uwagę na klucz basowy i przenośnik oktawowy):

post-21293-0-97800200-1478178862_thumb.jpg

 

Ile to Hz?

 

To tak a propos, czy dźwięki z zakresu oktrawy kontry czy nawet subkontry występują w utworach muzycznych na instrumenty akustyczne...

 

Ne musze dodawać jak brzmi taki koncert Bartoka na pierdziawkach BR a jak na normalnych ZG.

Zresztą wystarczy posłuchac na dobrych słuchawkacch z kompa i będzie lepiej niż na małych ZG...

Oczywiście wskazane są płyty, ale...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Grzegorz7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ta OZ ciągnie się i ciągnie w dół a ten BR urywa...

 

Grzegorz, jeszcze raz, daj przykłady pomiarów testowych najlepszych kolumn z sekcją basową w obudowie zamkniętej. Nie chodzi o subwoofery.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lechu.

Nie przrekonasz mnie.

OZ schodzi w dół monotonicznie. Słychać to.

BR jest efekciarski w dole i melomana nie zadawala jakość choćby powyżej podanego koncertu...

 

Mam prawo słyszeć różnice?

 

Grzegorz, jeszcze raz, daj przykłady pomiarów testowych najlepszych kolumn z sekcją basową w obudowie zamkniętej. Nie chodzi o subwoofery.

Pomiary nie grają !!!

Szczególnie jak ciężko o nie poniżej 200Hz !!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prawo słyszeć różnice?

Dlaczego nie słyszysz kompresji w OZ ? Przecież to ewidentnie słychać. Zwłaszcza przy głośnym graniu.

Pomiary nie grają !!!

Szczególnie jak ciężko o nie poniżej 200Hz !!!

Zgadzam się, ale jak chce się teoretycznie pogadać to czymś się trzeba podeprzeć. Dlaczego u mnie BR wyparł podobną do NS1000M Yamahę NS590 (też 12' w OZ) ? Co ciekawe starałem się wtedy (to było w ubiegłym wieku) o jak najliczniejsze potwierdzenie mojej opinii wśród moich kolegów. W końcu mogłem ulec złudzeniu. Im też bardziej podobał się aktywny BR na 8 calówce z lekką elektroniczną korektą na dole. "Pierdzenia" nikt nie słyszał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie napisał ja, ze kompresji nie słyszę.

Nie ma Lechu ideału.

Gościłem przed świętem u Kolego z odgrodami. Wiesz co mam na myśli...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ta OZ ciągnie się i ciągnie w dół a ten BR urywa...

 

Przemak, co do tych rewelacyjnych monitorków BR:

To są wiaśnie mity.

Ale trzeba posłuchać. Nie mam zamiaru nikogo nawracać. Ja akurat mam takie podobne i duże OZ. I słyszę...

 

Ale tu chciałem pokazać bo wyraźnie widać klawisze, moją ulubioną Yuję (pierwsze dźwięki fortepianu):

 

Ile to Hz?

 

To tak a propos, czy dźwięki z zakresu oktrawy kontry czy nawet subkontry występują w utworach muzycznych na instrumenty akustyczne...

 

Ne musze dodawać jak brzmi taki koncert Bartoka na pierdziawkach BR a jak na normalnych ZG.

Zresztą wystarczy posłuchac na dobrych słuchawkacch z kompa i będzie lepiej niż na małych ZG...

Oczywiście wskazane są płyty, ale...

 

Ja pierniczę... Musisz mnie cytować, jak piszesz bez żadnego związku z moim postem? Przy każdym zdaniu muszę w nawiasie dodawać to, co na początku, że chodzi o muzykę rozrywkową? Czy ja gdzieś pisałem o koncercie fortepianowym z HPF na 100Hz? Ja piszę o rozrywce w kontekście całego zespołu, a w takim zgraniu korekcja piana wygląda np. tak:

 

pianoEQ.jpg

 

Co do małych monitorów i mitów - nie rozumiem. To jest twór rzeczywisty i gra, jak pokazałem, zmierzyłem i słuchałem. Czy mi się to podoba, to inna kwestia, ale gra, basem z drugiego pokoju ;) ale gra. Też wolę compact niż BR, i do grania i do słuchania, ale w kontekście tego wątku takie dyskusje nie ze mną, niestety ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wskazałem jedynie różnice na dole między wklejonymi przez Ciebie charakterystykami, na korzyść OZ.

I odniosłem się do małego BR.

Chyba w temacie...?

 

Taki wpis Misiomora z podbitego wątku sprzed lat, któremu fachowości w zakresie ZG nie można odmówić:

Tak czy siak widać z powyższych danych że głoszone przez niektóre autorytety ograniczenie pasmowe muzyki do E1 a więc 41.2Hz, jest marketingowym mitem, obliczonym na promocję podstawkowych kolumn 2-drożnych, w których trudno jest dostroić bassreflex nawet do takiej właśnie częstotliwości, nie wspominając o niższych.

 

Mit: Instrumenty, w szczególności akustyczne nie grają poniżej możliwości małych ZG.

Otóż instrumenty grają a niestety ZG mają na dole poważne ograniczenia. Im mniejsze tym większe...

 

I jeszcze, może się przyda:

Tu o paśmie instrumentów:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Tu można zbadać sobie ile słyszymy:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wskazałem jedynie różnice na dole między wklejonymi przez Ciebie charakterystykami, na korzyść OZ.

I odniosłem się do małego BR.

Chyba w temacie...?

 

Taki wpis Misiomora z podbitego wątku sprzed lat, któremu fachowości w zakresie ZG nie można odmówić:

 

 

Mit: Instrumenty, w szczególności akustyczne nie grają poniżej możliwości małych ZG.

Otóż instrumenty grają a niestety ZG mają na dole poważne ograniczenia. Im mniejsze tym większe...

 

I jeszcze, może się przyda:

 

No tak, ale przecież nie wspominałem nigdzie o przewadze OZ nad BR czy odwrotnie, to w ogóle nie o to chodzi. Czy schodzi łagodniej, czy nie, wzmacniacz basowy 40Hz nie ma - tylko tyle. Powtórzę, bo nikt się nawet nie zająknął, a nie ja to wyciągnąłem ;) - wspominana piękna Tal Wilkenfeld gra na kolumnach BR (!) przenoszących nawet według producenta (!) do 60Hz (edit - według producenta od 70Hz). W związku z tym paru najniższych dźwięków swojego instrumentu nie słyszy? Na takich samych paczkach grają na basach pięciostrunowych - jak?

Nigdzie nie twierdziłem, że instrumenty akustyczne nie mają pasma. Zwróciłem tylko uwagę, że w większości nagrań WSPÓŁCZESNEJ MUZYKI ROZRYWKOWEJ to pasmo jest absurdalnie ograniczane w celu zrobienia miejsca dla jednego-dwóch instrumentów, którym ten dół łaskawie pozwala się wypełnić. Czasem się nie pozwala. Bardzo często nagrania rozrywkowe w całości obcięte są w okolicach 36-40Hz ze względu na konieczność zwiększenia głośności. Nic na to nie poradzę, że nie każde nagranie ma dół jak "My Father's Eyes" ;)

Pokazane przeze mnie jako przykład monitory są realnym tworem. Ja bym tego nie kupił, ale takie produkty są. Moc i głośność ogromna, przyjemność niewielka, tylko nie dla przyjemności się tego słucha.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez przemak

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ton podstawowy ze źródeł naturalnych ma często silny "overdrive". A0 z fortepianu ma mało fundamentu, przeważają harmoniczne. C8 to z kolei prawie sam fundament i bardzo ubogie harmoniczne.

Możliwe że naturalny bas łatwiej znosi ograniczenie odtwarzania dołu niż proste tony testowe. Dla producentów sprzętu hi-fi to korzystna sytuacja, inaczej małe monitorki nie mogły by zająć takiego udziału rynku.

 

Małe obudowy niewątpliwie potrzebują zysku efektywności na basie, ale czy większe tak samo? Trudno o jednoznaczną odpowiedź, zależy od konkretnej kolumny i pomieszczenia.

Szerokopasmowe dźwięki perkusji mogą ucierpieć od problemów jakie rezonatory mają z opóźnieniem grupowym, szczególnie w trzydrożnej kolumnie pasywnej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie napisał ja, ze kompresji nie słyszę.

Nie ma Lechu ideału.

Gościłem przed świętem u Kolego z odgrodami. Wiesz co mam na myśli...

Wiem i dlatego się dziwię że jest taka nagonka na BR mimo że to system powszechnie obowiązujący nawet w skrajnym hi-endzie.

O odgrodach też kiedyś napisałem. To były Jamo ten niższy model.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemak:

Muzyk nie musi słyszeć swoich dźwięków.

Byleby słuchacz je słyszał.

Ponownie nawiązanie do klasyki; kompozytor być może wszech czasów L. Beethoven tworzył niedosłysząc. Wiele mógł skomponować wcale tego nie słysząc...

Wskaż te miejsca w jego kompozycjach a jest tego trochę i to największych dzieł... ;-)

 

Ale i owszem. Można skomponować dzieło bez niskiego basu. Jeszcze powszechniej można grać nie docierając dźwiękami za nisko, bo i po co? Jak nie ma potrzeby po stronie słuchacza?

 

Arachnus:

To ciekawe spostrzeżenia.

 

Lech:

Żadna tam nagonka. Bardziej próba wskazania ile możliwości jest w reprodukcji muzyki. Możliwości, mających fundamentalny wpływ na percepcję muzyki. Nie na darmo zaistniała potrzeba <basso continuo>. Już w Renesansie stwierdzono, ze bas jest podstawą harmoniczną utworu !

A obecnie słuch się tak ałdiofilom wyostrzył, że kable zaczęli słyszeć a nie harmonię utworu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Grzegorz7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kompozytor być może wszech czasów L. Beethoven tworzył niedosłysząc

OT. Nawet o tym nie wspominaj, bo zaraz myślę o takim geniuszu jak Wolfgang Amadeus Mozart. Żył zaledwie 35 lat a taką spuściznę po sobie zostawił. Gdyby żył jeszcze drugie tyle, to trzeba by wybudować niewielką bibliotekę na jego dzieła. Life is brutal :(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OT. Nawet o tym nie wspominaj, bo zaraz myślę o takim geniuszu jak Wolfgang Amadeus Mozart. Żył zaledwie 35 lat a taką spuściznę po sobie zostawił. Gdyby żył jeszcze drugie tyle, to trzeba by wybudować niewielką bibliotekę na jego dzieła. Life is brutal :(

Nie trzeba mówić aby pisać wiersze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

De gustibus non est disputandum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Piwo Jasne

(Konto usunięte)

Wiem o co Ci chodzi.

Jak byłem młody założyliśmy w technikum kapelę. Grałem (próbowałem grać) na basie. Piec miałem podłączony do demobilowej szafy z czterema wooferami. Wzmacniacz DIY na całej baterii kultowych 2N3055... Wiem jak gra gitara basowa...

Ale rozumiem, że grasz w czasach współczesnych.

 

Nie dyskutuję z przyjętą filozofią nagłośnienia.

Wspominana gitara (4 strunowa) ma strunę E1 (41,2 Hz). Tu już BR zabrzmi rezonansem a nie odda "naturalnego" dźwięku. Pięciostrunowa GB daje od C1 (około 32Hz). Chyba nie podważasz, że tak jest i czasami ktoś szarpnie za tę strunę...

Kilka instrumentów schodzi niżej i również bywają słyszalne w najniższych rejestrach.

O instr. elektronicznych wspominałem. Z takim wyrzutem piszesz "elektronika". A to nie muzyka...?

 

Przyczepiliście się tych niskich basów.

Bywają w muzyce.

Jakoś co do góry nie ma zastrzeżeń mimo, że wszystkie kończą przy około 4 kHz !

A ile tam pitolenia o paśmie. Niektórym 96 kHz próbkowania mało. Lepiej słyszą 192 kHz.

Ludzie ogarnijcie się...

Wiem harmoniczne. Rozróżnienie Stradivarius`ów jest możliwe przy paśmie 12 kHz...

Hi-Fi jest wystarczające do całkowitej percepcji muzyki. Hi-Fi to 20 Hz do 20 kHz... Od 20 Hz !

Uważacie, że ktoś sobie przed laty określając standard żartował?

 

Przy okazji jak możecie sprawdźcie sobie rozkład mocy muzyki. Poniżej 400 Hz jest to 60 %...

 

Nie podważajmy ważności niskich basów bo zwyczajnie jesteśmy śmieszni...

 

Zwróćcie uwagę, że słyszący bezpieczniki, platformy i kable z reguły wskazują na lepsze brzmienie rejestrów basowych... ;-)

Kolega zapomniał o kontrabasie .

Do słuchania niskich rejestrów potrzebne są niestety duże kolumny i w dodatku ciężkie wagowo. Małe są do kitu bo owszem słychać tylko z odczuciem będzie gorzej.

Edytowane przez Piwo Jasne
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba mówić aby pisać wiersze.

Nie trzeba słyszeć żeby pisać świetne symfonie ;-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.